Αλλαγή φύλου με μια απλή αίτηση

Αλλαγή φύλου με μια απλή αίτηση

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 28)
  • Συμφωνώ

    Ψήφοι: 11 39.3%
  • Δεν συμφωνώ

    Ψήφοι: 15 53.6%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 2 7.1%

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
οι συριζανέλ αφού έλυσαν όλα τα προβλήματα της χώρας μας, τωρα νομοθετούν αλλαγή φύλου από τα 15

με την ίδια λογική αυθαίρετου αυτοπροσδιορισμού και εγω θέλω η ταυτότητα μου να αναγράφει ότι είμαι 2,10 στο ύψος, και μόνιμα 20 χρονών
επίσης θέλω γαλάζια μάτια αντί για καστανά

Και αν όντως βρεθούν τόσοι άνθρωποι, ίσως πρέπει το κράτος να σκεφτεί ότι μάλλον αυτή η σαπίλα της υποχρεωτικής θητείας στον Ε.Σ. πρέπει να τελειώνει κάποια στιγμή. Όχι ότι το νομοσχέδιο δεν πρέπει να περάσει επειδή ο Έλληνας είναι βολεψάκιας!
Βοηθάς μια ομάδα να ενταχθεί καλύτερα στο κοινωνικό σύνολο...
στο ασταθές γεωπολιτικά περιβάλλον που ζούμε θεωρώ ότι το να έχεις ένα αξιοπρεπείς στρατό για παν ενδεχόμενο, είναι σημαντικότερο από το δικαίωμα του αυτοπροσδιορισμού των ομοφυλόφιλων
δεν καταλαβαίνω πως θα ενταχθεί κάποιος ομοφυλόφιλος καλύτερα αν ενώ έχει αντρικά γεννητικά όργανα η ταυτότητα του γράφει ότι είναι γυναίκα και μάλιστα από τα 15

Το όλο νομοσχέδιο είναι ένα γελοίο έκτρωμα χωρίς λογική, που στόχο έχει τις ψήφους και την ανάδειξη ενός δήθεν προοδευτικού προφίλ μιας κατά τα άλλα αποτυχημένης σε όλα κυβέρνησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
οι συριζανέλ αφού έλυσαν όλα τα προβλήματα της χώρας μας, τωρα νομοθετούν αλλαγή φύλου από τα 15

με την ίδια λογική αυθαίρετου αυτοπροσδιορισμού και εγω θέλω η ταυτότητα μου να αναγράφει ότι είμαι 2,10 στο ύψος, και μόνιμα 20 χρονών
επίσης θέλω γαλάζια μάτια αντί για καστανά

για να πιστοποιήσουμε το ύψος κάποιου του λέμε να κατσει όρθιος, βγάζουμε τη μεζούρα και τον μετράμε από πάνω ως κάτω. Για να πιστοποιήσουμε το γένος* τι κάνουμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
για να πιστοποιήσουμε το ύψος κάποιου του λέμε να κατσει όρθιος, βγάζουμε τη μεζούρα και τον μετράμε από πάνω ως κάτω. Για να πιστοποιήσουμε το γένος* τι κάνουμε;
βλέπουμε αν έχει αρσενικά η θηλυκά γεννητικά όργανα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ωραία, ας βγάλουμε απ' τη συζήτηση τις εγχειρήσεις κι ας πούμε πως έτσι είναι. Κάθε είδους χαρακτηρισμός εξυπηρετεί ένα σκοπό. Ας πούμε η όραση όπου δηλώνεται, αφορά πρακτικά ζητήματα όταν μιλαμε για θέσεις πιλότων ή σκοπευτών. Η θρησκεία, όπου δηλώνεται, αφορά προσωπικές συνήθειες και τρόπο ζωής οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεσαι το ένα για να αξιολογήσεις το άλλο.

