Πώς μπορούμε να πιστέψουμε στον εαυτό μας;

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Μην τα λες σε εμας αυτά αλλα σε εκεινες που κοιτανε κυριως εμφάνιση. Βασικα αμα αυτό τις φτιάχνει καλά κανουν. Απλα μετά μην χαλιούνται ότι ο τυπάς τους βγηκε σκάρτος σε χαρακτήρα και φέρσιμο. Δεν μπορεις να τα έχεις όλα. Καλώς ή κακώς ολοι οι εμφανίσιμοι άντρες-γυναικες την ψωνιζουν αμα ακουνε κοπλιμέντα κάθε μέρα. Ειχαμε μια τυπισα το καλοκαιρι όταν τη γνωρισα εγω ηταν μια χαρά και κινητο έδωσε και εξω βγηκαμε κτλπ μολις άρχισαν να της λένε ποσο ωραια εισαι και ποσο γλυκεια κτλπ μετα την ειδε αφ'υψηλου και εκανε λες και δεν μας ήξερε. Έτσι πάει.

Να δωσω και ένα πρακτικο τιπ για αυτοπεποιθηση. Το σέξ εννοείται. Σεξ μια φορά την ημέρα τον ψυχολογο θα κάνει πέρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ιππολύτη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ιππολύτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών. Έχει γράψει 1,972 μηνύματα.
Μην τα λες σε εμας αυτά αλλα σε εκεινες που κοιτανε κυριως εμφάνιση. Βασικα αμα αυτό τις φτιάχνει καλά κανουν. Απλα μετά μην χαλιούνται ότι ο τυπάς τους βγηκε σκάρτος σε χαρακτήρα και φέρσιμο. Δεν μπορεις να τα έχεις όλα. Καλώς ή κακώς ολοι οι εμφανίσιμοι άντρες-γυναικες την ψωνιζουν αμα ακουνε κοπλιμέντα κάθε μέρα. Ειχαμε μια τυπισα το καλοκαιρι όταν τη γνωρισα εγω ηταν μια χαρά και κινητο έδωσε και εξω βγηκαμε κτλπ μολις άρχισαν να της λένε ποσο ωραια εισαι και ποσο γλυκεια κτλπ μετα την ειδε αφ'υψηλου και εκανε λες και δεν μας ήξερε. Έτσι πάει.

Να δωσω και ένα πρακτικο τιπ για αυτοπεποιθηση. Το σέξ εννοείται. Σεξ μια φορά την ημέρα τον ψυχολογο θα κάνει πέρα.
Μιλάς γι αυτούς που κρίνουν τους άλλους λόγω εμφάνισης, ενώ εμφανώς κάνεις κι εσύ το ίδιο χχαρακτηρίζοντας τους εμφανισιμους "καβαλημένους". Είσαι λίγο αστείος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Μιλάς γι αυτούς που κρίνουν τους άλλους λόγω εμφάνισης, ενώ εμφανώς κάνεις κι εσύ το ίδιο χχαρακτηρίζοντας τους εμφανισιμους "καβαλημένους". Είσαι λίγο αστείος.


Δεν μιλησα για αυτους που κρινουν αλλα για αυτους που επιλέγουν με βάση την εμφάνιση. Που συνηθως αυτό γινεται δηλαδή.


Κατά τα αλλα είναι η αποψη μου. Από την μέχρι τωρα εμπειρια μου ότι είναι δυσκολο να μην ψωνιστεί κάποιος ή κάποια που ακουει κάθε μέρα κοπλιμέντα από 10 άτομα το λιγοτερο. Θα τα δεις με την παροδο του χρονου.


Και για να προχωρήσω και ένα βημα πιο πέρα , θα σου πω επισης ότι για αυτό οι γνωριμίες εκτος ιντερνετ είναι δυσκολες λογω ολης αυτης της κατάστασης που εχει δημιουργηθεί με τα λαϊκ τις απειρες φωτο και το ινσταγκραμ. Μην παρεξηγηθεί κανεις κουβεντα κάνουμε καλο είναι να μιλάμε ειλικρινά ετσι μονο θα βελτιωθούμε και θα κερδίσουμε πράγματα ετσι ώστε να πιστέψουμε στον εαυτο μας.


