• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Μια καλη συμβουλη ισως είναι να μήν πέρνει κανεις ενα φάρμακο εκτος και άν πονάει πλέον τόσο πολύ που να μην αντέχει άλλο. Οσο για τους γιατρους αυτοι που θα κάνουν έγκαιρη (δηλαδή πολυ πριν την ασθένεια) και ακριβή διάγνωση είναι πιστεύω ελάχιστοι. Προφανώς άν έχεις εναν όγκο σαν καρύδι, κοντεύεις να τα τινάξεις, έχεις εμφραγμα ή σου τρέχουν τα σάλια απο το εγκεφαλικό βρίσκουν τι έχεις. Μα έτσι το βρισκεις και μόνος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μια καλη συμβουλη ισως είναι να μήν πέρνει κανεις ενα φάρμακο εκτος και άν πονάει πλέον τόσο πολύ που να μην αντέχει άλλο. Οσο για τους γιατρους αυτοι που θα κάνουν έγκαιρη (δηλαδή πολυ πριν την ασθένεια) και ακριβή διάγνωση είναι πιστεύω ελάχιστοι. Προφανώς άν έχεις εναν όγκο σαν καρύδι, κοντεύεις να τα τινάξεις, έχεις εμφραγμα ή σου τρέχουν τα σάλια απο το εγκεφαλικό βρίσκουν τι έχεις. Μα έτσι το βρισκεις και μόνος σου
Η συμβουλή σου για αποφυγή λήψης φαρμάκων χωρίς σοβαρό λόγο με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο. Το έχω τονίσει κι εγώ εδώ πολλές φορές. Δεν παίρνουμε ποτέ φάρμακα χωρίς λόγο και ποτέ χωρίς συνταγή γιατρού.
Για να γίνει έγκαιρη διάγνωση μιας ασθένειας θα πρέπει πρώτα ο ασθενής να οδηγηθεί στο γιατρό για προληπτικές εξετάσεις, και όχι όταν πονάει.
Πόσοι όμως από μας κάνουν τακτικές προληπτικές εξετάσεις;
Και δεν μιλάω μόνο για μια γενική αίματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Και άν πάει στο γιατρό με τις πρώτες ενοχλησεις θα βρουνε τίποτα; Αυτο προσπαθώ να σου πω, ότι ειναι αδιάφοροι. Μονο οι φιλότιμοι θα ασχοληθούνε, θα υποψιαστουνε, και θα σε κρατήσουν τελικά υγιή. Οι άλλοι θα περιμένουν να αρρωστήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Εγώ έχω να ρωτήσω απλά κάτι. Αν μέσα στις γνωστές παρενέργειες ενός φαρμάκου, όπως μας λέει ο Καπετάνιος, συμπεριλαμβάνονται και τα εμφράγματα, πράγμα που είναι δηλαδή γνωστό πριν το φάρμακο κυκλοφορήσει, υπό ποιες συνθήκες και για ποιους λόγους επιτράπηκε εξ αρχής να κυκλοφορήσει το φάρμακο; Ναι μεν κάποιες αναστρέψιμες παρενέργειες είναι ίσως αποδεκτές, όμως μια θανατηφόρος παρενέργεια μπορεί να είναι έτσι; Δεν το καταλαβαίνω, όσο κι αν στίβω το μυαλό μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Εγώ έχω να ρωτήσω απλά κάτι. Αν μέσα στις γνωστές παρενέργειες ενός φαρμάκου, όπως μας λέει ο Καπετάνιος, συμπεριλαμβάνονται και τα εμφράγματα, πράγμα που είναι δηλαδή γνωστό πριν το φάρμακο κυκλοφορήσει, υπό ποιες συνθήκες και για ποιους λόγους επιτράπηκε εξ αρχής να κυκλοφορήσει το φάρμακο; Ναι μεν κάποιες αναστρέψιμες παρενέργειες είναι ίσως αποδεκτές, όμως μια θανατηφόρος παρενέργεια μπορεί να είναι έτσι; Δεν το καταλαβαίνω, όσο κι αν στίβω το μυαλό μου.

Δεν το καταλαβαινεις γιατί επιμένεις να βλεπεις τα πράγματα απο την σκοπιά ότι όλα γίνονται για το κοινό καλό. Ενώ αυτό είναι το επόμενο επιπεδο εξέλιξης. Τώρα είμαστε στο "όλα γίνονται για το χρήμα"

Αν πέσει χρήμα λοιπόν, σε όλη την αλυσίδα, FDA ιατρικοι επισκέτες, γιατροί, τελειώνει το ζήτημα. Γιατι κι άν πεθάνουν μερικοί εξαρταται πάντα "γιατί" παιρνει ο άλλος το φάρμακο. Το ρισκο δηλαδή το μετατοπίζουν στον χρήστη. ΤΟ ίδιο δεν συμβαινει και με τα ναρκωτικά; Απλα εδώ ειναι.. ε χμ, "νομιμο"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Δηλαδή ένα φάρμακο που για να σε γιατρέψει από την ανικανότητα μπορεί να σε σκοτώσει, μπορεί σύμφωνα με τις αρχές της ιατρικής να κυκλοφορεί και απλά να σου το γράφει σ' ένα χαρτάκι; Κι αν πάθεις έμφραγμα να σου πουν: "Ας πρόσεχες, εμείς το γράφαμε απ' την αρχή;" Γιατί κάτι τέτοιο μας είπε νομίζω ο Καπετάνιος, εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Με τρωει πολυ το χερι να γραψω για την πολιτικη γνωστης αυτοκινητοβιομηχανιας αλλα θα βγει οφφ...

Οσοι εχουν δει το Fight Club που αναφερει τι δουλεια κανει ο E.Norton, εχουν μια ιδεα για αναλογα θεματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Δηλαδή ένα φάρμακο που για να σε γιατρέψει από την ανικανότητα μπορεί να σε σκοτώσει, μπορεί σύμφωνα με τις αρχές της ιατρικής να κυκλοφορεί και απλά να σου το γράφει σ' ένα χαρτάκι; Κι αν πάθεις έμφραγμα να σου πουν: "Ας πρόσεχες, εμείς το γράφαμε απ' την αρχή;" Γιατί κάτι τέτοιο μας είπε νομίζω ο Καπετάνιος, εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.

Τα ναρκωτικά δεν σκοτωνουν; Ολοι οι χρήστες το ξέρουν και όμως τα παίρνουν. Ακόμη πίο απλά. Το τσιγάρο; Το γράφει σε κάθε πακέτο πάνω ! Αυτό λένε κι αυτοι της FDA λοιπον, αρκεί να το γράψεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Και άν πάει στο γιατρό με τις πρώτες ενοχλησεις θα βρουνε τίποτα; Αυτο προσπαθώ να σου πω, ότι ειναι αδιάφοροι. Μονο οι φιλότιμοι θα ασχοληθούνε, θα υποψιαστουνε, και θα σε κρατήσουν τελικά υγιή. Οι άλλοι θα περιμένουν να αρρωστήσεις
Δυστυχώς για όλους μας, υπάρχουν πάρα πολλές ασθένειες που όταν ο ασθενής αισθανθεί την παραμικρή πρώτη ενόχληση, είναι ήδη πάρα πού αργά (πχ εμφράγματα, καρκίνος στομάχου, εντέρου, και άλλα πολλά) Ποιος όμως από μας κάνει γαστροσκόπηση προληπτικά;
Από την εμπειρία μου σου λέω, οτι οι περισσότεροι δεν κάνουν ούτε μετά και από τις πρώτες ενοχλήσεις, παρά πηγαίνουν στο γιατρό την τελευταία στιγμή. Στη χώρα μας έχουμε το γιατρό μόνο για να θεραπεύει, και είναι υποχρεωμένος να μας θεραπεύσει, ανεξάρτητα από το τι έχουμε κάνει εμείς και σε ποιο σημείο επιτρέψαμε να οδηγηθεί η νόσος. Αν ο γιατρός δεν τα καταφέρει, είναι κακός γιατρός. Ε, αυτό όμως δεν έχει λογική ρε παιδιά. Ο γιατρός δεν είναι ούτε μάγος, ούτε Θεός. Καλείτε απλά να εφαρμόσει όσα η επιστήμη γνωρίζει μέχρι σήμερα. Και δυστυχώς γνωρίζει πολύ λίγα.

Εγώ έχω να ρωτήσω απλά κάτι. Αν μέσα στις γνωστές παρενέργειες ενός φαρμάκου, όπως μας λέει ο Καπετάνιος, συμπεριλαμβάνονται και τα εμφράγματα, πράγμα που είναι δηλαδή γνωστό πριν το φάρμακο κυκλοφορήσει, υπό ποιες συνθήκες και για ποιους λόγους επιτράπηκε εξ αρχής να κυκλοφορήσει το φάρμακο; Ναι μεν κάποιες αναστρέψιμες παρενέργειες είναι ίσως αποδεκτές, όμως μια θανατηφόρος παρενέργεια μπορεί να είναι έτσι; Δεν το καταλαβαίνω, όσο κι αν στίβω το μυαλό μου.
Για το συγκεκριμένο φάρμακο που μιλάμε για παράδειγμα, είναι γνωστό στους ιατρικούς κύκλους οτι απαγορεύεται η λήψη του από καρδιοπαθείς. Δεν είναι πολύ πιθανή η εμφάνιση του εμφράγματος σε κάποιον μη καρδιοπαθή, πάντα υπό την προϋπόθεση οτι το φάρμακο χορηγείται στη σωστή δοσολογία. Ομως....

Δηλαδή ένα φάρμακο που για να σε γιατρέψει από την ανικανότητα μπορεί να σε σκοτώσει, μπορεί σύμφωνα με τις αρχές της ιατρικής να κυκλοφορεί και απλά να σου το γράφει σ' ένα χαρτάκι; Κι αν πάθεις έμφραγμα να σου πουν: "Ας πρόσεχες, εμείς το γράφαμε απ' την αρχή;" Γιατί κάτι τέτοιο μας είπε νομίζω ο Καπετάνιος, εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.
...όπως όλα τα φάρμακα, μα όλα όμως, όταν δεν δίνονται στη σωστή δοσολογία μετατρέπονται σε δηλητήρια. Αυτός ήταν ο πρώτος κανόνας που μάθαμε στη Φαρμακολογία.
Τι θέλω να πω με όλα αυτά;
Οταν ένα τέτοιο φάρμακο χορηγείτε από γιατρό σε νοσηλευόμενο ασθενή, ο ασθενής αυτός ελέγχεται για όλες τις πιθανές ανεπιθύμητες ενέργειες που μπορεί το φάρμακο να προκαλέσει και οι οποίες είναι δυνατό να αντιμετωπιστούν.
Ενα φάρμακο που συνταγογραφείται σε κάποιον εξωτερικό ασθενή από γιατρό, την ευθύνη για τυχόν ανεπιθύμητες ενέργειες την έχει ο γιατρός.
Αν τώρα κάποιος θελήσει να δοκιμάσει τη λήψη κάποιου φαρμάκου με δική του πρωτοβουλία, όπως συμβαίνει σε χιλιάδες μην πω εκατομμύρια περιπτώσεις, την ευθύνη την έχει ο ίδιος και όχι η Φαρμακευτική εταιρία. Και τότε ναι, ισχύει το "Ας πρόσεχες, εμείς το γράφαμε απ' την αρχή;"
Και αν θέλετε και τη γνώμη μου, καλά κάνει και ισχύει. Τα φάρμακα δεν είναι σοκολάτες να τα παίρνουμε από το περίπτερο, όποτε θέλουμε να αλλάξουμε γεύση στο στόμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Από την εμπειρία μου σου λέω, οτι οι περισσότεροι δεν κάνουν ούτε μετά και από τις πρώτες ενοχλήσεις, παρά πηγαίνουν στο γιατρό την τελευταία στιγμή.

Εσύ αλήθεια σαν γιατρός πως το χειρίζεσαι το θέμα; Για τον εαυτό σου λέω, τί κάνεις με τις οποιες ενοχλήσεις αισθάνεσαι όποτε τις αισθάνεσαι και με την υγεια σου εν γένει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Προσωπικά προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, κάνω τακτικά εξετάσεις και γενικότερα μου αρέσει να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή σε ποια κατάσταση βρίσκεται κάθε σημείο και σύστημα του οργανισμού μου, όσο αυτό είναι δυνατό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Προσωπικά προσέχω όσο περισσότερο μπορώ, κάνω τακτικά εξετάσεις και γενικότερα μου αρέσει να γνωρίζω ανά πάσα στιγμή σε ποια κατάσταση βρίσκεται κάθε σημείο και σύστημα του οργανισμού μου, όσο αυτό είναι δυνατό.

Εδώ νομίζω ερχόμαστε στην ουσία του πραγματικά αδίστακτου του ιατρικου κατεστημένου και της φαρμακοβιομηχανίας.

Ποιός προτιμάει την καλύτερη θεραπεία, από την υγεια; Κανείς ! Ποσο κοστιζει η προληψη; Ελάχιστα. Ομως αυτή είναι η λεξη κλειδί: κοστίζει. Οτι κοστίζει για τον ένα, αξίζει ανάλογα για τον άλλο. Τα φάρμακα, οι γιατροί, τα χειρουργεία, ΕΠΟΝΤΑΙ της εσφαλμένης πρόληψης. Γιατί; Διότι έτσι συμφέρει.

