• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Ακμή: Τρόποι αντιμετώπισης

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγω πηγα σε εναν απο τους καλυτερους γιατρους στη θεσσαλονικη
και με προτροπη του πηρα για 6 μηνες τα roaccutan και εγινε πεντακαθαρο το δερμα μου ουτε ενα μικρο σπυρακι δεν ειχα τπτ απολυτως!!! και τωρα 3 χρονια μετα εχω ακομη τελειο δερμααα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

peplin123

Νεοφερμένος

Η peplin123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
εγω πηγα σε εναν απο τους καλυτερους γιατρους στη θεσσαλονικη
και με προτροπη του πηρα για 6 μηνες τα roaccutan και εγινε πεντακαθαρο το δερμα μου ουτε ενα μικρο σπυρακι δεν ειχα τπτ απολυτως!!! και τωρα 3 χρονια μετα εχω ακομη τελειο δερμααα!!

μπραβο!!!:clapup::clapup: για κρεμα για να διωξει κοκκινιλεσ και ουλες ποια κρεμα χρησιμοποιούσες??

Epiduo λέγεται , λιανική τιμή για τότε ήταν 20,09 ευρώ οπως βλέπω στο κουτάκι.Εννοείται θέλει ιατρική συνταγή .

Σ'ευχαριστω πολύ!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

fylakas

Νεοφερμένος

Ο fylakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
Καλα τα roaccutan αλλα δεν τα δινουν οι πιο πολλοι δερματολογοι γιατι βλαφτουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
λιγοτερη σοκολατα και μπολικο peeling θελει... επισης να καθαριζεις το προσωπο σου με οινοπνευμα. ξηραινουν τα σπυρακια. βοηθαει πολυ
Το γεγονός ότι η σοκολάτα επιδεινώνει την ακμή είναι μύθος μου το΄χει πει η διαιτολόγος που πήγαινα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Το γεγονός ότι η σοκολάτα επιδεινώνει την ακμή είναι μύθος μου το΄χει πει η διαιτολόγος που πήγαινα.
Και εμένα, η ενδοκρινολόγος μου, μία φορά που την ρώτησα για την ακμή γιατί έχω ακόμα σημάδια της:P, μου είπε ότι η σοκολάτα δεν πειράζει καθόλου. Εξάλλου με τόση σοκολάτα που τρώω θα έπρεπε να έχει επιδεινωθεί, αλλά μπααααααααα..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Και εμένα, η ενδοκρινολόγος μου, μία φορά που την ρώτησα για την ακμή γιατί έχω ακόμα σημάδια της:P, μου είπε ότι η σοκολάτα δεν πειράζει καθόλου. Εξάλλου με τόση σοκολάτα που τρώω θα έπρεπε να έχει επιδεινωθεί, αλλά μπααααααααα..:P
Γενικά κατηγορείται πολύ η σοκολάτα και το αστείο είναι ότι γίνεται χωρίς λόγο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Εγώ μετά από μακροχρόνια λήψη αντισυλληπτικών χαπιών επανεμφάνισα ακμή στα 29! Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις! ;)
Αρχές του 2014 θα κάνω καθαρισμό προσώπου και μετά δερμοαπόξεση με μικροκρυστάλλους. Θα σας πω εντυπώσεις. Πάντως οκ, σε αυτή την ηλικία δεν θα ξαναέπαιρνα χάπια. Άντε καμιά κρέμα τοπικά (airol κλπ), με συμβουλή δερματολόγου βέβαια.
Τι να πω ρε παιδιά, υπομονή μας! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nefeli Graf

Περιβόητο μέλος

Η Nefeli Graf αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 5,346 μηνύματα.
Γενικά κατηγορείται πολύ η σοκολάτα και το αστείο είναι ότι γίνεται χωρίς λόγο.

Νομίζω πως το αυγό επηρεάζει την ακμή και γι'αυτό δεν είμαι σίγουρη πάλι.:hmm:
Για την σοκολάτα, δεν υπάρχειπρόβλημα.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_fairygirl_

Διακεκριμένο μέλος

Η Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 7,789 μηνύματα.
Εγώ μετά από μακροχρόνια λήψη αντισυλληπτικών χαπιών επανεμφάνισα ακμή στα 29! Ή το 'χεις ή δεν το 'χεις! ;)
Αρχές του 2014 θα κάνω καθαρισμό προσώπου και μετά δερμοαπόξεση με μικροκρυστάλλους. Θα σας πω εντυπώσεις. Πάντως οκ, σε αυτή την ηλικία δεν θα ξαναέπαιρνα χάπια. Άντε καμιά κρέμα τοπικά (airol κλπ), με συμβουλή δερματολόγου βέβαια.
Τι να πω ρε παιδιά, υπομονή μας! :)
Μέσα σε όλα τα αρνητικά των αντισυλληπτικών προστέθηκε και η ακμή;:P
Νταξ,πάλι καλά που το΄πες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
Μέσα σε όλα τα αρνητικά των αντισυλληπτικών προστέθηκε και η ακμή;:P
Νταξ,πάλι καλά που το΄πες.
Όχι, καθόλου. Τα αντισυλληπτικά σου ρυθμίζουν τις ορμόνες και σου ελαττώνουν την ακμή. Το ζήτημα είναι πως μόλις τα κόψεις επανέρχεται. Αν με ρωτάς, δεν θα το επέλεγα ως μέθοδο αντισύλληψης πάντως, κι ας έχει τέτοιου είδους οφέλη (εγώ τα έπαιρνα για άλλους λόγους).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
υπάρχει κάποια μορφή καθαριστικού/ ντεμακιγιάζ που ενδείκνυται (ή όχι) για λιπαρή επιδερμίδα με λίγη ακμή? δε μιλάω για μάρκες, αλλά για γαλάκτωμα, τζελ, αφρό, υγρο γενικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
υπάρχει κάποια μορφή καθαριστικού/ ντεμακιγιάζ που ενδείκνυται (ή όχι) για λιπαρή επιδερμίδα με λίγη ακμή? δε μιλάω για μάρκες, αλλά για γαλάκτωμα, τζελ, αφρό, υγρο γενικά :)
Μου έχουν πει πως το ελαιόλαδο κάνει θαύματα. Ακόμη και στη μείωση της ακμής. Δεν το έχω δοκιμάσει ωστόσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μου έχουν πει πως το ελαιόλαδο κάνει θαύματα. Ακόμη και στη μείωση της ακμής. Δεν το έχω δοκιμάσει ωστόσο.

αληθεια? και εγω δεν θελω να αγγιζω λάδι γιατί με ενοχλεί η αίσθηση του και το ότι δεν φεύγει εύκολα :P

δεν ρωτησα αυτό :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stefanos...

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,244 μηνύματα.
Για μενα παιδια η μονη λυση ειναι τα χαπια, δυστυχως. εχω δοκιμασει απειρες κρεμες, χωρις αποτελεσμα. βεβαια καποια βελτιωση ειδα, αλλα παλι δεν διορθωναν το προβλημα. εδω και 2 μηνες παιρνω χαπια και εχω δει πολυ μεγαλη βελτιωση και συνεχιζω. προς το παρον οι παρενεργειες ειναι η ξηροτητα γυρω απο το στομα,πηγουνι και λιγο στα μαγουλα αλλα με μια ενυδατικη ειναι μια χαρα. στα χειλη εχω ενα μικρο προβληματακι με την ξηροτητα αλλα δεν πειραζει. αλλες παρενεργεις δεν εχω ακομα. βεβαια στον ανθρωπο ειναι αυτο, π.χ. καποιος που πηρε τα ιδια χαπια με εμενα ειπε οτι απο την 1η εβδομαδα τον πονουσε πολυ η πλατη και ο λαιμος (τα κοκκαλα) και ειχε εντονη ξηροτητα. εγω ουτε ξηροτητα δεν ειχα. αναλογα με τον οργανισμο ειναι, οπως ειπα και πριν. βεβαια μην το γρουσουζεψω και αρχισει και σε μενα ο πονος. :P

Καλα τα roaccutan αλλα δεν τα δινουν οι πιο πολλοι δερματολογοι γιατι βλαφτουν
μπα, μην το λες. ισα-ισα, αυτα τα χαπια (γενικα τα χαπια με ισοτρετινοΐνη, κυριο συστατικο τουroaccutan και γενικα των χαπιων ακμης) τελευταια οι δερματολογοι τα δινουν λες και ειναι καραμελες! αν δουν οτι εχεις κλεισει τα 16-17 στα δινουν κατευθειαν. πιο κατω απαγορευεται. δεν δινουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aba

Τιμώμενο Μέλος

Η Φωτεινή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,255 μηνύματα.
αληθεια? και εγω δεν θελω να αγγιζω λάδι γιατί με ενοχλεί η αίσθηση του και το ότι δεν φεύγει εύκολα :P

δεν ρωτησα αυτό :redface:

Μα για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιείται, για αυτό στο είπα. Και παράλληλα βοηθάει λένε στην ακμή.
Ίσως πάντως να μην κατάλαβα κι ακριβώς τι ρωτάς! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dora_B

Νεοφερμένος

Η Dora_B αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 82 μηνύματα.
εγω χρησιμοποιώ το LA ROCHE POSAY Effaclar Gel και ειμαι πολυ ικανοποιημενη παντως!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*Serena*

Τιμώμενο Μέλος

Η Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 5,992 μηνύματα.
Μα για ντεμακιγιάζ χρησιμοποιείται, για αυτό στο είπα. Και παράλληλα βοηθάει λένε στην ακμή.
Ίσως πάντως να μην κατάλαβα κι ακριβώς τι ρωτάς! :)

ρώτησα ποιά μορφή καθαριστικού είναι καλύτερη/ δεν κάνει για λιπαρό δέρμα :P έχω δει gel, γαλάκτωμα, υγρό και αφρό σε καθαριστικό. υπάρχει κάποια διαφορά ή οτιδήποτε κάνει την ίδια δουλειά αρκεί να είναι για τον συγκεκριμένο τύπο δέρματος που έχεις? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krasti

Νεοφερμένος

Ο Krasti αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Εγω τελιωσα στης 25 αυγουστου τα χαπια.Ειχα βαρια κυστικη ακμη και ειχα κυστιδια στα μαγουλα και μετωπο...Με τα χαπια μου εφυγαν,αλλα επειδη μερικα εσπαγαν και οταν κοιμομουνα ή εγω ειχα μανεια,μου εμειναν ουλες,εντωνες! Μου δωσα elicina.Κανει λιγη δουλεια,αλλα θελει πολυυυ χρονο...Μερικες φορες τα σημμαδια φενονται εντονα και αλλες δεν φενονται καν! Εχω δει μερικα μικρα ,αλλα φευγουν αμεσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.
ρώτησα ποιά μορφή καθαριστικού είναι καλύτερη/ δεν κάνει για λιπαρό δέρμα :P έχω δει gel, γαλάκτωμα, υγρό και αφρό σε καθαριστικό. υπάρχει κάποια διαφορά ή οτιδήποτε κάνει την ίδια δουλειά αρκεί να είναι για τον συγκεκριμένο τύπο δέρματος που έχεις? :)

πιστευω (εχοντας πισω κρεμασμενα τα ανυπαρκτα πτυχια μου) οτι τα συσταστατικα/ουσιες που περιεχουν εχουν σημασια οπως και η αντιδραση του δερματος του καθενος

ισως αυτο να σου δωσει μια ιδεα https://health.howstuffworks.com/skin-care/beauty/skin-and-makeup/5-makeup-removers-for-oily-skin.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bemanos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.
αν παρω κρεμα με υπεροξειδιο του βενζολιου παραλληλα με a-cnotren(ισοτρετινοΐνη) θα υπαρξει θεμα? Για την καταπολεμηση της αρχικης εξαρσης που μπορει να υπαρξει στην αρχη της θεραπειας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top