Έκτρωση: Η γνώμη σας;

Θα κάνατε ποτέ έκτρωση;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 361)
  • Είμαι γυναίκα και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι γυναίκα και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 93 25.8%
  • Είμαι άντρας και κατά της έκτρωσης

    Ψήφοι: 60 16.6%
  • Είμαι άντρας και υπέρ της έκτρωσης

    Ψήφοι: 86 23.8%
  • Δεν ξέρω, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ σοβαρά

    Ψήφοι: 29 8.0%

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
και δεν σε αφηνε να ΠΕΘΑΝΕΙΣ απο την αδυναμια σου να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να φροντισεις τον εαυτο σου (απολυτα δικαιολογημενο φυσικα!)

μικρός έλεγχος στο παραδίπλα γραφείο--> η Ε. χαμογελαστή εξακολουθεί να δουλεύει... Τι κι αν μπήκε στον έβδομο? Τι κι αν έχει και τον μικρό που είναι πλέον 2 χρονών στο σπίτι και την "τρέχει" κι αυτός?

μικρός έλεγχος στο μέσα γραφείο--> η Β. έχει φουσκώσει τρελά ήδη από τον 6ο αλλά περιμένει και δίδυμα λογικό(!). Παρόλαυτα κάτι συμβάσεις φτιάχνει τώρα από ότι βλέπω...

χμμμ...

Κάτι έχω καταλάβει λάθος τελικά Indeed(!):worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. ..του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 323 μηνύματα.
Κάτι σχετικά με την γυναικεία ψυχολογία:

https://nees-eklampseis.blogspot.com/2008/03/h.html

Χωρίς γενικεύσεις πάντα...

Για το θέμα, είπα. Αν κάποιος-κάποια θεωρεί ότι ρεφάρει ένα παιδί που έριξε με το να κάνει ένα άλλο, κάτι τρέχει. Αλλά σε κάθε περίπτωση τα κορίτσια θα τραβήξουν το μανίκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αυτή τη στιγμή είμαι πολύ φορτισμένη συναισθηματικά γιατί αυτό που συζητάμε συνέβη σε μία απ τις δυο καλύτερες μου φίλες....
Πριν λίγο έκλεισα το τηλέφωνο....

Η φίλη μου, ετών 28 έχει εδώ και κάτι μήνες σχέση...
Εμεινε έγκυος πριν από 15 εβδομάδες από ατύχημα κι επειδή ο φίλος της, της έδωσε "Εγγυήσεις" για την υπευθυνότητα του και επειδή της είπε ότι θέλει το παιδί πάρα πολύ, αποφάσισε... να το κρατήσει
Θα ήταν ένα ωραίο παραμύθι αν ο τύπος ΤΩΡΑ, δεν αποφάσιζε ΞΑΦΝΙΚΑ ότι τελικά έκανε λάθος και δε μπορεί.... :/: ΤΩΡΑ που η άλλη δε μπορεί να κάνει έκτρωση :/:

"Λάθος..... ναι αγάπη μου έκανα λάθος, νόμιζα ότι θα μου πηγαίνει το μωρό, πήρα και ένα ροζ πουκαμισάκι για να είμαι στο πνεύμα, αλλά τελικά το σκέφτηκα και αυτό το αξεσουάρ δεν ταιριάζει με το γενικότερο λουκ μου! Μου έμεινε και το πουκάμισο...αλλά δε βαριέσαι, με κάτι θα βρω να το συνδυάσω".

Δε ντρεπόμαστε λιγάκι, λέω γω;;;; Αν τον ξεκοιλιάσει τον μάγκα η κοπέλα, θα χει άδικο; Του αξίζει αυτού του ************ να του παρατήσει το μωρό μόλις γεννηθεί;;;
Η ζωή της κοπέλας πως θα είναι από δω και πέρα;;; Θα περάσει δύσκολα ναι ή όχι; ... και δεν αναφέρομαι στο οικονομικό!
Και δεν μου λέτε, αυτός τώρα "που το μετάνιωσε" και δεν θέλει παιδί, δεν θα πρέπει να συνεισφέρει επειδή δεν το θέλει;;; Μωρέ και τον αέρα που αναπνέει αν μπορεί να του πάρει, να τον πάρει.



