Ποιο είναι το τέλειο σώμα για εσάς;

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
QSLV γιατι γελας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dimidola

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η dimidola αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 140 μηνύματα.
Όσον αφορά το άλλο φύλο δεν μου αρέσουν τα αδύνατα σώματα, θέλω να έχει τις πλατάρες του ο άλλος, να εκπέμπει το στυλ "μπορώ να σε προστατέψω".:) Αλλά να μην είναι και σφίχτερμαν στυλ Κώστα Σόμμερ!:weak: :mpliaks: Η μελαμψή επιδερμίδα και τα μαύρα μαλλιά και μάτια παίρνουν επιπλέον μπόνους! Βέβαια πολλές φορές μου έχουν αρέσει παιδιά που καμιά σχέση με τα παραπάνω, δεν μου αρέσουν οι κανόνες.

Όσο για κοπέλες νομίζω πως το τέλειο σώμα είναι της Σακίρα! Μου αρέσει μια κοπέλα να έχει καμπύλες(μήπως επειδή έχω κι εγώ;:P ), αλλά και πάλι δεν βάζω κανόνες. Έχω δει κοπέλες πολύ αδύνατες και τους πήγαινε απίστευτα. Όσο για τα ΜΜΕ και το στυλάκι της πολύ αδύνατης που πλασάρουν συνήθως, δεν με επηρεάζει!;)

Συμφωνώ γενικά οπότε δε θα πολυλογίσω: Αγόρια! Έλεος με τα φανταστικά γυμνασμένα μπράτσα-πλάτες-στήθος και τη γαμπίτσα τόση δα! Για μένα ιδανικό:Στηθος γυμνασμένο τόσο ώστε να μη χρειάζεται σουτιέν(για άντρες μιλάω, ε;) κι όχι σα να φοράει σουτιέν με ενισχυση, μπράτσα ίσα να ξεχωρίζει ο ώμος από το μπράτσο και γυμνασμένα πόδια(όχι απαραίτητα γραμμωμένα).. Από κει και πέρα μπόνους παίρνουν οι κοιλιακοί και τα οπίσθια... :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
QSLV γιατι γελας;

Είναι QsLv και όχι QSLV λωλ. :laugh:

Και δε γελάω, απλώς χαζογελάω. :rolleyes:

[/ουφτόπικ]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Απ' ό,τι διαβάζω, οι περισσότεροι άντρες προτιμούν τα πιασίματα. Έχω λοιπόν μια εύλογη απορία: γιατί μόλις βλέπετε μοντέλα, χορεύτριες σε club κ.ο.κ, παθαίνετε κάτι σαν αμόκ;;;Δεν το λέω ειρωνικά, πραγματικά καιρό τώρα προσπαθώ να βρω μια απάντηση...:hmm:

εγω αγαπητη μου το μονο αμοκ που με πιανει οταν βλεπω τετιου ειδους κοπελες ειναι ο φοβος οτι εαν την πιασω στα χερια μου θα την σπασω στα δυο :P

Για μενα το τελειο σωμα δεν ειναι αυτο των μοντελων που πολλες απο μας κυνηγαμε να αποκτισουμε με μανια, αλλα αυτο που με κανει να νιωθω ομορφα με τον εαυτο μου.. Δεν υπαρχουν τα ιδια κριτηρια για ολους μας, γιατι εχουμε διαφορετικα χαρακτηριστικα.. Ξερω πολλες κοπελες που ενω ειχαν καμπυλες που τους πηγαιναν απιστευτα αδυνατισαν ξαφνικα και τωρα φιανονται χαλια!

:clapup: :clapup:
+1 απο μενα στα γραφομενα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Συμφωνώ, αυτό το "ποσοτικό" κριτίριο ομορφιάς... δεν το καταλαβαίνω...
ΓΙα μένα είναι όμορφο το σώμα που έχει "προσωπικότητα", δεν ξέρω αν καταλαβαίνετε τι εννοώ...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pepper-ann

Νεοφερμένος

Η Pepper-ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 81 μηνύματα.
εγω αγαπητη μου το μονο αμοκ που με πιανει οταν βλεπω τετιου ειδους κοπελες ειναι ο φοβος οτι εαν την πιασω στα χερια μου θα την σπασω στα δυο :P

lol :D Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!! Και πραγματικά χαίρομαι που έκανα λάθος. Εγώ έπαιρνα για παράδειγμα τα αγόρια στην παρέα μου, που μόλις δουν χορεύτρια σε club αμέσως βγάζουν το κινητό για να τραβήξουν βίντεο. Όσο για το ύφος στα πρόσωπά τους,... απερίγραπτο!:alljumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
lol :D Σε ευχαριστώ για την απάντηση!!! Και πραγματικά χαίρομαι που έκανα λάθος. Εγώ έπαιρνα για παράδειγμα τα αγόρια στην παρέα μου, που μόλις δουν χορεύτρια σε club αμέσως βγάζουν το κινητό για να τραβήξουν βίντεο. Όσο για το ύφος στα πρόσωπά τους,... απερίγραπτο!:alljumpy:
θα ωριμασουν και αυτοι μην φοβασαι ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κρινάκι

