Ψήφος ή Ψόφος;

Ψήφος ή όχι;
Κλειστή δημοσκόπηση .

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 38)
  • Ναι, μάλλον σε μεγάλο κόμμα.

    Ψήφοι: 5 13.2%
  • Ναι, μάλλον σε μικρό κόμμα.

    Ψήφοι: 27 71.1%
  • Ή δεν θα πάω ή θα ρίξω άκυρο.

    Ψήφοι: 2 5.3%
  • Λευκό. Ό,τι θέλουν οι πολλοί. (!)

    Ψήφοι: 0 0.0%
  • Είμαι στην ίδια φάση με σένα, δεν ξέρω τι μου γίνεται.

    Ψήφοι: 4 10.5%

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Καλά μην λέμε και ότι δεν έχει γίνει τίποτε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. Συγκρίνεται η Ελλάδα του '70 ή του '80 με σήμερα? Μην λέμε και ότι θέλουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Καλά μην λέμε και ότι δεν έχει γίνει τίποτε στην Ελλάδα τα τελευταία 30 χρόνια. Συγκρίνεται η Ελλάδα του '70 ή του '80 με σήμερα? Μην λέμε και ότι θέλουμε.
Οχι Αντζι μου, δεν λέμε οτι δεν έχει γίνει τίποτα.
Λέμε όμως οτι αυτά που έγιναν δεν πρέπει να τα θεωρούμε και θαύματα, ούτε καν καλά, γιατί θα έπρεπε να έχουν γίνει μερικές δεκαετίες πιο πριν.
Δεν μπορώ να επικροτήσω κανέναν πολιτικό που έφερε το ρεύμα σε χωριά της Αχαϊας (πχ) στη δεκαετία του '80, όταν θα έπρεπε να έχει ρεύμα από το 1960!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα τελευταία 17 χρόνια, τα δύο μεγάλα κόμματα έχουν ακριβώς το ίδιο πρόγραμμα, και τις ίδιες ακριβώς θέσεις, δεν υπάρχει καμιά διαφορά μεταξύ τους. Αλλά και πριν απο το 1990 δεν έχουν υπάρξει σπουδαίες αλλαγές.
Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο κόμμα, δεν γίνεται να υπάρξει το ίδιο επίπεδο συνεργασίας. Είναι σαν να μου λες οτι επειδή πχ δύο πρόεδροι μιας εταιρείας (που ανέλαβαν τη θέση διαδοχικά) έτυχε να έχουν τους ίδιους στόχους, έπρεπε να έχουν φτάσει και εξίσου γρήγορα στο αποτέλεσμα σε σχέση με την περίπτωση που θα ήταν μόνο ένας ο πρόεδρος.

Αυτό ακριβώς εννοώ. Πολλοί ασφαλτοστρωμένοι δρόμοι θα ήταν ένα πολύ καλό μέσο προβολής για ένα βουλευτή του 1960. Στο 2007, το να διαφημίζεις οτι ασφαλτόστρωσες όλους τους δρόμους, είναι τουλάχιστον αστείο αφού θα έπρεπε να είναι ήδη ασφαλτοστρωμένοι εδώ και δεκαετίες.
Ε δεν ήταν. Απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, να μην το αναγνωρίσουμε; Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είχε γίνει κάτι στην ώρα του, αλλά απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, του αξίζει μια σχετική αναγνώριση. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφερόμουν στους ασφαλτοστρωμένους δρόμους αλλά γενικότερα. Φαντάζομαι ωστόσο οτι κατάλαβες τι εννοώ.
Δεν είναι καθόλου ανέφικτο, αν σκεφτείς οτι σήμερα υπάρχουν στελέχη που πληρώνονται 10 φορές (κυριολεκτικά) περισσότερο και προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες, χωρίς μάλιστα να έχουν τα απαιτούμενα προσόντα.
Άλλο το στέλεχος, άλλο μια γραμματέας. Το οτι προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες ή έχουν λιγότερα προσόντα είναι δική σου κρίση την οποία δεν συμμερίζομαι.

