Γόνιμες μέρες και αντισύλληψη

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
kleftra δε το βλεπω με το ζυγι, απλα ηταν ενα παραδειγμα. Καταλαβα τι λες και ειναι λογικο αυτο που λες. συνεχιζω να μην εχω πειστει ομως. Δες παρακατω. Και συ ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ

Εσεις μιλατε για διακοπη κυησης προχωρημενης. Αν καθυστερησει το πραμα φυσικα και γινεται πιο επικινδυνο και βαρια διαδικασι. Αλλα νωρις ειναι πολυ πιο απλα τα πραματα. (και πραγματικα δεν υπαρχει λογος να καθυστερησει κανεις).Kαι μη ξεχναμε οτι δεν υπαρχει μονο χειρουργικη εκτρωση.

"Εδώ θα αρκεστούμε να πούμε ότι η ιατρική πράξη της διακοπής της εγκυμοσύνης φυσικα και πρεπει να διενεργείτε από καλα εξειδικευμένο Γυναικολόγο και κάτω από τις υπαγορευμένες ιατρικες συνθήκες, είναι μια σχετικα εύκολη ιατρική πράξη που όσες φορές και να επαναληφθεί κανένα πρακτικά κακό δεν κανει στην μήτρα. Δεν πρεπει να εφαρμόζεται σαν αντισυλληπτική μέθοδος και εάν μπορει να την αποφύγει κανείς καλύτερα έτσι." -Δρ. Νικος Ιοσηφιδης, WomansHealth- (βιογραφικο σπουδων εδω (δε τον ξερω, τυχαια τον βρηκα)


Eνα αλλο (παλι τυχαιο ευρημα) :

"Μέσα στην πρώτη εβδομάδα λοιπόν ένας έμπειρος γυναικολόγος μπορεί με ένα λεπτό καθετήρα να αναρρόφηση το περιεχόμενο της μήτρας κάνοντας χρήση μόνο μιας ένεσης ενός παυσίπονου.
Η διαδικασία είναι γρήγορη και μπορεί να γίνει σε μια επίσκεψη στο ιατρείο. Η γυναίκα δεν νοιώθει καθόλου πόνο, φεύγει όμως με τις ίδιες ενοχές. Γι' αυτό η χρήση μιας από τις πολλές αντισυλληπτικές μεθόδους που διαθέτουμε θα σας προφυλάξει από μια ανεπιθύμητη εγκυμοσύνη και τις ενοχές που συνοδεύουν την διακοπή της με νάρκωση ή χωρίς νάρκωση. -Δρ. Κύπρος Χριστοφίδης"


Και τελος απο Wikipedia :

"Effective in the first trimester of pregnancy, chemical (also referred to as a medical abortion), or non-surgical abortions comprise 10% of all abortions in the United States and Europe. The process begins with the administration of either methotrexate or mifepristone, followed by misoprostol. When appropriately used, 98% of women undergoing medical termination of pregnancy will experience completed abortion without surgical intervention."

"Early-term surgical abortion is a simple procedure. When performed before the 16th week by competent doctors — or, in some states, nurse practitioners, nurse midwives, and physician assistants — it is safer than childbirth."

"In the United Kingdom, the number of deaths due to legal abortion between the years of 1991 and 1993 was 5, as compared to the 9 deaths caused by ectopic pregnancy during the same time frame. In the United States, during the year 1999, there were 4 deaths due to legal abortion, 10 due to miscarriage, and 525 due to pregnancy-related reasons."

Τι θελω να πω. Φυσικα και ειναι επικινδυνη και μπορει να εχει επιπλοκες κλπ και δε πρεπει να την λαμβανουμε σαν ενα απλο θεμα γενικα. ΑΛΛΑ....αυτα ισχυουν κυριως (αν οχι αποκλειστικα), για εκτρωσεις μετα απο αρκετες εβδομαδες κυησης. Αν μια εκτρωση γινει το 1ο μηνα πχ, τα πραγματα ειναι πολυ πιο απλα και ασφαλη.

