Βιβλία που μου άλλαξαν την ζωή

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Και μένα μου άλλαξε τη ζωή ένα
παρόμοιο βιβλίο, "Η 'Βερόνικα' αποφασίζει να με πεθάνει" :mad:γ.




Υγ. Και ξεπεράστε τον Κοέλιο και τον Καστανέντα, αλλιώς σε μερικά χρόνια θα ακούγεστε σαν τον Χάος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Siena

Νεοφερμένος

Η Siena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Το "μου αλλαξε τη ζωη" ειναι λιγο βαρυ να το πεις για ενα βιβλιο. Τη ζωη μας την αλλαζουμε αν εμεις θελουμε πραγματικα. Θα πω το "Ευτυχως που δε γεννηθηκα ομορφη" του Καρακαση. Εξαιρετικο γραψιμο και πολλα "μαθηματα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Κεκλεισμένων των θυρών, Sartre
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Buggs

Διάσημο μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,045 μηνύματα.
Η ευλογία της γής, του Κνουτ Χάμσουν.

Δυστυχως χρόνια μετά ο Χαμσουν θεωρήθηκε φίλος των Ναζί. Ακόμη δεν μπορώ να καταλάβω πώς είναι δυνατόν κάποιος που έγραψε ένα τέτοιο βιβλίο να ήταν φιλοναζιστής η έστω φασίστας. Τον Ισάκ, πρωταγωνιστή στο μυθιστόρημα, τον θεωρώ εκτοτε σαν πρότυπο ψυχικής υγείας, δημοκρατίας και δύναμης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ipomoea

Νεοφερμένος

Η ipomoea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Ο "μικρός πρίγκιπας" είναι πραγματικό βάλσαμο για όποιον μπορεί να καταλάβει το νόημα του...Δεν είναι καθόλου για παιδιά...μικρή το διάβασα και το διαβάζω ακόμα...το ξέρω απ'έξω και κάθε φορα κάτι καινούργιο μου δίνει...ο Gaarder με κάνει να σκέφτομαι...κλασικο ο "κοσμος της Σοφίας" και "το κάστρο των αγγέλων"..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Βιβλία που μου άλλαξαν τη ζωή

"Δεν θα έχω βιβλία
Ξεραίνεται μέσα τους η αλήθεια
Όπως στα φυτολόγια"...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
"Δεν θα έχω βιβλία
Ξεραίνεται μέσα τους η αλήθεια
Όπως στα φυτολόγια"...
Και εμένα μου αρέσει η γραφή της. Είναι υπέροχη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Και εμένα μου αρέσει η γραφή της. Είναι υπέροχη.

Πέννυ Μηλιά, naturellement!
Μεστή και ωραία η "χρυσόμυγα", ό,τι πρέπει για το άτριχο μου στήθος!!!!

Ειδικά στον εναρκτήριο στίχο
"πάλι έδεσα τα πόδια μου Στην κλωστή σου"

και στον τελευτήριο
"Θα έχω μόνο πόδια να τρέχω μακρυά από όσα χρειάζομαι"

:redface:

Υ.γ. Με ξετρύπωσες μικρή . Α plăcea. :redface:

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
Από Hermann Hesse το Ντεμιαν και από Stendhal το "Κόκκινο και το μαύρο". Εκπληκτικά και τα 2, ειδικά η ροή αλλά κυρίως τα μηνύματα που "μεταδίδουν" με αλλάξαν, και με αλλάξαν αρκετά:)

Θα το εκτιμούσα Παναγιώτη αν έγραφες μια μικρή πραγματεία για το κόκκινο και το μαύρο το οποίο άφησα στη μέση του δευτέρου βιβλίου γιατί με κούρασε αρκετά.

Το "μου αλλαξε τη ζωη" ειναι λιγο βαρυ να το πεις για ενα βιβλιο. Τη ζωη μας την αλλαζουμε αν εμεις θελουμε πραγματικα.

Οι συγκυρίες αλλάζουν τη ζωή μας. Και διαβάζουμε εκ των υστέρων αυτές τις αλλαγές στα βιβλία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Να ζεις, να αγαπας, να μαθαίνεις.
Λεο Μπουσκάλια.

Άλλαξα πολλά, τρόπο σκέψεις, συμπεριφορά, έγινα καλύτερος άνθρωπος(:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
"Ο Γλάρος Ιωνάθαν" ή "Jonathan Livingston Seagull" του Richard Bach

"αν η φιλία εξαρτιόταν από πράγματα όπως ο χώρος και ο χρόνος, τότε, όταν θα τα έχουμε ξεπεράσει θα έχουμε καταστρέψει την ίδια την αδελφωσύνη"


If our friendship depends on things like space and time, then when we finally overcome space and time, we've destroyed our own brotherhood!
But overcome space, and all we have left is Here.
Overcome time, and all we have left is Now.


Το διάβασα στο Λύκειο, το ξαναψάχνω που και που, όταν πρέπει να προχωρήσω, πολλές φορές μόνη, όπως ο Ιωνάθαν...
...και μ' έμαθε να αγαπώ και να σκέφτομαι με τρυφερότητα όλους όσους δε βρίσκονται κοντά μου, για όποιο λόγο και να συμβαίνει αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
[...]
"Στην πραγματικότητα", μου είπε εκείνος, "το λάθος ήταν πως ήσασταν και οι τρεις χαμένοι εγωπαθείς. Όταν δεν έχεις έπαρση έχεις μόνο συναισθήματα. Κάνε μου τη χάρη", συνέχισε, "και κάνε μια απλή κι άμεση άσκηση, που μπορεί να σημαίνει τα πάντα για σένα: Βγάλε από την ανάμνησή σου γι' αυτά τα δύο κορίτσια κάθε σχόλιο ή δήλωση που έκανες στον εαυτό σου γι' αυτές, πράγματα όπως "Μου είπε αυτό ή εκείνο, και μου έβαλε τις φωνές, και η άλλη μου έβαλε τις φωνές, σ' ΕΜΕΝΑ!", και παράμεινε στο επίπεδο των συναισθημάτων σου. Αν δε σε διακατείχε τόση έπαρση, ποιος θα ήταν ο πυρήνας αυτών που θα σου απέμεναν;"
"Η αβίαστη αγάπη μου γι' αυτές"
, απάντησα, σχεδόν έτοιμος να κλάψω.
"Κι αυτή η αγάπη είναι λιγότερη σήμερα απ' όσο τότε;" ρώτησε.
"Όχι, δεν είναι δον Χουάν", απάντησα με ειλικρίνεια, νιώθοντας ξανά να με τρυπά η αγωνία που με κατέτρυχε χρόνια πριν. [...]

Carlos Castaneda, Η Ενεργός Πλευρά του Απείρου
ISBN 960-237-163-3, Εκδ. Λιβάνη, σειρά "Το κλειδί"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alkyonii

Νεοφερμένος

Η alkyonii αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Οικονομολόγος. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
To βιβλίο που με σημάδεψε είναι το "Ένα δέντρο μεγαλώνει στο Μπρούκλιν" είναι κυρίως βέβαια "παιδικό βιβλίο" . Αν δεν είχα διαβάσει αυτό το βιβλίο νομίζω θα ήμουν κάποια άλλη! Άλλος άνθρωπος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Ο Μεγάλος Μολν , Αλαίν Φουρνιέ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
"Ατακες για καμακι σε 12 γλωσσες" -
Μeesh O' Key-Low, Franz O' Lah.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μίλαν Κούντερα - Γελοίοι Έρωτες..
Μίλαν Κούντερα - Η ζωή είναι αλλού..
Λέο Μπουσκάλια- Προσωπικότητα και Ολοκλήρωση
Όσκαρ Ουάιλντ - Το πορτραίτο του Ντόριαν Γκρέυ...
και ο Μικρός Πρίγκιπας..
αυτά είναι τα πρώτα που έρχονται στο μυαλό μου..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eupatridis

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 864 μηνύματα.
Αναφορικά,οι Πύλες της Φωτιάς του Πρέσφιλντ
και ύστερα ,γενικότερα τετοιου είδους βιβλία.Πιο μικρός επισης διάβασα αρκετά Θουκυδίδη.
...Δεν μου άλλαξαν την ζωή,αλλα σιγουρα την είδα με άλλο μάτι.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sir dreamer

Νεοφερμένος

Ο Sir dreamer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 31 μηνύματα.
Λοπόν δε μπορώ να πω ότι κάποιο βιβίο μου άλλαξε τη ζωή αλλά θα γράψω αυτά που μου διαμόρφωσαν την προσωπικότητα και μου άφησαν τη μεγαλύτερη εντύπωση, που κατά σειρά ηλικίας που τα διάβασα είναι:
Ο εγωιστής γίγαντας (Οσκαρ Ουάιλντ)
Όλα βιβλία του Ιούλιου Βερν (απο τα απειρα έχω διαβάσει ξεχωρίζω Μιχαήλ Στρογγώφ και Μικρό Ιρλανδό)
Οι άθλιοι (Βίκτωρ Ουγκό)
Οι τρεις σωματοφύλακες (αλέξανδρος Δουμάς)
Με οικογένεια (Εκτωρ Μαλό)
Οι περιπέτειες του Σέρλοκ Χολμς, και πολλά βιλία της Αγκάθα Κρίστι (ιδίως οι Δέκα μικροί νέγροι)
Ο άρχοντας των δαχτυλιδιών (κοινότυπο το ξέρω, αλλά πραγματικά το θεωρώ εξαίσιο έργο, αν και καπως δυσκολο στο διαβασμα)
Το σπήλαιο των ιδεών (απίστευτο βιβλίο, το πιο "περιεργο" που έχω διαβάσει,ακόμα με κάνει να αναρωτιέμαι και να σκέφτομαι, δυστυχώς δε θυμάμαι συγγραφέα)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

t@nia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η t@nia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 236 μηνύματα.
σιγουρα ενα βιβλιο που με επηρεασε ηταν 'ο Αλχημιστης' και λογω του νοηματος που κρυβει αλλα και γιατι μου αρεσε παρα πολυ το υφος γραφης του Κοελο και απο τοτε εχω διαβασει τα απαντα του αλλα ενα βιβλιο του που με εβαλε σε σκεψεις ειναι το 'Ο Διαβολος και η δεσποινιδα Πριμ'.
επισης ενα βιβλιο που διαβασα προσφατα και με συγκινησε ηταν 'τα δακρυα του θεου'.
ομως τωρα τελευταια εχω αρχισει να διαβαζω ελληνικη ποιηση οπως Κικη Δημουλα, Μενελαο Λουντεμη κ.α.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
"Ο Φτωχούλης του Θεού" του Νίκου Καζαντζάκη, ήμουν περίπου 12 ετών όταν το διάβασα και συγκινήθηκα που μιλούσε για τον άνθρωπο, τα ζώα, τα φυτά και το Θεό και για την ενέργεια τους.....

«Αγάπη κι ευλάβεια και θαμασμός για τον ήρωα και μεγαλομάρτυρα με κατείχε γράφοντας το παραμύθι ετούτο, πιο αληθινό και από την αλήθεια συχνά χοντρές στάλες δάκρυα μουντζάλωναν το χειρόγραφο συχνά ένα χέρι με μια αιώνια ανανεούμενη πληγή σα να το κάρφωσαν , σαν να το κάρφωναν αιώνια, διάνευε μπροστά μου μέσα στον αγέρα, ένιωθα ολούθε γύρα μου, όσο έγραφα, την αόρατη παρουσία. Γιατί για μένα ο Aγιος Φραγκίσκος είναι το πρότυπο του στρατευόμενου ανθρώπου, που με ακατάπαυστο σκληρότατον αγώνα κατορθώνει κι επιτελεί το ανώτατο χρέος του ανθρώπου, ανώτερο κι από την ηθική κι από την αλήθεια κι από την ωραιότητα: να μετουσιώνει την ύλη που του εμπιστεύθηκε ο Θεός και να την κάνει πνέμα.» Νίκος Καζαντζάκης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top