ΥΓ: Πάω για ύπνο, καληνύχτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Οχι Αντζι μου, δεν λέμε οτι δεν έχει γίνει τίποτα.
Λέμε όμως οτι αυτά που έγιναν δεν πρέπει να τα θεωρούμε και θαύματα, ούτε καν καλά, γιατί θα έπρεπε να έχουν γίνει μερικές δεκαετίες πιο πριν.
Δεν μπορώ να επικροτήσω κανέναν πολιτικό που έφερε το ρεύμα σε χωριά της Αχαϊας (πχ) στη δεκαετία του '80, όταν θα έπρεπε να έχει ρεύμα από το 1960!!

Δεν έχεις άδικο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το 1950 στην ουσία τελείωσε ο εμφύλιος και αρχίσαμε να ορθοποδίζουμε. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε καλύτερα. Για παράδειγμα η Ισπανία πριν 15 χρόνια ήταν στο ίδιο επίπεδο με εμάς και περίπου και δείτε που έχει φτάσει σήμερα. Παρόλα αυτά προσπαθούμε και μεις ασθμαίνοντας να φτάσουμε τη Ευρώπη, πράγμα δύσκολο μιας και δεν βοηθάει ούτε η νοοτροπία των κατοίκων ούτε και αυτοί που κυβερνούν τα τελευταία χρόνια. (όχι όμως ότι υπήρχαν και καλύτεροι για να κυβερνήσουν)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Δεν έχεις άδικο αλλά ας μην ξεχνάμε ότι το 1950 στην ουσία τελείωσε ο εμφύλιος και αρχίσαμε να ορθοποδίζουμε. Σίγουρα θα μπορούσαμε να πηγαίνουμε καλύτερα. Για παράδειγμα η Ισπανία πριν 15 χρόνια ήταν στο ίδιο επίπεδο με εμάς και περίπου και δείτε που έχει φτάσει σήμερα. Παρόλα αυτά προσπαθούμε και μεις ασθμαίνοντας να φτάσουμε τη Ευρώπη, πράγμα δύσκολο μιας και δεν βοηθάει ούτε η νοοτροπία των κατοίκων ούτε και αυτοί που κυβερνούν τα τελευταία χρόνια.

Δεν έχω να προσθέσω και πολλά, την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
Το ίδιο μάλιστα συμβαίνει σήμερα και με την Πορτογαλία και την Ιρλανδία.
Η νοοτροπία των κατοίκων οφείλεται στο πλαίσιο που το κράτος έχει δημιουργήσει γύρω τους, το αναλύσαμε και πιο πίσω, δες αν θέλεις να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια....



Τα υπόλοιπα αύριο, πάω καμιά βόλτα......:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ναι αλλά δεν είναι το ίδιο κόμμα, δεν γίνεται να υπάρξει το ίδιο επίπεδο συνεργασίας. Είναι σαν να μου λες οτι επειδή πχ δύο πρόεδροι μιας εταιρείας (που ανέλαβαν τη θέση διαδοχικά) έτυχε να έχουν τους ίδιους στόχους, έπρεπε να έχουν φτάσει και εξίσου γρήγορα στο αποτέλεσμα σε σχέση με την περίπτωση που θα ήταν μόνο ένας ο πρόεδρος.
Αμάν αυτά τα παραδείγματά σου, είναι πάντα τόσο άστοχα.
Δύο κόμματα που έχουν την ίδια πολιτική και δεν διαφέρουν απολύτως σε τίποτα, είναι στην ουσία το ίδιο κόμμα. Μόνο τα πρόσωπα αλλάζουν (λέμε τώρα)


Ε δεν ήταν. Απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, να μην το αναγνωρίσουμε; Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να είχε γίνει κάτι στην ώρα του, αλλά απο τη στιγμή που έγινε, έστω και καθυστερημένα, του αξίζει μια σχετική αναγνώριση. Παρεμπιπτόντως, δεν αναφερόμουν στους ασφαλτοστρωμένους δρόμους αλλά γενικότερα. Φαντάζομαι ωστόσο οτι κατάλαβες τι εννοώ.
Κατάλαβα, αλλά παρ' όλα αυτά εγώ δεν ικανοποιούμαι έτσι. Αυτό είναι μιζέρια και απαξίωση του τόπου μας. Θέλω να δω έργα στην ώρα τους, και όχι 30 χρόνια μετά.