Φυσικα ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι δε πρεπει να το βλεπουμε σαν ευκολη λυση ή μεθοδο αντισυλληψης. Απλα επισημανω οτι δεν ειναι παντα κατι το τραγικό (οργανικά μιλαω) για τη γυναικα. Και οταν μερικες γυναικες καλως ή κακως ΔΕ θα μπορουν να κρατησουν ενα παιδι, καλο ειναι να ξερουν ολες τις λεπτομερειες περι εκτωσης και να πανε να την κανουν το δυνατον γρηγοροτερα (αφου εχει αποφασιστει).
----

diddle : Οταν υπαρχουν απο πισω φαρμακευτικες εταιριες με τεραστια συμφεροντα δισεκατομυριων, καλυτερα να "κραταμε μικρο καλαθι" οσων αφορα τις "αποδειξεις" του τι κανει καθε ουσια που βαζουμε στο σωμα μας. Αλλα ακομα και οσα ειπες να ισχυουν 100% , και παλι το προφυλακτικο ειναι πιο ασφαλης και πιο υγεινη μεθοδος. ;)

Lorien μου δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι το οποίο ο ίδιος αρνείσαι να δεχτείς.Περα απο τις ερευνες που βρίσκεις στο διαδίκτυο μπορείς να συμβουλευτείς ενα γυναικολογο ή να βάλεις καποια απο τις γυναικες του περιβαλλοντος σου να ρωτησει αν εσυ ντρεπεσαι ακριβως και μονο αυτό, ποσο επιβαρύνει τον οργανισμό μια εκτρωση.
Δεν αμφισβητώ την εγκυρότητα των πηγών σου όμως: α.Στην μεν πρωτη περίπτωση (Ιοσηφίδης) ο άνθρωπος απλα αναφέρει την διαδικασία ως συνηθισμένη και όντως είναι μια επεμβαση ρουτινας που διαρκεί μόλις ενα 10λεπτο, καθημερινα πρεπει να γίνονται στην Αθήνα τουλαχιστον 50.Επισης αναφερει πως κανενα πρακτικα κακό δεν κανει στην μήτρα, εννόωντας προφανώς πως η συγχρονη μεθοδος με την οποία γίνονται οι εκτρωσεις κι οχι η παλιοτερη με τα τραγικα αποτελεσματα είναι πιο ασφαλης για την γυναίκα.Αυτό όμως δεν σημαίνει πως είναι μια απλη υποθεση γιατί κανένας έγκριτος γυναικολόγος δεν θα αφηνε την πελάτισσα του να υποβληθεί πολλάκις σε μια τέτοια επέμβαση ειδικά αν δεν έχει κάνει παιδιά.Όπως επίσης δεν θα απαγορευόταν να γίνουν σε διαστημα μικρότερο των έξι μηνών δυο απανωτες εκτρωσεις,αν δεν είχε καμμία επίπτωση θα μπορούσες να κανεις και καθε μήνα, αλλα χρειαζεται το λιγότερο έξι μηνες για να συνέλθει η μητρα.Κι όσο για τον αν έχει πονο, όχι όσο διαρκεί η ναρκωση δεν έχει.Μετα υπαρχει και πόνος και αιμορραγία τα οποία είναι απολυτα φυσιολογικά(αν ξεπεράσουν τις 3-4 ημερες ή αν υπαρχει υπερβολικό αίμα τότε είναι ανησυχητικά) επίσης περα απο τα παυσιπονα χορηγουνται κι αντιβιοτικά για την μη δημιουργία φλεγμονής καθώς γινεται και μια επισκεψη οπου εξεταζεται κατα ποσο η μητρα έχει επανέλθει στα φυσιολογικά της περίπου μια εβδομάδα μετα.
Για την β.αποψη:Είναι σπανιο μια γυναίκα να αντιληφθεί απο την πρωτη κιόλας εβδομάδα ότι είναι έγκυος καθως οι εβδομάδες της εγκυμοσύνης ουδεμία σχέση έχουν με την καθυστερηση, τι θελω να πω;Εστω οτι μια γυναίκα είχε πρωτη μερα περιοδου 1η Μαιου,εκανε σεξ 10Μαιου και ανακαλυψε πως εχει καθυστερηση 5 Ιουνίου, η πρώτη εβδομάδα εγκυμοσύνης θεωρείται η 1-7 Μαιου δλδ η πρωτη μερα του κύκλου, οποτε καταλαβαίνεις ποσο δύσκολο ειναι να διαγνωσθεί απο τότε η εγκυμοσύνη.Συνήθως γίνεται αντιληπτή μετά την καθυστερηση δλδ απο την 4η εβδομάδα και μετα.Επίσης περα απο την μεθοδο που περιγραφεται υπαρχουν κι αλλες εκτός της χειρουργικής για να διακοπει μια εγκυμοσύνη, όμως επειδή οι εκτρωσεις είναι χρυσορχείο καθώς δεν καλύπτονται απο καμμία ασφάλεια,δεν απαιτούν νοσηλεία στο νοσοκομείο,διαρκούν ελαχιστα ουδεποτε προκειται οι γυναικολόγοι αλλα και τα μαιευτήρια να δεχτούν να αντικατασταθούν καθώς είναι καθαρό κέρδος.
Την αποψη της γουικιπεδίας δεν μπαίνω στον κόπο να την σχολιάσω....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Τωρα εγω που να απαντησω ; εδω η στο αλλο τοπικ ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
στο άλλο στο άλλο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Τωρα εγω που να απαντησω ; εδω η στο αλλο τοπικ ;


