Επεισόδιο στα Ίμια: Τι σημαίνει η επιθετικότητα της Τουρκίας

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
O στρατος είναι ένας θεσμος του κράτους. Η κυρια αποστολή του είναι η προστασια της πατριδας από τους εξωτερικούς εισβολεις και βεβαια μπορει να λειτουργησει και σαν μέσο πιεσης όταν μια χώρα έχει επεκτατικές βλέψεις. Δεν εχει σχέση πιστεύω με τις ιδιωτικές επιχειρήσεις που η κυρια αποστολή τους είναι το κέρδος του επιχειρηματια. Αυτά που έγραψες είναι δωρεές.

Εξαρτάται πως ορίζεις το στράτευμα.
Σε παλαιότερες εποχές, διάφοροι ευγενείς και έμποροι είχαν δικούς τους στρατούς για να προστατεύουν τα εμπορεύματά τους. Αυτοί δεν ήταν στρατός; Τι ήταν;
Στρατός ήταν, ιδιωτικός. Απλώς όχι εθνικός/κρατικός.

Η αποστολή τους στρατεύματος δεν έχει καμία σχέση.

Τι έγραψα για δωρεές; :/: Τα τεθωρακισμένα; Τα αεροσκάφη; Τα όπλα; Τον εξοπλισμό;
Αυτά δεν είναι δωρεές, είναι εμπόρευμα.

Η Αμερική είναι μια άλλη ιστορια. Οι άνθρωποι εκει είναι 1000 χρονια μπροστά και ας τους λέμε χαζους εμεις οι ελληνάρες αβάσιμα και με φθονο.
Προφανως ο στρατος λειτουργει με προτυπα που λειτουργουν και στις μεγάλες ιδιωτικές επιχειρήσεις. Αλλα δεν εχει καμια σχέση το μοντέλο της Αμερικής με το μοντέλο της Ελλάδας.

Μα εγώ δεν είπα για την ελλάδα... Είπα πως, γενικά, μπορεί να υπάρξει ιδιωτικός στρατός, και εξηγησα τον τρόπο. Δεν με ενδιαφέρει πού θα είναι αυτός ο στρατός.
Δεν καταλαβαίνω γιατί έγραψες αυτές τις γραμμές λοιπόν. Ναι, ο στρατός την Αμερικής δεν είναι ίδιος με αυτόν στην ελλάδα.
Τέλος πάντων, νομίζω πως πέφτεις πάνω σε αντιφάσεις. Μου γράφεις πως ο στρατός είναι μόνο κρατικός, αλλά μετά μου λες "Η Αμερική είναι άλλη ιστορία". Άρα λοιπόν στην Αμερική, όπου είναι άλλη η ιστορία, ο στρατός δεν είναι μόνο κρατικός; Γιατί τότε συμφωνούμε. Αυτό λέω και εγώ. :thumbup:

Στην Αμερική αμα δεν εισαι σε ένα καθημερινο πρόγραμμα ελεγχου της διατροφης και της φυσικής σου κατάστασης θα σε τζάσουν. Δεν μαζευουν μπουχεσες εκει μέσα. Ακριβως επειδή θέλουν να κρατησουν το στρατο τους τον καλυτερο στον κοσμο.

Συγγνώμη, δεν καταλαβαίνω γιατί μου τα λες όλα αυτά. :(
Δηλαδή, αν ο στρατός είναι χαλαρός και δεν υπάρχει κίνδυνος να σε "τζάσουν", τότε δεν είναι στρατός;
Αυτό είναι το κριτήριο του στρατού;

Το μοντέλο της Αμερικής επισης έχει κανει τα πάντα να λειτουργουν ΣΑΝ επιχειρήσεις. Τι θες να πιάσουμε το σωφρονιστικο τους συστημα; με τις ιδιωτικές φυλακές;;;

Και οι φυλακές μπορεί να είναι ιδιωτικές.

Οποτε πιστευω δεν υπαρχει συγκριση ΗΠΑ και Ελλαδιτσας. Στις ΗΠΑ οι άνθρωπο έχουν κατσει χρονια τωρα κάτω και τα έχουν υπολογισει δεν κοροϊδευουν ο ένας τον άλλον και όταν συμβει κάτι δεν το πετάει ο ενας στον άλλον αλλα προσπαθούν να βρουν τις αιτιες και την λύση. Προσωπικά γουστάρω πολύ αυτή την ιδεολογια.

:worship:
Μα δεν έκανα σύγκριση ΗΠΑ και Ελλάδας.
Δεν καταλαβαίνω τι μου λες. Δεν άκουσα ένα επιχείρημα κατά αυτών που έγραψα πιο πάνω, όμως.

Ανέλυσα στα γρήγορα τι είναι ο στρατός, και έπειτα είπα πως αν το μεγαλύτερο μέρος του προέρχεται από ιδιώτες, τότε μπορούμε να τον πούμε ιδιωτικό, ή τουλάχιστον μικτό. Αυτό είπα, και δεν διάβασα κάτι σχετικό.

Στην αμερικη ο στρατός δεν ειναι ιδιωτικός, είναι επαγγελματικός.
Δεν γίνεται να υπάρξει ιδιωτικός στρατός κράτους γιατί ως έννοια ενα στρατευμα είναι πανάκριβο, δεν παράγει κέρδος, και αυτόματα ο ιδιώτης στον οποίο θα ανοίκει αυτός ο στρατός θα έχει και τεράστια δύναμη που θα υπερβαίνει την πολιτική.
Οπότε δεν θα εχει το πολίτευμα δύναμη αλλά ο ιδιώτης στον οποίο θα ανοίκει ο στρατός.

Δεν είναι μαύρο ή άσπρο. Δηλαδή, δεν υπάρχει μόνο ο κρατικός στρατός. Ακόμα και αν αυτός είναι μόνο κρατικός/δημόσιος, αυτό δεν σημαίνει πως είναι αδύνατο να υπάρξει κάποιος μικρότερος, ιδιωτικός.
Επίσης, ο επαγγελματισμός δεν είναι ένας επιθετικός προσδιορισμός που αφορά τον στρατό από άποψη "ιδιωτικότητας" ή κάτι τέτοιο. Θα μπορούσε κάλλιστα ο στρατός των ΗΠΑ να είναι μια στρατιά από γιωτάδες, αλλά και πάλι στρατός θα ήταν, που μάλιστα παίρνει το 90% του εξοπλισμού του (βλέπε παραπάνω) από ιδιωτικές επιχειρήσεις.

Μια ιστορική περίπτωση ιδιωτικού στρατού είναι του Λικίνιου κρασσου, Ρωμαίου συγκλιτικου την περίοδο της εξέγερσης του σπαρτακου. ο Κράσσος πλήρωσε μόνος του 6 λεγεώνες επιπλέων απο αυτές της Ρώμης και έτσι η Ρώμη νίκησε την επανάσταση του Σπάρτακου.
Ο κρασσος έλεγε μάλιστα οτι κανένας δεν μπορεί να θεωρηθεί πραγματικά πλούσιος αν δεν μπορει να έχει έναν στρατό.
Η περιουσια του ηταν τόσο μεγάλη όσο περίπου ο ετήσιος προϋπολογισμός της ρωμαϊκής αυτοκρατορίας.

Υπάρχουν πόλλοι τέτοιοι άνθρωποι μέσα στην ιστορία, με δικούς τους στρατούς. Ακόμα και σήμερα υπάρχουν, απλώς δεν τους ακούς γιατί οι στρατοί τους είναι μικροί και δεν κάνουν πόλεμο και καταδρομές. Είναι μόνο γι άμυνα, ξεκάθαρα. Αλλά και πάλι στρατοί είναι, και στρατιώτες έχουν :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Κοτζιάς σε Τουρκία: Η Ελλάδα δεν θα έχει ξανά τέτοια ειρηνική συμπεριφορά

Αυστηρό και ξεκάθαρο μήνυμα στην Άγκυρα στέλνει, με συνέντευξή του στον «ALPHA», ο υπουργός Εξωτερικών Νίκος Κοτζιάς, τονίζοντας πως «στην υπόθεση που υπήρξε γύρω από τα νησιά των Ιμίων έφτασε στην κόκκινη γραμμή και με κάποια έννοια την προσπέρασε». Διαμήνυσε μάλιστα πως «δεν θα υπάρξει ξανά τέτοια ειρηνική συμπεριφορά από την ελληνική πλευρά», σύμφωνα με τα αποσπάσματα της συνέντευξης που παρουσίασε ο ALPHA στο δελτίο ειδήσεων του.



