Προτάσεις για αγορά νέου υπολογιστή!

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Βοηθεια ρε παιδια!
Εδω και μερες εχει φαει σκαλωμα το laptop μου και δεν λεει να συνδεθει ασυρματα... Αναγνωριζει τα δικτυα, συνδεετε, αλλα μονο τοπικα...
Ως εκ δια μαγιας, μολις βαλω καλωδειο (ethernet) μπαινει κανονικα... Σημερα ομως μου επεξε μπηνια και με αυτο...! Μετα απο λιγο παλεμα βεβαια καταφερε και συνδεθικε κανονικα.
Σκευτικα λοιπον οτι θα φταιει η καρτα δικτυου... Και αρχιζει το ψαξιμο... Καταρχην εχει δυο (!), μια η οπια ειναι για το wireless, atheros AR5007EG και μια Realtek RTL8101E Family PCI-E Fast ethernet NIC (οπως την εμφανιζει στην διαχειριση συσκευων)
Με την δευτερη δεν ασχολιθικα ακομα, η atheros ομως απο οτι φαινετε εχει πολυ παλιους driver (2007), αλλα αδυνατω να βρω απο καπου driver να καταβασω... Απο το site της εταιριας κατευαζει μεν ενα rar αλλα δεν εχει καπιο αρχειο που να τρεχει και να κανει εγκατασταση, και απο ενα ψαξιμο στο google δεν βρηκα κανενα site απο οπου να μπορεις να κατευασεις...
Τι παιζει ρε παιδια; Τι να κανω;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.

julia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η julia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Λεωνίδι (Αρκαδία). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Θα κοιτάξετε στο google αναζήτηση για firefox addons, θα σας το βγάλει, και απο κεί θα διαλέξετε το λεξικό ελληνικά αγγλικά, ή ότι άλλο θέλετε, θα το κατεβάσετε, και οκ, ίσως χρειαστεί επανεκκίνηση και ο browser.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
πριν λιγο εκει που εγραφα στο pc ξαφνικα κολλησε..μου εβγαλε μια μπλε οθονη και εκανε επανεκκινηση..:eek::eek: να αγχωθω??:worry::worry: γιατι μπορει να το εκανε αυτο??:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Ίσως μια ελάχιστη διακοπή ρεύματος ή κάποιο σφάλμα που συνέβη στο πρόγραμμα. Δεν είναι σίγουρα καλό σημάδι, αν επαναληφθεί σύντομα, να ανησυχήσεις.

Καλού κακού κάνε ένα back up.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Ίσως μια ελάχιστη διακοπή ρεύματος ή κάποιο σφάλμα που συνέβη στο πρόγραμμα. Δεν είναι σίγουρα καλό σημάδι, αν επαναληφθεί σύντομα, να ανησυχήσεις.

Καλού κακού κάνε ένα back up.

διακοπη και να εγινε..εχω laptop οποτε δουλευει ανεξαρτητα..να αναφερω επισης οτι πριν καμια 10ρια μερες σερνοτανε και εκανε 100 ωρες να παρει μπρος ή να τρεξει καποιο προγραμμα..ακομα και την εκκινηση των windows εκανε πολυ ωρα..:/:
Το back up πως γινεται..?:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Σε λάπτοπ πρέπει να πάρεις - κι εσύ κι εγώ - έναν εξωτερικό σκληρό. Ή αν είναι λίγα αυτά που έχεις, κάποιο cd-dvd.

Άγγελε βοήθα την κοπέλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
πριν λιγο εκει που εγραφα στο pc ξαφνικα κολλησε..μου εβγαλε μια μπλε οθονη και εκανε επανεκκινηση..:eek::eek: να αγχωθω??:worry::worry: γιατι μπορει να το εκανε αυτο??:hmm:
Κατά πάσα πιθανότητα ήταν ένα στιγμιαίο κόλλημα, αν αρχίσει να συμβαίνει περιοδικά (πχ 1-2 φορές) την εβδομάδα τότε να αρχίσεις να ανησυχείς

Σχετικά με το backup, το backup δεν είναι τίποτα περισσότερο από το να έχεις τα αρχεία σου παραπάνω από δυο φορές.
Εύκολοι τρόποι backup

  • Σε έναν εξωτερικό δίσκο κάνεις copy-paste τα αρχεία που χρειάζεσαι
  • Σε ένα usb flashακι κάνεις copy-paste τα αρχεία που χρειάζεσαι
  • Online Backup
  • Γράφεις τα αρχεία που χρειάζεσαι σε DVD
Ωστόσο αν το λαπτοπ σου είναι απαραίτητο για την δουλεία σου, θα σου πρότεινα:

  1. Αναβάθμιση σε τουλάχιστον 2GB Ram (+ δίσκο στις 5400 στροφές τουλάχιστον)
  2. Backup
  3. Format + εγκατάσταση Windows 7
  4. Εγκατάσταση Antivirus (Δωρεάν λύση: Security Essential Καλή λύση: Eset)
  5. Εγκατάσταση ενός σωστού browser όπως Google Chrome, Safari ή Firefox)
  6. Ζητάς από τον τεχνικό να μην σου απενεργοποίηση το UAC
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aporw

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σιμώνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Τουριστικά και μας γράφει απο Νέα Σμύρνη (Αττική). Έχει γράψει 1,053 μηνύματα.
Κατά πάσα πιθανότητα ήταν ένα στιγμιαίο κόλλημα, αν αρχίσει να συμβαίνει περιοδικά (πχ 1-2 φορές) την εβδομάδα τότε να αρχίσεις να ανησυχείς

Σχετικά με το backup, το backup δεν είναι τίποτα περισσότερο από το να έχεις τα αρχεία σου παραπάνω από δυο φορές.
Εύκολοι τρόποι backup

  • Σε έναν εξωτερικό δίσκο κάνεις copy-paste τα αρχεία που χρειάζεσαι
  • Σε ένα usb flashακι κάνεις copy-paste τα αρχεία που χρειάζεσαι
  • Online Backup
  • Γράφεις τα αρχεία που χρειάζεσαι σε DVD
Ωστόσο αν το λαπτοπ σου είναι απαραίτητο για την δουλεία σου, θα σου πρότεινα:

  1. Αναβάθμιση σε τουλάχιστον 2GB Ram (+ δίσκο στις 5400 στροφές τουλάχιστον)
  2. Backup
  3. Format + εγκατάσταση Windows 7
  4. Εγκατάσταση Antivirus (Δωρεάν λύση: Security Essential Καλή λύση: Eset)
  5. Εγκατάσταση ενός σωστού browser όπως Google Chrome, Safari ή Firefox)
  6. Ζητάς από τον τεχνικό να μην σου απενεργοποίηση το UAC

Ευχαριστω πολυ!:):):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
+ δίσκο στις 5400 στροφές τουλάχιστον
γιατι?υπαρχει και χαμηλοτερος?
για λαπτοπ ολοι τετοιοι ειναι..2.5 ιντσες..
μπορεις να βρεις και 2.5αρη με 7200 στροφες αλλα ειναι ακριβοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Θα κοιτάξετε στο google αναζήτηση για firefox addons, θα σας το βγάλει, και απο κεί θα διαλέξετε το λεξικό ελληνικά αγγλικά, ή ότι άλλο θέλετε, θα το κατεβάσετε, και οκ, ίσως χρειαστεί επανεκκίνηση και ο browser.:D

Ναι το εγκατέστησα από τα πρόσθετα.:) Και έκανα επανεκκίνηση το firefox.:)
Ευχαριστώ για την συμβουλή Julia.:D:D:D
Πάντως για το λίγο που τον χρησιμοποιώ, βρήσκω τον firefox καλύτερο από το google chrome.:) Για τον I.explorer δεν τίθεται θέμα σύγκρισης.;)Σαφώς υπερέχει.:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elvenstar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 217 μηνύματα.
Για μένα είναι ο καλύτερος browser που υπάρχει μέχρι στιγμής κ σαφέστατα ο πιο γρήγορος αλλά κ ο ασφαλέστερος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μυρτω4038

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Νίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Για μένα είναι ο καλύτερος browser που υπάρχει μέχρι στιγμής κ σαφέστατα ο πιο γρήγορος αλλά κ ο ασφαλέστερος

Ναι και εγώ το πρόσεξα ότι είναι πιο γρήγορος!:up:
Τώρα για το ασφαλέστερος, πώς μπορώ εγώ να το καταλάβω;;;:redface::hmm:

Υ.Γ Και για να επανέλθω στο θέμα που έγραψα πριν μερικές μέρες για την έναρξη εκπομπής ψηφιακού τηλεοπτικού σήματος, μπορώ σας πω τις πρώτες μου εντυπώσεις.;)
Στην περιοχή Θεσσαλονικής που είμαι εγώ(και σε κάποιες άλλες στις Δυτ.Συνοικίες) από τις πρωινές ώρες της Παρασκευής(15/1) χάθηκε το αναλογικό σήμα που πιάναμε από το Φιλλίπειο.:(
Δεν πιάνουμε καθόλου αναλογικά τον Alpha και τα υπόλοιπα κανάλια τα πίανουμε πολύ πιο χάλια από πριν.:(
Οπότε πήγα και πήρα αποκωδικοποιητή.Η σύνδεση του είναι πολύ εύκολη,συνδέεις ένα σκαρτ καλώδιο, την κεραία και στην πρίζα.;) Δεν χρειάστηκε καθόλου να "κουνήσω" την κεραία.:)
Και φυσικά η εικόνα είναι τέλεια, τζάμι.:up:Σαν να βλέπεις DVD ή όπως πίανεις τα ψηφιακά της ΕΡΤ.Ο ήχος είναι πολύ καλός(και καθαρός) αλλά είναι πιο μικρή η έντασή του.Απ' ότι ξέρω σε όλα τα δορυφορικά συμβαίνει αυτό.:hmm:
Το πρόβλημα τώρα είναι ότι δεν είναι ακόμη έτοιμοι και παγώνει ξαφνικά η εικόνα η χάνεται τελείως το σήμα.Πριν λίγο που έβλεπε η μητέρα μου μια ταινία στον ΑΝΤ1 (το Μάμπο Κίνγκς με τον Μπαντέρας) συνέχεια χανόταν το σήμα και το γυρνούσε στον αναλογικό ΑΝΤ1 και τους έβριζε.;):lol::P
Αθάνατη Ελλάδα...αφού δεν είναι έτοιμοι ακόμη τι βιάζονται τόσο πολύ;;;:P
Συμβουλή μου για όσους είναι από Κεντρική Μακεδονία και Κεντρική Ελλάδα, αν άρχισε να εκπέμπει το ψηφιακό τηλεοπτικό σήμα στην περιοχή σας, και το παλιό αναλογικό το πίανεται όπως και πριν....μην βιαστείτε!;):P
Περιμένετε λίγους μήνες ακόμη!;):D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Παιδιά , θέλω να με βοηθήσετε . Η οθόνη μου έπεσε λίγο πάνω στο γραφείο μου απλά .Μετά όμως αφού την ανέβασα είδα τα πάντα μπλε :P .Βασικά αν καταλαβαίνετε είναι τα πάντα σαν να τα έχω περικυκλώσει με δεξί κλικ .
Ξέρετε τι να κάνω ;
-----------------------------------------
Εντωμεταξύ το μόνο καλό είναι πως ενώ δείχνει πως δεν διορθώνεται παρά με εγγύηση , είναι πως το μενού της οθόνης έχει τα κανονικά χρώματα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Παιδιά , θέλω να με βοηθήσετε . Η οθόνη μου έπεσε λίγο πάνω στο γραφείο μου απλά .Μετά όμως αφού την ανέβασα είδα τα πάντα μπλε :P .Βασικά αν καταλαβαίνετε είναι τα πάντα σαν να τα έχω περικυκλώσει με δεξί κλικ .
Ξέρετε τι να κάνω ;

Το μόνο π έχει νόημα να κάνεις υπό αυτές τις συνθήκες.

Βεβαιώσου για το καλώδιο και στο pc και στην οθόνη ότι είναι καλά βαλμένο κ "βιδωμένο".

Αν δεν κάνει κάτι (πολύυυ πιθανό) ξέρεις τι φταίει. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Djohn , είσαι τρομερός ρε φίλε .Τι να σου πω !Οε οε οε οε ντι ντζον θεέεε :P .Σχεδίαζα με τι λεφτά θα πάρω νέα οθόνη .Αν θα κόψω action figures ή comics και τελικά με έσωσες ρε .Μπράβο !(Hails) .Είναι τρελός ο Γιανναρός .
Και με το που το διαβάζω λέω :"Ωχ , μαλ@κία είπε .:P" .Μετά λέω όμως , όντως στην αρχή , ήταν πιο γαλαζί , μετά σκούρινε .Καιλέω , θα έχει φύγει το καλώδιο .Και να .Ξανά χρώμα .Djohn μπράβο αγόρι μου .Μπράβο .Με σώνεις .1 ώρα αγωνίας και περιπλάνησης σε κομπιουτεράδικα φόρουμς και σε e-shops για οθόνες και τελικά η λύση βρέθηκε πάλι στο ischool .Ωραίος .:P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Unkown-User

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Unkown-User αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 1,066 μηνύματα.
Djohn , είσαι τρομερός ρε φίλε .Τι να σου πω !Οε οε οε οε ντι ντζον θεέεε :P .Σχεδίαζα με τι λεφτά θα πάρω νέα οθόνη .Αν θα κόψω action figures ή comics και τελικά με έσωσες ρε .Μπράβο !(Hails) .Είναι τρελός ο Γιανναρός .
Και με το που το διαβάζω λέω :"Ωχ , μαλ@κία είπε .:P" .Μετά λέω όμως , όντως στην αρχή , ήταν πιο γαλαζί , μετά σκούρινε .Καιλέω , θα έχει φύγει το καλώδιο .Και να .Ξανά χρώμα .Djohn μπράβο αγόρι μου .Μπράβο .Με σώνεις .1 ώρα αγωνίας και περιπλάνησης σε κομπιουτεράδικα φόρουμς και σε e-shops για οθόνες και τελικά η λύση βρέθηκε πάλι στο ischool .Ωραίος .:P .

χαχα, νταξ, χαλάρωσε, δεν είπα και τπτ σοβαρό, θενκς για τα καλά λόγια anyway :)

Καλό βράδυ τρελέ :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Daskalenko7

Δραστήριο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 655 μηνύματα.
Ρε το ξέρω , αλλά ρε φίλε με σώνεις , είχα χεστεί πάνω μου .Και εγώ θα το κοίταζα σε καμιά ώρα .Αλλά στο ischool βρίσκεις τη λύση .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
2 ερωτήσεις:

1. Κάτι έκανα και το κουμπί mute στο πληκτρολόγιο δεν πιάνει - όταν το πατάω κάνει mute για μια στιγμή και μετά έχει ξανά ήχο.

2. Στον firefox στις επιλογές ασφαλείας που λέει "o firefox δε θα διατηρεί ιστορικό", αυτή η επιλογή στον υπολογιστή της δουλειάς δεν πιάνει, πατάω οκ δηλαδή και δεν τη σώζει, κρατάει αυτήν που λέει "θα χρησιμοποιεί προσαρμοσμένες ρυθμίσεις για το ιστορικό". Βασικά με πειράζει που όταν κλείνω κάποια σελίδα μπορεί να βρεθεί από το σελίδες που έκλεισαν πρόσφατα. Πώς μπορώ να το κάνω να μην αποθηκεύει τις σελίδες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
1.μπορει να ειναι απο θεμα επαφης του κουμπιου του λαπτοπ ,ή θεμα του οδηγου του ηχου..

2.στις προσαρμοσμενες ρυθμισεις αφαιρεσε την κατω ή αλλες απιλογες ,ετσι ωστε να σβηνει το ιστορικο οταν κλεινει ο firefox...ή απλα κανε εκκαθάριση μονη σου.. απο τα εργαλεια...(πατα στις λεπτομερειες)..ή απλα πατα την ιδιωτικη περιηγηση πανω απο την εκκαθαριση..οπου τα σβηνει αυτοματα..παντως και να μην αποθηκευει το ιστορικο,τις σελιδες τις αποθηκευει... οποτε ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top