Είναι ο θεός ανθρώπινη επινόηση;

crazyhelen

Διάσημο μέλος

Η crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,771 μηνύματα.
Οπότε καταλήγουμε ότι ο "Θεός" είναι μια ανθρώπινη επινόηση, προκειμένου ο άνθρωπος να αντλει δύναμη για να μπορεί να ανταπεξέλθει στις δυσκολίες της ζωής? Έχει βάση αυτή η σκέψη, αν και εμένα το μυαλό μου προχωράει λίγο πιο κάτω... Μήπως ο Θεός είναι πράγματι μια ανθρώπινη επινόηση προκειμένου οι "ανώτεροι άρχοντες" (αναφέρομαι στους κληρικούς και σε όλο το παπαδαριό) της Εκκλησίας, να μπορούν να κουμαντάρουν τη δύναμη του πλήθους προς όφελός τους? Μήπως ο Θεός, είναι η δύναμη του νου μας, αλλά αν το αντιληφθούμε αυτό, θα χαλάσουμε τα σχέδια και την καλοπέραση πολλών?

Σημείωση editor: Το παρόν θέμα έχει προέλθει από διάσπαση του θέματος "Πιστεύετε στο Θεό;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Πιστεύω στον Θεό αλλά δεν πιστεύω στα πράγματα που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό
(ατάκα εμπνευσμένη από το βιβλίο ILLUMINATI)

Ο άνθρωπος στην ανάγκη του να εξηγήσει όλα όσα δε μπορούσε να κατανοήσει, έπλασε πολλές όμορφες ιστοριούλες και "εξανάγκασε" τους πιστούς να ακολουθήσουν ένα σωρό δόγματα μιας που η Θρησκεία είναι το όπιο του λαού.
όλα όσα δεν μπορούσαν να πείσουν τον άνθρωπο να μην τα κάνει από μόνος του τα εναπώθεσαν στα κυρήγματα του θεού.
Πως να πείσουν τον φτωχό που πεινάει να μην κλέβει? Ε το είπε ο Θεός....
Πως να πείσουν τον άλλον να μην τρώει χοιρινό μέσα στη ζέστη και αρρωσταίνει? Ε το είπε και αυτό ο Θεός....
Πως να τον έχουν γενικώς στο "χέρι" και να κάνει ότι θέλουν ? Ε όλα τα λέει ο Θεός....

ο Θεός.... έδωσε ελεύθερη βούλιση...όλα τα άλλα είναι έργα του ανθρώπου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω πως θεός είναι απλά μια έννοια, ένα πιστεύω το οποίο όμως δεν υπάρχει. Είναι απλά ένα δημιούργημα της φαντασίας μας το οποίο μας δίνει δύναμη και μπορούμε να πετύχουμε περισσότερα. Άλλωστε είναι γνωστό ότι ο άνθρωπος έχει πολλές περισσότερες δυνατότητες από όσες χρησιμοποιεί. Έτσι λοιπόν και αυτή η πίστη μας δίνει την δυνατότητα να αξιοποιήσουμε περισσότερες δυνάμεις του ανθρώπου και να πιστεύουμε ότι είναι ένα θαύμα το οποίο προήρθε από την ανώτερη δύναμη στην οποία προσευχόμαστε.
Όμως παρόλο που το πιστεύω αυτό έρχονται στιγμές (πολλές) που προσεύχομαι, που ανάβω ένα κεράκι ελπίζοντας κτλ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dare-Devil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 906 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ:
Πιστεύω στον Θεό αλλά δεν πιστεύω στα πράγματα που λέει ο άνθρωπος για τον Θεό
(ατάκα εμπνευσμένη από το βιβλίο ILLUMINATI)

Ο άνθρωπος στην ανάγκη του να εξηγήσει όλα όσα δε μπορούσε να κατανοήσει, έπλασε πολλές όμορφες ιστοριούλες και "εξανάγκασε" τους πιστούς να ακολουθήσουν ένα σωρό δόγματα μιας που η Θρησκεία είναι το όπιο του λαού.
όλα όσα δεν μπορούσαν να πείσουν τον άνθρωπο να μην τα κάνει από μόνος του τα εναπώθεσαν στα κυρήγματα του θεού.
Πως να πείσουν τον φτωχό που πεινάει να μην κλέβει? Ε το είπε ο Θεός....
Πως να πείσουν τον άλλον να μην τρώει χοιρινό μέσα στη ζέστη και αρρωσταίνει? Ε το είπε και αυτό ο Θεός....
Πως να τον έχουν γενικώς στο "χέρι" και να κάνει ότι θέλουν ? Ε όλα τα λέει ο Θεός....

ο Θεός.... έδωσε ελεύθερη βούλιση...όλα τα άλλα είναι έργα του ανθρώπου
Αλλη φορα να μην διαβάζεις τον εγκέφαλο μου!!!!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Π.χ. εγώ έχω μια άγνοια για το τι υπήρχε πρίν το big bang, σόρρυ αλλά αυτά που λέει η θρησκεία δεν με καλύπτουν :worry:


:lol: μην πέριμενεις να σου λύσει η Θρησκεια τέτοιες απορίες... ΤΙ υπήρχε. είπαμε αυτα τα λύνει η επιστήμη. είπα οτι η θρησκέια αν το καλοδείς σε άλλα ερωτήματα απαντα. Ο Βολτάιρος αν θύμαμαι σωστά είχε πει κάποτε οτι αν δεν ύπηρχε θεος οι άνθρωποι θα έπρεπε να εφεύρουν έναν. Γιατί άραγε?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Οι Άνθρωποι, νομίζω, εφευρίσκουν ένα θεό γιατί δεν ταυτίζονται με την "αιτία". Όταν ερμηνεύουμε την ύπαρξη μέσω του λογικού εργαλείου, ταυτιζόμαστε με το "αποτέλεσμα".

(φιλική σημ.) Το ελλ. ερωτηματικό είναι στο Q!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Οι Άνθρωποι, νομίζω, εφευρίσκουν ένα θεό γιατί δεν ταυτίζονται με την "αιτία". Όταν ερμηνεύουμε την ύπαρξη μέσω του λογικού εργαλείου, ταυτιζόμαστε με το "αποτέλεσμα".

(φιλική σημ.) Το ελλ. ερωτηματικό είναι στο Q!

αναζητούν την πηγη στην οποια αδυνατούν να φτασουν κι εδώ έρχεται ο ρόλος του θεου να καλυψει την απόσταση πιστευω... Η επιστήμη απλα αναλυει το αποτέλεσμα.

το ξερω. αλλα εχω συνηθίσει το ξενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage:
αναζητούν την πηγη στην οποια αδυνατούν να φτασουν κι εδώ έρχεται ο ρόλος του θεου να καλυψει την απόσταση πιστευω... Η επιστήμη απλα αναλυει το αποτέλεσμα.


Μήπως ευρισκόμεθα συνεχώς εντός της πηγής;
Μήπως κατάσταση εκτός της πηγής δεν υπάρχει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kynofilos:
Μήπως ευρισκόμεθα συνεχώς εντός της πηγής;
Μήπως κατάσταση εκτός της πηγής δεν υπάρχει;


Θα ήθελα να μου το αναλύσεις αυτό λιγάκι (εαν φυσικά έχεις τη διάθεση:) ) καθώς η θεωρία μου για τον Θεο είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, οτι δηλαδή όλοι έχουμε λίγο από το Θεο (την πηγή) μέσα μας. Οτι δεν βρίσκεται κάπου και μας επιβλέπει, αλλά είναι όλες οι στιγμές καλοσύνης που διαθέτει ο καθένας μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Valder:
Θα ήθελα να μου το αναλύσεις αυτό λιγάκι (εαν φυσικά έχεις τη διάθεση:) ) καθώς η θεωρία μου για τον Θεο είναι εκ διαμέτρου αντίθετη, οτι δηλαδή όλοι έχουμε λίγο από το Θεο (την πηγή) μέσα μας. Οτι δεν βρίσκεται κάπου και μας επιβλέπει, αλλά είναι όλες οι στιγμές καλοσύνης που διαθέτει ο καθένας μας.

Προσωπικά είμαι βαφτισμένος ορθόδοξος. Ο Θεός μου περιλαμβάνει και τον θεό του κακού. Ο μόνος τρόπος που ξέρω να το λέω είναι ότι δεν υπάρχει "τίποτε άλλο".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kynofilos

Δραστήριο μέλος

Ο kynofilos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 448 μηνύματα.
:)Γιά να στηρίξω ότι ύλη είναι παγωμένα φωτόνια επικαλούμαι τις μετρήσεις και παρατηρήσεις της σύγκρουσης φωτονίων όπως επιτυγχάνεται σε επιταχυντές φορτίων της CERN στην Ελβετία. Κατά την σύγκρουση φωτονίων παράγεται ένα φωτόνιο, ένα αντί-φωτόνιο, μία στοιχειώδης μονάδα ύλης και μία στοιχειώδης μονάδα αντί-ύλης. Θεωρείται ότι αυτό είναι το σημείο αρχικής δημιουργίας της ύλης.

Ο καθολικός ανθρώπινος τρόμος είναι από την εγκεφαλική αντίληψη του απόλυτου κενού, κάτι το οποίο στη φύση και το σύμπαν όλο, είναι ανύπαρκτο.:pc:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από High_Voltage:
Ο Βολτάιρος αν θύμαμαι σωστά είχε πει κάποτε οτι αν δεν ύπηρχε θεος οι άνθρωποι θα έπρεπε να εφεύρουν έναν. Γιατί άραγε?:hmm:
Μήπως γιατί οι άνθρωποι έχουν αναγκή έναν θέο και για αυτό εφεύραν έναν ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

High_Voltage

Νεοφερμένος

Η High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone:
Μήπως γιατί οι άνθρωποι έχουν αναγκή έναν θέο και για αυτό εφεύραν έναν ;)

αυτό λεω κι εγώ... άλλωστε ο Θεος μας είναι χρησιμος και για να έχουμε κάποιον να φορτώνουμε όοοοολα τα στραβά της ανθρωπότητας!¨:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giota

Νεοφερμένος

Η giota αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 50 μηνύματα.
Να απαντησω με μια απορια Ο Θεος εκανε τον ανθρωπο ?Η οανθρωπος τον Θεο?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Εγώ πάλι πιστεύω ότι ο άνθρωπος έπλασε τους θεούς κατ' είκόνα και καθ' ομοίωσίν του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.
Πέρασα αρκετά χρόνια αμφισβητώντας την ύπαρξη του.Αλλά κατάλαβα ότι εγώ δεν μπορώ να ζω χωρίς θεό.Ο δικός μου θεός δεν είναι τιμωρός.Δεν θα φέρει την Δευτέρα παρουσία δεν θα χαρακτηρίσει τον έρωτα αμαρτία και ούτε θα δώσει θέσεις σε ανθρώπινες ψυχές στην κόλαση ή στον παράδεισο.Το μόνο που κάνει για μένα είναι να με εκπαιδεύει.Να μπορώ να αγαπώ εμένα την διαφορετικότητα μου αλλά και την διαφορετικότητα των άλλων.Να μπορώ να ακούω τις ανάγκες μου για να μπορώ να ακούω τούς άλλους,να είμαι λιγότερο εγωιστής και αλλαζονικός.Ο δικός μου θεός δεν με θέλει αναμάρτητο,ούτε τέλειο για να μου προσφέρει την χαρά της μάθησης.Ο δικός μου θεός μου μαθαίνει την παραδοχή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Κατά εικόνα κ ομοίωση τον έπλασες ρε συ νέγκατιβ?:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

negative

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 398 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Καθε άνθρωπος πιστευει στον δικο του Θεο...Αφου δεν καμια αντικειμενικη λογικη και είναι μονο πιστη..Ο καθενας αναλογα με το μυαλο του και το χαρακτηρα του..πιτσευει και στον αναλογο Θεο..και με την αναλογη ένταση ή παθος..Ή δεν πιστευει καθολου ή απλα ψαχνει.......Απλα υπαρχουν μεγαλα μαντρια θρησκειων...όποιος θελει μπαινει, όποιος δεν συμφωνει μενει έξω...Η θρησκεια είναι κατι πολυ προσωπικο..........και ο καθενα φτιαχνει τον δικό του....Απλα φανταστειτε..όταν βρουμε ζωη-πολιτισμο εκτος Γης...πως θα θεωρουμε που Θεο..τα παντα θα αλλαξουν...............
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.


Περίπτωση #1: ανυποψίαστος ηλικιωμένος

Σήμερα, καθώς περπάταγα στην άκρη του δρόμου,
πέρασε ένα αμάξι από πάνω μου επαληθεύοντας τον Μητροπάνο.
Αν ήξερα πως ζούσα για να μ'εύρει τέτοιο ριζικό,
προτιμούσα να πέθαινα νιος
πάνω στον έρωτα ξαναμένος...
Γιατί να μας απαξιώνει τόσο ο δημιουργός
λες και χρωστάμε που ήρθαμε στο κόσμο
και κυρίως
γιατί σκαρφίζεται τρόπους να ματώνει τις καρδιές τόσο,
αυτών που μένουν πίσω;


Περίπτωση #2: δωδεκάχρονη, Έδεσσα

Με ξυλοκόπησαν μέχρι θανάτου,
ένα απόγευμα οι συμμαθητές μου.
Δεν ξέρω αν μπορώ να ελπίζω
σε κάτι πια.
είναι τόσοι πολλοί
αυτοί που συγκαλύπτουν το έγκλημα
πατέρα
που με πνίγει η απελπισία.


Περίπτωση #3: Η ζωή με τον Φώτη

Θεσσαλονίκη 1994 - 2000

κάθε χρόνο
τέτοια εποχή
μάζευες δαμάσκηνα,
μαρμελάδα να΄χουμε
το χειμώνα.
Συμμαζεύουμε τώρα τα βαζάκια της φθοράς.

[δεν το περίμενες, ε;]


Περίπτωση #4: Αντώνης, Παπάγου

φαντάζομαι η αιμοραγία έχει ξεπεράσει
το όριο της ακατάσχετης.
Κι όμως υπάρχει μια αμυδρή αίσθηση
ότι δεν τελείωσα ακόμη.
Είμαι στο φρεάτιο της νεοαναγειρόμενης.
Οδός Σκρα 235.


Περίπτωση #5: βρέφος λίγων εβδομάδων

δε βγήκα ποτέ από το μαιευτήριο.
Κυτταρική διαταραχή.
Μπορείς να μου πείς τι είναι
η μητρική στοργή;

Αναζητείται Θεός προς πάσα εξήγηση...

υγ. show must go on and will..
καλύτερα να μην υπάρχει...

Καλύτερα...
Μόνοι μας.. αρκετό σαδισμό βιώνουμε μόνοι μας.
Δεν πιστεύω σε κάποιον εξισορροπιστή του σαδισμού των άλλων.
Περισσότερο ακόμη σε κάποιον που μένει αμέτοχος κι απαθής στη μαστούρα της μοναξιάς του, διασκεδαστής με τον πόνο των παιδιών του (αχ πατέρα), εύθυμος θεατής ενός γκλόμπαλ ριάλιτι με πρωταγωνιστές τα βραδυφλεγή ραδιούργηματά του.
Εξισορροπώ μόνος μου όσο αντέχω...
Όταν δεν αντέχω, ξαπλώνω για να ξαποστάσω λιγάκι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top