Άλλο το στέλεχος, άλλο μια γραμματέας. Το οτι προσφέρουν λιγότερες υπηρεσίες ή έχουν λιγότερα προσόντα είναι δική σου κρίση την οποία δεν συμμερίζομαι.

ΥΓ: Πάω για ύπνο, καληνύχτα.
Δεν μιλάω για γραμματείς και προέδρους.
Μιλάω για απλούς υπαλλήλους της ίδιας κατηγορίες εκπαίδευσης που στο ένα υπουργείο παίρνουν 800 ευρώ, και σε κάποιο άλλο 1900 !!!
Ενημερώσου.
Αλλωστε, είναι τέτοια η κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος σε προμήθειες και "αγορές" που θα μπορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι να εξασφαλίσουν καλύτερους μισθούς και από αυτούς που ζητούν σήμερα.


Πάω βόλτα, τα υπόλοιπα άυριο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Δεν έχω να προσθέσω και πολλά, την απάντηση την έδωσες μόνη σου.
Το ίδιο μάλιστα συμβαίνει σήμερα και με την Πορτογαλία και την Ιρλανδία.
Η νοοτροπία των κατοίκων οφείλεται στο πλαίσιο που το κράτος έχει δημιουργήσει γύρω τους, το αναλύσαμε και πιο πίσω, δες αν θέλεις να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια....

Παρότι συμφωνούμε σε πολλά διαφωνούμε για τα αίτια της κατάστασης. Όπως εσύ ανάλυσες παραπάνω αυτό που αναφέρεις έτσι και εγώ ανάλυσα την δική μου 1-2 σελίδες πιο πίσω άποψη την οποία μάλλον δε διάβασες...Συνοπτικά, άλλη οι νοοτροπία του Ιρλανδού και άλλη του Έλληνα. Και δεν κάνει μόνο το κράτος τους πολίτες κυρίως είναι οι πολίτες αυτοί που κάνουν το κράτος. Από αυτούς προέρχονται και οι πολιτικοί, δεν ήρθαν από άλλο πλανήτη. Και οι ίδιοι οι πολίτες τους εκλέγουν. Δηλαδή είχαμε ένα αγνό κράτος και μας διέφθειραν οι πολιτικοί; :hehe: Σίγουρα θα μπορούσαν να αλλάξουν την κατάσταση προς το καλύτερο αλλά σ' αυτό φταίει η γενικότερη σαπίλα που επικρατεί. Τι τα θέλουμε δύσκολα θα δούμε άσπρη μέρα βραχυπρόθεσμα. Στο μέλλον ίσως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Πήγαινε σε οποιδήποτε κόμμα που έχει κυβερνήσει τα τελευταία χρόνια και διάβασε το Κυβερνητικό έργο για την τετραετία που κυβέρνησε. Για τη ΝΔ που κοίταξα τώρα έχει ολόκληρες σελίδες με έργα. Ίσως κάποια απο αυτά είναι ασήμαντα, αλλά όλο και κάποια καλά κάνουν (μέσα σε τόσες σελίδες έργων είμαι σίγουρη οτι θα βρεις έστω και ένα που θεωρείς ακόμα κι εσύ καλό). Δεν έχω δει να τα αναγνωρίζει κανείς ωστόσο.

το προβλημα μισελ ειναι οτι θα επρεπε να εχει ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΜΕ ΕΡΓΑ.
ειναι αδικαιολογητοι. και στη διαχειρηση καποιων πραγματων και στην απραγια, οσο αφορα καποια αλλα θεματα.

