Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Παιδάκια μου καλά καλημέρα! Λοιπον όπως και όλοι οι νέοι οδηγοί έτσι και εγώ αποφάσισα να βγω με το τουτού μου στο δρόμο. (άργησα δε λέω 27 χρονών γαιδούρα , αλλά όπως λένε κάλλιο αργά παρά ποτέ) τις πρώτες φορές με τον πατέρα μου (για να νιώθω μια ασφάλεια) και μετά μοναχούλα μου. αλλα βρε παιδιά μιλάμε δε σέβονται τίποτα έτσι? βλέπουν ότι έιμαι καινούρια και παρόλα αυτά με βρίζουν :redface: λες και όλοι γεννήθηκαν να ξέρουν, να σήμερα μου έσβησε η μηχανή (νομίζω συνηθισμένο φαινόμενο για νέα οδηγό) και ο πίσω μου κόρναρε ασταμάτητα και όταν ξεκίνησα με προσπέρασε γκαζώνοντας και ανοίγει το παράθυρο και μου λεει που πας ρε στραβάδι μαλ... ο? και όπως καταλαβαίνετε :( οκ αυτός όταν μάθαινε ήταν αστέρι? εσείς βρε παιδιά πως αντιμετωπίζατε παρόμοια περιστατικά (αν υπήρχαν?) για πείτε εμπείρίες να γελάσουμε λίγο..... τι κάνατε συνήθως λάθος? εγώ πατάω το φρένο λίγο απότομα και ολοι κάνουν γκντουπ μπροστά :P ή μετά πατάω λίγο περισσότερο το συμπλέκτη ( πάει θα το λιώσω) περιμένω να μοιραστούμε τις κοινές μας ιστορίες!:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
μη δινεις σημασια, απο μαλ*κες βρωμαει ο τοπος.. ;)
αυτο με το φρενο παντως που λες, δοκιμασε λιιιιιιιιιιγο πριν σταματησει το αυτοκινητο να το αφηνεις λιγο και να το ξαναπατας.. σταματαει πιο απαλα.. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα μάθεις σιγά σιγά, μην ανησυχείς! ;)
Κι εγώ όσο είχα το Ν, ή που κόρναραν νον στοπ ή που κολλάγανε πίσω μου για να με τρομάξουν- αλλά δεν μάσαγα, πάταγα κι επίτηδες λίγο φρένο να τρομάξουν κι αυτοί! :P 'Αλλωστε αν πέφτανε πάνω μου, θα με πληρώνανε! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Καταρχήν όπως έλεγα και στην αδερφή μου ως νέα οδηγό, δεν πρέπει να αγχώνεσαι και να σκέφτεσαι καθόλου το τι λένε οι άλλοι οδηγοί. Αυτό σε κάνει να κάνεις λάθη. Επίσης, νομίζω ότι όλοι μας διασκεδάζουμε το παιχνίδι βρισίματος που γίνεται στο δρόμο, οπότε μην το παίρνεις σοβαρά. Όσο για το Ν, να πω ότι αν και οδηγώ 3 χρόνια, τώρα που πήρε η αδερφή μου το δίπλωμα και το βάλαμε στο αμάξι, χαίρομαι ακόμα περισσότερο την οδήγηση ξέροντας ότι οι περισσότεροι εκπλήσονται που ένας Ν τους προσπερνάει. :P
Στην τελική, δεν έχει να κάνει αν έχεις ένα Ν από πίσω, αλλά πως εσύ νιώθεις.
Α! και όσον αφορά τον τυπά που σε έβρισε, μάλλον δεν ήξερε γράμματα και γιαυτό δεν κατάλαβε το Ν. Θα μπορούσες άνετα να του δώσεις δε φίνγκερ, αλλά η κορυφαία αντίδραση είναι το ειρωνικό χαμογελάκι που τους αφοπλίζει όλους και μένουν :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
μη δινεις σημασια, απο μαλ*κες βρωμαει ο τοπος.. ;)
αυτο με το φρενο παντως που λες, δοκιμασε λιιιιιιιιιιγο πριν σταματησει το αυτοκινητο να το αφηνεις λιγο και να το ξαναπατας.. σταματαει πιο απαλα.. ;)

βασικά όταν έιναι να σταματήσετε γιατί μπροστά σας έχει κίνηση δεν πατάτε τέρμα συμπλέκτη βάζετε νεκρά και μετά φρένο σιγά σιγά? ο πατέρας μου λέει ότι ναι μεν πατάω συμπλέκτη τέρμα για να βάλω νεκρά αλλα μετά πρέπει να αφήνω τεείως το συμπλέκτη και πατάω φρένο (για να μη λιώσω το συμπλέκτη) αλλά ρε παιδιά αν είσαι ευθεία και βάζεις νεκρά και αφήσεις το συμπλέκτη και πατας μόνο φρένο δε θα σταματήσει η κίνηση του αμαξιού? όχι να σβήσει η μηχανή αλλά να σταματήσει το αυτοκίνητο? σόρρυ για την άσχετη ερώτηση απλά μαθαίνω ακόμη :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα σταματήσει ανάλογα με το πόσο πατάς το φρένο. Αν το πατήσεις τέρμα μέσα ενώ αφήνεις συμπλέκτη θα κοκκαλώσει. Αλλά αν ενώ αφήνεις τον συμπλέκτη σιγά σιγά πατάς ελαφρά και το φρένο, θα σταματήσει κανονικά :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fandago

Διακεκριμένο μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,876 μηνύματα.
Έχω να πω ότι καλές οι συμβουλές, αλλά ο καθένας έχει διαφορετικό τρόπο οδήγησης και σίγουρα βλέπει διαφορετικά τις κινήσεις που κάνει, αλλά σίγουρα δεν μπορεί να περιγράψει ακριβώς τι κάνει σε κάθε περίπτωση.
Στην περίπτωση που περιγράφεις το νόημα δεν είναι να σταματήσει το αυτοκίνητο; Ή μήπως εννοείς τις περιπτώσεις που πάνε τα αμάξια σαν χελώνα και θες απλά να πηγαίνεις με χαμηλή ταχύτητα; Γιατί αν εννοείς αυτό τότε ναι, πατάς συμπλέκτη, βάζεις νεκρά και πατώντας ελαφριά το φρένο προσπαθείς να μειώσεις την ταχύτητα ώστε να πηγαίνεις με την κίνηση, αλλά χωρίς να σταματήσεις τελείως. Είναι θέμα εμπειρίας φυσικά.
Επίσης κάτι τέτοιο δεν ισχύει σε ανηφόρες, είναι πιο εύκολο σε κατηφόρες και μέτριας δυσκολίας σε οριζόντιους δρόμους, όπου από ένα σημείο και μετά (αφού το αμάξι κοντεύει να σταματήσει, ή αν πηγαίνεις πιο αργά απ' όσο πρέπει), πατάς συμπλέκτη, βάζεις πρώτη, αφήνεις συμπλέκτη αργά αργά και πατάς λίγο γκάζι μέχρι να δώσεις μια ελαφριά ώθηση, όπου και πατάς πάλι συμπλέκτη, βάζεις νεκρά και συνεχίζεις στο ρυθμό της χελώνας...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
ευχαριστω!! παιδιά είστε όλοι γλύκες!! γιαυτο μου αρέσει το στέκι! γιατί αποτελείται από ατομα σοβαρά και γενικά ΕΙΣΤΕ ΤΑ ΚΑΑΛΥΤΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ!! ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Και πάντως έχει δίκιο ο Fandago, σιγά σιγά και κάνοντας πειράματα θα μάθεις πως να χειρίζεσαι συμπλέκτη και φρένο σε κάθε περίσταση.. :) Βοηθά επίσης να παρατηρείς τι κάνουν οι άλλοι οδηγοί, όταν είσαι συνοδηγός και ό,τι σου φαίνεται περίεργο να ρωτάς ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bisbirikos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και επαγγέλεται Μουσικός. Έχει γράψει 812 μηνύματα.
Εμπειρια με μια φιλη μου που οδηγουσε για 3-4η φορα:
Της σβηνει σε φαναρι.
Ηταν και ανηφορα οποτε ηταν λογικο κατι τετοιο.
Ενας αστυνομικος που ηταν εκει κοντα, ειδε που τα εχασε η κοπελα και ηρθε και της ελεγε να ηρεμησει και οτι δεν τρεχει τιποτα. (της τα ελεγα κι εγω αλλα που να με ακουσει).
Οταν ενας λαλακας απο πισω πεταξε μια βρισια, ειπε την κοπελα να μην το κουνησει απο εκει και πηγε στο λαλακα και τον αρχισε στο στολισμα. Μιλαμε για Χριστουγεννιατικο δεντρο. (ακουστηκαν και τα γνωστα συνθηματα: "Μπατσοι, λουλουδια, αγγελουδια" κτλ).
Γυρισε μετα το στολισμα και της εξηγησε οτι οσο και να βριζουν αυτοι, να οδηγει πολυ ηρεμα και να μην την ενδιαφερει τιποτα παρα μονο το οδηγημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
ο συμπλέκτης είναι και θέμα αμαξιού: στο Polo και στο audi πχ, πρέπει να τον πατάω τέρμα, ενώ στο fiesta φτάνει και μέχρι τη μέση για να αλλάξει η ταχύτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
οπως τα λεει ο bisbirikos ειναι, οσο και να σε βριζουν εσυ θα κρατας την ψυχραιμια σου και θα οδηγας με το πασο σου, μην αφηνεις αλλους να σε οδηγουν, οδηγα τους εσυ!

με το περασμα του χρονου θα αποκτησεις πολλες εμπειριες σχετικα με την οδηγηση και μαζι με αυτες θα αποκτησεις και εσυ την ονοτροπια στο πως να οδηγας στην Αθηνα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
παντως είναι αλήθεια αυτό που λένε? ότι λιώνει ο συμπλέκτης? :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
βασικά όταν έιναι να σταματήσετε γιατί μπροστά σας έχει κίνηση δεν πατάτε τέρμα συμπλέκτη βάζετε νεκρά και μετά φρένο σιγά σιγά? ο πατέρας μου λέει ότι ναι μεν πατάω συμπλέκτη τέρμα για να βάλω νεκρά αλλα μετά πρέπει να αφήνω τεείως το συμπλέκτη και πατάω φρένο (για να μη λιώσω το συμπλέκτη) αλλά ρε παιδιά αν είσαι ευθεία και βάζεις νεκρά και αφήσεις το συμπλέκτη και πατας μόνο φρένο δε θα σταματήσει η κίνηση του αμαξιού? όχι να σβήσει η μηχανή αλλά να σταματήσει το αυτοκίνητο? σόρρυ για την άσχετη ερώτηση απλά μαθαίνω ακόμη :redface:
Phyllis από τη στιγμή που θα βάλεις νεκρά δεν υπάρχει λόγος να εξακολουθείς να πατάς συμπλέκτη. Ο συμπλέκτης έχει σχέση με τις ταχύτητες, οπότε είτε έχεις νεκρά χωρίς να πατάς συμπλέκτη είτε έχεις κάποια ταχύτητα πατώντας συμπλέκτη είναι το ίδιο πράγμα.
Ίσως αργότερα μάθεις να φρενάρεις κατεβάζοντας ταχύτητες αλλά αυτό δε θα πρέπει να σ'απασχολεί τώρα.
Όπως είπαν και οι προλαλήσαντες από τη στιμγή που το αυτοκίνητο έχει νεκρά, το πόσο γρήγορα θα σταματήσει εξαρτάται μόνο από το φρένο.
Πάντως είναι αλήθεια ότι το "Ν" έχει χάσει εντελώς τη σημασία του, που είναι η κατανόηση και η ιδιαίτερη προσοχή στο νέο οδηγό και έχει γίνει κάτι σαν σήμα για να κοροϊδεύει ο μάγκας οδηγός τον νέο.
Τι ηλίθιος κόσμος που κυκλοφορεί εκεί έξω, είναι δύσκολο να το φανταστεί κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Κι εγώ όσο είχα το Ν, ή που κόρναραν νον στοπ ή που κολλάγανε πίσω μου για να με τρομάξουν- αλλά δεν μάσαγα, πάταγα κι επίτηδες λίγο φρένο να τρομάξουν κι αυτοί! :P 'Αλλωστε αν πέφτανε πάνω μου, θα με πληρώνανε! :hehe:


:rofl::rofl::rofl:

Μην αγχώνεσαι!! Σιγά- σιγά θα μάθεις και θα βρεις το ρυθμό σου! Μην σε απασχολεί τι λένε οι άλλο στο δρόμο! Μην τους δίνεις σημασία! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
παντως είναι αλήθεια αυτό που λένε? ότι λιώνει ο συμπλέκτης? :worry:

Ο συμπλέκτης δε λιώνει, αλλά από την πολλή χρήση φθείρεται!
Άρα έτσι κι αλλιώς μετά από κάποια χρόνια, ενδεχομένως να χρειαστεί αλλαγή.
Αν κάποιος ωστόσο τον χρησιμοποιεί συνετά, πχ ξεκινάει "σωστά", φρενάρει με ταχύτητες και περνάει στο νεκρό γρήγορα, δεν έχει πρόβλημα... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

phyllis

Δραστήριο μέλος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος. Έχει γράψει 435 μηνύματα.
Σας φιλώ όλους!! ματς μουτς!!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gsova

Δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια. Έχει γράψει 782 μηνύματα.
Εγώ το είχα για αρκετό καιρό το "Ν" στο πρώτο μου αμάξι, ακόμη και όταν είχα "πάρει τον αέρα" και το πήγαινα άνετα. Θεωρώ ότι είναι καλό να το έχει κάποιος που βγαίνει για πρώτη φορά στο δρόμο και πάντα είχα διαφωνία με τους φίλους μου οι οποίοι ντρεπόντουσαν να το βάλουν στο αμάξι. Γεγονός είναι ότι κυκλοφορούν πολλοί κάφροι, ιδιαίτερα στην Αθήνα οι οποίοι έχουν χεσμένο όχι μόνο το Ν, αλλά και τον ΚΟΚ γενικότερα.

Η σημαντικότερη συμβουλή είναι να μην αγχώνεσαι και να μην επιρρεάζεσαι από την κάθε βλακεία που έχει να πεί ο καθένας στο δρόμο. Επίσης, μην βιάζεσαι. Ξεκίνα λίγο νωρίτερα, αν δείς ότι είσαι πίσω από λεωφορείο και δεν νιώθεις άνετα να προσπεράσεις, μην το κάνεις, κάτσε από πίσω κι ας "φάς" όλες τις στάσεις... Πρέπει πρώτα να εξοικιωθείς με το αμάξι και με τον χειρισμό του πρωτού ανεβάσεις ρυθμούς.

Επίσης: Μάθε να κρατάς σοβαρή απόσταση ακόμη και σε χαμηλές ταχύτητες στην πόλη, ΕΙΔΙΚΑ όταν έχεις ταξί μπροστά σου. Μία και μοναδική φορά έκανα ψιλοτρακάρισμα στα 10 χρόνια που οδηγώ κι αυτό ήταν σε ταξιτζή που κυριολεκτικά κοκκάλωσε για να πάρει πελάτη. Δεν πάθαμε τίποτα, με 20Km/h στην πόλη αν φοράς ζώνη δεν παθαίνεις τίποτα, και ούτε τα οχήματα έπαθαν σοβαρή ζημιά (κάτι ψιλογρατζουνιές) αλλά τον πλήρωσα εφόσον είμουν πίσω.

Το κακό με όλες τις σχολές οδηγών είναι ότι σε μαθαίνουν τα στενά και τα στόπ στην πόλη όπου η μέση ταχύτητα είναι 20Km/h. Δε λέω, χρειάζεται για να μάθεις και τον ΚΟΚ αλλά μετά βγαίνουν όλοι στις Εθνικές όπου δεν μπορείς ακόμη και τέρμα δεξιά να πηγαίνεις με 50 και σκοτώνονται.

Προτείνω: Πήγαινε κάποια Κυριακή μέχρι την Κόρινθο από την παλιά Ε.Ο. (με τις στροφές). Προσπάθησε στροφή με τη στροφή να ανεβάζεις σιγά σιγά ρυθμό. Νιώσε πώς μετατοπίζεται το βάρος του οχήματος σου όταν φρενάρεις πρίν τη στροφή, όταν είσαι μέσα σε αυτή και όταν ανεβάζεις ρυθμό στην έξοδο της. Μάθε να τοποθετείς σωστά το όχημα σου στη στροφή, να φρενάρεις απαλά, να μπαίνεις όμορφα, να νιώθεις "τις γραμμές" του οχήματος. Γύρνα μετά από την νέα Ε.Ο. με σταθερή ταχύτητα περίπου 100Km/h στη δεξιά λωρίδα (όχι την Λωρίδα Έκτακτης Ανάγκης όπως κάνουν πολλοί :P ). Φρόντισε να έχει νυχτώσει όταν θα επιστρέφεις για να εξοικιωθείς με τις αντιδράσεις σου αλλά και με τα φώτα των απέναντι που στάνταρ θα σε τυφλώνουν. ;)

Σχετικά με το θέμα του σασμάν... μην φρενάρεις με νεκρά γιατί χωρίς την μηχανή συμπλεκταρισμένη, απαιτείται μεγαλύτερη απόσταση φρεναρίσματος και φθείρεις περισσότερο τα φρένα. Νεκρά θα βάζεις λίγο πριν το ρελαντί για να μη σβήσει το αμάξι (θα το καταλάβεις εμπειρικά πότε πρέπει).

Εγώ έτσι και καβαλήσω τώρα χειροκίνητο θα γίνω ρεζίλι μετά από τόσα χρόνια που έχω αμάξι με αυτόματο κιβώτιο. Αμπραγιάζ δεν υπάρχει, στην κίνηση απλά αφήνω και πατάω το φρένο, άμα θέλω να πάω αργά απλά το αφήνω χωρίς φρένο και τσουλάει, στις ανηφόρες βάζω Drive (D), βγαίνω έξω από το αμάξι και εκείνο στέκεται εκεί που είναι! :) Μειονέκτημα του: +2.5Lt/100 στην κατανάλωση στην πόλη... :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

evouli

Διάσημο μέλος

Η evouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 3,396 μηνύματα.
Σχετικά με το θέμα του σασμάν... μην φρενάρεις με νεκρά γιατί χωρίς την μηχανή συμπλεκταρισμένη, απαιτείται μεγαλύτερη απόσταση φρεναρίσματος και φθείρεις περισσότερο τα φρένα. Νεκρά θα βάζεις λίγο πριν το ρελαντί για να μη σβήσει το αμάξι (θα το καταλάβεις εμπειρικά πότε πρέπει).

αυτο.. :)
επισης, να σου γινει συνηθεια, μολις αλλαζεις ταχυτητα να τραβας το ποδι απ'το συμπλεκτη.. μην το αφηνεις ακουμπισμενο εκει επανω, θα το ακουμπας αριστερα στην ειδικη θεση που εχει.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Το "Ν" στο αυτοκινητο υπαρχει για να βλεπουμε ολοι εμεις οι παλιοτεροι (τρομαρα μας) οτι ο μπροστα απο εμας οδηγος ειναι απειρος και οτι ετσι καλο ειναι να τον "βοηθησουμε" εμμεσα στην οδηγηση του.
Αντιθετα ο καθε ψωνισμενος/κομπλεξικος/καγκουρας (και τα εννοω ΟΛΑ αυτα) βρισκει ευκαιρια να αγχωσει και να την πει και και και στον νεο οδηγο.
Που καναμε εξαγωγη ολους τους παραπανω, θα ειχαν σβηστει τα χρεη τα Ελλαδας!
Α σιχτιρ πια!Μαμουχαλοι ολοι σας!
Προσωπικα το "Ν" δεν το ειχα βαλει γιατι οταν πηρα το διπλωμα εφυγα εξωτερικο και οταν ξαναγυρισα ειχαν περασει οι 6μηνες (τοτε) και δεν χρειαζοταν.
Αλλα στο οποιο λαθος μου -οι περισσοτεροι επειδη εβλεπαν Ματιζ νομιζαν κι εγω δεν ξερω τι θα ημουν- και ετσι και μου ελεγαν κατι, το τι ακουγαν και το τι χαιρετισμο με το μεσαιο δαχτυλο κεραια ειχαν φαει δεν λεγεται.:P
Αλλα ετσι ειναι...οταν σταματαει να λειτουργει το "φικι φικι", τοτε ξεκιναει η μ@κια να μαζευεται στον κεφαλι!

Phylis μου μην μασας.Οταν οδηγεις κοιταν να εισαι προσεκτικη,ηρεμη και να τους γειωνεις κανονικα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top