Το εγραψα και πριν χωρις επιτυχιες οι απλες συμβουλες είναι απλα θεωρία. Καλη μέν αλλα χωρις πρακτικη είναι ημιτελής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Το εγραψα και πριν χωρις επιτυχιες οι απλες συμβουλες είναι απλα θεωρία. Καλη μέν αλλα χωρις πρακτικη είναι ημιτελής.

Εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας επιτυχία. Μπορεί για κάποιος επιτυχία είναι να έχει δέκα γκόμενες, για άλλον να έχει δέκα πτυχία, για άλλον λεφτά και για άλλον απλά την ησυχία του και την αυτοεκτίμησή του. :/:

Επίσης η γνώμη μου είναι οτι οι θεωρίες και οι συμβουλές δε δίνουν αποτέλεσμα αν ο ίδιος ο άνθρωπος δεν καταλάβει τι είναι αυτό που τον κρατά πίσω και δεν αποφασίσει να κάνει κάτι για να το αλλάξει. Γι' αυτό μίλησα για την αναγκαιότητα επίσκεψης σε λειτουργό ψυχικής υγείας γιατί, όσο και να ακούγεται ωραία στα περιοδικά ως τίτλος ("χώρισες; 10 τρόποι να το ξεπεράσεις", "γάμος: τα 10 βήματα της επιτυχίας", "πώς να καταλάβεις τι άνθρωπος είσαι" κλπ κλπ), η πραγματικότητα είναι οτι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει ξεχωριστά και μοναδικά βιώματα και μοναδική ιδιοσυγκρασία και μόνο εξατομικευμένα μπορεί να γίνει σωστή και βαθειά δουλειά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Εξαρτάται από το τι θεωρεί ο καθένας επιτυχία. Μπορεί για κάποιος επιτυχία είναι να έχει δέκα γκόμενες, για άλλον να έχει δέκα πτυχία, για άλλον λεφτά και για άλλον απλά την ησυχία του και την αυτοεκτίμησή του. :/:

Επίσης η γνώμη μου είναι οτι οι θεωρίες και οι συμβουλές δε δίνουν αποτέλεσμα αν ο ίδιος ο άνθρωπος δεν καταλάβει τι είναι αυτό που τον κρατά πίσω και δεν αποφασίσει να κάνει κάτι για να το αλλάξει. Γι' αυτό μίλησα για την αναγκαιότητα επίσκεψης σε λειτουργό ψυχικής υγείας γιατί, όσο και να ακούγεται ωραία στα περιοδικά ως τίτλος ("χώρισες; 10 τρόποι να το ξεπεράσεις", "γάμος: τα 10 βήματα της επιτυχίας", "πώς να καταλάβεις τι άνθρωπος είσαι" κλπ κλπ), η πραγματικότητα είναι οτι ο κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός, έχει ξεχωριστά και μοναδικά βιώματα και μοναδική ιδιοσυγκρασία και μόνο εξατομικευμένα μπορεί να γίνει σωστή και βαθειά δουλειά.


Eιναι δυσκολο να καταλαβει κάποιος μονο με τα λογια και αυτό επειδή λιγο πολύ ολοι ειμαστε κολλημένοι στις δικές μας αποψεις-θεωριες που έχουν προκυψει ειτε από χρονια πριν ειτε από το οικογενειακο-στενο μας περιβαλλον κτλπ κτλπ ειχα και εγω παλαιοτερα ένα πρόβλημα και περνουσα την φάση μου μέχρι που το έριξα στην πράξη και έτσι λυθηκε.


Εχω τωρα έναν φιλο που επειδή έχει χρονια να βρει γυναικα έχει πτωση αυτοπεποίθησης. Εξαιρετικο παιδι αλλα υπάρχει πρόβλημα με τις ιδέες του. Του το έχω πει γιατι γενικά είμαι ένα ατομο που λεει την αποψη του και την στηριζει κιολας αμα χρειαστεί. Δεν θα σου πω αυτά που θελεις να ακουσεις. Του εχω πει ένα καρο φορές ότι για να ξεφυγει από τον φαυλο κυκλο πρέπει να αρχισει να ρίχνεται βγαινουμε εξω πχ βλέπουμε 2 σε ένα μπαρ θα προσπαθήσουμε να τις προσεγγίσουμε, του ειπα εξαρχής αμα εχει θέμα ας το αφησει πανω μου αλλα αμα τις φέρω στην παρέα θα πρέπει να αρχισει να μιλάει. Είναι ντροπαλος ενώ εχουμε ιδια ηλικια.

