Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Άγχος

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 17:35, 12-06-16:

Τα χάπια είναι όντως περίεργη φάση. Έχω διαγνωστεί με αγοραφοβία και social anxiety. Έπαιρνα κι εγώ τα xanax πέρσι. Η αλήθεια είναι ότι σε κάνουν να βγαίνεις λίγο εκτός πραγματικότητας. Δεν μπορώ να πω, το προτιμούσα παρά να είμαι συνεχώς μέσα στο άγχος. Αλλά για κάποιους λόγους τα σταμάτησα. Δοκίμασα και κάτι ομοιοπαθητικά, δεν μπορώ να πω ότι είδα καμιά διαφορά.

Η ψυχοθεραπεία βοηθάει πολύ αλλά θέλει χρόνο.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 202 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 17:55, 12-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από aye
Τα χάπια είναι όντως περίεργη φάση. Έχω διαγνωστεί με αγοραφοβία και social anxiety. Έπαιρνα κι εγώ τα xanax πέρσι. Η αλήθεια είναι ότι σε κάνουν να βγαίνεις λίγο εκτός πραγματικότητας. Δεν μπορώ να πω, το προτιμούσα παρά να είμαι συνεχώς μέσα στο άγχος. Αλλά για κάποιους λόγους τα σταμάτησα. Δοκίμασα και κάτι ομοιοπαθητικά, δεν μπορώ να πω ότι είδα καμιά διαφορά.

+λεφτά (πολλά)
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

H nymphet έγραψε στις 18:01, 12-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Anonyme
Μήπως δεν ήταν κατάλληλη η βοήθεια που πήρες; Αφ'ενός υπάρχουν διάφοροι τρόποι προσέγγισης (ψυχοθεραπείας) κι αφ'ετέρου η σχέση θεραπευτή-θεραπευόμενου μπορεί να μην ευδοκιμήσει, και να πρέπει να βρεις άλλον. Προσωπικά επειδή ήμουν σίγουρη πως είναι κάτι που μπορεί να λυθεί μέσα από θεραπείες, είχε αποκλείσει εξ' αρχής τα χάπια (και συμφώνησαν και οι 2 ψυχίατροι που είδα), αλλά εννοείται πως η κάθε περίπτωση είναι εντελώς διαφορετική.

Πήγα σε δύο διαφορετικούς.Ο ένας μου έκανε ερωτήσεις που με μπέρδευαν ακόμη περισσότερο και ο άλλος ούτε καν που με άκουγε.Μιλώντας και με τους δύο αισθανόμουν ότι χάνω χρόνο τελικά.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnny15
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 19:03, 12-06-16:

Θα έλεγα να μην παίρνεις χάπια... Βέβαια δεν είμαι ιατρός, αλλά αυτά τα χάπια έχουν παρενέργειες.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 19:07, 12-06-16:

η αγοραφοβία και η κατάθλιψη θεραπεύονται με χάπια?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 19:26, 12-06-16:

Το Α και το Ω για οποιαδήποτε ψυχική διαταραχή ή πάθηση, είναι η ψυχοθεραπεία. Τα φάρμακα από μόνα τους δεν θα δώσουν πλήρη ίαση και θα έχουν πιο συχνές υποτροπές. Θεραπεία μόνο με ψυχοθεραπεία, υφίσταται (συνήθως βέβαια δίνεται σε συνδυασμό με κάποια φάρμακα). Θεραπεία ξεκάθαρα φαρμακευτική, όχι. Πέραν εξαιρετικά light καταστάσεων που και πάλι τα φάρμακα που δίνονται δεν είναι τα κλασσικά ψυχοφάρμακα και πιστεύω ότι η δράση τους είναι κυρίως η placebo λογική του "παίρνω κάτι για να γίνω καλύτερα".

Οπότε στην κοπέλα που είπε παραπάνω ότι δεν την βοήθησαν οι ψυχίατροι, μάλλον αυτοί ήταν μάπες. Καλύτερα να δοκιμάσεις πολλούς και να είσαι σίγουρη ότι θα καταλήξεις σε κάποιον που εμπιστεύεσαι και καταλαβαίνεις ότι σε βοηθάει, και να μην απογοητεύεσαι. Στην κοπέλα που είπε για την αγοραφοβία, εμάς μας έμαθαν ότι η αντιμετώπιση της οποιαδήποτε φοβίας είναι να επαναλαμβάνεις τις "αποτρεπτικές" για την φοβία σου πράξεις, ώστε να πειστεί ο οργανισμός σου ότι η φοβία είναι αβάσιμη. Και η ψυχοθεραπεία νομίζω βοηθάει σ αυτές τις καταστάσεις, αλλά δεν είναι ο κανόνας.

Αυτά τα λέω χωρίς να είμαι ψυχίατρος (άλλο τι δηλώνω ), αλλά από αυτά που μας έμαθαν πέρσι στις συνεδρίες της ψυχιατρικής.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

H nymphet έγραψε στις 20:05, 12-06-16:

Δε θεωρώ οτι ήταν μάπες απλώς δεν ήταν για μένα.Πιστεύω πως ένα άτομο που έχει επίγνωση της κατάστασης του και κουτσά στραβά τα βγάζει πέρα,θα κερδίσει πολλά περισσότερα με το να το παλέψει χωρίς βοήθεια.Σε περίπτωση όμως που έχεις πιάσει πάτο ,νιώθεις κουρέλι και έχεις αυτοκτονικές βλέψεις τότε η ιατρική βοήθεια επιβάλλεται.
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 21:21, 12-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από nymphet
Δε θεωρώ οτι ήταν μάπες απλώς δεν ήταν για μένα.Πιστεύω πως ένα άτομο που έχει επίγνωση της κατάστασης του και κουτσά στραβά τα βγάζει πέρα,θα κερδίσει πολλά περισσότερα με το να το παλέψει χωρίς βοήθεια.Σε περίπτωση όμως που έχεις πιάσει πάτο ,νιώθεις κουρέλι και έχεις αυτοκτονικές βλέψεις τότε η ιατρική βοήθεια επιβάλλεται.
Δεν είναι σίγουρο αυτό. Ένας ειδικός μπορεί να δώσει τις σωστές κατευθύνσεις και να σου φανερώσει τρόπους σκέψης που από μόνος σου δεν θα είχες σκεφτεί καν. Πάντως, η αλήθεια είναι πως κανένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος όσο καλός και να είναι δεν μπορεί να κάνει μαγικά, μόνος σου πρέπει να δουλέψεις και να παλέψεις.

Όσο για τα λεφτά, όντως είναι ακριβοί άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Αυτή που πάω τώρα μου έπαιρνε 66/ώρα στην αρχή που κάναμε συμβουλευτική θεραπεία και μετά που άλλαξε η θεραπεία (δεν θυμάμαι πως την είπε) κατέβηκε η τιμή στα 50/ώρα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,288 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:54, 12-06-16:

πολλές φορές αυτο που χρειάζεται δεν είναι ψυχολόγος
είναι μια καλή παρέα, μια σχέση, ένας στόχος στην ζωη, κατι που να δίνει νόημα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 23:52, 12-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από gaspar
Κάποιος που έχει πρόβλημα τέτοιο, δύσκολα να το λύσει με μια σχέση ή με μια καλή παρέα. Το πολύ πολύ να το μεταφέρει και σε αυτούς τους τομείς. Ατομικά πρέπει να αντιμετωπιστεί.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,373 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 00:00, 13-06-16:

Προσοχή στις ψυχοθεραπείες φίλοι μου

Ψυχοθεραπευτής για να βγεις δεν είναι απλά παίρνεις πτυχίο ψυχολόγου και ψυχίατρου και το παίζεις ψυχοθεραπευτής.. Εχει μια ολόκληρη διαδικασία και φυσικά δεν είναι κατάλληλοι όλοι να γίνουν. Ψυχοθεραπευτές μπορεί να γίνουν απόφοιτων σχολών ψυχολογίας (δε το προτείνω) και ιατροί που κάνουν ή έκαναν ειδικότητα της ψυχιατρκής (το προτείνω). 'Ενα μέλος ΔΕΠ ψυχιατρικής μπορεί να μην είναι ψυχοθεραπευτής.

Αν πάτε σε έναν ψυχοθεραπευτή να αναζητήσετε αν είναι όντως ψυχοθεραπευτής γιατί αλλίως εφαρμόζει τα safe mode κομμάτια ψυχοθεραπείας τα οποία δεν είναι πάντα αποδοτικά. Να αναζητήσετε αν αυτός που θα σας κάνει ψυχοθεραπεία και θα του σκάσετε 50-70 ευρω χωρίς απόδειξη είναι μέλος της εταιρείας ψυχοθεραπευτών Ελλάδος;
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-06-16 στις 00:34.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

H nymphet έγραψε στις 00:07, 13-06-16:

Δεν είναι σίγουρο αυτό. Ένας ειδικός μπορεί να δώσει τις σωστές κατευθύνσεις και να σου φανερώσει τρόπους σκέψης που από μόνος σου δεν θα είχες σκεφτεί καν. Πάντως, η αλήθεια είναι πως κανένας ψυχολόγος ή ψυχίατρος όσο καλός και να είναι δεν μπορεί να κάνει μαγικά, μόνος σου πρέπει να δουλέψεις και να παλέψεις.