Σε ό,τι αφορά τα Ίμια, ο κ. Κοτζιάς είπε για την Τουρκία: «Και παραβιάζουν το διεθνές δίκαιο και δεν ξέρουν και γεωγραφία. Δηλαδή, τα Ίμια είναι ασφαλώς Ελληνικά». Σε αυτό το πλαίσιο, χαρακτήρισε την Τουρκία νευρική, διότι «δεν πάει καλά στη Συρία, έχει το μέτωπο του Ιράκ ανοικτό, με την Αρμενία έχει κλειστά τα σύνορά της, με το Κυπριακό συμπεριφέρεται ως καουμπόι στα ανοικτά της Ανατολικής Μεσογείου, λόγω της ΑΟΖ και από το γεγονός ότι έχουν βρεθεί, όπως φαίνεται, μεγάλες ποσότητες φυσικού αερίου».​
"Δεν θα το ξανακάνει"

Σε ερώτηση αν αύριο σε ένα άλλο σημείο του Αιγαίου ή στο ίδιο ένα άλλο τουρκικό σκάφος εμβολίσει και πάλι ένα ελληνικό, ο κ. Κοτζιάς απάντησε κατηγορηματικά ότι «δεν θα το ξανακάνει». Συνεχίζοντας στο ίδιο μήκος κύματος, τόνισε ότι δεν πρέπει να ξαναγίνει και προσέθεσε: «Αυτό πρέπει να το ακούσουν και οι Τούρκοι, διότι όλο μιλάνε για προειδοποιήσεις, προειδοποιήσεις. Εγώ τους έχω πει η Ελλάδα δεν είναι -το λέω με καλή έννοια για αυτές τις δύο χώρες, αλλά το λέω από την άποψη της συμπεριφοράς της Τουρκίας-ούτε Συρία ούτε Ιράκ. Είμαστε ένα συγκροτημένο κράτος, με καλή άμυνα, καλά αμυντικά συστήματα, καλούς συμμάχους, υψηλή διπλωματική χωρητικότητα».​
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@Himelia
Θέλω να κάνω upvote επειδή το ανέβασες, αλλά θέλω και downvote για τις βλακείες του Κοτζιά.
Υποκρισία, ένα κόμμα μαντρί. Μας έπεισε τώρα ο Κοτζιάς. Σε λίγο θα πέσει με αλεξίπτωτο στην Άγκυρα και θα την καταλάβει μόνος του. Καμμένος από τα λίντλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Κάτι έπρεπε να πει κι αυτός.
Ειδικά αυτό "Είμαστε ένα συγκροτημένο κράτος, με καλή άμυνα, καλά αμυντικά συστήματα, καλούς συμμάχους, υψηλή διπλωματική χωρητικότητα", γελάνε κι οι πέτρες.
Ας ελπίσουμε ο Ερντογάν να βρει άλλο παιχνιδάκι για να δείξει τη δύναμή του.:/
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Μια χαρά τα ειπε. Την επομενη φορά κατάλληλες οδηγιες για κτύπημα και τέλος το παραμυθι.

Αρκετα τους ανεχτήκαμε. Εγω θα την έδινα την εντολή να κτυπήσουμε. Αρκετά είπαμε.
Αν ειχαν το Ισραήλ διπλα θα τους ειχε ηδη βομβαρδισει. Κάποιοι θα μάθουν να σέβονται και αν χρειαστει θα τους αναγκάσουμε. Ο κοσμος εκει στα συνορα ταλαιπωρειται απο τα καμωματα των Τουρκων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
Κάποιοι θα μάθουν να σέβονται και αν χρειαστει θα τους αναγκάσουμε.

...είπε το μερμύγκι στον ελέφαντα.

Αν έχεις όρεξη για αιματοχυσίες, πήγαινε σκοτώσου μόνος σου. Εγώ τον άντρα μου τον θέλω σπίτι μας. Νέτα, σκέτα και σταράτα. Κι ας ακούγομαι λαϊκίστρια, άσχετη, γουατέβερ.:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Μια χαρά τα ειπε. Την επομενη φορά κατάλληλες οδηγιες για κτύπημα και τέλος το παραμυθι.

Αρκετα τους ανεχτήκαμε. Εγω θα την έδινα την εντολή να κτυπήσουμε. Αρκετά είπαμε.
Αν ειχαν το Ισραήλ διπλα θα τους ειχε ηδη βομβαρδισει. Κάποιοι θα μάθουν να σέβονται και αν χρειαστει θα τους αναγκάσουμε. Ο κοσμος εκει στα συνορα ταλαιπωρειται απο τα καμωματα των Τουρκων.

Και πριν λίγα χρόνια κάποιοι βγαίνανε στις πλατείες και απαιτούσαν έξω από τα μνημόνιο, έξοδο από την Ε.Ε και ψηφίσανε ένα κόμμα με αυτήν την νοοτροπία. Αποτέλεσμα 200 δις ζημιά.