δεν ειπε κανεις οτι δεν εκανε τιποτα η κυβερνηση, ισα ισα,ολοκληρες σελιδες με εργα... ΟΜΩΣ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ! δε μπορει η ευρωπη να προχωραει με χ ρυθμους κι εμεις να πηγαινουμε σαν χελωνες.... και μην ξαναπειτε για τον ελληναρα τωρα που καθεται και ξυνεται, γιατι θα τα παρω κρανιο! δε φταει ο ελληναρας για την ανικανοτητα που εδειξαν στις πυρκαγιες, ουτε στα ομολογα, ουτε πουθενα!

μη τα ισοπεδωνουμε ολα πια. νισαφι...

δε λεω αλλα, εχουν ΟΛΑ ειπωθει ΗΔΗ σε προηγουμενες σελιδες και απο ατομα που εχουν ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΡΑΦΗΣ, ανατρεξτε να τα βρειτε, καλο θα σας κανει ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
...

Πριν από λίγες σελίδες συμφώνησες με το ποστ του ΜοναΧος στο οποίο δίνει ευθύνες και στους Έλληνες και μάλιστα τον επικρότησες ενώ τώρα λες ότι δεν φταίει ο έλληνας αλλά η κυβέρνηση...Δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω...

Παραθέτω το ποστ ξανά μιας και εκφράζει και εμένα σε μεγάλο βαθμό :)

Γι' αυτό λέμε ότι πρέπει επιτέλους να σταματήσουμε να εκπαιδεύουμε πολιτικούς και να αρχίσουμε να εκπαιδεύουμε πολίτες. Πολίτες μορφωμένους, με ανεξάρτητη σκέψη, πολίτες που θα είναι σε θέση να κρίνουν και να κατακρίνουν πολιτικές και ιδεολογίες μεγάλων και μικρών κομμάτων, ΣΚΕΠΤΟΜΕΝΟΥΣ πολίτες. Ακόμη από την εποχή της αρχαίας Ελλάδας φώναζαν οι φιλόσοφοι για την σημαντικότητα των εκπαιδευμένων πολιτών για την δημιουργία μιας σωστής δημοκρατίας.

Και εγώ το πιστεύω ότι μεγάλο φταίξιμο έχουμε όλοι εμείς που δεν καταλαβαίνουμε ότι η πολιτική κατάσταση στην Ελλάδα δεν είναι κάτι έξω και πέρα από εμάς, αλλά ότι ΕΜΕΙΣ είμαστε η Ελλάδα του σήμερα. Ο ωχαδερφισμός και η τυφλή αποδοχή των όσων συμβαίνουν σήμερα με το σκεπτικό "τι μπορώ να κάνω; πλέον όλα είναι τόσο χάλια" απλά αφήνει τα πράγματα να εξελίσονται όλο και με πιο αργά βήματα στην χώρα μας.

Υπεύθυνοι πολίτες = υπεύθυνη πολιτική σκηνή... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Νομίζω πως αρκεί να κάνουμε ένα απλό ερώτημα ο καθένας στον εαυτό του για την εκάστοτε κυβέρνηση:

Τι έκανε η κυβέρνηση για ΕΣΕΝΑ, για την καθημερινότητά σου ως πολίτη, το περιβάλλον και την εξασφάλιση του μέλλοντός σου; Νιώθεις αρκετά ικανοποιημένος από το σύνολο των όσων έχει κάνει και των όσων δεσμεύεται ότι θα κάνει;

Αν ναι, είναι απλά τα πράγματα. Πας και ρίχνεις ψήφο στην κυβέρνηση. Αν όχι, πας και ψηφίζεις κάποιο άλλο κόμμα (μεγάλο ή μικρό), ανάλογα με τις πεποιθήσεις σου για το τι μπορεί να προσφέρει το συγκεκριμένο κόμμα είτε ως κυβέρνηση (αν ψηφίσεις την αξιωματική αντιπολίτευση), είτε ως αντιπολίτευση (σε περίπτωση που είναι μικρό κόμμα).

