Γενική συζήτηση για τα antivirus

Ποιο Antivirus χρησιμοποιείτε;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 25)
  • avast!

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • AVG Anti-Virus

    Ψήφοι: 2 8.0%
  • Avira

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • BitDefender

    Ψήφοι: 3 12.0%
  • ClamAV / ClamWin

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Windows Defender

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Kaspersky

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ESET

    Ψήφοι: 6 24.0%
  • Norton

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Άλλο (διευκρινίστε με μήνυμα ποιο)

    Ψήφοι: 1 4.0%
  • Κανένα (διευκρινίστε με μήνυμα γιατί όχι)

    Ψήφοι: 4 16.0%
  • Panda Antivirus

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Επίσης, κάτι που πήρε το μάτι μου μόλις τώρα:
https://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=325343

Παραπλανητικός τίτλος όμως.

Λέει οτι μια συγκεκριμένη τεχνολογία που προστατεύει απο κάποιους τύπους attacks, είναι καλύτερη στα windows (vista+, στα xp έτσι και αλλιώς είναι όλα χύμα) απο ότι σε osx και linux. Σε αυτό το θέμα, ίσως είναι λίγο πιο ασφαλές, αλλα απο την άλλη, τα windows έχουν τόσα άλλα προβλήματα ασφαλείας και όπως συνοψίζει ο ίδιος ο συγγραφέας του άρθρου:

"You're still pretty safe with a mac"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophi

Νεοφερμένος

Η sophi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Εγραψα σε Flashaki καποια αρχεια και μολις το εβαλα στον η/υ το antivirus εβγαλε μηνυμα για ιο, τι κανω????????
Εαν διαγραψω ολα τα αρχεια απο το φλασακι θα φύγει ο ιος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Αν διαγράψεις και τα κρυφά μαζί, ναι.
Το autorun.ini βασικά αρκεί νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophi

Νεοφερμένος

Η sophi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Εγραψα σε Flashaki καποια αρχεια και μολις το εβαλα στον η/υ το antivirus εβγαλε μηνυμα για ιο, τι κανω????????
Εαν διαγραψω ολα τα αρχεια απο το φλασακι θα φύγει ο ιος?

Αν διαγράψεις και τα κρυφά μαζί, ναι.
Το autorun.ini βασικά αρκεί νομίζω.

Ναι, αν τα διαγράψεις ΟΛΑ θα είσαι ΟΚ, αλλά επειδή ενδεχομένως να έχεις βάλει να ΜΗΝ φαίνονται τα "κρυφά", καλό θα είναι να βάλεις δεξί κλικ στο φλασάκι και μετά διαμόρφωση.

Από εκεί και πέρα (λογικά) αρκεί να σβήσεις το .ini για να μην μεταδίδεται, αλλά συνηθως (ή μάλλον πάντα?) υπάρχει και ένα .exe (or whatevah εκτελέσιμο) που περιέχει και το κυρίως σώμα του ιού. Οπότε κάτσε μην βρεθει και κανέναν μπαγλαμάς και τρέξει κατ ευθείαν κανα fun.exe και ψαχνόμαστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ο γνωστός μου δεν το χρειάζεται το antivirus, οπότε όποιος το θέλει ας με ενημερώσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mako

Νεοφερμένος

Ο θοδωρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Πετράλωνα (Αττική). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
avg πολη καλο για μενα!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

funny

Νεοφερμένος

Ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 84 μηνύματα.
εχω χρησιμοποιησει
Norton
Kaspersky
Comodo Internet Security
Comodo Anti-Virus
Avg
Nod32

και τωρα εχω kaspersky. ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ειναι το καλυτερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
εχω χρησιμοποιησει
Norton
Kaspersky
Comodo Internet Security
Comodo Anti-Virus
Avg
Nod32

και τωρα εχω kaspersky. ΠΙΣΤΕΥΩ οτι ειναι το καλυτερο
Μην το πιστεύεις...να'σαι σίγουρος γι'αυτό!!

Επίσης ακόμα λίγο πιο καλό είναι το g-data αλλά έχει αρκετά fp
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimos aka rayven

Νεοφερμένος

Ο dimos aka rayven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Nod32 Smart Security 4, επισης ενα ακομα πολυ καλο antivirus και antispyware ειναι το Webroot, βρισκει τα παντα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Έχω ακούσει και για τον συνδυασμό clamwin+winpooch watchdog για active scanning.
Το χει δοκιμάσει κανείς;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Avast Home Edition...Δωρεάν και νόμιμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Silent_Killer

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,641 μηνύματα.
Χωρίς firewall?:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Έχω έναν κωδικό, κρυμμένο στης καρδιάς τα βάθη....
-----------------------------------------
Το ξαναπαρουσιάζω μήπως τον θέλει κανένας....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alessandra

Διάσημο μέλος

Η Δεν έχω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,716 μηνύματα.
Ο κωδικός δόθηκε. :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DragonGuard

Νεοφερμένος

Ο DragonGuard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ το Panda Internet Security 2010 αλλά το κακό είναι πως κολλάει πολύ ο Υπολογιστής.Μου είπανε πως το Nod32 είναι το καλύτερο και σχετικά δεν είναι βαρύ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isidorosrigas

Νεοφερμένος

Ο isidorosrigas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Χρησιμοποιώ το Panda Internet Security 2010 αλλά το κακό είναι πως κολλάει πολύ ο Υπολογιστής.Μου είπανε πως το Nod32 είναι το καλύτερο και σχετικά δεν είναι βαρύ
Το NOD32 έχω.Είναι πάρα πολύ καλό και κυρίως δεν κολλάει ο Η/Υ. Σου προτείνω να βάλεις αυτό. Άλλα 3 antivirus έχω χρησιμοποιήσει αλλά κανένα δεν ήταν τόσο καλό όπως αυτό. Και το Norton είναι καλό αλλά είναι λίγο βαρύ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D_G

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,938 μηνύματα.
Εχω το Nod32, στον σταθερό, λένε ότι είναι το καλύτερο.
Στον φορητό που είναι και λίγο παλιός και δεν δίνω και τόση σημασία (1-2 φορές την βδομάδα τον ανοίγω) έχω το Free AVG, το οποίο μέχρι τώρα κάνει καλά τη δουλειά του, δεν είχα μέχρι τώρα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Nod32 είναι αρκετά καλό και ελαφρύ:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,019 μηνύματα.
Μετά από ταλαιπωρία με το panda, ένας φίλος μου μου είπε για το avast. Γιατί οι άνθρωποι πάνε κι αγοράζουν antivirus όταν αυτό είναι τζαμπέ;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top