• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Λεύκη και πώς αντιμετωπίζεται

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
έχω λεύκη εδω και αρκετους μήνες,στα χερια προσωπο .δεν εχω καμια φαγουρα απλα φαινεται περιεργο.εχει κανεις καμια εμπειρια παρομοια?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Αν και λίγο καθυστερημένα.

Κι εγώ έχω λεύκη.

Τι θες να μάθεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
εφυγε με καποιο τροπο?
ή μειωθηκε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Όχι.
Ίσα ίσα που εξαπλώνεται σε μένα.
Αλλά είναι πολύ απρόβλεπτη η λεύκη,δεν μπορείς να ξέρεις αν θα παραμείνει εκεί που είναι,αν θα προχωρήσει.Μπορεί για χρόοονια να μένει στάσιμη,και ξαφνικά να προχωρήσει.Μπορεί κ να προχωράει συνεχώς μέχρι να γεμίσεις.

έχω την εντύπωση ότι από μόνη της δεν γίνεται να μειωθεί.Υπάρχουν όμως θεραπείες που μπορείς να κάνεις γι'αυτήν. (Τώρα για να στην εξαφανίσουν τελείως δεν ξέρω αν γίνεται.Το σκεφτόμουν σήμερα να ρωτήσω το γιατρό μου).

Έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν παράγοντες που την κάνουν να φουντώνει.

Βασικά,ξέρεις λεπτομέρειες για την ασθένεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
οτι βλεπω στο νετ..
παντως πηγα σε δερματολογο,,και εκανα και κατι εξετασεις αιματος ορμονων κατι τετοιο..και τα βρηκα μια χαρα..

βασικα ειναι ψυχολογικων αιτιων συνηθως..εγω εχω τετοιο λογο λογω μιας καταθλιψης που περασα εδω και μερικα χρονια..

ειναι σαν αλλεργια..ο οργανισμος σκοτωνει τα μελλανοκυτταρα.
και γω ειμαι και σκουρος σχετικα και φαινεται..

εχω γυρω απο τα ματια,τα δαχτυλα των χεριων,στο λαιμο,,,στο στερνο,και στα γεννητικα οργανα..
οπου λεει και το νετ..

παντως αυτο ειναι το πολυ 2-3 χρονια σεμενα που ξεκινησε..
και βασικα ειναι ιδιο,,δεν εξαπλωνεται τοσο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Και ο δερματολόγος δε σου σύστησε κάποια θεραπεία?
Βασικά,επιβεβαίωσε ότι είναι λεύκη και όχι τίποτα άλλο?

ναι,παίζει αυτό που λες.Και γω το δικό μου εκεί το αποδίδω,και στο άγχος.Μπορεί να είναι επίσης κληρονομικό,ή να σχετίζεται με θυροειδή.

Ε,δεν το λες και αλλεργία.
Το χαρακτηρίζουν αυτοάνοσο νόσημα,όπως ίσως να'χεις ακούσει.Και όπως το λες,για κάποιο άγνωστο λόγο ο οργανισμός παράγει αντισωματα που καταστρέφουν τα μελανοκύτταρα και έτσι παρουσιάζονται οι διχρωμίες.


Ναι,αν έχεις σκουρόχρωμη επιδερμίδα φαίνεται πολύ:/:

Μμμ,ναι,αυτά είναι τα συνηθισμένα.Αλλά μπορείς να βγάλεις σε οποιοδήποτε σημείο του σώματός σου.

Και γω καπου στα 2-3 χρονια το έχω.
Η δερματολόγος μου είπε ότι είναι αισιόδοξη ότι δε θα εξαπλωθεί πολύ αφού είμαι αρκετά μεγάλη,άρα φαντάσου εσύ,που είσαι ήδη 26 χρονών :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η δερματολόγος μου είπε ότι είναι αισιόδοξη ότι δε θα εξαπλωθεί πολύ αφού είμαι αρκετά μεγάλη,άρα φαντάσου εσύ,που είσαι ήδη 26 χρονών :)

ας το ελπισουμε ..;)

παντως φαντασου μαυρο με λευκη...μιλαμε για πουά :hehe::hehe:8)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.Λες να υπάρχουν?

Πάντως ρε ψαξε το λίγο με τις θεραπείες.Ντάξει,αν δε σε ενοχλεί που έχεις τότε οκ,αλλά μπορείς να τη μειώσεις αρκετά ,απ'οσο έχω δει σε μένα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
για πες τι θεραπεια λειτουργησε σε σενα...
σε προσωπικο μηνυμα κ;)αλυτερα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα
δεν το είχα σκεφτεί ποτέ.Λες να υπάρχουν?

Πάντως ρε ψαξε το λίγο με τις θεραπείες.Ντάξει,αν δε σε ενοχλεί που έχεις τότε οκ,αλλά μπορείς να τη μειώσεις αρκετά ,απ'οσο έχω δει σε μένα τουλάχιστον.

Δεν το λέει, υπάρχουν. Και ξέρεις κι εσύ έναν: Michael Jackson.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αμαν,,στα ιδια σημεια εχω και γω,,αλα ειμαι λευκος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

pepper ann

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Άγιος Νικόλαος (Λασιθίου). Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Και ξέρεις κι εσύ έναν: Michael Jackson.
Μμμ,ναι,έχεις δίκιο!
Είχα διαβάσει ότι έπασχε από vitiligo αλλά δεν είχα σκεφτεί ποτέ να το μεταφράσω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top