Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,605 εγγεγραμμένα μέλη και 2,842,874 μηνύματα σε 81,534 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 412 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Ψυχολογία vs Ψυχιατρική

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,894 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:45, 23-09-08:

Γαι την ιδεοψυχαναγκαστικη διαταραχη που λετε,αν άλλος έχει κλαταρει το μυαλο κατω απο τις σκεψεις και τα δυσαρεστα συναισθηματα ,-εγω τα περασα αυτα κι ξερω-ο ψυχολογος δεν κανει τιποτα..Εμενα μου λεγανε θεωρητικες μπουρδες που με κανανε χειροτερα..Μια κοπελιτσα μου έλεγε "τωρα το καλοκαιρακι μην τα σκεφτεσαι αυτα και πηγαινε να διασκεδασεις"και εγω βρισκομουν στην κολαση κυριολεκτικα...Ούτε ο ψυχιατρος έκανε τιποτα,μου έδωσε κατι φαρμακα ,που αφου μου ηρεμησαν για 3 μηνες το μυαλ ο,μετα επανηλθα χειροτερα..τελιοκα τα παρατησα όλα και αχοληθηκα με τους υπολογιστες και τα χομπυ που μου αρεσαν στο σπιτι και σιγα,σιγα το μυαλο ηρεμησε...Αυτο το πραγμα ξεκινησε το 2002 και ακομα και δεν έχει τελειωσει τελειως...Αλλα είμαι πολυ πιο ήρεμος τωρα...Το μυαλο μονο του καμια φορα επισκευαζεται ,φτανει να το αφησουμε..και έτσι είναι μονιμη και ουσιαστικη η θεραπεια ,ενω με τα φαρμακα ο εγκεφαλος παλινδρομει και δε μετα μπορει να γινει χειροτερα..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Giwrgos13
Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Giwrgos13 έγραψε στις 01:19, 30-11-08:

Χαίρεται, έχω κρίσεις πανικού και αγοραφοβίας. Γεγονότα που ενδεχομένως με οδηγήσει σε μια μορφή κατάθλιψης. Πρόσφατα επισκέφτηκα κάποιον ψυχολόγο οποίος με έχει μπερδέψει ακόμη περισσότερο. Ειδικότητα του είναι κλινικός Ψυχολόγος. Ο ίδιος υποστηρίζει πως με κάποιες συνεδριάσεις θα με κάνει να νιώσω καλύτερα, εγώ αμφιβάλλω για τις ικανότητες του να καταφέρει να λύσει το πρόβλημα μου. Όταν τον ρωτάω κάποια πράγματα αυτός είναι σαν βάζει κασέτα και να μου λέει τα ίδια πράγματα. Έχω ακούσει και για γνωστική ψυχολογία. Μήπως πρέπει να επισκεφτώ κάποιον ψυχίατρο; Νιώθω μπερδεμένο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 30-11-08 στις 01:50. Αιτία: Greeklish
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 03:10, 30-11-08:

Αγγελε, σιγουρα μπορει να ηρεμησει καποιος μονος του μερικες φορες. Κατα τα αλλα ας μη γενικευουμε. Παραδειγματα υπαρχουν και για το αντιθετο (που καποιος πηγε σε ενα ψυχολογο και δεν ειδε βοηθεια και μετα πηγε σε αλλον ή σε ψυχιατρο, και βρηκε λυση).

Γιωργο, σαν 1η σκεψη υποπτευομαι οτι μεσα σου και πριν πας στον ψυχολογο δεν πολυπιστευες οτι θα σε βοηθησει. Αυτο μερικες φορες ανατρεπεται αν πετυχουμε καποιον πολυ καλο ψυχολογο. Αυτο δε σημαινει οτι και αυτος που πηγες αποκλειεται να σε βοηθησει αλλα να θελει λιγο χρονο. Ωστοσο αν βλεπεις οτι δε θελεις και δε νιωθεις να βοηθιεσαι, φυσικα και να δοκιμασεις και καποιον ψυχιατρο. Κι ει δυνατον, οχι οποιον να ναι. Οπως σε καθε επαγγελμα, ετσι και σε αυτο, δεν ειναι ολοι καλοι.

Παντως μην δεις τον ψυχιατρο ως κατι "βαρυ" επειδη ειναι ιατρος και η ψυχιατρικη εχει την (λανθασμενη) φημη οτι ασχολειται με τους θεοπαλαβους μονο. Με ολα ασχολειται. Απλα ο καθε ψυχιατρος θα εντρυφησει σε ενα απο τους διαφορους τομεις που υπαρχουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O Giwrgos13 έγραψε στις 05:13, 30-11-08:

Δε βρίσκω τον ψυχίατρο ως κάτι βαρύ απλά προτιμώ να δουλέψω περισσότερο τον εαυτό μου παρά να ζητήσω τη βοήθεια του και σε ότι συνεπάγεται αυτό..Το μόνο που με φοβίζει πραγματικά ο χρόνος!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 30-11-08 στις 05:32. Αιτία: πεζοποίηση
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 4,693 μηνύματα.

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 08:59, 30-11-08:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
...υποπτευομαι οτι μεσα σου και πριν πας στον ψυχολογο δεν πολυπιστευες οτι θα σε βοηθησει. Αυτο μερικες φορες ανατρεπεται αν πετυχουμε καποιον πολυ καλο ψυχολογο. ...αλλα να θελει λιγο χρονο. ... Οπως σε καθε επαγγελμα, ετσι και σε αυτο, δεν ειναι ολοι καλοι.

Παντως μην δεις τον ψυχιατρο ως κατι "βαρυ" επειδη ειναι ιατρος και η ψυχιατρικη εχει την (λανθασμενη) φημη οτι ασχολειται με τους θεοπαλαβους μονο. Με ολα ασχολειται. Απλα ο καθε ψυχιατρος θα εντρυφησει σε ενα απο τους διαφορους τομεις που υπαρχουν.
1.- Ακριβώς γι' αυτό τον λόγο (την πίστη), ο Φρόυντ παρότρυνε τους μαθητές του, να είναι όσο το δυνατόν πιο απαιτητικοί (και ακριβοί), για την αμοιβή τους.
2.- Στο κόσμο που ζούμε και αναγνωρίζουμε, ο "καλός ψυχολόγος", ο "ξακουστός" είναι (συνήθως) κι ο πιο ακριβός (και όχι "ακριβής"!).
3.- Ή μήπως δεν είναι "θεοπάλαβο", να στηρίζουμε την "ασφάλεια" της "καθημερινότητάς" μας, στην ύπαρξη "ρευστού";

Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos13
...Το μόνο που με φοβίζει πραγματικά ο χρόνος!!
Γιατί σε φοβίζει, αγαπητέ φίλε Γιώργο; Γίνεται να γίνεις πιο "'συγκεκριμένος";
(Το απάντησες τουλάχιστον στον εαυτό σου

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 14:17, 30-11-08:

Απλα προτιμω τον ψυχολογο γιατι δεν ειμαι ανθρωπος που υποστηριζει γενικα γιατρους και ειδικοτερα τις θεραπειες τους οπως δηλαδη φαρμακα..μπορειτε να μου πειτε για την ειδικοτιτα του κλινικου ψυχολογου?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 15:34, 30-11-08:

nΝωευς, θες να πεις κατι ;

Γιωργο, ψυχιατρος δεν ισουται με φαρμακα απαραιτητα. Αναγνωριζω οτι υπαρχουν καμποσοι που θα το προτεινουν ευκολα, αλλά δε τους συγκαταλεγω στους καλους. Το θεμα σου δε μου ακουγεται οτι χριζει φαρμακευτικης αγωγης.

Ο ορος κλινική ψυχολογια μη σε μπερδευει ιδιαιτερα. Η εφαρμοσμενη/πρακτικη ψυχολογια ειναι. Που αφορα τον ασθενη αμεσα δλδ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 30-11-08 στις 18:14.
Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 15:49, 30-11-08:

Με συγχωρεις αν γινομαι ενοχλητικος αλλα μπορεις να μου αναφερεις περισσοτερα για αυτη την ειδικοτητα.Τη διαφορα της απο αλλες ειδικοτητες και το χρονο στο οποιο επεικειται να φερει αποτελεσματα!ευχαριστω..

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 16:41, 30-11-08:

Με συγχωρεις αν γινομαι ενοχλητικος αλλα μπορεις να μου αναφερεις περισσοτερα για αυτη την ειδικοτητα.Τη διαφορα της απο αλλες ειδικοτητες και το χρονο στο οποιο επεικειται να φερει αποτελεσματα!ευχαριστω..
Κλινική ψυχολογία είναι ο κλάδος της ψυχολογίας που ασχολείται εξατομικευμένα με την παθολογία, έχει δηλαδή να κάνει με τις λεγόμενες διαταραχές που δυσχεραίνουν τη λειτουργικότητα των ανθρώπων. Στον κλάδο αυτόν λοιπόν, υπάρχουν διάφορες προσεγγίσεις που διαφέρουν ως προς τη θεωρία και τις θεραπευτικές τεχνικές. Χονδρικά έχουμε την ψυχοδυναμική προσέγγιση (μοντέρνο τέκνο της παραδοσιακής ψυχανάλυσης), την γνωστικο-συμπεριφορική προσέγγιση (η επικρατέστερη και πιο "επιστημονική") και την ανθρωπιστική προσέγγιση (πελατοκεντρική, μη κατευθυνόμενη). Η πιο σύνηθης (για το δικό σου πρόβλημα), επιδραστική και σύντομη κατά κανόνα τείνει να είναι η γνωστικο-συμπεριφορική προσέγγιση.

Αν δε ικανοποιεί η στάση του ψυχοθεραπευτή σου, προτείνω να του επιτεθείς ανελέητα και να τον στριμώξεις. Αν και πάλι δεν κατορθώσει να σου αποδείξει ότι είναι κατάλληλα καταρτισμένος για ανταποκριθεί στη νόησή σου και να σου παράσχει κάποια επιδραστική υποστήριξη, τότε απλούστατα μπορείς να αποχωρήσεις, είτε αναζητώντας κάποιον άλλον επαγγελματία του κλάδου είτε απευθυνόμενος σε ψυχίατρο. Η προσωπική μου εμπειρία πάντως μου λέει να μην έχουμε τόση προκατάληψη απέναντι στα φάρμακα. Αν πράγματι σου κάνουν τη ζωή σου καλύτερη, ποιος ο λόγος να τα αποφύγεις;

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς

3.- Ή μήπως δεν είναι "θεοπάλαβο", να στηρίζουμε την "ασφάλεια" της "καθημερινότητάς" μας, στην ύπαρξη "ρευστού";
Όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο;

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 17:10, 30-11-08:

Κοιταξε εκανα μια συζητηση με το ψυχολογο γυρω απο αυτο το θεμα και μου ειπε πως η γνωστικη θα με κανει να νιωσω σιγουρα καλλυτερα αλλα αυτο μονο για ενα μικρο χρονικο διαστημα.Η αληθεια ειναι οποιες προσπαθειες εκανα μονος μου με βιβλια κλπ με το συγκεκριμενο περιεχομενο με εκαναν να νιωσω καλλυτερα αρχικα αλλα στη συνεχεια το προβλημα επανερχοτανε.Ολα αυτα εχουν αρχισει και με εχουν κουρασει για αυτο κατεφυγα στη βοηθεια ενος ειδικου.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,191 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:22, 30-11-08:

Κοιταξε εκανα μια συζητηση με το ψυχολογο γυρω απο αυτο το θεμα και μου ειπε πως η γνωστικη θα με κανει να νιωσω σιγουρα καλλυτερα αλλα αυτο μονο για ενα μικρο χρονικο διαστημα.Η αληθεια ειναι οποιες προσπαθειες εκανα μονος μου με βιβλια κλπ με το συγκεκριμενο περιεχομενο με εκαναν να νιωσω καλλυτερα αρχικα αλλα στη συνεχεια το προβλημα επανερχοτανε.Ολα αυτα εχουν αρχισει και με εχουν κουρασει για αυτο κατεφυγα στη βοηθεια ενος ειδικου.
Τι προσέγγισης είναι ο κύριος; Ο κανόνας έχει ως εξής: για κάθε 10 έρευνες που αποδεικνύουν την αποτελεσματικότητα της μιας προσέγγισης θα βγουν δέκα να αποδεικνύουν τη μη αποτελεσματικότητά της και πάει λέγοντας, συνεπώς υπάρχουν σοβαρές αμφιβολίες για την αποτελεσματικότητα της στατιστικής έρευνας καθαυτής. Από την άλλη αποτελεσματικό θα θεωρούσα οτιδήποτε ανταποκρίνεται στη δική σου νόηση. Μπορεί λόγου χάρη ένας ψυχοθεραπευτής ανθρωπιστικής προσέγγισης να μου παρέθετε χίλιες δέκα έρευνες ότι η δική του προσέγγιση έχει αποτέλεσμα σε βάθος χρόνου, αλλά βρε αδερφέ εγώ για Χ λόγους (μπορεί να είμαι άτομο υψηλής ψυχολογικής λειτουργίας!) να μην αποκομίζω κάτι από τις συνεδρίες. Πρέπει τις συνεχίσω ή να αναζητήσω κάτι που πράγματι έχει κάτι να μου δώσει;

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 17:38, 30-11-08:

Η αληθεια ειναι οτι μιλαει αρκετα μπερδεμενα δεν μου εχει πει τιποτα τι ακριβως εχω τη θεραπεια ακολουθει οσο και να τον πιεσω..Μου παραθετει καποιες εικονες αντιθετες χωρις καμια βαση και λογικα επιχειρηματα και μου λεει πως ολα αυτα ειναι ιδεες σαβουρα που τα εχουμε ακουσει μας εχουνε μπερδεψει και μας εχουν φερει αγχος για το πως ακριβως πρεπει να λειτουργησουμε.Αισθανομαι πως λεει συνεχως πανω κατω τα ιδια πραγματα..

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 4,693 μηνύματα.

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 17:46, 30-11-08:

Νωευς, θες να πεις κατι ;

...
...ότι σύμφωνω μαζί σου, με άλλα λόγια!

Αρχική Δημοσίευση από Obscura
...Όμως τι σε κάνει να πιστεύεις ότι όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο;
Δεν ισχυρίστηκα κάτι τέτοιο! Απλά αναφέρθηκα στη σημασία που έδινε ο Φρόυντ στο ζήτημα της εμπιστοσύνης, που πρέπει να διαπνέει τον "άρρωστο" προς τον θεραπευτή του. Όπως περίπου συμβαίνει και στη τέλεση του "μυστηρίου της εξομολόγησης" ( τουλάχιστον) των Χριστιανών. Απλά, ο Φρόυντ, άνθρωπος του 19ου- 20 ου αιώνα, αναγνώριζε ότι το χρήμα, ως εν δυνάμει παγκόσμιο και "ζωντανό" σύμβολο πίστης, ήταν (και είναι) ένα πανανθρώπινο κίνητρο των ανθρώπων στην Αγορά. Φυσικά και δεν πιστεύω, ότι "όλοι ανεξαιρέτως οι επαγγελματίες ψυχικής υγείας έχουν οικονομικό κίνητρο", όταν (βέβαια!), εκτός από "επαγγελματίες", δεν λησμονούν, ότι κατά βάση είναι (και) Λειτουργοί!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:46, 30-11-08:

^^Το χρήμα και η αυθεντία. Ήθελε να παγιωθεί στην αντίληψη των ανθρώπων ότι οι ψυχαναλυτές ήταν αυθεντίες και να υπάρχει απόσταση μεταξύ θεραπευτή και θεραπευόμενου, μία αντίληψη που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο διατηρείται ως τις μέρες μας δυστυχώς.

Η αληθεια ειναι οτι μιλαει αρκετα μπερδεμενα δεν μου εχει πει τιποτα τι ακριβως εχω τη θεραπεια ακολουθει οσο και να τον πιεσω..Μου παραθετει καποιες εικονες αντιθετες χωρις καμια βαση και λογικα επιχειρηματα και μου λεει πως ολα αυτα ειναι ιδεες σαβουρα που τα εχουμε ακουσει μας εχουνε μπερδεψει και μας εχουν φερει αγχος για το πως ακριβως πρεπει να λειτουργησουμε.Αισθανομαι πως λεει συνεχως πανω κατω τα ιδια πραγματα..
Νομίζω ότι έφταστε η ώρα να διεκδικήσεις την ενημέρωσή σου. Είναι μέσα στις ευθύνες του να σε "εκπαιδεύσει" κατά κάποιο τρόπο, να σου λύσει όλες τις απορίες σχετικά με τις σχολές στην ψυχολογία αλλά και σχετικά με τη δική σου περίπτωση και πώς ακριβώς μπορεί να σε βοηθήσει. Μου φαίνεται λίγο παράλογο το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ" που φαίνεται να εφαρμόζει. Μην τον ντρέπεσαι, στρίμωξέ τον!

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 17:50, 30-11-08:

Οταν το μυαλο κουραζεται του ειναι αδυνατο να αντιμετωπισει ακομη και το τροπο με το οποιο το ιδιο σκεφτεται..

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 17:53, 30-11-08:

Οταν το μυαλο κουραζεται του ειναι αδυνατο να αντιμετωπισει ακομη και το τροπο με το οποιο το ιδιο σκεφτεται..
Όμως το ότι έχεις εκφράσει κάποιες αμφιβολίες για τον τρόπο που λειτουργεί ο ψυχοθεραπευτής σου και το γεγονός ότι δημοσίευσες εδώ τον προβληματισμό σου, δείχνει ότι το μυαλό σου δεν είναι τόσο κουρασμένο όσο νομίζεις. Διαφορετικά θα αφηνόσουν στην αυθεντία του κυρίου χωρίς δεύτερες σκέψεις.

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 17:59, 30-11-08:

Σε ευχαριστω Ελενη..Ελπιζω οι συμβουλες σου να μην περιβαλουν μονο τους γυρω σου αλλα και ΣΕΝΑ πραγματικα!!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 18:00, 30-11-08:

... Μου φαίνεται λίγο παράλογο το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ" που φαίνεται να εφαρμόζει. Μην τον ντρέπεσαι, στρίμωξέ τον!
Μόνον "λίγο παράλογο"; Το "εμπιστεύσου με, ξέρω εγώ", δεν στέκει να το πει ούτε ένας μονόφθαλμος σε τυφλό, πόσο μάλλον ένας λειτουργός της "ψυχικής υγιεινής"!
(Παρά ταύτα, οι αναφορές μου εδώ, δεν υπέχουν θέση στο συγκεκριμένο ζήτημα του φίλου Γιώργου, αλλά είναι μία σχετική γενική θεώρηση ...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Obscura : 30-11-08 στις 18:12. Αιτία: quote tag
Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 17:51, 01-12-08:

ΤΟ συζητησα με τον ιδιο και καταλαβα με ποιο τροπο ακριβως λειτουργει.Απλα αυτο που με προβλιματιζει ειναι το γεγονος που οπως υποστηριξε και ο ιδιος χρησημοποιει μια συγκεκριμενη μεθοδο ψυχοθεραπειας η οποια ωστοσο εχει φερει αποτελεσματα πανω μου αλλα ειναι αποτελεσμα "δικων του συμπερασματων και μεθοδων"και τη συγκεκριμενη μεθοδο τη χρησημοποιει μονο ο ιδιος..

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:28, 01-12-08:

Πόσο καιρό είναι που πηγαίνεις; Έχεις δει έστω και την παραμικρή διαφορά; Υπήρξε μέχρι κάτι στις συνεδρίες που έκανε κλικ;

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 18:37, 01-12-08:

Σημερα εκανα τη τριτη μου συνεδρια αρχισα να καταλαβαινω πως ακριβως δουλεβει ο συγκεκριμενος ψυχολογος..Απλα αν και αρχισα να καταλαβαινω ορισμενα πραγματα και να νιωθω καλυτερα ωστοσο καποιες ελαχιστες αμφιβολιες για το απποοτελεσμα.Μπορει ομως ολο αυτο να ευθυνεται στο γεγονος οτι υπαρχουν παρα πολλες ειδικοτητες ψοχολογων και στο οτι δε ξερω ποια προσεγγιση ειναι η ιδανικοτερη για το συγκεκριμενο θεμα..

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 18:54, 01-12-08:

Αυτή που ανταποκρίνεται στη νόησή σου!

Ο θεραπευτής πάντοτε έχει επίγνωση των αμφιβολιών και της ανασφάλειας του θεραπευόμενου και είναι κατάλληλα εκπαιδευμένος να δράσει με τον πιο ορθό τρόπο, οπότε μη σε ανησυχεί. Δηλαδή είναι ανθρώπινο να μην έχεις πίστη στο αποτέλεσμα αλλά καθόλου δυσλειτουργικό από τη στιγμή που δεν εγκαταλείπεις την προσπάθεια (και προκαλώντας από μόνο σου αυτό που φοβόσουν, την αποτυχία!). Υπομονή και βαθιά επεξεργασία των ερεθισμάτων λοιπόν!

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

O Νωεύς !!!???... έγραψε στις 22:51, 01-12-08:

... μία αντίληψη που με τον έναν ή τον άλλο τρόπο διατηρείται ως τις μέρες μας δυστυχώς....
Γιατί "δυστυχώς"; Μπορείς να το υποστηρίξεις πιο αναλυτικά;

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:12, 04-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Γιατί "δυστυχώς"; Μπορείς να το υποστηρίξεις πιο αναλυτικά;
"Δυστυχώς" για το λόγο ότι ο θεραπευτής αναμφίβολα δεν είναι αυθεντία. Υπάρχουν τόσες θεωρητικές προσεγγίσεις και τεχνικές στην κλινική ψυχολογία αλλά δεν έχει αποδειχθεί η ισχύς καμίας από αυτές. Ούτε έχει αποδειχθεί η αποτελεσματικότητα της ψυχοθεραπείας έναντι άλλων μεθόδων (από τη φαρμακευτική αγωγή έως την απλή συζήτηση). Το έχω πει ξανά, για καθεμία έρευνα που αποδεικνύει κάτι υπάρχουν άλλες δέκα που το καταρρίπτουν και πάει λέγοντας. Δεν μπορείς να έχεις εμπιστοσύνη στη στατιστική. Μετά από όλα αυτά δεν μπορεί κανένας επαγγελματίας ψυχικής υγείας να επωμιστεί το ρόλο της αυθεντίας και να καταδικάσει το θεραπευόμενο σε μία παθητική-δεκτική στάση, υποτιμώντας τη νοημοσύνη του.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:15, 04-12-08:

Γιωργο οπως βλεπω με προλαβε η obscura. Ευχομαι καλα αποτελεσματα !

Παράθεση

Giwrgos13

Νεοφερμένος

O Giwrgos13 έγραψε στις 19:39, 05-12-08:

Αλλαξα ειδικευση και προτιμησα εναν ψυχιατρο που εχει γνωσεις σε γνωστικη και συμπεριφορικη.Πλεον καταλαβα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα μου, το αγγιζω και νιωθω δυνατος να το αντιμετωπισω ,ξεκινωντας απο την αρχη μια νεα προσπαθεια.Ο προηγουμενος ψυχολογος, δε καταφερε ,να με πεισει με οσα οσα ελεγε και το κυριοτερο να ανατυξει μαζι μου ,μια επικοινωνια και συνεργασια .Αμφιβαλλω, αν θα ειχε αποτελεσμα η συγκεκριμενη προσπαθεια και δεν το μετανοιωνω καθολου..Το μονο που μετανοιωνω ,ειναι που εδωσα τοσο χρονο στο συγκεκριμενο ανθρωπο να δουλεψει.Το μονο που καταφερε, ειναι να με μπερδεψει ακομη περισοτερο και να μην καταφερνω να δω "face to face" το προβλημα μου.Γνωριζω πως σε καθε χωρο υπαρχουν ατομα ακαταλληλα για τη δουλεια τους και οτι η επιλογη ειναι στη δικη μας κριση αλλα ειναι "τρελο" οταν αυτα τα ατομα εχουν να κανουν με τη Ψυχικη υγεια..Ευχαριστω!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 21:11, 05-12-08:

Αλλαξα ειδικευση και προτιμησα εναν ψυχιατρο που εχει γνωσεις σε γνωστικη και συμπεριφορικη.Πλεον καταλαβα ποιο ακριβως ειναι το προβλημα μου, το αγγιζω και νιωθω δυνατος να το αντιμετωπισω ,ξεκινωντας απο την αρχη μια νεα προσπαθεια.Ο προηγουμενος ψυχολογος, δε καταφερε ,να με πεισει με οσα οσα ελεγε και το κυριοτερο να ανατυξει μαζι μου ,μια επικοινωνια και συνεργασια .Αμφιβαλλω, αν θα ειχε αποτελεσμα η συγκεκριμενη προσπαθεια και δεν το μετανοιωνω καθολου..Το μονο που μετανοιωνω ,ειναι που εδωσα τοσο χρονο στο συγκεκριμενο ανθρωπο να δουλεψει.Το μονο που καταφερε, ειναι να με μπερδεψει ακομη περισοτερο και να μην καταφερνω να δω "face to face" το προβλημα μου.Γνωριζω πως σε καθε χωρο υπαρχουν ατομα ακαταλληλα για τη δουλεια τους και οτι η επιλογη ειναι στη δικη μας κριση αλλα ειναι "τρελο" οταν αυτα τα ατομα εχουν να κανουν με τη Ψυχικη υγεια..Ευχαριστω!!
Να 'σαι καλά, Γιώργο! Ήταν πολύ γενναία η απόφασή σου και είναι πράγματι λυπηρό άνθρωποι που αναζητούν βοήθεια, εκτός από όλα τα άλλα να πρέπει να αντιμετωπίσουν και το ενδεχόμενο ανεπάρκειας του εκάστοτε επαγγελματία Καλή δύναμη από εδώ και πέρα και να μας ενημερώνεις πού και πού αν θέλεις

Παράθεση

blaze ocean

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blaze ocean
Ο blaze ocean αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O blaze ocean έγραψε στις 13:57, 08-04-09:

Καλησπερα,
γραφτηκα μονο και μονο για απαντησω σε αυτο το θεμα καθως εχουν γραφτει πραγματα ανυποστατα και απο ανθρωπους που κατα κανονα εχουν προσωπικη εμπειρια απο 1-2 επαγγελματιες.
Οπως καποιος λοιπον παει σε εναν παθολογο,δεν μπορει να εχει γνωμη για ολη την ιατρικη,ετσι καποιος που παει σε εναν ψυχιατρο η εναν ψυχολογο,δεν μπορει να εχει αποψη για ολο τον κλαδο της ψυχικης υγειας.
Ψυχιατρος εναντιον ψυχολογου λοιπον.
Δεν υπαρχει καμμια τετοια διαμαχη παρα μονο στο μυαλο μερικων κακων επαγγελματιων και φυσικα ατομων εκτος επαγγελματος ψυχικης υγειας που δεν γνωριζουν τιποτα η γνωριζουν ελαχιστα πανω στο θεμα.
Ο μεν ψυχιατρος εκπαιδευεται για να προσφαιρει ιαση στην παθολογια του μυαλου
(οπου εκει υπαρχει τεραστιο εκπαιδευτικο κενο γιατι "ασθενειες" οπως πχ η σχιζοφρενεια δεν υπαρχουν αλλα ειναι κατασκευασμενες διαταραχες.Οποιος θελει να το ψαξει μπορει ανετα και να μας πει την γνωμη του.Μια αναζητηση schizophrenia does not exist,η mental disorders do not exist ειναι αρκετη για αρχη και χωρις να εμβαθυνουμε σε βιβλιογραφια και αρθρογραφια).Ο δε ψυχολογος μπορει να εξασκησει την επιστημη "του" οπουδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε.Η ψυχολογια ασχολειται με :τα ζωα,τα παιδια,τα σχολεια,τις φυλακες,τα πανεπιστιμια,τα ναρκωτικα,τις οικογενειες,τους γαμους,τις γνωστικες λειτουργιες του εγκεφαλου,την συμπεριφορα και και και ο καταλογος ειναι τεραστιος.Αναλογα το ενδιαφερον του καθενος υπαρχει και κλαδος της ψυχολογιας.Ναι,ο ψυχολογος δεν χορηγει φαρμακα(στην Ελλαδα τιποτα δε μπορει να χορηγησει νομικα).
Οσο για το DSM που αναφερθηκε(εντελως λανθασμενα).
Το DSM ειναι ενα εγχειριδιο διαγνωσης και επιδημιολογιας των ψυχικων διαταραχων.Μεχρι τωρα εχει 4 εκδοσεις και καθε εκδοση αναιρει την παλαιοτερη(dsm iv-tr η τρεχουσα εκδοση,υπαρχει και το αμερικανικο icd εκδοση 10 με καποιες διαφοροποιησεις).Οποιος δηλαδη κανει διαγνωση βαση dsm 3 ειναι παρανομος.Δεν ειναι νομικο κειμενο(δλδ ενας ειδικος δεν μπορει να καταθεσει πως καποιος ειναι ανορεξικος βαση dsm) και για να χρησημοποιθει πρεπει να υπαρχει ψυχοθεραπευτικη εκπαιδευση.Επισης,αν τυχον πεσει στα χερια σας,μη νομιζετε πως τα ξερετε ολα γιατι υπαρχει και η μαγικη λεξη συνοσηροτητα(comorbidity για οποιον θελει να το ψαξει στα αγγλικα) που φερνει τα πανω κατω στις διαγνωσεις απο ανεκπαιδευτα ατομα.

Ψυχοθεραπεια τωρα.Καποιος που ειναι ψυχιατρος η ψυχολογος δε σημαινει πως ειναι και ψυχοθεραπευτης,το αντιθετο μαλιστα κανει περισσοτερο κακο παρα καλο αν προσπαθησει να θεραπευσει.Η ψυχοθεραπεια θελει διαφορετικη εκπαιδευση(τετραετη συνηθως) και εχει αρκετους κλαδους(το wikipedia τα εχει αρκετα αναλυτικα).
Οι 2 σημαντικοτεροι ειναι η ψυχαναλυση(λακανικη κυριως αν και εδω υπαρχουν πολλοι κλαδοι και νεοτερα ψυχοδυναμικα μοντελα) και η γνωστικη-συμπεριφοριστικη προσεγγιση.Αναλογα την διαταραχη και το ατομο,δουλευει καλυτερα η μια η αλλη.Οποιος λεει πως η δικη του προσεγγιση ειναι η καλυτερη ειναι ημιμαθης και επικινδυνος.Υπαρχει κι εδω μεγαλη διαμαχη σχετικα με το τι θεραπευουν οι ψυχοθεραπειες γιατι κι εδω πολλες διαταραχες ειναι "κατασκευασμενες" και ουσιαστικα ειναι αποτελεσμα της μεχρι τωρα κακης δουλειας ψυχολογων και ψυχιατρων στις κοινωνικες ερευνες.
Η ψυχαναλυση(κατα τον Φροϋντ) πρεπει να ξεκλειδωσει καταπιεσμενες ερωτικες μνημες ετσι ωστε να θεραπευσει την εκαστοτε διαταραχη.Μπουρδες δλδ αλλα επειδη ο κοσμος τσιμπαει απο κατι τετοια και ελλειψι καποιας καλυτερης προσεγγισης βγηκε το ονομα στους ψυχολογους που κατα κανονα την εξασκουσαν.Ειναι χρονοβορα και πρεπει να ειναι πολυ γατα ο αναλυτης για να πετυχει κατι.Οι περισσοτεροι δεν ειναι γατες και γι αυτο δεν πετυχαινουν κατι.
Η CBT(cognitive-behavioural therapy),γνωστικη-συμπεριφοριστικη θεραπεια,ειναι δημιουργημα ενος ψυχαναλυτη(Μπεκ) σε συνεργασια με εναν αλλο κυριο(Αλμπερτ Ελλης) ο οποιος δευτερος βασιζοταν κυριως στην ερωτικη επιθυμια και την συναισθηματικη θεραπεια.Η προσεγγιση αυτη βασιζεται στον "φαυλο κυκλο" της διαταραχης(vicius circle).Δλδ βλεπεις σκυλο->φοβασαι και αγχωνεσαι και βγαζεις σπυρια και δερνεις την γυναικα σου.Μετα την CBT,βλεπεις σκυλο->δε φοβασαι γιατι αρχισε να σου δειχνει φωτογραφιες απο κουταβια και σιγα σιγα σε εκανε να ανοιξεις κυνοτροφειο.Απλη λογικη αλλα κι εδω θελει καλο θεωρητικο υποβαθρο για να δουλεψει σωστα.
Ψυχιατρο εναντιων ψυχολογου λοιπον.
Η δεοντολογια λεει πως οταν ενας ψυχολογος καταλαβει πως δεν μπορει να ανταπεξελθει,επικοινωνει με ψυχιατρο για φαρμακευτικη αγωγη.
Αγωγη δινεται κυριως σε :ψυχωσικα επειδοσια,βαριες νευρωσεις και αγχωτικες διαταραχες.Ειναι η ευκολη λυση(οπως ευκολη λυση ειναι και η αντιβιοση αντι να κατσεις 5 μερες στο κρεβατι με χυμους και τσαγια και σουπιτσες) γιατι η δομη της κοινωνιας στιγματιζει τον ψυχικα ασταθη/διαταραγμενο και πρεπει η ενταξη να γινει οσο πιο ομαλα ειναι επιτρεπτο.
Παραδειγμα,οι γονεις προτιμουν το παιδι τους να διαγνωστει με διασπαση προσοχης παρα με αυτισμο.Αναλογικα ειναι ιδιας σοβαροτητας διαταραχες αλλα ειδικα στην Ελλαδα το στιγμα ειναι μεγαλο και η πιεση στο ατομο τεραστια.
Αυτα απο εμενα για 2 εντελως διαφορετικα επαγγελματα.Καντε μια τυοικα αναζητηση psychologists vs psychiatrists και θα δειτε τι λαθη εχουν ειπωθει εδω μεσα.