Aς γίνουμε ρεαλιστές και έρθουμε την πραγματικότητα. Η Τουρκία είναι χώρα του Νάτο και δεν μπορείς να επιτεθείς σε χώρα του Νάτο χωρίς κυρώσεις. Ο Τούρκος αυτό που λες θέλει. Ξέρει ότι έχει πιο καλή στρατιωτική δύναμη, πιο καλούς στρατιωτικούς πιο "πατριώτές" λαό και θέλει απλώς τη πρόφαση να επιτεθεί. Ακόμα και θάνατο να είχαμε προχθές η Ελλάδα δεν πρέπει να κάνει τπτ. Αν οι μεγάλες δυνάμεις θέλουν να τους δώσουμε το Αιγαίο δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ δυστυχώς.

Όσο για τα Ίμια μια βραχονησίδα είναι. Ας τους τη δώσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
...είπε το μερμύγκι στον ελέφαντα.

Αν έχεις όρεξη για αιματοχυσίες, πήγαινε σκοτώσου μόνος σου. Εγώ τον άντρα μου τον θέλω σπίτι μας. Νέτα, σκέτα και σταράτα. Κι ας ακούγομαι λαϊκίστρια, άσχετη, γουατέβερ.:mad:

Δεν εισαι άσχετη ρε συ Himela και η αντιδραση σου ειναι λογική. Απλα τοσα χρονια οι έλληνες έχουμε μαθει στην καλοπέραση και την ασφάλεια του σπιτιού μας. Κράζουμε το στρατο , κράζουμε τους πολιτικους , κρινουν ασυστολα αλλα οταν έρθει η δυσκολη στιγμή η λυση ποια ειναι; θεωρεις οτι ο Κοτζιας είπε βλακειες. Τι θα έπρεπε να πει δηλαδη; ελάτε έχουμε στηθει και σας περιμένουμε;

Κάποιες φορές η ζωή δεν τα φέρνει ολα ευθεία ουτε ολοι ειναι φιλοι μας ουτε ολοι θα σεβαστούν. Κάποιοι θα σε υπονομεύσουν και με την βια αν χρειαστει σε αυτους η απαντηση σας ποια ειναι; και εμεις έχουμε φιλους και εμεις εχουμε συγγενεις και αρκετοι σκοτωθηκαν και στον πολεμο για να ειμαστε σημερα ελέυθεροι. Έχουμε λιγο ξεσυνηθισει σαν έθνος και βλέπω στάσεις που πραγματικά με προβληματιζουν.

Και πριν λίγα χρόνια κάποιοι βγαίνανε στις πλατείες και απαιτούσαν έξω από τα μνημόνιο, έξοδο από την Ε.Ε και ψηφίσανε ένα κόμμα με αυτήν την νοοτροπία. Αποτέλεσμα 200 δις ζημιά.

Aς γίνουμε ρεαλιστές και έρθουμε την πραγματικότητα. Η Τουρκία είναι χώρα του Νάτο και δεν μπορείς να επιτεθείς σε χώρα του Νάτο χωρίς κυρώσεις. Ο Τούρκος αυτό που λες θέλει. Ξέρει ότι έχει πιο καλή στρατιωτική δύναμη, πιο καλούς στρατιωτικούς πιο "πατριώτές" λαό και θέλει απλώς τη πρόφαση να επιτεθεί. Ακόμα και θάνατο να είχαμε προχθές η Ελλάδα δεν πρέπει να κάνει τπτ. Αν οι μεγάλες δυνάμεις θέλουν να τους δώσουμε το Αιγαίο δεν μπορούμε να κάνουμε τπτ δυστυχώς.

Όσο για τα Ίμια μια βραχονησίδα είναι. Ας τους τη δώσουμε.

Εσυ αν θες φιλε μου μπορεις να τους τα δώσεις για να σε αφησουν πχ ησυχο να κάθεσαι σπιτι να παιζεις πλευ στέησον. Εγω θα προτιμησω να πάω να πολεμησω οπως έκαναν και οι προγονοι μας για να έχουμε σημερα μια ταυτοτητα και μια οντοτητα εστω σαν έθνος. Δυστυχως ειναι αυτο που ειπα το παρελθον μας έχει κάνει κακο. Οποτε θέλουμε χρησιμοποιούμε τους προγονους και οποτε δεν μας συμφέρει τους ξεχνάμε. Άλλοι πολεμησαν σκοτωθηκαν εμεις τα βρηκαμε έτοιμα για να κρινουμε τωρα εύκολα και αβιαστα.

Ολοι κράζουν. Κανεις δεν δινει λύση ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Όσο για τα Ίμια μια βραχονησίδα είναι. Ας τους τη δώσουμε.
Δεν είναι λογική αυτή.
Το θέμα δεν είναι τα Ίμια ως Ίμια, αλλά η στάση της χώρας. Αν οι Τούρκοι δουν ότι τους δίνουμε τα Ίμια στο χαλαρό, θα ακολουθήσουν την ίδια τακτική και για άλλα νησιά.
Και πάλι το ίδια θα πούμε. "Ας τους τα δώσουμε μωρέ, μικρά είναι, οι 200 κάτοικοι θα πάνε στο διπλανό νησί", "ας τους δώσουμε και τη Θράκη, τόσοι μουσουλμάνοι, τους δικαιούται η Τουρκία".
Δεν γίνεται πολιτική έτσι. Δεν χρειάζεται να κάνουμε μαγκιές για να επιβληθούμε. Αλλά ας τηρηθεί το διεθνές δίκαιο. Εμβολίζουν πλοίο σε ελληνικά ύδατα και ούτε γάτα ούτε ζημιά. Ούτε τα αυτονόητα πια;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unseen skygge

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unseen skygge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,218 μηνύματα.
Η μονη λύση θα ήταν να είχαμε πυρηνικά γιατί κανένας δεν θα πάει κόντρα σε χωρα με πυρηνικά. Στην προκειμένη περίπτωση δυστηχως δεν έχουμε και σαφέστατα βρισκόμαστε μειονεκτική κατάσταση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Δημήτρη συμφωνούμε, κατευνασμός εννοώ να είμαστε προσεκτικοί, ώστε να μη δώσουμε πάτημα στην Τουρκία να μας κατηγορήσει και να βρει αφορμή για περαιτέρω ενέργειες. Διότι παίζεται και blame game. Κατά τα άλλα, προφανώς, πρέπει να είμαστε κάθετοι όσον αφορά το διεθνές δίκαιο.

Ok. Μπερδεύτηκα γιατί στη διπλωματική ορολογία ο κατευνασμός έχει διαφορετική έννοια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Κάτι έπρεπε να πει κι αυτός.
Ειδικά αυτό "Είμαστε ένα συγκροτημένο κράτος, με καλή άμυνα, καλά αμυντικά συστήματα, καλούς συμμάχους, υψηλή διπλωματική χωρητικότητα", γελάνε κι οι πέτρες.
Ας ελπίσουμε ο Ερντογάν να βρει άλλο παιχνιδάκι για να δείξει τη δύναμή του.:/
είδα όλη την συνέντευξη, δεν είπε κάτι λάθος. τον βρήκα πολύ σωστό και συγκροτημένο.
η τουρκία αυτη τη στιγμή είναι μια νευρική δύναμη που πουλάει τσαμπουκά σε υπερδυνάμεις και σε νάνους. ανατολικά και δυτικά. ανεξέλεγκτη απολίτιστη, και άδικη.
εμείς απο την άλλη έχουμε το δίκιο με το μέρος μας, είμαστε αμυντική δύναμη, Αμερική, ισραήλ και εε είναι δυνάμεις που επίσης η τουρκία πουλάει τσαμπουκα, οπότε αυτη τη στιγμή αν μας επιτεθεί οι συγκυρίες είναι υπέρ μας.

Αν έχεις όρεξη για αιματοχυσίες, πήγαινε σκοτώσου μόνος σου. Εγώ τον άντρα μου τον θέλω σπίτι μας. Νέτα, σκέτα και σταράτα. Κι ας ακούγομαι λαϊκίστρια, άσχετη, γουατέβερ.
στην σχεδόν απίθανη περίπτωση που η ανεξέλενκτη Τουρκία πράγματι επιτεθεί και βρεθούμε σε πόλεμο. η απάντηση θα πρέπει να είναι άμεση, απόλυτη και αποφασιστική.
άντρες γυναίκες θα πρέπει να είμαστε έτοιμοι για πείνα διαρκείας,και σύγκρουση με κάθε μέσο και κάθε κόστος μέχρι τέλους.

ακόμα και αν ο συμβατικός πόλεμος χαθεί και καταλάβουν περιοχές δεν θα πρέπει να τους αφήσουμε σε χλωρό κλαρί αλλα να υπάρξει συνεχής αντάρτικο απο όσους απομείνουν.

ραγιάς δεν δέχομαι να γίνω για χάρη καμίας καλοπέρασης
καλύτερα στο χώμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
Εσυ αν θες φιλε μου μπορεις να τους τα δώσεις για να σε αφησουν πχ ησυχο να κάθεσαι σπιτι να παιζεις πλευ στέησον. Εγω θα προτιμησω να πάω να πολεμησω οπως έκαναν και οι προγονοι μας για να έχουμε σημερα μια ταυτοτητα και μια οντοτητα εστω σαν έθνος. Δυστυχως ειναι αυτο που ειπα το παρελθον μας έχει κάνει κακο. Οποτε θέλουμε χρησιμοποιούμε τους προγονους και οποτε δεν μας συμφέρει τους ξεχνάμε. Άλλοι πολεμησαν σκοτωθηκαν εμεις τα βρηκαμε έτοιμα για να κρινουμε τωρα εύκολα και αβιαστα.

Ολοι κράζουν. Κανεις δεν δινει λύση ομως.

Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι οι προγόνοι μας πολέμησαν για εμάς. Πολέμησαν για τον εαυτό τους όπως εσύ θα πολεμήσεις για τον εαυτό σου.

Εγώ δεν θέλω να σκοτώσω κανέναν συνάνθρωπο μου συνεπώς θα την κάνω για έξω σε μια πολιτισμένη ειρηνική φιλελεύθερη χώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,044 μηνύματα.
θεωρεις οτι ο Κοτζιας είπε βλακειες. Τι θα έπρεπε να πει δηλαδη; ελάτε έχουμε στηθει και σας περιμένουμε;

Να πει, όποιο θέμα έχει η Τουρκία να λυθεί μέσω της διπλωματικής οδού. Εμείς εδώ είμαστε Ευρώπη και έχουμε συμμάχους να μας στηρίζουν. Να κάνουμε διάβημα στους Ευρωπαίους, στους Αμερικάνους, στους Κινέζους, στους Ρώσους. Πού να ξέρω εγώ ποια είναι η διπλωματική οδός; Μόνο μέσω διπλωματικής οδού να προσπαθήσουμε κι όχι να λέει έχουμε στρατό και στόλο. Αυτός θα πάει να πολεμήσει ή τα παιδιά του; Αυτός σε καμιά Αμερική θα πάει να τρώει σουβλάκια.

Όχι να λέει, τολμήστε να ξανακουνηθείτε και θα δείτε. Τι θα κάνει ο Τούρκος αν το ακούσει αυτό; Και να μην ήθελε να κουνηθεί, θα το έκανε για σπάσιμο. Σαν να πεις ενός παιδιού, μη φας την καραμέλα. Ε και να μην ήθελε να τη φάει τώρα θα τη φάει για να σε κοντράρει.

ε
ραγιάς δεν δέχομαι να γίνω για χάρη καμίας καλοπέρασης
καλύτερα στο χώμα

Μίλα για τον εαυτό σου. Εγώ προτιμώ την καλοπέραση. Και τη ζωή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Στο μόνο που διαφωνώ είναι ότι οι προγόνοι μας πολέμησαν για εμάς. Πολέμησαν για τον εαυτό τους όπως εσύ θα πολεμήσεις για τον εαυτό σου.

Εγώ δεν θέλω να σκοτώσω κανέναν συνάνθρωπο μου συνεπώς θα την κάνω για έξω σε μια πολιτισμένη ειρηνική φιλελεύθερη χώρα.

Δηλαδη ο προγονος που οταν ήρθε ο εισβολεας και ο καθενας που θα κατσει να πολεμήσει εδω το κάνει για την πάρτη του ας πουμε και οχι εσυ που θα φύγεις ...

Ο συνάνθρωπος σου εισβάλλει σε μια ξένη χωρα σαν τον διαρρηκτη που εισβάλλει σε ξένο σπιτι. Κάποιοι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να υπάρχουν καν στο ανθρωπινο ειδος. Κατα τυχη γεννηθηκαν άνθρωποι πχ βιαστες - τρομοκρατες του ISIS ΚΤΛΠ.

Να πει, όποιο θέμα έχει η Τουρκία να λυθεί μέσω της διπλωματικής οδού. Εμείς εδώ είμαστε Ευρώπη και έχουμε συμμάχους να μας στηρίζουν. Να κάνουμε διάβημα στους Ευρωπαίους, στους Αμερικάνους, στους Κινέζους, στους Ρώσους. Πού να ξέρω εγώ ποια είναι η διπλωματική οδός; Μόνο μέσω διπλωματικής οδού να προσπαθήσουμε κι όχι να λέει έχουμε στρατό και στόλο. Αυτός θα πάει να πολεμήσει ή τα παιδιά του; Αυτός σε καμιά Αμερική θα πάει να τρώει σουβλάκια.

Όχι να λέει, τολμήστε να ξανακουνηθείτε και θα δείτε. Τι θα κάνει ο Τούρκος αν το ακούσει αυτό; Και να μην ήθελε να κουνηθεί, θα το έκανε για σπάσιμο. Σαν να πεις ενός παιδιού, μη φας την καραμέλα. Ε και να μην ήθελε να τη φάει τώρα θα τη φάει για να σε κοντράρει.

Ο Μακιαβέλλι ειχε πει καλυτερα να σε φοβουνται παρα να σε αγαπούν τον φοβο μπορεις να τον ελέγξεις την αγάπη ποτέ. Σε αυτη τη περιπτωση πάει γάντι. Θα πρέπει να σε φοβαται ο εχθρος για να μην σου επιτεθει. Αυτο που έκανε ο Κοτζιας διπλωματια ειναι. Δεν το καταλαβες;

Εγω σε έναν προσωπικο πολεμο που έχω και τωρα έχω δικαστηριο ετσι κινηθηκα. Με ένα καλό εξώδικο και την απειλη της χρηματικής αποζημιωσης ο εχθρος μου σταμάτησε και δεν εκανε ξανά την κινηση που δεν έπρεπε. Γιατι την επομενη ακριβως ημέρα θα πηγαινα να καταθέσω αγωγη εις βάρος του οπως ακριβως τον απειλουσα και στο εξώδικο οτι θα κάνω αν ξαναπεράσει την κοκκινη γραμμή. Τελικά σταμάτησε.

Εσενα χιμελα μπορει να σου αρέσει η καλοπέραση και η καλή ζωη αλλα τα αγαθα κοποις κτωνται και σε συγκρουση θα έρθεις και θα αγωνιστεις για να κερδισεις πράγματα. Τιποτα δεν έρχεται έτσι. Μονο οι τζιβατοι που καθονται ολη μερα στα πάρκα λένε σαχλαμαρες και καπνιζουν χορτο. Αυτοι ομως ειναι εκτος παιχνιδιου. Αρα δεν ξέρουν και τους ορους του.

Οπου δεν πιπτει λογος και λογια έχουμε και άλλες μεθοδους τις οποιες βεβαια κανεις δεν θέλει να χρησιμοποιησει αλλα καμια φορά αναγκάζεται. Ουτε εγω θα ήθελα να αξκουμπησω τωρα 500 ευρω για δικαστηριο αλλα δεν γινοταν αλλιώς. Τσαμπουκάδες και αδικιες αλλού. Θα σε περνάνε για μλκα μετά να ξέρεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
θα την κάνω για έξω σε μια πολιτισμένη ειρηνική φιλελεύθερη χώρα.
και αν ο νεοοθωμανισμός η κάποια άλλη δικτατορία έρθουν και εκεί?
θα συνεχίσει η μεταπήδηση απο χώρα σε χώρα, μέχρι που τελικά δεν θα έχει μείνει καμία πολιτισμένη φιλελεύθερη και φιλειρηνική χώρα για να πάει ένας πολιτισμένος και φιλειρηνικός άνθρωπος

ο ναζισμός και ο φασισμός δεν νικήθηκαν με την δύναμη της σκέψης
Αρχική Δημοσίευση από Himela:
Μίλα για τον εαυτό σου. Εγώ προτιμώ την καλοπέραση. Και τη ζωή.
σαφώς και μίλησα για τον εαυτό μου.
δεν θα μπορούσα να αντέξω μια ζωή όσο άνετη και να είναι, ξέροντας οτι την κρίσιμη στιγμή δεν υπερασπίστηκα αυτό που πίστευα λόγο δειλίας μου.
επίσης απεχθάνομαι τον ραγιαδισμό, και να μεγαλώνω παιδιά που θα είναι και αυτοί ραγιάδες χάρη της δικιάς μου δειλίας.
οπότε καλύτερα στο χώμα.

είναι θέμα ατομικής αντίληψης των πραγμάτων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μήπως να χαμηλώσουμε λίγο τα λάβαρα; Επειδή δε θέλω να με φοβάται ένας γείτονας λαός, επειδή προτιμώ να εξαντλώ διπλωματικά και μέσω διεθνούς δικαίου τις δυνατότητές μου, επειδή αρνούμαι να μπω στο τρυπάκι εξαλοσσύνης του αντιπάλου, δεν σημαίνει πως είμαι και ραγιάς.

Εσείς βέβαια αν θέλετε, έχετε το ελεύθερο να προσχωρήσετε στη λογική έντασης του Ερντογάν, αν σας ενισχύει το εθνικό σας τέτοιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
GASPAR αν το χειριστεις καλά διπλωματικά πάντως και μπλοφάρεις κατάλληλα τοτε μπορει να υποχωρησει ο εχθρος οχι τοσο φανερα στην αρχη και να μην ανοιξει ρουθουνι.

Δεν ειμαι κατά αυτης της άποψης αλλα αν ο άλλος έρθει και σε ξανακτυπήσει σε σκάφος οπως έγινε ε τοτε δεν μένουν και πολλές επιλογές. Βυθίστα το χωρα που έλεγε και ο άλλος. Πρέπει να το ξέρουν ομως. Οτι θα το κάνεις. Οποτε θα προηγηθει η απειλή σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον γκασπαρ, σε περίπτωση πολέμου θα προτιμούσα να αγωνιστώ.
Νομίζω πως η διαφωνία σας προκύπτει από το γεγονός πως βλέπεται τα πράγματα ολίγον τι ακραία. Δηλαδή, Himelia θεωρεί πως κανενα είδος αντίστασης δεν είναι επιθυμητό, εφόνο θέτει σε κίνδυνο την καλοπέρασή και την ζωή της, ενώ ο γκασπάρ θεωρεί πως θα πρέπει να είμαστε ετοιμοπόλεμοι και αποφασισμένοι, αλλά μόνο σε περίπτωση αμυντικού πολέμου, κάτι με το οποίο συμφωνώ.

Στον αμυντικό πόλεμο, πολεμάς. Δηλαδή, γιατί ο εισβολέας είναι διατεθιμένος να χαλάσει την καλοπέρασή του για να σου πάρει την ελευθερία σου, ενώ εμείς δεν είμαστε διατεθημένοι να χάσουμε την καλοπέρασή μας για να προστατεύσουμε αυτή την ελευθερία;

Μήπως να χαμηλώσουμε λίγο τα λάβαρα; Επειδή δε θέλω να με φοβάται ένας γείτονας λαός, επειδή προτιμώ να εξαντλώ διπλωματικά και μέσω διεθνούς δικαίου τις δυνατότητές μου, επειδή αρνούμαι να μπω στο τρυπάκι εξαλοσσύνης του αντιπάλου, δεν σημαίνει πως είμαι και ραγιάς.

Εσείς βέβαια αν θέλετε, έχετε το ελεύθερο να προσχωρήσετε στη λογική έντασης του Ερντογάν.

Δεν κατάλαβες καλά. Αυτά που συζητούσαν η Himelia και ο Gaspar, είναι σε περίπτωση πολέμου, δηλαδή επίθεσης από την Τουρκία. Η μεν θεωρεί πως θα σήκωνε λευκή σημαία αμέσως, ενώ ο δε πως θα πολεμούσε εις θάνατο.

Ο διάλογος περιστρέφεται γύρω από το σενάριο του πολέμου, αφού ο Γκασπάρ έγραψε:
στην σχεδόν απίθανη περίπτωση που η ανεξέλενκτη Τουρκία πράγματι επιτεθεί και βρεθούμε σε πόλεμο. η απάντηση θα πρέπει να είναι άμεση, απόλυτη και αποφασιστική.
καλύτερα στο χώμα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Devil

Επιφανές μέλος

Ο Devil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Συνταξιούχος. Έχει γράψει 20,724 μηνύματα.
Δεν νομιζω οτι η Himela ειναι υπερ της λευκης πετσέτας αλλα θέλει άλλα μέσα για να διαχειριστει την κριση. Διπλωματικά μέσα. Πιστευω ομως οτι αγνοει πως μέρος της διπλωματιας ειναι και οι απειλες- εκφοβισμοι για αυτο και δεν καταλαβε τον λογο του Κοτζια. Καμια φορά ΔΕΝ ΠΆς Με στυλ ελα φιλε μου δεν βαριέσαι τωρα λιγο πάνω λιγο κάτω γιατι ο άλλος θα σε αδειάσει θα σου πει τι λιγο πάνω λιγο κάτω. Έτσι μιλάμε με τους καθημερινους μας φιλους. Οχι σε διαπραγματευσεις με πιθανους εχθρούς ή με ατομα που δεν έχουν κανενα λογο να σε βοηθησουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top