Το γένος σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται; Ας πούμε ο στρατός, ή τα όρια συνταξιοδότησης ( αν δεν έχουν εξισωθεί ήδη δηλαδή ) ξεκάθαρα πατούν σε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Πιστεύεις όμως πως αυτό συνδέεται από μόνο του με το τι αναπαραγωγικό σύστημα έχει ο καθένας ή είναι κάτι άλλο; Ο λόγος που δεν πάνε στρατό γυναίκες είναι πως δεν διαθέτουν αντρικά γεννητικά όργανα ας πούμε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ωραία, ας βγάλουμε απ' τη συζήτηση τις εγχειρήσεις κι ας πούμε πως έτσι είναι. Κάθε είδους χαρακτηρισμός εξυπηρετεί ένα σκοπό. Ας πούμε η όραση όπου δηλώνεται, αφορά πρακτικά ζητήματα όταν μιλαμε για θέσεις πιλότων ή σκοπευτών. Η θρησκεία, όπου δηλώνεται, αφορά προσωπικές συνήθειες και τρόπο ζωής οπότε σε τέτοιες περιπτώσεις χρειάζεσαι το ένα για να αξιολογήσεις το άλλο.

Το γένος σε ποιες περιπτώσεις χρησιμοποιείται; Ας πούμε ο στρατός, ή τα όρια συνταξιοδότησης ( αν δεν έχουν εξισωθεί ήδη δηλαδή ) ξεκάθαρα πατούν σε αυτόν τον χαρακτηρισμό. Πιστεύεις όμως πως αυτό συνδέεται από μόνο του με το τι αναπαραγωγικό σύστημα έχει ο καθένας ή είναι κάτι άλλο; Ο λόγος που δεν πάνε στρατό γυναίκες είναι πως δεν διαθέτουν αντρικά γεννητικά όργανα ας πούμε;

Απλά δεν διαθέτουν τα σωματικά φυσικά χαρακτηριστικά των αντρών καθώς και τα εγκεφαλικά που πηγάζουν κυρίως από τη τεστοστερόνη. Γι αυτό δεν πάνε θεωρητικά. Όσοι γεννήθηκαν όμως σε αντρικό σώμα τα διαθέτουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ούτε καν οι άντρες μεταξύ τους δεν έχουν την ίδια μυική μάζα ή χαρακτήρα. Εγώ δεν είδα όμως κανέναν που να ναι μισή μερίδα ή κανέναν χέστη να παίρνει Ι5. Απ' την άλλη πολλά από αυτά τα χακτηριστικά είναι ευθέως αμφισβητίσιμα. Πόση μυική μάζα θες για να καθαρίσεις μια τουαλέτα, να κάνεις δουλειά γραφείου, ή να καθαρίσεις πατάτες;

Ρωτάω ξανά λοιπόν πιο on point, σε μια κοινωνία όπου μπορεί κάποιος να αλλάξει σχεδόν τα πάντα πάνω του, από την εμφάνισή του, μέχρι τις ορμόνες του μια που μιλήσαμε για τεστοστερόνη, και που αντίστοιχα όλα αυτά ποικίλουν από άτομο σε άτομο, σε μια τέτοια κοινωνία τι είναι αυτό που βλέπει ένα κράτος και για να το κατηγοριοποιήσει βάζει τη μεζούρα στο φύλο κι όχι κάπου αλλού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

TaniaZ

Νεοφερμένος

Η TaniaZ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών. Έχει γράψει 55 μηνύματα.
Ρωτάω ξανά λοιπόν πιο on point, σε μια κοινωνία όπου μπορεί κάποιος να αλλάξει σχεδόν τα πάντα πάνω του, από την εμφάνισή του, μέχρι τις ορμόνες του μια που μιλήσαμε για τεστοστερόνη, και που αντίστοιχα όλα αυτά ποικίλουν από άτομο σε άτομο, σε μια τέτοια κοινωνία τι είναι αυτό που βλέπει ένα κράτος και για να το κατηγοριοποιήσει βάζει τη μεζούρα στο φύλο κι όχι κάπου αλλού;