και δεν σε αφηνε να ΠΑΙΘΑΝΕΙΣ απο την αδυναμια σου να κανεις ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ για να φροντισεις τον εαυτο σου (απολυτα δικαιολογημενο φυσικα!)

αλλα ναι ειναι αποκλειστικα δικη σου υποθεση

Καινούργιο τούτο.... οι έγκυες, αν δεν έχουν άντρα να τις φροντίσει, είναι καταδικασμένες να πεθάνουν της πείνας!!!!! :confused:

Παιδιά, τελικά "τα πάντα εν σοφία εποίησεν" .... και γι' αυτό εμπιστεύτηκε την κύηση στη γυναίκα!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κατά τα άλλα δεν μπορώ να ακούω ότι δεν είμαστε ίσοι επειδή εμείς υποφέρουμε, εμείς πονάμε, εμείς το κουβαλάμε μέσα μας, εμείς δενόμαστε περισσότερο μαζί του, εμείς, εμείς, εμείς.....
Μπορεί να μην μπορείς να ακούς κάτι τέτοιο αλλά και μπορεί να το σκεφτείς ξανά όταν περάσεις μια εγκυμοσύνη. Και δεν νομίζω ότι καμμιά από αυτές που μιλάμε σε αυτό το forum μιλάμε από την σκοπιά της "οδαλίσκης" του καναπέ, όλες εργαζόμενες μητέρες είμαστε με μόνο δικαίωμα (αν και ο fandago δεν το αναγνωρίζει σαν τέτοιο) να φύγουμε από την δουλειά μας όταν ήδη τα πόδια μας έχουν πριστεί, δεν βρίσκουμε σε ποιά θέση να κοιμηθούμε τη νύχτα, τρέχουμε κάθε 1 ώρα στην τουαλέτα και όντως υπάρχει κίνδυνος για πρόωρο τοκετό ΓΙΑ ΟΛΕΣ ΜΑΣ αν ξεπεράσουμε τα χαμηλά πιά όρια αντοχής μας (7ος μήνας, δεν είναι τυχαία η έκφραση 7μηνίτικο). Στην δουλειά μας πηγαίναμε και με τις αναγούλες, και με τις υπνηλίες των πρώτων μηνών, και στην καλή περίοδο μεταξύ 4ου και 7ου μήνα. Αν μου ζητούσε κάποιος να ξαναπεράσω μια εγκυμοσύνη χωρίς να θέλω το παιδί δεν θα το έκανα.

Κάτι σχετικά με την γυναικεία ψυχολογία:

https://nees-eklampseis.blogspot.com/2008/03/h.html

Χωρίς γενικεύσεις πάντα...

Για το θέμα, είπα. Αν κάποιος-κάποια θεωρεί ότι ρεφάρει ένα παιδί που έριξε με το να κάνει ένα άλλο, κάτι τρέχει. Αλλά σε κάθε περίπτωση τα κορίτσια θα τραβήξουν το μανίκι...

Ο όρος που εσύ χρησιμοποίησες -"γυναικεία ψυχολογία"- είναι ήδη γενίκευση. Κι αν και σε ευχαριστώ που μου έδειξες αυτό το ποίημα γιατί είναι υπέροχο σου λέω πως είμαι πολύ προσβεβλημένη από τον γενικότατο όρο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Παιδιά, τελικά "τα πάντα εν σοφία εποίησεν" .... και γι' αυτό εμπιστεύτηκε την κύηση στη γυναίκα!!!!

Aυτό μου θύμισε ένα τραγουδάκι που λέγαμε στο δημοτικό..

Πάμε όλοι μαζί..
κι ο κλήρος πέφτει στα κορίτσια κι ο κλήρος πέφτει στα κορίτσια, που ήταν σαν σαν σαν τριαντάφυλλα, που ήταν σαν σαν σαν τριαντάφυλλα οε οε οε οεεεε
Κι ο κλήρος πέφτει στα αγόρια κι ο κλήρος πέφτει στα αγόρια που ήταν σαν σαν σαν σκυλόψαρα, που ήταν σαν σαν σαν σκυλόψαρα οε οε οε οε οεεε.
λαλαλαλαλαλα
:/:

Κατά τα άλλα ναι υπάρχουν άντρες που με το που ακούνε εγκυμοσύνη γίνονται Λούης, που θεωρούν υποχρέωσή τους να συμβάλλουν μόνο οικονομικά στην άμβλωση και αυτό είναι όλο.
Ναι, υπάρχουν γυναίκες που με αυτόν τον τρόπο εκμεταλλεύονται το σύντροφό τους και χρησιμοποιούν την εγκυμοσύνη για να πετύχουν άλλους σκοπούς.