ΓΙατί αρκιβως προληψη δεν είναι μόνο πόσο προσέχεις και ενημερωνεσαι ο ίδιος. Γιατρός είσαι εσύ και ξερεις ότι καλό είναι να διορθώνεις μία διαταραχή στην αρχή της. ΟΙ εξετάσεις, αίματος, ακτινολογικές, μαγνητικές κλπ, ειναι απλές, ανώδυνες και θα επρεπε να είναι πολύ πολύ φθηνές και προσιτές.

Και ρωτάω. Το ΙΚΑ είναι ασφαλιστικός οργανισμός. Γιατι δεν υιοθετεί ενα τσεκ απ το χρονο; Του κοστίζει λιγότερα ή περισσότερα απο την θεραπεία όσων θα αρρωστήσουν επειδή δεν το έκαναν; Γιατί δεν υιοθετεί τσεκ απ σε κάθε πιθανή επιπλοκή αλλα περιμένουν πρώτα τον ασθενή να αρρωστήσει;

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ το ιατρικο κατεστημενο και τη φαρμακοβιομηχανία

Ολοι κάπου θα εμφανίσουμε θανάσιμο πρόβλημα υγείας. Αν όμως προσέχουμε, και έχουμε τη δυνατότητα, όπως προφανώς έχεις εσύ, να κοιταχτούμε, όπως ένας γιατρός, μπορούμε έως τότε να ζήσουμε απόλυτα υγιείς. Η δυνατοτητα αυτή, η οποια κοστιζει και πολύ λιγοτερο, και σε κρατικό επίπεδο, και σε ασφαλιστικό και σε προσωπικό, δεν παρέχεται στο κοινό, ακριβώς απο το ιατρικο κατεστημένο και τη φαρμακοβιομηχανία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Δηλαδή ένα φάρμακο που για να σε γιατρέψει από την ανικανότητα μπορεί να σε σκοτώσει, μπορεί σύμφωνα με τις αρχές της ιατρικής να κυκλοφορεί και απλά να σου το γράφει σ' ένα χαρτάκι; Κι αν πάθεις έμφραγμα να σου πουν: "Ας πρόσεχες, εμείς το γράφαμε απ' την αρχή;" Γιατί κάτι τέτοιο μας είπε νομίζω ο Καπετάνιος, εκτός αν δεν το κατάλαβα καλά.

for the record μόνο και σορρυ που θα είμαι εκτός θέματος...
μου συνταγογράφισε ορθοπαιδικός ένα χάπι για την οσφυαλγία μου όπου το αγόρασα κοντά στα 28 ευρώ χωρίς ΙΚΑ και όταν το διάβασα μέσα είχε σαν πιθανή παρενέργεια το έμφραγμα.
Φυσικά και δεν το πήρα το χαπι και προτίμησα να συνεχίσω να πονάω (πονάω εδώ και 5 μήνες συνεχώς και μόνο με σιάτσου έχω δει βελτίωση)
Μου δημιούργησε κι εμένα την ίδια ερώτηση... μα είναι δυνατόν να κυκλοφορεί ένα τέτοιο σκεύασμα?? Και αν πάθω κάτι μετά θα λένε "εμείς το είχαμε γράψει ως πιθανότητα, λυπούμαστε δε φέρουμε ευθύνη"??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Κουέ:
Φυσικά και δεν το πήρα το χαπι

Το ίδιο έχω κάνει κι εγώ πολλάκις Αναστασία! :)

Μου έχει συμβεί και το ανάποδο βέβαια...Να τρέχω να βρω τις σταγόνες που μου έγραψε γιατρός, για το ερεθισμένο μου μάτι, να μην υπάρχει σε κανένα φαρμακείο επειδή λέει το προϊόν ήταν καινούργιο και δεν είχαν προλάβει να το προμηθευτούν, να έχω γυρίσει όλη την Κηφισιά και τελικά να αποδειχθεί ότι πρόκειται για απλό φυσικό ορό! :blink: Δεν το βρήκα, δεν το αγόρασα και το μάτι πέρασε από μόνο του σε δύο μέρες...

Μια που μιλούσαμε παραπάνω για βιταμίνες και συμπληρώματα διατροφής:

Αρχική Δημοσίευση από Εφημερίδα Μετρόπολις:
Ο γενικός διευθυντής της Ένωσης Παρασκευαστών Αντιπροσώπων Φαρμάκων Ευρείας Χρήσεως (ΕΦΕΧ) κ. Γιώργος Δόκιος δηλώνει άγνοια ως προς το εάν πραγματοποιούνται προληπτικοί εργαστηριακοί έλεγχοι στις βιταμίνες και στα συμπληρώματα διατροφής από τον ΕΟΦ. Σίγουρα οι μεγάλες εταιρείες έχουν διενεργήσει τους δικούς τους ελέγχους πριν κυκλοφορήσουν ένα προϊόν στην αγορά, αλλά όσον αφορά ελέγχους του Εθνικού Οργανισμού Φαρμάκων, δεν ξέρει αν διενεργούνται!
Όπως αποκάλυψε η "Μ", η κυκλοφορία βιταμινών και συμπληρωμάτων διατροφής γίνεται από τους παρασκευαστές και τους αντιπροσώπους μόνο με μια απλή γνωστοποίηση στον ΕΟΦ (και αφού καταβάλουν ένα σημαντικό ποσό για τον αριθμό πρωτοκόλλου) χωρίς τη διενέργεια προληπτικών ελέγχων από τον Οργανισμό. Γι' αυτό στις συσκευασίες των συγκεκριμένων σκευασμάτων δεν αναγράφεται η ένδειξη "εγκεκριμένο από τον ΕΟΦ", αλλά μόνο ο αριθμός πρωτοκόλλου γνωστοποίησης.
Εδώ αξίζει να θυμίσουμε και την απάντηση του ΕΟΦ, όταν η "Μ" ρώτησε με ποιά διαδικασία εγκρίνει την κυκλοφορία ενός συμπληρώματος διατροφής ή ενός βιταμινούχου σκευάσματος.
Ο Δημόσιος οργανισμός μας απάντησε πως τα συμπληρώματα διατροφής γνωστοποιούνται στον ΕΟΦ, σύμφωνα με την Υπ. Απόφαση ΓΠ/127962/03/2004 (ΦΕΚ 395Β/27-2-04) που αποτελεί Εναρμόνιση της Κοινοτικής Οδηγίας 2002/46/ΕΚ. Τι απαντάει δηλαδή ο Οργανισμός; Ότι γνωστοποιούνται, δεν ελέγχονται σε προληπτικό επίπεδο. Τα ερωτήματα που γεννώνται από την υπόθεση είναι πολλά -και η "Μ" σκοπεύει να συνεχίσει την έρευνα-αλλά ένα τουλάχιστον είναι αρκετά εύκολο να απαντηθεί. Τελικά οι βιταμίνες και τα συμπληρώματα διατροφής είναι φάρμακα ή όχι; Και αν δεν είναι -και άρα δεν χρειάζονται προληπτικοί έλεγχοι- γιατί δεν κυκλοφορούν ελεύθερα στην αγορά (όπως συμβαίνει στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες), αλλά πωλούνται κατ' αποκλειστικότητα από τα φαρμακεία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,049 μηνύματα.
Μιας και μιλησες για συμπληρώματα διατροφής.

Το ξέρετε ότι προβλήματα στις αρθρώσεις (μπορεί να αφορά και την οσφυαλγία) που κλασσικοί γιατροί θα πρότειναν ίσως και χειρουργείο (γονατο) θεραπεύονται με την γλουκοσαμίνη;

Οτι το ενεργειακό κέντρο του ανθρώπινου σώματος είναι στην ραχοκοκαλιά και η καλή της συντήρηση συντελεί στην γενική υγεία του σώματος;

Επισης κάτι χρήσιμο για την Κακή Επιρροή. Η γυναίκα μου ειχε χρόνιο [προβλημα με τη μέση της. Οταν κουραζόταν ή περπατο[υσε λιγο παραπάνω [πονούσε,μούδιαζε το ενα πόδι τέτοια. Με τη πρώτη γέννα έγινε μεγάλο το πρόβλημα. Αμέσως μετά, πήγε σε ενα φυσιοθεραπευτή.

Εκανε μία σειρά 5 ε πισκέψεων και έκτοτε, ενα ακόμη παιδί στο καπάκι και πόσα χρόνια δεν είχε ξανά ΚΑΝΕΝΑ προβλημα ! Η ιδιαιτεροτητα στη μέση της παραμένει βέβαια, δεν άλλαξαν τα κόκαλα της ή η κατασκευή της, και αν σηκώσει κάτι πολύ βαρύ απότομα, νοιώθει το ζορι. Ομως δεν γίνεται εκείνο που γινόταν. Αυτο ίσως σε βοηθήσει κυρία Μοντ με τη μέση σου, για ψάξτο.

Το σχολιο της Ισιλιελ για τον ορό στο μάτι είναι επίσης χαρακτηριστικό. Ο πονος σε πολλές περιπτώσεις υποδηλώνει οτι ο οργανισμός χρειάζεται ξεκούραση και φροντίδα, όχι απαραίτητα ενα φάρμακο. Για σας μάλιστα που χρησιμοποιείτε συχνα υπολογιστή ενα χρήσιμο και πολυ ευεργετικο ξεκουραστικό για τα μάτια.

Κόψτε σχετικά χοντρές φέτες αγγουράκι απο το ψυγείο (κρύο δηλαδη) ξαπλώστε αναπαυτικα κλείστε το φως και βάλτε τες στα μά΄τια σας. Οταν οι δύο ζεσταθούν, αντικαταστείστε τες. Επαναλαβετε 2-3 φορές. Δοκιμάστε το αντι για κολληριο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εδώ νομίζω ερχόμαστε στην ουσία του πραγματικά αδίστακτου του ιατρικου κατεστημένου και της φαρμακοβιομηχανίας.

Ποιός προτιμάει την καλύτερη θεραπεία, από την υγεια; Κανείς ! Ποσο κοστιζει η προληψη; Ελάχιστα. Ομως αυτή είναι η λεξη κλειδί: κοστίζει. Οτι κοστίζει για τον ένα, αξίζει ανάλογα για τον άλλο. Τα φάρμακα, οι γιατροί, τα χειρουργεία, ΕΠΟΝΤΑΙ της εσφαλμένης πρόληψης. Γιατί; Διότι έτσι συμφέρει.

ΓΙατί αρκιβως προληψη δεν είναι μόνο πόσο προσέχεις και ενημερωνεσαι ο ίδιος. Γιατρός είσαι εσύ και ξερεις ότι καλό είναι να διορθώνεις μία διαταραχή στην αρχή της. ΟΙ εξετάσεις, αίματος, ακτινολογικές, μαγνητικές κλπ, ειναι απλές, ανώδυνες και θα επρεπε να είναι πολύ πολύ φθηνές και προσιτές.

Και ρωτάω. Το ΙΚΑ είναι ασφαλιστικός οργανισμός. Γιατι δεν υιοθετεί ενα τσεκ απ το χρονο; Του κοστίζει λιγότερα ή περισσότερα απο την θεραπεία όσων θα αρρωστήσουν επειδή δεν το έκαναν; Γιατί δεν υιοθετεί τσεκ απ σε κάθε πιθανή επιπλοκή αλλα περιμένουν πρώτα τον ασθενή να αρρωστήσει;

ΓΙΑΤΙ ΕΤΣΙ ΣΥΜΦΕΡΕΙ το ιατρικο κατεστημενο και τη φαρμακοβιομηχανία

Ολοι κάπου θα εμφανίσουμε θανάσιμο πρόβλημα υγείας. Αν όμως προσέχουμε, και έχουμε τη δυνατότητα, όπως προφανώς έχεις εσύ, να κοιταχτούμε, όπως ένας γιατρός, μπορούμε έως τότε να ζήσουμε απόλυτα υγιείς. Η δυνατοτητα αυτή, η οποια κοστιζει και πολύ λιγοτερο, και σε κρατικό επίπεδο, και σε ασφαλιστικό και σε προσωπικό, δεν παρέχεται στο κοινό, ακριβώς απο το ιατρικο κατεστημένο και τη φαρμακοβιομηχανία
Δεν διαφωνώ σε τίποτα από όσα λες, ειδικά όσα υποστηρίζεις περί τακτικών υγειονομικών ελέγχων των ασφαλισμένων του ΙΚΑ, και όχι μόνο, τα προσυπογράφω κι εγώ.
Το μόνο που θέλω να παρατηρήσω είναι οτι οι εξετάσεις αυτές, δεν είναι και τόσο χαμηού κόστους, όσο πιθανώς να πιστεύεις. Χρειάζονται μηχανήματα, αντιδραστήρια, αναλώσιμα, που όπως και να το κάνουμε, ένα κόστος το έχουν. Και το κόστος αυτό δεν καθορίζεται από τους ιατρούς, άρα λοιπόν δεν μπορώ να δεχτώ πως αυτό επιβεβαιώνει το ιατρικό κατεστημένο. Βέβαια το κράτος θα έπρεπε να παρέχει τέτοιου είδους εξετάσεις στους πολίτες της δωρεάν, κι αν το δούμε το θέμα και λίγο πιο κυνικά, υπό το στενό οικονομικό πρίσμα, πιθανόν να συνέφερε και περισσότερο, αν αναλογιστεί κανείς, τα χρήματα που θα κέρδιζε από τα νοσήλεια και τις θεραπείες. Ομως και αυτό, είναι θέμα της κρατικής αναλγησίας, και όχι των ιατρών.

for the record μόνο και σορρυ που θα είμαι εκτός θέματος...
μου συνταγογράφισε ορθοπαιδικός ένα χάπι για την οσφυαλγία μου όπου το αγόρασα κοντά στα 28 ευρώ χωρίς ΙΚΑ και όταν το διάβασα μέσα είχε σαν πιθανή παρενέργεια το έμφραγμα.
Φυσικά και δεν το πήρα το χαπι και προτίμησα να συνεχίσω να πονάω (πονάω εδώ και 5 μήνες συνεχώς και μόνο με σιάτσου έχω δει βελτίωση)
Μου δημιούργησε κι εμένα την ίδια ερώτηση... μα είναι δυνατόν να κυκλοφορεί ένα τέτοιο σκεύασμα?? Και αν πάθω κάτι μετά θα λένε "εμείς το είχαμε γράψει ως πιθανότητα, λυπούμαστε δε φέρουμε ευθύνη"??
Διάβασε προσεκτικά τις ανεπιθύμητες ενέργειες κάποιου οποιουδήποτε φαρμάκου που πιστεύεις πως είναι ακίνδυνο και θα εκπλαγείς δυσάρεστα. Φυσικά, η λύση δεν είναι να μην αναφέρονται αυτές οι ανεπιθύμητες ενέργειες, αλλά κανένα φάρμακο δεν είναι ακίνδυνο, αντίθετα μπορεί να γίνει πάρα πολύ επικίνδυνο αν δεν χρησιμοποιηθεί καταλλήλως. Η φαρμακευτική εταιρία σε περίπτωση που εμφανιστεί η ανεπιθύμητη ενέργεια, φυσικά και δεν έχει την παραμικρή ευθύνη. Ο γιατρός σου όμως, έχει τεράστια ευθύνη, αφού είναι υποχρεωμένος να σε έχει ενημερώσει και να γνωρίζει οτι δεν υπάρχει προηγούμενο ιστορικό καρδιοπαθειών ή άλλων καταστάσεων που συνδυαστικά θα μπορούσαν να προκαλέσουν την εμφάνιση εμφράγματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
29/2/2008

Μετά τη μελέτη «βόμβα»
«Μην σταματήσετε τα αντικαταθλιπτικά μόνοι σας» τονίζουν οι γιατροί


Τα άτομα που ακολουθούν αγωγή με αντικαταθλιπτικά σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να την σταματήσουν χωρίς συμβουλή γιατρού, προειδοποιούν καθηγητές ψυχιατρικής. Η πρόσφατη έρευνα που έδειξε ότι τα χάπια είναι αναποτελεσματικά βρίσκεται σε σύγκρουση με την κλινική εμπειρία, τονίζουν.

Η μελέτη «βόμβα» που δημοσιεύτηκε αυτή την εβδομάδα στην επιθεώρηση PLoS Medicine κατέληγε στο συμπέρασμα ότι τα αντικαταθλιπτικά είναι οριακά πιο αποτελεσματικά από τα ψευδοφάρμακα (placebo, ουσίες χωρίς θεραπευτική αξία).

«Διάβασα τη συγκεκριμένη μελέτη, αλλά δεν με έπεισε. Στην πραγματικότητα το μόνο που προκάλεσε είναι σύγχυση, ιδίως στους ασθενείς» λέει στην εφημερίδα Τα Νέα ο Κώστας Αλεξανδρόπουλος, διευθυντής της Ψυχιατρικής Κλινικής στο Γενικό Νοσοκομείο Ευαγγελισμός.

»Εάν κάποιος σταματήσει να παίρνει τα φάρμακά του χωρίς να μιλήσει πρώτα με τον γιατρό του, τότε στην καλύτερη περίπτωση θα κάνει υποτροπή -θα επιστρέψουν δηλαδή τα συμπτώματα, όπως είναι παραδείγματος χάριν τα κλάματα, οι διαταραχές ύπνου και όρεξης αλλά και εύκολη κόπωση. Στη χειρότερη όμως, μπορεί να φτάσει έως και την αυτοκτονία» τονίζει.

«Η κατάθλιψη δεν είναι εύκολη συναισθηματική διαταραχή και ακόμη πιο σημαντικό είναι πως δεν έχει ένα 'πρόσωπο' -ιαφοροποιείται σε μείζονος και ελάσσονος. Γι΄ αυτό και η διάγνωση για τη βαρύτητα της κατάθλιψης πρέπει να γίνεται αποκλειστικά και μόνον από ψυχίατρο. Οι ασθενείς που κρίνουμε ότι πρέπει να ακολουθήσουν φαρμακευτική αγωγή, σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να κάνουν χρήση ή να διακόψουν τα χάπια κατά το δοκούν» συνεχίζει.

Το 80% των περιστατικών βαριάς κατάθλιψης αντιμετωπίζεται επιτυχώς μόνον όταν οι ασθενείς είναι «πιστοί» στη φαρμακευτική αγωγή τους.

Αύξηση της χρήσης

Περίπου 400.000 άτομα στην Ελλάδα εκτιμάται ότι παίρνουν φάρμακα κατά της κατάθλιψης. Τα αντικαταθλιπτικά που καταναλώνονται κάθε χρόνο στη χώρα έχουν τετραπλασιαστεί σε μια δεκαετία και φτάνουν σήμερα τα 144 εκατομμύρια δισκία τον χρόνο.

Ο αριθμός ακούγεται υψηλός, όμως δεν είναι, παρατηρεί ο κ. Βασίλης Αλεβίζος, αναπληρωτής καθηγητής Ψυχιατρικής του Πανεπιστημίου Αθηνών.

«Μόνον ένας στους τέσσερις Έλληνες που πάσχουν από κατάθλιψη κάνει αυτή τη στιγμή θεραπεία -φαρμακευτική αγωγή, ψυχολογική υποστήριξη ή και τα δύο. Στην ουσία, καταναλώνονται λιγότερα φάρμακα από όσα θα έπρεπε. Και η εμπειρία μας δείχνει πως τα συγκεκριμένα φάρμακα βελτιώνουν τη ζωή των καταθλιπτικών. Άλλωστε, οι ίδιες οι εταιρείες δαπανούν δισεκατομμύρια για την παρασκευή χαπιών και επομένως δεν θα τους συνέφερε να είναι αναποτελεσματικά» επισημαίνει.

«Δεν είναι δυνατόν η καθημερινή εμπειρία 50 ετών να κλονιστεί από μία και μόνον έρευνα, η οποία μάλιστα διεξήχθη από ψυχολόγους και όχι από ψυχιάτρους. Οι ψυχολόγοι έχουν διαφορετική αντιμετώπιση σε ό,τι αφορά την κατάθλιψη. Στην πραγματικότητα όμως δεν θεραπεύονται όλα τα περιστατικά με ψυχολογική θεραπεία» εκτιμά.