Όσο για τα λεφτά, όντως είναι ακριβοί άλλοι λιγότερο άλλοι περισσότερο. Αυτή που πάω τώρα μου έπαιρνε 66/ώρα στην αρχή που κάναμε συμβουλευτική θεραπεία και μετά που άλλαξε η θεραπεία (δεν θυμάμαι πως την είπε) κατέβηκε η τιμή στα 50/ώρα.
Όπως είπα,δεν αναφέρομαι σε όλες τις περιπτώσεις αλλά σε αυτές που αν προσπαθήσεις βρίσκεις την άκρη μόνος σου.Προσωπικά μου έκανε καλό που έφαγα το κεφάλι μου μία δύο από μαλακίες μου και με γνώρισα καλύτερα.Καλύτερα από το να με μάθαινα μέσω ερωτήσεων ενός τρίτου.
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 09:00, 13-06-16:

Ο καθένας βρίσκει αλλού λύση στα θέματα που τον απασχολούν. Το σημαντικό είναι να ψάξεις, να δοκιμάσεις διάφορα ώστε βρεις την λύση που δουλεύει καλύτερα για σένα.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Anonyme

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Anonyme
H Anonyme αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 544 μηνύματα.

H Anonyme έγραψε στις 09:04, 13-06-16:

Πήγα σε δύο διαφορετικούς.Ο ένας μου έκανε ερωτήσεις που με μπέρδευαν ακόμη περισσότερο και ο άλλος ούτε καν που με άκουγε.Μιλώντας και με τους δύο αισθανόμουν ότι χάνω χρόνο τελικά.
Ότι δεν σου ταίριαξαν εννοεί και η Ερινύς, είναι πολύ προσωπικό πράγμα η ψυχοθεραπεία κι απίστευτα περίπλοκο να βρεις τον κατάλληλο θεραπευτή και τη σωστή μέθοδο.

Πάντως, επειδή κι εγώ σκεφτόμουν όπως εσύ, το ζήτημα δεν είναι "να τα βγάζεις πέρα κουτσά στραβά". Και στο λέω ως high functional αγχώδες άτομο, που κανένας απ' τον κοινωνικό μου περίγυρο δεν γνώριζε τι ζόρι τραβούσα. Μπορεί να είχα επίγνωση της κατάστασης και μπορεί να τα έβγαζα πέρα εξαιρετικά καλά (δηλαδή σπούδαζα, δούλευα, έβγαινα σαν να μη συμβαίνει τίποτα) αλλά στην πραγματικότητα απλά είχα δομήσει την καθημερινότητά μου με τέτοιο τρόπο ώστε να αποφεύγω ό,τι πιθανώς θα μου προκαλούσε κάποια κρίση. Δυστυχώς το άγχος αν δεν το αντιμετωπίσεις απ' τη ρίζα του απλά μεγεθύνεται και κάποια στιγμή δεν μπορείς πια να το κρύβεις κάτω απ' το χαλί...

Πολύ απλοϊκή η σκέψη σου, κάτι που πηγάζει από τον ίδιο σου τον εαυτό πώς είναι δυνατόν να λυθεί μέσα από κάποιον άλλον; Αυτό που κάνει η ψυχοθεραπεία είναι να σε βοηθάει να εντοπίσεις ο ίδιος το πρόβλημα και να βρεις τη λύση.

Όσον αφορά το κομμάτι των χρημάτων,

ξαναλέω για όποιον ενδιαφέρεται να το ψάξει μέσα από φορείς, νοσοκομεία κτλ., όπου το κόστος των συνεδριών είναι το μικρότερο δυνατό.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 10:22, 13-06-16:

Οταν εχεις προβλήματα που σε κρατάνε πίσω τοτε πως θα κανεις γνωριμίες,σχέσεις και πως θα βάλεις στόχους;
Μερικά προβλήματα πιστευω οτι ειναι δύσκολο να ξεπεραστούν και αν δεν εχεις βοήθεια, θα σε τρώνε για χρονια

Προσωπικά,απο άγχος και απο προβλήματα αλλο τιποτα αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορώ να ανοιχτώ και να μιλήσω γι'αυτα που με απασχολούν. Και επειδη δεν μπορώ,ή θα αποφεύγω τους αλλους και θα κλείνομαι στον εαυτο μου επειδη δεν θέλω να τους χαλάσω το κέφι, ή θα αστειεύομαι και θα χαζογελαω όλη την ώρα,απ'ο,τι εχω καταλαβει μαλλον το κανω ως coping mechanism αυτο, και μετά οταν ειμαι μόνη μου θα ειμαι παλι χαλια. Και όποτε φυσικα φαίνομαι σαν χαζοχαρουμενο που δεν το νοιάζει τιποτα Οοο,τι και να συμβεί,δεν θα πω τιποτα εκτος και αν το καταλαβει ο άλλος επειδη δεν μπορώ πια να το κρυψω. Με εχει κουράσει αυτο. Και ολα αυτο ειναι vicious circle φυσικα γιατι αν κλείνεσαι στον εαυτο σου νιώθεις χειρότερα,όποτε βγαίνεις έξω αλλα νιώθεις οτι χαλάς το κέφι των άλλων όποτε νιώθεις χειρότερα κτλ κτλ.
Γενικα τωρα τελευταια εχω προσθέσει στη...συλλογή μου και κατι κρίσεις άγχους;πανικού; Κατι τέτοιο τελος πάντων,οταν ειμαι σε μέρη με πολυ κόσμο,φασαρία ή και οταν ειμαι μόνη μου μερικές φορες αλλα κυρίως οταν βρίσκομαι ανάμεσα σε πολυ κόσμο. Την πρώτη φορα το έπαθα πριν δυο χρονια αλλα φέτος μου εχει τύχει αρκετές φορες...
Παντως ταυτίζομαι με μερικά πόστς στο θεμα και νιώθω λιγο καλυτερα που δεν ειμαι η μόνη που αισθάνεται ετσι
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,202 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 10:53, 13-06-16:

Διόρθωσέ με αν κάνω λάθος, αλλά εσύ σε κάποιο άλλο θέμα για τις φιλίες δεν έλεγες ότι δεν έχεις βρει ακόμα ανθρώπους να ταιριάζετε και να δένετε σαν άτομα;
Μήπως πρέπει να πάρεις τον χρόνο σου να κάνεις μια ανασκόπηση, να δεις σε ποια άτομα αξίζει να επενδύσεις, με ποια να αραιώσεις (όχι να ξεκόψεις τελείως), ή να κάνεις το βήμα να ανοιχτείς σε κάποιο από αυτά για να υπάρχει ένα αίσθημα αμοιβαίας εμπιστοσύνης και sharing?

Την κρίση πανικού, μια φορά να την πάθεις, δεν την ξεχνάς ποτέ και είσαι 100% σίγουρος/η ότι ήταν κρίση πανικού όταν περάσει. Θες να την περιγράψεις να δούμε αν όντως ήταν αυτό; (ή στείλε μου πμ, δεν έχω πρόβλημα). Γιατί αν είναι όντως, και παθαίνεις συχνά, έχεις επιβαρυνθεί πάρα πολύ από το περιβάλλον σου, που καταλήγει να είναι τοξικό, χρειάζονται άμεσες ενέργειες...
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 11:36, 13-06-16:

Δεν θυμάμαι που το είχα πει αυτό,ίσως το είχα πει παλιότερα. Για τους φίλους μου δεν ξέρω, έχουν υπάρξει περιπτώσεις βέβαια που ένιωθα ότι ορισμένα άτομα δεν νοιάζονται αλλά ίσως μεγαλοποιώ τα πράγματα. Εγώ πάντως σίγουρα φταίω.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,386 μηνύματα.

O Johnny15 έγραψε στις 11:55, 13-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Εγώ πάντως σίγουρα φταίω.
Τι εννοείς; Δεν φταις σε τίποτα, μην κατηγορείς τον εαυτό σου...

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να δεθείς με κάποιον άνθρωπο στην ηλικία μας και μετά.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 12:33, 13-06-16:

Συμφωνώ απόλυτα με τον Johnny, όσο μεγαλώνουμε γινόμαστε όλο και περισσότερο εκλεκτικοί, νομίζω αυτή η καμπή γίνεται κάπου στα early 20s and there is no way back

Το μόνο κομμάτι που θα μπορούσα να πω ότι φταις εσύ, είναι που δεν είσαι ο εαυτός σου με τους άλλους (που "κουράζεσαι" για να το παίζεις χαρούμενη ενώ μέσα σου τσιρίζεις και θες να μοιραστείς κάτι που σε απασχολεί). Οι περιστάσεις μπορεί να είναι τέτοιες που να μην ευνοούν δεσίματα. Πάντως εξακολουθώ να πιστεύω ότι πρέπει να κάνεις μια εσωτερική ανασκόπηση και να οριοθετήσεις λίγο ως πού αντέχεις να συνυπάρχεις με κάποιους ανθρώπους. Δεν γίνεται να βγαίνεις για να ξεσκάσεις και να γυρνάς χώμα στο σπίτι...ακόμα και γω που ως introvert χρειάζομαι μετά από μία έξοδο λίγο χρόνο μοναχικότητας, όταν γυρνάω αισθάνομαι πλήρης, όχι κομμάτια από την αλληλεπίδραση.
Παράθεση

Ρυζόγαλο

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Ρυζόγαλο
Ο Ρυζόγαλο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O Ρυζόγαλο Nothing... έγραψε στις 12:38, 13-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Johnny15
Τι εννοείς; Δεν φταις σε τίποτα, μην κατηγορείς τον εαυτό σου...

Γενικά είναι πολύ δύσκολο να δεθείς με κάποιον άνθρωπο στην ηλικία μας και μετά.

Ας μην πάμε στο άλλο άκρο. Η λύση δεν έρχεται λέγοντας γλυκανάλατα λόγια τύπου " μα εσύ δε φταις σε τίποτα, είναι δύσκολο κλπ". Προφανώς δεν ισχυρίζομαι ότι φταίει, γιατί από το ποστ της και μόνο κανείς δεν μπορεί να βγάλει συμπέρασμα. Ωστόσο θεωρώ πιθανό, λόγω της όποια προσωπικότητας της, να έχει ένα μερίδιο ευθύνης στο θέμα της φιλίας.

Η λύση έρχεται, αντιμετωπίζοντας την αλήθεια κατάματα.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 13:43, 13-06-16:

Πάντως δεν έχει άμεση σχέση το θέμα της φιλίας με το θέμα του άγχους/πανικού όταν βρίσκεσαι σε ξένο κόσμο.

Ας απαντήσω λίγο πιο αναλυτικά πάντως γιατί έχω βρεθεί σε παρόμοιες καταστάσεις και θέλω να ανοιχτώ λίγο, μπας και έρθει καμιά καλη συμβουλή:

Οταν εχεις προβλήματα που σε κρατάνε πίσω τοτε πως θα κανεις γνωριμίες,σχέσεις και πως θα βάλεις στόχους;
Μερικά προβλήματα πιστευω οτι ειναι δύσκολο να ξεπεραστούν και αν δεν εχεις βοήθεια, θα σε τρώνε για χρονια
Αποδέχεσαι ότι πάντα θα υπάρχουν προβλήματα και προχωράς παρακάτω. Τις σχέσεις τις φοβάμαι. Επειδή από τις σχέσεις ξεκινούν όλα τα προβλήματα. Και για αυτό δεν κάνω σχέσεις. Αλλά γνωριμίες δεν είναι τόσο δύσκολο να κάνεις. Απλώς πρέπει να ρίξεις λίγο τον εγωισμό σου. Απλά μετά προκύπτει το πρόβλημα ότι δεν είσαι ο εαυτό σου. Μην το κάνεις για πολύ γιατί γίνεσαι πιο δυστυχισμένη και έχει ανάποδα αποτελέσματα. Αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι είναι σχεδόν αδύνατον να ταιριάξεις με άλλους ανθρώπους 100%. Προσπάθησε να εκμεταλλευτείς το 50-60-70% που ταιριάζεται και μην χαλιέσαι στο υπόλοιπο ποσοστό. Επίσης ένα πολύ σημαντικό είναι ότι οι άνθρωποι αλλάζουν. Το έμαθα με τον σκληρό τρόπο. Είχα κάποια παιδιά που θεωρούσα ότι ήταν πολύ κοντά μου αλλά ξαφνικά ξέκοψαν. Όχι τελείως. Απλά πλέον δεν είναι τόσο κοντά μου και φυσικά δεν τους εμπιστεύομαι τόσο. Δεν θυμώνω φυσικά, ο καθένας έχει διαφορετικά πιστεύω/θέλω και διαφορετικούς στόχους. Απλά απογοητεύτηκα.

Όσον αφορά τους στόχους, είχα μηδενικό motivation τα πρώτα 2-3 χρόνια στη σχολή. Πραγματικά τίποτα, δεν ήθελα να κυνηγήσω τίποτα. Ωστόσο κατάλαβα ότι μόνο αν κυνηγήσω αυτό που θέλω μπορώ να αλλάξω και την κατάστασή μου αλλά και να είμαι χαρούμενος. Η υλοποίηση είναι βέβαια λίγο δύσκολη, αλλά έχω πει ότι θέλω να κάνω τα εξής πράγματα τώρα το καλοκαίρι και θα προσπαθήσω να τα κάνω. Όταν ολοκληρώνεις κάποιον μικρό στόχο, όσο μικρός και να είναι, σε γεμίζει Αρκεί να καταλάβεις ότι η πραγματοποίηση του στόχου θα φέρει την ευτυχία και την ικανοποίηση, και όχι η ευτυχία και η ικανοποίηση τον στόχο. Βέβαια όταν εννοώ στόχος δεν εννοώ κάποιον στόχο φιλίας/ερωτικό. Στις ανθρώπινες σχέσεις δεν μπορείς να βάζεις στόχους.

Προσωπικά,απο άγχος και απο προβλήματα αλλο τιποτα αλλα το θεμα μου ειναι οτι δεν μπορώ να ανοιχτώ και να μιλήσω γι'αυτα που με απασχολούν.
Έχω βρεθεί σε αυτήν την κατάσταση πάρα πολλές φορές. Μάλιστα, μια δυο φορές ήθελα να πω στον πιο παλιό μου φίλο αυτό που έγινε/με απασχολεί, αλλά δεν το έκανα. Απλώς αισθάνομαι ότι αυτό το πρόβλημα είναι δικό μου και δεν ενδιαφέρει κανέναν άλλο και επίσης δεν θέλω να φέρω τον εαυτό μου στην αδύναμη θέση του να χρειαστεί να πω το πρόβλημά μου σε κάποιον για να το ξεπεράσω. Τελικά με πίεζε πολύ καιρό, παίζει να ήμουν ένα βήμα πριν από την κατάθλιψη. Με τον χρόνο όλα περνάνε (ή σχεδόν περνάνε).

Και επειδη δεν μπορώ,ή θα αποφεύγω τους αλλους και θα κλείνομαι στον εαυτο μου επειδη δεν θέλω να τους χαλάσω το κέφι, ή θα αστειεύομαι και θα χαζογελαω όλη την ώρα,απ'ο,τι εχω καταλαβει μαλλον το κανω ως coping mechanism αυτο, και μετά οταν ειμαι μόνη μου θα ειμαι παλι χαλια. Και όποτε φυσικα φαίνομαι σαν χαζοχαρουμενο που δεν το νοιάζει τιποτα
Και αυτό... Καμιά φορά ξεκινάνε και πονάνε τα μαγουλά μου από το ψεύτικο χαμόγελο. Λέω θα φαίνομαι σαν βλάκας τώρα αλλά το προτιμώ από το να είμαι σοβαρός. Επειδή συχνά μου λένε "γιατί είσαι τόσο σοβαρός", "δεν περνάς καλά;", "έγινε κάτι;" κλπ, προσπαθώ να τα αποφύγω όλα αυτά.

Γενικα τωρα τελευταια εχω προσθέσει στη...συλλογή μου και κατι κρίσεις άγχους;πανικού; Κατι τέτοιο τελος πάντων,οταν ειμαι σε μέρη με πολυ κόσμο,φασαρία ή και οταν ειμαι μόνη μου μερικές φορες αλλα κυρίως οταν βρίσκομαι ανάμεσα σε πολυ κόσμο.
Παντως ταυτίζομαι με μερικά πόστς στο θεμα και νιώθω λιγο καλυτερα που δεν ειμαι η μόνη που αισθάνεται ετσι
Ακριβώς όπως το λες. Πάλι καλά που δεν είμαι ο μόνος Αλλά αυτό που με απασχολεί πιο πολύ είναι γιατί δεν μπορούμε να το ελέγξουμε Όταν με πιάνει αυτό το αίσθημα που περιγράφεις, όσο και να προσπαθώ να ηρεμήσω δεν μπορώ. Αυτό το "πνίξιμο", το αίσθημα ότι θες να φύγεις κάπου πιο ήρεμα.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 13:55, 13-06-16:

Όχι δεν είναι. Απλά το να δεθείς με κάποιον προϋποθέτει ειλικρίνεια και από τις δύο πλευρές. Όταν λοιπόν σου φαίνεται δύσκολο είναι επειδή δεν είσαι ειλικρινής αλλά προσπαθείς να κρύψεις τον πραγματικό σου εαυτό από τους άλλους γιατί νομίζεις πως έτσι θα κερδίσεις την συμπάθειά τους. Το άτοπο αυτής της ενέργειας βέβαια είναι πως καταλήγεις με άτομα που θέλουν να συναναστρέφονται με τον ψεύτικο εαυτό σου και όχι με τον αληθινό και συνεπώς αργά ή γρήγορα βρίσκεσαι σε μια κατάσταση συνεχούς υποκρισίας η οποία σε φθείρει.

Και το χειρότερο πράγμα με αυτήν την κατάσταση είναι πως ξοδεύεις το περιορισμένο χρόνο που έχεις σε αυτή τη Γη για να είσαι με άτομα που δεν θες να είσαι πραγματικά. Η μόνη λύση για να μπορείς να δεθείς με κάποιον είναι να είσαι ο εαυτός σου χωρίς να προσπαθείς να κρύψεις τα αδύνατα σημεία σου, διότι έτσι θα προσελκύσεις μόνο άτομα που τους αρέσει όλο το πακέτο.

Στην κοινωνία επικρατεί η λογική του κοπαδιού. Υπάρχει ένα συγκεκριμένο καλούπι το οποίο είναι το κοινωνικά αποδεκτό και όλοι προσπαθούν να βάλουν τους εαυτούς τους σε αυτό το καλούπι. Όποιος λοιπόν είναι διαφορετικός είτε αυτό πρόκειται για ντύσιμο, τρόπο διασκέδασης, πολιτικές απόψεις, θρησκευτικές πεποιθήσεις κ.ο.κ αναγκαστικά θα αντιμετωπίσει τον κοινωνικό παραγκωνισμό. Και επειδή είμαστε εκ φύσεως κοινωνικά όντα δεν μπορούμε να αντέξουμε τον εξοστρακισμό από την ομάδα και γι'αυτό συμμορφωνόμαστε με τα εκάστοτε κοινωνικά πρότυπα.

Όποιος όμως μπορεί να αντέξει αυτόν τον κοινωνικό εξοστρακισμό για κάποιο χρονικό διάστημα και να είναι ο πραγματικός του εαυτός, σύντομα θα προσελκύσει τα αντίστοιχα άτομα που θα τον βρίσκουν συμπαθή και θα δημιουργήσει έτσι τον δικό του κοινωνικό κύκλο.

Εν ολίγοις μην εγκλωβίζεστε σε κοινωνικές σχέσεις μόνο και μόνο επειδή φοβάστε την εναλλακτική την μοναξιάς. Η μοναξιά όταν συνοδεύεται από ειλικρίνεια δεν κρατάει για πολύ καιρό και οδηγεί πάντα σε πολύ καλύτερες και υγιείς σχέσεις.

Αποδέχεσαι ότι πάντα θα υπάρχουν προβλήματα και προχωράς παρακάτω. Τις σχέσεις τις φοβάμαι. Επειδή από τις σχέσεις ξεκινούν όλα τα προβλήματα. Και για αυτό δεν κάνω σχέσεις.
Οι σχέσεις είναι μονάχα προβληματικές όταν υπάρχουν κρυμμένες ατζέντες. Όπως είπα και πριν κάθε νέα σχέση πρέπει να προσεγγίζεται με ειλικρίνεια και το πιο βασικό απ'όλα είναι είσαι ευάλωτος στους άλλους. Συνήθως όλοι έχουμε περάσει από κάποιες σχέσεις στις οποίες κάποια στιγμή ρίξαμε τις άμυνες μας και τότε το εκμεταλλεύτηκαν για να μαν χτυπήσουν εκεί που πονούσε, οπότε είπαμε "ποτέ ξανά" και υψώσαμε τείχη απέναντι στους άλλους, τα οποία όμως γίνανε η ίδια μας η φυλακή.

Με το να είσαι ευάλωτος στους άλλους σίγουρα θα πονέσεις πολλές φορές, αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να βρεις άτομα τα οποία δεν θα χρησιμοποιήσουν της εμπιστοσύνη σου εναντίον σου αλλά θα την τιμήσουν και θα την ανταποδώσουν. Κάθε πράγμα στην ζωή που θες να αποκτήσεις έχει ένα τίμημα που πρέπει να πληρώσεις και το τίμημα για να βρεις σωστούς ανθρώπους, άξιους εμπιστοσύνης είναι να εμπιστευθείς και να προδοθείς όσες φορές χρειαστεί μέχρι να τους βρεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη hack3r : 13-06-16 στις 14:10.
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:05, 13-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Όχι δεν είναι. Απλά το να δεθείς με κάποιον προϋποθέτει ειλικρίνεια και από τις δύο πλευρές.
Δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις. Αν γνωρίσεις κάποιον σήμερα δεν ξέρεις τίποτα για το παρελθόν του. Είναι πολύ δύσκολο να τον εμπιστευτείς πλήρως γιατί πολύ απλά μπορεί να έχει διαφορετικό πρόσωπο για να προσελκύσει κόσμο. Δεν ξέρεις τον χαρακτήρα του, τα θετικά και τα αρνητικά του, πράγματα που τον πειράζουν, πράγματα στα οποια ξεσπάει, σημαντικά πράγματα που βίωσε κλπ. Θέλει πολυυυυ χρόνο για να καταλάβει ο ένας τον άλλον, χρόνια θα έλεγα. Και συνεπώς είναι δύσκολο. Δεν μπορείς απλώς να είσαι "ειλικρινής". Δεν δουλεύουν έτσι οι ανθρώπινες σχέσεις και δεν κάνεις καν σχέσεις έτσι. Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα πεις και σου βγαίνουν μετά.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 14:18, 13-06-16:

Πάντως επειδή το θέμα ξέφυγε λίγο, προσωπικά δεν νομίζω ότι το πρόβλημά μου είναι οι φίλοι ή το ότι συμβιβάζομαι σε σχέσεις που δεν μου ταιριάζουν. Ίσα ίσα, έχω ξεφύγει από αυτή τη λογική και έχω αποδεχτει ότι δεν γίνεται να ταιριάζουμε με όλους και δεν χρειάζεται να κάνουμε παρέα με άτομα που δεν συμπαθούμε μόνο και μόνο για να μην είμαστε μόνοι, πραγματικά το πιστεύω αυτό. Το πρόβλημά μου είναι ότι υπάρχουν κάποιες φορές που ακόμα και όταν είμαι με φίλους, νιώθω σαν να μην είμαι εκεί, σαν να είμαι αλλού, σε χειρότερες περιπτώσεις νιώθω ότι τους σπάω τα νεύρα.
Πάντως δεν έχει άμεση σχέση το θέμα της φιλίας με το θέμα του άγχους/πανικού όταν βρίσκεσαι σε ξένο κόσμο.
Αυτο ακριβώς, μου έχει τύγχει να αισθανθώ αυτόν τον πανικό/άγχος όταν ήμουν με την παρέα μου...

Όταν ολοκληρώνεις κάποιον μικρό στόχο, όσο μικρός και να είναι, σε γεμίζει Αρκεί να καταλάβεις ότι η πραγματοποίηση του στόχου θα φέρει την ευτυχία και την ικανοποίηση, και όχι η ευτυχία και η ικανοποίηση τον στόχο.
Συμφωνώ απόλυτα. Η λογική μου παλιά ήταν να μην σκέφτομαι τι θα κάνω σε εβδομάδες ή σε ένα μήνα από τώρα, να προσπαθώ να καταφέρω κάτι σήμερα, την επόμενη μέρα να ολοκληρώνω κάποιο άλλο στόχο, την μεθεπόμενη κάτι άλλο,κτλ. Απλά τώρα τελευταία δεν μπορώ να το κάνω αυτό πλέον. Έτσι αντιμετώπισα τις πανελλήνιες και ήμουν πάρα πολύ καλά ψυχολογικά εκείνη την περιοδο,αλλά βλέπω ότι τώρα αγχώνομαι με τα πάντα, αισθάνομαι ότι είναι βουνό και δεν βλέπω καθαρά τα πράγματα.Γενικά υπάρχουν και καλές μέρες που είμαι functional και όλα μια χαρά,και με φίλους και τα πάντα, αλλά υπάρχουν και μέρες (όπως σήμερα καλή ώρα,αν δεν το έχετε ήδη καταλάβει ) που η κατάσταση είναι λίγο περίεργη. Αυτά,δεν θέλω να μπω σε περισσότερες λεπτομέρειες, αν κάποιος περνάει/έχει περάσει κάτι παρόμοιο,έχει καμιά συμβουλή,ας στείλει πμ
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 14:30, 13-06-16:

Δεν είναι τόσο απλό όσο το περιγράφεις. Αν γνωρίσεις κάποιον σήμερα δεν ξέρεις τίποτα για το παρελθόν του. Είναι πολύ δύσκολο να τον εμπιστευτείς πλήρως γιατί πολύ απλά μπορεί να έχει διαφορετικό πρόσωπο για να προσελκύσει κόσμο. Δεν ξέρεις τον χαρακτήρα του, τα θετικά και τα αρνητικά του, πράγματα που τον πειράζουν, πράγματα στα οποια ξεσπάει, σημαντικά πράγματα που βίωσε κλπ. Θέλει πολυυυυ χρόνο για να καταλάβει ο ένας τον άλλον, χρόνια θα έλεγα. Και συνεπώς είναι δύσκολο. Δεν μπορείς απλώς να είσαι "ειλικρινής". Δεν δουλεύουν έτσι οι ανθρώπινες σχέσεις και δεν κάνεις καν σχέσεις έτσι. Μερικά πράγματα δεν μπορείς να τα πεις και σου βγαίνουν μετά.
You don't geit it.

Το όλο νόημα της ειλικρίνειας είναι αυτό ακριβώς. Να φιλτράρεις όσο το δυνατόν γρηγορότερα τα σκάρτα άτομα, ώστε να μην χρειαστεί να ξοδέψεις χρόνια όπως λες. Υπάρχει ένας βασικός νόμος της φύσης που λέει πως το ψέμα δεν μπορεί να σταθεί δίπλα στην αλήθεια για πολύ καιρό. Αν δεν ξέρεις τίποτα για το παρελθόν του άλλου, τότε το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να ρωτήσεις, αφού παραθέσεις κι εσύ με ειλικρίνεια το δικό σου παρελθόν. Αν δεις πως ο άλλος δεν ανταποκρίνεται σε αυτήν την ειλικρίνεια τότε απλά πας παρακάτω.

Ξέρω άπειρους ανθρώπους που νομίζουν πως είναι φίλοι αλλά δεν ξέρουν τίποτα ουσιαστικό ο ένας για τον άλλο. Really για ποιο λόγο να αφιερώσω χρόνια σε κάποιον άνθρωπο, όταν μπορώ σε μερικές μέρες να γνωρίζω το ποιόν του και αν αξίζει να αφιερώσω χρόνο σε αυτόν? Καταλήγεις να ξοδεύεις χρόνια σε αποτυχημένες σχέσεις, επειδή φοβάσαι να κάνεις εξ αρχής κάποιες βασικές ερωτήσεις στον άλλο, γιατί νομίζεις πως θα παρεξηγηθεί ή θα σε περάσει για αδιάκριτο κ.ο.κ.

Με τους περισσότερους από τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει δεν έχω επαφές, και το πιο πιθανόν είναι να πιστεύουν πως είμαι μαλάκας. Γιατί? Επειδή ακριβώς ήμουν ειλικρινής. Επειδή όταν με ενοχλεί ο άλλος λέω με ενοχλείς, επειδή όταν δεν συμπεριφέρεται σωστά λέω δεν μ'αρέσει η συμπεριφορά σου. Επειδή όταν λέει μπαρούφα του λέω πως κάνεις λάθος.
Επειδή όταν μου ζητάνε συμβουλές για κάποιο πρόβλημα, του τα λέω χύμα αντί να χαϊδεύω αυτιά και να παρηγορώ.

Οι περισσότεροι από αυτούς πιστεύουν πως είμαι ένας εγωπαθής ξερόλας που τους κρίνει αφ' υψηλού. You think I give a shit?
Απεναντίας χαίρομαι διότι ξέρω πως τα συγκεκριμένα άτομα είναι σκάρτα οπότε δεν έχω τίποτα να περιμένω από αυτά. Αυτή η συμπεριφορά μου όμως, έχει προσελκύσει και αυθεντικά κάποια άτομα που έχουν το ίδιο ακριβώς attitude και κατά συνέπεια έχουμε δεθεί. Είναι τα μόνα άτομα από τα οποία θα δεχθώ κριτική και θα λάβω σοβαρά τις απόψεις τους, καθώς υπάρχει αυτή η ειλικρίνεια μεταξύ μας. Είναι τα μόνα άτομα στα οποία θα αφιερώσω τον χρόνο, το κόπο και τα χρήματά μου, γιατί ξέρω πως και αυτοί θα κάνουν το ίδιο πράγμα.

Το θέμα είναι, μπορείς να κάνεις τα παραπάνω? Μπορείς να πληρώσεις αυτό το τίμημα? Αν ναι τότε κάντο. Αξίζει.
Παράθεση

Fast

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Fast
Ο Fast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και επαγγέλεται Barman/Barwoman . Έχει γράψει 1,397 μηνύματα.

O Fast έγραψε στις 15:09, 13-06-16:

Με τους περισσότερους από τους ανθρώπους που έχω γνωρίσει δεν έχω επαφές, και το πιο πιθανόν είναι να πιστεύουν πως είμαι μαλάκας. Γιατί? Επειδή ακριβώς ήμουν ειλικρινής. Επειδή όταν με ενοχλεί ο άλλος λέω με ενοχλείς, επειδή όταν δεν συμπεριφέρεται σωστά λέω δεν μ'αρέσει η συμπεριφορά σου. Επειδή όταν λέει μπαρούφα του λέω πως κάνεις λάθος.
Επειδή όταν μου ζητάνε συμβουλές για κάποιο πρόβλημα, του τα λέω χύμα αντί να χαϊδεύω αυτιά και να παρηγορώ.
.
Προσοχη με αυτα μπορει να παιξεις κανα ξυλο

Οι περισσότεροι από αυτούς πιστεύουν πως είμαι ένας εγωπαθής ξερόλας που τους κρίνει αφ' υψηλού. You think I give a shit?
Απεναντίας χαίρομαι διότι ξέρω πως τα συγκεκριμένα άτομα είναι σκάρτα οπότε δεν έχω τίποτα να περιμένω από αυτά. Αυτή η συμπεριφορά μου όμως, έχει προσελκύσει και αυθεντικά κάποια άτομα που έχουν το ίδιο ακριβώς attitude και κατά συνέπεια έχουμε δεθεί. Είναι τα μόνα άτομα από τα οποία θα δεχθώ κριτική και θα λάβω σοβαρά τις απόψεις τους, καθώς υπάρχει αυτή η ειλικρίνεια μεταξύ μας. Είναι τα μόνα άτομα στα οποία θα αφιερώσω τον χρόνο, το κόπο και τα χρήματά μου, γιατί ξέρω πως και αυτοί θα κάνουν το ίδιο πράγμα.

Το θέμα είναι, μπορείς να κάνεις τα παραπάνω? Μπορείς να πληρώσεις αυτό το τίμημα? Αν ναι τότε κάντο. Αξίζει.
Θεωρω πως αυτη η στρατηγικη ειναι κακη καθως πολλες φορες ειναι επικυνδηνη και οδηγει και σε παραπανω σπαταλη χρονου. Δεν εχει νοημα τις περισσοτερες φορες να προσβαλλεις το (συνηθως τεραστιο) εγω καπου ή καποιας για να δεις αν αξιζει, αντιπροτεινω να μαθεις να το καταλαβαινεις απο εμφανιση, χρηση του λογου, γλωσσα του σωματος κλπ. Μαλιστα, αν με σωστο τροπο σταματησεις να ενδιαφερεσαι πολυ για τον αλλον, θα του προκαλεσεις αισθηματα σεβασμου.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 15:54, 13-06-16:

Αρχική Δημοσίευση από Michel Foucault
Προσοχη με αυτα μπορει να παιξεις κανα ξυλο

Το πεπρωμένο φυγείν αδύνατον
Θεωρω πως αυτη η στρατηγικη ειναι κακη καθως πολλες φορες ειναι επικυνδηνη και οδηγει και σε παραπανω σπαταλη χρονου. Δεν εχει νοημα τις περισσοτερες φορες να προσβαλλεις το (συνηθως τεραστιο) εγω καπου ή καποιας για να δεις αν αξιζει, αντιπροτεινω να μαθεις να το καταλαβαινεις απο εμφανιση, χρηση του λογου, γλωσσα του σωματος κλπ. Μαλιστα, αν με σωστο τροπο σταματησεις να ενδιαφερεσαι πολυ για τον αλλον, θα του προκαλεσεις αισθηματα σεβασμου.
Δεν είναι πως προσπαθώ ενεργητικά να μειώσω το εγώ του άλλου, αλλά περισσότερο πως δεν θα κάνω κάποιον ελιγμό για να μην μειώσω το εγώ του αν η κατάσταση οδηγηθεί εκεί. Αυτό που λες για την εμφάνιση, γλώσσα σώματος κτλ ισχύει, αν και δεν είμαι ακόμη αρκετά καλός στο να βγάζω συμπεράσματα αποκλειστικά από αυτό.

