Το μενού της Καθαρής Δευτέρας

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Θέλετε να μαζέψουμε εδώ συνταγές σχετικές με την Καθαρή Δευτέρα; :worry:

Εγώ δυστυχώς δεν μπορώ να συνεισφέρω -γι' αυτό μάλλον περιμένω από εσάς :P), διότι ούτε ταραμοσαλάτα δεν ξέρω να φτιάχνω, αν και την τσακίζω όπου τη βρω. :redface:
Οποιοδήποτε πιάτο σχετικό με την Καθ. Δευτέρα, καλοδεχούμενο! Μιαμ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ταραμοσαλάτα
Μόνο λευκός ταραμάς 150 γρ
ψωμί μπαγιάτικο μουσκεμένο και στυμμένο πολύ καλά 250 -300 γρ
λεμόνι 100 γρ.
και
λάδι 120 γρ.

και καλό χτύπημα...
Χτυπάς τον ταραμά με το 1/3 από το λάδι...και ρίχνεις σιγά σιγά το ψωμί και το υπόλοιπο λάδι..... στο τέλος προσθέτεις το λεμόνι σιγά σιγά....
Χτυπάς το μείγμα στο χέρι με το σύρμα ...ώσπου να γίνει αφρός.... και λευκός....
Δοκιμάζεις για να δεις αν θες να έχει περισσότερο λάδι ή λεμόνι....
Εγώ δεν χρησιμοποιώ γραμμάρια μόνο με το μάτι....κάνω τη συνταγή...


Ζεστή λαγάνα και ετοιμη η ταραμοσαλάτα για φάγωμα....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Έχω ακούσει ότι την κάνουν και με πατάτα. Ποια είναι η πιο νόστιμη;

Ευχαριστώ VVV. Μου άνοιξες την όρεξη! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Ψωμί η κλασική συνταγή....;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wolfe4ever

Διάσημο μέλος

Η wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,217 μηνύματα.
Πικάντικες γαρίδες.

1 κιλό γαρίδες
1 κρεμμύδι, 3 ή 4 πιπεριές
μπούκοβο, 2 ντομάτες φρέσκες (ή αποφλοιωμένες)

Τσιγαρίζεις λίγο το κρεμμύδι, σοτάρεις μαζί τους τις πιπεριές, προσθέτεις τη ντομάτα , το μπούκοβο (όσο θέλει κανείς)
αλάτι, πιπερι, και μόλις η σάλτσα δέσει, βαζεις και τις γαρίδες για 2 3 λεπτά.

Μπορεί να συνοδευτεί με ρύζι ή μακαρόνια.
Οι γαρίδες καλύτερα να είναι καθαρισμένες. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
Χταπόδι βραστό
3 μικρά χταπόδια...Καθαρίζουμε την κοιλιά -δόντια- σακούλα του χταποδιού και τα πλένουμε
Τα βάζουμε σε βραστό νερό με λίγο ξύδι και τα ψήνουμε μέχρι να μαλακώσουν....
Δοκιμάζουμε για να δούμε αν έχει ψηθεί πιάνοντας το πάνω μέρος του πλοκαμιού με τα δύο δάχτυλα....πρέπει να είναι μαλακό...Τα βγάζουμε από την κατσαρόλα και τα αφήνουμε να κρυώσουν...
Λογικά με το βράσιμο σε ξυδόνερο θα έχει βγει η πέτσα του χταποδιού...αν δεν έχει βγει τις τραβάμε μένουν λευκά τα χταπόδια και τα κόβουμε σε λεπτές φέτες..
Τα σερβίρουμε με λάδι και λεμόνι ή λάδι και ξύδι....

Αν δεν φαγωθούν άμεσα τότε τα βάζουμε σε ένα βάζο με λάδι και ξύδι μέχρι να τα καλύψουμε πλήρως με το λαδόξυδο ....και το βάζουμε στο ψυγείο ή σε δροσερό μέρος....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Για πικνικ την Καθαρά Δευτέρα, τι έχετε γρήγορο να προτείνετε χωρίς πολλή προετοιμασία - η χωρίς καθόλου:redface::P- ;;;; Γιατί ρύζια και μακαρόνια δεν ξέρω κατά πόσο θέλω να κουβαλάω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Για πικνικ την Καθαρά Δευτέρα, τι έχετε γρήγορο να προτείνετε
Με λαγάνα και ταραμοσαλάτα, εγώ τουλάχιστον είμαι κομπλέ. :D

Ε μετά έχει και τα τουρσιά και τις κονσέρβες... :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν σου πω ότι εμένα μου φτάνει λαγάνα με ντιπ σκορδαλιά, θα με φασκελώσεις?

edit: Isiliel με πρόλαβες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Ταραμοσαλάτα μιαμ μιαμ... πεθαίνω
Εμείς την φτιαχνουμε με πατάτα, όπως και την σκορδαλιά. Ισως να είναι λίγο πιο έντονη η γευση της με την πατατα αλλά η υφη της πολύ καλύτερη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top