Ανήκω σαφώς στην δεύτερη κατηγορία γιατί ειλικρινά η παρούσα κυβέρνηση δεν μου έχει αφήσει το παραμικρό ίχνος αισιοδοξίας για το μέλλον μου ως Δημήτρη, για την ανάπτυξη του τόπου μου και για την αναβάθμιση της χώρας μας σε διεθνές επίπεδο. Η καταψήφισή της είναι μονόδρομος. Όχι γιατί είμαι αρνητικός σε κάθε τι, αλλά γιατί το τελικό αποτέλεσμα απλά δεν με ικανοποιεί. Το ότι βρίσκω 1 θετικό βήμα δεν με κάνει να ξεχνάω τα υπόλοιπα 3 ή 4 που με βρίσκουν αντίθετο, και αυτό θέλω να εκφράσω με την ψήφο μου: την γενικότερη στάση μου. Εξάλου η ψήφος είναι ένα τεστ "πολλαπλών επιλογών" και όχι "ελεύθερης ανάπτυξης". Απλά λες "αυτή/ος θέλω να με εκπροσωπεί ως Δημήτρη/Μαρία/Ελένη γιατί εκφράζει περισσότερο τις απόψεις μου" και δεν κάθεσαι να αναλύσεις τα πως και τα γιατί της κάθε κυβέρνησης...

Αλλά ας μη ξεχνάμε ότι ένα 35-40% από εμάς θα υπερψηφίσει την σημερινή κυβέρνηση, πράγμα που σημαίνει ότι αυτοί έχουν δει κάτι θετικό. :) Άρα δεν είμαστε αναγκαστικά όλοι οι Έλληνες "κόντρα στην εξουσία". Ούτε οι βουλευτές δεν έχουν κίνητρα να κάνουν κάτι γιατί η επιβράβευση που ζητάνε και παίρνουνε πολλοί για το έργο τους νομίζω πως είναι η επανεκλογή τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
...

Πριν από λίγες σελίδες συμφώνησες με το ποστ του ΜοναΧος στο οποίο δίνει ευθύνες και στους Έλληνες και μάλιστα τον επικρότησες ενώ τώρα λες ότι δεν φταίει ο έλληνας αλλά η κυβέρνηση...Δεν έχω κάτι άλλο να σχολιάσω...

Παραθέτω το ποστ ξανά μιας και εκφράζει και εμένα σε μεγάλο βαθμό :)

καλο μου δε λεω οτι δε φταιει ΚΑΙ ο πολιτης. αλλα σε ορισμενα zητηματα δε φταiει καθολου αυτος...

φυσικα και συμφωνω με αυτο που λεει ο μοναχος και εξακολουθω να επικροτω!

οπως επισης λεω, οπως και στο προηγουμενο ποστ μου, οτι δεν πρεπει να μενουμε ευχαριστημενοι επειδη η κυβερνηση-και η καθε κυβερνηση εκανε χ σελιδες καλα.... γιατι καποια αλλα οχι μονο τα αφησε στην τυχη τους, αλλα τους εδωσε και μια σπρωξια να πανε ακομα πιο κατω!

τι δεν καταλαβες? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
καλο μου δε λεω οτι δε φταιει ΚΑΙ ο πολιτης. αλλα σε ορισμενα zητηματα δε φταiει καθολου αυτος...

btw, συμφωνώ σε αυτό.:)

Είναι ένας φαύλος κύκλος το ποιος φταίει που και γιατί. Όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μόνο από την μια πλευρά. Λαός και Κυβέρνηση έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης ο καθένας.

Όλοι συμφωνούμε σε αυτό νομίζω...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
καλο μου δε λεω οτι δε φταιει ΚΑΙ ο πολιτης. αλλα σε ορισμενα zητηματα δε φταiει καθολου αυτος...

φυσικα και συμφωνω με αυτο που λεει ο μοναχος και εξακολουθω να επικροτω!

οπως επισης λεω, οπως και στο προηγουμενο ποστ μου, οτι δεν πρεπει να μενουμε ευχαριστημενοι επειδη η κυβερνηση-και η καθε κυβερνηση εκανε χ σελιδες καλα.... γιατι καποια αλλα οχι μονο τα αφησε στην τυχη τους, αλλα τους εδωσε και μια σπρωξια να πανε ακομα πιο κατω!