Μαλιστα, αν με σωστο τροπο σταματησεις να ενδιαφερεσαι πολυ για τον αλλον, θα του προκαλεσεις αισθηματα σεβασμου.
Τι εννοείς εδώ? Ποιος είναι αυτός ο τρόπος?

Φυσικά για όλα τα παραπάνω αναφέρομαι σε προσωπικές σχέσεις και όχι επαγγελματικές, κοινωνικές. Εκεί τα πράγματα είναι πολύ πιο περίπλοκα και δεν ισχύουν τα παραπάνω.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 12:28, 29-09-16:

αααρκ! μιας και το στεκι δεχτηκε επιθεση απο κακοποια στοιχεια για να ξαναθεσω την ερωτηση μ.
μηπως καποιος απο σας με (χρονιο) αγχος που εχει κουραστει ψυχολογους/ψυχιατρους κλπ εχει δοκιμασει αυτο?
http://www.powerhealth.gr/classics-cool-day/ το ξερω πως εδω μεσα δεν ειμαστε γιατροι αλλα θα μ αρεσε να ακουσω αποψεις.
thanks
Παράθεση

cortomaltese

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη cortomaltese
Ο cortomaltese αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 151 μηνύματα.

O cortomaltese έγραψε στις 00:17, 30-09-16:

Οχι πιστευω οτι ειναι βλακειες ,δεν κανουν τιποτα τα χαπια.Γενικοτερα απο αγχος εγω ειχα μετα την σχολη αρκετο και δεν πηγα σε γιατρους ξεκινησα να διαβαζω αυτα που διαβαζουν οι γιατροι,δηλαδη ακουσα για κατι σεμιναρια για Διαλογισμο της Αλτανη και πηρα τα βιβλια της και μου εφυγε το αγχος απο εκει που μπηκε

https://www.youtube.com/watch?v=0DDS0YmvP9g
Παράθεση

Con_Boo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Con_Boo
H Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Con_Boo έγραψε στις 13:41, 30-09-16:

Για τα μη συνταγογραφημένα χάπια για το άγχος και το στρες - τύπου συμπληρώματα διατροφής δηλαδή - δεν θα το έλεγα ότι είναι βλακείες.. Σίγουρα για αυτά τα χάπια παίζει μεγάλο ρόλο το placebo effect, πιο πολύ η ψυχολογική τους επίδραση δηλαδή παρά η βιολογική τους. αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα ότι είναι μόνο ψυχολογική η επίδραση μιας και σε πολλές περιπτώσεις άγχους, στρες, κούρασης ακόμα και κατάθλιψης, παίζουν ρόλο και κάποιες βιταμίνες ή η έλλειψη αυτών από τον οργανισμό.. οπότε τουλάχιστον ελαχιστοποιούν τον βιολογικό παράγοντα που μπορεί να προκαλέσει τα παραπάνω.

Εγώ προσωπικά παίρνω που και που βαλεριάνα σε μορφή κάψουλας πριν πάω για ύπνο, ειδικά αν αισθάνομαι άγχος ή υπερένταση μιας και τον τελευταίο καιρό περνάω κ εγώ μια έξαρση συνεχούς άγχους που ευτυχώς όσο πάει και γίνεται πιο αντιμετωπίσιμο (για να μην παρεξηγηθώ, δεν βοήθησε η βαλεριάνα σε αυτό.. ξεκίνησα ψυχοθεραπέια ). Πάντως το χάπι βοηθάει συνήθως στο να κάνω συνεχή και ήρεμο ύπνο τα βράδια, όχι ότι λειτουργεί πάντα! Πιο πολύ με βοηθάνε οι αγκαλίτσες!!
Παράθεση

mickey_mouse

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη mickey_mouse
Ο mickey_mouse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 70 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O mickey_mouse έγραψε στις 14:14, 30-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Con_Boo
Πιο πολύ με βοηθάνε οι αγκαλίτσες!!
Μάθε να είσαι αυτάρκης και σε αυτό και θα γλιτώσεις από κάθε είδους χάπια
Παράθεση

Con_Boo

Νεοφερμένος

H Con_Boo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H Con_Boo έγραψε στις 14:34, 30-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από mickey_mouse
Μάθε να είσαι αυτάρκης και σε αυτό και θα γλιτώσεις από κάθε είδους χάπια
Οι αγκαλίτσες πάντα βοηθάνε, είσαι δεν είσαι αυτάρκης!!
Παράθεση

Ajusshi (η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ajusshi
Ο η σκέψη μου σκέφτηκε τον εαυτό της αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,690 μηνύματα.

O Ajusshi All Men Must Die έγραψε στις 21:52, 30-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
αααρκ! μιας και το στεκι δεχτηκε επιθεση απο κακοποια στοιχεια για να ξαναθεσω την ερωτηση μ.
μηπως καποιος απο σας με (χρονιο) αγχος που εχει κουραστει ψυχολογους/ψυχιατρους κλπ εχει δοκιμασει αυτο?
http://www.powerhealth.gr/classics-cool-day/ το ξερω πως εδω μεσα δεν ειμαστε γιατροι αλλα θα μ αρεσε να ακουσω αποψεις.
thanks

αυτό το..."ρίχνει τους τόνους αποτελεσματικά"..."και ταυτόχρονα είστε σε πνευματική και εγρήγορση"...
κάτι δεν μου κάνει.

αν και δεν υπέφερα ποτέ από χρόνιο άγχος, παρά από το άγχος της καθημερινότητας
βρήκα λύση στην άσκηση (τρέξιμο)

οι παλμοί μου πια δεν ξεπερνάνε τους 50. αυτό που λέμε χτυποκάρδι, είτε από στεναχώρια,
είτε από έρωτα , έχει εξαφανιστεί.
μάλλον διαστέλλονται οι αρτηρίες και οξυγονώνεται καλύτερα ο εγκέφαλος,
συν κάτι ορμόνες που πετάγονται, μάλλον ενδορφίρνες λεγόνται
κάνουν τη ζωή καλύτερη

επίσης θα σου συνιστούσα και μια πολυβιταμίνη, έτσι για να κλείσεις την πιθανότητα έλλειψης βιταμινών

δεν ξέρω αν βοήθησα, μάλλον όχι
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,087 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 00:49, 01-10-16:

ευχαριστω τις απαντησεις
@Con_Boo αυτο με τη ψυχοθεραπεια με εχει κουρασει λιγο (και την τσεπη μου καμποσο). για την ωρα ειμαι σε αναπαυλα και δισταζω να γυρισω πισω σε αυτη τη διαδικασια. την βαλεριανα τη δοκιμασα κι εγω πριν τον υπνο αλλα βρηκα πως το πρωι δεν μπορουσα να σηκωθω με την καμια. θα δω αρρρργκ *frustration*

@Ajussi ειναι αληθεια οτι η γυμναστικη βοηθαει αλλα εδω που ειμαι εχουμε το γυμναστηριο με τους καθρεφτες να βλεπεις τη φατσα σ ή το ορεκτικοτατο καυσαεριο. ειμαι και δυσκολη.
ενω στη θεσσαλονικη...ξεκινας απο το μεγαρο ως το τερμα. ισως λιγο η βρωμα να σε χαλασει αλλα 2 φορες να το κανεις καθε αισθηση σε εγκαταλειπει

anyway, αδικο δεν εχετε τα συμπληρωματα δεν αποτελουν (τουλαχιστον μονιμη) λυση, αλλα οπως ειπα καποτε απλως κουραζεσαι.
Κράτα το
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 01:17, 01-10-16:

@Ajussi ειναι αληθεια οτι η γυμναστικη βοηθαει αλλα εδω που ειμαι εχουμε το γυμναστηριο με τους καθρεφτες να βλεπεις τη φατσα σ ή το ορεκτικοτατο καυσαεριο. ειμαι και δυσκολη.
Βρίσκεις δικαιολογίες πιστεύω, γυμναστήριο οκ το καταλαβαίνω, κανένα πάρκο δεν έχει εκεί κοντά που μένεις; Επίσης μπορείς να κάνεις και στο σπίτι γυμναστική βλέποντας βίντεο στο youtube, έχει ένα σωρό. Για όλα υπάρχει μια λύση φτάνει να είσαι πρόθυμη να τη δοκιμάσεις.
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 01:37, 01-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Mάιρα
Βρίσκεις δικαιολογίες πιστεύω, γυμναστήριο οκ το καταλαβαίνω, κανένα πάρκο δεν έχει εκεί κοντά που μένεις; Επίσης μπορείς να κάνεις και στο σπίτι γυμναστική βλέποντας βίντεο στο youtube, έχει ένα σωρό. Για όλα υπάρχει μια λύση φτάνει να είσαι πρόθυμη να τη δοκιμάσεις.
κοιτα και το να χοροπηδας πανω κατω σε κουραζει δε λεω οχι, το κανω