Καθε τοπικ αναφέρεται πλεον σε διαφορετικό θεμα;) ;) ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οκ. εδω.

Lorien μου δεν προσπαθώ να σε πείσω για κατι το οποίο ο ίδιος αρνείσαι να δεχτείς
Μα αν το δεχομουν απο μονος μουδε θα χρειαζοταν καν να με πεισεις :P

Παντως αφου δεν αμφισβητεις τα στοιχεια που παρεθεσα, δε καταλαβα γιατι διαφωνεις:hmm:

Oσο για το ποτε μπορουμε να ξερουμε περι εγκυμοσυνης : Εχεις δικιο, αλλα μη ξεχνας οτι αν εγινε μια στραβη και υπαρχει κινδυνος εγκυμοσυνης , μπορεις να κανεις και εξαιταση αιματος, αντι να περιμενεις να δεις τον επομενο κυκλο.

Την αποψη της γουικιπεδίας δεν μπαίνω στον κόπο να την σχολιάσω....
γιατι καλε ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
γιατι καλε ; :confused:

Προφανώς γιατί στη Wikipedia μπορεί να γράψει όποιος να'ναι, απο τον μπακάλη της γειτονιάς σου μέχρι καταξιωμένο γιατρό. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και νομιζεις οτι αμα λες κουταμαρες δε στο σβηνουν ; Δε τα ελεγχουν ; Για δοκιμασε. Εγω και ενας φιλος, δοκιμασαμε. :P Εκεινος μαλιστα εγραφε καφριλες επιτηδες , και τα σβησαν αμεσως. Αλλα εγω εγραψα απλα μια γνωμη κανονικα, και το σβησαν.

Αλλωστε δε θα χε και νοημα να υπαρχει εγκυκλοπαιδεια ίντερνετ γεματη λαθη.

Ισως να μην ειναι ολα τσεκαρισμενα 1000% , αλλα μεχρι στιγμης δεν εχω πετυχει καποιο λαθος...(αλλωστε πολλα στοιχεια τα απιρνει απο αλλες πηγες που θεωρουνται εγκυρες, ειδικα τα επιστημονικα).

Ενιγουει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Περα απο τις ερευνες που βρίσκεις στο διαδίκτυο μπορείς να συμβουλευτείς ενα γυναικολογο ή να βάλεις καποια απο τις γυναικες του περιβαλλοντος σου να ρωτησει αν εσυ ντρεπεσαι ακριβως και μονο αυτό, ποσο επιβαρύνει τον οργανισμό μια εκτρωση.

ναι οι γυναικολογοι αυτα που ξερουν τα εμαθαν απο το αγιο πνευμα οχι απο τις μελετες που διαβαζουμε στο Pubmed.

η ελληνικη νοοτροπια ξαναχτυπα.

η γνωση δεν ειναι κατι αποκρυφο. Μπορεις αν θες να μαθεις τα ιδια η και περισοτερα απο τον γιατρο σου, αρκει να εχεις τη διαθεση και το κουραγιο να διαβασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από epote:
ναι οι γυναικολογοι αυτα που ξερουν τα εμαθαν απο το αγιο πνευμα οχι απο τις μελετες που διαβαζουμε στο Pubmed.

η ελληνικη νοοτροπια ξαναχτυπα.

η γνωση δεν ειναι κατι αποκρυφο. Μπορεις αν θες να μαθεις τα ιδια η και περισοτερα απο τον γιατρο σου, αρκει να εχεις τη διαθεση και το κουραγιο να διαβασεις

H ελληνική νοοτροπία ξαναχτυπά;Στο χω ξαναγραψει μην σχολιάσεις κατι που δεν καταλαβαινεις, θεωρεις πως τον συμβουλεύω να ρωτησει γυναικολόγο γιατι δεν έχω εμπιστοσύνη σε οσα διαβάζει στο νετ;Όχι φιλε μου, εξαλλου κι αυτα απο γυναικολόγους γραφονται.Είναι ομως πολυ διαφορετικο να γενικολογείς εστω και επωνυμα στο νετ απο το να σου ζηταει συγκεκριμένη συμβουλη μια πελάτισσα.Γιατι ναι όλοι οι γυναικολόγοι πρακτικά υποστηρίζουν πως η εκτρωση ειναι κατι απλο(ως χειρουργική μέθοδος) ο σωστος επαγγελματίας όμως οταν η πελατισσα του θα του ζητήσει να κανει εκτρωση πρωτα θα την συμβουλεψει για τους κινδύνους της επέμβασης,την δυσκολία με την οποία καποια ζευγαρια κανουν παιδί, κοινώς πρωτα θα προσπαθήσει να την αποτρέψει ειδικά αν είναι νεαρή σε ηλικία.Το ίδιο φαντάζομαι θα κανουν και οι συγκεκριμένοι γυναικολόγοι που δημοσιευουν στο νετ.Οπότε μην προτρεχεις.

@lorien τις ενστασεις που εχω για αυτά που παρέθεσες θα τις καταλάβεις αν ξαναδιαβασεις το μνμ μου:) Νομίζω πως είναι ολοφάνερο σε ποια σημεία διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
@kleftra : ρωτησα γιατι οπως το πες , μου φαινεται οτι εννοεις οτι το Wiki γραφει μπουρδες. Γιαυτο σε ρωταω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Το ίδιο φαντάζομαι θα κανουν και οι συγκεκριμένοι γυναικολόγοι που δημοσιευουν στο νετ.

φυσικα, η εκτροση ειναι μια επεμβαση.

παρολαυτα ειναι λιγοτερο παρεμβατικη απο την ιδια τη γεννα ας πουμε.

αλλα αυτο που με "ενοχλησε" ηταν το argumentum ad verecundiam υφος του post σου, regardless, προσπερασε το ημουν offtopic
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
@Lorien πουθενά δεν έγραψα ότι η γουικιπεδία γραφει μπουρδες όπως δεν θεώρησα μπουρδες τιποτα απο όσα παρέθεσες, καποιες μικρές αλλα βασικες λεπτομέρειες στα λεγόμενα των γιατρων ήταν η διαφωνία μου κι όχι τα γραφόμενα τους.Η γουικιπεδία παραθέτει ανώνυμα μια ερευνα και μάλιστα δηλώνει πως η εκτρωση κατω απο τις ιδανικές συνθήκες ειναι ασφαλέστερη απο την γέννα, διαβάζοντας κι αυτή την δήλωση δεν μπηκα στον κόπο να σχολιάσω.

@epote αν μεταφράζω σωστά (λατινικά δεν είναι;είμαι άσχετη:P ) σε ενόχλησε πως διαφωνώ συμφωνόντας;όπως εξηγώ δεν διαφωνώ (και πως άλλωστε;) με τις δηλώσεις των γιατρών, απλά τονίζω κάποιες μικρες λεπτομέρειες που κανουν την διαφορά.Κι οπως συνηθίζω να λεω ειναι διαφορετικό να συζητάμε φεις του φεις και διαφορετικό να συζητάμε γραπτά,τα σμαιλς δεν βοηθούν πάντα να γίνουν κατανοητες οι προθέσεις μας.

Για να μην πολυλογώ ο λόγος που επιμένω ειναι μονο ένας, να γίνει κατανοητό πως οι εκτρωσεις δεν αποτελούν μια συνηθισμένη κι ακίνδυνη επέμβαση(κι ας είναι απο τις επεμβάσεις ρουτίνας που γίνονται καθημερινά) παρα μόνο λύση ανάγκης.Δεν είναι δυνατόν το 80% των κοριτσιών απο 16-30 να έχει κάνει τουλάχιστον μια εκτρωση και οι μισες να ανησύχησαν μόνο για το χρηματικό κόστος:/:
Και για να μην νομίζετε πως είμαι πολέμια των εκτρωσεων όχι δεν είμαι, ανήκω κι εγώ στο 80% όμως έχω ή μάλλον είχα συνείδηση πως δεν αποτελεί παγια τακτική κάθε φορά που θα είμαι "άτυχη", απο τότε είμαι 1000 πιο προσεχτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
argumentum ad verecundiam ειναι η προτροπη στην αυθεντια, δηλαδη οτι εφοσων το λεει ο γιατρος ειναι σωστο.

other than that φυσικα και ειναι μια επεμβαση, και σε καθε περιπτοση το να σου κανουν το τραχηλο γαρουφαλο δεν ειναι ποτε καλο:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Η γουικιπεδία παραθέτει ανώνυμα μια ερευνα και μάλιστα δηλώνει πως η εκτρωση κατω απο τις ιδανικές συνθήκες ειναι ασφαλέστερη απο την γέννα, διαβάζοντας κι αυτή την δήλωση δεν μπηκα στον κόπο να σχολιάσω.
Μαλλον βιαστηκες. Δεν παραθετει καμια ανωνυμη ερευνα. Στις δηλωσεις που γραφει, εχει κατι νουμερακια (σαν αστερισκους). Ειναι λινκς. Αν τα πατησεις σε παει στο τελος του αρθρου οπου εχει ολη την βιβλιογραφια. Απο αυτην φτιαχνεται το αρθρο στο Wikipedia και οχι στα κουτουρου οτι θελει ο καθενας. Τουλαχιστον στα περισσοτερα (αν οχι ολα) επιστημονικα. Ειπαμε, προσπαθει να εχει επιπεδο. Και εχει.

Φυσικα, σε καθε περιπτωση, καλυτερα να αποφευχθει μια εκτρωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Lorien:
Μαλλον βιαστηκες. Δεν παραθετει καμια ανωνυμη ερευνα. Στις δηλωσεις που γραφει, εχει κατι νουμερακια (σαν αστερισκους). Ειναι λινκς. Αν τα πατησεις σε παει στο τελος του αρθρου οπου εχει ολη την βιβλιογραφια. Απο αυτην φτιαχνεται το αρθρο στο Wikipedia και οχι στα κουτουρου οτι θελει ο καθενας. Τουλαχιστον στα περισσοτερα (αν οχι ολα) επιστημονικα. Ειπαμε, προσπαθει να εχει επιπεδο. Και εχει.

Φυσικα, σε καθε περιπτωση, καλυτερα να αποφευχθει μια εκτρωση.

Δεν μπήκα στην γουικιπεδία για να βρω το υπόλοιπο άρθρο οπότε αρκέστηκα σε αυτό που παραθέτεις, γι αυτό και δεν είδα το λινκ:P Απο κει και περά όπως ξαναέγραψα δήλωση του τύπου η εκτρωση μπορεί και να είναι ασφαλέστερη απο γέννα, αυτό και μόνο με κάνει να μην θέλω να μπω στον κόπο να σχολιάσω.:)
Το ευχάριστο είναι ότι συμφωνούμε όλοι στο βασικό νόημα, επικίνδυνες ή όχι πρέπει να αποφεύγονται.

@epote δεν την πολυπέτυχα την μετάφραση:whistle: ελπίζω όμως η απαντηση μου να σου έδωσε να καταλάβεις ότι η προτροπή δεν ήταν λόγω τυφλής πίστης στην αυθεντία αλλά για τον λόγο που εξήγησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Απο κει και περά όπως ξαναέγραψα δήλωση του τύπου η εκτρωση μπορεί και να είναι ασφαλέστερη απο γέννα, αυτό και μόνο με κάνει να μην θέλω να μπω στον κόπο να σχολιάσω
Αυτο προσπαθω να σου πω. Οτι δ εθες να το σχολιασεις, επειδη δε συμφωνεις.Αλλα ισως αν το ψαξεις να δεις οτι οντως ετσι ειναι. Στατιστικα δλδ , και αυτο επειδη οι περισσοτερες εκτρωσεις γινονται νωρις. Εννοειται οτι αν αργησει ή δε γινει απο εμπειρους, ειναι πιο επικινδυνη. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

tyrant

Νεοφερμένος

Η tyrant αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
λοιπόν...δε ξέρω πως ακριβως να το θέσω..
αναρωτιώμουν πόση ωρα(όχι με ακρίβεια δεκάτου του δευτερολέπτου,περίπου) ζουν τα σπερματοζωάρια εξω από το σώμα?
συγκεκριμένα, μπορεί μια κοπέλα να μείνει έγκυος από τα σπερματοζωάρια που έχουν μείνει στο όργανο του αγοριού από τη προηγουμενη φορά που έκανε sex?προφανώς όχι πριν από μια βδομάδα, αλλα πρίν μια ώρα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
λοιπόν...δε ξέρω πως ακριβως να το θέσω..
αναρωτιώμουν πόση ωρα(όχι με ακρίβεια δεκάτου του δευτερολέπτου,περίπου) ζουν τα σπερματοζωάρια εξω από το σώμα?
συγκεκριμένα, μπορεί μια κοπέλα να μείνει έγκυος από τα σπερματοζωάρια που έχουν μείνει στο όργανο του αγοριού από τη προηγουμενη φορά που έκανε sex?προφανώς όχι πριν από μια βδομάδα, αλλα πρίν μια ώρα...:D


οκ... θα στο πω διαφορετικά....
σκέψου ότι όταν πρόκειται να κάνεις εξέταση σπέρματος, ή όταν το χρειάζεσαι για να κάνεις αργότερα εξωσωματική, το βάζεις στο ειδικό κυπελάκι και έχεις στη διάθεση σου 12 ολόκληρες ώρες μέχρι να καταστεί .... χαλασμένο :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top