τι δεν καταλαβες? :)

Δεν υπάρχει κάτι που δεν κατάλαβα...

To πρόβλημα είναι ότι αποστασιοποιούμε τους εαυτούς μας από την πολιτεία, πολίτες και κράτος είναι ένα και φυσικά το μερίδιο ευθύνης ανήκει και στους δύο. Αν η κυβέρνηση δεν σε εκφράζει ψήφισε κάποιο άλλο κόμμα. Αλλά εφόσον ο δικομματισμός βγαίνει με τόσο μεγάλο ποσοστό τότε τον μέσο Έλληνα , μιας και για αυτόν μιλάω και όχι για εσένα και για εμένα τον εκφράζει αυτή η κατάσταση. Δηλαδή ο ίδιος ο μέσος Έλληνας πολίτης επιλέγει την μοίρα του, και ψηφίζοντας τα 2 μεγάλα κόμματα αλλά και χρησιμοποιώντας το μέσο, χτίζοντας αυθαίρετα, φοροδιαφεύγοντας κτλ κτλ Ουσιαστικά δεν διαφωνούμε σε κάτι αφού και εγώ πιστεύω ότι δεν έχουν γίνει όσα έργα θα έπρεπε όπως τονίζεις και εσύ στο προηγούμενο ποστ. Απλώς, θεωρώ ότι δεν μπορούμε να περιμένουμε ακόμη και ένα ουτοπικά καλό κόμμα να βγει να λύσει τα περίπλοκα προβλήματα αυτής της ιδιόμορφης χώρας. Πιστεύω ότι αν συνεργαζόμασταν σε μεγαλύτερο βαθμό με την πολιτεία τώρα θα είμασταν πιο κοντά στους Ευρωπαίους. Δεν λέω ότι δεν φταίει η πολιτεία. Όμως η ευθύνη για μένα είνια ίδια για το κράτος και τον πολίτη αφού το ένα αναπόφευκτα είναι μέρος του άλλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
btw, συμφωνώ σε αυτό.:)

Είναι ένας φαύλος κύκλος το ποιος φταίει που και γιατί. Όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μόνο από την μια πλευρά. Λαός και Κυβέρνηση έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης ο καθένας.

Όλοι συμφωνούμε σε αυτό νομίζω...:)
Κι εγώ επίσης μαζί σου. ;)

(μιλάτε τόσες ώρες κι έρχεται ο άσχετος να μπει στην κουβέντα :P)




Πόσες φορές έχουμε δει άτομα στην TV να γκρινιάζουν για την κυβέρνηση και τα ίδια άτομα επιδοκιμάζουν άτομά της όταν πραγματοποιούν επισκέψεις; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Είναι ένας φαύλος κύκλος το ποιος φταίει που και γιατί. Όπως και να το κάνουμε δεν μπορούμε να έχουμε απαιτήσεις μόνο από την μια πλευρά. Λαός και Κυβέρνηση έχουν το δικό τους μερίδιο ευθύνης ο καθένας.

Όλοι συμφωνούμε σε αυτό νομίζω...:)

χαχα...το ίδιο λέω και στο παραπάνω ποστ αλλά με πρόλαβες ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MonaXoS

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος. Έχει γράψει 2,470 μηνύματα.
Πόσες φορές έχουμε δει άτομα στην TV να γκρινιάζουν για την κυβέρνηση και τα ίδια άτομα επιδοκιμάζουν άτομά της όταν πραγματοποιούν επισκέψεις; :hmm:

Τακτική "σλουρπ-σλουρπ" ή "ο,τι αρπάξω". Βρεγμένο πάτωμα από τα σάλια.