Σου εγραψα ένα συγκεκριμενο παράδειγμα για να δεις τι εννοω. Αυτος φοβαται την χυλοπιτα εγω το έχω ξεπεράσει χρονια αυτό το στάδιο. Διοτι όταν τρως ένα Χ υπάρχουν 2 σενάρια το ένα λέει ότι οντως κάπου εφταιξες εσυ και το έφαγες ενώ το άλλο ότι δεν εφταιγες εσυ αλλα οι συγκυριες δεν ταιριαξαν. Τεσπα προχωρας στην επομενη περασμένα ξεχασμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
@Devil, άσχετο, αλλά ποσων χρόνων είσαι? Γιατί να ξέρεις, μετά από μια ηλικία αν βρισκεσαι σε μπαρ και ψαρεύεις γκομενες, είσαι ή νταβάς ή ο ιδιοκτήτης του μπαρ. Βασικά είσαι ο νταβάς ιδιοκτήτης του μπαρ! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
@Devil, άσχετο, αλλά ποσων χρόνων είσαι? Γιατί να ξέρεις, μετά από μια ηλικία αν βρισκεσαι σε μπαρ και ψαρεύεις γκομενες, είσαι ή νταβάς ή ο ιδιοκτήτης του μπαρ. Βασικά είσαι ο νταβάς ιδιοκτήτης του μπαρ! :)


31 είμαι. Όχι βρε τι νταβάς, η Αθηνα εχει παρα πολλά μέρη και μπαράκια. Πάς σε ένα πολύ πολύ αμα φάς ακυρο πινεις στα γρηγορα το ποτάκι σου και φευγεις πάς σε άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Εδω και αρκετα χρονια, απο την εφηβεία μου ειχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν αναγνώριζα την προσωπική μου αξια. Πλέον στα 21 μου χρονια και ύστερα απο καποια πραγματα που εχουν συμβεί, η κατάσταση αυτη εχει παραμείνει. Πώς γινεται κάποιος να αποδεχτεί πλήρως τον εαυτό του ; Και να μην συγκρίνεται συνέχεια με τους άλλους ; πάντοτε κάποιος αλλος θα εχει κατι που μπορει να μην εχουμε εμεις. Κάποιος να εχει πιο όμορφο πρόσωπο πχ ή να ειναι πιο κοινωνικός , ενώ εμεις να εχουμε καλύτερο χιούμορ και να εχουμε καποιο ταλέντο ξερω γω... Θελω να πω , ο καθένας μας εχεις και θετικά και αρνητικά. Πώς μπορουμε ομως να αποδεχτούμε πλήρως τον εαυτό μας ώστε να μην ασχολούμαστε με τα προτερήματα των άλλων και τα θετικά που εχουν στη ζωή τους και να εστιάσουμε στα δικά μας προτερήματα και θετικά που εχουμε στη ζωή μας ; εγω προσωπικά συνεχώς συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, ενω αντικειμενικά εχω πολλα πραγματα που ειναι ωραια σε μενα τοσο εμφανισιακά οσο και απο χαρακτήρα. Πώς μπορω να το βελτιώσω αυτο; Πραγματικά ειναι κατι που με κανει να νιώθω δυσφορία και θελω να το αλλαξω ! Θελω να αναγνωρίσω την προσωπική μου αξια και να μη με στεναχωρεί που κάποιος αλλος μπορει να εχει κατι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Cody

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Cody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 958 μηνύματα.
Κανείς δεν είναι τέλειος ή δεν έχει αρνητικά! Όλοι έχουν υπέρ και κατά όπως και εσύ. Πολύ απλά σταμάτα να συγκρίνεις τον εαυτό σου με τους άλλους. Από την στιγμή που λες πως έχεις προτερήματα, ξέχνα τι έχουν οι άλλοι και προχώρα. Εάν νομίζεις ότι σου λείπει κάτι, σκέψου με τον εαυτό σου και βρες το!

Το πρόβλημα θα ήταν εάν ένιωθες πως δεν έχεις τίποτα καλό. Εκεί θα σου έλεγα ξεκίνα και απόκτησέ τα!