Νεοφερμένος

Η Κρινάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Φιλόλογος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Τέλειο σῶμα ἔχω δεῖ μόνο σέ αρχαῖα ἑλληνικά ἀγάλματα. Ἵσως οἱ ἀρχαῖοι Ἕλληνες νά γνώριζαν πῶς μπορεῖ κάποιος νά ἀποκτήσει τέλειες ἀναλογίες. Κρίμα πού δέν ἔχει σωθεῖ κάποιο χειρόγραφο πού νά δίνει ὁλοκληρωμένες πληροφορίες. Πάντως οἱ ἀρχαῖοι πρόγονοί μας ἐδιναν μεγάλη βάση στή γυμναστική διότι πίστευαν (ὅπως ἄλλωστε καί ἰσχυει) ὅτι βοηθᾶ πάρα πολύ στό να ἀποκτήσει κάποιος ἔνα ἁρμονικό σῶμα. Καί μᾶλλον αὐτό θά ἔλεγα ὅτι εἶναι τό τέλειο σῶμα.... τό ἁρμονικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Τέλειο σῶμα ἔχω δεῖ μόνο σέ αρχαῖα ἑλληνικά ἀγάλματα. Ἵσως οἱ ἀρχαῖοι Ἕλληνες νά γνώριζαν πῶς μπορεῖ κάποιος νά ἀποκτήσει τέλειες ἀναλογίες. Κρίμα πού δέν ἔχει σωθεῖ κάποιο χειρόγραφο πού νά δίνει ὁλοκληρωμένες πληροφορίες. Πάντως οἱ ἀρχαῖοι πρόγονοί μας ἐδιναν μεγάλη βάση στή γυμναστική διότι πίστευαν (ὅπως ἄλλωστε καί ἰσχυει) ὅτι βοηθᾶ πάρα πολύ στό να ἀποκτήσει κάποιος ἔνα ἁρμονικό σῶμα. Καί μᾶλλον αὐτό θά ἔλεγα ὅτι εἶναι τό τέλειο σῶμα.... τό ἁρμονικό!
Καλώς ήρθες Κρινάκι με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής σου :D

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να θεωρείς τα αρχαία ελληνικά αγάλματα ότι έχουν τέλειο σώμα γιατί με αυτό το πρότυπο μεγάλωσες; Θα έλεγα δηλαδή ότι αν μεγάλωνες στο Μαρόκο που για αυτούς η παχουλούλα γυναίκα δηλώνει καλή υγεία και χρήμα, μάλλον θα προτιμούσες κάτι με περισσότερα κιλάκια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Καλώς ήρθες Κρινάκι με τον ιδιαίτερο τρόπο γραφής σου :D

Θα ήθελα να σε ρωτήσω αν έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να θεωρείς τα αρχαία ελληνικά αγάλματα ότι έχουν τέλειο σώμα γιατί με αυτό το πρότυπο μεγάλωσες; Θα έλεγα δηλαδή ότι αν μεγάλωνες στο Μαρόκο που για αυτούς η παχουλούλα γυναίκα δηλώνει καλή υγεία και χρήμα, μάλλον θα προτιμούσες κάτι με περισσότερα κιλάκια :P

Μα τα αρχαία ελληνικά αγάλματα δεν είναι και ότι πιο αδύνατο υπάρχει, φανταγκούλη, σωστά;;;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Γιατί το λες; Αν μιλούσε για τα αρσενικά γλυπτά, μπορούμε να βρούμε πολύ πιο αδύνατα και γυμνασμένα κορμιά, απ' ό,τι σε άλλων πολιτισμών:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Μα τα αρχαία ελληνικά αγάλματα δεν είναι και ότι πιο αδύνατο υπάρχει, φανταγκούλη, σωστά;;;;)
Ναι οκ, είχα στο νου μου τα αντρικά :P

Πάντως κατάλαβες τι ήθελα να πω ε; Ότι εξαρτάται καθαρά από τα πρότυπα με τα οποία μεγάλωσες :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Γιατί το λες; Αν μιλούσε για τα αρσενικά γλυπτά, μπορούμε να βρούμε πολύ πιο αδύνατα και γυμνασμένα κορμιά, απ' ό,τι σε άλλων πολιτισμών:


Ναι το κάτω θυμίζει λίγο το ανθρωπάκι της Μισελέν!!! :P

Νομίζω ότι ο φαντάγκο πάντως ανέφερε γυναίκες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Ναι, ο Φαντάγο ναι, αλλά το Κρινάκι μιλούσε για γλυπτά γενικά... και είναι γεγονός ότι η αρχαία ελληνική γλυπτική ασχολούταν κυρίως με αρσενικά θέματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Ναι, ο Φαντάγο ναι, αλλά το Κρινάκι μιλούσε για γλυπτά γενικά... και είναι γεγονός ότι η αρχαία ελληνική γλυπτική ασχολούταν κυρίως με αρσενικά θέματα...

Και πολύ καλά έκανε ..... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δεν υπαρχει τελειο για ολους. Ομως υπαρχουν σημεια που σε ολους προσθετουν ή αφαιρουν ποντους, ασχετα αν θα επηρεασουν το ιδιο στο τελικο αποτελεσμα.

παραδειγμα καθολικου θετικου : αναλογιες
παραδειγμα καθολικου αρνητικου : δυσμορφιες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Δεν υπαρχει τελειο για ολους. Ομως υπαρχουν σημεια που σε ολους προσθετουν ή αφαιρουν ποντους, ασχετα αν θα επηρεασουν το ιδιο στο τελικο αποτελεσμα.

παραδειγμα καθολικου θετικου : αναλογιες
παραδειγμα καθολικου αρνητικου : δυσμορφιες

Σε αυτό για τις δυσμορφίες δεν πολυσυμφωνώ...πάρε για παράδειγμα το Βενσάν Κασέλ, η μύτη του είναι άστα να πάνε-αντικειμενικά!! Όμως κατά τ'άλλα δεν μπορείς να πείς ότι είναι άσχημος άντρας...και χωρίς κόμπλεξ μάλιστα...αν δεν με πιστεύεις, ρώτα και την Μπελούτσι!!!:P:P:P
Γενικά πάντως μερικές αποκλίσεις από το ''τέλειο'' δίνουν ακόμα μεγαλύτερη γοητεία...
Άλλο παράδειγμα, ο Μπουγιούρης, γενικά θεωρείται ωραίος (καλά εμένα δεν μ'αρέσει) αλλά είναι δυνατόν καμμία να μην έχει προσέξει ότι είναι τραγικά αλίθορος;!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ναι, βρε , δε λεμε να ειναι τελειος ο αλλος. Δεν εννοω δλδ καποιο ελλατωμα που δεν σε καραφλιαζει. Εννοω τις σοβαρες δυσμορφιες. (πχ του Κασέλ τη μυτη ουτε που την προσεξα :P )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Σε αυτό για τις δυσμορφίες δεν πολυσυμφωνώ...πάρε για παράδειγμα το Βενσάν Κασέλ, η μύτη του είναι άστα να πάνε-αντικειμενικά!! Όμως κατά τ'άλλα δεν μπορείς να πείς ότι είναι άσχημος άντρας...και χωρίς κόμπλεξ μάλιστα...αν δεν με πιστεύεις, ρώτα και την Μπελούτσι!!!:P:P:P
Γενικά πάντως μερικές αποκλίσεις από το ''τέλειο'' δίνουν ακόμα μεγαλύτερη γοητεία...
Άλλο παράδειγμα, ο Μπουγιούρης, γενικά θεωρείται ωραίος (καλά εμένα δεν μ'αρέσει) αλλά είναι δυνατόν καμμία να μην έχει προσέξει ότι είναι τραγικά αλίθορος;!

Ναι, βρε , δε λεμε να ειναι τελειος ο αλλος. Δεν εννοω δλδ καποιο ελλατωμα που δεν σε καραφλιαζει. Εννοω τις σοβαρες δυσμορφιες. (πχ του Κασέλ τη μυτη ουτε που την προσεξα :P )

Κι ο Ρουβάς έχει στραβή μύτη, αλλά είναι κούκλος. Εμένα γενικά μ' αρέσουν οι μικροατέλειες, νομίζω ότι είναι και αυτό που δίνει ένα στοιχείο γοητείας στον άλλο.
Βασικά πιστεύω ότι το τέλειο σώμα είανι αυτό με το οποίο ο καθένας αισθάνεται άνετα και ελκυστικός! Χωρίς υπερβολές πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tsipouro

Διάσημο μέλος

Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,037 μηνύματα.
Βασικά μιλάμε για σώμα και όχι για χαρακτηριστικά προσώπου. Το πόσο ωραίο είναι ένα σώμα για μένα καθορίζεται από τις αναλογίες και από τη σφριγυλότητα (σωστά το έγραψα; ) του. Οπότε, είναι βασικότερο όλων το τι κάνουμε εμείς οι ίδιοι για να αποκτήσουμε αυτό που θεωρούμε σαν τέλειο σώμα. Οι αρχαίοι Έλληνες με τον τρόπο ζωής και τις διατροφικές συνήθειες που είχαν, ήταν απόλυτα φυσικό να είχαν τέλεια σώματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Top