Μήπως αυτό γίνεται γιατί η πολιτική πλέον έχει απαξιωθεί στην Ελλάδα κ λίγοι είναι αυτοί που είναι πραγματικά πολιτικοποιημένοι (όχι κομματικοποιημένοι);

Μήπως πλέον δεν μας νοιάζει καν για το ποιος είναι κυβέρνηση, ποιος αντιπολίτευση κτλ, αλλά απλά θέλουμε να τα έχουμε καλά με όλους;:hmm:

Υ.Γ. Πάω για νάνι παίδες... Καληνύχτα σε όλους κ όλες! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τακτική "σλουρπ-σλουρπ" ή "ο,τι αρπάξω". Βρεγμένο πάτωμα από τα σάλια.

Μήπως αυτό γίνεται γιατί η πολιτική πλέον έχει απαξιωθεί στην Ελλάδα κ λίγοι είναι αυτοί που είναι πραγματικά πολιτικοποιημένοι, (όχι κομματικοποιημένοι).

Μήπως πλέον δεν μας νοιάζει καν για το ποιος είναι κυβέρνηση, ποιος αντιπολίτευση κτλ, αλλά απλά θέλουμε να τα έχουμε καλά με όλους;:hmm:
Πού ο χρόνος να ασχοληθώ σοβαρά και με την πολιτική όταν έχω να νομιμοποιήσω το αυθαίρετο στην Πεντέλη, να βάλω το γιο μου στο δημόσιο, να βρω τρυπάκι για να κάνει η κόρη μου τη μεταγγραφή για Αθήνα, να πάρει η γυναίκα μου την ρημαδιασμένη την προαγωγή που περιμένει και να χτίσω και το εξοχικό μου (δίπλα) στις παραλίες της Χαλκιδικής;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nosaltres

Δραστήριο μέλος

Ο Nosaltres αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πού ο χρόνος να ασχοληθώ σοβαρά και με την πολιτική όταν έχω να νομιμοποιήσω το αυθαίρετο στην Πεντέλη, να βάλω το γιο μου στο δημόσιο, να βρω τρυπάκι για να κάνει η κόρη μου τη μεταγγραφή για Αθήνα, να πάρει η γυναίκα μου την ρημαδιασμένη την προαγωγή που περιμένει και να χτίσω και το εξοχικό μου (δίπλα) στις παραλίες της Χαλκιδικής;

Αυτο ξαναπες το... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stelioskal

Νεοφερμένος

Ο stelioskal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Αλήθεια, η Φιλελεύθερη Συμμαχία, λέτε να έχει καμία ελπίδα να βγει στη βουλή; Εγώ πάντως αυτή θα ψηφίσω, με εκφράζει περισσότερο. :)

Όχι Michelle, δεν θα μπούμε..:( Εκτός αν προλάβουμε να γίνουμε γνωστοί σε 15 μέρες πράγμα πολύ δύσκολο (έως αδύνατο...). Στις μετρήσεις ωστόσο φαινόμαστε να ανεβαίνουμε. Θα δούμε....

Είναι ένα κόμμα που ιδρύθηκε πριν από μερικούς μήνες από νέους κυρίως ανθρώπους και ξεκίνησε να συσπειρώνεται μέσω διαδικτύου. Να μπει Βουλή δεν παίζει με τίποτα στις φετινές εκλογές, αλλά ελπίζει να μπορέσει να ορθοποδήσει σιγά-σιγά (αυτά που έλεγα και πιο πάνω για τον μακροπρόθεσμους στόχους δλδ...) και να μπει στο μέλλον. Η ιδεολογική τους τοποθέτηση είναι καθαρά ο φιλελευθερισμός (ή ο νεοφιλελευθερισμός), δηλαδή το αντίθετο από τον κομμουνισμό όσον αφορά την οικονομική πολιτική. :)

Αν θες ρίξε μια ματιά στο site του κόμματος για περισσότερες πληροφορίες.

Προσωπικά στο κόμμα αυτό περισσότερο με γοητεύουν οι τοποθετήσεις του όσον αφορά τα ατομικά δικαιώματα, τον διαχωρισμό εκκλησίας-κράτους, την προστασία μειονοτήτων κ.α μιας και για την οικονομικη πολιτική δεν έχω κατασταλάξει πλήρως.
Η οικονομική πολιτική που προτείνουμε είναι η ίδια που οδήγησε το φτωχότερο κράτος της ΕΕ, την Ιρλανδία, να γίνει το πλουσιότερο (μετά το Λουξεμβούργο): Βασικός μισθός 1270 Ευρώ/Μήνα, Μέσος ετήσιος μισθός 39.000 Ευρώ. Ας την βαφτίζουν όπως θέλουν και ας την ξορκίζουν όσο θέλουν. Αυτά τα ποσά θα παίρναμε στην Ελλάδα σήμερα αν είχε εφαρμοστεί η πολιτική αυτή τα τελευταία 20 χρόνια.
ΥΓ Σε ευχαριστούμε για τα καλά σου λόγια. Θα τα μεταφέρω στα άλλα παιδιά να πάρουνε κουράγιο!

Μόλις τώρα διάβασα όλα όσα λένε αυτά τα παιδιά και με έχουν αφήσει άφωνη. :D Aς ελπίζουμε να πάρουν καλά ποσοστά! :)
Απο το στόμα σου και στου ψηφοφόρου τ΄αυτί.
Λέμε πολλά καλά γιατί δεν έχουμε ιδεοληψίες και εγκεφαλικές αγκυλώσεις. Σε κάθε θέμα επιλέγουμε την καλύτερη πολιτική απο αυτές που εφαρμόζονται παγκοσμίως και την κάνουμε πρότασή μας αδιαφορώντας για το πως τη "βαφτίζουνε" οι άλλοι.
Και πάνω από όλα σεβασμός στο άτομο: 1.000.000 άνθρωποι δεν δικαιούνται να καταπατήσουν την ελευθερία και τα δικαιώματα του ενός.

Το συγκεκριμένο κόμμα έχει μερικούς ΑΞΙΟΛΟΓΟΥΣ υποψήφιους αλλά και μέλη που συνεισφέρουν, και το πιο σημαντικό, πολλά ΝΕΑΡΑ παιδιά.
Καλέ μας κάνετε και κοκκινίζουμε:redface:

Το κακό είναι οτι κάνει ελάχιστη διαφήμιση, με αποτέλεσμα να μην το ξέρουν παρά ελάχιστοι :/:

Michelle η διαφήμιση κοστίζει πολύ και δεν έχουμε ακόμη καταφέρει να ανακαλύψουμε τα περίφημα "σκοτεινά κέντρα" να μας χρηματοδοτήσουν :worry:.

Αν και με την κίνηση που βλέπω δεν αποκλείεται να έχουμε καμια έκπληξη τη βραδιά των εκλογών:hmm:

Υ.Γ. Ζητώ συγγνώμη για τα πολλαπλά posts. Ήταν αδύνατο να τα μαζέψω σε ένα λόγω αριθμού σελίδων (έχασα τον μπούσουλα...:/:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν μιλάω για γραμματείς και προέδρους.
Μιλάω για απλούς υπαλλήλους της ίδιας κατηγορίες εκπαίδευσης που στο ένα υπουργείο παίρνουν 800 ευρώ, και σε κάποιο άλλο 1900 !!!
Ενημερώσου.
Αλλωστε, είναι τέτοια η κατασπατάληση του δημοσίου χρήματος σε προμήθειες και "αγορές" που θα μπορούσαν όλοι οι εργαζόμενοι να εξασφαλίσουν καλύτερους μισθούς και από αυτούς που ζητούν σήμερα.

Που κολλάει το δημόσιο χρήμα;;; Εγώ δεν αναφέρομαι σε δημόσιους υπαλλήλους!
Ήδη είναι δυσβάστακτο για μια μικρή εταιρεία να πάρει έναν υπάλληλο, αν ο βασικός μισθός αυξηθεί τόσο πολύ, δεδομένης της οικονομίας που έχουμε ως χώρα, έχεις ιδέα που θα πάει η ανεργία; Πριν μπορέσει να αυξηθεί τόσο ο βασικός μισθός, προέχουν πολλά άλλα πράγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top