Νομίζω απλά προσπαθείς, υποσυνείδητα, να συγκριθείς για να φτάσεις κάποιο επίπεδο, που νομίζεις έχουν οι άλλοι και εσύ δεν το έχεις...Δεν ξέρω, μπορεί να έχω άδικο αλλά αυτή την εντύπωσε μου δίνεις. Ξέρεις μου είναι περίεργο γιατί ενώ γνωρίζεις ότι έχεις προτερήματα, εξακολουθείς να νιώθεις άσχημα, αυτό πρώτη φορά το ακούω! :D Συνήθως νιώθουν άχρηστοι κυριολεκτικά όσοι το λένε αυτό. Είσαι περίεργη περίπτωση :D

Αποδέξου τον εαυτό σου. Αυτή είσαι, δεν κρατάς κανέναν με το ζόρι κοντά σου ή στην ζωή σου! Όσοι σε θέλουν, θα μείνουν! Κάνε σχέδια, κάνε όνειρα, για εσένα όμως, όχι για να αποδείξεις σε κάποιον κάτι! Ότι κάνεις, για εσένα να γίνεται! Ίσως φανεί εγωιστικό αυτό, αλλά βάλε κέντρο τον εαυτό σου, να έχεις πρότυπα όχι φίλους, κάτι παραπάνω για να συνεχίσεις να προσπαθείς!

Εάν ήσουν και σε περιόδους που δεν έκανες και τίποτα, μπορεί να σου ερχόταν περισσότερο αυτό. Είναι κακό για έναν άνθρωπο να κάθεται και να μην κάνει τίποτα. Να έχεις πλούσιο πρόγραμμα, να νιώθεις ότι κάνεις κάτι, να συμμετέχεις σε κάτι, έχεις λόγο ύπαρξης επειδή τα κάνεις :D Εκεί θα αναγνωρίσεις, πιστεύω, την αξία σου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Καλησπέρα ! Εδω και αρκετα χρονια, απο την εφηβεία μου ειχα χαμηλή αυτοπεποίθηση και δεν αναγνώριζα την προσωπική μου αξια. Πλέον στα 21 μου χρονια και ύστερα απο καποια πραγματα που εχουν συμβεί, η κατάσταση αυτη εχει παραμείνει. Πώς γινεται κάποιος να αποδεχτεί πλήρως τον εαυτό του ; Και να μην συγκρίνεται συνέχεια με τους άλλους ; πάντοτε κάποιος αλλος θα εχει κατι που μπορει να μην εχουμε εμεις. Κάποιος να εχει πιο όμορφο πρόσωπο πχ ή να ειναι πιο κοινωνικός , ενώ εμεις να εχουμε καλύτερο χιούμορ και να εχουμε καποιο ταλέντο ξερω γω... Θελω να πω , ο καθένας μας εχεις και θετικά και αρνητικά. Πώς μπορουμε ομως να αποδεχτούμε πλήρως τον εαυτό μας ώστε να μην ασχολούμαστε με τα προτερήματα των άλλων και τα θετικά που εχουν στη ζωή τους και να εστιάσουμε στα δικά μας προτερήματα και θετικά που εχουμε στη ζωή μας ; εγω προσωπικά συνεχώς συγκρίνω τον εαυτό μου με άλλους, ενω αντικειμενικά εχω πολλα πραγματα που ειναι ωραια σε μενα τοσο εμφανισιακά οσο και απο χαρακτήρα. Πώς μπορω να το βελτιώσω αυτο; Πραγματικά ειναι κατι που με κανει να νιώθω δυσφορία και θελω να το αλλαξω ! Θελω να αναγνωρίσω την προσωπική μου αξια και να μη με στεναχωρεί που κάποιος αλλος μπορει να εχει κατι καλύτερο.

Φαινεται λιγο ξέμπαρκη αυτη η απαντηση , αλλα ηταν αλλο θεμα και συγχωνεύτηκε με αυτο :p :/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας ! Πολλα πραγματα που νιώθουμε πηγάζουν απο καπου ασυνείδητα, απο κατι που επηρεαστήκαμε- ισως παιδιά- και μας αναδύονται στη πορεια της ζωής μας. Εγω συχνά γίνομαι ανταγωνιστική με τους φιλους μου. Ειναι κατι που δεν το θελω, δεν το κανω με κακια... αλλα βγαινει ασυνείδητα αυτο το συναισθημα. Κατι σαν ζήλεια και ανταγωνιστικότητα. Μπορει να γινω ανταγωνιστική ακομα και στην αυτολυπηση. Να πω δηλαδη εγω περνάω πιο δύσκολες καταστάσεις απο σενα, μη συγκρίνεις ανόμοια πραγματα. Ολο αυτο με καταβάλει, με φθείρει. Δε θελω να το νιώθω, θελω να με νοιαζει μονο ο εαυτός μου και οχι να νιώθω ασχημα επειδή μια φιλη μου πχ πήρε ενα ωραιο ρούχο ή επειδή βρηκε αγορι. Δεν ειμαι κακός άνθρωπος, δε ξερω γιατι μου βγαίνουν τέτοιες σκέψεις. Η αληθεια ειναι οτι οταν ημουν παιδι οι γονείς μου έκαναν αρκετα λάθη. Ενω ημουν πολυ καλος χαρακτηρας και άριστη μαθήτρια, ταλαντούχο παιδι με κλίσεις στις τέχνες... πολλες φορες αντι να εστιάσουν στα θετικά μου, τόνιζαν αυτα που μου έλειπαν. Οπως στην εφηβεία μου πχ, ο πατερας μου ελεγε οτι δεν εχει καμια αξια που ειμαι άριστη μαθήτρια και έξυπνη γιατι ειμαι κακός άνθρωπος. Κακός άνθρωπος εννοούσε τα νεύρα της εφηβείας που ειχα, την αντιδραστικότητα. Αυτα με στεναχωρουσαν και έφτανα σε σημείο όντως να πιστευω οτι δεν αξίζω. Συχνα επίσης τόνιζε το οτι δεν βοηθούσα με τις δουλειές του σπιτιού , δεν ήξερα να μαγειρεύω και οτι ολα αυτα με έκαναν τεμπελα. Με συνέκρινε με την ξαδέρφη μου που ήξερε να μαγειρεύει. Το αποτέλεσμα ειναι εγω να τελειώνω σιγα σιγα το πανεπιστήμιο μου με άριστα και η ξαδέρφη μου να μην κανει τπτ στη ζωή της. Δεν κατηγορώ τον πατέρα μου, το ξερω οτι με αγαπάει... απλώς ολα αυτα μου δημιούργησαν ανασφάλεια για τον εαυτό μου. Ηθελα πάντα να ειμαι πρωτη, η καλύτερη σε ο,τι κανω... δεν άντεχα την ήττα. Κατέληξα να ειμαι μια κοπελα με πολλα χαρίσματα ψυχικά , που ομως δεν πιστεύει καθολου στον εαυτό της... και αυτη ειναι η μεγαλύτερη ήττα που εχω κανει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Εμενα με ενδιαφέρει μονο τι κάνω εγω. Δεν με νοιάζει αν κάποιος είναι καλυτερος σε κάτι και τα σχετικά. Αν είναι καλυτερος σε κάτι μπορεις αρχικα να το αποδεχτείς και επειτα να κοιτάξεις πως λειτουργει και αν μπορεις να πάρεις 1-2 πράγματα για να βελτιώσεις και τα δικά σου θέματα.


Για τα άλλα στο ειπα εξαρχής ότι θα βοηθουσε να έβρισκες έναν φιλο αρκει να είναι καλός. Οι καλοι δεν θα πουν ψέματα εξαρχής κτλπ οποτε μπορειτε και εσεις να γινετε πιο προσιτές λιγοτερο ανάλυση για τα πάντα και να κάνετε και εσεις μερικές κινησεις αν όχι στην αρχή μετά σιγουρα.


Τι εννοω
Σε πηρε ένα τηλεφωνο σου προτεινε να βγειτε και εσυ δεν μπορουσες , μετά κάνε και εσυ ένα τηλ δεν θα πάθεις κάτι. Ισοτητα έχουμε αλλωστε.
Άλλο παράδειγμα σε κάνει κάποιος αιτημα για φιλη στο φβ , σε ειδε του άρεσες έκανε το πρώτο βημα , πές του ένα γειά. Για μενα αυτά είναι τα σημεια
που θα με ξενέρωναν ώστε να πλησιάσω κάποια. Ειμαι υπερ της ισότητας για αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις Εύα. Η αλήθεια είναι ότι κανένας γονεας δεν είναι τελειος. Και πολλά από αυτά που ζησαμε στην παιδική ηλικία, καθορισαν τον χαρακτήρα μας σε μεγάλο βαθμό. Όμως τώρα είσαι ενηλικας. Πλέον μπορείς να σκεφτεις και να καταλαβεις ότι σε αυτό ο πατέρας σου ήταν λάθος και είναι στο χέρι σου να σταματησεις να ζεις με τέτοιου είδους ανασφαλειες γιατί προφανώς ήταν παραλογες και το αποτέλεσμα δείχνει ότι εσύ βγηκες κερδισμενη σε σχέση με πχ την ξαδερφη σου. Δεν υπάρχει λόγος πλέον να συγκρινεις τον εαυτό σου με κανέναν. Με το να γινεσαι άσχημα ανταγωνιστική, δειχνεις ότι έχεις μείνει, σε αυτόν τον τομέα, πίσω στην παιδική ηλικία και πως ακόμη σε επηρεάζει ο τρόπος σκέψης που είχε ο πατέρας σου. Απελευθέρωσε τον εαυτό σου από όλο αυτό το βάρος. Πλέον καθοριζεις μόνο εσύ το πως θα φερεσαι και το φταιξιμο αν χασεις οτιδήποτε εξαιτίας αυτού του κακού ανταγωνισμού θα είναι καθαρά δικό σου και όχι του πατέρα σου. Ας μην μενουμε κολλημενοι στο παρελθόν. Είναι κάτι που δεν αλλάζει και το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να σε διδάξει ότι ήταν πολύ λάθος αυτός ο τρόπος σκέψης. Νιωσε σιγουριά για τον εαυτό σου. Επιβραβευε τον εαυτό σου για όσα έχεις πετύχει και πετυχαινεις ακόμη και μην τονιζεις πράγματα που ίσως υστερεις και δεν αλλάζουν. Πάντα κάποιος θα έχει κάτι καλύτερο, όμως κι εσύ έχεις πράγματα που θα ήθελαν οι άλλοι. Αναγνώρισε τα. Να κοιτας τον εαυτό σου και να λες ότι δεν θα αφησεις να σε καθορίσει η συμπεριφορά του πατέρα σου. Είσαι καλύτερη από αυτό και πλέον δεν έχει καμία δύναμη πάνω σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μία εξήγηση γι' αυτά που κάνεις είναι το ότι προσπαθείς να κερδίσεις προσοχή, εκτίμηση, αναγνώριση και συναφή καλά γνωρίσματα, τα οποία τα στερήθηκες απ' τους δικούς σου. Ακόμη και το ότι είσαι ανταγωνιστική στην αυτολύπηση, δεν σημαίνει ότι θες να 'σαι πρώτη σ' αυτό, ας πούμε, αλλά θες να δείξεις ότι είσαι σε χειρότερη μοίρα, για να νιώσει ο άλλος προστατευτικά απέναντι σε σένα.

Μια σκέψη κάνω τώρα, δεν σημαίνει ότι είναι και το σωστό ή/και είναι μόνο αυτό.

Και θα το ξαναπώ, όπως κι άλλοι σ' το 'χουν πει... Όταν αποτυγχάνουμε να βρούμε την άκρη μόνοι μας, για τον άλφα ή βήτα λόγο, δεν είναι κακό να στραφούμε σε κάποιον ειδικό που μπορεί να μας δείξει τον δρόμο. Στη χειρότερη; Έχεις χάσει τον χρόνο σου. Στη καλύτερη; Έχεις διώξει το ασήκωτο βάρος από πάνω σου κι αναπνέεις ελαφρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Ευα εγω πιστευω ότι θέλεις κατι σιγουρα αυτή τη περιοδο οποτε για να μιλησουμε και πιο συγκεκριμενα και να σε βοηθήσουμε και καλυτερα (πιθανον)


θα ήθελες να μας πεις τι ακριβως γουστάρεις αυτή τη περιοδο για να φτιάξεις ψυχολογια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Devil, όταν τα θεμέλια είναι σαθρά... Δεν πα' να χτίζεις το καλύτερο παλατάκι.

Σχέσεις, αγορές, οτιδήποτε είναι απλά "παυσίπονα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Δεν πιστευω ότι η ευα έχει σαθρα θεμέλια. Αλλα ετσι όπως γράφει κατι της λείπει.


Πιστευω αν το βρει θα βελτιωθεί η ψυχολογια της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Λέγοντας "σαθρά θεμέλια" εννοώ την έλλειψη πίστης κι αγάπης προς τον εαυτό της. Αυτό είναι το σημαντικότερο που λείπει, γι' αυτό σου λέω πως όλα τα υπόλοιπα είναι "παυσίπονα". Και τα ταμπελώνω έτσι, μιας και τα παυσίπονα το ίδιο λειτουργούν: ανακουφίζουν μεν, αλλά με περιορισμένη διάρκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,027 μηνύματα.
Έχει πιστη στον εαυτο της αυτό φαινεται από την τελευταια φράση της που λεει ότι είναι μια κοπελα με πολλα ψυχικά χαρισματα και έχει θετικα και στην εμφανιση της το έχει γραψει και πιο πάνω.


Μια κάποια πιστη την έχουμε ολοι αλλιώς θα είχαμε φουντάρει. Απλα αμα δεν πετυχεις πράγματα η πιστη αυτή δεν θα μεγαλώσει. Οποτε κάτι της λειπει. Και όταν το πετυχει αυτό θα αυξηθεί και η αυτοπεποιθηση της.

Συμφωνω βεβαια ότι παιζει ρολο και ο χαρακτηρας. Πχ αμα εισαι ασταθής από την φυση σου ισως δυσκολευτείς λιγο παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Evaki_555

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Evaki_555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 156 μηνύματα.
Αυτο που μου λείπει ειναι να νιώσω οτι αξίζω να αγαπηθώ. Και αναφέρομαι στον ερωτικο τομέα. Ενω θεωρώ οτι δεν μου λείπει κατι και αντικειμενικά εχω τα προσόντα και εμφανισιακά και ψυχικά για να ενδιαφερθεί κάποιος για εμενα, ωστόσο αυτο δεν συμβαίνει και απογοητεύομαι . Νιώθω οτι υστερώ παρα πολυ σε αυτον τον τομέα. Και οτι δεν θα βρεθεί κανεις να θελήσει σχεση μαζι μου. Ενταξει μια σχεση δεν ειναι αυτοσκοπός, αλλα θα ηθελα και εγω να νιώσω αυτον τον τροπο ζωής, να εχεις ενα αν ανθρωπο διπλα σου να περνάτε όμορφες στιγμες. Εχω περασει παρα πολυ χρονο με τον εαυτό μου και τη μοναξιά μου. Εχω βγει βόλτες μόνη μου, για περπάτημα , για πολλα. Εχω περασει χρονο με τον εαυτό μου. Αλλα νιώθω οτι ειναι στιγμη να μοιραστώ με κάποιον στιγμες και το οτι απογοητεύομαι διαρκώς στα συναισθηματικά με κανει να πέφτω ολο και περισσοτερο ψυχολογικά και να νιώθω ανεπαρκής. Μου μπαίνουν ιδεες οτι δεν αξίζω να εχω ο,τι εχουν άλλες κοπέλες... μια σχεση, εναν ανθρωπο να τους νοιάζεται και να περνάνε ομορφα. Δεν ξερω τι φταιει. Αυτο που μου λείπει ειναι να αγαπήσω τον εαυτό μου και να νιωσθω σιγουριά για αυτο που ειμαι. Να αγαπήσω το καθετί πανω μου και να εχω αυτοπεποίθηση και δυναμισμό. Νιώθω οτι ειναι παρα πολυ δυσκολο να το καταφέρω αυτο. Απο την μέχρι τωρα εμπειρία μου με το αλλο φύλο, ειχα την ατυχία να γνωρισω καποια αγόρια που δεν μου φέρθηκαν καλα, δεν με σεβάστηκαν, με κορόιδεψαν, μου είπαν ψέματα, δεν μου προσέφεραν τίποτε. Ολο αυτο με κανει να σκεφτομαι οτι ισως τελικα και να μην αξίζω κατι καλο. Να μην αξίζω αγαπη, έρωτα, συντροφικότητα. Αυτο που κου λείπει ειναι να αγαπήσω τοσο πολυ τον εαυτό μου ώστε να αντιλαμβάνομαι αμεςως πότε κάποιος δεν μου φέρεται σωστα και να εχω το θάρρος να φευγω κατευθείαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top