Και υπάρχουν άνθρωποι που αγαπιούνται, που είναι πάντα εκεί ο ένας για τον άλλον, που για αυτούς ένα παιδί δεν είναι το τέλος του κόσμου ακόμα και αν ήρθε χωρίς να το ήθελαν, αλλά η αρχή του δικού τους κόσμου, το ξεκίνημα μιας νέας ζωής.

Stop war, make love! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σταμάτησα να διαβάζω εδώ. Αγοράκια; Δηλαδή το ότι ένας άντρας δεν θέλει (υποθέτω) να κρατήσει το παιδί, σημαίνει ότι είναι αγοράκι; Καταλήγουμε δηλαδή σε αυτό που είπα, ότι όσοι έχουν αντίστοιχες απόψεις με τις δικές μου, είναι... ανώριμοι; :confused:

Ήταν μια εκφραση (που χρησιμοποιω συχνα) χωρις τη σημασια που της εδωσες. Παρανοησες...
Οπου "αγορακια" βαλε "ανδρες" και ειμαστε κουλ...

(και τωρα μπορεις να συνεχισεις την αναγνωση :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Σαφώς και δεν μπορώ να την υποχρεώσω στην τελική της πράξη, απλά ζητάω να καταλάβει ότι έχουμε την ίδια βαρύτητα λόγου στο θέμα. Αν αυτή το αγνοήσει αυτό, τότε είναι η ΑΠΟΛΥΤΗ υπεύθυνη για ό,τι ακολουθήσει. Δεν μπορεί ούτε να ζητήσει χρήματα, αλλά ούτε καν την οποιαδήποτε άλλη συμμετοχή μου, ούτε να θεωρηθεί ότι ο άντρας εγκατέλειψε την γυναίκα, ούτε ότι πρέπει να την αποκαταστήσει.

Συμπερασματικά, σαφώς και έχετε το πάνω χέρι, αλλά καταχρηστικά. Μη λαμβάνοντας υπόψιν το γεγονός ότι έχουμε ίσο δικαίωμα στην απόφαση, μας αδικείτε και το να μας κατηγορείτε κι από πάνω για αποποίηση ευθυνών, ε είναι πολύ :)

Tο πρώτο bold έρχεται σε αντίθεση με το δεύτερο. Και συγνώμη, αλλά το να λες πως δεν μπορεί να ζητήσει ούτε καν την απλή αναγνώριση πατρότητας, επειδή εκείνη ήθελε κάτι άλλο από εκείνον, είναι παράλογο. Δεν το έβαλε μόνη της εκεί. Αλλά είναι αντικειμενικά ανέφικτο (αν και άδικο, θα το πω για χιλιοστή φορά) να υποχρεωθεί να κάνει κάτι στο σώμα της που δεν θέλει, αλλιώς ..ας πρόσεχε, το παιδί της θα είναι αγνώστου πατρός, λες και το έκανε με τον κρίνο. :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pote ksana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ούφ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 226 μηνύματα.
Κάτι μου λέει οτι άντρες-γυναίκες δε θα βρούμε ποτέ λύση σ'αυτό το θέμα γιατί κάποιος κλείνει τ'αυτιά του απ'τους 2...

