Διεκδικήσεις ομοφυλόφιλων στις κοινωνικές παροχές

Να νομιμοποιηθούν οι γάμοι ομοφυλοφίλων;
Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 575)
  • Ναι

  • Όχι

  • Με αφήνει αδιάφορο/η


Πρέπει να ψηφίσετε για να δείτε τα αποτελέσματα.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,413 μηνύματα.
οι ομοφυλοφιλοι μια χαρα καταπιεζουν τους ετρο εκει που εχουν δυναμη..
και εδω ολοι φοβικο με λενε..
επειδη απλα δεν πιστευω οτι η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη..αυτο δεν ειναι προσβολη?

μια ζωη ειμουν πολυ διαφορετικος απο το μεσο ορο,,παντα εγω ειμουν ο οπισθοδρομικος ,ενω οι αλλοι λεγανε την ομοφυλοφιλια απλα"επιλογη"
απο το σχολειο μεχρι σημερα..ή απλα δεν σχολιαζαν,,εγω ημουν ο περιεργος ο γραφικος..που γελαγαν συχνα μαζι μου.

οποτε μην κανετε διαφοροι εδω μεσα κυρηγματα σεβασμου στη διαφορετικοτητα,,οταν εσεις οι ιδιοι τα αναιρειτε..
η πολυ διαφορετικοτητα απο το μεσο ορο ποναει,,αλλα ,οι διαφοροι "προοδευτικοι την δεχονται μονο στα λογια..

το μεγα προβλημα Αγγελε μου ειναι,ότι εσενα δεν πανε να σου στερησουνε κανενα δικαιωμα..ενω στους αλλους...στους διαφορετικους..εσεις θελετε να το στερησετε...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
οι ομοφυλοφιλοι μια χαρα καταπιεζουν τους ετρο εκει που εχουν δυναμη..
και εδω ολοι φοβικο με λενε..
επειδη απλα δεν πιστευω οτι η ομοφυλοφιλια ειναι φυσιολογικη..αυτο δεν ειναι προσβολη?

μια ζωη ειμουν πολυ διαφορετικος απο το μεσο ορο,,παντα εγω ειμουν ο οπισθοδρομικος ,ενω οι αλλοι λεγανε την ομοφυλοφιλια απλα"επιλογη"
απο το σχολειο μεχρι σημερα..ή απλα δεν σχολιαζαν,,εγω ημουν ο περιεργος ο γραφικος..που γελαγαν συχνα μαζι μου.

οποτε μην κανετε διαφοροι εδω μεσα κυρηγματα σεβασμου στη διαφορετικοτητα,,οταν εσεις οι ιδιοι τα αναιρειτε..
η πολυ διαφορετικοτητα απο το μεσο ορο ποναει,,αλλα ,οι διαφοροι "προοδευτικοι την δεχονται μονο στα λογια..

Οι άλλοι είναι βλακες.:)Παμε πάλι,κατι που εχω πει 350 φορες σε αυτό το θέμα:Η ομοφυλοφιλία ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ!!!!!!!!!!!!

Εντάξει τώρα?:rolleyes:

Δεν είναι επιλογή οπώς δεν ειναι επιλογη το να είμαστε οι υπόλοιποι ετεροφυλοφιλοι.

Εγώ Αγγελε,δε διαφωνώ μαζί σου για καποιο χαρακτηρηστικό σου.Κι οι δύο τις ιδιες σεξουαλικες προτιμησεις εχουμε για ονομα της ιπταμενης πρασινης αγελαδας που λεει κι ο Γιώργος.Αυτο στο οποιο διαφωνω μαζι σου,ειναι πως διαχωριζεις τους αθρωπους,και τα δικαιωματα αυτων,με βάση ενα κριτηριο που εσένα δε σε επηρεαζει.Και καλα που γινεται ο διαχωρισμος,νταξει το πολυ πολυ να μη σε παρει καποιος στα σοβαρα,δικαιωμα του.Το θεμα ειναι οτι με βαση τα πιστευω σου,πιστευεις πως πρεπει να διαμορφωθουν οι ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΠΑΡΟΧΕΣ.Αυτο λεει ο τιτλος.Θελεις να επηρεαστει η ζωη καποιου ομοφυλοφιλου,επειδη εσυ δεν τη θεωρεις φυσιολογικη,επειδη ειναι μειοψηφια.Ειναι,αλλα γεννηθηκε ετσι,δεν το διαλεξε.Δεν ήρθε κανενας ομοφυλοφιλος να σε βιάσει.Αρα δε σε επηρεαζει.Ειναι δυνατόν να θέλεις να στερήσεις δικαιώματα,και να μην τυγχάνεις σχολιασμού?

Για να καταλάβεις πότε ξεφεύγουμε απο τα ορια της διαφορετικότητας,ας δωσω μερικα παραδειγματάκια:
1)α)Είμαι φίλαθλος και οπαδος.Προτιμω αυτους που κλοτσανε την μπαλα κατα κει και φορανε μπλε,κι οχι εκεινους που την κλωτσανε κατα δω και φορανε πορτοκαλί.Εχω κατι διαφορετικό απο τους αλλους που ειναι θεμιτό.β)Ειμαι οπαδος κι οχι φιλαθλος.Μου αρεσει να παω στο πορτοκαλί γήπεδο,να βριζω τις πορτοκαλι μανουλες και να τα κανω πορτοκαλι γυαλιά-καρφια.Ειμαι μ@λ@κ@ς και δεν κάνω κάτι το θεμιτό.Βλαπτω τους πορτοκαλί χωρις να εχω δικαιωμα.Αν μαλιστα οπως ειπε ο Χαος,μετα ερθουν οι πορτοκαλι κι αρχισουν να λενε οποιος ειναι μπλε,ειναι και ιεροδουλης γιος,τοτε γιναμε μην πω.

2)Ειναι περιοδος νηστειας.Το να μη φαω μια σοκολατα ειναι θεμιτο.Μπραβο μου.Νιωθω υπεροχα.Αλλα δεν μπορω να στερησω απο κανεναν να τρωει σοκολατες για 40 μερες,ουτε μπορω να του αφαιρω σοκολάτες απο τα ενσημα.Και δε μπορω να νιωθω μειονεκτικά όταν με κρίνουν επειδή κλέβω σοκολατες οχι για να φαω,αλλα για να μη φαει ο άλλος.Δε σε μπουκωσε,εσυ του τις παίρνεις.Κι εκτος αυτού,εσύ έχεις ήδη τις δικές σου σοκολάτες,και τις τρως οταν δεν ειναι Σαρακοστη.Ο αλλος θελει να φαει τοτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Γιάννη μου, αν μου επιτρέπεις,
μέχρι ένα σημείο τα λες πολύ ωραία και συμφωνώ και εγώ μαζί σου.
Προσωπικά, η ένστασή μου βρίσκεται στο ότι η μη νομιμοποίηση του γάμου των ομοφυλοφίλων δεν είναι η στέρηση ενός θεμελιώδους δικαιώματος...
Δεν είναι λογοκρισία βρε αδερφέ.
Σκεπτόμενη μάλιστα, την εξ' αρχής αιτία θεμελίωσης και εδραίωσης του θεσμού αυτού, θεωρώ ότι δεν συγκαταλέγομαι αν θες ουτε στους ομοφοβικούς και δεν είμαι και υπερβολική. Ο γάμος, σαν θεσμός έχει ως στόχο να προάγει και να προστατεύσει τον θεσμό της οικογένειας, να οδηγήσει στην τεκνοποίηση (κάτι που εκ φύσεως η ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να κάνουν).

Ωστόσο, ο γάμος κατοχυρώνει και κάποια άλλα δικαιώματα για τα οποία έγινε λόγος εκτενέστερα όταν συμμετείχα εγώ ενεργότερα στην συζήτηση.
Για αυτό, θεωρώ ως δόκιμο, το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης με κάποιες επιπλέον τροποποιήσεις ώστε να διευκολύνει την συμβίωση αυτών των ανθρώπων.

Πάντα φιλικά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ο γάμος, σαν θεσμός έχει ως στόχο να προάγει και να προστατεύσει τον θεσμό της οικογένειας, να οδηγήσει στην τεκνοποίηση (κάτι που εκ φύσεως η ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να κάνουν).
Αυτό το σημείο αμφισβητείται έντονα και δεν αποτελεί κανόνα. Ο γάμος, από την πλευρά της πολιτείας κι όχι της εκκλησίας, είναι μια νομιμοποίηση και διευθέτηση των προσωπικών σχέσεων μεταξύ δύο πολιτών. Εάν ήταν όπως τα λες εσύ, δεν θα είχαν το δικαίωμα στο γάμο, ετεροφυλόφιλα άτομα τα οποία, επίσης λόγω φυσικών αιτίων δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν.

Σε τελική ανάλυση, η σολομόντειος λύση σ' αυτήν την περίπτωση ονομάζεται "σύμφωνο συμβίωσης", οπότε και οι τελευταίες ενστάσεις περί της έννοιας του γάμου εξανεμίζονται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
βρίσκεται στο ότι η μη νομιμοποίηση του γάμου των ομοφυλοφίλων δεν είναι η στέρηση ενός θεμελιώδους δικαιώματος...
Δεν είναι λογοκρισία βρε αδερφέ.
Αλλά?Διαφωνώ στο να υιοθετούν παιδιά,αλλα γιατί ενας ομοφυλόφιλος να μη μπορει να είναι και νομικά ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ με το δεσμό του?
Σκεπτόμενη μάλιστα, την εξ' αρχής αιτία θεμελίωσης και εδραίωσης του θεσμού αυτού, θεωρώ ότι δεν συγκαταλέγομαι αν θες ουτε στους ομοφοβικούς και δεν είμαι και υπερβολική.
Πρεπει να το σκεφτώ καλύτερα και να αποφανθώ.:P
Ο γάμος, σαν θεσμός έχει ως στόχο να προάγει και να προστατεύσει τον θεσμό της οικογένειας,
απο την εννοια της οποιας αποκλειουμε τους οοφυλοφιλους?
να οδηγήσει στην τεκνοποίηση (κάτι που εκ φύσεως η ομοφυλόφιλοι δεν μπορούν να κάνουν).
Θα συμφωνησω μαζι σου αν προτείνεις και υποχρεωτικο διαζυγιο σε οσα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια δεν τεκνοποιουν.Η τεκνοποιηση δεν ειναι αυτοσκοπός για να παντρευτεις αυτον που αγαπας.Στους ετεροφυλοφιλους ειναι φυσικο επακολουθο,και απαραιτητο για τη διαιωνιση του ειδους.Γιατι να μην το δουμε ως προνομιο που εχουμε εναντι τον ομοφυλοφιλων και να το βλεπουμε ως κατι το προαπαιτούμενο?

Ωστόσο, ο γάμος κατοχυρώνει και κάποια άλλα δικαιώματα για τα οποία έγινε λόγος εκτενέστερα όταν συμμετείχα εγώ ενεργότερα στην συζήτηση.
Και όχι μόνο,σε κάνει να νιώθεις τον άλλο ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ
Για αυτό, θεωρώ ως δόκιμο, το σύμφωνο ελεύθερης συμβίωσης με κάποιες επιπλέον τροποποιήσεις ώστε να διευκολύνει την συμβίωση αυτών των ανθρώπων.
Και αρα και το διαχωρισμο ομοφυλοφιλων-ετεροφυλοφιλων στις επιλογες που εχουν ωστε να επισημοποιησουν τη σχεση τους

Σε τελική ανάλυση, η σολομόντειος λύση σ' αυτήν την περίπτωση ονομάζεται "σύμφωνο συμβίωσης", οπότε και οι τελευταίες ενστάσεις περί της έννοιας του γάμου εξανεμίζονται...

Δε με καλύπτει λόγω αυτών που λέω και στι Ζωίτσα.Εμενα τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αυτό το σημείο αμφισβητείται έντονα και δεν αποτελεί κανόνα. Ο γάμος, από την πλευρά της πολιτείας κι όχι της εκκλησίας, είναι μια νομιμοποίηση και διευθέτηση των προσωπικών σχέσεων μεταξύ δύο πολιτών. Εάν ήταν όπως τα λες εσύ, δεν θα είχαν το δικαίωμα στο γάμο, ετεροφυλόφιλα άτομα τα οποία, επίσης λόγω φυσικών αιτίων δεν μπορούν να τεκνοποιήσουν.

Σε τελική ανάλυση, η σολομόντειος λύση σ' αυτήν την περίπτωση ονομάζεται "σύμφωνο συμβίωσης", οπότε και οι τελευταίες ενστάσεις περί της έννοιας του γάμου εξανεμίζονται...

Όπως καταλαβαίνεις, για ένα τέτοιο θέμα δεν θα έλεγα κάτι αμφιλεγόμενο έτσι αυθαίρετα. Για το σημείο αυτό έχω ψάξει και διαβάσει αρκετά. :)
Εννοείται ότι μιλούσα από την πλευρά της πολιτείας και όχι της εκκλησίας. Δεν είναι όλος ο πληθυσμός Χ.Ο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ποια είναι λοιπόν τα στοιχεία τα οποία τεκμηριώνουν το ότι ο γάμος έχει ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ως προαπαιτούμενο την τεκνοποίηση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
. Δεν είναι όλος ο πληθυσμός Χ.Ο ;)

Γάμοι γίνονται και στα Δημαρχεία.Αφηστε το Θεο εξώ απο τη συζητηση πλιζ,γιατι αν υπαρχει κανεις δεν μπορει να παει να τον ρωτησει αν οι ομοφυλοφιλοι δεν πρεπει να παντρευονται.(Αρα δεν εχει και το δικαιωμα να το στερεί ο ιδιος.)

Ποια είναι λοιπόν τα στοιχεία τα οποία τεκμηριώνουν το ότι ο γάμος έχει ΣΤΗ ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΕΠΟΧΗ ως προαπαιτούμενο την τεκνοποίηση;

Οπως είπα και στη Ζωίτσα,ας το δούμε ως προνόμιο κι οχι ως προαπαιτούμενο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Αλλά?Διαφωνώ στο να υιοθετούν παιδιά,αλλα γιατί ενας ομοφυλόφιλος να μη μπορει να είναι και νομικά ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ με το δεσμό του?
Για αυτό ακριβώς επανέλαβα την ιδέα σου συμφώνου, για να κατοχυρωθούν και νομικά οι ομοφυλόφιλοι.

Πρεπει να το σκεφτώ καλύτερα και να αποφανθώ.:P
Περιμένω με ανυπομονησία!:whistle:

απο την εννοια της οποιας αποκλειουμε τους οοφυλοφιλους?Θα συμφωνησω μαζι σου αν προτείνεις και υποχρεωτικο διαζυγιο σε οσα ετεροφυλοφιλα ζευγαρια δεν τεκνοποιουν.Η τεκνοποιηση δεν ειναι αυτοσκοπός για να παντρευτεις αυτον που αγαπας.Στους ετεροφυλοφιλους ειναι φυσικο επακολουθο,και απαραιτητο για τη διαιωνιση του ειδους.Γιατι να μην το δουμε ως προνομιο που εχουμε εναντι τον ομοφυλοφιλων και να το βλεπουμε ως κατι το προαπαιτούμενο?
Αυτοσκοπός μπορεί να μην είναι, αλλά αυτή είναι η προοπτική που κυριαρχεί για το άμεσο μέλλον, φυσικό επακόλουθο όπως το χαρακτήρισες. Αν θες να το δεις σαν προνόμιο, είναι αυτό το προνόμιο που μας επιτρέπει να έχουμε και το """προνόμιο""" του γάμου!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Για αυτό ακριβώς επανέλαβα την ιδέα σου συμφώνου, για να κατοχυρωθούν και νομικά οι ομοφυλόφιλοι.
Νομικά ναι,ο γάμος όμως είναι κάτι πρωτα συναισθηματικής φυσεως,και μετα νομικής.Ποσο συναισθημα κρύβεται πίσω απο μια "συμφωνία"?Μου θυμίζει τα προικοσύμφωνα το όλο θέμα και ξερνάω.





Αυτοσκοπός μπορεί να μην είναι, αλλά αυτή είναι η προοπτική που κυριαρχεί για το άμεσο μέλλον, φυσικό επακόλουθο όπως το χαρακτήρισες.
Προοπτική ειναι κατι πιθανο για το μέλλον,δεν ειναι κατι που αναιρει κατι αλλο πριν απο αυτό
Αν θες να το δεις σαν προνόμιο, είναι αυτό το προνόμιο που μας επιτρέπει να έχουμε και το """προνόμιο""" του γάμου!:hmm:
Ειναι φοβερό οταν άθεοι μιλούν σαν τους πιο φανατικούς θρησκευόμενους αλλά έχει και την πλάκα του.:PΑπο πότε ο γάμος είναι προνόμιο κι όχι δικαιωμα σε ενα κρατος που δεν είναι θεοκρατικό?:hmm:



Δεν χρειάζεται να την βγάζεις από το ντουλάπι όποτε βλέπεις το ωραίο ονοματάκι μου!:angel::angel:
Φαντάσου πως έχω χαράξει και το όνομα σου μπροστά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Νομικά ναι,ο γάμος όμως είναι κάτι πρωτα συναισθηματικής φυσεως,και μετα νομικής.Ποσο συναισθημα κρύβεται πίσω απο μια "συμφωνία"? Μου θυμίζει τα προικοσύμφωνα το όλο θέμα και ξερνάω.
Όταν κάποιος είναι συναισθηματικά σίγουρος και γνωρίζει ότι τα συναισθήματά του είναι αμοιβαία, για εμένα ο γάμος είναι περιττός!;)


Ειναι φοβερό οταν άθεοι μιλούν σαν τους πιο φανατικούς θρησκευόμενους αλλά έχει και την πλάκα του.:PΑπο πότε ο γάμος είναι προνόμιο κι όχι δικαιωμα σε ενα κρατος που δεν είναι θεοκρατικό?:hmm:
"""προνόμιο""" ---> sarcasm sign!:D
Δεν με ξέρεις καθόλου?:whistle:

Φαντάσου πως έχω χαράξει και το όνομα σου μπροστά:P
Είμαι σίγουρη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Όταν κάποιος είναι συναισθηματικά σίγουρος και γνωρίζει ότι τα συναισθήματά του είναι αμοιβαία, για εμένα ο γάμος είναι περιττός!;)

Για σένα.Εκείνος μπορεί να μην το θεωρεί περιττό.Μπορεί να θέλει να λεει,απο εδώ ο αντρας μου,είμαι παντρεμένος.Μπορει να θέλει να εχει κι επέτειο κι ό,τι άλλο φαντάζει σε πολλούς εμετικό.Με ποια κριτήρια το στερούμε όμως?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Για σένα.Εκείνος μπορεί να μην το θεωρεί περιττό.Μπορεί να θέλει να λεει,απο εδώ ο αντρας μου,είμαι παντρεμένος.Μπορει να θέλει να εχει κι επέτειο κι ό,τι άλλο φαντάζει σε πολλούς εμετικό.Με ποια κριτήρια το στερούμε όμως?
Άρα το πραγματικό πρόβλημα είναι η κοινωνική τους προβολή ως παντρεμένο ζευγάρι και όχι η συναισθηματική βάση..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Άρα το πραγματικό πρόβλημα είναι η κοινωνική τους προβολή ως παντρεμένο ζευγάρι και όχι η συναισθηματική βάση..

Οχι,το προβλημα ειναι πως η κοινωνια υπερπροβαλλει,και μαλιστά αρνητικά,κατι που λεγεται ΙΔΙΩΤΙΚΗ ζωη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Οχι,το προβλημα ειναι πως η κοινωνια υπερπροβαλλει,και μαλιστά αρνητικά,κατι που λεγεται ΙΔΙΩΤΙΚΗ ζωη.
ανάπτυξέ το..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
ανάπτυξέ το..

Αναπτύσσεται εδώ και 180 σελίδες.Καποιος θελει να παντρευτει καποιον που θέλει να τον παντρευτεί.Είναι δικο τους θεμα το τι κανουν πισω απο μια κλειστη πορτα και δικαίωμα τους να απολαμβάνουν τα κοινωνικα δικαιωματα που απολαμβανει ενα "συμβατικό " ετεροφυλόφυλο ζευγάρι.Η ομοφυλοφιλία υπαρχει,ειναι γεγονός.Γεγονος επισης είναι πως αυτοι οι ανθρωποι διεκδικουν αντιμετωπιση με ισους ορους και δεν ειναι παντα τα άτομα που η κοινωνια προβάλλει μεω των ΜΜΕ ως ομοφυλοφιλα.Αυτό ειναι κατι το εξευτελιστικο.Εκτος κι αν πιστευει καποιος κι οτι η εικονα δυο ετεροφυλοφιλων συντροφων ειναι αυτη που τα ΜΜΕ προβάλλουν.Εφοσον ενας ανθρωπος λοιπον δεν παραβαίνει καμια νομοθεσια περι δημοσιας αιδους,απο την οποια δεν πρεπει να εξαιρουνται ουτε ετεροφυλοφιλοι,δεν πρεπει η κοινωνια να επεμβαίνει στις θεμιτές του επιθυμιες σχετικα με την ιδωτική του ζωή.Η ισοτιμία στα δικαιωματα ειναι θεμιτή,οπως ανεφερα προηγουμένως,αν η διαφορετικότητα δε θίγει την πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Για αυτό ακριβώς επανέλαβα την ιδέα σου συμφώνου, για να κατοχυρωθούν και νομικά οι ομοφυλόφιλοι.

Νομικά ναι,ο γάμος όμως είναι κάτι πρωτα συναισθηματικής φυσεως,και μετα νομικής.Ποσο συναισθημα κρύβεται πίσω απο μια "συμφωνία"?Μου θυμίζει τα προικοσύμφωνα το όλο θέμα και ξερνάω.

Έχουμε κολλήσει στο όνομα. Γάμος, σύμφωνο συμβίωσης... Αν στην ουσία είναι ίδια, γιατί να υπάρχουν 2 διαφορετικά ονόματα για το ίδιο πράγμα; Για να έχουν διαφορετικό όνομα σημαίνει πως διαφέρουν.
Την προηγούμενη φορά που είχε γίνει δημόσια συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης (το 2008 νομίζω) είχα παρακολουθήσει μια διάλεξη από καθηγήτρια νομικής που έλεγε ότι τα κληρονομικά δικαιώματα που σου δίνει το σύμφωνο είναι διαφορετικά από του γάμου. Δεν ξέρω πως σκοπεύουν να κάνουν το "καινούριο" σύμφωνο.
Τι να πω, ίσως εγώ δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι το σύμφωνο και σε ποιους απευθύνεται. Νομίζω πως ουσιαστικά είναι γάμος (δηλαδή σου δίνει τα δικαιώματα που σου δίνει ο γάμος) χωρίς την ταμπέλα του "γάμου". Αν θέλετε διορθώστε με.
Πάντως, όπως και να έχει, αν το σύμφωνο και ο γάμος είναι 2 διαφορετικοί θεσμοί, θα πρέπει όλοι (δηλαδή και οι ομοφυλόφιλοι) να μπορούν να κάνουν ότι διαλέξουν (σύμφωνο ή γάμο).
Και για όσους ρωτάνε "τι τον θέλουνε τον γάμο οι ομοφυλόφιλοι" θα απαντήσω "για τον ίδιο λόγο που τον θες εσύ (ο ετεροφυλόφιλος)".

Να διευκρινίσω ότι πάντα μιλάμε για πολιτικό κι όχι θρησκευτικό γάμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αν στην ουσία είναι ίδια, γιατί να υπάρχουν 2 διαφορετικά ονόματα για το ίδιο πράγμα; Για να έχουν διαφορετικό όνομα σημαίνει πως διαφέρουν.
Την προηγούμενη φορά που είχε γίνει δημόσια συζήτηση για το σύμφωνο συμβίωσης (το 2008 νομίζω) είχα παρακολουθήσει μια διάλεξη από καθηγήτρια νομικής που έλεγε ότι τα κληρονομικά δικαιώματα που σου δίνει το σύμφωνο είναι διαφορετικά από του γάμου.
ακριβως,,αλλο το ενα αλλο το αλλο,,και στην Ελαδα και στη γαλλια γερμανια πχ..

διαφορετικοι θεσμοι..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
μια προχειρη που ειδα απο τις αρκετες...

"METHODS: Comparison study methodology was adopted. Ninety-two male homosexuals, as the study group, were recruited from gay bars and gay organizations, and 91 male heterosexuals, with similar ages and educational levels, were recruited as a control group for comparison. "
τα δεδομενα υπαρχουν,,τωρα ειναι θεμα αναλυσεων και υποθεσεων για τους λογους..
Φαντάζομαι λοιπόν ότι και τους ετεροφιλόφιλούς τους πήραν από κολάδικα και "συνδικαλιστικά όργανα της ετεροφιλόφιλης σεξουαλικής ταυτότητας"!:P
Όλες αυτές τις έρευνες όλοι εμείς οι άσχετοι δεν θα μπορέσουμε ποτέ να τις κρίνουμε γιατί δεν ξέρουμε τις βάσεις πάνω όπου στήθηκαν. Και αυτό ισχύει και για τις υπέρ και για τις κατά σε κάθε θέμα. Το μόνο που έχουμε στα χέρια μας είναι το εκλαϊκευμένο αποτέλεσμα σε ένα "περιοδικό". Ο καθένας από μας από το μετερίζι του ξέρει πόσες "επιστημονικές" μπούρδες γράφονται έτσι.(Θέλει κανείς να μιλήσει για τα αυτοκίνητα που καίνε νερό.... κατά τα περιοδικά... και όχι υδρογόνο που στο κατω κάτω είναι καύσιμο). Και επειδή το ΠΟΙΟΣ χρηματοδοτεί μια έρευνα παίζει τεράστιο ρόλο στο τι θέλει αυτή να αποδείξει, κι επειδή στα κοινωνικά /γενετικά/ πολυπαραγοντικά φαινόμενα έχω την αίσθηση ότι η επιλογή του δείγματος είναι καίρια... τα δείγματα των 2000 ατόμων μου φαίνονται όσο ελάχιστοι και οι γνωστοί μου για να βγάλω συμπέρασμα. Άρα για την ώρα θα μείνω στην προσωπική μου αίσθηση κρατόντας στο μυαλό μου την πιθανότητα να κάνω λάθος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.


μπορει να θεωρηθει ως οφ τοπικ αλλα αξιζει να ακουσετε τι λεει αυτος ο ανθρωπος. εκτος του οτι το θεμα οπως θα δειτε εχει πολυ σοβαρες επιπτωσεις στη ζωη καποιων παιδιων, αυτος που καταφερε και αντεπεξηλθε ολων αυτων διεκδικησε τα δικαιωματα του παντρευτηκε, συμμετεχει στην πολιτικη και στο τελος εγινε αποδεκτος και απο την οικογενεια του.



[FONT=&quot]Αποψε θα ηθελα να ζητησω απο τους συναδελφους μου να χρησιμοποιησω τον χρονο μου για να μιλησω για ενα θεμα που με αγγιζει ιδιαιτερως.
[/FONT]

[FONT=&quot]
[/FONT]

[FONT=&quot]Οι γονεις του [/FONT][FONT=&quot]Asher[/FONT][FONT=&quot]Brown[/FONT][FONT=&quot] παραπονεθηκαν στους υπευθυνους του σχολειου του παιδιου στο [/FONT][FONT=&quot]the[/FONT][FONT=&quot]Cypress[/FONT][FONT=&quot]- [/FONT][FONT=&quot]Fairbanks[/FONT][FONT=&quot]ISD[/FONT][FONT=&quot], εξω απο το [/FONT][FONT=&quot]Houston[/FONT][FONT=&quot], οτι ο γιος τους υποκειτω σε κοροιδιες και παρενοχλητω στο σχολειο. Τον φωναζαν 'αδερφη' και αλλοκοτο και τον κτυπουσαν. [/FONT]

[FONT=&quot]Παρολες τις εκκλησεις των γονιων και των υπευθυνων του σχολειου η παρενοχληση , ο εκφοβισμος και οι απειλες συνεχιστηκαν επι χρονια. Πριν δυο βδομαδες περιπου μετα απο ενα τετοιο επεισοδιο κοροιδιας πηγε σπιτι το παιδι βρηκε το οπλο του πατερα του και αυτοκτονησε. Τον βρηκε αργοτερα ο πατερας του αφου επεστρεψε απο την δουλεια. Το παιδι ηταν 13 χρονων. [/FONT]
[FONT=&quot]Θα ηθελα να δειτε το προσωπο του.
[/FONT]
[FONT=&quot]Σε αντιθεση με τον [/FONT][FONT=&quot]Asher[/FONT][FONT=&quot] ενας εφηβος ονοματι [/FONT][FONT=&quot]Billy[/FONT][FONT=&quot]Lucas[/FONT][FONT=&quot] απο την [/FONT][FONT=&quot]Indiana[/FONT][FONT=&quot] ποτε του δεν αυτοπροσδιοριστηκε ως ομοφυλοφιλος αλλα θεωρειτω τετοιος απο ατομα που τον κοροιδευαν και τον παρενοχλουσαν καθημερινα στο [/FONT][FONT=&quot]Community[/FONT][FONT=&quot]High[/FONT][FONT=&quot]School.[/FONT][FONT=&quot]Πριν απο τρεις βδομαδες κρεμμαστηκε στην σιταποθηκη του παππου και της γιαγιας του. Ηταν[/FONT][FONT=&quot]15 [/FONT][FONT=&quot]χρονων[/FONT][FONT=&quot].
[/FONT]
[FONT=&quot]Ο [/FONT][FONT=&quot]Justin[/FONT][FONT=&quot]Aaberg[/FONT][FONT=&quot] 15 χρονων απο την [/FONT][FONT=&quot]Minnesota[/FONT][FONT=&quot] αποκαλυψε στους φιλους του το θεμα μετα που ξεκινησαν να τον κοροιδευουν και να τον παρενοχλουν. Η κατασταση χειροτερευε καθως μεγαλωνε και οταν πια δεν μπορουσε να αντεξει αλλο αυτη τη κατασταση κρεμμαστηκε στο δωματιο του και τον βρηκε η μητερα του.
[/FONT]
[FONT=&quot]Συμμαθητες ξεκινησαν να κοροιδευουν τον [/FONT][FONT=&quot]Seth[/FONT][FONT=&quot]Walsh[/FONT][FONT=&quot] στην τεταρτη ταξη. Αυτο συνεχιστηκε στο γυμνασιο οπου μια μερα καποιοι μαθητες του ειπαν οτι ο κοσμος δεν χρειαζεται αλλα αλλοκοτα ατομα και οτι πρεπει να παει να κρεμμαστει. [/FONT]
[FONT=&quot]Στις 18 σεμπτεμβριου αφου απειληθηκε απο καποια μεγαλυτερα παιδια πηγε σπιτι και κρεμμαστηκε απο ενα δεντρο στην πισω αυλη του σπιτιου του. Τον ειδε η μητερα του και τον τραβηξε κατω. Το παιδι παρεμεινε στην ζωη για 9 μερες οπου δυστυχως πριν δυο βδομαδες πεθανε. Ηταν 13 χρονων.
[/FONT]
[FONT=&quot]Οι κοροιδιες μεταξυ των νεων και οι αυτοκτονιες εχουν παρει μορφη επιδημιας στην χωρα μας ιδιαιτερως αναμεσα στην κοινοτητα των νεαρων ομοφυλοφιλων αντρων και γυναικων, αυτων που θεωρουνται ομοφυλοφιλοι ή παιδια τα οποια ειναι απλα διαφορετικα.
[/FONT]
[FONT=&quot]Προσφατα στο [/FONT][FONT=&quot]New[/FONT][FONT=&quot]Jersey[/FONT][FONT=&quot] ο νεαρος [/FONT][FONT=&quot]Tyler[/FONT][FONT=&quot]Clementi[/FONT][FONT=&quot] πηδηξε απο μια γεφυρα πεθαινοντας μετα την αποκαλυψη προσωπικων του στιγμων απο τον συγκατοικο του στο διαδικτυο. [/FONT]
[FONT=&quot]Ο [/FONT][FONT=&quot]Raymond[/FONT][FONT=&quot]Chase[/FONT][FONT=&quot] κρεμμαστηκε στο δωματιο του στην φοιτητικη εστια. Και μολις χτες μαθαμε οτι ο νεαρος [/FONT][FONT=&quot]Zach[/FONT][FONT=&quot]Harrington[/FONT][FONT=&quot] απο την [/FONT][FONT=&quot]Oklahoma[/FONT][FONT=&quot] αυτοκτονησε μετα απο υποτιμητικα σχολια ομιλιτων κατα των ομοφυλοφιλων σε δημοτικο συμβουλιο της πολης του στο οποιο ηταν παρων.
[/FONT]
[FONT=&quot][/FONT][FONT=&quot]Θα υπαρξει συζητηση αναμεσα σε ενηλικους σε αυτο το δωματιο αλλα αυτο το θεμα με τις κοροιδιες και την παρενοχληση παιδιων στα σχολεια πρεπει να σταματησει. Τα σχολεια μας πρεπει να ειναι ενα ασφαλες περιβαλλον για τα παιδια μας οπου θα μεγαλωνουν και θα μαθαινουν. Δεν ειναι και δεν θα ειναι ποτε αποδεκτο εκ μερους μας να γινουμε η αιτια οποιοδηποτε παιδι να νιωθει οτι δεν αξιζει ή οτι δεν το αγαπουν και δεσμευομαι δημοσιως να λαβω μερος σ΄αυτη τη συζητηση που θα γινει.
[/FONT]
[FONT=&quot]Αποψε ομως θα ηθελα να απευθυνθω στα παιδια 12, 13,14,15,16,17 χρονων του [/FONT][FONT=&quot]Paskel[/FONT][FONT=&quot] ([/FONT][FONT=&quot]ph[/FONT][FONT=&quot]) [/FONT][FONT=&quot]and [/FONT][FONT=&quot]at [/FONT][FONT=&quot]Arlington[/FONT][FONT=&quot] Heights[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]and [/FONT][FONT=&quot]at[/FONT][FONT=&quot]Trimble[/FONT][FONT=&quot]Tech[/FONT][FONT=&quot]High[/FONT][FONT=&quot]Schools[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]or [/FONT][FONT=&quot]at[/FONT][FONT=&quot]Daggett [/FONT][FONT=&quot]and [/FONT][FONT=&quot]Rosemont [/FONT][FONT=&quot]Middle [/FONT][FONT=&quot]Schools[/FONT][FONT=&quot], ή οποιουδηποτε σχολειου στο [/FONT][FONT=&quot]Fort[/FONT][FONT=&quot]Worth[/FONT][FONT=&quot],ή ανα την χωρα σχολειου σχετικα με το θεμα αυτο.
[/FONT]
[FONT=&quot]Γνωριζω πολυ καλα οτι η ζωη μπορει να φαινεται ανυποφορη. Γνωριζω επισης οτι οι ανθρωποι στο σπιτι σας ή στο σχολειο σας μπορει να μην σας καταλαβαινουν και οτι μπορει ακομα να σας κακοποιησουν σωματικα. Αλλα θα θελα να ξερετε οτι τα πραγματα θα βελτιωθουν με τον καιρο.
[/FONT]
[FONT=&quot]Οταν ημουν 13 χρονων ημουν ενα παιδι κοκκαλιαρικο που ψηλωσε αποτομα και που σκονταφτε συνεχεια. Ημουν γιος μιας μητερας η οποια επαιζε πιανο στην εκκλησια της ενοριας της και ενος αυθεντικου καουμποι στο [/FONT][FONT=&quot]Butch[/FONT][FONT=&quot]in[/FONT][FONT=&quot]Crowley[/FONT][FONT=&quot], [/FONT][FONT=&quot]Texas[/FONT][FONT=&quot].[/FONT]
[FONT=&quot]Σαν γιος τετοιας οικογενειας και σαν ενα παιδι που μεγαλωνει σε μια μικρη πολη υπηρχε μια εικονα στην οποια εγω υποτιθεται οτι επρεπε να ταιριαζω και καθως εμπαινα στην εφηβεια ξεκινησα να εχω συναισθηματα τα οποια δεν καταλαβαινα και δεν μπορουσα να εξηγησω. Το μονο που ηξερα ομως ηταν οτι δεν ταιριαζα με την εικονα που υποτιθεται οτι επρεπε να κουβαλαω. [/FONT]
[FONT=&quot]Ημουν ενα ευαισθητο παιδι αλλα πολυ φιλικο. Επαιζα μπασκετ αν και δεν ημουν τοσο καλος σʼαυτο και με πειραζαν οπως ολα τα παιδια αλλα ειχα αρκετη αυτοπεποιθηση μεσα μου για να μην τα αφηνω ολα αυτα να με επηρεαζουν τοσο.[/FONT]
[FONT=&quot]
[/FONT][FONT=&quot]Μια μερα ενω ειχα μολις ξεκινησει το λυκειο καποια παιδια μεγαλυτερα με εβαλαν στην γωνια και με φοβερισαν. Με αποκαλεσαν 'αδερφη' και μου ειπαν οτι επρεπε να πεθανω και να παω στην κολαση οπου ανηκα. Αυτο με εκανε να εξοργιστω και να βγαλω ολον τον θυμο που τοσο καιρο καταπιεζα μεσα μου. Ντροπιασμενος[/FONT][FONT=&quot]και[/FONT][FONT=&quot]συγχισμενος[/FONT][FONT=&quot]πηγα[/FONT][FONT=&quot]σπιτι[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]Κατι[/FONT][FONT=&quot]δεν[/FONT][FONT=&quot]παει[/FONT][FONT=&quot]καλα[/FONT][FONT=&quot]μαζι[/FONT][FONT=&quot]μου[/FONT][FONT=&quot]σκεφτηκα[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]Κατι που δεν πρεπει ποτε να μαθει η οικογενεια μου ουτε κανεις αλλος.
[/FONT]
[FONT=&quot]Θα δυσκολευτω να διαβασω αυτα που εγραψα πιο κατω και επισης δεν θελω να υποφερουν οι γονεις μου ακουγοντας τα. Δεν εχω πει σε κανεναν αυτην την ιστορια, ουτε στην οικογενεια μου, ουτε στον συζυγο μου ουτε σε κανεναν. Αλλα οι πολλες αυτοκτονιες των τελευταιων ημερων με αναστατωσαν τοσο πολυ και με συγκλονισαν.
[/FONT]
[FONT=&quot]Και παρολο που μπορει να εχω καποιο πολιτικο αντικτυπο λεγοντας την ιστορια μου, αυτη η ιστορια δεν ειναι μονο για τους ενηλικες οι οποιοι καποιοι θα επιλεξουν να με υποστηριξουν και καποιοι οχι. Αυτη η ιστορια ειναι για τα νεα παιδια τα οποια μπορει να κρατανε ενα οπλο αποψε ή ενα σχοινι ή ενα κουτι χαπια. [/FONT]

[FONT=&quot]Θα πρεπει να γνωριζεται οτι η ιστορια δεν τελειωσε σʼεκεινη την μερα. Υπαρχουν [/FONT][FONT=&quot]τοσα [/FONT][FONT=&quot]πολλα [/FONT][FONT=&quot]ακομα[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]Ναι, [/FONT][FONT=&quot]το [/FONT][FONT=&quot]λυκειο [/FONT][FONT=&quot]ηταν [/FONT][FONT=&quot]δυσκολο[/FONT][FONT=&quot]. [/FONT][FONT=&quot]Το να το τελειωσω ηταν οδυνηρο αλλα η ζωη μετα για μενα εγινε τοσο καλυτερη. Και θα θελα να πω στον καθε νεο που μπορει να το βλεπει αυτο αποψε να δωσει στον εαυτο του την ευκαιρια να δει ποση ζωη και ποσο καλυτερη η ζωη μπορει να γινει μετα.
[/FONT]
[FONT=&quot]Απευθυνομαι σε ολους οσους αποψε νιωθουν μονοι, να ξερετε οτι καταλαβαινω απολυτα πως νιωθετε και οτι τα πραγματα θα γινουν πιο ευκολα. Σας παρακαλω να ζησετε να κανετε και σεις αναμνησεις για τον εαυτο σας. Μπορει να σας φαινεται δυσκολο αποψε αυτο που σας λεω αλλα θα γινει. Και οι αποψεις της κοινωνιας θα αλλαξουν. [/FONT]
[FONT=&quot]Σας παρακαλω ζηστε για να το δειτε να συμβαινει. [/FONT]

[FONT=&quot]Απευθυνομαι και προς τους ενηλικες κιολας. πρεπει να σταματησει το φαινομενο της κοροιδιας και της παρενοχλησης. Δεν μπορουμε να εθελοτυφλουμε καθως χανονται ζωες η μια μετα την αλλη. Αν θελετε πληροροριες σχετικες παρακαλω ψαξτε στο [/FONT][FONT=&quot]TrevorProject[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]org[/FONT][FONT=&quot] και μπορειτε επισης να μου τηλεφωνησετε και να σας δωσω οτι πληροφοριες και πηγες χρειαζεστε.[/FONT]
[FONT=&quot]θα ηθελα να σας ευχαριστησω ολους.
[/FONT]
[FONT=&quot]Και προς τον [/FONT][FONT=&quot]J[/FONT][FONT=&quot].[/FONT][FONT=&quot]D[/FONT][FONT=&quot] και την υπολοιπη οικογενεια μου, θα ηθελα να ζητησω συγνωμη για το οτι μαθατε αποψε αυτην την προσωπικη ιστορια με τετοιο τροπο δημοσιως για πρωτη φορα αλλα θα θελα να ξερετε οτι μπορεσα να την πω γιατι μου δωσατε την αγαπη σας. [/FONT]

[FONT=&quot]Και μαμα και μπαμπα σημερα ειμαι ζωντανος γιατι με αγαπησατε. [/FONT]

[FONT=&quot]Ξανα θα ηθελα να αναφερω οτι οι αποψεις θα αλλαξουν. Θα εχετε μια ζωη γεματη με χαρουμενες αναμνησεις αν απλα επιτρεψετε στον εαυτο σας και δωσετε στον εαυτο σας τον χρονο για να τις φτιαξει. [/FONT]

[FONT=&quot]Σας ευχαριστω. [/FONT]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top