Υ.γ απολογουμαι που ξεθαψα ενα τοσο παλιο θεμα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 19:09, 12-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από blaze ocean
Οπως καποιος λοιπον παει σε εναν παθολογο,δεν μπορει να εχει γνωμη για ολη την ιατρικη,ετσι καποιος που παει σε εναν ψυχιατρο η εναν ψυχολογο,δεν μπορει να εχει αποψη για ολο τον κλαδο της ψυχικης υγειας.
Αυτο οφειλεται στον λαθος τιτλο "παθολογος" που ειναι και αρχαιος.Αν πχ πας σε καποιον οφθαλμιατρο, φυσικα και θα εχει γνωμη για ολη την οφθαλμολογια. Ετσι, και ο ψυχιατρος, θα εχει γνωμη για ολα τα ψυχιατρικα. (θεωρητικα).

Ο μεν ψυχιατρος εκπαιδευεται για να προσφαιρει ιαση στην παθολογια του μυαλου (οπου εκει υπαρχει τεραστιο εκπαιδευτικο κενο γιατι "ασθενειες" οπως πχ η σχιζοφρενεια δεν υπαρχουν αλλα ειναι κατασκευασμενες διαταραχες.Οποιος θελει να το ψαξει μπορει ανετα και να μας πει την γνωμη του.Μια αναζητηση schizophrenia does not exist,η mental disorders do not exist ειναι αρκετη για αρχη και χωρις να εμβαθυνουμε σε βιβλιογραφια και αρθρογραφια).
Καποιο λαθος κάνεις, ή η προσωπικη σου ερευνα ειναι καπως προχειρη.Η διακριση που γινεται ειναι περισσοτερο φιλοσοφικου χαρακτηρα αφου ο νους δεν ειναι οργανο, αρα δε μπορει να "ασθενεί". Πολλοι φτανουν να πουν οτι δεν υπαρχει καμια ψυχικη/νοητικη ασθενεια/διαταραχη, γιατι ολα ειναι απλα διαφορετικές εκδηλωσεις συμπεριφορων και δεν υπαρχουν νορμες. Ισοπεδωση δλδ. Αγνοοντας και το γεγονος οτι εμπλεκονται και γονιδια..

Ο δε ψυχολογος μπορει να εξασκησει την επιστημη "του" οπουδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε.Η ψυχολογια ασχολειται με :τα ζωα,τα παιδια,τα σχολεια,τις φυλακες,τα πανεπιστιμια,τα ναρκωτικα,τις οικογενειες,τους γαμους,τις γνωστικες λειτουργιες του εγκεφαλου,την συμπεριφορα και και και ο καταλογος ειναι τεραστιος.Αναλογα το ενδιαφερον του καθενος υπαρχει και κλαδος της ψυχολογιας.
Και ο ψυχιατρος μπορει να τα κανει ολα αυτα...

Αυτα απο εμενα για 2 εντελως διαφορετικα επαγγελματα.
Ενταξει ας μην υπερβαλλουμε. Χασαπης και μανικιουριστ ειναι 2 "εντελως διαφορετικα" επαγγελματα

Υ.γ απολογουμαι που ξεθαψα ενα τοσο παλιο θεμα
Mην απολογεισαι, χρειαζεται κι αυτο. Αλλωστε πολλα θεματα ειναι διαχρονικα

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 19:25, 12-04-09:

[...] Χασαπης και μανικιουριστ ειναι 2 "εντελως διαφορετικα" επαγγελματα [...]
Δεν έχεις ακούσει ποτέ για πλαστικούς χειρούργους? Τα συνδυάζουν και τα 2 αυτά...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blaze ocean

Νεοφερμένος

O blaze ocean έγραψε στις 00:00, 13-04-09:

Αυτο οφειλεται στον λαθος τιτλο "παθολογος" που ειναι και αρχαιος.Αν πχ πας σε καποιον οφθαλμιατρο, φυσικα και θα εχει γνωμη για ολη την οφθαλμολογια. Ετσι, και ο ψυχιατρος, θα εχει γνωμη για ολα τα ψυχιατρικα. (θεωρητικα).
οταν λεμε πως κατι ειναι ψυχιατρικο,σημαινει πως υπαρχει παθολογια που η ιατρικη καλειται να ιασει

Καποιο λαθος κάνεις, ή η προσωπικη σου ερευνα ειναι καπως προχειρη.Η διακριση που γινεται ειναι περισσοτερο φιλοσοφικου χαρακτηρα αφου ο νους δεν ειναι οργανο, αρα δε μπορει να "ασθενεί". Πολλοι φτανουν να πουν οτι δεν υπαρχει καμια ψυχικη/νοητικη ασθενεια/διαταραχη, γιατι ολα ειναι απλα διαφορετικές εκδηλωσεις συμπεριφορων και δεν υπαρχουν νορμες. Ισοπεδωση δλδ. Αγνοοντας και το γεγονος οτι εμπλεκονται και γονιδια..
το μυαλο ειναι οργανο.αυτο το οργανο οταν ασθενει,τοτε η κοινωνικη ταυτοτητα του ατομου για την συγκεκριμενη κουλτουρα διαταρασεται.αυτο προσπαθει να θεραπευσει ο ψυχιατρος.οπως ακριβως λες,διαταραχη ειναι κατι αθεμυτο σε μια συγκεκριμενη κοινωνια.δεν ειναι θεμα ισοπεδωσης αλλα οπτικης.πριν 30 χρονια η ομοφυλοφυλια θεωρουνταν διαταραχη βαση εγχειριδιων.στον μεσαιωνα η καθολικη εκκλησια ηταν πολυ κοντα στο να επιτρεψει γαμους ατομων του ιδιου φυλου.τα συμπερασματα δικα σου.
πολλοι "ψυχοθεραπευτες"(αν και ο ορος στην ελλαδα δεν ισχυει) μυριστηκαν πολυ χρημα(ειδικα με την cbt και τις ψυχαλατικες προσεγγισεις) και υποστηριζουν με νυχια και με δοντια την "επιστημη" τους,αυτο δε σημαινει πως ειναι σωστες,μονο το 5% οσων επαγγελονται "ψυχοθεραπευτες" και ειδικα απο την ψυχιατρικη ειναι πραγματικα "ψυχοθεραπευτες"
Και ο ψυχιατρος μπορει να τα κανει ολα αυτα...
δεν μπορει να κανει τιποτα απο αυτα γιατι δεν εχει εκπαιδευση,μην θεωρεις την ιατρια πανακεια για εφαρμογη θεραπειας της παθολογιας,αυτο μονο στην ελλαδα γινεται με την ψυχολογια και την ψυχιατρικη

Ενταξει ας μην υπερβαλλουμε. Χασαπης και μανικιουριστ ειναι 2 "εντελως διαφορετικα" επαγγελματα
και τα 2 ειναι το ιδιο χρησιμα
Mην απολογεισαι, χρειαζεται κι αυτο. Αλλωστε πολλα θεματα ειναι διαχρονικα
συνηθως στα φορουμ ειναι κανονας να μην ξεθαβονται παλια θεματα

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 05:13, 13-04-09:

οταν λεμε πως κατι ειναι ψυχιατρικο,σημαινει πως υπαρχει παθολογια που η ιατρικη καλειται να ιασει
Η ψυχιατρικη δεν ασχολειται αποκλειστικα με οργανικες διαταραχες αν αυτο εννοεις...

το μυαλο ειναι οργανο.αυτο το οργανο οταν ασθενει,τοτε η κοινωνικη ταυτοτητα του ατομου για την συγκεκριμενη κουλτουρα διαταρασεται.αυτο προσπαθει να θεραπευσει ο ψυχιατρος.οπως ακριβως λες,διαταραχη ειναι κατι αθεμυτο σε μια συγκεκριμενη κοινωνια.δεν ειναι θεμα ισοπεδωσης αλλα οπτικης.πριν 30 χρονια η ομοφυλοφυλια θεωρουνταν διαταραχη βαση εγχειριδιων.στον μεσαιωνα η καθολικη εκκλησια ηταν πολυ κοντα στο να επιτρεψει γαμους ατομων του ιδιου φυλου.τα συμπερασματα δικα σου.
Το οτι ειναι οπτικη δεν αποκλειει οτι μπορει να ειναι και ισοπεδωτικη. Ναι μεν να καθοριζουμε τι ειναι διαταραχη, αλλά ας μην εξισωνουμε την αποδοχη της ομοφυλλοφιλιας με πχ μια ψυχωσικη διαταραχη. Δεν εχουν καμια σχεση, και αν φτασουμε να λεμε οτι δεν υπαρχει καμια διαταραχη-ασθενεια-οπως θες πες το, γιατι..."ολα ειναι οπτικη γωνια", τοτε ισοπεδωνουμε. Πχ οι ομοφυλλοφιλοι δεν εχουν καποια διαταραχη συμπεριφορας μεσα στο κοινωνικο συνολο, δεν βλαπτουν καποιον. Ο ψυχωσικος ομως και να λειτουργησει δε θα μπορει, και θα ειναι επικινδυνος..

δεν μπορει να κανει τιποτα απο αυτα γιατι δεν εχει εκπαιδευση,μην θεωρεις την ιατρια πανακεια για εφαρμογη θεραπειας της παθολογιας,αυτο μονο στην ελλαδα γινεται με την ψυχολογια και την ψυχιατρικη
Σου απαντησα στην κουβεντα σου :

"Ο δε ψυχολογος μπορει να εξασκησει την επιστημη "του" οπουδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε.Η ψυχολογια ασχολειται με :τα ζωα,τα παιδια,τα σχολεια,τις φυλακες,τα πανεπιστιμια,τα ναρκωτικα,τις οικογενειες,τους γαμους,τις γνωστικες λειτουργιες του εγκεφαλου,την συμπεριφορα και και και ο καταλογος ειναι τεραστιος.Αναλογα το ενδιαφερον του καθενος υπαρχει και κλαδος της ψυχολογιας. "

Τι σχεση εχει η εφαρμογη της παθολογιας με αυτα ; Αν ειχε και δε μπορει να τα κανει ο ψυχιατρος, πως θα τα κανει ο ψυχολογος που δεν εχει κανει καν ιατρικη ; Επιπροσθετα, δεν εχω δει στις λιστες με την εκπαιδευση ψυχιατρων, να λειπει η ψυχοθεραπεια. Το ποσο καλα γινεται και το ποσο καλος θα γινει ο καθενας, ειναι αλλη ιστορια..

και τα 2 ειναι το ιδιο χρησιμα
Δε θα το λεγα, αλλά τωρα λεμε αν ειναι ιδια, οχι αν εχουν εφαμιλλη σημασια. Και "ψυχιατρος" - "ψυχολογος" δεν θα τα χαρακτηριζα "2 εντελως διαφορετικα επαγγελματα". Χασαπης και μανικιουριστ, ναι.

συνηθως στα φορουμ ειναι κανονας να μην ξεθαβονται παλια θεματα
Δεν συναντησα ποτε τετοιο κανονα. Αντιθετως κανονας ειναι να μην δημιουργουνται νεα οταν υπαρχουν ηδη παλαιοτερα με το ιδιο θεμα.

Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 10:11, 13-04-09:

"Ο δε ψυχολογος μπορει να εξασκησει την επιστημη "του" οπουδηποτε μπορειτε να σκεφτειτε.Η ψυχολογια ασχολειται με :τα ζωα,τα παιδια,τα σχολεια,τις φυλακες,τα πανεπιστιμια,τα ναρκωτικα,τις οικογενειες,τους γαμους,τις γνωστικες λειτουργιες του εγκεφαλου,την συμπεριφορα και και και ο καταλογος ειναι τεραστιος.Αναλογα το ενδιαφερον του καθενος υπαρχει και κλαδος της ψυχολογιας. "

Τι σχεση εχει η εφαρμογη της παθολογιας με αυτα ; Αν ειχε και δε μπορει να τα κανει ο ψυχιατρος, πως θα τα κανει ο ψυχολογος που δεν εχει κανει καν ιατρικη ; Επιπροσθετα, δεν εχω δει στις λιστες με την εκπαιδευση ψυχιατρων, να λειπει η ψυχοθεραπεια. Το ποσο καλα γινεται και το ποσο καλος θα γινει ο καθενας, ειναι αλλη ιστορια..
Δε νομίζω ότι είπε πως αυτά τα πράγματα έχουν σχέση με παθολογία. Εννοεί μάλλον ότι η εκπαίδευση ενός ψυχολόγου δεν περιστρέφεται αποκλειστικά γύρω από την παθολογία και ότι υπάρχουν ένα σωρό άλλοι κλάδοι που δεν αφορούν έναν ψυχίατρο αλλά με τους οποίους θα μπορούσε να ασχοληθεί ένας ψυχολόγος.

Παράθεση

blaze ocean

Νεοφερμένος

O blaze ocean έγραψε στις 11:51, 13-04-09:

Η ψυχιατρικη δεν ασχολειται αποκλειστικα με οργανικες διαταραχες αν αυτο εννοεις...
οι ψυχιατροι ασχολουνται με ψυχικες παθησεις,αυτο εννοω.με ψυχικες διαταραχες ασχολουνται αφου εκπαιδευθουν σε καποια ψυχοθεραπεια που,μαντεψε,ειναι φτιαγμενη απο κλινικους ψυχολογους!και σου ξαναλεω,"ψυχοθεραπευτες" ειναι ελαχιστοι στην πραγματικοτητα..
Το οτι ειναι οπτικη δεν αποκλειει οτι μπορει να ειναι και ισοπεδωτικη. Ναι μεν να καθοριζουμε τι ειναι διαταραχη, αλλά ας μην εξισωνουμε την αποδοχη της ομοφυλλοφιλιας με πχ μια ψυχωσικη διαταραχη. Δεν εχουν καμια σχεση, και αν φτασουμε να λεμε οτι δεν υπαρχει καμια διαταραχη-ασθενεια-οπως θες πες το, γιατι..."ολα ειναι οπτικη γωνια", τοτε ισοπεδωνουμε. Πχ οι ομοφυλλοφιλοι δεν εχουν καποια διαταραχη συμπεριφορας μεσα στο κοινωνικο συνολο, δεν βλαπτουν καποιον. Ο ψυχωσικος ομως και να λειτουργησει δε θα μπορει, και θα ειναι επικινδυνος..
ποιος ψυχωσικος ειναι επικινδυνος?γιατι εγω δεν ξερω κανενα ψυχωσικο επικινδυνο εκτος αν μιλας για καποιον "σχιζοφρενη δολοφονο" απο καποια ταινια.οι περισσοτερες διαταραχες ειναι κοινωνικα κατασκευασμενες και οι ψυχιατροι το μονο που κανουν ειναι να τις "γιατρευουν".ενω οι ψυχολογοι μπρορουν,με την εκπαιδευση που εχουν,να ανασκευασουν το περιβαλλον του διαταραγμενου(η γενικοτερα του πλυθησμου) ετσι ωστε να μην υπαρχει τετοια διαταραχη.η ανορεξια(που ειναι και της μοδας και ειναι η διαταραχη με τα μεγαλυτερα ποσοστα θανατου,μια και μιλησες για επικινδυνινοτητα)?απο την οικογενεια προερχεται,υπερβολικη πιεση στο παιδι να ειναι "τελειο" και "καλο",δε θελει και πολυ οι γνωστικες λειτουργιες να παρουν φωτια.και η λιστα παει και παει και παει...σου ειπα αυτο για την ομοφυλοφυλια για να καταλαβεις πως οι διαταραχες ειναι κατι που ενοχλει την εκαστοτε κυριαρχη κουλτουρα,οπως παλια οι γκεη ενοχλουσαν και τους βγαλανε διαταραγμενους(ενω παλαιοτερα ηταν φυσιολογικο),ετσι τωρα απο την μια θεραπευουν διαταραχες και απο την αλλη δεν κανουν κατι ουσιαστικο για να μην υφιστανται καν(ενω μπορουν).και ειδικα οι ψυχιατροι ειναι μπλεγμενοι με φαρμακευτικες στην ελλαδα(οπως ολοι οι γιατροι).δε λεω κατι αλλο γι αυτο.
επισης,ψυχιατρος και να ειναι ψυχαναλυτης,ειναι απο μονο του οξυμωρο σχημα..
Σου απαντησα στην κουβεντα σου :

Δε θα το λεγα, αλλά τωρα λεμε αν ειναι ιδια, οχι αν εχουν εφαμιλλη σημασια. Και "ψυχιατρος" - "ψυχολογος" δεν θα τα χαρακτηριζα "2 εντελως διαφορετικα επαγγελματα". Χασαπης και μανικιουριστ, ναι.
ο ψυχιατρος ειναι γιατρος,ως γιατρος λοιπον δεν εχει καμμια δουλεια να συμβουλευει για γαμους,βαφτισια,εφηβους κλπ κλπ κλπ.αυτη η συγχυση υφισταται μονο στην ελλαδα σχετικα με ψυχιατρους και ψυχολογους.ειναι εντελώς διαφορετικες προσεγγισεις που για να υπαρχει αποτελεσμα,πρεπει να συνεργαστουν(στα βαρια περιστατικα που μπαινουν τα φαρμακα στη μεση εννοω).ο ψυχιατρος δεν εχει τις γνωσεις που εχει ενας ψυχολογος σχετικα με κοινωνικες δομες,δεσμους,θεσμικους ρολους προσωπων στο εκαστοτε περιβαλλον,μορφικες επεκτασεις απολυταρχικων προσωπων κλπ κλπ κλπ επ'απειρον.οπως αντιστοιχα ενας ψυχολογος δεν εχει την ιατρικη εκπαιδευση για να μπορει να δινει φαρμακα και να κανει παρακολουθηση σε νοσοκομειακο περιβαλλον
Δεν συναντησα ποτε τετοιο κανονα. Αντιθετως κανονας ειναι να μην δημιουργουνται νεα οταν υπαρχουν ηδη παλαιοτερα με το ιδιο θεμα.
τον εχω συναντησεις σε πολλα φορουμς του εξωτερικου

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:35, 13-04-09:

οι ψυχιατροι ασχολουνται με ψυχικες παθησεις,αυτο εννοω.με ψυχικες διαταραχες ασχολουνται αφου εκπαιδευθουν σε καποια ψυχοθεραπεια που,μαντεψε,ειναι φτιαγμενη απο κλινικους ψυχολογους!και σου ξαναλεω,"ψυχοθεραπευτες" ειναι ελαχιστοι στην πραγματικοτητα..
Σου ειπε καποιος οτι στην εκπαιδευση του ψυχιατρου δεν συμπεριλαμβανεται η ψυχοθεραπεια ; Και περα απο αυτο, ειναι ευρυς ο τομεας, οποιος αποφασισει να ασχοληθει με ψυχοθεραπεια, αναγκαστικα την μελεταει πρωτα. Τωρα δε μιλαμε για το ποσοι γινονται καλοι.

ποιος ψυχωσικος ειναι επικινδυνος?γιατι εγω δεν ξερω κανενα ψυχωσικο επικινδυνο εκτος αν μιλας για καποιον "σχιζοφρενη δολοφονο" απο καποια ταινια.
Αν κολλησες στο ψυχωσικος, σβηστο και βαλε με διαταραχες αντιληψης και συναισθηματικες.

οι περισσοτερες διαταραχες ειναι κοινωνικα κατασκευασμενες και οι ψυχιατροι το μονο που κανουν ειναι να τις "γιατρευουν".
Αν δεν εξηγησεις τι εννοεις με τα εισαγωγικα, δε μπορω να σχολιασω. Παντως διαφωνω οτι "οι περισσοτερες" ειναι ανυπαρκτες επειδη ειναι κατασκευασματα. Εχεις καποια ερευνα επ αυτου ;

ενω οι ψυχολογοι μπρορουν,με την εκπαιδευση που εχουν,να ανασκευασουν το περιβαλλον του διαταραγμενου(η γενικοτερα του πλυθησμου) ετσι ωστε να μην υπαρχει τετοια διαταραχη.η ανορεξια(που ειναι και της μοδας και ειναι η διαταραχη με τα μεγαλυτερα ποσοστα θανατου,μια και μιλησες για επικινδυνινοτητα)?απο την οικογενεια προερχεται,υπερβολικη πιεση στο παιδι να ειναι "τελειο" και "καλο",δε θελει και πολυ οι γνωστικες λειτουργιες να παρουν φωτια.και η λιστα παει και παει και παει...
θελεις να πεις οτι ο ψυχολογος εχει ευρυτερο πεδιο γνωσης στις ψυχικες διαταραχες, απο εναν ψυχιατρο (χωρις να μιλησουμε για το τι εχει μελετησει ο καθενας) ;

ετσι τωρα απο την μια θεραπευουν διαταραχες και απο την αλλη δεν κανουν κατι ουσιαστικο για να μην υφιστανται καν(ενω μπορουν).
Τελικα μπορουν ; Γιατι πριν ελεγες οτι δε μπορουν, και μπορει μονο ο ψυχολογος...

και ειδικα οι ψυχιατροι ειναι μπλεγμενοι με φαρμακευτικες στην ελλαδα(οπως ολοι οι γιατροι).δε λεω κατι αλλο γι αυτο.
Οχι μονο στην ελλαδα. Αλλα εσυ μου φαινεται μισεις τους ψυχιατρους επειδη πιστευεις οτι υπαρχουν πολλοι κακοι ψυχιατροι που ενω δε μπορουν να βοηθησουν χωρις φαρμακα (γιατι δεν ξερουν), ..δινουν φαρμακα...μπερδεμενα μας τα λες...

επισης,ψυχιατρος και να ειναι ψυχαναλυτης,ειναι απο μονο του οξυμωρο σχημα..
Σε ποιο συμπαν ; Το λες επειδη πολλοι δεν ειναι καλοι/δεν το χουν ; Αν ναι, κακως. Το οτι πολλοι δε το κανουν δε σημαινει οτι δεν περιλαμβανεται στην εκπαιδευση τους, ή οτι ειναι τοσο ασχετο ωστε να το λες και οξυμωρο.Μηπως την ψυχαναλυση την εφυηρε ψυχολογος ;

ο ψυχιατρος ειναι γιατρος,ως γιατρος λοιπον δεν εχει καμμια δουλεια να συμβουλευει για γαμους,βαφτισια,εφηβους κλπ κλπ κλπ.αυτη η συγχυση υφισταται μονο στην ελλαδα σχετικα με ψυχιατρους και ψυχολογους.ειναι εντελώς διαφορετικες προσεγγισεις που για να υπαρχει αποτελεσμα,πρεπει να συνεργαστουν(στα βαρια περιστατικα που μπαινουν τα φαρμακα στη μεση εννοω).ο ψυχιατρος δεν εχει τις γνωσεις που εχει ενας ψυχολογος σχετικα με κοινωνικες δομες,δεσμους,θεσμικους ρολους προσωπων στο εκαστοτε περιβαλλον,μορφικες επεκτασεις απολυταρχικων προσωπων κλπ κλπ κλπ επ'απειρον.οπως αντιστοιχα ενας ψυχολογος δεν εχει την ιατρικη εκπαιδευση για να μπορει να δινει φαρμακα και να κανει παρακολουθηση σε νοσοκομειακο περιβαλλον
Φυσικα και να συνεργαζονται. Αυτο δε σημαινει ομως τα υπολοιπα ακραια που ειπες, οτι ενας ψυχιατρος ειναι ακυρο να λεμε οτι ξερει ή οτι μπορει να ξερει να κανει ψυχαναλυση,ψυχοθεραπεια κλπ.

"κοινωνικες δομες,δεσμους,θεσμικους ρολους προσωπων στο εκαστοτε περιβαλλον"
: αυτο το εξηγεις λιγο παραπανω αν θελεις..

τον εχω συναντησεις σε πολλα φορουμς του εξωτερικου
Δεν μιλησα για ελληνικα μονο Εγω δεν τον συναντησα ποτε. Anyway.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blaze ocean

Νεοφερμένος

O blaze ocean έγραψε στις 17:07, 13-04-09:

Σου ειπε καποιος οτι στην εκπαιδευση του ψυχιατρου δεν συμπεριλαμβανεται η ψυχοθεραπεια ; Και περα απο αυτο, ειναι ευρυς ο τομεας, οποιος αποφασισει να ασχοληθει με ψυχοθεραπεια, αναγκαστικα την μελεταει πρωτα. Τωρα δε μιλαμε για το ποσοι γινονται καλοι.
εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια δεν κανουν,μαθαινουν απλα καποιες τεχνικες.αλλο το ενα,αλλο το αλλο.δεν ειναι θεμα ευρυτητας του τομεα καθως υπαρχουν πανω απο 400 προσεγγισεις στην λεγομενη ψυχοθεραπεια.ψυχοθεραπευτης για να γινει καποιος πρεπει να κανει εκπαιδευση σε καποιον φορεα(δημοσιο η ιδιωτικο) και σε αρκετες προσεγγισεις προσωπικη θεραπεια και μετα εποπτεια και πρακτικη,αυτα δε τα κανει καμμια ψυχιατρικη.
Αν κολλησες στο ψυχωσικος, σβηστο και βαλε με διαταραχες αντιληψης και συναισθηματικες.
ποιες διαταραχες αντιληψης γνωριζεις?δυσλεξια?δεπυ?παλι ερχεσαι σε αυτο που σου ειπα,οι διαταραχες ειναι στην ουσια πλασματικα προβληματα που "εμποδιζουν" το ατομο να συμβιβαστει σε συγκεκριμενους κοινωνικους κανονες και να λειτουργει βαση αυτων.το να λες πως ειναι παιδι ειναι διαταραγμενο επειδη δεν τα παει καλα στο σχολειο η επειδη δε μαζευει τα παιχνιδια του, ειναι παραλογο.βεβαια οι γονεις θα πληρωσουν για να εχουν ενα "φυσιολογικο" παιδι...οπως πολλες κυριες θα πληρωσουν για να "Βρουν" τον εαυτο τους ενω ο ορισμος του εαυτου,ειναι επισης κατασκευασμα(ψαξτο κι εδω γιατι δε μου τα λες καλα)...
για τις συναισθηματικες διαταραχες το αφηνω ασχολιαστο.
Αν δεν εξηγησεις τι εννοεις με τα εισαγωγικα, δε μπορω να σχολιασω. Παντως διαφωνω οτι "οι περισσοτερες" ειναι ανυπαρκτες επειδη ειναι κατασκευασματα. Εχεις καποια ερευνα επ αυτου ;
"γιατρευω" μια παθολογια σημαινει :ανακουφιζω απο τα συμπτωματα,εξαλειφω τα συμπτωματα,θεραπευω.οταν μιλαμε για κρυωμα,η θεραπεια ειναι προφανης.οταν μιλαμε ομως για "διαταραχες"?δεν θα σου δωσω δημοσιευσεις,εφοσον διαφωνεις σημαινει πως εχει διαβασει μελετες και για τα 2 και πως εχεις κανει και ερευνα.το να λεμε τι εχει διαβασει ο καθενας ειναι ανουσιο,τις θεσεις μας προβαλουμε απλα.σιγουρα υπαρχουν διαταραχες,δεν αμφισβητω αυτο,αλλα οι διαταραχες αυτες δεν ειναι οπως το κρυωμα πχ αλλα ειναι κατασκευσματα.επισης,δε νομιζω να χρησημοποιησα τον ορο "ανυπαρκτες",εκτος κι αν δε θυμαμαι καλα
θελεις να πεις οτι ο ψυχολογος εχει ευρυτερο πεδιο γνωσης στις ψυχικες διαταραχες, απο εναν ψυχιατρο (χωρις να μιλησουμε για το τι εχει μελετησει ο καθενας) ;
μιλησα μονο για ψυχικες διαταραχες εγω?δε νομιζω,ειπα πως εχει ευρυτερο πεδιο γνωσεων γενικα,ο ψυχιατρος εχει ειδικο πεδιο γνωσεων.ο ψυχολογος μπορει να δει πιο μακρυα στο που οφειλεται μια διαταραχη(οποιουδηποτε ειδους)
Τελικα μπορουν ; Γιατι πριν ελεγες οτι δε μπορουν, και μπορει μονο ο ψυχολογος...
μπορουν εφοσον συνεργαστουν με τους ψυχολογους,δεν πεφτω σε τετοιες αντιφασεις μην ανησυχεις
Οχι μονο στην ελλαδα. Αλλα εσυ μου φαινεται μισεις τους ψυχιατρους επειδη πιστευεις οτι υπαρχουν πολλοι κακοι ψυχιατροι που ενω δε μπορουν να βοηθησουν χωρις φαρμακα (γιατι δεν ξερουν), ..δινουν φαρμακα...μπερδεμενα μας τα λες...
τι ειπα μπερδεμενο?μαλλον εσυ δεν καταλαβες!δεν μισω κανεναν,απλα ξεκαθαριζω τι κανει ο ενας και τι ο αλλος.ειναι γεγονος πως υπαρχουν πολλοι κακοι γιατροι(και ψυχολογοι) αλλα στην ελλαδα συγκεκριμενα η χορηγηση φαρμακων ειναι εκτεταμενη(μην αναλυουμε τι γινεται με τις φαρμακευτικες τωρα),περισσοτερο απ'ο,τι στο εξωτερικο
Σε ποιο συμπαν ; Το λες επειδη πολλοι δεν ειναι καλοι/δεν το χουν ; Αν ναι, κακως. Το οτι πολλοι δε το κανουν δε σημαινει οτι δεν περιλαμβανεται στην εκπαιδευση τους, ή οτι ειναι τοσο ασχετο ωστε να το λες και οξυμωρο.Μηπως την ψυχαναλυση την εφυηρε ψυχολογος ;
ξαναπρουποθετεις πως υπαρχει εκτεταμενη εκπαιδευση σε ψυχοθεραπειες στην ψυχιατρικη,δεν ειναι ετσι στο ξαναλεω.την ψυχαναλυση την εφηυρε νευρολογος,οχι ψυχιατρος.και δεν την εφηυρε για να θεραπευσει την "σχιζοφρενεια" αλλα για αλλα πραγματα,κανε την ερευνα σου...και ναι ειναι οξυμωρο γιατι η ψυχαναλυση εξορισμου εχει εντελως διαφορετικη προσεγγιση στις "διαταραχες" απο την ψυχιατρικη.ξανακανε κι εδω μια ερευνα..
Φυσικα και να συνεργαζονται. Αυτο δε σημαινει ομως τα υπολοιπα ακραια που ειπες, οτι ενας ψυχιατρος ειναι ακυρο να λεμε οτι ξερει ή οτι μπορει να ξερει να κανει ψυχαναλυση,ψυχοθεραπεια κλπ.
μαλλον δεν ξερεις να διαβασεις σωστα φιλε μου...δεν ειπα πως ενας ψυχιατρος δεν ξερει η δε μπορει να κανει ψυχαναλυση!ειπα πως δεν ξερει το θεμα οσο σφαιρικα το ξερει ενα ψυχολογος

"κοινωνικες δομες,δεσμους,θεσμικους ρολους προσωπων στο εκαστοτε περιβαλλον" : αυτο το εξηγεις λιγο παραπανω αν θελεις..
τι να εξηγησω ακριβως?ο ψυχολογος μπορει να καταλαβει(επειδη εχει κανει μαθηματα πανω σε αυτα) πως διαβαθμιζεται η ιεραρχια σε καθε κοινωνικη συναναστροφη του πελατη του.ετσι,αντιλαμβανεται πιο αμμεσα τι προβληματα υπαρχουν.δεν μπορω να δω τι αλλο να εξηγησω
Δεν μιλησα για ελληνικα μονο Εγω δεν τον συναντησα ποτε. Anyway.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:17, 13-04-09:

εκπαιδευση στην ψυχοθεραπεια δεν κανουν,μαθαινουν απλα καποιες τεχνικες.αλλο το ενα,αλλο το αλλο.δεν ειναι θεμα ευρυτητας του τομεα καθως υπαρχουν πανω απο 400 προσεγγισεις στην λεγομενη ψυχοθεραπεια.ψυχοθεραπευτης για να γινει καποιος πρεπει να κανει εκπαιδευση σε καποιον φορεα(δημοσιο η ιδιωτικο) και σε αρκετες προσεγγισεις προσωπικη θεραπεια και μετα εποπτεια και πρακτικη,αυτα δε τα κανει καμμια ψυχιατρικη.
Αρα δε τα λες καλα. Κανουν, (αν ψαξεις θα δεις οτι αναγραφεται παντου), αλλά δεν ειναι επαρκης αυτη η εκπαιδευση και χρειαζεται επιπλεον. Να καταλαβαινομαστε...Και μιλας μαλλον για Ελλαδα, δε νομιζω να γνωριζεις το επιπεδο εκαπιδευσης καθε άλλου κρατους..

ποιες διαταραχες αντιληψης γνωριζεις?δυσλεξια?δεπυ?παλι ερχεσαι σε αυτο που σου ειπα,οι διαταραχες ειναι στην ουσια πλασματικα προβληματα που "εμποδιζουν" το ατομο να συμβιβαστει σε συγκεκριμενους κοινωνικους κανονες και να λειτουργει βαση αυτων.το να λες πως ειναι παιδι ειναι διαταραγμενο επειδη δεν τα παει καλα στο σχολειο η επειδη δε μαζευει τα παιχνιδια του, ειναι παραλογο.βεβαια οι γονεις θα πληρωσουν για να εχουν ενα "φυσιολογικο" παιδι...οπως πολλες κυριες θα πληρωσουν για να "Βρουν" τον εαυτο τους ενω ο ορισμος του εαυτου,ειναι επισης κατασκευασμα(ψαξτο κι εδω γιατι δε μου τα λες καλα)...
Παντως αν εχεις σχεση με ψυχολογια, τοτε μαλλον και εκει η εκπαιδευση χωλαινει. Η δυσλεξια δεν εχει καμια σχεση με διαταραχες αντιληψης. Διαταραχες αντιληψης ειναι οι παραισθησεις,οι ψυεδαισθησεις, οι ψευδοψευαισθησεις, ο αποπραγματισμος, η αποπροσωποιηση, η δυσμορφοφοβια...

για τις συναισθηματικες διαταραχες το αφηνω ασχολιαστο.
..ε αστο καλυτερα..

"γιατρευω" μια παθολογια σημαινει :ανακουφιζω απο τα συμπτωματα,εξαλειφω τα συμπτωματα,θεραπευω.οταν μιλαμε για κρυωμα,η θεραπεια ειναι προφανης.οταν μιλαμε ομως για "διαταραχες"?
τοτε απλα αλλαξε τη λεξη "ιατρευω". Στις λεξεις θα κολλαμε ;

δεν θα σου δωσω δημοσιευσεις,εφοσον διαφωνεις σημαινει πως εχει διαβασει μελετες και για τα 2 και πως εχεις κανει και ερευνα.
Οχι. σημαινει πως δεν εχω ακουσει αυτο που λες, δε μου ακουγεται πολυ λογικο, και θα με ενδιεφερε να μαθω γι'αυτο.

το να λεμε τι εχει διαβασει ο καθενας ειναι ανουσιο,τις θεσεις μας προβαλουμε απλα.
Οι θεσεις μας διαμορφωνονται απο αυτα που εχουμε διαβασει, απο τις πληροφοριες και σκεψεις πανω σε ενα θεμα. Καθολου ανουσιο.

σιγουρα υπαρχουν διαταραχες,δεν αμφισβητω αυτο,αλλα οι διαταραχες αυτες δεν ειναι οπως το κρυωμα πχ αλλα ειναι κατασκευσματα.επισης,δε νομιζω να χρησημοποιησα τον ορο "ανυπαρκτες",εκτος κι αν δε θυμαμαι καλα
Δεν ειπες αυτη τη λεξη, αλλά οπως το ειπες, τις κατασκευασε καποιος, αρα δεν υπηρχαν απο μονες τους. Αυτο εννοω. αν καταλαβα λαθος, ζητω συγνωμη.

μιλησα μονο για ψυχικες διαταραχες εγω?δε νομιζω,ειπα πως εχει ευρυτερο πεδιο γνωσεων γενικα,ο ψυχιατρος εχει ειδικο πεδιο γνωσεων.ο ψυχολογος μπορει να δει πιο μακρυα στο που οφειλεται μια διαταραχη(οποιουδηποτε ειδους)
Γιατι αυτο ; Επειδη ο ενας εχει κανει ΚΑΙ ιατρικη ;

μπορουν εφοσον συνεργαστουν με τους ψυχολογους,δεν πεφτω σε τετοιες αντιφασεις μην ανησυχεις
Μηπως παιζεις με τις λεξεις λιγουλακι ; Γιατι οταν λεμε "αυτο δε μπορει να το κανει ο ψυχιατρος", δεν εννουμε "αυτο δε μπορει να το κανει χωρις τη βοηθεια αλλου"...εννοουμε δε μπορει μονος του. Και γω συζητησα πανω στο αν ειναι δυνατον να μπορει ή οχι μονος του καποιος που εχει καταρτηστει.

τι ειπα μπερδεμενο?μαλλον εσυ δεν καταλαβες!δεν μισω κανεναν,απλα ξεκαθαριζω τι κανει ο ενας και τι ο αλλος.
Ναι...μονο που συρρικνωνεις τον εναν και επεκτεινεις τον αλλον...ή ιδεα μου ;

ξαναπρουποθετεις πως υπαρχει εκτεταμενη εκπαιδευση σε ψυχοθεραπειες στην ψυχιατρικη,δεν ειναι ετσι στο ξαναλεω.την ψυχαναλυση την εφηυρε νευρολογος,οχι ψυχιατρος.
Ειπα εγω οτι την εφυηρε ψυχιατρος ; Εγω ειπα οτι ΔΕΝ την εφυηρε ψυχολογος.Ως γνωστον ο Φρουντ ηταν και ηταν νευρολογος. Ιατρος παντως...Και αν θες να το σκαλισουμε, δεν ηταν καν ο Φρουντ στην πραξη, γιατι ειχε ανακαλυφθει πολυ παλαιοτερα αλλα πιο αδρα. Κανω την ερευνα μου, μην ανησυχεις

και δεν την εφηυρε για να θεραπευσει την "σχιζοφρενεια" αλλα για αλλα πραγματα,κανε την ερευνα σου...
ειπα εγω οτι γιαυτο την εφυηρε ;

και ναι ειναι οξυμωρο γιατι η ψυχαναλυση εξορισμου εχει εντελως διαφορετικη προσεγγιση στις "διαταραχες" απο την ψυχιατρικη.ξανακανε κι εδω μια ερευνα..
Μαλλον εχεις αλλο ορισμο για το τι ειναι ψυχιατρικη, δεν εξηγειται αλλιως...θα σου προτεινα να σκεφτεις μηπως η ψυχαναλυση ειναι κομματι της ψυχιατρικης...και να σταματησεις να σκεφτεσαι ποσοι ψυχιατροι ασοχλουνται ή οχι με ψυχαναλυση ή με τι επιτυχια. Δεν αλλαζει αυτο, το γεγονος οτι η ψυχαναλυση ειναι εργαλειο της ψυχιατρικης και πως η ψυχολογια ειναι υποσυνολο της επιστημης της ψυχιατρικης. Οπως πχ τα μαθηματικα ειναι υποσυνολο της φυσικης.

μαλλον δεν ξερεις να διαβασεις σωστα φιλε μου...δεν ειπα πως ενας ψυχιατρος δεν ξερει η δε μπορει να κανει ψυχαναλυση!ειπα πως δεν ξερει το θεμα οσο σφαιρικα το ξερει ενα ψυχολογος
Ισως πρεπει να ξαναδιαβασεις ολα τα ποστς σου, γιατι αυτο ειπες, απλα οχι με αυτες τις λεξεις. Θα αποφυγω να σου δειξω που, προς το παρον.Αν θυμηθεις μαλιστα, εγω ημουν που απο την αρχη σου ελεγα οτι δεν συζητω ποσο καλα θα το κανει καποιος, αλλα αν εμπιπτει στη σφαιρα της επιστημης του, αν εκπαιδευεται, αν ειναι βασιμο να ειμαστε απολυτοι οτι ενας ψυχιατρος δε μπορει να τα κανει αυτα.

τι να εξηγησω ακριβως?ο ψυχολογος μπορει να καταλαβει(επειδη εχει κανει μαθηματα πανω σε αυτα) πως διαβαθμιζεται η ιεραρχια σε καθε κοινωνικη συναναστροφη του πελατη του.ετσι,αντιλαμβανεται πιο αμμεσα τι προβληματα υπαρχουν.δεν μπορω να δω τι αλλο να εξηγησω
...και ο ψυχιατρος οχι. Αρα ; δε λες οτι ο ψυχιατρος δε μπορει να κανει ψυχοθεραπεια στην ουσια ;

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,814 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:56, 13-04-09:

Δυστυχώς από ένα σημείο και μετά δε μπορώ να σας παρακολουθήσω αν και η συζήτηση με ενδιαφέρει. Ας μην στεκόμαστε τόσο, στο τι εννοούσε ο καθένας, αλλά στην ουσία.

Πριν από αρκετό καιρό είχα διαβάσει το παρακάτω το οποίο είχα τότε παραθέσει στο steki και είχε συμφωνήσει τότε και ο Μοναχός. Το θέτω ξανά στη συζήτηση ως ένα στοιχείο της κατάστασης που επικρατεί στην Ελλάδα:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
(Από συνέντευξη)
Ποιοί είναι οι καλοί θεραπευτές;

Ματθαίος Γιωσαφάτ: -Για να είναι κάποιος καλός θεραπευτής χρειάζεται σωστή εκπαίδευση και ταλέντο. Όταν ήρθα στην Ελλάδα δεν υπήρχε εκπαίδευση. Εμείς εκπαιδεύαμε τους άλλους. Σήμερα οι εκπαιδευμένοι άνθρωποι ακόμα και σε εταιρίες χαμηλού επιπέδου είναι σύνολο 200-300 άτομα. Με πολύ σωστή εκπαίδευση είναι γύρω στους 150. Στην Αθήνα όμως κυκλοφορούν πάνω από 6.000 θεραπευτές.

Μπορεί να είναι ψυχίατροι, αλλά δεν είναι ψυχοθεραπευτές. Μπορεί να είναι ψυχολόγοι, αλλά δεν είναι ψυχοθεραπευτές. Οι ψυχολόγοι δεν έχουν καμία εκπαίδευση για να ασχολούνται με τα ψυχολογικά προβλήματα των ανθρώπων, είναι κυρίως για να κάνουν ψυχολογικά τεστ, εκτός αν έχουν κάνει ειδική εκπαίδευση.

Αν ανοίξετε τον Χρυσό Οδηγό στην Αθήνα θα δείτε «μέντιουμ-ψυχαναλυτής», «καφετζού-πρόεδρος ψυχαναλυτικών εταιρειών» κτλ. Η Ευρωπαϊκή Ένωση έχει δώσει τώρα εντολή να γίνει η ψυχοθεραπεία επάγγελμα. Να μην μπορεί κάποιος να την ασκήσει είτε είναι ψυχίατρος είτε είναι ψυχολόγος. Σήμερα όλοι οι ψυχίατροι γράφουν στην κάρτα τους ψυχίατρος-ψυχοθεραπευτής.
Σε πολλές χώρες της Ευρώπης έχει ορίσει το κράτος μια υπηρεσία η οποία ελέγχει τις εταιρίες και βγάζει ένα βιβλίο με τους θεραπευτές μιας χώρας και τις εταιρίες στις οποίες είναι μέλη. Στην Αγγλία έχει γίνει αυτό. Στην Ελλάδα γίνεται τώρα.

Μετέχω σε μια σχετική επιτροπή και προσπαθούμε να δούμε τι θα γίνει, αλλά είναι δύσκολο, γιατί εμπλέκονται πολλά συμφέροντα. Αντίστοιχη επιτροπή υπάρχει μια στο ΚΕΣΥ και μια στην Ψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδας.

Ο Ματθαίος Γιωσαφάτ τελείωσε την Ιατρική στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και κατόπιν μετέβη για μετεκπαίδευση στο Λονδίνο όπου και εργάστηκε για 15 χρόνια. Εκεί διετέλεσε Διευθυντής του Κέντρου Οικογενειακής Ψυχιατρικής του Λονδίνου στο Βρετανικό Σύστημα Υγείας, καθώς και Επίκουρος καθηγητής στο Μεταπτυχιακό Ινστιτούτο του Πανεπιστημίου του Λονδίνου. Έχει κάνει μακρόχρονη επίσημη εκπαίδευση στην Ψυχανάλυση και όταν επέστρεψε στην Ελλάδα εξελέγη Διευθυντής του Παιδοψυχιατρικού Νοσοκομείου Αττικής. Ίδρυσε την παιδοψυχιατρική Εταιρεία Ελλάδας, την Ελληνική Εταιρεία Ψυχαναλυτικής Ψυχοθεραπείας και την Ελληνική Εταιρεία Ομαδικής Ανάλυσης και Οικογενειακής Θεραπείας, της οποίας είναι πρόεδρος και Διευθυντής του Εκπαιδευτικού της Ινστιτούτου.
Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Από το στόμα τους κ στου Θεού τ' αυτί, αλλά χλωμό το βλέπω στην Ελλάδα. Οι συνδικαλιστές ψυχολόγοι (οι τυχοδιώκτες εννοείται, όχι οι επαγγελματίες ειδικοί) θα πέσουν να φάνε όποιον τους απαγορεύσει να ασκούν ψυχοθεραπευτικές μεθόδους χωρίς να έχουν κάποια ειδική εκπαίδευση. Το πρόβλημα είναι ότι ορισμένοι (ή πολλοί, αν θέλετε) πτυχιούχοι ψυχολόγοι (που μέχρι χθες αυτόματα είχαν δικαίωμα να αυτοαποκαλούνται "ψυχολόγοι" κ να είναι μέλη του αντίστοιχου επαγγελματικού συνδέσμου, δεν γνωρίζω αν τα κριτήρια εναρμονίστηκαν πλέον με αυτά της ΕΕ) δεν καταλαβαίνουν την σοβαρότητα του επαγγέλματος, με αποτέλεσμα να κάνουν περισσότερο κακό παρά καλό. Το να μπουν κάποια σοβαρά κριτήρια θα είναι υπέρ τόσο των θεραπευόμενων - που πλέον θα ξέρουν ότι είναι σε σίγουρα χέρια κ όχι σε κομπογιαννίτες - όσο κ υπέρ των ίδιων των λειτουργών ψυχικής υγείας, καθώς το επάγγελμα επιτέλους θα έχει κύρος!

χλωμό κ πάλι χλωμό το βλέπω για την Ελλάδα

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blaze ocean

Νεοφερμένος

O blaze ocean έγραψε στις 10:47, 14-04-09:

Αρα δε τα λες καλα. Κανουν, (αν ψαξεις θα δεις οτι αναγραφεται παντου), αλλά δεν ειναι επαρκης αυτη η εκπαιδευση και χρειαζεται επιπλεον. Να καταλαβαινομαστε...Και μιλας μαλλον για Ελλαδα, δε νομιζω να γνωριζεις το επιπεδο εκαπιδευσης καθε άλλου κρατους..
κανουν μερικες προσεγγισεις.ειναι πανω απο 400 αυτην την στιγμη.μη τα ξαναλεμε.δεν γνωριζεις βασικα πραγματα.ψυχοθεραπευτης για γινεις δεν φτανει η σχολη της ψυχιατρικης.γνωριζω την εκπαιδευση στα κυριαρχα κρατη της ψυχικης υγειας.στην αμερικη για να εισαι στον συλλογο,θες διδακτορικο.στην αγγλια πολυετη εποπτεια.στην γερμανια επισης
Παντως αν εχεις σχεση με ψυχολογια, τοτε μαλλον και εκει η εκπαιδευση χωλαινει. Η δυσλεξια δεν εχει καμια σχεση με διαταραχες αντιληψης. Διαταραχες αντιληψης ειναι οι παραισθησεις,οι ψυεδαισθησεις, οι ψευδοψευαισθησεις, ο αποπραγματισμος, η αποπροσωποιηση, η δυσμορφοφοβια...
εκπαιδευση εξωτερικου εχω.ολα αυτα που λες ειναι συμπτωματα,οχι διαταραχες.διαταραχες αντιληψης ειναι η δεπυ,η δυσλεξια και μερικες αλλες.τα συμπτωματα που περιγραφεις υπαρχουν σε διαφορες διαταραχες τα σφυριγματακια ειπαμα αλλου.φαινεται πως δεν εισαι του χωρου.αν ομως εισαι και κανω λαθος,λυπαμαι που υπαρχει περιπτωση να βγει για δουλεια καποιος σαν εσενα...