Και,σκέφτονται κι οι δύο τους εαυτούς και τις ζωές τους,και μετά το παιδί.
Όταν ένας άντρας ή μια γυναίκα θέλουν ένα παιδί παρά τη θέληση του συντρόφου το ρίχνουν στο συναισθηματισμό.
Όταν δε, μια γυναίκα ή ένας άντρας,ΔΕΝ θέλουν το παιδί,αρχίζουν το μοίρασμα των ευθυνών...
Και στην τελική κανείς απ'τους μεν και τους δε δεν έχει δίκιο γιατί απλούστατα είναι υπέρ και κατά,ανάλογα με το συμφέρον.
Και τώρα δώστε μου μείον δέκα ψήφους γιατί παρα-είμαι αντικειμενική.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Δλδ τώρα από αυτόν να μην ζητήσει χρήματα? Σορρυ αλλά εγώ από ένα τέτοιο τύπο θα έπαιρνα και τα σώβρακα.
Και δεν ξέρω γιατί αναφερόμαστε συνεχώς στο οικονομικό.
Μα εσύ ήσουν αυτή που το ανέφερε πρώτη και που το αναφέρεις και τώρα. Εσύ στέκεσαι σε αυτό, με τα παραδείγματα που φέρνεις. :worry:
Για τους άντρες μόνο στεναχωριέμαι που νομίζουν ότι όλο αυτό είναι ένα "κόλπο" μιας γυναίκας για να έχει την προσοχή τους και για να περνιέται.... θεά :/:
Κανείς δεν είπε ότι ΟΛΕΣ οι γυναίκες το κάνουν αυτό σαν κόλπο, ΟΛΟΙ συμφωνούμε ότι υπάρχουν ΚΑΙ τέτοιες γυναίκες. Δεν είναι ανάγκη να παραποιείτε τα λεγόμενα για τη δημιουργία εντυπώσεων.
ότι πήρε μια απόφαση πιεσμένη από κάποιον ο οποίος τελικά την παρατάει μόνη της
Αφού απαντάτε μόνες σας:
ΥΓ Ο άντρας ο οποίος θα μπλέξει σε μια κατάσταση του στυλ "δεν θέλω το παιδί αλλά θα το πληρώνω γιατί με τρέχει η γκόμενα" δεν είναι άμοιρος ευθυνών... "ας πρόσεχε" που έμπλεκε... δλδ δεν την βλέπεις την άλλη ότι γενικώς είναι συμφεροντολόγα? ή σε στράβωσε η ξανθιά ανταύγεια και τα δίμετρα πόδια?
Ας πρόσεχε που έμπλεκε λοιπόν και η κοπέλα, με τον άντρα που βρήκε. Τώρα γιατί δεν το λες; Γιατί δηλαδή τη μία τονίζουμε το ένα, την άλλη το άλλο;
Παιδιά, τελικά "τα πάντα εν σοφία εποίησεν" .... και γι' αυτό εμπιστεύτηκε την κύηση στη γυναίκα!!!!
Ακριβώς! Γιατί είπαμε είστε... ανώτερες! Είστε ικανότερες για κάτι τέτοιο. Μα τι λες ρε σίμπυ... :/:

Εγώ σου λέω ότι αν οι άντρες είχαν την ίδια δυνατότητα, θα ίσχυαν ακριβώς τα ίδια και για τους δύο. Δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο, ούτε με την ωριμότητα, ούτε με την εξυπνάδα, ούτε με τίποτα άλλο.

Πολύ απλά, αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ακόμα και αν αποφασίσει στον 3-4 μήνα ότι δεν θέλει να το κρατήσει, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Ξέρει λοιπόν από πριν, ότι αν αποφασίσει να το κρατήσει, ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, γιατί δεν έχει άλλη επιλογή αργότερα. Δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα, ή με το ότι είναι καλύτερη του άντρα.
όλες εργαζόμενες μητέρες είμαστε με μόνο δικαίωμα (αν και ο fandago δεν το αναγνωρίζει σαν τέτοιο) να φύγουμε από την δουλειά μας όταν ήδη τα πόδια μας έχουν πριστεί,
φυσικά και έχεις το δικαίωμα να φύγεις από τη δουλειά σου. Απλά θα έπρεπε να καταλαβαίνεις ότι η υποχρέωση που έχει τώρα ο εργοδότης να το δεχτεί και να συνεχίσει να σε πληρώνει όσο θα λείπεις, είναι το έξτρα και όχι το στάνταρ. :)
Tο πρώτο bold έρχεται σε αντίθεση με το δεύτερο.
Κάνεις λάθος. Το να πρέπει να πάρεις από κοινού μια απόφαση, δεν σημαίνει ότι ο άλλος την τηρεί απαραίτητα.
Ισο δικαίωμα στην απόφαση...Αν "αναγκάσεις" μια γυναίκα που δεν θέλει ένα παιδί να το κρατήσει...που είναι το ίσο δικαιωμα στην απόφαση?
Αναπόφευκτα σε μια περίπτωση οπου 2 άνθρωποι διαφωνούν για το πως να προχωρήσουν (με μια εγκυμοσύνη στην περίπτωση που συζητάμε) η απόφαση που θα παρθεί θα παρθεί από τον έναν από τους 2. Δεν είναι προφανές ότι θα ληφθεί από αυτον που επηρεάζεται αμεσότερα και περισσότερο?
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι δεν καταλαβαίνετε....
Το ίσο δικαίωμα στην απόφαση σημαίνει ότι κανένας δεν έχει τη δυνατότητα να επιβάλλει στον άλλο κάτι που ΔΕΝ θέλει.

Είναι τραγικό το να μην θέλει ο άντρας να κρατήσει σαν ζευγάρι το παιδί και η γυναίκα να του το επιβάλλει, όσο τραγικό είναι και το αντίστροφο σαφώς. Αν λοιπόν μόνο η γυναίκα το θέλει και το κρατήσει (το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί), τότε δεν μπορεί να έχει ΚΑΜΙΑ απαίτηση από τον άντρα. Πόσο πιο απλό να το κάνω; Να πω ίσως ότι το αποτέλεσμα είναι ίδιο με αυτό που δίνει μια πύλη AND; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αν λοιπόν μόνο η γυναίκα το θέλει και το κρατήσει (το αντίστροφο δεν μπορεί να συμβεί), τότε δεν μπορεί να έχει ΚΑΜΙΑ απαίτηση από τον άντρα.

Μπορει να αξιωσει τλχ την αναγνωριση του παιδιου. Και απορω ειλικρινα με εκεινους τους αντρες που εναντιωνονται ακομα και σε αυτο.
Αλλα καλο ειναι, εκεινη που θα θελησει να το κρατησει χωρις τη θεληση του συντροφου να ειναι συνειδητοποιημενη και σιγουρη οτι μπορει να το μεγαλωσει μονη της κ.ο.κ.

Προσωπικα, εαν ηθελα να το κρατησω, θα το εκανα χωρις δευτερη συζητηση με τη διαφορα οτι οχι μονο δε θα διεκδικουσα οικονομικη ή ψυχολογικη υποστηριξη, αλλα ουτε καν το ονομα του για το παιδι.

Και ειλικρινα, δε μπορει να χωρεσει ο νους μου, πως γινεται καποιος ανθρωπος να απαρνηθει το ιδιο του το παιδι, να μη θελει να εχει καμμια σχεση μαζι του και ολα τα συναφη... Οσο και να προσπαθω να το χωνεψω μου φανταζει αδιανοητο...Μα το Δια και ολοκληρο το Δωδεκαθεο! Αλλα αυτο ειναι αλλου παπα ευαγγελιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Βρε Φαν, το αν ο άντρας θέλει το παιδι ή όχι, δεν αλλάζει το γεγονός πως είναι πατέρας αυτού του παιδιού! Γιατι λοιπόν η γυναίκα να μην επιδιώξει τουλάχιστον την αναγνώρισή του από εκείνον; Ας μη συμμετέχει πουθενά αλλού, ας μη το βλέπει αν δεν θέλει, ας μη πληρώνει τίποτα, παιδί του όμως θα συνεχίσει να είναι, θέλει, δεν θέλει! Τι δεν καταλαβαίνεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μπορει να αξιωσει τλχ την αναγνωριση του παιδιου. Και απορω ειλικρινα με εκεινους τους αντρες που εναντιωνονται ακομα και σε αυτο.
Μα συμφωνώ ότι θα μπορούσε να το κάνει αυτό ο πατέρας, απλά η γυναίκα δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να το απαιτεί. Από τη στιγμή που ο πατέρας δεν το ήθελε πριν γεννηθεί, σημαίνει ότι το έχει απαρνηθεί ήδη... :)

υγ: για εξηγήστε μου γιατί είναι τόσο σημαντική η αναγνώριση, μπορεί να χάνω κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Νομικά πάντως (κι εντελώς πληροφοριακά) μια γυναίκα μπορεί (αν το επιθυμεί) να υποχρεώσει έναν άντρα να αναγνωρίσει το παιδί κινούμενη δικαστικά. Και με βάση την λογική που παρέθεσα πριν, ορθώς είναι έτσι ο νόμος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Πιθανόν η λύση να ήταν να πρέπει να συμφωνήσουν και οι 2 για να κρατήσουν το παιδί, και όλο αυτό να γίνεται επίσημα, με αιτήσεις κλπ.
Υπαναχώρησες κύριε και άποφάσισες κατόπιν εορτής ότι δεν σου "πάει" το μωρό; Πλήρωνε.
Πας να φορτώσεις κυρία μου παιδί με το ζόρι σε κάποιον που δεν το θέλει; Κάνε έκτρωση.
Φυσικά το δεύτερο δεν θα ίσχυε αν δεν υπήρχε καμία απαίτηση από τη μεριά της γυναίκας (ώστε να μπορεί κάποια να μεγαλώσει μόνη της παιδί, να μην της το απαγορεύει ο νόμος).
Τα λέω λίγο μπερδεμένα (το κεφάλι μου έχει JavaScript μέσα τώρα :P) ελπίζω να μην παρανοηθώ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Μα συμφωνώ ότι θα μπορούσε να το κάνει αυτό ο πατέρας, απλά η γυναίκα δεν μπορεί και δεν θα έπρεπε να το απαιτεί. Από τη στιγμή που ο πατέρας δεν το ήθελε πριν γεννηθεί, σημαίνει ότι το έχει απαρνηθεί ήδη... :)

Καλα, δεν ειναι το ιδιο να εχεις αρνηθει τη συνεχιση μιας κυησης με το να απαρνηθεις εστω και το ονομα σου στο παιδι που εχει γεννηθει και γνωριζεις οτι ειναι δικο σου.
Και ας μην ξεχναμε οτι τις περισσοτερες φορες ο αντρας καθ'ολη τη διαρκεια της εγκυμοσυνης δεν το εχει συνειδητοποιησει καλα καλα οτι γινεται πατερας...ποσο μαλλον στην αρχη οταν τιθεται επι ταπητος το θεμα εγκυμοσυνης. Και μονο μεσα απο αυτο, ας πουμε, μπορω να καταλαβω μεχρι ενος σημειου τις αρνητικες αντιδρασεις των ανδρων, ενω για τη γυναικα που μεγαλωνει μεσα της ειναι φανερο οτι ειναι μια τελειως διαφορετικη κατασταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Νομικά πάντως (κι εντελώς πληροφοριακά) μια γυναίκα μπορεί (αν το επιθυμεί) να υποχρεώσει έναν άντρα να αναγνωρίσει το παιδί κινούμενη δικαστικά. Και με βάση την λογική που παρέθεσα πριν, ορθώς είναι έτσι ο νόμος. :)
Αυτό λοιπόν είναι παράλογο και εξηγούμαι:

Επί τόσα posts προσπαθείτε να με πείσετε ότι το παιδί είναι περισσότερο δικό σας (αν όχι ΕΝΤΕΛΩΣ δικό σας) ακριβώς γιατί μεγαλώνει στο σώμα σας. Με το (να αναγκάζεται μάλιστα) να υπογράφει ο άντρας για ένα παιδί (ακόμα και αν δεν το θέλει), ουσιαστικά θα έπρεπε να αποκτά τα ίδια δικαιώματα πάνω στο παιδί, κάτι που φυσικά ΔΕΝ ισχύει. Άρα όλο αυτό είναι ένα αστείο και απορώ γιατί το ζητάτε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτό λοιπόν είναι παράλογο και εξηγούμαι:

Επί τόσα posts προσπαθείτε να με πείσετε ότι το παιδί είναι περισσότερο δικό σας (αν όχι ΕΝΤΕΛΩΣ δικό σας) ακριβώς γιατί μεγαλώνει στο σώμα σας. Με το (να αναγκάζεται μάλιστα) να υπογράφει ο άντρας για ένα παιδί (ακόμα και αν δεν το θέλει), ουσιαστικά θα έπρεπε να αποκτά τα ίδια δικαιώματα πάνω στο παιδί, κάτι που φυσικά ΔΕΝ ισχύει. Άρα όλο αυτό είναι ένα αστείο και απορώ γιατί το ζητάτε. :)

Εαν αυτος θελει να εχει δικαιωματα πανω στο παιδι που γεννηθηκε, να τα εχει αφου εχει αποφασισει να το αναγνωρισει κ.ο.κ., αλλα να ξερεις, μαζι με τα δικαιωματα πανε πακετο και οι υποχρεωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Φάνταγκο, καμία δεν νομίζω πως είπε πως το έμβρυο είναι μόνο δικό της. Το μόνο που ειπώθηκε είναι πως επειδή το έμβρυο τυχαίνει να βρίσκεται μες στο σώμα της γυναίκας, κανείς δεν μπορεί να την υποχρεώσει να κάνει ή να μη κάνει κάτι αν εκείνη το θέλει και άρα συνεπώς η γνώμη της γυναίκας μετράει περισσότερο σε οποιαδήποτε τέτοια σχετική απόφαση. Προφανώς το έμβρυο όμως βρέθηκε εκεί επειδή και οι δύο συνέβαλλαν. Και προφανώς έχει και μπαμπά, εκτός από μαμά. Αν λοιπόν δεν τίθεται θέμα υιοθεσίας, οπότε δεν τίθεται και θέμα αναγνώρισης, το γεγονός της ύπαρξης επιθυμίας από την μεριά του άντρα για γέννηση του παιδιού είναι άσχετο από το ευκολοαπόδεικτο και αδιαμφισβήτητο γεγονός πως ο συγκεκριμένος άντρας είναι ο πατέρας αυτού του παιδιού.
Με δεδομένο λοιπόν πως όταν γεννηθεί κανείς δεν θα αμφισβητεί πως η μητέρα του είναι αυτή που το γέννησε, γιατί ο νόμος να δίνει στους άντρες περιθώρια για μη αναγνώριση; Επαναλαμβάνω πως αναφέρομαι σε τυπική αναγνώριση πατρότητας και μόνο και όχι και σε οικονομική υποστήριξη κλπ. Δλδ αν εσείς κυοφορούσατε κι εμείς όχι, θα σου άρεσε να μη μπορείς να διασφαλίσεις για το παιδί σου την μητρότητά του;

(Έχω αρχίσει να κουράζομαι πραγματικά. Ίσως να μην έπρεπε, αλλά για μένα αυτά είναι τόσο πολύ αυτονόητα που πραγματικά δεν ξέρω τι δεν μπορείς να καταλάβεις!)

ΥΓ: Είναι σαν να μου λες πως επειδή δεν θες να δουλεύεις, ενώ δουλεύεις, δεν είσαι εργαζόμενος. Τραβηγμένο το παράδειγμα, αλλά προσπαθώ να καταλάβεις πως το θέλω σου ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ με το αν είσαι όντως ο πατέρας ή όχι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ας πρόσεχε που έμπλεκε λοιπόν και η κοπέλα, με τον άντρα που βρήκε. Τώρα γιατί δεν το λες; Γιατί δηλαδή τη μία τονίζουμε το ένα, την άλλη το άλλο;

Ο οποίος, όταν τέθηκε το θέμα αν θα κρατήσουν ή όχι το μωρό, αν δεν κάνω λάθος όπως είπε η ΚουΕ έδινε ένα σωρό εγγυήσεις, .... άρα τη δεδομένη στιγμή το ήθελε. Και εγώ σου λέω, σου τυχαίνει να μείνεις έγκυος και ο σύντροφός σου θέλει να το κρατήσετε. Και το αποφασίζετε και το κρατάτε, που να ξέρεις εσύ ότι μετά θα του θυμηθεί ότι τελικά δεν το θέλει. Ενώ αν είχες πάρει μόνη σου την απόφαση να το κρατήσεις, τουλάχιστον δεν θα μπορούσες να του καταλογήσεις κάτι.
Και πέραν τούτου, αν ένας άντρας μπλέξει με κάποια η οποία θα μείνει έγκυος για να τον καπαρώσει, δεν είναι υποχρεωμένος να μείνει μαζί της και μπορεί να συνεχίσει τη ζωούλα του μια χαρά. Μια γυναίκα που έμπλεξε όμως με έναν καραγκιόζη, ο οποίος αποφασίζει ότι τελικά δεν το θέλει, μένει με το παιδί και με όλες τις υποχρεώσεις αυτού.
Που ακριβώς είναι η ομοιότητα;;;

Ακριβώς! Γιατί είπαμε είστε... ανώτερες! Είστε ικανότερες για κάτι τέτοιο. Μα τι λες ρε σίμπυ... :/:

Εγώ σου λέω ότι αν οι άντρες είχαν την ίδια δυνατότητα, θα ίσχυαν ακριβώς τα ίδια και για τους δύο. Δεν έχει να κάνει με τίποτα άλλο, ούτε με την ωριμότητα, ούτε με την εξυπνάδα, ούτε με τίποτα άλλο.

Πολύ απλά, αν μια γυναίκα μείνει έγκυος, ακόμα και αν αποφασίσει στον 3-4 μήνα ότι δεν θέλει να το κρατήσει, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ! Ξέρει λοιπόν από πριν, ότι αν αποφασίσει να το κρατήσει, ΘΑ ΤΟ ΚΡΑΤΗΣΕΙ, γιατί δεν έχει άλλη επιλογή αργότερα. Δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα, ή με το ότι είναι καλύτερη του άντρα.

Δεν έπιασες μάλλον το πλαίσιο στο οποίο το είπα, αλλά δεν πειράζει. Όταν ακούω όμως περιστατικά σαν αυτό που είπε η ΚουΕ ή όταν ακούω ότι τα δικαιώματα στο παιδί από την πλευρά του πατέρα προκύπτουν από το γεγονός ότι φροντίζει την "ανίκανη να φροντίσει τον εαυτό της έγκυο" ... τι να πω;;;
Και επίσης κάτι άλλο ... ακριβώς επειδή δεν μπορούμε ανά πάσα στιγμή να ξεφορτωθούμε ένα παιδί και το ξέρουμε αυτό, όταν αποφασίζουμε αν θα το κρατήσουμε, το κάνουμε συνειδητά και δεν αλλάζουμε γνώμη μετά... άρα δεν παίζει μετά να πούμε ότι τελικά το κρατήσαμε επειδή δεν είχαμε άλλη επιλογή.
Εσείς πάλι έχετε την πολυτέλεια να αλλάξετε γνώμη, όπως βλέπεις.

Και, για να μην παρεξηγούμαι, ξαναλέω: σαφώς και έχει και ο άντρας δικαιώματα, σαφώς και το παιδί ανήκει και στους δύο, σαφώς είναι μια απόφαση που θα πρέπει να την λαμβάνουν από κοινού .... αλλά κανένας δεν μπορεί να υποχρεώσει τον άλλο. Άρα η γυναίκα από την πλευρά της έχει το δικαίωμα να αποφασίσει, αν θα συνεχιστεί ή όχι η κύηση, και ο άντρας έχει την πολυτέλεια όπως βλέπουμε, να αλλάξει γνώμη και να μην είναι παρών.
Θα μου πεις, ναι αλλά αν ζητάει διατροφή;;;
Ας πρόσεχε ο άντρας, αν δεν ήθελε παιδιά να λάμβανε τα μέτρα του ... ή και η γυναίκα, αν δεν ήταν σίγουρη γι' αυτόν!
Όμως βλέπεις από ένα και μόνο παράδειγμα (και υπάρχουν άπειρα) ότι στην περίπτωση που ο άντρας αλλάξει γνώμη, ως προς την ξαναλέω ΚΟΙΝΗ ΤΟΥΣ ΑΠΟΦΑΣΗ ...., τότε τις συνέπειες τις έχει μόνο η γυναίκα, που μένει αμανάτι με ένα παιδί. Είναι δίκαιο; Ή θα μου πεις "ας πρόσεχε"; Μα και αυτός συναποφάσισε να το κρατήσουν, τι άλλο δηλαδή να προσέχουμε .... μήπως να σας βάζουμε να υπογράφετε;;

Και τέλος πάντων ρε παιδί μου, τι σόι παντελόνια φοράτε, αν δεν μπορείτε να αναλάβετε τις ευθύνες σας, έστω και για κάποιο λάθος σας. Γιατί μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη είναι λάθος και των δύο, μην τρελαθούμε δεν είμαστε μωρά .... δεν μένεις έγκυος από τον κρίνο!

Και δεν στα λέω προσωπικά όλα αυτά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top