Βγήκε το ξύλο απ' τον παράδεισο;

Σας έδερναν οι γονείς σας μικροί για να σας συνετίσουν;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 7)
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 60s - 70s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 80s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 1 14.3%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 90s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 00s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 2 28.6%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΝΑΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι γεννημένος στα 10s και ΟΧΙ

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Δεν ξέρω/ Δεν απαντώ

    Ψήφοι: 1 14.3%

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Επαναφέρω το θέμα γιατί με εντυπωσίασαν αρνητικά τα στατιστικά που αναφέρονται :/:

Κακοποιημένο ένα στα δέκα παιδιά που εξετάζονται στα νοσοκομεία


Η βία σημαδεύει 28.000 παιδιά το χρόνο, καθώς πέφτουν θύματα σωματικής και σεξουαλικής κακοποίησης -συνήθως από τους ίδιους τους γονείς τους.

Τα στοιχεία προέρχονται μελέτες του Ινστιτούτου Υγείας του Παιδιού και παρουσιάστηκαν από τους πρόεδρου των Παιδικών Χωριών SOS Ελλάδας καθηγητής Κωνσταντίνος Σέκερης και του σωματείου ΕΛΙΖΑ Μαρίνα Καρέλλα.

[...]

Από τα στοιχεία προκύπτει ότι το 10% των παιδιών κάτω των 5 ετών που εξετάζονται για τραυματισμούς είναι κακοποιημένα, ενώ το 8% των κακοποιημένων ανηλίκων παρουσιάζει μια μορφή αναπηρίας.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι το 65% των γονέων παραδέχεται ότι χρησιμοποιεί σωματική τιμωρία στα παιδιά τους ηλικίας 6-12 ετών για να τα συμμορφώσουν.

Πηγή in.gr με σημερινή ημερομηνία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν ζούσαμε σε άλλη χώρα, θα μιλούσαμε μέχρι και για αφαίρεση της επιμέλειας.
Αθάνατη Μπανανία.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Πως είναι δυνατόν να κακοποιείς ένα παιδάκι; Δημόσιο λιθοβολισμό θα έπρεπε να έχουν γι' αυτές τις περιπτώσεις!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι ντροπή τους! Αυτοί οι άνθρωποι δεν θα έπρεπε να έχουν παιδιά :mad:

Όταν ήμουν μικρή είχα φάει σφαλιάρες από τη μαμά (ποτέ από τον μπαμπά) για διάφορους λόγους, αλλά πάντα μιλούσαμε και μου εξηγούσε ότι αυτό που είχα κάνει δεν ήταν σωστό και ότι δεν θα έπρεπε να το ξανακάνω. Η σφαλιάρα ερχόταν κυρίως σε θέματα αρχών και σεβασμού- π.χ. αν της μιλούσα πολύ άσχημα μπροστά σε κόσμο και το συνέχιζα και στο σπίτι. Ε, τότε γινόταν τούρμπο, αλλά όσες φορές έγινε πάντα μου είχε ζητήσει συγγνώμη που παραφέρθηκε.
Ξύλο δεν έχω φάει ποτέ. Γενικά πιστεύω ότι με διάλογο λύνονται τα πάντα, και το παιδάκι θα γίνει πολύ καλύτερος άνθρωπος αν μάθει ότι δεν είναι δυνατόν να επιβάλλεται στους άλλους με τη βία-εξάλλου ό,τι μαθαίνουμε από το σπίτι μας μας ακολουθεί και στη μετέπειτα ζωή μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KUKOS

Νεοφερμένος

Ο KUKOS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ασ υποθεσουμε οτι με το ξυλο ο ανθρωπος διωρθονεται γινετε καλυτερος κτλ .οι μεγαλοι βαρανε τους μικρους για να τους συνετισουν.ερωτιση σε ποια ηλικια σταματησαν να κανουν λαθη και στραβοπατηματα οι μεγαλοι και δεν εισπρατουν σφαλιαρες απο τους ακομα μεγαλυτερους τους για να βελτιωθουν και αυτοι??? τα λαθη που κανουμε ολοι μας στην καθημερινη μας ζωη εινε πολυ σοβαροτερα απο τα λαθη που κανουν τα πιτσιρικια,φανταστητε σε καθε σοβαρο λαθος που θα καμνατε να ρχοταν καποιος διορισμενος να σας συνετιζη και να σας κανει καλυτερο ανθρωπο να σας ριχνη δυο τρεις σφαλιαριτσες.το μετρο ισχυη μονο για τους αδυνατους,και οχι για οσους κανουν την στραβη.η βια εκτος απο τις οποιες σωματικες βλαβες προξενη πολυ σοβαροτερες ψυχολογικες βλαβες ιδιετερα στην ψυχη του παιδιου που δεν εινε σε θεση να αντιλιφθη παντα τα πραγματα οπως τα αντιλαμβανομαστε εμεις,και εκ των πραγματων εινε ανασφαλης.τα επακολουθα της βιας δεν μπορει κανεις να τα σταθμιση σε βαθος χρονου για αυτο η βια θα επρεπε να αποφευγετε δια .... ροπαλου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Κάνεις λάθος αγαπητέ μου. Η ίδια η ζωή μας ρίχνει τις σφαλιάρες για τα λάθη μας. Υπάρχουν άλλωστε κι άλλες μορφές βίας τις οποίες ασκεί η κοινωνία σε όσους κάνουν λάθη: Φυλακή, κοινωνική απομόνωση, διακρίσεις κλπ. Όλοι υφιστάμεθα τις συνέπειες των πράξεών μας, να είσαι σίγουρος γι' αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Οι συνέπειες των πράξεων μας, που ενίοτε λαμβάνουμε ως τιμωρία, δεν έχουν να κάνουν με την κακοποίηση! Όπως βέβαια και οι κανα-δυο ξυλιές που ρίχνουν στον πωπο οι γονείς προκειμένου σε κάποιες περιπτώσεις να συνετίσουν τα πιτσιρίκια, δεν θεωρούνται κακοποίηση. Η κακοποίηση σχετίζεται με ασταθή ψυχολογική κατάσταση, προκαλεί σωματικές βλάβες και ψυχικά τραύματα και βέβαια δεν νομιμοποιείται σε καμία περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Να συμπληρώσω στα παραπάνω, ότι η κακοποίηση δημιουργεί τις προϋποθέσεις ώστε ο παθών ως παιδί, να ασκήσει κι αυτός βία με τη μορφή κακοποίησης στα δικά του παιδιά. Η βία, όπως είναι γνωστό κι απ' την ψυχολογία και την κοινωνιολογία, έχει συχνά εθιστικό χαρακτήρα. Μ' αυτόν τον τρόπο, κακοποιώντας ένα παιδί, είναι σα να κακοποιείς μαζί και τις επόμενες γενιές. "Αμαρτίαι γονέων παιδεύουσιν τέκνα, μέχρι τρίτης και τετάρτης γενεάς", είπε ο διδάσκαλος Ιησούς.
"Αν δεν γίνετε σαν τα παιδιά, δεν σας ανήκει η βασιλεία των ουρανών", είπε επίσης. Αν αντίθετα κάνουμε τα παιδιά σαν τα μούτρα μας, ποια βασιλεία άραγε μας ανήκει;...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Ήμουν πολύ ζωηρό παιδί μικρός, έτσι τις έτρωγα συχνά πυκνά. Ωστόσο σαν παράπονο θυμάμαι μερικές μόνο φορές όταν τις έφαγα αδικα.
Επίσης θεωρώ τα άλλα μέσα που έχουν στην διάθεσή τους οι γονείς, για να επιβάλλουν την τάξη, πολύ πιο διαπαιδαγωγικά στην τελική για τον "βασικά βίαιο" ή το "βασικά ειρηνικό" χαρακτήρα.

Το οικονομικό νταβατζιλίκι π.χ. είναι κάτι για το οπόίο κανείς δεν θα σύρει κανέναν γονέα στο δικαστήριο για παιδικί κακοποιίηση. Ομως νομίζω ότι διαμορφώνει κακοποιούς πολύ περισσότερο απο το ξύλο. Ανθρώπόυς που θα έκαναν τα πάντα για το χρήμα ακριβώς για να βρίσκονται στη θέση αυτώνπου κακοπόιούσαν αυτούς

Αντίθετα το παιδί γνωρίζει πολύ καλά όταν είναι άτακτο και κάνει σαματά για ώρα ότι εκνευρίζει και ερεθίζει τον ενήλικα κι ότι παει γυρεύοντας. Κάπου, στην δική του λογική, ειδικά άν έχει και άλλα αδερφια, το περιμένει το ξύλο. Γιατί και με τους φίλους του ή τους συμμαθητές του αυτό θα γίνει άν τους προκαλέσει πόλύ ή τους εκνευρίσει. Είναι κάτι σχεδόν φυσικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giotouli

Νεοφερμένος

Η Giotouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Γειά σας !!! Καινούρια μανούλα κι εγώ !
Να μπω στην κουβέντα σας!!!
Εγώ είμαι πολύ των ρητών..το πήρα από την μαμά μου αυτό χαχα!
Παν μέτρον άριστον που λέει κι αυτή!!!
Όλα χρειάζονται ανάλογα την κατάσταση!!! Πολύ γονείς πάντως που δεν ασπάζονται το απλό χτυπηματάκι στον ποπό έχω δει ότι εφαρμόζουν την λεκτική βία και αυτό είναι πολύ χειρότερο!!! Εγώ πάντως είμαι υπέρ στο ποπουδάκι!!! Ακόμα δεν έχει χρειαστεί εννοείται μιας και αν το κάνω στο γιοκάκι μου θα ψοφίσει στα γέλια!!!! Αλλά σίγουρα αν χρειαστεί στο μέλλον και δεν καταλαβαίνει με καμιά άλλη παιδαγωγική μέθοδο...θα προσγειωθεί το χεράκι στο ποπούλι μας!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

commie

Πολύ δραστήριο μέλος

Η commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,147 μηνύματα.
Άγριο ξυλοφόρτωμα 5χρονης

Δασκάλα φέρεται να ξυλοκοπούσε άγρια σε βαθμό κακοποίησης πεντάχρονη μαθήτρια που φοιτά σε νηπιαγωγείο της Λευκωσίας.

Δασκάλα φέρεται να ξυλοκοπούσε άγρια σε βαθμό κακοποίησης πεντάχρονη μαθήτρια που φοιτά σε νηπιαγωγείο της Λευκωσίας. Το περιστατικό αποκαλύφθηκε χθες όταν η μητέρα της πεντάχρονης κατάγγειλε την υπόθεση στην Αστυνομία. Σύμφωνα με την υπό διερεύνηση καταγγελία, το κοριτσάκι δέχθηκε χτυπήματα στα χέρια της.
Όπως πληροφορούμαστε, το «μαρτυρίο» της μικρής στο νηπιαγωγείο της άρχισε να διαδραματίζεται τις τελευταίες ημέρες με αφορμή το γεγονός ότι η μικρή δεν ήθελε να συμμετάσχει σε άσκηση με την κορδέλα που φαίνεται να υποχρέωνε τους μαθητές να κάνουν η καταγγέλλουσα δασκάλα. Μετά την άρνηση της πεντάχρονης, η δασκάλα της φαίνεται να τη χτύπησε στα χέρια με σίδερο, με αποτέλεσμα από τα χτυπήματα να προκληθούν στα πάνω άκρα της παραπονούμενης μώλωπες. Οι συνεχείς επιθέσεις της δασκάλας φόβισαν τη μικρή, η οποία τις τελευταίες ημέρες δεν ήθελε να πηγαίνει στο νηπιαγωγείο, κάτι που ανέφερε στη μητέρα της. Αξίζει να σημειωθεί ότι ίδιας αντιμετώπισης φέρεται να τύγχαινε και η μεγαλύτερη αδελφή της πεντάχρονης, η οποία το τελευταίο διάστημα εγκατέλειψε το νηπιαγωγείο.
Αξίζει να σημειωθεί ότι κατά τη χθεσινή μέρα η πεντάχρονη, συνοδευόμενη από τη μητέρα της, υπέδειξε στους αστυνομικούς που διερευνούν την υπόθεση το σίδερο με το οποίο ξυλοκοπείτο τις τελευταίες ημέρες από τη δασκάλα της.
https://www.sigmalive.com/news/local/29636
---------------------
δεν θα κτυπούσα ποτέ ούτε το παιδί μου ούτε κάποιο άλλο ξένο για μένα, ότι και να κάνουν είναι παιδιά τι να κάνουμε? μπορούμε να τους κάνουμε παρατήρηση, να τους θυμώσουμε, να τα βάλουμε τιμωρία αλλά όχι να τα δέρνουμε με το να δέρνεις κάποιο παιδάκι δεν καταφέρνεις τίποτα άσε που από πείσμα μπορεί να κάνει χειρότερα πράγματα.
Όσο για το δημοσίευμα που έβαλα αν κάποιος εκπαιδευτικός έκανε το παραμικρό στο παιδί μου δεν ξέρω μέχρι που μπορώ να φτάσω άσχετα με το τι μπορεί να έκανε το παιδί μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gourlis6342

Νεοφερμένος

Ο gourlis6342 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
είμαι της γνώμης όταν του μιλάς του αλλου με το καλο και δεν ακούει τότε να χρησιμοποιείς και λίγη βία
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Τι είδους βία δηλαδή; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Θα ήταν καλύτερα όσοι συμμετέχουν στη συζήτηση να έχουν μωρά δικά τους ή έστω κάποια εμπειρία με παιδιά, ειδικά μικρά. Αλλιώς δεν βγαίνει νοημα. Επίσης δεν βγαίνει νόημα , στην πραξη, απο επιστημονες που διατυπώνουν θεωρίες διαπαιδαγώγησης, όταν των ιδίων τα παιδια τα μεγαλώνουν μπειμπυ σιτερς και γκουβερνάντες. Δηλαδή οι ίδιοι ποτέ δεν έρχονται στο σημείο εξάντλησης της υπομονής τους, απο τα παιδιά τους, που καταστρατηγούν όλα τους τα δικαιώματα, αφού απλά ποτέ δεν το υπομένουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Γεια σας!Σας παρακολουθω εδω και καιρο ,γιατι μιλατε πολυ πολιτισμενα για ανθρωπινα ,κοινωνικα ,επιστημονικα θεματα κλπ...Μπραβο σας...Το forum σας είναι μια ωραια παρεα....

Στο θεμα μας τωρα...Εγω πιστευω σε αυτο που λεγαν οι αρχαιοι προγονοι μας:Όπου δεν πιπτει λογος πιπτει ραβδος...Αν ο ζωντανος οργανισμος δεν μπορει να καταλαβει με τον πιο εξελιγμενο τροπο του διαλογου τοτε η σωματικη επιβολη και τιμωρια (χωρις καμια βλαβη στην υγεια του παιδιου εννοειται)είναι μεθοδος που υπαρχει σε όλο το ζωικο βασιλειο...Οποτε ναι στη σωματικη και στη ψυχολογικη επιβολη και στο διαλογο ,όπου αποδιδει καλυτερα το καθενα και αναλογα με το ατομο και τα χαρακτηριστικα ,χαρακτηρα νοημοσυνη κλπ.Εμενα ποτε δεν με εδειρε ο πατερας μου αλλα αναμεσα σε αστειο και σοβαρο έχω παιξει ξυλο καποιες φορες με τη μανα μου..(εχει σπασει και μια ξυλινη κουταλα στο χερι μου!Εγω δεν επαθα τιποτα εννοειται,είμαι ευσωμος και βαρυκοκκαλος ,όπως και αυτη οποτε αντεχαμε..:DΑυτα τα ολιγα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι Αγγελε; Είσαι μοναχοπαίδι σωστά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι Αγγελε; Είσαι μοναχοπαίδι σωστά;
Μέχρι να απαντήσει ο Άγγελος, πες μας τι σε κάνει να το πιστεύεις αν θες και που θες να το πας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα μοναχοπαίδια (ή τα παιδιά με μεγάλη διαφορά ηλικίας, 7 χρονια +) τρώνε λιγότερο ξύλο εως καθόλου γιατί ειναι πιο ήσυχα και ακουνε περισσότερο

υ.γ. Χωρίς να λέω ότι θύμωσα, βρίσκω την έκφραση "το πας" προσβλητική για μένα. Απ όσο θυμάμαι ότι έχω να πώ εδώ το λέω, έχω βγάλει κι όνομα μαλιστα ότι είμαι αθυρόστομος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
αλλα αναμεσα σε αστειο και σοβαρο έχω παιξει ξυλο καποιες φορες με τη μανα μου..(εχει σπασει και μια ξυλινη κουταλα στο χερι μου!Εγω δεν επαθα τιποτα εννοειται,είμαι ευσωμος και βαρυκοκκαλος ,όπως και αυτη οποτε αντεχαμε..:DΑυτα τα ολιγα....

:eek::eek:Ώπα...έχω ακούσει για παιδιά που τους έχουν ρίξει σφαλιάρες οι γονείς τους, αλλά για γονείς που έφαγαν ξύλο από τα παιδιά τους πρώτη φορά το ακούω...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Πιστεύω ότι τα μοναχοπαίδια (ή τα παιδιά με μεγάλη διαφορά ηλικίας, 7 χρονια +) τρώνε λιγότερο ξύλο εως καθόλου γιατί ειναι πιο ήσυχα και ακουνε περισσότερο

Eννοείς τα μικρότερα;
Πιο κακομαθημένα θα τα έλεγα σε σύγκριση με τα μεγαλύτερα πάντως από αυτά που εγώ έχω δει.

υ.γ. Χωρίς να λέω ότι θύμωσα, βρίσκω την έκφραση "το πας" προσβλητική για μένα. Απ όσο θυμάμαι ότι έχω να πώ εδώ το λέω, έχω βγάλει κι όνομα μαλιστα ότι είμαι αθυρόστομος
:confused:
Εννοούσα που θες να καταλήξεις. Δεν καταλαβαίνω τι θα μπορούσε να σε προσβάλλει:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top