πηγή: in.gr

Τι να σχολιάσω; Μου φαίνεται περιττό... Ας διαβάσει και ας βγάλει ο καθένας τα συμπεράσματά του.
...Απελπισία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι είναι αυτό που σου προκαλεί εντύπωση;
Η τελευταία παράγραφος τα λέει όλα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Μια καινούρια ιστορία, η οποία θυμίζει όλες τις παλιότερες που έχουμε δημοσιεύσει, βρέθηκε πρόσφατα στο δρόμο μου και μόλις σήμερα ευκαίρησα να τη δημοσιεύσω. Καλή διασκέδαση...

ΝΙΓΗΡΙΑ: Το αντιβιοτικό Trovan της Pfizer, οδηγεί στελέχη της στα δικαστήρια
TopNews
Δικαστήριο της Νιγηρίας διέταξε χθες Δευτέρα τις συλλήψεις τριών εκ των κατηγορουμένων σε μια δίκη σχετικά με την δοκιμή του αντιβιοτικού Trovan σε παιδιά στην επαρχία Κάνο, στο βόρειο τμήμα της χώρας, από την εταιρία Pfizer, το 1996, η οποία, σύμφωνα με τις αρχές, είχε στοιχίσει τις ζωές 11 παιδιών, ενώ προκάλεσε μόνιμες βλάβες στην υγεία δεκάδων άλλων.

Οι αρχές της επαρχίας έχουν μηνύσει την Πφάιτσερ ζητώντας αποζημίωση 2 δις δολαρίων και τις καταδίκες των υπευθύνων για την δοκιμή, στην διάρκεια μιας επιδημίας μηνιγγίτιδας που είχε κοστίσει τις ζωές 12.000 παιδιών μέσα σε έξι μήνες.

Επιπλέον, και η ομοσπονδιακή κυβέρνηση έχει καταθέσει μήνυση κατά της φαρμακευτικής εταιρίας, ζητώντας αποζημίωση 6,5 δις δολάρια και--επίσης--καταδίκες των υπευθύνων.

Η Πφάιτσερ διαψεύδει ότι το Τρόβαν έβλαψε τα παιδιά και ότι δεν είχε λάβει κατάλληλη άδεια από τις αρχές και έγκριση για τη χορήγηση του φαρμάκου από τους κηδεμόνες των παιδιών. Υποστηρίζει ότι τα παιδιά που λάμβαναν το αντιβιοτικό πέθαναν και υπέστησαν βλάβες στην υγεία τους από την μηνιγγίτιδα, και ότι το Τρόβαν έσωσε ζωές.

Παρόντες στο Δικαστήριο του Κάνο όπου γινόταν η δίκη χθες ήταν δικηγόροι της εταιρίας. Ο δικαστής διέταξε τη σύλληψη τριών υπευθύνων της για περιφρόνηση του δικαστηρίου. Η Πφάιτσερ κατέθεσε ένσταση στο Λάγκος, υποστηρίζοντας ότι δεν είχαν επιδοθεί ειδοποιήσεις στα στελέχη της και άρα από τεχνικής άποψης δεν ήταν υποχρεωμένοι να βρίσκονται εκεί.

Οι υποθέσεις που εκκρεμούν σε βάρος της εταιρίας εξελίσσονται με ιδιαίτερα αργούς ρυθμούς από τον Μάιο, καθώς σε κάθε βήμα τίθενται διαρκώς νομικά εμπόδια, οδηγώντας διαρκώς σε αναβολές τις δίκες. Δεν έχει υπάρξει καμμία μαρτυρική κατάθεση έως σήμερα και τα ζητήματα ουσίας έχουν παραμεριστεί ελέω διαδικαστικών και τεχνικών κωλυμάτων.

Η κυβέρνηση της Νιγηρίας κατέθεσε μήνυση την Τρίτη (5 Iουνίου 2007) κατά της γνωστής φαρμακοβιομηχανίας Pfizer, κατηγορώντας την ότι χρησιμοποίησε παιδιά ως πειραματόζωα για το νέο της φάρμακο κατά της μηνιγγίτιδας.

Η κυβέρνηση ζητάει αποζημίωση ύψους 7 δις δολαρίων για το «κακό» που προκάλεσε ο φαρμακευτικός κολοσσός στις οικογένειες των παιδιών, τα οποία πέθαναν από τις παρενέργειες του νέου φαρμάκου για την καταπολέμηση της μηνιγγίτιδας, γνωστό ως Trovan.

Από την πλευρά της η εταιρία αρνείται τις κατηγορίες, και δηλώνει πως οι δοκιμές του φαρμάκου έγιναν τόσο σύμφωνα με τη νιγηριανή νομοθεσία όσο και με τους διεθνείς νόμους. Και συμπληρώνει ότι η κυβέρνηση αλλά και οι γονείς των παιδιών είχαν ενημερωθεί εκτενώς για το γεγονός.

Η κυβέρνηση της Νιγηρίας υποστηρίζει πως οι θάνατοι και οι ανωμαλίες προκλήθηκαν από τον εμβολιασμό τον παιδιών με το φάρμακο, γεγονός για το οποίο οι υγειονομικές αρχές της χώρας δεν είχαν δώσει την έγκρισή τους.

Η Pfizer, η οποία είναι η μεγαλύτερη φαρμακοβιομηχανία παγκοσμίως, δοκίμασε το Trovan όταν ακόμα ήταν σε πειραματικό στάδιο, σε παιδιά της περιοχής Κάνο όπου παρουσιάστηκε επιδημία μηνιγγίτιδας το 1996. Από τότε, 11 από τα 200 παιδιά-πειραματόζωα έχουν πεθάνει και πολλά άλλα έχουν παρουσιάσει πνευματικές και σωματικές ανωμαλίες.
Όπως βλέπετε, τα στοιχεία δεν είναι τόσο σαφή εναντίον της φαρμακοβιομηχανίας, αφού διαφαίνεται εκ πρώτης όψεως η τάση της διεφθαρμένης Νιγηριανής κυβέρνησης για αποκομιδή κερδών.

Ωστόσο, το επόμενο link είναι πολύ πιο διαφωτιστικό. Η αμερικανική υπηρεσία φαρμάκων και τροφίμων (FDA) προειδοποιεί τους γιατρούς, ώστε να είναι προσεκτικοί στη χορήγηση του αντιβιοτικού, αφού έξι ασθενείς έχασαν τη ζωή τους και τρεις χρειάστηκαν μεταμόσχευση ήπατος, λόγω της τοξικότητας του φαρμάκου, κατά τον πρώτο χρόνο κυκλοφορίας του στις ΗΠΑ κατά την περίοδο 1998-1999. Περαιτέρω, η FDA δίνει σαφείς οδηγίες για τις περιπτώσεις που θεωρείται θεμιτό να συνταγογραφείται το φάρμακο. Οι ασθενείς θα πρέπει να πληρούν μια σειρά από κριτήρια, με κυριότερο να διατρέχουν ιδιαίτερο κίνδυνο μετά από μόλυνση από νοσοκομειακό ανθεκτικό σε άλλα αντιβιοτικά στέλεχος του μηνιγγιτιδόκοκκου.

Με λίγα λόγια, ενώ το φάρμακο εγκρίθηκε από το 1998 και ήδη από το 1999 είχαν φανεί τα προβλήματα από την ηπατοτοξικότητά του, όπως και οι σοβαροί κίνδυνοι που αυτό εγκυμονεί, όχι μόνο δεν αποσύρθηκε από την κυκλοφορία (πράγμα κατανοητό πάντως, καθώς τα βακτήρια γίνονται ολοένα και πιο ανθεκτικά στα υπάρχοντα αντιβιοτικά, ενώ πολύ λίγα νέα έχουν αναπτυχθεί από τις φαρμακοβιομηχανίες κατά τις τελευταίες δεκαετίες, μιας και κάτι τέτοιο θεωρείται ιδιαίτερα δαπανηρό. Η ύπαρξη λοιπόν πολυανθεκτικών στελεχών βακτηρίων, υποχρεώνει τους γιατρούς στη λήψη κάποιου ρίσκου, προκειμένου να ελέγξουν μια θανατηφόρα λοίμωξη) αλλά οι δοκιμές συνεχίστηκαν στα άθλια παιδάκια του τρίτου κόσμου, αφού έτσι κι αλλιώς η επιδημία που τα είχε χτυπήσει θα τα σκότωνε. Κυνικό; Ίσως...

Ακόμη πάντως κι αν δεν βρούμε λάθος ή καλύτερα αν βρούμε δικαιολογίες για τη συγκεκριμένη φαρμακοβιομηχανία, η όλη ιστορία δείχνει το αδιέξοδο στο οποίο έχει περιέλθει η ιατρική, σε σχέση με την ανάπτυξη νέων φαρμάκων και δη αντιβιοτικών. Το θέμα είναι εξαιρετικά σημαντικό, μιας και εικάζεται πως μια επιδημία από πολυανθεκτική φυματίωση, μπορεί να εξελιχθεί σε πανδημία, στο άμεσο μέλλον και να θανατώσει το ένα τρίτο (!!!) του παγκόσμιου πληθυσμού...

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το εν λόγω αντιβιοτικό, σας παραπέμπω στο παρακάτω λινκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Επειδή πολλά έχουν κατά καιρούς ακουστεί για τον τρόπο με τον οποίο διεξάγονται οι κλινικές δοκιμές προ της κυκλοφορίας ενός νέου φαρμάκου κι επειδή το όλο ζήτημα είναι ιδιαίτερα σημαντικό, επανέρχομαι στην προηγούμενη συζήτηση, με ένα νέο άρθρο:



H ζούγκλα των ΚΛΙΝΙΚΩΝ ΔΟΚΙΜΩΝ

Τα μαγειρέματα που οδηγούν στην κυκλοφορία ενός νέου φαρμάκου δεν γίνονται πάντοτε με τα καλύτερα υλικά... Παραπληροφόρηση και απόκρυψη στοιχείων είναι συστατικά που δεν λείπουν από την «κουζίνα» των μεγάλων φαρμακοβιομηχανιών και συχνά μόνο η Δικαιοσύνη έχει την απάντηση στην αμφιβολία - πάντοτε όμως κατόπιν εορτής για ορισμένους ασθενείς... Ο Παγκόσμιος Οργανισμός Υγείας αποφάσισε πρόσφατα να βάλει τάξη στο θολό τοπίο των φαρμακευτικών κλινικών δοκιμών θέτοντας αυστηρότερους κανόνες στη διεξαγωγή τους αλλά και επιστρατεύοντας το Internet για διαρκή επικοινωνία επιστημόνων και ασθενών


ΘΕΟΔΩΡΑ ΤΣΩΛΗ


«Publish or perish». Δημοσιεύεις ή εξαφανίζεσαι. H αγγλοσαξονική αυτή έκφραση μάλλον αντικατοπτρίζει με τον καλύτερο τρόπο τα βαθύτερα αίτια πίσω από όσα σήμερα συμβαίνουν στον κόσμο των κλινικών δοκιμών, έναν κόσμο αχανή και άγνωστο ως έναν μεγάλο βαθμό, όχι μόνο για το πλατύ κοινό αλλά και για τους ίδιους τους επιστήμονες, παρ' όλο που αποτελεί αναπόσπαστο στάδιο της ανάπτυξης ενός νέου φαρμάκου.
Το μεγάλο αυτό δίλημμα φαίνεται ότι βρίσκεται μέσα στο μυαλό πολλών ερευνητών οι οποίοι μελετούν την παρασκευή νέων φαρμάκων - εν δυνάμει καινούργιων μικρών θησαυρών που μπορεί να ωφελήσουν τους ασθενείς, παράλληλα όμως θα αποφέρουν πακτωλό χρημάτων. Και έτσι μάλλον δικαιολογούνται τα όλο και περισσότερα στοιχεία ερευνών που μαρτυρούν ότι... κάτι βρωμάει στο βασίλειο της ανάπτυξης φαρμάκων.
Στοιχεία όπως αυτά που αποδεικνύουν ότι την τελευταία δεκαπενταετία τα αποτελέσματα μιας στις τέσσερις κλινικές δοκιμές έχουν καταρριφθεί ή άλλα που μαρτυρούν ότι οι χρηματοδοτούμενες από φαρμακευτικές εταιρείες δοκιμές δίνουν - τι παράξενο; - συνήθως θετικά αποτελέσματα. Εκτός όμως από τα ερευνητικά ευρήματα υπάρχει και η απτή πραγματικότητα η οποία μάλλον αποδεικνύει ότι το όφελος των ασθενών δεν βρίσκεται πάντοτε πρώτο στη λίστα των ερευνητών νέων ουσιών, όπως θα όφειλε. H περίπτωση προ τριμήνου στη Βρετανία έξι νέων, υγιών ανδρών που συμμετείχαν σε κλινικές δοκιμές στο Λονδίνο μιας θεραπείας για τις φλεγμονώδεις νόσους και τη λευχαιμία και οι οποίοι βρέθηκαν να νοσηλεύονται στην εντατική, ισορροπώντας μεταξύ ζωής και θανάτου, είναι μόνο η κορυφή του παγόβουνου.
Νέα όρια από τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας
Το γεγονός ότι το πεδίο των κλινικών δοκιμών αποτελεί αυτή τη στιγμή «ξέφραγο αμπέλι» παραδέχονται και τα πιο αρμόδια χείλη, εκείνα των υπευθύνων του Παγκόσμιου Οργανισμού Υγείας. Για τον λόγο αυτόν ο Οργανισμός αποφάσισε να επιχειρήσει να θέσει όρια στη διεξαγωγή των κλινικών δοκιμών. H απόφαση αφορά μια λίστα 20 διαφορετικών κανόνων οι οποίοι θα διέπουν τις κλινικές δοκιμές - σε ορισμένα σημεία οι φαρμακευτικές εταιρείες ήδη αντιδρούν. Παράλληλα, στο πλαίσιο της οριοθέτησης του πεδίου των δοκιμών, ο ΠΟΥ δημιουργεί ενιαία πλατφόρμα στο Διαδίκτυο όπου θα περιλαμβάνονται αναλυτικά τα στοιχεία σχετικά με όλες τις κλινικές δοκιμές που διεξάγονται ανά τον κόσμο και στην οποία θα έχουν πρόσβαση οι πάντες - η πλατφόρμα αναμένεται να αρχίσει τη λειτουργία της μέσα στους επόμενους μήνες.«Το Βήμα» μίλησε με τη συντονίστρια του ΠΟΥ σχετικά με το μεγαλεπήβολο αυτό εγχείρημα, τη δρα Ιντα Σιμ, αναπληρώτρια καθηγήτρια Ιατρικής στο Πανεπιστήμιο της Καλιφόρνιας στο Σαν Φρανσίσκο. H δρ Σιμ παραδέχθηκε ότι το έργο που έχει αναλάβει είναι πολύ δύσκολο και μίλησε για τις αντιδράσεις που συναντά από τις φαρμακευτικές εταιρείες.
Δικαίωση στα δικαστήρια για απόκρυψη στοιχείων
H ειδικός σημειώνει ότι η ανάγκη για υιοθέτηση συγκεκριμένων μέτρων και κανόνων που θα διέπουν τις κλινικές δοκιμές, παρ' ότι επισημαινόταν επί δεκαετίες από τους ειδήμονες, φάνηκε σε όλο το μεγαλείο της μετά την περίπτωση του αντικαταθλιπτικού φαρμάκου Paxil (ένα από τα πιο διαδεδομένα και στη χώρα μας αντικαταθλιπτικά σκευάσματα της εταιρείας GlaxoSmithKline, το οποίο στην Ελλάδα κυκλοφορεί με την εμπορική ονομασία Seroxat). Και αυτό διότι ήταν μια περίπτωση που άγγιξε το πλατύ κοινό. Το 2004 ο γενικός εισαγγελέας της Νέας Υόρκης Ελιοτ Σπίτζερ κατέθεσε μήνυση κατά της παρασκευάστριας εταιρείας του φαρμάκου, στην οποία αναφερόταν ότι είχε εσκεμμένα αποκρύψει αρνητικά αποτελέσματα σχετικά με τη δράση του. Σύμφωνα με τον εισαγγελέα η εταιρεία είχε διεξαγάγει πέντε μελέτες για το σκεύασμα αλλά δημοσίευσε μόλις μία εξ αυτών - την πιο θετική -, αφήνοντας στην αφάνεια τις υπόλοιπες που μαρτυρούσαν αύξηση του κινδύνου αυτοκτονιών από τη χρήση του. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας, αν και αρνήθηκαν τις κατηγορίες, συμφώνησαν τελικώς να δημοσιοποιήσουν τα στοιχεία σχετικά με το Paxil αλλά και σχετικά με άλλα σκευάσματά τους.
Τα υπόλοιπα σας αφήνω να τα διαβάσετε μόνοι σας. Στο ίδιο άρθρο αναφέρεται και η περίπτωση του αντιφλεγμονώδους Vioxx, στο οποίο έχουμε αναφερθεί στο παρελθόν, αλλά και σήμερα στο θέμα: "Εμβόλιο κατά του Καρκίνου της Μήτρας".

Περαιτέρω, έχω αναφέρει σε προηγούμενο ποστ μου στο παρόν θέμα, για το λόγο της FDA (Αμερικανική Επιτροπή Φαρμάκων και Τροφίμων). Ιδού λοιπόν ένα ενδιαφέρον άρθρο, που περιγράφει τα όσα πέρασε ένας υπάλληλος του FDA προκειμένου να μην αποκαλύψει το ζήτημα του Vioxx...

Μερικά χαρακτηριστικά αποσπάσματα αναφέρονται παρακάτω:

Η FDA, εργοδότης του για 20 χρόνια, είναι ανίκανη να προστατεύσει το κοινό από ένα επικίνδυνο φάρμακο, αφού αυτό φτάσει στην αγορά...

"Αυτό που θέλω να σχηματίσω είναι η εικόνα μιας FDA η οποία είναι παντελώς αναίσθητη ως προς την ασφάλεια των φαρμάκων", λέει σε κάποιο απόσπασμα της συνέντευξής του ο David Graham, επιστήμονας, εργαζόμενος για την FDA.

"Η FDA έκανε μια συστηματική προσπάθεια να με εμποδίσει κατά την άσκηση του δικαιώματός μου της ελευθερίας του λόγου"...

"Ο Γκράχαμ λέει πως οι ανώτεροί του, του άσκησαν πιέσεις, ώστε να απαλύνει τα συμπεράσματά της έρευνάς του, πριν από την επίσημη παρουσίασή της, τον Αύγουστο στην Γαλλία"...

"Όταν ζει μέσα σ' ένα κλίμα φόβου, αντεκδίκησης κι εκφοβισμού, καμία απόφαση που παίρνεις δεν είναι εντελώς εθελοντική"...

"Δεν ξέρω που βρίσκεται ο πάτος σε αυτήν την ιστορία. Η αντίδραση της διοίκησης της FDA στην μελέτη μου είναι δυσανάλογη με τη μελέτη"...

Δυστυχώς το θέμα δεν βρίσκεται μόνο στη φαντασία μας, όπως κι εγώ πολύ θα ήθελα να συμβαίνει.

Σας έβαλα πολλή ύλη σήμερα, όμως έπρεπε να τελειώνω με τις εκκρεμότητες. :P Ελπίζω να τα βρείτε ενδιαφέροντα όλα αυτά, αλλιώς...κάντε πως δεν βλέπετε και πάρτε τα φαρμακάκια σας. Εδώ θα ήθελα να τονίσω ότι στις περισσότερες περιπτώσεις οι γιατροί που συνταγογραφούν τα φάρμακα δεν έχουν κάποια ευθύνη για το πρόβλημα. Οι άνθρωποι εμπιστεύονται το κατεστημένο που τους εκπαίδευσε και τους έμαθε να δέχονται ως αξίωμα τις επιστημονικές έρευνες και τους μεγάλους διεθνείς οργανισμούς. Ας μην τα βάλουμε μαζί τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top