αλλα και τις δικαιολογιες τις βρισκω
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη whitelioness : 01-10-16 στις 01:43. Αιτία: 4 λεπτα για ανακτηση τροπων
Παράθεση

Con_Boo

Νεοφερμένος

H Con_Boo έγραψε στις 09:21, 03-10-16:

ευχαριστω τις απαντησεις
@Con_Boo αυτο με τη ψυχοθεραπεια με εχει κουρασει λιγο (και την τσεπη μου καμποσο). για την ωρα ειμαι σε αναπαυλα και δισταζω να γυρισω πισω σε αυτη τη διαδικασια. την βαλεριανα τη δοκιμασα κι εγω πριν τον υπνο αλλα βρηκα πως το πρωι δεν μπορουσα να σηκωθω με την καμια. θα δω αρρρργκ *frustration*

ενω στη θεσσαλονικη...ξεκινας απο το μεγαρο ως το τερμα. ισως λιγο η βρωμα να σε χαλασει αλλα 2 φορες να το κανεις καθε αισθηση σε εγκαταλειπει

anyway, αδικο δεν εχετε τα συμπληρωματα δεν αποτελουν (τουλαχιστον μονιμη) λυση, αλλα οπως ειπα καποτε απλως κουραζεσαι.
Κράτα το
Με βάση αυτά που λες, αντιλαμβάνομαι ότι γενικά σε έχει κάτι (ή πολλά κάτι) κουράσει και δεν έχεις όρεξη για τίποτα. Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό.. καμιά φορά χρειάζεται! Να κρατήσεις μια απόσταση από όλους και από όλα.. Να πας μια εκδρομή, να ανανεωθείς, .. ή απλά να κάτσεις και να μην κάνεις τίποτα! Σε μένα που και που βοηθάει.. και μετά μου βγαίνει αυθόρμητα πάλι το να ψαχτώ και να ενεργοποιηθώ! Δεν ξέρω αν θα ισχύσει και για σένα.. αλλά ποτέ δεν ξέρεις!
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 11:33, 03-10-16:

κοιτα και το να χοροπηδας πανω κατω σε κουραζει δε λεω οχι, το κανω

αλλα και τις δικαιολογιες τις βρισκω
Γενικά η γυμναστικη βοηθαει,αλλά να μην γινεται πολύ αργά,πχ μετά τις 10 το βράδυ γιατί σου προκαλεί υπερένταση και μετά σίγουρα δεν θα μπορείς να κοιμηθείς. Υπάρχουν διάφορα βότανα που βοηθάνε,μπορείς να δοκιμάσεις να αγοράσεις κάποια τέτοια ροφήματα από μαγαζάκια που ειδικεύονται σε αυτά.Εγώ έχω πάρει,σε χαλαρώνει όντως αλλά who knows, μπορεί να οφειλεται και στο γνωστό placebo effect εν μέρει. Αν υπάρχει κάτι συγκεκριμένο που σε αγχώνει τοσο πρέπει να βρεις τι ειναι αλλά λογικά με την ψυχοθεραπεία θα τα έχετε αναλύσει αυτά.Σε βοηθησε καθολου;
Παράθεση

fenia00 (<3)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fenia00
H <3 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 109 μηνύματα.

H fenia00 έγραψε στις 14:02, 29-08-17:

Καλησπέρα!Σας τυχαίνει να έχετε άγχος και να ανεβάζετε πυρετό;Αύριο πρόκειται να ταξιδέψω θεσσαλονίκη με αεροπλάνο και δυστυχώς οι γονείς μου δε θα έρθουν μαζί λόγω υποχρεώσεων.Έτσι,πρέπει να ταξιδέψω μόνη μου και έχω καταγχωθεί.Θα καθήσω θεσσαλονίκη μόνο μια μέρα και μετά θα γυρίσω λόγω φροντιστηρίου.Το θέμα είναι το εξής.Σκέφτομαι οτι πρέπει να έρθω σε επαφή με τόσο κόσμο και πραγματικά με πιάνει κρύος ιδρωτάς και τρέμω ολόκληρη.Φοβάμαι μη πάθω καμιά κρίση πανικού στο αεροδρόμιο και λιποθυμήσω.Ανησυχώ μήπως δε φτάσω έγκαιρα στο αεροδρόμιο και χάσω την πτήση.Αποτελεσματικά,το πρωί που σηκώθηκα ένιωθα οτι δε μπορούσα να αναπνεύσω.Τώρα όμως ανέβασα πυρετό και πονάει ο λαιμός μου όμως η δυσφορία μου πέρασε.Τι να κάνω αύριο,φοβάμαι πολύ.
ΥΓ στο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης θα με περιμένουν γνωστοί
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 14:12, 29-08-17:

Δεν θα γίνει τίποτα, ακολούθα τις ταμπέλες και το πλήθος και θα είσαι μια χαρά. Φρόντισε απλά να ενημερωθείς από πριν για το τι επιτρέπεται ή δεν επιτρέπεται στο αεροπλάνο και στην χειραποσκευή και να έχεις εκτυπωμένο το εισιτήριό σου για να απλοποιήσεις τα πράγματα. Σε επαφή με κόσμο θα έρθεις: α) όταν θα περάσεις τον έλεγχο αποσκευών, β) κατά την επιβίβαση, και γ) αν χρειαστεί να ρωτήσεις κάποιον υπάλληλο για το πού είναι η πύλη σου, αλλά είναι όλοι πολύ ευγενικοί. Αν το σκέφτεσαι τόσο πολύ θα πάθεις όντως κάτι στο τέλος, η αυθυποβολή δεν λειτουργεί μόνο θετικά...
Παράθεση

Johnny15 (Γιάννης)

Επιφανές Μέλος

O Johnny15 έγραψε στις 14:13, 29-08-17:

Μην αγχώ. Ότι είναι να γίνει, θα γίνει.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 14:22, 29-08-17:

Αρχική Δημοσίευση από fenia00
Καλησπέρα!Σας τυχαίνει να έχετε άγχος και να ανεβάζετε πυρετό;Αύριο πρόκειται να ταξιδέψω θεσσαλονίκη με αεροπλάνο και δυστυχώς οι γονείς μου δε θα έρθουν μαζί λόγω υποχρεώσεων.Έτσι,πρέπει να ταξιδέψω μόνη μου και έχω καταγχωθεί.Θα καθήσω θεσσαλονίκη μόνο μια μέρα και μετά θα γυρίσω λόγω φροντιστηρίου.Το θέμα είναι το εξής.Σκέφτομαι οτι πρέπει να έρθω σε επαφή με τόσο κόσμο και πραγματικά με πιάνει κρύος ιδρωτάς και τρέμω ολόκληρη.Φοβάμαι μη πάθω καμιά κρίση πανικού στο αεροδρόμιο και λιποθυμήσω.Ανησυχώ μήπως δε φτάσω έγκαιρα στο αεροδρόμιο και χάσω την πτήση.Αποτελεσματικά,το πρωί που σηκώθηκα ένιωθα οτι δε μπορούσα να αναπνεύσω.Τώρα όμως ανέβασα πυρετό και πονάει ο λαιμός μου όμως η δυσφορία μου πέρασε.Τι να κάνω αύριο,φοβάμαι πολύ.
ΥΓ στο αεροδρόμιο θεσσαλονίκης θα με περιμένουν γνωστοί
Λυση δεν μπορω να σου δωσω, αυτο που ξερω ομως ειναι οτι οσο περισσοτερο το σκεφτεσαι, τοσες περισσοτερες πιθανοτητες εχεις να το προκαλεσεις στον εαυτο σου. Όσο πιο αγχωμενη εισαι, τοσο πιθανοτερο να νιωσεις σφιξιμο στο στομαχι, ζαλαδες κτλ τις οποιες θα αποδωσεις στο οτι παθαινεις κριση πανικου. Και ετσι, ισως να παθεις, ενω στην πραγματικότητα δεν θα πάθαινες τίποτα. Επειδη το ειχα αυτο το προβλημα το εκανα και εγω, μόλις ένιωθα λίγο περιεργα ή βρισκομουν με πολύ κόσμο κτλ νόμιζα ότι θα πάθαινα κρίση και απλά το έκανα χειρότερο. Στην πραγματικότητα δεν θα πάθεις τιποτα, να το ξέρεις αυτό. Και νωρις θα φτάσεις, και με τον κόσμο θα πάνε όλα μια χαρά, και στο αεροπλάνο θα είσαι εντάξει. Το παθαίνω και εγώ καμιά φορά. Πριν από ταξιδι (και ενω λατρευω τα ταξιδια) μου ειχε τυχει να εχω παρα πολυ αγχος, να μην μπορω να κοιμηθω, να κλαιω (ειχα παθει και μια κριση την προηγουμενη μερα και φοβομουν μην παθω και στο ταξιδι). Πιο πολύ φοβομουν επειδή δεν ήξερα τι με περίμενε και ήθελα να έχω τον έλεγχο, να ξέρω ακριβως τι θα κανω, που θα παω, πως θα ειναι το αεροδρομιο, το ξενοδοχειο κτλ, πραγματα τα οποια φυσικα δεν μπορουσα να προβλεψω γιατι ειχαν κανονισει αλλοι τις λεπτομερειες και μερικα πραγματα τα ειχαμε αφησει στην τυχη. Στην πραγματικοτητα όμως ολα πηγαν μια χαρα. Προσπάθησε να μην το σκέφτεσαι και πες οτι ο,τι ειναι να γινει, θα γινει. Θα αργησω 10 λεπτα για το τσεκ ιν? Ας αργησω. Θα ρεζιλευτώ σε μια αεροσυνοδό επειδή θα κάνω καμια βλακεια με τη βαλιτσα; Ας ρεζιλευτω. Θα τα αντιμετωπίσεις όλα όταν γίνουν (αν γίνουν). Σκέψου μόνο τι θα κάνεις τώρα, τις επόμενες ώρες και μην αναλύεις διεξοδικα τι μπορει να πάθεις αυριο. Κατα τ'αλλα, οταν ειμαι μονη μου ανάμεσα σε κόσμο με βοηθαει παρα πολυ να ακουω μουσικη για να αποσπάται η προσοχή μου από τον κόσμο γύρω μου. Μπορείς επίσης να μιλάς στο τηλεφωνο με κάποιον ή να επικοινωνείς μέσω messenger κτλ με φίλους.
Παράθεση

Evaki_555

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Evaki_555
H Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H Evaki_555 έγραψε στις 11:16, 12-11-17:

Απο την περίοδο της εφηβείας μου ημουν ενα παιδι που ανέπτυξα πολυ άγχος. Άγχος για τα μαθήματα και μια τελειομανία, ηθελα να ειμαι τελεια και να μην αποτυγχάνω ώστε να με αγαπούν και να ειμαι αποδεκτή . Με τα χρονια το άγχος επεκτάθηκε και για αλλα ζητήματα, συμηθως απλα πραγματα , τα οποια ομως με γέμιζαν με στρες. Αν αργω πχ καπου (μαθημα, ραντεβου) αγχώνομαι πολυ. Πλέον η κατάσταση αυτη εχει εξελιχθεί παρα πολυ. Νιώθω έντονο άγχος και στρες που δεν μπορω να διαχειριστώ και συχνά σωματοποιειται. Αισθάνομαι πόνους στο στήθος, στο λαιμο, στην καρδια, στο στομάχι, στον θώρακα. Να σημειώσω οτι εχω αναπτυξει αρρωστοφοβια και ολο αυτο μου προσθέτει ακόμη περισσοτερο άγχος που αδυνατώ να αντιμετωπίσω. Συνέχεια κανω άσχημες σκέψεις οτι εχω κατι κακο, καποια κακια αρρώστια. Φοβάμαι παρα πολυ μηπως ολο αυτο το άγχος μου δημιουργήσει κατι. Δεν ξερω τι να κανω... δε θελω να ζω αλλο ετσι με αυτη τη κατάσταση, θελω να γινω καλυτερα και να απαλλαγώ αλλα δεν ξέρω πώς... οι άσχημες σκέψεις και το άγχος ειναι τοσο δυνατα που νιώθω οτι με κυριεύουν .
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 11:30, 12-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Evaki_555
Απο την περίοδο της εφηβείας μου ημουν ενα παιδι που ανέπτυξα πολυ άγχος. Άγχος για τα μαθήματα και μια τελειομανία, ηθελα να ειμαι τελεια και να μην αποτυγχάνω ώστε να με αγαπούν και να ειμαι αποδεκτή . Με τα χρονια το άγχος επεκτάθηκε και για αλλα ζητήματα, συμηθως απλα πραγματα , τα οποια ομως με γέμιζαν με στρες. Αν αργω πχ καπου (μαθημα, ραντεβου) αγχώνομαι πολυ. Πλέον η κατάσταση αυτη εχει εξελιχθεί παρα πολυ. Νιώθω έντονο άγχος και στρες που δεν μπορω να διαχειριστώ και συχνά σωματοποιειται. Αισθάνομαι πόνους στο στήθος, στο λαιμο, στην καρδια, στο στομάχι, στον θώρακα. Να σημειώσω οτι εχω αναπτυξει αρρωστοφοβια και ολο αυτο μου προσθέτει ακόμη περισσοτερο άγχος που αδυνατώ να αντιμετωπίσω. Συνέχεια κανω άσχημες σκέψεις οτι εχω κατι κακο, καποια κακια αρρώστια. Φοβάμαι παρα πολυ μηπως ολο αυτο το άγχος μου δημιουργήσει κατι. Δεν ξερω τι να κανω... δε θελω να ζω αλλο ετσι με αυτη τη κατάσταση, θελω να γινω καλυτερα και να απαλλαγώ αλλα δεν ξέρω πώς... οι άσχημες σκέψεις και το άγχος ειναι τοσο δυνατα που νιώθω οτι με κυριεύουν .
Γιατι δεν πας να το συζητησεις με καποιον ειδικο ψυχολογο; Δεν ειναι ντροπη και στις μερες μας θα επρεπε να μην υπαρχει καν αυτο το ταμπου σχετικα με τους ψυχολογους και τους ψυχιατρους... Η ψυχικη υγεια ειναι εξισου σημαντικη με την σωματικη υγεια. Απο τη στιγμη που επηρεαζεται τοσο πολυ η καθημερινοτητα σου, πρεπει να λυσεις αυτο το προβλημα.
Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 257 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 00:22, 13-11-17:

Αρχική Δημοσίευση από Evaki_555
Αντιμετωπίζω και εγώ μια παρόμοια κατάσταση και τώρα είμαι στην διαδικασία της ίασης. Θα σου δώσω μερικές συμβουλές από την δική μου εμπειρία. Δυστυχώς και εμένα μου είχαν κάνει πλύση εγκέφαλου ότι είμαστε υπεύθυνοι για τις πράξεις μας και στην ζωή προχωράς μόνο με σκληρή δουλεία. Αποτέλεσμα άγχος, νεύρα και οργή. Τελικά μέσα από την ίδια την ζωή συνειδητοποίησα ότι δεν είμαστε ποτέ 100% υπεύθυνοι για τις πράξεις και τα πράγματα δεν εξαρτιούνται πάντοτε από εμάς. Κάνεις ότι μπορείς σαν άνθρωπος και όπως σου έρθουνε ,οι δυσκολίες είναι για να ξεπερνιούνται. Τώρα για όλα αυτά τα ψυχοσωματικά που νιώθεις είναι απολύτως φυσιολογικό το σώμα και η ψυχή είναι ένα και επηρεάζονται. Εγώ στις πολύ χάλια στιγμές μου που ένιωθα αυτές τι σκέψεις και τα συναισθήματα να με πνίγουν ένα πράγμα βοήθησε μόνο. Ο Θεός. Θες να το πιστέψεις θες όχι. Θυμάμαι ένα μεσημέρι να νιώθω ένα βάρος σαν πέτρα στο στήθος από το άγχος και μια πίεση στο κεφάλι σαν πονοκέφαλος, και εκεί που προσπαθούσα να χαζέψω στο youtube βλέπω ένα βίντεο ενός Σέρβου καλόγερου για την κατάθλιψη και το άγχος και κάπου εκεί άρχισε να αλλάζει η σκέψη μου και να βάζω ένα φρένο σε όλο αυτό το χάλι. Το δουλεύω ακόμα βέβαια αλλά πραγματικά όλο αυτό μέσα στο μυαλό μας είναι, μόνοι μας το δημιουργούμε.
Δεν ξέρω τι άλλο να σου πω γιατί σε καταλαβαίνω απόλυτα αλλά κοίταξε να μιλήσεις και σε κάποιον φίλο, συγγενή ίσως με το να πείς τις ανησυχίες σου σε βοηθήσει να απαλλαγείς από όλο αυτό.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    alcyone, Evaki_555, sebfer1, Πουπουλίνα

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Άγχος και Πανελλήνιες - Από eLina17
      Το θέμα έχει λάβει 190 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 05-05-17 στις 01:49.
    • Άγχος - Από evagreek
      Το θέμα έχει λάβει 47 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Β' Λυκείου.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-03-17 στις 11:13.
    • Άγχος - Από Illuminatos13
      Το θέμα έχει λάβει 33 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Νεανικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-05-11 στις 22:52.
    • Άγχος - Από ΓΙΟΥΛΗ22136
      Το θέμα έχει λάβει 126 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 14-05-09 στις 22:43.
    • Αγχος!! - Από phyllis
      Το θέμα έχει λάβει 17 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 25-06-07 στις 21:57.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους