Δημοψήφισμα 05-07-2015 στην Ελλάδα

Συμφωνείτε με την αποδοχή των προτάσεων των θεσμών;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 129)
  • Ναι

    Ψήφοι: 50 38.8%
  • Όχι

    Ψήφοι: 79 61.2%
  • ΔΞ/ΔΑ

    Ψήφοι: 0 0.0%

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ειδικά το Στουρνάρα ήθελα να ξερα πραγματικά γιατί τον κρατάνε. Ο τύπος και άχρηστος είναι και κινείται υπονονομευτικά.

Oι καφετέριες είναι γεμάτες. :) Γενικά η εικόνα της καθημερινότητας δεν έχει αλλάξει, που σημαίνει ακόμη ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνειδητοποιήσει το γεγονός. :hmm:

Ενώ ο όχι και τόσο μέσος Έλληνας τα βάζει με τους υπόλοιπους γιατί πάντα οι άλλοι φταίνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Andante

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Andante αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 222 μηνύματα.
Για να αποφορτίσουμε λίγο την κατάσταση και να δώσουμε και μία νότα αισιοδοξίας (; ) ο υπουργός Υποδομών έδωσε συνέντευξη στο Euronews πρίν από λίγο και είπε οτι αυτή τη στιγμή είναι πιο πιθανό η Γερμανία να κόψει μάρκα παρά η Ελλάδα δραχμές...Ρε θα τους τρελάνουμε τελείως τους Ευρω-πέους :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Oι καφετέριες είναι γεμάτες. :) Γενικά η εικόνα της καθημερινότητας δεν έχει αλλάξει, που σημαίνει ακόμη ο μέσος Έλληνας δεν έχει συνειδητοποιήσει το γεγονός. :hmm:

Νομίζεις? Σήμερα κινήθηκα αρκετά έξω, όλα ήταν άδεια. Λιγότερος κόσμος στα λεωφορεία, στο μετρό, στα μαγαζιά ούτε κουνούπι, καφετέριες και σουβλατζίδικα στο 1/3 και πολύ λέω. Αφού βρέθηκα να περιμένω μόνη μου σε στάση λεωφορείου πλησίον σταθμού μετρό για κανένα 10λεπτο και άρχισα να αγριεύομαι.

Κόσμο είδα σε γυμναστήρια και φυσικά στις ουρές των ΑΤΜ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.
Κόσμο είδα σε γυμναστήρια και φυσικά στις ουρές των ΑΤΜ.

Μα καλά τρελοί είναι τι το καίνε το λίπος τους άσκοπα, θα το χρειαστούν!:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρονικός. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Ένα κείμενο φίλου που μου άρεσε λόγω του ότι είναι στοχευμένο εκεί που θεωρώ ότι πρέπει

Υποτίθεται οτι αν είσαι πολιτισμένος, δεν καταδικάζεις ενα ολόκληρο λαό στο να βρίσκεται στα όρια ύπαρξης/ανυπαρξίας απλά και μονο επειδή δεν σου έκανε το χατήρι να δεχτεί χωρίς διαπραγμάτευση μεταρρυθμίσεις που θα φέρουν αποτελέσματα σε 15 χρόνια - αν φέρουν, πράγμα που δεν το ξέρεις και το εχεις παραδεχτεί ανοιχτά οτι δεν το ξέρεις.

Υποτιθεται οτι αν είσαι λογικός, δεν εξαρτάς την πορεία μιας διαπραγμάτευσης που κάνεις υπο θέση ισχύος απο ζητήματα μεγέθους "ρήτρα μηδενικού ελλείματος" και "1% vs 4%".

Υποτίθεται οτι αν γνωρίζεις ελάχιστα απο πολιτικούς τακτικισμούς, δεν φέρνεις τον αντίπαλο σου σε μια θέση στην οποία δεν του μένει καμμία άλλη εναλλακτική.

Τα "Υποτίθεται" μπαίνουν για να τονίσουν οχι απλά το γεγονός οτι αυτοί οι τύποι ούτε πολιτισμένοι ούτε λογικοί είναι, αλλά και τήν ακόμα σημαντικότερη παρατήρηση του πόσο παραμύθι είναι στην πραγματικότητα ο πολιτισμός και η λογική μέσα σ'ενα τέτοιο παιχνίδι.

Κι αν πρέπει να παραδεχτώ ένα πράγμα στον ΣΥΡΙΖΑ - ανεξάρτητα πόσο συμφωνώ η διαφωνώ με ολα τα υπόλοιπα - ήταν οτι τουλάχιστον ξεσκέπασε εντελώς ακριβώς αυτά τα "Υποτίθεται". Κι όχι επειδή έκανε κάτι, αλλά κυρίως λόγω του τί αντιπροσωπεύει ο ΣΥΡΙΖΑ στο φαντασιακό των δυτικοευρωπαίων - των Γερμανών, για όποιον δεν έχει καταλάβει ακόμα οτι οι 17 απο τους 18 απλά κρύβονται πίσω απο την πλάτη του 1.

Ευρώπη; Ποιά Ευρώπη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wherever

Δραστήριο μέλος

Η wherever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 474 μηνύματα.
Με όλο το σεβασμό, αλλά οι σκέψεις σου είναι εκ του ασφαλούς. Στην Ελβετία (ή όπου βρίσκεσαι) θα συνεχίζεις να πληρώνεσαι με φράγκα (ή ότι νόμισμα έχουν) και αν για κάποιον λόγο πατώσει το θεώρημα σου, εσύ δεν χάνεις τίποτα. Και εγώ αν ζούσα κάπου μακριά και έπαιρνα πολλά δολάρια ή ευρώ (ή οτιδήποτε άλλο που δεν είναι δραχμές) θα έλεγα να πάει η Ελλάδα σε δραχμή. Είμαι 100% υπερ της επιστροφής μας σε εθνικό νόμισμα γιατί αλλιώς δεν θα σταθούμε στα πόδια μας. Όταν φύγω όμως... και είμαι στην ασφάλεια όπως εσύ.
Συμφωνώ μαζί σου!!
Ε ναι δεν μπορω να λάβω το ίδιο την γνώμη πχ του Γιωργου εδώ από έναν μεροκαματιάρηδες που έχει πληρώσει τους άπειρους φόρους τα τελευταία χρόνια! Εξάλλου όταν από βδομάδα δεν θα έχουμε να πάρουμε ούτε μακαρόνια ο Γιώργος απλώς θα πίνει το καφεδακι του σε κανένα Παρίσι \Βερνη !:whistle:
Δεν μιλάω προσωπικά καλά έκανε το παιδί και έφυγε και λέει την άποψη του τώρα σεβαστή αλλά για μένα ειναι λιγότερο υπολογίσιμη από κάποιες άλλες! Όσο για τους συγγενείς κτλ που άφησε πίσω ο καθένας που είναι στο εξωτερικό ε θα τους στέλνουν κανένα ευρώ αν πάμε στην δραχμή με τέτοια ισοδυναμία που θα έχει κουτί θα τους πέσει!:whistle: Το θέμα δεν είναι όμως για τις οικογένειες που έχουν "μια θεία από το Σικάγο" και γενικά μια άκρη στο εξωτερικό αλλά για τις χιλιάδες οικογένειες που θα υποφέρουν πίσω...

Προσωπικά τόσα χρόνια έχω δει και ακούσει πολλα για τους πολιτικούς της χώρας μας! Όλοι παρουσιάζονται σαν σωτήρες του λαού που θα τον σώσουν κτλ...και στο τέλος αυτοί είναι οι μόνοι που τα τρώνε και βάζουν στην φυλακή τον λαό για ένα χιλιάρικο! Δεν τους εμπιστεύονται και ειλικρινα αν πάμε στην δραχμή και αποκοπούμε τελείως από την Ευρώπη ποιος πιστεύετε ότι θα είναι εκείνος ο πρωθυπουργός που θα φτιάξει μια "νέα" Ελλάδα;; Όλοι οι νέοι σχεδόν έχουν φύγει έξω εδώ είμαστε μια χώρα ηλικιωμένων πλέον ! Ή μήπως θα έχουμε τότε αλλαξει γιατί θα βράζουμε όλοι στο ίδιο καζάνι;; Όχι ή νοοτροπία του έλληνα και κυρίως του νεοέλληνα δεν αλλάζει έτσι εύκολα δυστυχώς ! Ειδικά όσοι έχουν συνηθίσει στις ανέσεις θα βρουν τρόπο πάλι να τα αρπάζουν από άλλου με τον έναν ή τον άλλον τρόπο! Πάλι θα έχουμε κομματικά συμφέροντα ,φακελακια, ρουσφετια πελατειακές σχέσεις κτλ ..
Αρχικά κι εγώ αρνήθηκα τα μέτρα γιατί έχουμε έρθει πλέον στο αμήν οικογενειακώς.Από την άλλη όμως τόσοι άνθρωποι περιμένουν προγράμματα ευρωπαϊκά να πληρωθούν πχ ανθρωπιστικής κρίσης επιδοτήσεις κτλ Αυτοί τι θα γίνουν που θα πάνε μετά; Ή μήπως θα τους δώσουν να φάνε οι μεγάλες αλυσίδες σουπερμάρκετ δωρεάν επειδή τους λυπήθηκε;; Οι "κακοι" ευρωπαιοι ειδατε στελνουν λεφτα για τους αστεγους μας! Καποια στιγμη επρεπε να πληρωθουν ολα πως θα το κανουμε! Δεν μας αρεσει ομως ! Οσα περναμε ομως ξεχνατε οτι δεν ειναι σχεδια των ευρωπαιων αλλα κυριως της πολιτικης μας! Αντι να βοηθησουν τις μικροεπιχειρησεις, τους νεους κτλ πετανε εκατομμυρια σε τυροπιτες ! Αυτους εμπιστευεστε να σας διαχειριστιυν αυριο εκτος ευρωπης με τοσα προβλημτα εσωτερικα και τους τουρκους να παραφιλανε στο αιγαιο; Στην περίπτωση μας δεν υπάρχει καλή και κακή λύση απλά πρέπει να διαλέξουμε το λιγότερο κακό από τα δύο! Τα μέτρα είναι εις βάρος μας το ξέρω και ούτε χρήματα έχω στην τράπεζα ούτε μπάρμπα στην κορώνη για να με βοηθήσει! Απλά την γνώμη μου λέω και μέχρι την Κυριακή της ψηφοφορίας θα σκέφτομαι τι θα ψηφισω γιατί όλα αλλάζουν από μέρα σε μέρα πλέον!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Μα καλά τρελοί είναι τι το καίνε το λίπος τους άσκοπα, θα το χρειαστούν!:lol:
Άστα να πάνε τι να πούμε και εμείς που είμαστε πετσί και κόκαλο. :'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Δεν μιλάω προσωπικά καλά έκανε το παιδί και έφυγε και λέει την άποψη του τώρα σεβαστή αλλά για μένα ειναι λιγότερο υπολογίσιμη από κάποιες άλλες! Όσο για τους συγγενείς κτλ που άφησε πίσω ο καθένας που είναι στο εξωτερικό ε θα τους στέλνουν κανένα ευρώ αν πάμε στην δραχμή με τέτοια ισοδυναμία που θα έχει κουτί θα τους πέσει!:whistle: Το θέμα δεν είναι όμως για τις οικογένειες που έχουν "μια θεία από το Σικάγο" και γενικά μια άκρη στο εξωτερικό αλλά για τις χιλιάδες οικογένειες που θα υποφέρουν πίσω...
Καλά, δεν το συζητώ, όποιος είναι στο εξωτερικό και ειδικά σε χώρες εκτός Ευρωζώνης (Ελβετία, Αγγλία κλπ) μόνο να κερδίσει έχει από τη δική μας επιστροφή στη δραχμή. Επειδή είμαι λίγο (γκουχ γκουχ) μεγαλύτερη από τους περισσότερους από εσάς (ίσως και όλους, αλλά δεν το παραδέχομαι) και έζησα στην Αγγλία την εποχή που στην Ελλάδα είχαμε δραχμές, έχω να σας πω ότι η θεία από το Σικάγο είναι η αντικειμενική πραγματικότητα. Το πόσο φτωχός νιώθεις όταν προσπαθείς με τις δραχμούλες σου να ταξιδέψεις ή να ζήσεις στο εξωτερικό ή να αγοράσεις προϊόντα εισαγωγής στην Ελλάδα (και πόσο πλούσιος αντιστοίχως όταν μετατρέπεις τις λίρες ή τα φράγκα σου σε δραχμές) απλά δεν περιγράφεται. Να έρχεσαι στην Ελλάδα για διακοπές με το ποσό που θα περνούσες τον ίδιο χρόνο στην Αγγλία δουλεύοντας και πίνοντας καμιά μπύρα και να μην τελειώνουν τα λεφτά σου. Those were the days... :P

Απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα όμως, θα το ζήσετε και θα το δείτε. Θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vold

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Vold αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,629 μηνύματα.
Απ' ό,τι δείχνουν τα πράγματα όμως, θα το ζήσετε και θα το δείτε. Θα είναι μια ενδιαφέρουσα εμπειρία.

Δεν νομίζω πως πρέπει να βγάζουμε βιαστικά συμπεράσματα.
Το ΟΧΙ στην πρόταση δεν σημαίνει απαραίτητα έξοδο από το ευρώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Jack of Spades

Περιβόητο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,431 μηνύματα.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.
Ένα κείμενο φίλου που μου άρεσε λόγω του ότι είναι στοχευμένο εκεί που θεωρώ ότι πρέπει

Γιατι το θεωρειτε τοσο δεδομενο οτι οι Ευρωπαιοι ειναι παραλογοι?
Δηλαδη δεν υπαρχει περιπτωση οι Ελληνες πολιτικοι να κανουν τα παντα για να μην θιχτουν οι δικοι τους, ακομα και αν αυτο συνεχιζει την υφεση? Τωρα ξαφνικα αρχησαν να νοιαζονται για τους πολιτες τους?

Και η ανιψια μου μου ζηταει να της παιρνω καμια δεκαρια σακουλακια πατατακια οταν με επισκεπτεται, της λεω οχι, το πολυ δυο και λεει στην αδελφη μου πως ειμαι κακος. Ειμαι εγω ο παραλογος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Σε συνάρτηση με τις ασυναρτησίες που λέει τώρα καταλαβαίνω ότι περιμένει την απάντηση του Δημοψηφίσματος...εγώ προσωπικά με όλα αυτά που γίνονται ΔΕΝ βλέπω πως θα φτάσουμε ως την ερχόμενη Δευτέρα ή Τρίτη χωρίς χρεοκοπία των τραπεζών...
Κι εγω το ειδα. Δεν ειπε ασυναρτησιες. Περιεγραψε μια εικονα για το πως εξελιχτηκαν οι διαπραγματευσεις μονο που ηταν η δικη του version και δεν ξερουμε τι πραγματικα εγινε.

Επισης επιμελως αφησε ασαφες το τι θα γινει ακριβως με το ΟΧΙ. Ειπε θα επιβιωσουμε και μπλαμπλα γιατι χρειαζεται την ψηφο για να πιεσει τους ευρωπαιους. Ειχα την εντυπωση οτι τα ελεγε για να τα ακουνε οι ευρωπαιοι, εφοσον ολα πλεον παρακολουθουνται και μεταφραζονται προς τα εξω. Πονταρει πολυ στην πιεση μεσω του δημοψηφισματος. Δεν εχω πειστει οτι θελει πραγματικα τη ρηξη. Δεν ειναι τοσο βλακας, ξερει τι θα γινει μετα. Η ΕΕ δεν προκειται να ξεκολλησει απο την Ελλαδα. Θα υπαρχουν βοηθειες ακομα και με τη δραχμη αλλα μειωμενες, ωστε να μην μπορεις να πιασεις τελειως πατο για να κανεις ανακαμψη. Εχει φυγει ηδη ενα μερος απο τη διπλωματουχα νεολαια και θα φυγουν κι άλλοι. Ποιος ακριβως θα φτιαξει κρατος; Θα γυρισεις στο χωριο να φυτεψεις πατατες; Κι εκει καποιοι ισχυροι θα γινουν τσιφλικαδες ή μεγαλομεσιτες και θα στραγγαλισουν τους υπολοιπους. Για μενα δεν παει για καμμια ρηξη παει για πιεση.

Μιλαγε στρωτα και με ειρμο. Τουναντιον η Κωνσταντοπουλου ειναι αλλη περιπτωση. Δινει την εντυπωση οτι δεν εχει καμμια συνδεση με την πραγματικοτητα. Ειναι για μενα προφανες οτι ο Τσιπρας τραβαει αρκετο ζορι με τους κολλημενους του κομματος του. Με ενα δημοψηφισμα και με εναν κοσμο τρομοκρατημενο απο την αβεβαιοτητα καποιοι απο τους συνεργατες του ισως αρχισουν να σκεφτονται.

Αν η δυσκολη στιγμη ξεπεραστει και αναλαβει πληρως παλι τον ελεγχο της καταστασης θα ξεφορτωθει πολλους απο το κομμα του νομιζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Έστω ότι πάμε στη δραχμή και τα σχετικά και έστω ότι από θέμα φαγητού τη βγάζουμε από τη δική μας παραγωγή. Όταν θα είναι να πληρώσουμε φάρμακα, θέρμανση (πετρέλαιο/φυσικό αέριο) τι θα γίνει; Αυτοί που μένουν σε περιοχές όπως Φλώρινα, Καστοριά, Έβρο αν δεν πεθάνουν της πείνας θα παθάνουν από το κρύο. :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Η Κωνσταντοπουλου ειναι απ τους πρωτους που ΔΕΝ πρεπει να ξεφορτωθει. Κατι πανουσηδες πρεπει να παρουν ποδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

whitelioness

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,867 μηνύματα.

:confused:
wtf
παιζουν και με τον πονο των αλλων τωρα και στο crowdfunding?
okay
ακουσα στο ραδιοφωνο πως ο βαρουφακης μιλησε για ανακαμψη ελληνικης οικονομιας απο δευτερα
σε ποιον τοπο με μονοκερους ζει ο βαρουφακης;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Polymnia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,253 μηνύματα.
Μα καλά τρελοί είναι τι το καίνε το λίπος τους άσκοπα, θα το χρειαστούν!:lol:


Ρε Τζακ αγόρι μου, τί δεν καταλαβαίνεις πια;
Σταμάτα να είσαι τόσο αφελής!
Οι άνθρωποι πάνε γυμναστήριο και όπως είναι αναψοκοκκινισμένοι και χοτ
πάνε αμέσως στην ουρά των ΑΤΜ
μπας και γίνει κατάσταση με καμιά μπλούσια νεαρά.
Τζάμπα το λες εσύ αυτό;
Μπορεί να κλείσει ρομαντικό ταξιδάκι ανευ επιστροφής στην Ελβετία
πριν κυρήξουμε πτώχευση.
:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Έστω ότι πάμε στη δραχμή και τα σχετικά και έστω ότι από θέμα φαγητού τη βγάζουμε από τη δική μας παραγωγή. Όταν θα είναι να πληρώσουμε φάρμακα, θέρμανση (πετρέλαιο/φυσικό αέριο) τι θα γίνει; Αυτοί που μένουν σε περιοχές όπως Φλώρινα, Καστοριά, Έβρο αν δεν πεθάνουν της πείνας θα παθάνουν από το κρύο. :worry:
Εντάξει, θα υπάρχει και καμιά παράπλευρη απώλεια, δεν γίνεται επανάσταση αλλιώς. Αυτοί δεν έχουν ανάγκη, θα κάψουν ξύλα για να ζεσταθούν. Εμείς στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω πώς θα την παλαίψουμε που θα ψοφίσουμε από την αιθαλομίχλη αν κάνουμε το ίδιο.

Όσο για τα φάρμακα, ας ελπίσουμε να χρειαστούμε μόνο ντεπόν που παρασκευάζεται στην Ελλάδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
https://www.protothema.gr/politics/article/489059/o-tsipras-skeftetai-na-kanei-piso/

libre μάλλον δε θα του κάτσει το επικοινωνιακό!:P
Ελιγμους κανει και ό,τι καταφερει. Το εχει παρει αποφαση οτι θα υπογραψει τη συμφωνια, γιατι δεν υπαρχει χρημα και κοιταει να αποκομισει το μεγαλυτερο δυνατο ωφελος απο την κατασταση. Υποσχεθηκε πολλα στο λαο και θα επρεπε να λογοδοτησει, κοιταει λοιπον να απαλλαγει απο αυτο φερνοντας τον στο χειλος του γκρεμου για να φοβηθει απο το αναμενομενο χαος και να μην ζηταει τα ρεστα. Φυσικα θα πει παλεψα οσο μπορουσα, οι Ευρωπαιοι φταινε για ολα. Επισης αν με την πιεση του δημοψηφισματος οι Ευρωπαιοι κανουν καποια μικρη παραχωρηση κερδος ειναι για αυτον. Δεν βλεπω τι ακριβως εχει να χασει. Ουτως η άλλως καποιες φωνες οτι δεν τα εκανε οπως ακριβως υποσχεθηκε θα τις ακουγε οπως και να ερχονταν τα πραγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nina-nana

Διάσημο μέλος

Η Nina-nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια. Έχει γράψει 2,536 μηνύματα.
ακουσα στο ραδιοφωνο πως ο βαρουφακης μιλησε για ανακαμψη ελληνικης οικονομιας απο δευτερα
σε ποιον τοπο με μονοκερους ζει ο βαρουφακης;
Ο Βαρουφάκης αλλάζει γνώμες ανάλογα με τις εποχές. Όπως κάνουν και οι περισσότεροι οικονομολόγοι εδώ που τα λέμε.

Δες τι έλεγε πριν δυο χρόνια σχετικά με το πώς θα χειριζόμασταν την χρεοκοπία και επιστροφή στη δραχμή προς όφελός μας. Βλέπεις καμία ομοιότητα με τη σημερινή κατάσταση;

https://yanisvaroufakis.eu/2012/05/1...re-wrong-greece-cannot-pull-off-an-argentina/

Κλειστές τράπεζες, capital controls... μας λέει κάτι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

libre

Δραστήριο μέλος

Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 694 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Gate4

Ρε παιδιά να ρωτήσω εγώ κάτι άλλο. Έστω ότι πάμε στη δραχμή και τα σχετικά και έστω ότι από θέμα φαγητού τη βγάζουμε από τη δική μας παραγωγή. Όταν θα είναι να πληρώσουμε φάρμακα, θέρμανση (πετρέλαιο/φυσικό αέριο) τι θα γίνει; Αυτοί που μένουν σε περιοχές όπως Φλώρινα, Καστοριά, Έβρο αν δεν πεθάνουν της πείνας θα παθάνουν από το κρύο. :worry:
Εντάξει, θα υπάρχει και καμιά παράπλευρη απώλεια, δεν γίνεται επανάσταση αλλιώς. Αυτοί δεν έχουν ανάγκη, θα κάψουν ξύλα για να ζεσταθούν. Εμείς στις μεγάλες πόλεις δεν ξέρω πώς θα την παλαίψουμε που θα ψοφίσουμε από την αιθαλομίχλη αν κάνουμε το ίδιο.

Όσο για τα φάρμακα, ας ελπίσουμε να χρειαστούμε μόνο ντεπόν που παρασκευάζεται στην Ελλάδα.

Σε αυτην την ψυχολογια πονταρει ο Τσιπρας. Μεθαυριο που θα παρουσιαστει στη βουλη με τη συμφωνια υπογραμμενη θα τον περιλαβει η αντιπολιτευση. Μονο που δεν θα την ακουει κανεις, γιατι ολοι θα σκεφτονται οτι γλιτωσαμε απο τα χειροτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top