Ποιές αλλαγές έφερε ή πιστεύετε ότι θα φέρει η κυβέρνηση Σύριζα;

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Χρεοκοπούμε γιατί το χρέος ως ποσοστό του ΑΕΠ έχει γίνει τόσο μεγάλο, που οι αξιολογήσεις των επενδυτικών εταιρειών έχουν πιάσει πάτο και ως αποτέλεσμα δεν μας δανείζει κανείς. Μια μηνιαία έκθεση του υπουργείου εργασίας σχετικά με τις συνταξιοδοτήσεις τι σχέση έχει ακριβώς με αυτό. Μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος;

Αναρωτηθηκες ποτε γιατι το χρεος εγινε τοσο μεγαλο; Γιατι δανειζοταν το κρατος λεφτα τοτε και γιατι δανειζεται τωρα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.

Πόσο πιο ρόμπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Ρε συ Βασιλη, σοβαρα τωρα, χρειαζεσαι περεταιρω διευκρινηση τι ειναι αυτο που σου εδειξα?
Το συνταξιοδοτικο συστημα στην Ελλαδα ειναι για τα μπαζα. Προφανως δεν πολυγουσταρεις να το παμε σε κεφαλαιοποιητικο. Ομως πρεπει να μπει μια ταξη σε αυτο το μπαχαλο. Αυτο που σου εδειξα αποδεικνυει πως υπαρχει τεραστιο λιπος να καει για να ισορροπησει το ασφαλιστικο, χωρις να κοψεις απο μικροσυνταξιουχους. Δηλαδη δεν το θεωρεις ενταξει π.χ. να μπει πλαφον μιας συνταξης με πλαφον τα 1500ευρω και σε περιπτωση χαμηλοσυνταξιουχων να μπορεις να παιρνεις παραπανω αρκει να μην υπερβαινουν τα 1000? Τυχαια νουμερα βαζω, απλα να καταλαβεις την λογικη μου.
Και αυτο το εγγραφο ειναι του κρατους και οχι ιδιαιτερα δυσκολο να βρεις αν ασχοληθεις λιγο. Δηλαδη ο καταληψιας και τα μπασταρδα του σταλιν και οι προηγουμενοι ΤΟ ΞΕΡΟΥΝ. Δεν ειναι "λαικιστες" δηλαδη, απλα δεν πολυθελουν κα αφησουν κατω την κουταλα οι ιδιοι και οι φιλοι τους. Οι "κακοι" εταιροι οταν λεγανε μαζεψε αυτο το χαλι, τι να εννοουσαν? Ε? Να κοψεις τη συνταξη 600ευρω της γιαγιας?
Και η μαγικη ερωτηση τωρα: τι διαολο διαπραγματευονται για το συνταξιοδοτικο τοσο καιρο?
Ναι, χρειάζεται περετάιρω διεεκυρίνιση γιατί υποψιάζομαι πού το πας και δε μου αρέσει να βγάζω τέτοιου είδους συμπεράσματα. Το πώς κατανείμονται οι συντάξεις και πόσοι παίρνουν πόσα δεν αφορά άμεσα το δημόσιο χρέος αν το ποσοστό επί του ΑΕΠ που καταναλώνει είναι σταθερό. Έτσι κι αλλιώς πέρσι το Γενάρη που δημοσιεύθηκε η έρευνα αν δε κάνω λάθος είχαμε πλεόνασμα.

Όσον αφορά τις ίδιες τις συντάξεις, θεωρώ πως σαν θέμα είναι κάτι αρκετά πιο πολύπλοκο για να βγάλεις συμπέρασμα, από μια έκθεση που το μόνο που δείχνει είναι κατανομή ενός μέρους των εξόδων. Για να σου δώσω ένα παράδειγμα, πιστεύεις πως κάποιος που πληρώνει εισφορές για μισθό 5000 από τα 25 μέχρι τα 65 του, θα έπρεπε να παίρνει τη σύνταξη 1500 που δίνεις; μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Τραβηγμένο, αλλά θέλω να πω πως θέματα όπως το ασφαλιστικό είναι αρκετά περίπλοκα για να μπορεί να πει ο καθένας πού έχει τρύπες το κάθε σύστημα. Γιατί παίζουν ρόλο καταρχήν για ποιο ταμείο μιλάμε, τι εισφορές πληρώνεις ( άρα και τι δηλώνεις ), για πόσα χρόνια, πόσα από αυτά και σε τι ποσοστό πάνε σε έξοδα υγείας, και σε ποιο βαθμό συνεισφέρει η κάθε εισφορά στο συνολικό προϋπολογισμό. Έπειτα από όλα αυτά, θα μπορούσα να υποθέσω πάλι, πως μπορείς να κάνεις μαι κατανομή σε κάποιο διαθέσιμο ποσό, και να ορίσεις τι σύνταξη αναλογεί στον καθένα. Τέτοια στοιχεία δεν υπάρχουν ούτε για δείγμα στην έκθεση που δίνεις, πώς μπορώ εγώ κι εσύ λοιπόν να πω ποιος αξίζει να παίρνει και πόσα. Ακόμη κι αυτοί οι 2 που φαίνονται να παίρνουν 10 συντάξεις είσαι σε θέση να γνωρίζεις τι έχουν περάσει και σε τι κατάσταση βρίσκονται και τις παίρνουν; Μπορεί να πρόκειται για κομπινα μπορεί και όχι. Δεν είναι η δουλειά μου να το ξέρω αυτό για αυτό και δεν το ξέρω.

Προσωπικά το μόνο πράγμα που μπορώ να πως με σιγουριά σχετικά με το ασφαλιστικό είναι πως οποιοσδήποτε ο οποίος δουλεύει στην ενήλικη ζωή του, και δεν κάθεται γιατί το επιλέγει, θα έπρεπε να είναι σε θέση το κράτος να τον βοηθήσει να ζήσει ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ με αξιοπρέπεια, οταν πια θα έχει φτάσει σε μια ηλικία που δεν θα είναι παραγωγικός. Τα υπόλοιπα τα αφήνω στο υπουργό οιοκονομικών.

Διαφωνω σε αρκετα απ'οσα λες, αλλα επειδη εχεις μια λογικη, εχω εναν Α σεβασμο. Με αυτο τωρα παει αυτος ο σεβασμος.
Ακόμα δεν έχετε καταλάβει μερικοί τη διαφορά του ρουσφετιού κάτω απ' το τραπέζι, με τις προγραμματικές δηλώσεις. Το πρώτο φανερώνει διεφθαρμένο πολιτικό προσωπικό. Το δεύτερο έχει πολιτική χροιά και υποδηλώνει πολιτικό προσανατολισμό. Νομίζεις πως οι θέσεις εργασίας αποκτούν το ίδιο νόημα ανάμεσα σε κόμματα όπως η ΝΔ και ο ΣΥΡΙΖΑ; Ή μήπως η κατάσταση το 2004 ήταν ίδια με σήμερα. Λες και ο Καραμανλής ήταν φιλολαϊκός ενώ ο Σαμαράς τεχνοκράτης. Ποιος τα πιστεύει αυτά ήθελα να ξερα.

Δηλαδη, εχω προβλημα, δεν εχω στοιχεια, δεν προσπαθω να βγαλω μια ακρη, αρα δεν απολυω κανεναν? Μηπως δεν πολυθελω να απολυσω τα δικα μου τα παιδια, που δημιουργουν και το προβλημα? Μηπως εσυ σαν υπουργος, δεν πειραζεις το καρκινωμα που ειναι το προβλημα, κοβεις απο αλλου, αλλα το προβλημα παραμενει, περνας την εικονα της εξυγιανσης, και τελικα δεν βγαινει τιποτα? Δηλαδη δεν τους εχεις ικανους να επιβαλουν λιτο βιο στους αλλους, αλλα η νομενκλατουρα να ζει λουι βιτον?
Δεν κατάλαβες πώς το έγραψα. Καταρχήν λύση έδωσα και είναι ακριβώς κάτω απ' το κομμάτι που παραθέτεις.
Υπάρχουν πολλά πράγματα που μπορεί μια κυβέρνηση να κάνει για να εμποδίσει τις παράνομες προσλήψεις. Μπορεί και πρέπει να έχει μηχανογραφημένο όλο το δημόσιο τομέα. Κάτι που μέχρι και πριν μερικά χρόνια δεν υπήρχε ούτε για δείγμα. Μπορεί να αξιολογεί τους εργαζόμενους και να τους βάζει να λογοδοτούν στους ανωτέρους τους και σε ειδικές επιτροπές διαφάνειας. Να μπορεί ανά πάσα στιγμή κάποοις να βρει για έναν διαγωνισμό ΑΣΕΠ ποιοι συμμετείχαν, ποιοι πέρασαν, με τι προφίλ, και αυτή τη στιγμή που δουλεύει ο καθένας και τι κάνει. Να πατάς ένα όνομα στο server του υπουργείου και να σου βγάζει κανονικό προφίλ με σκαναρισμένη εικόνα του πτυχίου, πότε διορίστηκε, τα πάντα. Γίνονται σήμερα αυτά ή κοιτάμε μόνο να πετάξουμε κόσμο στο δρόμο με αφορμή δικαιολογίες του κώλου;

Το δημόσιο δεν είναι επιχείρηση και ΔΕΝ πρέπει να λειτουργεί σαν επιχείρηση. Δεν κάνει ανοίγματα, δεν ρισκάρει, δεν μπαίνει στο χρηματιστήριο, δεν έχει κέρδη να αυξομειώνονται. Ορίζει ποιες ανάγκες υπάρχουν και αποφασίζει αναλόγως. Αν μια μέρα ανοίξει ένα νοσοκομείο και προκύψουν κάποιες ανάγκες σε προσωπικό αυτές οι ανάγκες δε θα εκλείψουν ποτέ. Δεν κλείνουν τα νοσοκομεία! Ούτε τα σχολεία, ούτε οι δήμοι. Οι εργαζόμενοι δεν είναι ζώα και δεν πρέπει να μεταχειρίζονται σαν ζώα. Για έναν ιδιώτη μπορεί να είναι απλά πιόνια που θα του αποφέρουν κέρδος αλλά για κρατικές υπηρεσίες και οργανισμούς δεν είναι έτσι.
Όταν γίνεται μια παράνομη πρόσληψη υπάρχουν κάποια συγκεκριμένα άτομα στα οποία μπορείς να αναζητήσεις ευθύνες. Από τη στιγμή όμως που γίνεται η πρόσληψη η ευθύνη είναι του κράτους και μόνο. Μπορεί αν θέλει να βρει τον υπαίτιο αλλά αυτό δε θα έχει καμία διαφορά στον εργαζόμενο τον οποίο πλέον έχει απέναντί του. Σκέψου πως παραγγέλνεις ένα προϊόν από ένα κατάστημα, και τη μέρα που έρχεται σπίτι σου αντί να σου στείλουν αυτό για το οποίο πλήρωσες σου στέλνουν ένα καλύτερο, ακριβότερο. Θα σου φαινόταν ποτέ λογικό να σε έπαιρνε τηλέφωνο το κατάστημα μετά από μέρες και να σου ζητούσε να το επιστρέψεις, ή να πληρώσεις τη διαφορά επειδή έγινε λάθος; Φυσικά και όχι. Μπορεί να έβρισκε τον υπεύθυνο που έκανε τη μαλακία, να τον απέλυε ίσως, αλλά από εσένα δε θα ζητούσε τίποτα γιατί η ευθύνη πλέον ήταν δική της και κάνοντας κάτι η ίδια θα εμφανιζόταν αναξιόπιστη σε εσένα. Το ίδιο ισχύει και με το κράτος. Ξέρεις πολλά ανεπτυγμένα σοβαρά κράτη να πετάνε ανθρώπους στο δρόμο επειδή έπειτα από 15 χρόνια έκριναν πως κακώς διορίστηκαν; Η μονιμότητα γιατί νομίζετε πως καθιερώθηκε; Ό,τι λάθη και να έγιναν, όποιοι και αν τα έκαναν σκατά, αυτό που κοιτάς είναι τι κάνεις από εδώ και πέρα, τι μπορείς να βελτιώσεις με τα μέσα που έχεις αυτή τη στιγμή, και τι λάθη έκανες για να μην επαναληφθούν. Αυτό θα έκανε κατά τη γνώμη μου ένα σοβαρό κράτος.

Περι κακου ΔΝΤ που ειβαλει αιματηρη λιτοτητα, δευτερη παραγραφος :https://www.imf.org/external/np/exr/facts/conditio.htm
"Τοκογλυφικοτατα" επιτοκια: https://imperatorlex.blogspot.gr/2015...g-post_19.html
Πρεπει να στο εξηγησω και αυτο?
Αυτό είναι μια αρκετά κοινή πρακτική που συμβαίνει ανέκαθεν. Ο ένας πετά το μπαλάκι σοτν άλλο. Επειδή πρόκειται για μέτρα που έχουν πολιτικό κόστος κανείς δεν πρόκειται να παραδεχθεί πως αποτελεί δική του επινόηση. Αν ψάξεις στον internet θα βρεις συνεντέυξεις υπουργών πρώην και νυν, που μιλούν για τον τρόπο με τον οποίο γίνονται και γίνονταν οι διαπραγματεύσεις με την τρόϊκα, την ΕΕ και το ΔΝΤ. Και σχετικά με το τι ζητούσαν αλλά και ΠΩΣ το ζητούσαν και πώς μεταχειρίζονταν τις ελληνικές αντιπροσωπίες. Εσύ αν θες πίστεψε τι λέει το ΔΝΤ στην ιστοσελίδα του. Εγώ θα πιστέψω αυτόν του οποίου η καριέρα κρίνεται απ' αυτό. Οργανισμοί όπως το ΔΝΤ θα συνεχίσουν να υπάρχουν και να παράσχουν "βοήθεια" όσες χώρες και να καταστρέψουν, ό,τι κατακραυγή και να φάνε, γιατί όταν φτάσεις στο σημείο να μη σου δανείζει κανείς άλλος αυτοί γίνονται η μόνη εναλλακτική.

Μια και μιλάμε για τοκογλύφους. Δεν τους λένε έτσι γιατί είναι τοκογλύφοι με την κυριολεκτική έννοια. Τα επιτόκια είναι όντως χαμηλά και για αυτό δανειζόμαστε από αυτούς. Τοκογλύφοι είναι γιατί για να σου δανείσουν οι συγκεκριμένοι σου ζητούν ό,τι θέλουν. Οι άλλες χώρες που δανείζονται με ( λίγο ) ψηλότερα επιτόκια δανείζονται από τις αγορές χωρίς να τους βάζει χέρι κανείς, και ακολουθούν την πολιτική τους, όπως κάναμε κι εμείς κάποτε. Αν εμείς πάμε να το κάνουμε αυτό σήμερα θα μας πουν με τις αξιολογήσεις που έχεις 15% καμπάνα κι αν θες. Για αυτό καλοσωρίσαμε το ΔΝΤ και την ΕΚΤ.

Επομένως για να ξεπληρώσουμε το χρεός η μόνη λύση είναι να αυξήσουμε το ΑΕΠ μας. Αν υπερφορολογείς τις εταιρείες/επιχειρήσεις αυξάνεται η ανεργία και αποτρέπεις νέες ιδιωτικές επενδύσεις να έρθουν στη χώρα κάτι το οποίο σημαίνει ύφεση.

Αυτή τη στιγμή ένας συνταξιούχος που δεν έχει προσφέρει ούτε ένα ένσημο παίρνει 360 σύνταξη + 230 ΕΚΑΣ = 590 όταν ολοκληρώσει τα 65 χρόνια.

Ένα αποτελεσματικό μέτρο που σκέφτομαι είναι ότι όποιος δεν έχει ένσημα να έχει δικαίωμα σύνταξης από τα 75 και μετά εκτός αν έχει προκύψει θέμα υγείας. Είναι ένα σκληρό μέτρο που θα ξεβολέψει αρκετούς αλλά πολύ καλύτερο από το να φορολογείς τη πρωτογενή παραγωγή της χώρας.
Δεν είναι η μόνη λύση, αλλά προφανώς είναι καλύτερη από τη λιτότητα. Για να αυξήσεις το ΑΕΠ όμως πρέπει να έχεις ανάπτυξη. Όταν οι εταίροι σου ζητούν πλεονάσματα 4% τι είδους ανάπτυξη περιμένεις εσύ ακριβώς; Πού θα βρει το κράτος λεφτά να ρίξει για να γίνουν έργα και να ανοίξουν θέσεις εργασίας; Αν δεν αυξήσεις τους μισθούς πώς ακριβώς περιμένεις να κινηθεί η αγορά και να σταματήσουν να κλείνουν οι επιχειρήσεις; Κι εγώ δεν είπα πως είμαι απαραίτητα υπέρ στο να τσακίζεις στη φορολογία τις επιχειρήσεις. Αλλά σίγουρα δεν είμαι υπέρ και στο να την πληρώσουν οι μισθωτοί. Οπότε αν έχεις κάποια καλύτερη ιδέα να την ακούσουμε.

Αυτό που λες πάντως είναι εκδικητικό. Κι εγώ δεν ειμαι σίγουρος πως θα συμφωνούσα να έχουν ίδια μεταχείριση αυτός που δουλεύει και συνεισφέρει στο κράτος, με αυτόν που κάθεται γιατί δεν θέλει να δουλέψει. Αλλά το να τον τιμωρείς για αυτό μετά από χρόνια δνε λύνει τίποτα. Πάντως και μόνο το ότι δεν έχεις ασφάλιση ενόσω δουλεύεις είναι καλός λόγος να το ξανά σκεφτείς. Αλλά όπως και να χει καλό ό,τι μέτρο υπάρχει να εφαρμόζεται όταν ο άλλος θα δουλεύει και έχει επιλογή ακόμα.

Αναρωτηθηκες ποτε γιατι το χρεος εγινε τοσο μεγαλο; Γιατι δανειζοταν το κρατος λεφτα τοτε και γιατι δανειζεται τωρα;
Πολλές φορές. Για να μπορώ να εξάγω σωστά συμπεσματα όμως σε αυτό το θέμα θα πρέπει να έχω αφενός λεπτομερή οικονομικά στοιχεία διαθέσιμα, αφετέρου την δυνατότητα να τα αξιολογήσω. Κάτι το οποίο δεν μπορώ να κάνω. Για αυτό θεσπίστηκε η επιτροπή λογιστικού ελέγχου του χρέους, για να μαζέψει όλα τα απαραίτητα στοιχεία και με τα μέσα που έχει να βγάλει συμπέράσματα.

Μέχρι τότε ο καθένας μπορεί να πάρει θέση στα δελτια των 8 και να φαντάζεται πως γιαουρτώνει τον εκάστοτε πολιτικό που δεν του κάθεται καλά στη φάτσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Βλέποντας σήμερα το κανάλι της βουλής, καταλαβαίνει κανείς πως όντως χρεοκοπήσαμε λόγω του δημοσίου τομέα, των συντάξεων, της σοβιετικής Ελλάδας (τρολολολ) και άλλα τέτοια ωραία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ευτυχώς έχουμε την Ε.Ε. και το ΔΝΤ και δεν μπορούν να εφαρμόσουν αυτά που σκέφτονται...
Στο τραπέζι η εφαρμογή του αυστραλιανού συνταξιοδοτικού συστήματος
- Σύμφωνα με αυτό οι συνταξιούχοι που έχουν πολύ μεγάλα εισοδήματα από άλλες πηγές δεν εισπράττουν σύνταξη
- Πρόταση για κατάργηση όλων των φοροαπαλλαγών με εξαίρεση εκείνων που έχουν αναπτυξιακό χαρακτήρα
- Σκέψεις να καταργηθεί η απαλλαγή και να αντικατασταθεί με τη χορήγηση επιδόματος που θα έχει ισοδύναμο αποτέλεσμα
- Οι πολίτες με υψηλά εισοδήματα θα πάψουν να παίρνουν κοινωνικές ενισχύσεις
https://www.newsit.gr/politikh/nees-protaseis-kyvernisi-foroapallages-2006/411504
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
δοξα τω θεο να λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
Πάντως είναι αρκετά αξιολύπητο ένας λαός να ρίχνει το αποκλειστικό φταίξιμο της οικονομικής κρίσης στη χώρα του, στις Οικονομικές Δυνάμεις. Ποτέ δεν έχω ακούσει για την ατομική ευθύνη, κανέναν να μιλάει. Οι περισσότεροι μοιρολάτρες νεοέλληνες ψήφιζαν Σύριζα με γνώμονα να "τιμωρήσουν" την κακή Γερμανική πολιτική, ενώ η ίδια κουλτούρα της νεοελληνικής κοινωνίας μένει στο απυρόβλητο. Η μέση μνήμη του μέσου συμπολίτη μας, είναι μνήμη χρυσόψαρου: θυμάται μόνο όσα τον συμφέρουν να θυμάται ενώ δίνει σημασία σε ευήκοες υποσχέσεις. Η αλήθεια και το φιλότιμο αντίθετα, ενοχλούν γιατί φέρνουν στην επιφάνεια τις αιτίες της παθογένειας. Πριν μου απαντήσετε, σκεφτείτε λίγο πόσο προβληματικά λειτουργεί το Ελληνικό κράτος σε επίπεδο καθημερινής ζωής και τρόπου σκέψης (πριν μιλήσουμε για πολιτικές και ιδεολογίες). Ο απλός άνθρωπος, από τη γειτονιά σας. Τα ΜΜΕ, οι πολιτικοί, οι διάφοροι εκπρόσωποι θεσμικών φορέων, είναι μια μικρογραφία της ποιότητας της υπόλοιπης κοινωνίας. Το άλυτο πρόβλημα ξεκινάει από την μεγαλομανία, την αλαζονεία και την εγωπάθεια των Ελλήνων. Όσο δεν αλλάζουμε στοιχεία του αλλοπρόσαλου χαρακτήρα μας, ολοένα και θα βυθιζόμαστε σε οικονομική, πολιτισμική, πολιτική και κοινωνική κρίση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nelliel

Περιβόητο μέλος

Η Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,061 μηνύματα.
Πάντως είναι αρκετά αξιολύπητο ένας λαός να ρίχνει το αποκλειστικό φταίξιμο της οικονομικής κρίσης στη χώρα του, στις Οικονομικές Δυνάμεις. Ποτέ δεν έχω ακούσει για την ατομική ευθύνη, κανέναν να μιλάει. Οι περισσότεροι μοιρολάτρες νεοέλληνες ψήφιζαν Σύριζα με γνώμονα να "τιμωρήσουν" την κακή Γερμανική πολιτική, ενώ η ίδια κουλτούρα της νεοελληνικής κοινωνίας μένει στο απυρόβλητο. Η μέση μνήμη του μέσου συμπολίτη μας, είναι μνήμη χρυσόψαρου: θυμάται μόνο όσα τον συμφέρουν να θυμάται ενώ δίνει σημασία σε ευήκοες υποσχέσεις. Η αλήθεια και το φιλότιμο αντίθετα, ενοχλούν γιατί φέρνουν στην επιφάνεια τις αιτίες της παθογένειας. Πριν μου απαντήσετε, σκεφτείτε λίγο πόσο προβληματικά λειτουργεί το Ελληνικό κράτος σε επίπεδο καθημερινής ζωής και τρόπου σκέψης (πριν μιλήσουμε για πολιτικές και ιδεολογίες). Ο απλός άνθρωπος, από τη γειτονιά σας. Τα ΜΜΕ, οι πολιτικοί, οι διάφοροι εκπρόσωποι θεσμικών φορέων, είναι μια μικρογραφία της ποιότητας της υπόλοιπης κοινωνίας. Το άλυτο πρόβλημα ξεκινάει από την μεγαλομανία, την αλαζονεία και την εγωπάθεια των Ελλήνων. Όσο δεν αλλάζουμε στοιχεία του αλλοπρόσαλου χαρακτήρα μας, ολοένα και θα βυθιζόμαστε σε οικονομική, πολιτισμική, πολιτική και κοινωνική κρίση.

Σου διεφυγε κατι ακομα που θεωρω σημαντικο: το ατομικο συμφερον του νεοελληνα. Πολλοι αναπληρωτες εκπαιδευτικοι για παραδειγμα ψηφισαν συριζα με την ελπιδα να διοριστουν πιο γρηγορα. Δεν υπαρχει καμια ελπιδα για τουτη την χωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
Σου διεφυγε κατι ακομα που θεωρω σημαντικο: το ατομικο συμφερον του νεοελληνα. Πολλοι αναπληρωτες εκπαιδευτικοι για παραδειγμα ψηφισαν συριζα με την ελπιδα να διοριστουν πιο γρηγορα. Δεν υπαρχει καμια ελπιδα για τουτη την χωρα.
Ενώ ποτέ κανείς δεν ψήφισε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ με την ελπίδα, ή μάλλον με την υπόσχεση θα έπρεπε να πω να διοριστεί κάπου.
Και φυσικά ούτε η ΝΔ ούτε το ΠΑΣΟΚ διόρισαν ποτέ κανέναν για ψηφοθηρικούς λόγους...
Διότι φυσικά, όπως θα έλεγε και η αείμνηστη γιαγιά μου, όλα τα στραβά ψωμιά τα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ, οι άλλοι κάνουν όλα τα ίσια.
Πότε πρόλαβε ρε παιδιά; ΄Ολα αυτά που γράφετε οι περισσότεροι είναι στην βάση τους σωστά και μιλάω για στοιχεία που παραθέτετε αλλά και για την περιγραφή της κατάστασης. Πράγματι έχουμε έναν δημόσιο τομέα που πάσχει, το αν είναι μεγάλος ή μικρός σε σχέση με το ιδανικό για την χώρα μας δεν μπορώ να το κρίνω καθώς δεν έχω τις γνώσεις. ΄Οτι πάσχει όμως πάσχει. Από τον τρόπο που έγινε η πρόσληψη των περισσοτέρων υπαλλήλων του, την κατανομή τους, μέχρι το πως λειτουργεί.
Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς πως υπάρχουν κρίσιμοι τομείς που πάσχουν από έλλειψη προσωπικού, όπως η παιδεία και η υγεία. Την ίδια στιγμή που οι διοικητικοί (υπάλληλοι) σε άλλους τομείς είναι περισσότεροι απ' ότι χρειαζόμαστε και κάθονται και χάσκουν και το θεωρούν και επάγγελμα αυτό. Μπορώ να σας πω παραδείγματα για το πως λειτουργεί ο διοικητικός τομέας στο μεγαλύτερο μέρος του και θα τραβάτε τα μαλλιά σας.
Και ναι υπάρχουν ακόμα συνταξιούχοι που δεν αξίζουν την σύνταξή τους, εδώ υπάρχουν υγιείς άνθρωποι που παίρνουν επιδόματα τυφλών...
΄Οοοοοολα αυτά όμως δεν τα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι μόνο 6 μήνες στην κυβέρνηση. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τα κάνανε που κυβερνούν από την μεταπολίτευση και μετά.
Πάντως είναι αρκετά αξιολύπητο ένας λαός να ρίχνει το αποκλειστικό φταίξιμο της οικονομικής κρίσης στη χώρα του, στις Οικονομικές Δυνάμεις. Ποτέ δεν έχω ακούσει για την ατομική ευθύνη, κανέναν να μιλάει.
Σαφώς και υπάρχει ατομική ευθύνη, αυτήν όμως την δημιούργησαν τα 2 πρώην μεγάλα κόματα που κυβερνούσαν μ' αυτή την λογική και μ' αυτό το σκεπτικό για δεκαετίες. Ψήφισέ μας και θα σου διορίσουμε τον γιό, την κόρη κ.ο.κ Κάτι σαν το η ανάγκη υπαγορεύει την εφεύρεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
@Claire Rentfield
Γιατί θεωρρείς ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κάτι το καινούριο. Ένα σημαντικό μέρος του Παπανδρεικό ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης 6 μήνες ούτε το ΕΝΦΙΑ κατάργησε, ούτε έφερε το αφορολόγητο, ούτε αύξησε το κατώτατο μισθό.

Οι προηγούμενες κυβερνήσεις εφάρμοσαν την πολιτική που εφαρμόζει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ, που ευνοεί τον κρατισμό. H διαφορά είναι ότι το επίσημο ΠΑΣΟΚ αυτοκαταστράφηκε ψηφίζονται αντιλαικά νομοσχέδια για να μείνει η χώρα στην Ε.Ε. και στο ευρώ και το ίδιο αποφάσισε να κάνει και η ΝΔ. Παρόλα αυτά η ΝΔ είναι τυχερή γιατί έχει να αντιμετωπίσει τη χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών και είναι θέμα χρόνου να ανακάμψει. Ας ελπίσουμε για το καλό όλων μας μελλοντικά που η ΝΔ που θα παίζει μόνη της να αποφασίσει να εφαρμόσει φιλελεύθερη πολιτική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
χειροτερη κυβερνηση ολων των εποχων λεει. Μακαρι ρε παιδια, μακαρι να ανακαμψει η νδ να δουμε ασπρη μερα. Μενουμε Ευρωπη.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Claire Rentfield

Περιβόητο μέλος

Η Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 6,051 μηνύματα.
@Claire Rentfield
Γιατί θεωρρείς ότι ο ΣΥΡΙΖΑ είναι κάτι το καινούριο. Ένα σημαντικό μέρος του Παπανδρεικό ΠΑΣΟΚ έχει μετακομίσει ΣΥΡΙΖΑ. Επίσης 6 μήνες ούτε το ΕΝΦΙΑ κατάργησε, ούτε έφερε το αφορολόγητο, ούτε αύξησε το κατώτατο μισθό.

Οι προηγούμενες κυβερνήσεις εφάρμοσαν την πολιτική που εφαρμόζει τώρα ο ΣΥΡΙΖΑ, που ευνοεί τον κρατισμό. H διαφορά είναι ότι το επίσημο ΠΑΣΟΚ αυτοκαταστράφηκε ψηφίζονται αντιλαικά νομοσχέδια για να μείνει η χώρα στην Ε.Ε. και στο ευρώ και το ίδιο αποφάσισε να κάνει και η ΝΔ. Παρόλα αυτά η ΝΔ είναι τυχερή γιατί έχει να αντιμετωπίσει τη χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών και είναι θέμα χρόνου να ανακάμψει. Ας ελπίσουμε για το καλό όλων μας μελλοντικά που η ΝΔ που θα παίζει μόνη της να αποφασίσει να εφαρμόσει φιλελεύθερη πολιτική.
Εχμμμμ, έχω την εντύπωση πως γνωρίζω καλύτερα από πολλούς αρκετά πράγματα για το Παπανδρεικό ΠΑΣΟΚ μια και έζησα την γέννησή του, όπως και όλη την πορεία του (να κάνω μια παρένθεση εδώ και να πω πως ήμουν από τους λίγους που είχε καταλάβει τι ήταν, άσχετα αν δεν μου έδινε κανείς σημασία τότε γιατί ήμουν μικρή...). Επίσης γνωρίζω και και τα στελέχη που έχουν μεταπηδήσει στον ΣΥΡΙΖΑ.
Αυτό δεν σημαίνει πως θα ακολουθήσει ακριβώς την ίδια πολιτική. ΄Οσο για αυτά που είπε πως θα κάνει και δεν έκανε μέσα σε 6 μήνες, άλλοι είπαν χειρότερα και δεν τα έκαναν τετραετίες ολόκληρες. Δεν μου λέει κάτι αυτό, για την ώρα νοιώθω αρκετά απογοητευμένη από την κυβέρνηση, αλλά ακόμα είναι νωρίς και περιμένω να δω τι θα γίνει στην πορεία. Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες βέβαια αλλά ελπίζω να μην φτάσω ποτέ μου στο σημείο να ευχηθώ την αναβίωση του νεοφιλελευθερισμού.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eyb0ss

Δραστήριο μέλος

Ο eyb0ss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 742 μηνύματα.
Πάντως είναι αρκετά αξιολύπητο ένας λαός να ρίχνει το αποκλειστικό φταίξιμο της οικονομικής κρίσης στη χώρα του, στις Οικονομικές Δυνάμεις. Ποτέ δεν έχω ακούσει για την ατομική ευθύνη, κανέναν να μιλάει. Οι περισσότεροι μοιρολάτρες νεοέλληνες ψήφιζαν Σύριζα με γνώμονα να "τιμωρήσουν" την κακή Γερμανική πολιτική, ενώ η ίδια κουλτούρα της νεοελληνικής κοινωνίας μένει στο απυρόβλητο. Η μέση μνήμη του μέσου συμπολίτη μας, είναι μνήμη χρυσόψαρου: θυμάται μόνο όσα τον συμφέρουν να θυμάται ενώ δίνει σημασία σε ευήκοες υποσχέσεις. Η αλήθεια και το φιλότιμο αντίθετα, ενοχλούν γιατί φέρνουν στην επιφάνεια τις αιτίες της παθογένειας. Πριν μου απαντήσετε, σκεφτείτε λίγο πόσο προβληματικά λειτουργεί το Ελληνικό κράτος σε επίπεδο καθημερινής ζωής και τρόπου σκέψης (πριν μιλήσουμε για πολιτικές και ιδεολογίες). Ο απλός άνθρωπος, από τη γειτονιά σας. Τα ΜΜΕ, οι πολιτικοί, οι διάφοροι εκπρόσωποι θεσμικών φορέων, είναι μια μικρογραφία της ποιότητας της υπόλοιπης κοινωνίας.
Ναι ρε Νίκο, οι Έλληνες είναι γτπ και πρέπει να αφανιστούμε από προσώπου γης.
Αλήθεια, πως μέτρησες την μέση μνήμη του Έλληνα, ενδιαφέρομαι να μάθω γιατί θα μπορούσε να λύσει πολλά προβλήματα η μέθοδος που θα εφάρμοσες.
Και κάτι άλλο, ποιος είναι ο Νεοελ; Η μάλλον καλύτερα, ποιος είναι ο Ελ; Και τι διαφορές έχουν; Ποια είναι τα χαρακτηριστικά τους;
Μέχρι να απαντηθούν αυτά τα ερωτήματα οι Νεοελ και οι Ελ θεωρούνται εφευρέσεις της φαντασίας για να δίνουν εύκολη και απλή απάντηση σε δύσκολα και περίπλοκα προβλήματα. Αρκετά με την καραμέλα των "Ελλήνων" τους έχετε βγάλει αμόρφωτους, μίζερους, τεμπέληδες, καλοπερασάκηδες έχοντας ως στήριγμα μερικές παγιωμένες στερεοτυπικές αντιλήψεις. Φτάνει, όχι άλλο κάρβουνο.
Το άλυτο πρόβλημα ξεκινάει από την μεγαλομανία, την αλαζονεία και την εγωπάθεια των Ελλήνων.
Πφφ, γτπ και εμείς δυο δηλαδή, κρίμα και είχα τόσα όνειρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nPb

Επιφανές μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 19,771 μηνύματα.
χειροτερη κυβερνηση ολων των εποχων λεει. Μακαρι ρε παιδια, μακαρι να ανακαμψει η νδ να δουμε ασπρη μερα. Μενουμε Ευρωπη.


Το λαμόγιο με τα γυαλιά: πρώτη μούρη πίστα! :P
[/IMG][/IMG]

eyb0ss η αλήθεια πονάει και κοστίζει. Δεν δέχομαι τη λογική ενός λαού αφελή που πιάστηκε στον ύπνο, Claire Rentfield. Περίμενα περισσότερη επίγνωση της λογικής. Αντ' αυτού τρώει τα ψίχουλα από τους λαομπαίχτες. Μέσα σε αυτό το δείγμα, υπάρχουν και αρκετοί με καλές σπουδές οι οποίοι είτε απέχουν από την πραγματικότητα, είτε απεχθάνονται τη λογική λόγω κομματικής εξαγοράς τους σε θέσεις κοινωνικής ευθύνης είτε έχουν στρεβλή εικόνα λόγω κοινωνικής αμορφωσιάς (πέρα από την επιστήμη τους είναι σκέτα σακιά). Βλέπω μια νέα πραγματικότητα να αρπάζουν θέσεις εργασίας-εξουσίας άνθρωποι που τόσα χρόνια ήταν στο κομματικό περιθώριο δηλαδή, έξω από το κομματικό κράτος. Η ανάπτυξη από ποια μεριά θα έρθει και με ποια κίνητρα; Των 700 €; Της ακατάσχετης παροχολογίας που λόγω ρεαλιστικής οικονομικής κατάστασης δεν μπορεί να υλοποιηθεί; Η σωτηρία μιας χώρας κρίνεται πάλι στο αποσυνθεμένο δημόσιο;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
ηρεμήστε..όλα θα πάνε καλά, νικάμε!
ο ενφια θα καταργηθεί, ο φπα θα μειωθεί, οι μισθοί θα ανέβουν σε προ κρίσης επίπεδα, οι συντάξεις το ίδιο!
οι καταθέσεις είναι απολύτως ασφαλείς, η οικονομία μας έιναι ισχυρή και με δραχμή θα κάνουμε τρελές εξαγωγές θα εξάγουμε δημ υπηρεσίες και καφετέρειες!
ο αλέξης ξέρει να διαπραγματεύετε, και απο άυριο όλοι οι έλληνες θα απολάυσουν τους αξιοπρεπής καρπούς της διαπραγμάτευσης.
απλά επειδή εμείς έχουμε τόσο τέλεια δομημένο κράτος, οι θεσμοί μας ζηλεύουν και προσπαθούν να το καταστρέψουν με μέτρα...
ΟΧΙ!! τα κεκτημένα της μεταπολίτευσης δεν πρέπει να χαθούνε!

και άν τυχών οι ευρωπαίοι μας δώσουν άκυρο σκασίλα μας, θα μπούμε στα Brics

αλέξη προχώρα μέχρι τέλους, δώσε μας αυτό που αξίζουμε:hypno:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgos216

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,247 μηνύματα.
Ενώ ποτέ κανείς δεν ψήφισε ΝΔ ή ΠΑΣΟΚ με την ελπίδα, ή μάλλον με την υπόσχεση θα έπρεπε να πω να διοριστεί κάπου.
Και φυσικά ούτε η ΝΔ ούτε το ΠΑΣΟΚ διόρισαν ποτέ κανέναν για ψηφοθηρικούς λόγους...
Διότι φυσικά, όπως θα έλεγε και η αείμνηστη γιαγιά μου, όλα τα στραβά ψωμιά τα κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ, οι άλλοι κάνουν όλα τα ίσια.
Πότε πρόλαβε ρε παιδιά; ΄Ολα αυτά που γράφετε οι περισσότεροι είναι στην βάση τους σωστά και μιλάω για στοιχεία που παραθέτετε αλλά και για την περιγραφή της κατάστασης. Πράγματι έχουμε έναν δημόσιο τομέα που πάσχει, το αν είναι μεγάλος ή μικρός σε σχέση με το ιδανικό για την χώρα μας δεν μπορώ να το κρίνω καθώς δεν έχω τις γνώσεις. ΄Οτι πάσχει όμως πάσχει. Από τον τρόπο που έγινε η πρόσληψη των περισσοτέρων υπαλλήλων του, την κατανομή τους, μέχρι το πως λειτουργεί.
Δεν νομίζω να διαφωνήσει κανείς πως υπάρχουν κρίσιμοι τομείς που πάσχουν από έλλειψη προσωπικού, όπως η παιδεία και η υγεία. Την ίδια στιγμή που οι διοικητικοί (υπάλληλοι) σε άλλους τομείς είναι περισσότεροι απ' ότι χρειαζόμαστε και κάθονται και χάσκουν και το θεωρούν και επάγγελμα αυτό. Μπορώ να σας πω παραδείγματα για το πως λειτουργεί ο διοικητικός τομέας στο μεγαλύτερο μέρος του και θα τραβάτε τα μαλλιά σας.
Και ναι υπάρχουν ακόμα συνταξιούχοι που δεν αξίζουν την σύνταξή τους, εδώ υπάρχουν υγιείς άνθρωποι που παίρνουν επιδόματα τυφλών...
΄Οοοοοολα αυτά όμως δεν τα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι μόνο 6 μήνες στην κυβέρνηση. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τα κάνανε που κυβερνούν από την μεταπολίτευση και μετά.
Σαφώς και υπάρχει ατομική ευθύνη, αυτήν όμως την δημιούργησαν τα 2 πρώην μεγάλα κόματα που κυβερνούσαν μ' αυτή την λογική και μ' αυτό το σκεπτικό για δεκαετίες. Ψήφισέ μας και θα σου διορίσουμε τον γιό, την κόρη κ.ο.κ Κάτι σαν το η ανάγκη υπαγορεύει την εφεύρεση.

Συμφωνώ με πολλά απ'όσα λες εσύ και οι προλαλήσαντες, αλλά ακριβώς όπως λέει ο akikos το συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος του ΣΥΡΙΖΑ πρεσβεύει ακριβώς το αντιπαραγωγικό κράτος, την πελατειακή νοοτροπία των διορισμών, τις μικροπολιτικές σκοπιμότητες και στηρίζεται στη βάση του βραχέος και ατομικού συμφέροντος, ενώ βέβαια ο λαϊκισμός δίνει και παίρνει στο κόμμα που αποτελεί φυσική συνέχεια του ΠΑΣΟΚ του Ανδρέα Παπανδρέου. Για όσους λένε πως ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είναι η φυσική συνέχεια του ΠΑΣΟΚ και είναι αριστερό κόμμα (που φυσικά και είναι), ενώ το ΠΑΣΟΚ δεν υπήρξε ποτέ αριστερό (εδώ βρίσκεται το σφάλμα), ας θυμηθούν το "ΕΟΚ και ΝΑΤΟ το ίδιο συνδικάτο". Πολύ πιο σκληροπηρυνική ήταν η αριστερά του Ανδρέα Παπανδρέου από τον σημερινό ΣΥΡΙΖΑ και πάλι καλά για μας.

Αν ο ΣΥΡΙΖΑ δεν είχε εντάξει κάθε καρυδιάς καρύδι στο κόμμα, θα έμενε στο 3-4% και δε θα έπαιρνε ποτέ τα ποσοστά που έχει τώρα. Από τη στιγμή, όμως, που σταματάει να λειτουργεί βάσει συγκεκριμένης ιδεολογίας και πρακτικής, και επιλέγει να λέει αυτό που θέλει να ακούσει ο μέσος ατομιστής Έλληνας, χωρίς να συλλογίζεται κανείς τους τις επιπτώσεις για το ήδη αιμορραγόν κράτος, βρίσκει τεράστια αποδοχή στην κοινή γνώμη που θέλει μόνο χάιδεμα στα αυτιά, χωρίς να ακούσει για ευθύνες και δουλειά.

Δεν έχει όμως νόημα να συγκρίνουμε τις κυβερνήσεις για να βρούμε ποια είναι χειρότερη. Δυστυχώς όλες ευθύνονται για τη σημερινή κατάσταση της χώρας, άλλες περισσότερο και άλλες λιγότερο. Το γεγονός ότι θεωρούμε ότι ο ΣΥΡΙΖΑ και οι Ανεξάρτητοι Έλληνες αποτελούνται κυρίως από αστοιχείωτους που δε θα έπρεπε ούτε να φυλάνε πρόβατα, δε σημαίνει πως θεωρούμε πως οι πράσινες και μπλε κυβερνήσεις του παρελθόντος επιτέλεσαν αξιόλογο έργο. Αυτό έλειπε, αν δε βλέπουμε ότι το πρόβλημα υπάρχει από τη μεταπολίτευση και δε δημιουργήθηκε τώρα με τον ΣΥΡΙΖΑ (ή και πριν με το μνημόνιο!), δε βλέπουμε καθόλου καλά.

Προσωπικά είχα μικρές ελπίδες, αποκλειστικά για κοινωνικά θέματα τύπου διαχωρισμός κράτους-εκκλησίας, ο οποίος είναι αυτονόητος για μένα. Για οικονομικά θέματα, όμως, με θλίψη παρατηρώ αυτά που περίμενα, πως ο κόσμος ασχολείται με τους απολυμένους σε κορεσμένες αντιπαραγωγικές υπηρεσίες του δημοσίου, τους οποίους έσπευσε να αποκαταστήσει η κυβέρνηση (ειδικά οι καθαρίστριες του Υπουργείου Οικονομικών μόνο ανέκδοτο είναι) και ο πληγωμένος ιδιωτικός τομέας κάπου πίσω, στην αφάνεια, ως παράπλευρη απώλεια και δευτερεύον ζήτημα. Ελπίζω να αλλάξουν μυαλά σύντομα και να μην αφήσουν συντρίμια πίσω τους μετά το τέλος της θητείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xzc213

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xzc213 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 204 μηνύματα.
Ευτυχως που οταν ανελαβαν ιδιωτες την δουλεια των καθαριστριων, ολα πηγαιναν ρολοϊ. Ο Συριζα μια χαρα εχει προλαβει να κανει μαλακιες μεσα σε μισο χρονο, αλλα η κριτικη που ασκειται εδω ειναι σε τελειως λαθος βαση και στηριζεται στους ιδιους μυθους που εχουν καταρρευσει και συνεχιζουν να τους συντηρουν μπουμπουκοτζημεροι. Με την ανεργια σε αυτα τα επιπεδα, ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να εχεις προσληψεις στο δημοσιο. Το προβλημα ειναι το χρεος και αν δεν γινει μερικη διαγραφη, ειτε μεσα στο ευρω ειτε εξω, ουτε "αναπτυξη" θα ρθει και οι επομενες γενιες θα συνεχισουν να δουλευουν για 500 ευρω.

Το σχεδιο τον προηγουμενων δεν ειχε να κανει με καμια πραγματικη ελευθερη αγορα η υγιη ανταγωνισμο. Απλα θα συνεχιζαν να κανουν κουμαντο οι λαθρεμποροι πετρελαιου, πρεζας και ανθρωπων με τον μεσο ελληνα να δουλευει σαν σκλαβος. Και με μια παγκοσμια οικονομικη μαφια να παρακαμπτει το κατα τα αλλα δημοκρατικο πολιτευμα της χωρας. Και ακομη και με το οντως κακο δημοσιο που εχτισε το ΠΑΣΟΚ και με ολα τα στραβα του ελληνικου κρατους, αν δεν υπηρχε η διαφθορα και η διαπλοκη το προβλημα θα ηταν μηδαμινο. Εκτος αν πιστευει κανεις οτι τα δανεια τα παιρναμε γιατι δεν εφτανε η δουλεια του ελληνα για να πληρωνονται μισθοι και συνταξεις και οχι επειδη τα λεφτα φαγωθηκαν. Βεβαια ολα αυτα μπορει να ναι και παραμυθια και να φταει το οτι 40 χρονια ειχαμε σταλινικο κρατος και τους φιλελευθερους τους στελναμε στην Μακρονησο.

Ναι ολα αυτα τα επετρεψε ο Ελληνας με την ψηφο του και οπως παντα ο λαος μιας χωρας εχει την βασικη ευθηνη. Αλλα οχι πως οι ευρωπαιοι θελουν να μας βαλουν στο σωστο δρομο και να μας κανουν ενα συγχρονο ευρωπαικο κρατος. Οποιος δει τι προτεινουν καταλαβαινει τι γινεται εδω. Απλα θελουν να εχουν τον πρωτο λογο στο ποιος κυβερνα μια χωρα. Και αν αυτο δεν ειναι το βασικο προβλημα, δεν ξερω τι ειναι.

Και γω κραταω μικρο καλαθι γιατι πιστευω οτι πολυ δυσκολα ο Συριζα θα κανει αυτα τα 2 που προανεφερα, διαγραφη χρεους και συγκρουση με την εγχωρια μαφια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,780 μηνύματα.
Ευτυχως που οταν ανελαβαν ιδιωτες την δουλεια των καθαριστριων, ολα πηγαιναν ρολοϊ. Ο Συριζα μια χαρα εχει προλαβει να κανει μαλακιες μεσα σε μισο χρονο, αλλα η κριτικη που ασκειται εδω ειναι σε τελειως λαθος βαση και στηριζεται στους ιδιους μυθους που εχουν καταρρευσει και συνεχιζουν να τους συντηρουν μπουμπουκοτζημεροι. Με την ανεργια σε αυτα τα επιπεδα, ειναι χιλιες φορες προτιμοτερο να εχεις προσληψεις στο δημοσιο. Το προβλημα ειναι το χρεος και αν δεν γινει μερικη διαγραφη, ειτε μεσα στο ευρω ειτε εξω, ουτε "αναπτυξη" θα ρθει και οι επομενες γενιες θα συνεχισουν να δουλευουν για 500 ευρω.

To πρόβλημα της Ελλάδας δεν είναι η ανεργία αλλά το χρέος. Αν η φορολογία των επιχειρήσεων μπει σε λογικά πλαίσια η ανεργία θα εκμηδενιστεί.

Το σχεδιο τον προηγουμενων δεν ειχε να κανει με καμια πραγματικη ελευθερη αγορα η υγιη ανταγωνισμο. Απλα θα συνεχιζαν να κανουν κουμαντο οι λαθρεμποροι πετρελαιου, πρεζας και ανθρωπων με τον μεσο ελληνα να δουλευει σαν σκλαβος. Και με μια παγκοσμια οικονομικη μαφια να παρακαμπτει το κατα τα αλλα δημοκρατικο πολιτευμα της χωρας. Και ακομη και με το οντως κακο δημοσιο που εχτισε το ΠΑΣΟΚ και με ολα τα στραβα του ελληνικου κρατους, αν δεν υπηρχε η διαφθορα και η διαπλοκη το προβλημα θα ηταν μηδαμινο. Εκτος αν πιστευει κανεις οτι τα δανεια τα παιρναμε γιατι δεν εφτανε η δουλεια του ελληνα για να πληρωνονται μισθοι και συνταξεις και οχι επειδη τα λεφτα φαγωθηκαν. Βεβαια ολα αυτα μπορει να ναι και παραμυθια και να φταει το οτι 40 χρονια ειχαμε σταλινικο κρατος και τους φιλελευθερους τους στελναμε στην Μακρονησο.


To κακό δημόσιο που έχτισαν ΠΑΣΟΚ, ΝΔ συνεχίζει να το συντηρεί ο ΣΥΡΙΖΑ για ψηφοθηρικού λόγους. Δεν καταλαβαίνω αυτά περί οικονομικής μαφίας κ.λπ. Κανένας δεν αναγκάζει τη κυβέρνηση να ζητήσει και άλλα δάνεια.

Ναι ολα αυτα τα επετρεψε ο Ελληνας με την ψηφο του και οπως παντα ο λαος μιας χωρας εχει την βασικη ευθηνη. Αλλα οχι πως οι ευρωπαιοι θελουν να μας βαλουν στο σωστο δρομο και να μας κανουν ενα συγχρονο ευρωπαικο κρατος. Οποιος δει τι προτεινουν καταλαβαινει τι γινεται εδω. Απλα θελουν να εχουν τον πρωτο λογο στο ποιος κυβερνα μια χωρα. Και αν αυτο δεν ειναι το βασικο προβλημα, δεν ξερω τι ειναι.

Και γω κραταω μικρο καλαθι γιατι πιστευω οτι πολυ δυσκολα ο Συριζα θα κανει αυτα τα 2 που προανεφερα, διαγραφη χρεους και συγκρουση με την εγχωρια μαφια.
Διαγραφή χρέους δεν πρόκειται να κάνει ο ΣΥΡΙΖΑ καθώς οι επιπτώσεις θα είναι ταιράστιες. Θέμα χρόνου είναι να καταλήξει σε συμφωνία είτε τώρα, είτε μετά από κάποιο δημοψήφισμα. Δεν γίνεται διαφορετικά.

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dreamweaver

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Dreamweaver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 1,754 μηνύματα.
΄Οοοοοολα αυτά όμως δεν τα έκανε ο ΣΥΡΙΖΑ γιατί είναι μόνο 6 μήνες στην κυβέρνηση. Η ΝΔ και το ΠΑΣΟΚ τα κάνανε που κυβερνούν από την μεταπολίτευση και μετά.

Ουτε η Χρυση Αυγη ξεκινησε τον Β'ΠΠ, δεν εξοντωσε εκατομμυρια ανθρωπους. Παρολα αυτα ενστερνιζονται τις ιδεες αυτων που τα εκαναν και ακολουθουν τις ιδιες πολιτικες. Και γι'αυτο κατακρινονται εντονοτατα.
Αντιστοιχη ειναι η φαση με ΣΥΡΙΖΑ- κλασσικο ΠΑΣΟΚ. Το μεγαλο εγκλημα του ειναι πως το κανει οταν ειναι πλεον προφανες οτι δεν πολυδουλευει αυτο το συστημα και ειναι ζωτικης σημασιας να γινουν διαρθρωτικες αλλαγες που ειναι ακρως αντιθετες με τον κρατισμο.

H διαφορά είναι ότι το επίσημο ΠΑΣΟΚ αυτοκαταστράφηκε ψηφίζονται αντιλαικά νομοσχέδια για να μείνει η χώρα στην Ε.Ε. και στο ευρώ και το ίδιο αποφάσισε να κάνει και η ΝΔ.

Βασικα εφαρμοζαν ισοδυναμους νομους/φορους για να επιτευχθει το δημοσιονομικο αποτελεσμα που ζητουσε η τροικα, χωρις να θιξουν ψηφοφορους-σοι-φιλους. Διαρθρωτικες αλλαγες σχεδον 0.

Παρόλα αυτά η ΝΔ είναι τυχερή γιατί έχει να αντιμετωπίσει τη χειρότερη κυβέρνηση όλων των εποχών και είναι θέμα χρόνου να ανακάμψει.

Ειχε καθε ευκαιρια να το κανει οταν ηταν κυβερνηση με τον Μπενυ. Καθε ευκαιρια σοβαρευτει. Δεν το εκανε.
Οσο αφορα την ανακαμψη, πως ειπε ο πανσοφος Αλεξης Τσιπρας, "θα κανουμε στροφη 360 μοιρων"

Ας ελπίσουμε για το καλό όλων μας μελλοντικά που η ΝΔ που θα παίζει μόνη της να αποφασίσει να εφαρμόσει φιλελεύθερη πολιτική.
Οπως και οι ψηφοφοροι ΣΥΡΙΖΑ πιστευαν οτι θα κανει κατι καινουριο.

Δεν μπορουν οι ιδιοι οι κρατιστες, ειτε ειναι ΠΑΣΟΚ, ειτε ΝΔ, ειτε ΣΥΡΙΖΑ, να λυσουν το προβλημα του κρατισμου στην Ελλαδα. Μεχρι να γινουν κυβερνηση τα κομματα που μπορουν να το λυσουν (πχ Δημιουργια Ξανα, Ενωση Κεντρωων), με τα μυαλα των Ελληνων, θα περασουν τουχιστον αλλα 4 χρονια λιτοτητας. Τεχνοκρατικη κυβερνηση αποσοβιετοποιησης οπως στην Γεωργια θα μπορουσε να ειναι λυση, αλλα αμφιβαλω αν θα γινει δεκτη απο τους ιθαγενεις χαχολους.

Εχμμμμ, έχω την εντύπωση πως γνωρίζω καλύτερα από πολλούς αρκετά πράγματα για το Παπανδρεικό ΠΑΣΟΚ μια και έζησα την γέννησή του, όπως και όλη την πορεία του (να κάνω μια παρένθεση εδώ και να πω πως ήμουν από τους λίγους που είχε καταλάβει τι ήταν, άσχετα αν δεν μου έδινε κανείς σημασία τότε γιατί ήμουν μικρή...). Επίσης γνωρίζω και και τα στελέχη που έχουν μεταπηδήσει στον ΣΥΡΙΖΑ.
Αυτό δεν σημαίνει πως θα ακολουθήσει ακριβώς την ίδια πολιτική. ΄Οσο για αυτά που είπε πως θα κάνει και δεν έκανε μέσα σε 6 μήνες, άλλοι είπαν χειρότερα και δεν τα έκαναν τετραετίες ολόκληρες. Δεν μου λέει κάτι αυτό, για την ώρα νοιώθω αρκετά απογοητευμένη από την κυβέρνηση, αλλά ακόμα είναι νωρίς και περιμένω να δω τι θα γίνει στην πορεία. Δεν έχω μεγάλες προσδοκίες βέβαια αλλά ελπίζω να μην φτάσω ποτέ μου στο σημείο να ευχηθώ την αναβίωση του νεοφιλελευθερισμού.:/:

Μα καλα τωρα, μικρη καταλαβατε το ΠΑΣΟΚ, τωρα δεν καταλαβαινετε τον ΣΥΡΙΖΑ?
Αυτη την χαλαροτητα προς τις σκανδαλωδεις βλακειες του δεν την την καταλαβαινω - παιζει να δουλευει τελικα το "πρωτη φορα αριστερα". Επισης, οι υποσχεσεις κρινονται και απο το context. Αλλο να τα υποσχεθεις το κρατος του Ανδρεα το '80 που εβρεχε χρημα, αλλο το 2014 που δεν εχουμε φαι. Εστω καποιος που δεν εχει ιδεα απο αυτοκινητα, ουτε ποδηλατο δεν μπορει να κανει, και που πιστευει πως πχ οταν δεν εχει λαδι η μηχανη μπορουμε να βαλουμε ελαιολαδο. Αυτος εγινε οδηγος λεωφορειου, οπου ειμαστε και εμεις μεσα. Εδω και ωρα οδηγει στο αντιθετο ρευμα, ειναι πασιφανες οτι δεν εχει ιδεα τι να κανει και το μονο που του εχει μεινει ειναι να ουρλιαζει αριστερα-δεξια πως αλλοι φταινε. Ποιο ειναι το σημειο που του λεμε οτι ειναι αχρηστος? Οταν θα τρακαρει και θα σκοτωθουμε?
Αυτο με τον νεοφιλελευθερισμο που κολλαει? Οσο αφορα την Ευρωπη, νεοφιλελευθερισμος (και αυτος Light) εφαρμοστηκε στο Ηνωμενο Βασιλειο απο Θατσερ. Στην Ελλαδα υπηρξε ποτε ΝΕΟφιλελευθερο κομμα? Φιλελευθερο κομμα στην εξουσια δεν νομιζω να υπηρξε μετα την ηττα το 1920 του Βενιζελου.

ηρεμήστε..όλα θα πάνε καλά, νικάμε!



Το προβλημα ειναι το χρεος και αν δεν γινει μερικη διαγραφη, ειτε μεσα στο ευρω ειτε εξω, ουτε "αναπτυξη" θα ρθει και οι επομενες γενιες θα συνεχισουν να δουλευουν για 500 ευρω.

Και ολοκληρο να διαγραφει το χρεος, στα ιδια κακακια θα εισαι μεσα σε 1 μηνα. Το μεγαλο προβλημα δεν ειναι το χρεος, αλλα οι διαρθρωτικες μεταρρυθμησεις και το να μπουμε σε μια σταθερη (οχι αυτο που εκαναν τονυ-μπενυ) τροχια που να μπορουμε να αρχησουμε να το ξεπληρωνουμε.

Και γω κραταω μικρο καλαθι γιατι πιστευω οτι πολυ δυσκολα ο Συριζα θα κανει αυτα τα 2 που προανεφερα, διαγραφη χρεους και συγκρουση με την εγχωρια μαφια.

Εκπροσωπος ανθρωπινων δικαιωματων ειχε παει μια φορα σε μια φυλη στην Αφρικη για να τους παραπονεθει για τις κανιβαλιστικες τους συνηθειες. Οταν τους το ειπε, του απαντησαν πως κανει λαθος, καθως δεν υπαρχουν αλλοι κανιβαλοι στο χωριο τους. Οταν ρωτησε που πηγαν, του απαντησαν "Τους φαγαμε".

Ο Συριζα μια χαρα εχει προλαβει να κανει μαλακιες μεσα σε μισο χρονο, αλλα η κριτικη που ασκειται εδω ειναι σε τελειως λαθος βαση και στηριζεται στους ιδιους μυθους που εχουν καταρρευσει και συνεχιζουν να τους συντηρουν μπουμπουκοτζημεροι.

Baby steps. Τουλαχιστον ξερουμε οτι υπαρχει ο Τζημερος. Τι σου εχει κανει αυτος ο τρισαθλιος φιλελες, που θελει να ξεπουλησει την περιουσα των συνδικαλιστων? Του λαου θελω να πω?

Αλλα οχι πως οι ευρωπαιοι θελουν να μας βαλουν στο σωστο δρομο και να μας κανουν ενα συγχρονο ευρωπαικο κρατος. Οποιος δει τι προτεινουν καταλαβαινει τι γινεται εδω. Απλα θελουν να εχουν τον πρωτο λογο στο ποιος κυβερνα μια χωρα. Και αν αυτο δεν ειναι το βασικο προβλημα, δεν ξερω τι ειναι.

Δεν το θελουν, οπως κανεις δεν θελει ενα πτωμα μεσα στον σαλονι του. Μονο οι γονεις σου ενδιαφερονται πραγματικα για σενα, αλλα σε χαλαει να συμφερει καποιον να εισαι σοβαρος, εφοσον εσυ εισαι παντελως ανικανος να φερθεις σαν ενηλικας? Τα λεφτα τους πισω θελουν και ο μονος τροπος να γινει αυτο ειναι να σοβαρευτεις. Δεν το εκανες με το καλο τοσο καιρο, τωρα θα σε αναγκασουν ειτε να σοβαρευεις ειτε να αυτοκτονησεις.
Επισης πιστευα πως το παραμυθι των κακων δανειστων που απαιτουν καρδιες παρθενων κορασιδων εναντι δανεικων ειχε καταρρευσει οταν βγηκε ο Juncker και ξεφτηλησε τον καταληψια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top