..ε αστο καλυτερα..
αν πιστευεις αληθεια πως υπαρχουν συναισθηματικες διαταραχες,αποδειξε το
τοτε απλα αλλαξε τη λεξη "ιατρευω". Στις λεξεις θα κολλαμε ;
ναι στις λεξεις θα κολλαμε.οταν καποιος λεει πως θεραπευει δεν πρεπει να κοροιδευει
Οχι. σημαινει πως δεν εχω ακουσει αυτο που λες, δε μου ακουγεται πολυ λογικο, και θα με ενδιεφερε να μαθω γι'αυτο.
τοτε προφανεστατα δεν εισαι του χωρου.δεν εχω κανενα προβλημα να κανω συζητητηση με ατομα ασχετα απο σπουδες πανω στον τομεα της ψυχικης υγειας αλλα απο ενα σημειο και μετα,για να καταλαβεις καποια πραγματα πρεπει να εχεις καποιο γνωστικο υποβαθρο.σου ειπα ψαξτο(οσο μπορεις καθως προσβαση σε ειδικα αρθρα δεν νομιζω να εχεις,wikipedia ftw δλδ)

Οι θεσεις μας διαμορφωνονται απο αυτα που εχουμε διαβασει, απο τις πληροφοριες και σκεψεις πανω σε ενα θεμα. Καθολου ανουσιο.
Δεν καταλαβαινεις μαλλον οταν μιλαμε.ειπα πως ειναι ανουσιο να λεμε τι εχει διαβασει ο καθενας,και να σου δωσω 15 πηγες,δεν θα τις διαβασεις και δε θα καταλαβεις τι λενε.σε αυτα τα πραγματα η σκεψη μπαινει αφου εχεις μπει στην διαδικασια να ερευνησεις σοβαρα,οχι αμπελοφιλοσοφιες σχετικα με το θεμα

Δεν ειπες αυτη τη λεξη, αλλά οπως το ειπες, τις κατασκευασε καποιος, αρα δεν υπηρχαν απο μονες τους. Αυτο εννοω. αν καταλαβα λαθος, ζητω συγνωμη.
δεκτη η συγγνωμη.το ο,τι καποιος εφτιαξε το μολλ και πας βολτα,δε σημαινει πως το μολ ειναι ανυπαρκτο αλλα ουτε πως ηταν εκει απο παντα και αρα ειναι δεδομενο
Γιατι αυτο ; Επειδη ο ενας εχει κανει ΚΑΙ ιατρικη ;
πολυ το κουραζεις.αλλες σπουδες ο ενας,αλλο ο αλλος
Μηπως παιζεις με τις λεξεις λιγουλακι ; Γιατι οταν λεμε "αυτο δε μπορει να το κανει ο ψυχιατρος", δεν εννουμε "αυτο δε μπορει να το κανει χωρις τη βοηθεια αλλου"...εννοουμε δε μπορει μονος του. Και γω συζητησα πανω στο αν ειναι δυνατον να μπορει ή οχι μονος του καποιος που εχει καταρτηστει.
αντε παλιαφου αμφιβαλεις τοσο ψαξτο μονος σου
Ναι...μονο που συρρικνωνεις τον εναν και επεκτεινεις τον αλλον...ή ιδεα μου ;
ξεκαθαριζω τι μπορει να κανει ο καθενας.και ψυχοθεραπεια κανενας δε κανει με την ελλιπη εκπαιδευση που εχουν
Ειπα εγω οτι την εφυηρε ψυχιατρος ; Εγω ειπα οτι ΔΕΝ την εφυηρε ψυχολογος.Ως γνωστον ο Φρουντ ηταν και ηταν νευρολογος. Ιατρος παντως...Και αν θες να το σκαλισουμε, δεν ηταν καν ο Φρουντ στην πραξη, γιατι ειχε ανακαλυφθει πολυ παλαιοτερα αλλα πιο αδρα. Κανω την ερευνα μου, μην ανησυχεις
η ψυχαλαυση οπως την ξερεις σημερα,απο τον Φρουντ βγηκε.ριζες παμε μεχρι τον Ιπποκρατη και δεν μπορεις να το πας τοσο πριν εσυ.απο εκει και περα υπαρχουν τοσες ψυναλυτικες θεωρησεις βασισμενες στον Φρουντ που παει αλλου το θεμα
ειπα εγω οτι γιαυτο την εφυηρε ;
η δουλεια των ψυχιατρων ειναι οι νευρωσεις.ειναι ισως οι μοναδικες "διαταραχες" που τα φαρμακα ειναι απαραιτητα.εφοσον λοιπον λες για ψυχαναλυση και ψυχιατρους,προφανως εννοεις αυτο.αν δε το ηξερες ομως και μιλας στο αερα,τοτε παλι λαθος εισαι.
Μαλλον εχεις αλλο ορισμο για το τι ειναι ψυχιατρικη, δεν εξηγειται αλλιως...θα σου προτεινα να σκεφτεις μηπως η ψυχαναλυση ειναι κομματι της ψυχιατρικης...και να σταματησεις να σκεφτεσαι ποσοι ψυχιατροι ασοχλουνται ή οχι με ψυχαναλυση ή με τι επιτυχια. Δεν αλλαζει αυτο, το γεγονος οτι η ψυχαναλυση ειναι εργαλειο της ψυχιατρικης και πως η ψυχολογια ειναι υποσυνολο της επιστημης της ψυχιατρικης. Οπως πχ τα μαθηματικα ειναι υποσυνολο της φυσικης.
αρλουμπες,καμμια σχεση.το εχεις καταλαβει εντελως λαθος.

Ισως πρεπει να ξαναδιαβασεις ολα τα ποστς σου, γιατι αυτο ειπες, απλα οχι με αυτες τις λεξεις. Θα αποφυγω να σου δειξω που, προς το παρον.Αν θυμηθεις μαλιστα, εγω ημουν που απο την αρχη σου ελεγα οτι δεν συζητω ποσο καλα θα το κανει καποιος, αλλα αν εμπιπτει στη σφαιρα της επιστημης του, αν εκπαιδευεται, αν ειναι βασιμο να ειμαστε απολυτοι οτι ενας ψυχιατρος δε μπορει να τα κανει αυτα.
μετραει παρα πολυ το ποσο καλα κανει ο καθενας στην δουλεια του γιατι σε χωρες οπως η ελλαδα,η αυταρασκεια που εχει ενας γιατρος ειναι καταστροφικη
...και ο ψυχιατρος οχι. Αρα ; δε λες οτι ο ψυχιατρος δε μπορει να κανει ψυχοθεραπεια στην ουσια ;
δεν καταλαβαινεις ετσι δεν ειναι??υπαρχουν τοσες "διαταραχες" που ουτε καν εχεις φανταστει η βρει στο search του google.οι ψυχιατροι ειναι για συγκεκριμενη δουλεια.

αυτα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 14-04-09 στις 11:16. Αιτία: διόρθωση quote tags για ευκολότερη ανάγνωση
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:13, 14-04-09:

Συμφωνώ σε αρκετά σημεία με τον ocean, όπως μ'αυτό των "κατασκευασμένων διαταραχών" που δεν είναι της ώρας να αναλύσω. Είμαι της άποψης ότι τα έχει πει περισσότερο καλά απ'όλους μας, ο μεγάλος υπαρξιστής ψυχίατρος D.Cooper. που θεωρούσε την διαταραχή, αλλά και την ψύχωση προιόντα της καπιταλιστικής κοινωνίας και σε ένα μεγάλο βαθμό πράγματι κατασκευασμένα. Αυτά πάλι που γράφει ο Γιωσαφάτ για τους ψυχολόγους ότι είναι μόνο για τεστς, αν δεν έχουν ειδική εκπαίδευση, τα θεωρώ μπούρδες. 'Ενας χαρισματικός και ιδιοφυής ψυχολόγος, μπορεί να'ναι ο καλύτερος θεραπευτής. Σας προτείνω μια πολύ χρήσιμη ιστοσελίδα, εύχομαι να μην την αγνοήσετε.
D.Cooper

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:14, 14-04-09:

κανουν μερικες προσεγγισεις.ειναι πανω απο 400 αυτην την στιγμη.μη τα ξαναλεμε.δεν γνωριζεις βασικα πραγματα.ψυχοθεραπευτης για γινεις δεν φτανει η σχολη της ψυχιατρικης.γνωριζω την εκπαιδευση στα κυριαρχα κρατη της ψυχικης υγειας.στην αμερικη για να εισαι στον συλλογο,θες διδακτορικο.στην αγγλια πολυετη εποπτεια.στην γερμανια επισης
Νομιζω οτι απλα προσπαθεις να μειωσεις τον συνομιλητη σου. Δε σου ειπα αν αρκει ή οχι η βασικη εκπαιδευση του ψυχιατρου. Σου ειπα οτι δεν ισχυει η δηλωση σου οτι : "ενας ψυχιατρος δεν ειναι σε θεση να κανει ψυχοθεραπεια". Προφανως και αν θελησει να κανει, θα ασχοληθει επιπλεον γιατι υποτιθεται οτι μιλαμε για σοβαρους. Αν ειναι να μιλησουμε για σκαρτους τοτε και ο ψυχολογος μπορει να ναι σκαρτος, και τι μάυτο;

εκπαιδευση εξωτερικου εχω.
Για να μη μου λες την χωρα, κατι με ανησυχει...Να σχολιασω εγω τωρα, οτι "εξωτερικου" δε σημαινει αυτοματα και "καλυτερη της ελλαδος" ;

ολα αυτα που λες ειναι συμπτωματα,οχι διαταραχες.
Δεν αποκλειει το ενα το αλλο.

διαταραχες αντιληψης ειναι η δεπυ,η δυσλεξια και μερικες αλλες.
Το ADHD και η δυσλεξια, διαταραχη αντιληψης ; Που το διαβασες αυτο ; Εχω μεγαλη περιεργεια...

τα σφυριγματακια ειπαμα αλλου.φαινεται πως δεν εισαι του χωρου.αν ομως εισαι και κανω λαθος,λυπαμαι που υπαρχει περιπτωση να βγει για δουλεια καποιος σαν εσενα...
Μη λυπασαι. Δεν πρεπει να υπαρχουν μονο αυτοι που νομιζουν οτι τα ξερουν ολα. (κατι ελεγες για αυταρεσκεια...)

Για τσεκαρε τα παρακατω λινκς, και πες μου αν βρεις πουθενα (γιατι μπορει να μου ξεφυγε) να λεει, να χαρακτηριζει ή να υποννοει καν, οποιοσδηποτε πουθενα, οτι η ΔΕΠΥ και η Δυσλεξια ειναι (ή υπαγονται στις) διαταρχες αντιληψης (σου χω και αγγλικα και ελληνικα) :

http://www.janssen-cilag.gr/disease/...ame=adhd_about
http://en.wikipedia.org/wiki/Attenti...ivity_disorder
http://www.specialeducation.gr/modul...rticle&sid=134
http://www.nimh.nih.gov/health/topic...hd/index.shtml
http://en.wikipedia.org/wiki/Dyslexia
http://www.dys.gr/what.html
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%...BE%CE%AF%CE%B1

αν πιστευεις αληθεια πως υπαρχουν συναισθηματικες διαταραχες,αποδειξε το
A ξεχασα...δεν υπαρχουν γιατι δεν υπαρχει το ισορροπημενο, ειναι ολα οπτικες γωνιες. Εσυ γιατι πιστευεις οτι δεν υπαρχουν ομως ;

ναι στις λεξεις θα κολλαμε.οταν καποιος λεει πως θεραπευει δεν πρεπει να κοροιδευει
Δε μιλαμε για το τι θα πεις σε ασθενη, αλλά για μεταξυ μας εδω στην συζητηση. Αφου λοιπον καταλαβαινεις, αλλαξε το θεραπευω με "εξισορροπω". Σου κανει ;

τοτε προφανεστατα δεν εισαι του χωρου.δεν εχω κανενα προβλημα να κανω συζητητηση με ατομα ασχετα απο σπουδες πανω στον τομεα της ψυχικης υγειας αλλα απο ενα σημειο και μετα,για να καταλαβεις καποια πραγματα πρεπει να εχεις καποιο γνωστικο υποβαθρο.σου ειπα ψαξτο(οσο μπορεις καθως προσβαση σε ειδικα αρθρα δεν νομιζω να εχεις,wikipedia ftw δλδ)
Καλα, επειδη καλυτερα να μην σχολιαζουμε τα γνωστικα υποβαθρα του αλλου, εσυ δωσε καμια ερευνα/θεση/θεωρια που λεει οτι οι τα περισσοτερα στον καταλογο, ειναι κατασκευασμενα, δλδ τα κατασκευασε σκοπιμα καποιος ενω δεν υφιστανται, και βλεπουμε..

Δεν καταλαβαινεις μαλλον οταν μιλαμε.ειπα πως ειναι ανουσιο να λεμε τι εχει διαβασει ο καθενας,και να σου δωσω 15 πηγες,δεν θα τις διαβασεις και δε θα καταλαβεις τι λενε.σε αυτα τα πραγματα η σκεψη μπαινει αφου εχεις μπει στην διαδικασια να ερευνησεις σοβαρα,οχι αμπελοφιλοσοφιες σχετικα με το θεμα
Ααα μαααλιστα. Δλδ εσυ προεξοφλεις οτι αν μου δωσεις πηγες και δε θα τις διαβασω...αλλά και οτι αν τις διαβασω δε θα τις καταλαβω (γιατι δεν ειμαι του επιπεδου σου)..και επισης αμπελοφιλοσοφω. Βεβαια....μεταξυ μας...εγω παραθετω στοιχεια μεχρι στιγμης, και συ εκτος απο λαθη, λες γενικοτητες και προσπαθεις να υποβιβασεις τον συνομιλητη σου. Εγω στο λεω ευθεως : φερε γνωση και στοιχεια, να συζητησουμε.

το ο,τι καποιος εφτιαξε το μολλ και πας βολτα,δε σημαινει πως το μολ ειναι ανυπαρκτο αλλα ουτε πως ηταν εκει απο παντα και αρα ειναι δεδομενο
Ας αναλυσουμε τι ειπες (γιατι εσυ λες τα φιλοσοφημενα, κι εγω τα γαρνιρω με αμπελοφυλλα) :

"το ο,τι καποιος εφτιαξε το μολλ και πας βολτα,δε σημαινει πως το μολ ειναι ανυπαρκτο" : ελα ! σαφως και δεν ειναι ανυπαρκτο...αφου υπαρχει επειδη κατασκευαστηκε..
"αλλα ουτε πως ηταν εκει απο παντα και αρα ειναι δεδομενο" : ναι..νομιζω κι εγω πως πριν υπαρξει....δεν υπηρχε...καποιος το εφτιαξε....

...αν αντι για το Mall βαλουμε "τις περισσοτερες ψυχικες διαταραχες", η φραση σου γινεται :

"το οτι καποιος εφτιαξε
τις περισσοτερες ψυχικες διαταραχες, δε σημαινει οτι ειναι ανυπαρκτες...αλλά ουτε και πως υπηρχαν παντα και αρα ειναι δεδομενες"

Συγνωμη, αλλά εμενα μου φαινεται να μην ειπες απολυτως τιποτα. Μπορει να φταιει βεβαια το γνωστικο μου επιπεδο. Ή μπορει να εχω καμια ΔΕΠΥ μαζι με δυσλεξια...Οπως και να χει, θα ηθελα να το ξεκαθαριζες πραγματικα..

ξεκαθαριζω τι μπορει να κανει ο καθενας.και ψυχοθεραπεια κανενας δε κανει με την ελλιπη εκπαιδευση που εχουν
Μπα..μια λες οτι δεν ειναι δουλεια τους,..μια λες "εννοω οτι απλα οι ψυχολογοι την κανουν καλυτερα"...μετα ξαναλες οτι δεν ειναι δουλεια τους...εχω μπερδευτει...

η δουλεια των ψυχιατρων ειναι οι νευρωσεις.ειναι ισως οι μοναδικες "διαταραχες" που τα φαρμακα ειναι απαραιτητα.εφοσον λοιπον λες για ψυχαναλυση και ψυχιατρους,προφανως εννοεις αυτο.αν δε το ηξερες ομως και μιλας στο αερα,τοτε παλι λαθος εισαι.
Tελικα αυτοι οι ψυχιατροι ειναι τελειως αχρηστοι. Μονο για τις νευρωσεις κανουν. Ολα τα υπολοιπα τα μπορουν μονο οι ψυχολογοι. Τι μαθαινει κανείς..

αρλουμπες,καμμια σχεση.το εχεις καταλαβει εντελως λαθος.
Μαρεσεις οταν μιλας με επιχειρηματα

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 14:56, 14-04-09:

Δεν είμαι σχετική με το θέμα, ελάχιστα πράγματα γνωρίζω για ψυχολογία και ψυχιατρική, όμως είμαι εκπαιδευτικός και απ' όσο θυμάμαι η Δυσλεξία είναι μαθησιακή δυσκολία και όχι διαταραχή αντίληψης. Τουλάχιστον έτσι την έμαθα εγώ στη σχολή μου.
Δεν θυμάμαι δε ποτέ να μας είπαν πως η δυσλεξία αντιμετωπίζεται από ψυχολόγους, αλλά από λογοθεραπευτές.
Επαναλαμβάνω, δεν είμαι σχετική με την ψυχολογία, αλλά εγώ αυτό ξέρω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,036 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:33, 14-04-09:

Λοιπόν, επειδή από τη μία πλευρά το θέμα μ' ενδιαφέρει ιδιαίτερα, ενώ από την άλλη δεν είμαι ψυχολόγος, ούτε πρόκειται να βγω να εξασκήσω το επάγγελμα ώστε να οικτίρει κανείς από τώρα τους μέλλοντες ασθενείς μου, ίσως θα δικαιούμουν ως αναγνώστης να λάβω κάποιες σαφείς απαντήσεις, αφού σας υπενθυμίζω πως δεν συζητάμε μέσα σ' ένα ειδικό φόρουμ ψυχολόγων. Ο νέος φίλος Blaze Ocean εξέφρασε κάποιες πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις, τις οποίες έχω κι εγώ υπόψιν, πλην όμως απέφυγε να επεκταθεί και να μας πει τι ακριβώς εννοούσε. Η συζήτηση με το φίλο Λόρυ, περισσότερο με συσκότισε παρά με διαφώτισε ως αναγνώστη, ίσως λόγω επαγγελματικής αντιπαλότητας η οποία προσωπικά δεν με αφορά...

Αλήθεια, δικαιούμαστε να μάθουμε τι είναι το ΔΕΠΥ, ή δεν είναι αυτά για μας;

ποιος ψυχωσικος ειναι επικινδυνος?γιατι εγω δεν ξερω κανενα ψυχωσικο επικινδυνο εκτος αν μιλας για καποιον "σχιζοφρενη δολοφονο" απο καποια ταινια.
Ο Θεόφιλος Σεχίδης και ο Κυριάκος Παπαχρόνης δεν ήταν ψυχωσικοί, απλά επειδή κρίθηκαν ότι είναι άξιοι καταλογισμού των πράξεών τους; Δεν ήταν επικίνδυνοι; Τι εννοείς δεν ξέρεις κανέναν ψυχωσικό επικίνδυνο, θα μπορούσες να μπεις στον κόπο να μας εξηγήσεις κι εμάς τους αδαείς; Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη πάντως...

οι διαταραχες ειναι στην ουσια πλασματικα προβληματα που "εμποδιζουν" το ατομο να συμβιβαστει σε συγκεκριμενους κοινωνικους κανονες και να λειτουργει βαση αυτων.το να λες πως ειναι παιδι ειναι διαταραγμενο επειδη δεν τα παει καλα στο σχολειο η επειδη δε μαζευει τα παιχνιδια του, ειναι παραλογο.
Επίσης πολύ ενδιαφέρουσα άποψη. Εάν με έλεγαν Χάουλα και ήμουν γνωστός υπερφίαλος και μεγαλομανής, θα έλεγα πως ΑΠΑΙΤΩ περισσότερες εξηγήσεις επ' αυτού. Επειδή όμως με λένε μόνο Όττο, θα σε παρακαλούσα ταπεινά να επεκταθείς σ' αυτό το σημείο.

Το έχω σκεφτεί αυτό το θέμα στο παρελθόν και μάλλον εμπειρικά έκλινα προς την δική σου άποψη. Ωστόσο, όταν βλέπεις κάποιον που έχει περάσει από τα ίδια στάδια εκπαίδευσης με όλους τους άλλους και δεν έχει καταφέρει να μάθει συνειδητά να συντάσσει σωστά τις φράσεις, να εκφράζει με στοιχειώδη σαφήνεια τη σκέψη του, ή δεν έχει εντυπωθεί μέσα του η εικόνα των λέξεων ώστε να είναι ορθογραφημένος, δεν φαίνεται να έχει κάποια διαταρραχή; Δεν θα λέγαμε το ίδιο για κάποιον που αδυνατεί να μάθει να περπατά ή να πιάνει πράγματα στο αέρα, όπως όλοι οι υπόλοιποι; Σε ποιο βαθμό μπορούμε να ισχυριστούμε λοιπόν ότι η διαταραχή είναι θέμα οπτικής; Δεν υπάρχει ένα όριο πέραν του οποίου μιλάμε στα σίγουρα για διαταραχή;

Ενώ λοιπόν κι εγώ θεωρώ ότι υπάρχει πράγματι μια τάση να παθολογικοποιούμε κάθε ψυχική απόκλιση, από την άλλη τα παραπάνω ερωτήματα μου χαλούν τη συνταγή, αν με εννοείς αγαπητέ...

δεν εχω κανενα προβλημα να κανω συζητητηση με ατομα ασχετα απο σπουδες πανω στον τομεα της ψυχικης υγειας αλλα απο ενα σημειο και μετα,για να καταλαβεις καποια πραγματα πρεπει να εχεις καποιο γνωστικο υποβαθρο.σου ειπα ψαξτο
Εγώ πάλι θα μπορούσα ν' αντιστρέψω τη δήλωσή σου αυτή και να πω ότι όταν κάποιος έχει το απαιτούμενο γνωστικό υπόβαθρο, ώστε να έχει κατανοήσει σε βάθος αυτά που πρεσβεύει, τότε αυτοδικαίως μπορεί να τα εξηγήσει με απλό και κατανοητό τρόπο στον κάθε ενδιαφερόμενο. Αυτό που λέω αποδεικνύεται και από το Τ.Ε.D. και τις υπέροχες διαλέξεις του που προσφάτως φιλοξενούμε στο στέκι. Λυπάμαι που το λέω αγαπητέ, αλλά ο από καθέδρας επιστημονισμός με απωθεί έντονα...

Όταν μπαίνεις σ' ένα γενικού ενδιαφέροντος φόρουμ και ξεθάβεις ένα θέμα με ύφος ειδήμονα, δεν νομίζω ότι έχεις εκ των προτέρων την απαίτηση όλοι να έχουν ασχοληθεί σε βάθος με το δικό σου αντικείμενο. Φυσικά και οι πηγές είναι αναγκαίες, όμως ο μέσος αναγνώστης έχει ανάγκη από επεξεργασμένη πληροφορία ώστε να κατανοήσει τους βασικούς σου ισχυρισμούς. Δεν το βρίσκεις λογικό λοιπόν να εξηγήσεις καλύτερα τη θέση σου, αντί ν' απαξιώνεις τη νοημοσύνη των αναγνωστών σου;

δεκτη η συγγνωμη.το ο,τι καποιος εφτιαξε το μολλ και πας βολτα,δε σημαινει πως το μολ ειναι ανυπαρκτο αλλα ουτε πως ηταν εκει απο παντα και αρα ειναι δεδομενο
αντε παλιαφου αμφιβαλεις τοσο ψαξτο μονος σου
Δηλαδή, η σχιζοειδής ψύχωση δεν υπάρχει; Οι πολλαπλές προσωπικότητες είναι μύθος; Τα περί σεροτονίνης και διάφορων νευροδιαβιβαστών που υποτίθεται πως υπερεκκρίνονται ή ελλείπουν σε διάφορες περιπτώσεις ψυχικών νόσων δεν ισχύουν; Οι γενετικές συσχετίσεις που έχουν δημοσιευτεί στη διεθνή βιβλιογραφία είναι αρλούμπες; Μήπως η άποψή σου είναι υπερβολική; Ζούμε σε μια συνωμοσία των ψυχιάτρων; Ειλικρινά περιμένω εναγωνίως μία κατανοητή απάντηση επ΄ αυτού...

η δουλεια των ψυχιατρων ειναι οι νευρωσεις.ειναι ισως οι μοναδικες "διαταραχες" που τα φαρμακα ειναι απαραιτητα.
Με τις ψυχώσεις ποιος πρέπει λοιπόν ν' ασχολείται; Πώς θεραπεύονται αν όχι με φάρμακα;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:13, 14-04-09:

Οι διαταραχές είναι χαρακτήρες, δεν είναι ψυχώσεις, ούτε ασθένειες με διαπιστωμένη εγκεφαλική βλάβη όπως η σχιζοφρένεια. 'Αλλο ασθένεια, άλλο διαταραχή. 'Αρα η συμβολή του Ψυχολόγου είναι πολυτιμότερη από αυτή ενός Ψυχιάτρου [1] κατά την γνώμη μου και διόλου απαραίτητο να έχεις σπουδάσει Ιατρική. Σωστά τα λέει ο ocean εδώ.

Παράδειγμα συμπτωμάτων διαταραχής : Αντiκοινωνική διαταραχή :
(1) αδυναμία του ατόμου να συμμορφωθεί με τις κοινωνικές σταθερές αναφορικά με σύννομη συμπεριφορά, όπως φαίνεται από επαναλαμβανόμενες πράξεις που αποτελούν αιτίες σύλληψης
(2) εξαπάτηση, όπως φαίνεται από επανειλημμένα ψέματα, χρήση πλαστών ονομάτων ή εξαπάτηση άλλων ατόμων για προσωπικό κέρδος ή ευχαρίστηση
(3) παρορμητικότητα ή αδυναμία να κάνει σχέδια εκ των προτέρων
(4) ευερεθιστότητα και επιθετικότητα, όπως φαίνεται από επανειλημμένους καβγάδες όπου έρχεται στα χέρια ή βιαιοπραγίες
(5) απερίσκεπτη περιφρόνηση της ασφάλειας του εαυτού ή των άλλων
(6) σταθερή ασυνέπεια, όπως φαίνεται από επανειλημμένη αδυναμία να διατηρήσει σταθερή εργασιακή συμπεριφορά ή να εκπληρώσει οικονομικές υποχρεώσεις
(7) έλλειψη τύψεων, όπως φαίνεται από το ότι το άτομο είναι αδιάφορο ή εκλογικεύει το ότι πλήγωσε, κακομεταχειρίστηκε ή έκλεψε από κάποιον άλλον

Αυτά είναι ασθένεια ; Ελάτε τώρα. Ποιόν κοροιδεύουν ; Επειδή είναι ασυνείδητος και βίαιος ο άλλος πάει να πει ότι είναι ασθενής και θα γίνει καλά με χάπια και θα του αλλάξουν χαρακτήρα ; Και η ομοφυλοφιλία πριν από κάτι χρόνια ως διαταραχή καταγράφετο επισήμως. Ελάτε τώρα.

[1] για να γελάσετε και λίγο, Σταυρίδης : είτε είμαι αυτό που κάνω είτε κάνω αυτό που είμαι το ίδιο κάνει...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 14-04-09 στις 18:39.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:00, 14-04-09:

Πρακολουθωντας τη συζητηση μεταξυ του Λορυ και του Οcean, αρχισα να αναρωτιεμαι για τα ολιγα που γνωριζω περι ψυχολογιας και ψυχιατρικης και σκεφτηκα να τα βαλω σε μια σειρα...(ναι, το κανω και αυτο)

Λεπον, σχυει οτι ο ψυχιατρος θα διαγνωσει το προβλημα, θα αναλυσει τα συμπτωματα και εαν αποφασισει οτι ειναι απαραιτητο να χορηγησει φαρμακευτικη αγωγη, θα το πραξει. Το οτι μονο ενας ψυχιατρος μπορει να συνταγογραφει φαρμακα ειναι γνωστο, ομως...δεν ειναι γεγονος οτι ενας ψυχιατρος μπορει να ειναι και ψυχαναλυτης ή ψυχοθεραπευτης κατοπιν ειδικης επιπλεον εκπαιδευσης? Οφειλει ομως ο τελευταιος να παραπεμψει τον ασθενη σε αλλο αρμοδιο, σε περιπτωση που δεν ειναι επαρκως εκπαιδευμενος στην ψυχοθεραπεια που τυχον εκεινος χρειαζεται.
Εν ολιγοις εχει να κανει με την καταρτιση του εκαστοτε ψυχιατρου και τις αναγκες του ασθενους.

Επικρατει η αποψη οτι ο ψυχολογος ειναι για τα "ελαφρια" περιστατικα και ο ψυχιατρος για τα "βαρια", πραγμα που δικαιολογειται απο το οτι, ο ενας ψυχιατρος μετα απο εκπαιδευση πολλων χρονων σε νοσοκομεια με τετοιου ειδους περιστατικα ειναι ικανοτερος στο να μπορει να "δει" την εξελιξη μιας ψυχικης νοσου ελαφριας μορφης και να προλαβει τα χειροτερα.

Γενναται η απορια παντως, πως ενας ψυχολογος χωρις ιατρικη εκπαιδευση θα μπορεσει εγκαιρα πρωτα απ ολα να διαγνωσει π.χ καταθλιψη που οφειλεται σε θυροειδη ή σε κλιμακτηριο, ειτε ψυχωτικη διαταραχη που οφειλεται σε οργανικη παθηση οπως ειναι ο ερυθηματωδης λυκος ή η σκληρυνση κατα πλακας.

Και η απαντηση αραγε ποια μπορει να ειναι?
Βασει οσων εχει γραψει στο σαιτ του ο ψυχιατρος Θοδωρης Π. Δασκαλοπουλος:
το σώμα και ο εγκέφαλος συγκρούονται με το περιβάλλον, τον πολιτισμό, και ανάλογα παράγεται ή όχι, μια ψυχική πάθηση.
Μόνο ένας γιατρός, με καλή κατάρτιση πάνω στην κατασκευή και λειτουργία όλου του ανθρώπινου σώματος, μπορεί να κατανοήσει, να ερευνήσει και να βάλει σωστή ιεραρχική διάγνωση στα σωματικά προβλήματα με αντίκτυπο στην ψυχική σφαίρα. Αυτός ο γιατρός είναι ο ψυχίατρος.
Οι ψυχικές παθήσεις δεν επιπλέουν στο πουθενά.
Εδράζονται στην εγκεφαλική ολοκλήρωση της εικόνας του εαυτού, η οποία σε μεγάλο βαθμό καθορίζεται και από την κυτταρική κατασκευή του εγκεφάλου.
Πληθώρα ουσιών μετακινούνται μέσα στον εγκέφαλο (νευροδιαβιβαστες) ανάμεσα σε διάφορους πυρήνες.
Η ουσιαστική κατανόηση αυτών των κυκλωμάτων και των λόγων δυσλειτουργίας τους, καθορίζει και την επακόλουθη φαρμακευτική θεραπεία.
Αυτό σημαίνει ότι μόνο ένας γιατρός μπορεί να συλλάβει στην πληρότητά της μια ψυχική διαταραχή.
Ενιγουει....
Το μονο σιγουρο ειναι οτι ο ανταγωνισμος μεταξυ των ψυχολογων και των ψυχιατρων μονο καλο δεν κανει στο θεραπευομενο, που και οι δυο εχουν ως σκοπο τη βελτιωση της ποιοτητας ζωης του τελευταιου.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 14-04-09 στις 23:02.
Παράθεση

Obscura

Περιβόητο Μέλος

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 22:11, 14-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Οι διαταραχές είναι χαρακτήρες, δεν είναι ψυχώσεις, ούτε ασθένειες με διαπιστωμένη εγκεφαλική βλάβη όπως η σχιζοφρένεια. 'Αλλο ασθένεια, άλλο διαταραχή.
Αυτό το παράδειγμα είναι διαταραχή προσωπικότητας και οι διαταραχές προσωπικότητας αμφισβητούνται πολύ περισσότερο από άλλες διαταραχές όπως συναισθήματος (κατάθλιψη π.χ.) ή αγχώδεις διαταραχές (αγοραφοβία π.χ.).

το σώμα και ο εγκέφαλος συγκρούονται με το περιβάλλον, τον πολιτισμό, και ανάλογα παράγεται ή όχι, μια ψυχική πάθηση.
Μόνο ένας γιατρός, με καλή κατάρτιση πάνω στην κατασκευή και λειτουργία όλου του ανθρώπινου σώματος, μπορεί να κατανοήσει, να ερευνήσει και να βάλει σωστή ιεραρχική διάγνωση στα σωματικά προβλήματα με αντίκτυπο στην ψυχική σφαίρα. Αυτός ο γιατρός είναι ο ψυχίατρος.
Οι ψυχικές παθήσεις δεν επιπλέουν στο πουθενά.
Εδράζονται στην εγκεφαλική ολοκλήρωση της εικόνας του εαυτού, η οποία σε μεγάλο βαθμό καθορίζεται και από την κυτταρική κατασκευή του εγκεφάλου.
Πληθώρα ουσιών μετακινούνται μέσα στον εγκέφαλο (νευροδιαβιβαστες) ανάμεσα σε διάφορους πυρήνες.
Η ουσιαστική κατανόηση αυτών των κυκλωμάτων και των λόγων δυσλειτουργίας τους, καθορίζει και την επακόλουθη φαρμακευτική θεραπεία.
Αυτό σημαίνει ότι μόνο ένας γιατρός μπορεί να συλλάβει στην πληρότητά της μια ψυχική διαταραχή.
Δεν έχω διαβάσει ολόκληρο το κείμενο όπως σ'αυτό το απόσπασμα αυτοαναιρείται αφού αφενός μιλάει για τη σημασία αλληλεπίδρασης περιβάλλοντος, πολιτισμού και εγκεφάλου και αφετέρου επικεντρώνεται αποκλειστικά στη γνώση της λειτουργίας του εγκεφάλου που προφανώς ένας ιατρός κατέχει με μεγαλύτερη επάρκεια. Με τους υπόλοιπους δύο παράγοντες τι γίνεται; Και στον αντίλογο, ότι δηλαδή η αντίληψη των ψυχίατρων μπορεί να περιορίζεται εξαιτίας της εκπαίδευσής τους που περιστρέφεται σχεδόν αποκλειστικά γύρω από το ιατρικό μοντέλο, τι απαντάει;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:02, 14-04-09:

Ανεφερα πως ενας ψυχιατρος μπορει να ειναι και ψυχαναλυτης ή ψυχοθεραπευτης με επιπλεον εκπαιδευση, που σημαινει οτι η αντιληψη ενος ψυχιατρου δεν περιοριζεται αποκλειστικα γυρω απο το ιατρικο μοντελο.

Η συνεχεια του κειμενου του εν λογω ψυχιατρου ειναι η εξης:
Είπαμε λοιπόν ότι το σώμα και ο εγκέφαλος συγκρούονται με το περιβάλλον, τον πολιτισμό, και ανάλογα παράγεται ή όχι, μια ψυχική πάθηση. Ένας ευπαθής οργανισμός σε μια ανεκτική πολιτιστική ατμόσφαιρα, θα επιβιώσει καλύτερα, χωρίς ίσως ποτέ να ασθενήσει ψυχικά, τουλάχιστον επίσημα.
Έτσι ένας άνθρωπος με μια σχιζοφρενική διαταραχή για παράδειγμα, θα θεωρηθεί απλά «εκκεντρικός» αν η οικογένεια είναι ισχυρή κοινωνικά, ή το κράτος αποδέχεται πολιτιστικά πχ. καλλιτεχνικά την διαφορετικότητα.

Αλλά σε μια μικρή αγροτική κοινότητα, το ίδιο άτομο μπορεί εύκολα να περιθωριοποιηθεί με την ταμπέλα: "ο τρελός του χωριού".
Η σύλληψη της ακριβούς ισορροπίας ανάμεσα στην βιολογική προδιάθεση ενός ανθρώπου και στον τρόπο που αλληλεπιδρά με το άμεσο περιβάλλον του, είναι το καθήκον του ψυχίατρου.
Ο ψυχίατρος ενδιαφέρεται άμεσα για την δομή της πρώτης και πρωταρχικής μορφής πολιτιστικής επίδρασης που δέχονται οι ασθενείς του. Έτσι πολύ συχνά ξεκινά επαφές με την οικογένεια του πάσχοντα, ώστε πρακτικά να ανιχνεύσει και να προτείνει τον βέλτιστο τρόπο οργάνωσης των οικογενειακών σχέσεων του πάσχοντα.
θοδωρής Π. Δασκαλόπουλος, Ψυχίατρος

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 15-04-09 στις 13:21.
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 01:13, 15-04-09:

Οι διαταραχές είναι χαρακτήρες, δεν είναι ψυχώσεις, ούτε ασθένειες με διαπιστωμένη εγκεφαλική βλάβη όπως η σχιζοφρένεια.
Οι διαταραχες ειναι χαραχτηρες ; Δηλαδη μπορει και να ειμαστε ολοι διαταραγμενοι ; (ευτυχως, δε θα νιωθω μοναξια )
Oι ψυχωσεις ειναι υποσυνολο των ψυχικων διαταραχων. Και η σχιζοφρενεια ειναι ψυχωση. Δε ξερω ειλικρινα πως τα λετε αυτα με τοση σιγουρια...

'Αλλο ασθένεια, άλλο διαταραχή. 'Αρα η συμβολή του Ψυχολόγου είναι πολυτιμότερη από αυτή ενός Ψυχιάτρου [1] κατά την γνώμη μου και διόλου απαραίτητο να έχεις σπουδάσει Ιατρική. Σωστά τα λέει ο ocean εδώ.
Ισως να μην προσεξες οτι ο ocean δε λεει αυτο, μα οτι περισσοτερο ικανος ειναι ο ψυχολογος παρα ο ψυχιατρος, εκτος απο τις περιπτωσεις που χρειαζονται φαρμακα και εμπλεκεται και το σωμα. Και γω λεω, οτι ο ψυχιατρος που θα θελει να ειναι σωστος και να ασχοληθει με ολο το φασμα, εχει την ικανοτητα και τις γνωσεις, (και αν νομιζει οτι δε τις εχει, θα φροντισει να τις αποκτησει), και ετσι θα ειναι πιο πληρης απο εναν ψυχολογο.

Αυτά είναι ασθένεια ; Ελάτε τώρα. Ποιόν κοροιδεύουν ; Επειδή είναι ασυνείδητος και βίαιος ο άλλος πάει να πει ότι είναι ασθενής και θα γίνει καλά με χάπια και θα του αλλάξουν χαρακτήρα ; Και η ομοφυλοφιλία πριν από κάτι χρόνια ως διαταραχή καταγράφετο επισήμως. Ελάτε τώρα.
Μηπως σκιαμαχείς ; Δεν ειπε κανεις οτι αυτα ειναι ασθενεια (που γενικα δε χρησημοποιουμε αυτον τον ορο στα ψυχιατρικά γιατι δεν ειναι δοκιμος και πρακτικος, ακριβως επειδη σχεδον τιποτα δεν ειναι αμιγως οργανικο).

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Η συζήτηση με το φίλο Λόρυ, περισσότερο με συσκότισε παρά με διαφώτισε ως αναγνώστη, ίσως λόγω επαγγελματικής αντιπαλότητας η οποία προσωπικά δεν με αφορά...
Νομιζω ειναι πολυ διαφωτιστικη η συζητηση, κι ας εχει αντιπαλοτητα, μια και στη βαση της τιθονται καιρια ερωτηματα που ειναι καλο για ολους, να ειναι ξεκαθαρα. Λοιπά σχολια προσωπικά που ακουστηκαν, προσπερνουνται ευκολα.

Αλήθεια, δικαιούμαστε να μάθουμε τι είναι το ΔΕΠΥ, ή δεν είναι αυτά για μας;
Φανταζομαι δεν αναλυθηκε καθως δεν ειναι το θεμα του τοπικ και αναφερθηκε σαν παραδειγμα απο τον blue ocean. Επειτα εγω σκοπιμως το εγραψα με το αγγλικο ακρωνυμιο ADHD, μηπως θελει να το ψαξει καποιος. Ειναι η Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητας, ή στα αγγλικα Attention-Deficit Hhyperactivity Disorder. Ολες οι πληροφοριες υπαρχουν ηδη στα λινκς που παρεθεσα στο ποστ 141...(που θα σου τραβηξω το αυτακι γιατι μαλλον δε παρακολουθησες απο κοντα την κουβεντα , γιαυτο σε συσκοτισε ! αντε ! )

Σε ποιο βαθμό μπορούμε να ισχυριστούμε λοιπόν ότι η διαταραχή είναι θέμα οπτικής; Δεν υπάρχει ένα όριο πέραν του οποίου μιλάμε στα σίγουρα για διαταραχή;
............
..............
Δηλαδή, η σχιζοειδής ψύχωση δεν υπάρχει; Οι πολλαπλές προσωπικότητες είναι μύθος; Τα περί σεροτονίνης και διάφορων νευροδιαβιβαστών που υποτίθεται πως υπερεκκρίνονται ή ελλείπουν σε διάφορες περιπτώσεις ψυχικών νόσων δεν ισχύουν; Οι γενετικές συσχετίσεις που έχουν δημοσιευτεί στη διεθνή βιβλιογραφία είναι αρλούμπες; Μήπως η άποψή σου είναι υπερβολική; Ζούμε σε μια συνωμοσία των ψυχιάτρων; Ειλικρινά περιμένω εναγωνίως μία κατανοητή απάντηση επ΄ αυτού...
Ακριβως αυτα τα ερωτηματα προκυπτουν απο την προηγουμενη συζητηση. Καλα έκανες και τα εβαλες στο τραπεζι.

------------

Nα προσθεσω οτι ολες τις περιπτωσεις σχετικες με ψυχη ή ψυχη+σωμα, μπορουμε να τις λεμε "ψυχικες διαταραχες" και να μην αναφερουμε καν το "ασθενεια". Ολα αυτα ειναι καπως ρευστα και προσωπικά προτιμω να καλω ασθενειες πχ τα νευρολογικά, που ειναι αμιγως οργανικα προβληματα. Τα υπολοιπα θεωρουνται οτι ειναι συνδυασμος βιολογικων, ψυχολογικων και κοινωνικων παραγοντων. Ο ψυχολογος ασχολειται κυριως με οσα δεν εχουν βιολογικο υποβαθρο (ασχετα αν χρειαζονται φαρμακα η οχι), και υποτιθεται οτι πρεπει να συνεργαζεται με ψυχιατρο, καθως αυτα τα θεματα δεν "βγαζουν ματι". Δεν ειναι η διαγνωση "α εχεις καταγμα στο χερι γιατι νατο, φαινεται στην ακτινογραφια". Θελει ψαξιμο. Και θελει σφαιρικη ερευνα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,036 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:44, 15-04-09:

Νομιζω ειναι πολυ διαφωτιστικη η συζητηση, κι ας εχει αντιπαλοτητα, μια και στη βαση της τιθονται καιρια ερωτηματα που ειναι καλο για ολους, να ειναι ξεκαθαρα. Λοιπά σχολια προσωπικά που ακουστηκαν, προσπερνουνται ευκολα.
Εννοώ πως δεν με διαφώτισαν επάνω στα πολύ ενδιαφέροντα θέματα που περιείχε, αλλά δεν τους δόθηκε η απαραίτητη συνέχεια, γι' αυτό άλλωστε τα επανέφερα. Άλλα ζητήματα όπως αυτό περί της κατάρτισης των ιατρών και των ψυχολόγων, αναπτύχθηκαν εκτενέστερα.

Φανταζομαι δεν αναλυθηκε καθως δεν ειναι το θεμα του τοπικ και αναφερθηκε σαν παραδειγμα απο τον blue ocean. Επειτα εγω σκοπιμως το εγραψα με το αγγλικο ακρωνυμιο ADHD, μηπως θελει να το ψαξει καποιος. Ειναι η Διαταραχή Ελλειμματικής Προσοχής - Υπερκινητικότητας, ή στα αγγλικα Attention-Deficit Hhyperactivity Disorder. Ολες οι πληροφοριες υπαρχουν ηδη στα λινκς που παρεθεσα στο ποστ 141...(που θα σου τραβηξω το αυτακι γιατι μαλλον δε παρακολουθησες απο κοντα την κουβεντα , γιαυτο σε συσκοτισε ! αντε ! )
Θα ομολογήσω πως είδα τα λινκ που έβαλες, αλλά δεν είχα τον απαιτούμενο χρόνο και διάθεση να τα διαβάσω ένα ένα, αφού δεν είναι ο τομέας μου και θέλει περισσότερο χρόνο για να εντρυφήσει κανείς σε θέματα που δεν γνωρίζει καλά. Χωρίς καμμία διάθεση αντιπαράθεσης, θα προτιμούσα από τους αγαπητούς ψυχολόγους-ψυχιάτρους του στεκιού, να έκαναν και μία περιληπτική ανασκόπηση των όσων παραθέτουν, ώστε να είναι ευκολότερο να κατανοήσει κανείς το τι διαμοίβεται κατά τη ροή της συζήτησης. Αλλιώς εμείς οι μη ειδικοί, ειλικρινά σας χάνουμε σε κάποια σημεία.

Nα προσθεσω οτι ολες τις περιπτωσεις σχετικες με ψυχη ή ψυχη+σωμα, μπορουμε να τις λεμε "ψυχικες διαταραχες" και να μην αναφερουμε καν το "ασθενεια". Ολα αυτα ειναι καπως ρευστα και προσωπικά προτιμω να καλω ασθενειες πχ τα νευρολογικά, που ειναι αμιγως οργανικα προβληματα. Τα υπολοιπα θεωρουνται οτι ειναι συνδυασμος βιολογικων, ψυχολογικων και κοινωνικων παραγοντων.
Έχω από καιρό αυτήν την απορία. Θεωρείται πως μια σοβαρή διαταραχή, όπως η σχιζοειδής ψύχωση ή η κατάθλιψη και η μανιοκατάθλιψη μπορεί να εκδηλωθεί χωρίς να υπάρχει καμμία οργανική προδιάθεση; Μόνο ως αλληλεπίδραση και σύγκρουση με το περιβάλλον;

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 06:58, 15-04-09:

Οι διαταραχες ειναι χαραχτηρες ; Δηλαδη μπορει και να ειμαστε ολοι διαταραγμενοι ; (ευτυχως, δε θα νιωθω μοναξια )
Oι ψυχωσεις ειναι υποσυνολο των ψυχικων διαταραχων.
Οι ψυχώσεις δεν είναι απαραίτητα υποσύνολο των ψυχικών διαταραχών, άρα το σωστό είναι να λέμε πως όταν εμφανίζονται ψυχώσεις μέσα σε μια διαταραχή, τότε μόνο θα μπορούσες να θεωρήσεις τις διαταραχές κάτι διαφορετικό από πακέτο συμπεριφοράς/χαρακτήρα. Επίσης συχνότατα στις διαταραχές δεν εμφανίζεται κοινωνική δυσλειτουργία, ούτε καν παρεμβάλλονται ψυχωτικά επισόδεια, απλά το άτομο είναι διαφορετικό (δεν μου απάντησες για την τέως διαταραχή ομοφυλοφιλία για παράδειγμα !). Παρακάτω που με κάνεις quote συμφωνείς μαζί μου ότι οι διαταραχές δεν είναι ασθένειες. 'Αρα τί είναι αν δεν είναι ασθένειες ; Πακέτα συμπεριφορών ή χαρακτήρες δεν είναι αγαπητέ Lorien ; Ποιό από τα χαρακτηριστικά της αντικοινωνικής προσωπικότητας βρίσκεις ενδεικτικό ψυχωσικής συμπεριφοράς δηλαδή ; Το να πιάνεσαι στα χέρια με τον άλλον είναι ψύχωση ή συμπεριφορά ; Τί απ'τα δυο ; Αυτό ρωτάω. 'Η μήπως στην ιδεοψυχαναγκαστική διαταραχή μιλάμε για ψυχώσεις ; Κι αν ναι, σε όοοολες τις ιδεοψυχαναγκαστικές ; Ο ιδεοψυχαναγκαστικός π.χ. που πλένει τα χέρια του κάθε τρεις και λίγο ή θέλει η παντόφλα του να απέχει 5 cm και όχι 25 cm από το κρεββάτι, έχει ψυχωτικά χαρακτηριστικά ή νευρωτικά ; Ασφαλώς πολύ σωστά λες ότι δεν είμαστε διαταραγμένοι όλοι, αλλά αν το δεις με την κοινή λογική, θα εντοπίσεις χαρακτηριστικά του κάθε πακέτου συμπεριφοράς των διαταραχών στους περισσότερους από εμάς, ασχέτως αν δεν έχουμε όλο το πακέτο των χαρακτηριστικών. Δεν υπήρξε καθόλου φυσικά σχόλιο για τις θέσεις του Dr.David Cooper όπως ήταν αναμενόμενο. Κι ο Cooper δεν ήταν κανένας ψυχολόγος του "καφενέ", αλλά μέγας ψυχίατρος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 15-04-09 στις 07:06.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Η ψυχολογία της γάτας - Από Fouskas
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συμπεριφορά & Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-09-08 στις 15:58.
    • Ψυχιατρική - Ψυχολογία ζώων - Από yasmin1gr
      Το θέμα έχει λάβει 10 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Συζήτηση επι παντός γατιστητού.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-12-06 στις 00:07.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους