Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,845 μέλη και 2,411,278 μηνύματα σε 75,070 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 446 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χρειάζομαι βοήθεια σε ασκήσεις μαθηματικών

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 20:33, 21-04-08:

Κοιτα, προφανως δεν μπορει να ειναι περιοδικη, αφου για οποιοδηποτε τιμη του t η x(t) δεν συγκλινει. Μηπως ειναι ενα παραδειγμα για να σου δειξει οτι πρεπει να συγκλινει η σειρα αλλιως δεν μπορεις να εφαρμοσεις τα γνωστα... "κολπα"?
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,967 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 21:45, 21-04-08:

Από την άλλη όμως αυτό:

Αρχική Δημοσίευση από io-io
Αν υπολογισεις την χ(t+3) θα σου βγει το ιδιο αθροισμα αλλα με n-1 στον εκθετη αντι για n. Αλλα οταν το n τρεχει απο το μειον απειρο στο συν απειρο, το ιδιο κανει και το n-1 οποτε ουσιαστικα ειναι το ιδιο αθροισμα.

Φαίνεται να δουλεύει και εδώ.

Πού 'ναι ο Rempeskes όταν τον χρειάζεσαι; Πετάγεται στις πιο άκυρες στιγμές κι όταν τον θες δεν είναι εδώ.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε: στις 02:30, 22-04-08:

Ναι, συμφωνω. Αλλα αυτο που λεω, ειναι οτι η συναρτηση δεν ειναι καλα ορισμενη, αρα δεν μπορεις να το εφαρμοσεις. Υπεραπλουστευμενο παραδειγμα, στο απειρο, και να προσθεσεις μερικες μοναδες, απειρο μενει.
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,967 μηνύματα.

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 15:24, 22-04-08:

Μπορεί κάποιο καλό παιδί να μου επιβεβαιώσει το παρακάτω, να δω αν τα 'κανα σωστά;

,
,
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 15:50, 22-04-08:

Με μια γρηγορη που τους εριξα, σωστα φαινονται.

Γενικος κανονας:

sum_a ^b k^n = {k^{b+1} - k^{a}}/{k-1}

Και δεν χρειαζεσαι το ενδιαμεσο βημα βασικα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 15:52, 22-04-08:

Έχεις κερασμένο μπυρόνι σήμερα!
Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

H io-io έγραψε: στις 15:55, 22-04-08:

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 17:59, 30-04-08:

Λατρεμένοι μου γείτονες () απλά μια επαλήθευση γιατί δεν έχω βρει και κάποιο site για απεικονήσεις!

Έχω το χωρίο
και τη συνάρτηση

Έδειξα ότι η f απεικονίζει το D στο

Γιατί στέλνει (μετά από πράξεις):
  1. Το στο
  2. Το στο
  3. Το στο (το τμήμα κάτω απ' τον u'u)
  4. Το στο (το τμήμα πάνω απ' τον u'u)
Και από τα παραπάνω μου βγαίνει η εν λόγω έλλειψη.
Κερνάω λουκουμάκι!
Παράθεση

panagiotis1988 (παναγιωτης)

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panagiotis1988 έγραψε: στις 21:51, 30-04-08:

φιλε γιωργο μου φαινεται οτι ειναι σωστο με μια γρηγορη ματια...ειμαι κ κουρασμενος απο το διαβασμα...αλλα μην τρελενεσαι δεν πεφτουν αυτα(τουλαχιστον σε εμας)καθως ειναι σχετικα ευκολα αν εισαι μαθηματικο κατσε διαβασε πιο πολυ cauchy-goyrsat,morera ,αρχη αναλυτικης συνεχισης,συνθηκες cauchy-riemann,μεμονωμενες ανωμαλιες,ολοκληρωτικα υπολοιπα(residium),liouville,σειρες laurent,συγκλιση γενικα σειρων....
Παράθεση

StevenT

Νεοφερμένος

Ο StevenT αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 9 μηνύματα.

O StevenT έγραψε: στις 13:57, 07-05-08:

Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :
f(ξ)=ο και f'(ξ1)= f'(ξ2)=0
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 17:46, 07-05-08:

Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.

αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ )
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotis1988 (παναγιωτης)

Νεοφερμένος

Ο παναγιωτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5 μηνύματα.

O panagiotis1988 έγραψε: στις 18:20, 08-05-08:

μπορει κανεις να μου πει γιατι μια παραμετρηση της "σαμπρελας" ειναι η εξης: ((a+cosθ)cosφ,(a+sinθ)cosφ,sinφ)??
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,864 μηνύματα.

O Scandal έγραψε: στις 18:51, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Θεώρημα Μπολτζάνο και δύο φορές θεώρημα Ρόλ.

αχ, τα σχολικά χρόνια... (ούυυυυστ )
Είσαι σίγουρος ότι μπορεί να γίνει θεώρημα Bolzano στην f;
Ούτε για στην f ούτε στην f' γίνεται [τουλάχιστον στο (α,β) ].

Αρχική Δημοσίευση από StevenT
Γεια... εχω ενα προβλημα σε μια ασκηση θα χαιρομουνα πολυ αν καπιος μπορουσε να με βοηθησει....λοιπον:

Αν f παραγωγισιμη σε ενα διαστημα Δ και α,βεΔ με α<β ,f'(α)>0 , f'(β)>0 και f(α)=f(β)=0 να δειξετε οτι υπαρχoyn ξ, ξ1, ξ2 ε (α,β) τεοιο ωστε :

-petros
Παράθεση

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

O Γιώργος Hunt or be Hunted. έγραψε: στις 01:18, 10-05-08:

Πέτρο, αρχίνα με το Rolle. Έπειτα στην f νομίζω παίζουν κάποια ΘΜΤ στο [α, ξ] και [ξ, β].
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε: στις 08:09, 12-05-08:

Πετράν, Μπολτσάνο για την ύπαρξη ρίζας ξ στο (α,β), και μετά δύο Ρόλ στα (α,ξ) και (ξ,β)
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε: στις 17:38, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από StevenT

Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το!
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,468 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε: στις 20:55, 12-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Bolzano δεν παίζει σίγουρα γιατί πρέπει f(α)f(β)<0, αν δεν κάνω λάθος... Οι παράγωγοι μηδέν, νομίζω παραπέμπουν σε Fermat- για κοίταξέ το!
Αλλού παίζει το bolzano
Παράθεση

jovanita

Νεοφερμένος

H jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jovanita έγραψε: στις 18:56, 24-05-09:

καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση
Παράθεση

Valder

Επιφανές Μέλος

Ο Valder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,328 μηνύματα.

O Valder Winners do not make excuses έγραψε: στις 19:17, 24-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από jovanita
καλησπερα!! εχω να παραδωσω μια εργασια αυριο αλλα δεν μπορω να βρω τα αποτελεσματα που χρειαζομαι.....
εχουμε κανει καποιες μετρησεις...... και πρεπει να βρω την % μεταβολη οπως φαινεται και στον πινακα αλλα δεν μας ειπε πως.. ξερει καποιος? χιλια ευχαριστω
καναμε 3 μετρησεις και τα αποτελεσματα ήταν: 1η : 373, 2η: 351 και 3η: 325 και πρεπει να βρω την % μεταβολη 1-2 μετρηση και 1-3 μετρηση
Κάτσε βρε καλό μου... απλό δεν είναι;

Μχ-1 Μέτρηση χ-1 - Η προηγούμενη
Μχ - Μέτρηση χ -- Η νέα

(Μχ - Μχ-1) /Μχ-1

Πχ για μεταβολή από 100 στα 95 έχουμε (95-100)/100 = -5%

Πάμε τώρα:

1) Από 373 σε 351

(351-373)/373 = -5,89%

2) Από 373 σε 325

(325-373)/373 = -12,86%

Αυτό ήθελες;
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jovanita

Νεοφερμένος

H jovanita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωπόνος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H jovanita έγραψε: στις 19:27, 24-05-09:

λογικο φαινεται ετσι που το λες!!! αυτο θα κανω!!! σε ευχαριστω πολυ!!! να 'σαι καλα!!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους