"Υποβαθμισμένα" επαγγέλματα και κοινωνικές σχέσεις

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
~~~~~~edited by Γιώργος~~~~~~
Αλλάξαμε τον τίτλο του thread, έτσι ώστε να μην περιορίζεται μόνο στο επάγγελμα του σκουπιδιάρη, αλλά γενικότερα στα "υποβαθμισμένα" (εντός εισαγωγικών) επαγγέλματα.

- Γιώργος :)
~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Ειδα κάτι στην τηλεώραση που με έβγαλε έξω απο τα ρούχα μου και θα ήθελα να ακούσω την γνώμη σας.
Την ώρα που έκανα ζάπιγκ πήρε το μάτι μου μια εκπομπή που πέρνουν τηλέφωνα να πούν τα προβλήματα τους και άκουσα λοιπόν κάποια η οποία ήθελε να χαλάσει τον γάμο του γιού της επιδή ο πατέρας της κοπέλας ήταν σκουπιδιάρης, Τον συχαινόταν ειπε και άν δεν άλλαζε δουλειά ο συμπέθαιρος θα χώριζε το ζευγάρι:mad:


Τι γνώμη έχετε για αυτό; θα κοιτούσατε ποτέ τον/την σύντροφο και θα τους κρίνατε ή ακόμα θα ους χωρίζατε άν το επάγγελμα του γονέα ήταν σκουπιδιάρης;
Πώς αντιμετωπίζετε αυτούς τους ανθρώπους; τι θα λέγατε στην "κυρια" αυτή που έχει μια τέτοια αντύλιψη γύρο απο αυτό το επάγγελμα;


Αν δεν έχετε πρόβλημα με αυτό το επάγκελμα πιο θα σας αποθούσε; πιο επάγγελμα θα σας έδιωχνε απο την/τον σύντροφό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
ελα ρε. που εχει φτασει ο κοσμος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
ελα ρε. που εχει φτασει ο κοσμος!


Στην αγένεια:mad:
μου ήρθε να μπώ στην γραμμη και να την πατήσω:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
να τα κανεις και με τους καφεδες αυτα:P

οντως μερικοι ρε παιδι μου... ελεος απλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

max

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Η δουλειά δεν ειναι ποτέ ντροπή. Τα κλειστά μυαλά είναι! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Θα σας πω εγώ τι γνώμη έχω γι' αυτό.
Εχω ένα φίλο που δουλεύει ως καμεραμάν σε μεγάλο τηλεοπτικό κανάλι.
Ολες αυτές οι εκπομπές (μα όλες όμως) που βγάζουν τηλεφωνήματα τέτοιου είδους στον αέρα, είναι μαϊμού.
Δηλαδή, στη μια άκρη της γραμμής είναι η ξανθιά τηλαπαρουσιάστρια, αλλά στην άλλη είναι κάποιος από το διπλανό στούντιο(!!!!!), ο οποίος βέβαια είναι επιφορτισμένος με την υποχρέωση ναι "παίξει" τον ρόλο του.
Μάλιστα και ο φίλος μου έχει τύχει να "παίξει" αυτό το ρόλο.
Κάθε φορά που συναντιόμαστε μου λέει όλο και πιο απίθανες ιστορίες.!!!
Οσο για το επάγγελμα, σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω τι είναι υποτιμητικό νακάνεις αυτήν τη δουλειά, είναι τεράστιες οι υπηρεσίες που προσφέρουν αυτοί οι άνθρωποι.
Πολλοί όμως εκεί έξω, έχουν διαφορετικά κριτήρια για να χαρακτηρίσουν έναν άνθρωπο, χωρίς να εξετάζουν την προσφορά του στο σύνολο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Με τρέλανε κάποτε στο λύκειο πλακώθηκα με κάποιον και με πήγαν στον λυκιάρχη σε κάποια φάση μου λέει που ειναι οι γονείς μου
-στις δουλειές τους κύριε!
-Πρέπει να τους καλέσω, δεν επιτρέπετε κορίτσι να χτυπάει αγόρια:mad: πές μου τηλέφωνα
-Ο πατέρας μου δουλέυει και δεν έχει τηλ.
-που δουλέυει;
-σκουπιδιάρης ειναι στο δήμο καλλιθεας
-η μάνα σου; \
-Καθαρίστρια σε σούπερ μάρκετ
-Εσύ δεν έχεις έναν αδερφό;
-μάλιστά άλλα δουλέυει
-Πού;
-οδηγός στα σκουπίδια κύριε
Τότε φωνάζει κάποιους καθηγητές και λέει
-ορίστε να ένα παιδί που δεν ντρέπετε να ομολογήσει τα επαγγέλματα των γονειών της
-Κύριέ με προσβάλετε και προσβάλεστε ο ίδιος δεν ειναι και ούτε θα πιστέψω ότι ειναι κάτι που πρέπει να ντρέπομαι
-ντάξει κορίτσι μου φύγε
-Γιατί με διώχνετε;
-Δεν έκανες και τίποτα εντάξει, χερετισμούς στους γονείς σου.

Εκείνη την στοιγμή άναψα, δεν ήθελα να με λυπούντε ένοιωσα σαν να ειμουν κάποιο παιδί με ιδικές ανάγκες:(

Δεν δεν έπρεπε να φωνάξει τους άλλους ένοιωσα άσκημα για εκέινους και όχι για μένα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν χωραει σχολιο... Πραγματικα δεν ξερω πως θα απαντουσα σε ενα ατομο που εκφραζει τετοιες αντιληψεις... Ισως να την εφτυνα γιατι κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι για φτυσιμο... Αν θεωρει το επαγγελμα ως μεσο φιγουρας για να δειχνουμε στους αλλους οτι ειμαστε "κατι", ας εισπραξει και την χλεπα μου στα μουτρα της, ετσι κι αλλιως δεν θα της χαλασει τη μοστρα, αφου δεν ειναι σκουπιδιαρεα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Αυτό είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ χειρίστου είδους!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Θα σας πω εγώ τι γνώμη έχω γι' αυτό.
Εχω ένα φίλο που δουλεύει ως καμεραμάν σε μεγάλο τηλεοπτικό κανάλι.
Ολες αυτές οι εκπομπές (μα όλες όμως) που βγάζουν τηλεφωνήματα τέτοιου είδους στον αέρα, είναι μαϊμού.
Δηλαδή, στη μια άκρη της γραμμής είναι η ξανθιά τηλαπαρουσιάστρια, αλλά στην άλλη είναι κάποιος από το διπλανό στούντιο(!!!!!), ο οποίος βέβαια είναι επιφορτισμένος με την υποχρέωση ναι "παίξει" τον ρόλο του.
Μάλιστα και ο φίλος μου έχει τύχει να "παίξει" αυτό το ρόλο.

Επικεντρωθείτε σε αυτό. Όλα για να κάνουν νούμερα τα ..νούμερα είναι! :mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

max

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Μακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Ναι ρε τέκνα, αλλά για να κάνουν νούμερα έτσι σημαίνει οτι ο τηλεθεατής aka ο κόσμος αυτά θέλει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως να το θέσω ευγενικά (Μάνια μου δεν εννοώ εσένα επ ουδενί), αλλά όσοι βλεπουν τέτοιες εκπομπές σοβαρά, ε, δεν είναι και άξιοι .. πως να το θέσω.. προβληματισμού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αυτό ρε συ Μάκη το έχουμε ξαναπεί (και παλι οφ τόπικ)
Θέλω σημαίνει ζητάω, απαιτώ.
Αλλο θέλω και άλλο αποδέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν ξέρω πως να το θέσω ευγενικά (Μάνια μου δεν εννοώ εσένα επ ουδενί), αλλά όσοι βλεπουν τέτοιες εκπομπές σοβαρά, ε, δεν είναι και άξιοι .. πως να το θέσω.. προβληματισμού!

Ντάξει εγώ ταινεία πήγα να βάλω και στην αλλαγή για ζάπιγκ μέχρι να φορτώσει το είδα μάλλον το διάβασα :mad:
Πώς να μην πέσει το μάτι μου εκεί; με ενδειαφέρει πολλύ να ξέρω την άποψη του καθένα, πάντος και για τους νεκροθάυτες λένε ακόμα χειρότερα:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μάνια, για τους χειρουργούς τι λένε;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια, για τους χειρουργούς τι λένε;:confused:

Οτι ειναι σφάχτες άλλα άσχετα με την εκπομή αποφέυγουν πολλοι τα λεγόμενα κοράκια και φρικάρω:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Νομιζω οτι δεν χωραει σχολιο... Πραγματικα δεν ξερω πως θα απαντουσα σε ενα ατομο που εκφραζει τετοιες αντιληψεις... Ισως να την εφτυνα γιατι κατι τετοιοι ανθρωποι ειναι για φτυσιμο... Αν θεωρει το επαγγελμα ως μεσο φιγουρας για να δειχνουμε στους αλλους οτι ειμαστε "κατι", ας εισπραξει και την χλεπα μου στα μουτρα της, ετσι κι αλλιως δεν θα της χαλασει τη μοστρα, αφου δεν ειναι σκουπιδιαρεα!
:thumbup:

Αυτό είναι ΡΑΤΣΙΣΜΟΣ χειρίστου είδους!
:thumbup::thumbup:

Επικεντρωθείτε σε αυτό. Όλα για να κάνουν νούμερα τα ..νούμερα είναι! :mad:
:thumbup::thumbup::thumbup:

Δεν πιστευω οτι ειναι πλασματικά ολα αυτα.Στο γυαλι τα μεγαλοποιουν αλλα δυστυχως η προκαταληψη του επαγγελματος υφισταται ακομα στην εποχη μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν πιστευω οτι ειναι πλασματικά ολα αυτα.Στο γυαλι τα μεγαλοποιουν αλλα δυστυχως η προκαταληψη του επαγγελματος υφισταται ακομα στην εποχη μας.
Αλλο αυτό ρε συ Μπιλλ, εγώ δεν λέω οτι δεν συμβαίνουν.
Σίγουρα συμβαίνουν, αλλά κι αυτό που είπα παραπάνω, αλήθεια είναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλο αυτό ρε συ Μπιλλ, εγώ δεν λέω οτι δεν συμβαίνουν.
Σίγουρα συμβαίνουν, αλλά κι αυτό που είπα παραπάνω, αλήθεια είναι.

Αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,η ολη προκαταληψη οθειται κυριως απο ατομα μεγαλυτερης ηλικιας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος,η ολη προκαταληψη οθειται κυριως απο ατομα μεγαλυτερης ηλικιας.

Μα καλά οι πιο μεγάλοι δεν ξέρουν τι θα πεί αγραμματος άνθρωπος θέλει να ζήσει την οικογένεια του;
Δεν καταλαβένω τι πρόβλημα υπάρχει;:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top