Ναι γενικά σου απάντησε πιο πάνω ο Γκασπάρ. Αυτό που έχεις ανάμεσα στα πόδια σου καθορίζει το φύλο σου καθώς και τα δευτερόγεννη σεξουαλικά χαρακτηριστικά. Εγώ από μικρή πάντως έχω συνηθίσει σε δύο φύλα και όλα τα υπόλοιπα, όπως και αυτά που γράφεις μου φαίνονται πως ανήκουν στα τραγελαφικά της εποχής. Ας γίνουμε America να έχουμε 15 διαφορετικές αντωνυμίες για την κάθε περίπτωση, καθώς και άτομα που προσβάλλονται και τραμπουκίζουν αν δεν τα αποκαλέσεις με τη σωστό αντωνυμία ή αν τολμήσεις και "μαντέψεις" το φύλο τους βάση της εξωτερικής εμφάνισης. Αλήθεια ένας κτηνοβάτης ας πούμε που πηγαίνει με κατσίκες και αυτοπροσδιορίζεται σεξουαλικά ως τράγος, θα μπορεί να αλλάξει και το είδος του? Θα μπορεί να ανήκει σε κάποιον κτηνοτρόφο αφού δεν προσδιορίζεται πλέον ως άνθρωπος αλλά ως τράγος? Τι λέει η επιστήμη για όλα αυτά? :P

Προσωπικά ας κάνει ο καθένας ό,τι θέλει. Δεν με ενοχλεί. Αυτό που ενοχλεί περισσότερο είναι όταν άτομα που χρίζουν ψυχιατρικής βοήθειας προσπαθούν να μας πείσουν πως είμαστε όλοι οι άλλοι τρελοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ο gaspar είπε αυτο που είπες κι εσύ κι όταν ρωτάω με τη σειρά μου σε ποιες περιπτώσεις ενδιαφέρει ένα κράτος τι έχει κάποιος ανάμεσα στα πόδια του και γιατί, απάντηση δεν παίρνω.

Αυτά που λες δεν ξέρω πού κολλάνε το θέμα από την αρχή είναι η αντιμετώπισή του κράτους σχετικά με τους πολίτες όταν αναφερόμαστε σε κρατικά έγγραφα και εφαρμογή των νόμων. Αν δεν υπήρχε τέτοιου είδους διαχωρισμός από μέρους της πολιτείας αντίστοιχα δε θα χρειαζόταν να καταγράφει αυτήν την ιδιότητα και οι πολίτες δε θα ένιωθαν την ανάγκη αυτοπροσδιορισμού. Σε επίπεδο διαπροσωπικών σχέσεων αυτό είναι κάτι που ήδη γίνεται και όχι μόνο στο γένος αλλά στην εμφάνιση, στη θρησκεία, στις πολιτικές αντιλήψεις, παντού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Ο Τζήμερος έγραψε ένα πολύ ωραίο άρθρο για το θέμα, προσωπικά συμφωνώ και με την διαπίστωση και την πρόταση.

https://marketnews.gr/article/1130513/mpleksame-ta-fyla-mas
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Ο gaspar είπε αυτο που είπες κι εσύ κι όταν ρωτάω με τη σειρά μου σε ποιες περιπτώσεις ενδιαφέρει ένα κράτος τι έχει κάποιος ανάμεσα στα πόδια του και γιατί, απάντηση δεν παίρνω.

Ίσως δε παίρνεις απάντηση γιατί το συγκεκριμένο thread δεν αφορά το αν πρέπει ή όχι να αναφέρεται το φύλο σε επίσημα έγγραφα του κράτους(αυτή είναι η ερώτηση σου αν κατάλαβα καλά) αλλά την δυνατότητα αλλαγής φύλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ναι τι θα πει ακριβώς αλλαγή φύλου γενικά κι αόριστα; πάνω σε ποια βάση; Το θέμα από την αρχή έχει να κάνει με το κράτος και τον τρόπο που αντιμετωπίζει έναν πολίτη. Πέρα από κει τίποτα δεν αναγκάζει τον οποιοδήποτε να ντυθεί σαν γυναίκα, να φτιάξει γυναικεία profile στα μέσα δικτύωσης και να συμπεριφέρεται ως γυναίκα στις διαπροσωπικές του σχέσεις.

Δεν ρωτάω αν πρέπει να απασχολεί ένα κράτος τι γένος προσδιορίζεται ο καθένας. Αυτό ναι είναι άλλο θέμα, προφανώς βέβαια κι αν δεν το απασχολούσε δεν θα είχαν και νόημα τέτοιου είδους τροπολογίες. Το θέμα είναι πως υπάρχει μια σύγχυση πάνω στη λογική με την οποία ένα κράτος αντιμετωπίζει τους πολίτες του. Γιατί αν δεν είσαι καν σε θέση να εξηγήσεις γιατί ένα κράτος να θέλει να σου κολλήσει μια ταμπέλα, τότε πώς μπορείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω της;

Για να το πω απλά οι λόγοι που η πολιτεία θέλει να ξέρει ποιος είναι άντρας και ποιος γυναίκα είναι βιολογικοί ή κοινωνικοί; Αν έχεις την απάντηση σε αυτό τότε θα μιλήσεις και για τον χαρακτήρα του εκάστοτε προσδιορισμού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Ναι τι θα πει ακριβώς αλλαγή φύλου γενικά κι αόριστα; πάνω σε ποια βάση; Το θέμα από την αρχή έχει να κάνει με το κράτος και τον τρόπο που αντιμετωπίζει έναν πολίτη. Πέρα από κει τίποτα δεν αναγκάζει τον οποιοδήποτε να ντυθεί σαν γυναίκα, να φτιάξει γυναικεία profile στα μέσα δικτύωσης και να συμπεριφέρεται ως γυναίκα στις διαπροσωπικές του σχέσεις.

Δεν ρωτάω αν πρέπει να απασχολεί ένα κράτος τι γένος προσδιορίζεται ο καθένας. Αυτό ναι είναι άλλο θέμα, προφανώς βέβαια κι αν δεν το απασχολούσε δεν θα είχαν και νόημα τέτοιου είδους τροπολογίες. Το θέμα είναι πως υπάρχει μια σύγχυση πάνω στη λογική με την οποία ένα κράτος αντιμετωπίζει τους πολίτες του. Γιατί αν δεν είσαι καν σε θέση να εξηγήσεις γιατί ένα κράτος να θέλει να σου κολλήσει μια ταμπέλα, τότε πώς μπορείς να επιχειρηματολογήσεις πάνω της;

Για να το πω απλά οι λόγοι που η πολιτεία θέλει να ξέρει ποιος είναι άντρας και ποιος γυναίκα είναι βιολογικοί ή κοινωνικοί; Αν έχεις την απάντηση σε αυτό τότε θα μιλήσεις και για τον χαρακτήρα του εκάστοτε προσδιορισμού.
Αν διαβάσεις το άρθρο του Τζήμερου που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω θα δεις τους λόγους που ένα κράτος πρέπει να προσδιορίσει το φύλο σου και εσένα ως άνδρα ή γυναίκα. Ασθένειες που έχουν να κάνουν με το αναπαραγωγικό σύστημα, αθλητισμός κτλ.
Για τον στρατό που αναφέρθηκες προηγουμένως, οι γυναίκες δεν μπορούν να πηγαίνουν στρατό, γιατί όσοι πηγαίνουν είναι θεωρητικά στρατεύσιμοι σε περίοδο πολέμου και έτσι θα ήταν και οι γυναίκες αν πήγαιναν. Εκτός κι αν θεωρείς ότι οι γυναίκες πρέπει να πολεμούν, οπότε πάσο...
Και τέλος, σόρυ, αλλά το φύλο δεν είναι ταμπέλα, αλλά βιολογικό χαρακτηριστικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν διαβάσεις το άρθρο του Τζήμερου που παρέθεσε ο φίλος παραπάνω θα δεις τους λόγους που ένα κράτος πρέπει να προσδιορίσει το φύλο σου και εσένα ως άνδρα ή γυναίκα. Ασθένειες που έχουν να κάνουν με το αναπαραγωγικό σύστημα, αθλητισμός κτλ.

Και τέλος, σόρυ, αλλά το φύλο δεν είναι ταμπέλα, αλλά βιολογικό χαρακτηριστικό.

Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τι σχέση έχει ο τομέας της υγείας και του αθλητισμού με τη νομική μεταχείριση. Βιβλιάριο υγείας δεν έχεις; εκεί είσαι φακελομένος κανονικότατα μην ανησυχείς το γιατρό δεν τον κοροϊδεύεις. Μ' αρέσει που το αναφέρει κι ο ίδιος ο Τζήμερος στο άρθρο, ο αθλητής που θα πάει αγωνιστεί θα περάσει από εξέταση ανεξάρτητα από το πώς είναι δηλωμένος άρα προς τι η πρεμούρα;
Αν δείχνουν κάτι τέτοια παραδείγματα είναι πως η εξειδικευμένη μεταχείριση πρέπει να λογίζεται κατά περίπτωση κι όχι καθολικά ΕΚΤΟΣ κι αν αναφερόμαστε σε κοινωνικά φαινόμενα, τα οποία υπάρχουν εξού και η κατηγοριοποίηση σε γενικότερο πλαίσιο.

Για τον στρατό που αναφέρθηκες προηγουμένως, οι γυναίκες δεν μπορούν να πηγαίνουν στρατό, γιατί όσοι πηγαίνουν είναι θεωρητικά στρατεύσιμοι σε περίοδο πολέμου και έτσι θα ήταν και οι γυναίκες αν πήγαιναν..

ναι και;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Συγγνώμη ρε παιδιά αλλά τι σχέση έχει ο τομέας της υγείας και του αθλητισμού με τη νομική μεταχείριση. Βιβλιάριο υγείας δεν έχεις; εκεί είσαι φακελομένος κανονικότατα μην ανησυχείς το γιατρό δεν τον κοροϊδεύεις. Μ' αρέσει που το αναφέρει κι ο ίδιος ο Τζήμερος στο άρθρο, ο αθλητής που θα πάει αγωνιστεί θα περάσει από εξέταση ανεξάρτητα από το πώς είναι δηλωμένος άρα προς τι η πρεμούρα;
Αν δείχνουν κάτι τέτοια παραδείγματα είναι πως η εξειδικευμένη μεταχείριση πρέπει να λογίζεται κατά περίπτωση κι όχι καθολικά ΕΚΤΟΣ κι αν αναφερόμαστε σε κοινωνικά φαινόμενα, τα οποία υπάρχουν εξού και η κατηγοριοποίηση σε γενικότερο πλαίσιο.
Δηλαδή μπορώ εγώ να είμαι δηλωμένος στα δημόσια έγγραφα ως άνδρας και να μου δίνει το δημόσιο νοσοκομείο χάπια για εμμυνόπαυση ή να είμαι δηλωμένος γυναίκα και να κάνω θεραπεία για τους όρχεις μου;
Μπορώ να δηλώνω/αισθάνομαι άντρας αθλητής και να ανταγωνίζομαι γυναίκες συναθλήτριες;
Το φύλο δηλαδή το αλλάζουμε μόνο για να εξυπηρετήσουμε τα στενά μας συμφέροντα έτσι;


Εσύ αναρωτιώσουν ποια ιδιαίτερα σωματικά χαρακτηριστικά χρειάζεται ο στρατός που να μην έχουν οι γυναίκες. Αν δεν υπήρχε διάκριση με βάση το φύλο, όλοι ανεξαιρέτως-άνδρες, γυναίκες- θα επιστρατεύονταν σε περίπτωση πολέμου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Δηλαδή μπορώ εγώ να είμαι δηλωμένος στα δημόσια έγγραφα ως άνδρας και να μου δίνει το δημόσιο νοσοκομείο χάπια για εμμυνόπαυση ή να είμαι δηλωμένος γυναίκα και να κάνω θεραπεία για τους όρχεις μου;
Μπορώ να δηλώνω/αισθάνομαι άντρας αθλητής και να ανταγωνίζομαι γυναίκες συναθλήτριες;
Το φύλο δηλαδή το αλλάζουμε μόνο για να εξυπηρετήσουμε τα στενά μας συμφέροντα έτσι;
Σας απάντησε νομίζω αρκετά αναλυτικά η ερινύς ποια η διαφορά του βιολογικού με του κοινωνικού φύλου. Το φύλο που αναγράφεται σε ένα δημόσιο έγγραφο δεν έχει τον ίδιο χαρακτήρα με αυτό που θα δει ένας γιατρός στο ιατρικό ιστορικό κάποιου, το οποίο υπάρχει για έναν πολύ συγκεκριμένο σκοπό.

Ειδικά δε μάλιστα, σε κάποιους τομείς όπως η ψυχανάλυση η ταυτότητα κάποιου ως διεμφυλικού ίσως και να δίνει πολύτιμες πληροφορίες που το βιολογικό φύλο δεν θα έδινε. Δεν θέλω να πω κάτι παραπανω σε αυτό καθώς δνε έχω τέτοιου είδους γνώσεις για αυτό θεωρώ σοφότερο να μην παρω θέση και να αφησω τον καθένα να δώσει την δική του προσέγγιση και θα πρότεινα και στην υπόλοιπη κοινωνία να κάνει το ίδιο και να μην έχει την απαίτηση να αποφασίζει για το διπλανό της.

Εσύ αναρωτιώσουν ποια ιδιαίτερα σωματικά χαρακτηριστικά χρειάζεται ο στρατός που να μην έχουν οι γυναίκες. Αν δεν υπήρχε διάκριση με βάση το φύλο, όλοι ανεξαιρέτως-άνδρες, γυναίκες- θα επιστρατεύονταν σε περίπτωση πολέμου.
Δεν αναφέρθηκα σε σωματικά χαρακτηριστικά μιλώντας για στρατό. Και ακόμη δεν μου έχεις απαντήσει στην πράξη, γιατί είναι κακό μια γυναίκα να επιστρατευτεί σε περιπτωση πολέμου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Σας απάντησε νομίζω αρκετά αναλυτικά η ερινύς ποια η διαφορά του βιολογικού με του κοινωνικού φύλου. Το φύλο που αναγράφεται σε ένα δημόσιο έγγραφο δεν έχει τον ίδιο χαρακτήρα με αυτό που θα δει ένας γιατρός στο ιατρικό ιστορικό κάποιου, το οποίο υπάρχει για έναν πολύ συγκεκριμένο σκοπό.

Ειδικά δε μάλιστα, σε κάποιους τομείς όπως η ψυχανάλυση η ταυτότητα κάποιου ως διεμφυλικού ίσως και να δίνει πολύτιμες πληροφορίες που το βιολογικό φύλο δεν θα έδινε. Δεν θέλω να πω κάτι παραπανω σε αυτό καθώς δνε έχω τέτοιου είδους γνώσεις για αυτό θεωρώ σοφότερο να μην παρω θέση και να αφησω τον καθένα να δώσει την δική του προσέγγιση και θα πρότεινα και στην υπόλοιπη κοινωνία να κάνει το ίδιο και να μην έχει την απαίτηση να αποφασίζει για το διπλανό της.
Για να πω την αλήθεια, δεν πολυκατάλαβα τι ακριβώς είναι το κοινωνικό φύλο. Μήπως αυτό που αισθανόμαστε ότι είμαστε;:hmm: Δηλαδή θα μπορεί κάποιος από τη μία να λογίζεται για όλα τα επίσημα θέματα γυναίκα, να έχει γυναικείο όνομα, να ντύνεται σαν γυναίκα, να συμπεριφέρεται σαν γυναίκα, αλλά από την άλλη, εφόσον πρόκειται για ιατρικά θέματα ή για αθλητή, να είναι άντρας. Εμένα αυτό πάντως δεν θα με έκανε να αισθάνομαι γυναίκα, αλλά κάτι ενδιάμεσο. Και πώς να αισθάνομαι γυναίκα, όταν αντιμετωπίζω πχ ένα ανδρολογικό πρόβλημα; Τέλος πάντων, δεν μπορώ να ξέρω.
Δεν αναφέρθηκα σε σωματικά χαρακτηριστικά μιλώντας για στρατό. Και ακόμη δεν μου έχεις απαντήσει στην πράξη, γιατί είναι κακό μια γυναίκα να επιστρατευτεί σε περιπτωση πολέμου;
Αναφέρθηκες, δες τα προηγούμενα μηνύματά σου.
Μία γυναίκα δεν μπορεί να επιστρατευτεί, γιατί δεν έχει τα σωματικά χαρακτηριστικά ενός άντρα. Δεν έχεις ακούσει για σφαγές γυναικόπαιδων; Γιατί τις δίνουν τόση σημασία; Γιατί οι γυναίκες και τα παιδιά δεν είναι σε φυσική θέση να αμυνθούν. Και μιλάω για τον γενικό κανόνα. Το ξέρω ότι υπάρχουν γυναίκες με μεγάλη μυική δύναμη ή άντρες με μικρότερη, αλλά αναφέρομαι σε χαρακτηριστικά που προκύπτουν από τις ορμόνες και τα δευτερεύοντα σεξουαλικά χαρακτηριστικά.
Εσύ σε άλλο θέμα γκρίνιαζες για το πώς οι γυναίκες δεν πρέπει να δουλεύουν στα βαριά χειρονακτικά επαγγέλματα, τώρα είσαι υπέρ της γυναικείας επιστράτευσης;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Από έναν παιδίατρο που ακολουθώ στο facebook:

Τα ιατρικά δεδομένα δείχνουν ότι περίπου 1% του πληθυσμού παρουσιάζουν τη λεγόμενη "διαταραχή ταυτότητας φύλου". Η διεμφυλικότητα σύμφωνα με τις πιο πρόσφατες μελέτες οφείλεται σε βιολογικές αιτίες. Διαταραχές χρωμοσωματων, διαταραχές στην διαμόρφωση των γεννητικών οργάνων, νευρονατομικες διαταραχές, διαφορές στη γενετική των ορμονών φύλου και στων υποδοχεων τους είναι σαφείς και μετρήσιμες βιολογικές αιτίες. Πρόσφατες μελέτες δείχνουν ότι τα διεμφυλικα άτομα έχουν εγκεφαλική λειτουργία που προσομοιάζει με την ταυτότητα φύλου τους και όχι με τη λεγόμενη βιολογική .
Εμβρυολογικα δεδομένα δείχνουν ότι ενώ τα γεννητικά όργανα ενός ανθρώπου φτιάχνονται τις πρώτες 6 εβδομάδες του εμβρύου, ο εγκέφαλος "αρσενικοποιείται" ή "θηλυκοποιείται" αρκετά αργότερα. Αν λοιπόν ο εγκέφαλος δεν εκτεθεί στις ανάλογες ορμόνες πάει προς άλλη κατεύθυνση από αυτή που του υποδεικνύει το βιολογικό φύλο.
Οι ψυχολόγοι και οι νευροψυχίατροι λένε πως η ταυτότητα φύλου οριστικοποιείται μέχρι τα 3 έτη.
Όλα αυτά γίνονται γνωστά τα τελευταία χρόνια. Χάρις στην επιστήμη. Θα θυμίσω ότι μόλις πριν 60 χρόνια όπου το DNA και τα χρωμοσώματα ήταν έννοιες άγνωστες , το φύλο καθοριζοταν μόνο από τη διαμόρφωση των εξωτερικών γεννητικών οργάνων. Όσοι από αυτούς δεν απομονώθηκαν κοινωνικά ή δεν εξοντωθηκαν, εκτίθονταν σαν έκθεμα στα τσιρκα. Οι πιο τυχεροί από αυτούς γενιές επί γενεών μεγάλωσαν δυστυχισμένοι εγκλωβισμενοι σε άλλο σώμα και άλλη ψυχή.
Εμείς οι "κανονικοί" λοιπόν είναι καιρός να καταλάβουμε ότι αυτό το διόλου αμελητέο 1% των συμπολιτών μας δεν μπορεί να είναι πια απόβλητο και στο περιθώριο.
Και δεν είναι θέμα άποψης. Είναι θέμα θεμελιωδών δικαιωμάτων μιας μερίδας ανθρώπων που χιλιετίες μεγάλωσαν στις παρυφές της κοινωνίας μας ως φρικιά, ως περίεργοι, ως ανώμαλοι ή οι πιο τυχεροί απόλυτα δυστυχισμένοι, εγκλωβισμενοι στο ίδιο τους το σώμα, την απόλυτη φυλακή.
Θεωρώ λοιπόν πως κανείς νομοθέτης δεν θα δει επιπόλαια αυτό το πράγμα. Η συνεργασία των νομικών με ειδικούς επιστήμονες θα είναι αυτή που πρέπει να καθορίσει το καινούργιο νομοσχέδιο για την ταυτότητα φύλου και όχι η άποψη ημών και υμών των ασχέτων.
Το συγκεκριμένο ζήτημα απαιτεί ευαισθησία και επιστημονική ακρίβεια όχι αφορισμούς, παγιωμένες απόψεις και στροφές της Παλαιάς Διαθήκης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,204 μηνύματα.
Έλεος τι άλλο θα δούμε από αυτο το τσίρκο η κυβέρνηση Αραμπα που λέει και το ΠΑΣΟΚ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.

juste un instant

Επιφανές μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 29,773 μηνύματα.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top