Τις δουλειές του σπιτιού ποιος θα τις κάνει;

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...Προτιμήσεις είναι αυτές...εγώ γουστάρω να έχω κάποιον supermachine δίπλα μου..Και αφού τον έχω και κάνει όσα γουστάρω και του βγάζω το καπέλο..αν θα πλύνω ένα πιάτο ή θα καθαρίσω το σπίτι δεν θα το συζητήσω καν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νοικοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νυκοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.

Νομίζω ότι δεν είναι παράλογο...:worry:.
Θα ήταν παράλογο να μην κάνει τίποτα και να απαιτεί απ την άλλη να είναι δούλα και κυρά...
Έτσι δεν πάει...:/:

Δεν είναι απαραίτητο ο άνδρας να πλύνει τα πιάτα με βαριά καρδιά αν δεν μπορεί,δεν θέλει, δεν γουστάρει...
Αλλά αν τον ευχαριστεί να βάψει το σπίτι, να φτιάξει το καζανάκι που χάλασε, να μαστορέψει το αμάξι του (γιατί μ αυτό πάμε βόλτες και όχι με το δικό μου) μπορεί να το κάνει...ΘΑ ΧΑΛΑΣΤΩ???ΓΙΑΤΙ?ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΝΟΙΚΟ...?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νυκοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.

αγαπη μου τσακισου και κανε καμια δουλεια που ολη μερα καθεσαι μωρη μουλαρα :redface:

κατσε ρε φιλε ποιες ειναι οι αντρικες και ποιες οι γυναικειες δουλειες?

το να βαλεις μια σκουπα ή να πλυνεις ενα πιατο δεν σου ριχνει την τεστοστερονη σε ιστορικα χαμηλα καταλαβε το.

πλεον ετσι οπως ειναι οι συγχρονοι ρυθμοι ζωης και οι απαιτησεις το να δουλευουν και οι δυο ειναι απαραιτητο για μια μεση οικογενεια. αυτο εχει σαν συνεπεια τον ισο καταμερισμο και της εργασια στο σπιτι μεσα.

ειναι θεμα σεβασμου και λογικης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
αγαπη μου τσακισου και κανε καμια δουλεια που ολη μερα καθεσαι μωρη μουλαρα :redface:

κατσε ρε φιλε ποιες ειναι οι αντρικες και ποιες οι γυναικειες δουλειες?

το να βαλεις μια σκουπα ή να πλυνεις ενα πιατο δεν σου ριχνει την τεστοστερονη σε ιστορικα χαμηλα καταλαβε το.

πλεον ετσι οπως ειναι οι συγχρονοι ρυθμοι ζωης και οι απαιτησεις το να δουλευουν και οι δυο ειναι απαραιτητο για μια μεση οικογενεια. αυτο εχει σαν συνεπεια τον ισο καταμερισμο και της εργασια στο σπιτι μεσα.

ειναι θεμα σεβασμου και λογικης

Θέμα σεβασμού επίσης είναι "να σέβεσαι τα θέλω και τα δεν θέλω του άλλου"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Θέμα σεβασμού επίσης είναι "να σέβεσαι τα θέλω και τα δεν θέλω του άλλου"

Ναι βρε κούκλα μου, γι'αυτό λέμε και για ισορροπίες. Αν γουστάρει να πλένει πιάτα καλύτερα από το σιδέρωμα, θα πάρω το σίδερο κι ας το μισώ.
Άλλωστε μέσα στα δικά μου "δεν θέλω" είναι και το "δεν θέλω να είμαι δούλα κανενός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
αγαπη μου τσακισου και κανε καμια δουλεια που ολη μερα καθεσαι μωρη μουλαρα :redface:

κατσε ρε φιλε ποιες ειναι οι αντρικες και ποιες οι γυναικειες δουλειες?

το να βαλεις μια σκουπα ή να πλυνεις ενα πιατο δεν σου ριχνει την τεστοστερονη σε ιστορικα χαμηλα καταλαβε το.

πλεον ετσι οπως ειναι οι συγχρονοι ρυθμοι ζωης και οι απαιτησεις το να δουλευουν και οι δυο ειναι απαραιτητο για μια μεση οικογενεια. αυτο εχει σαν συνεπεια τον ισο καταμερισμο και της εργασια στο σπιτι μεσα.

ειναι θεμα σεβασμου και λογικης

ποτέ δε βρίζω ούτε μιλώ υποτιμητικά σε κανέναν.Ό,τι θέλω θα το ζητάω ευγενικά.Και ούτε είμαι ακατάστατος και περιμένω κάποια να με συμαζεύει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alastar

Νεοφερμένος

Ο Ντο Ματζόρε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Θέμα σεβασμού επίσης είναι "να σέβεσαι τα θέλω και τα δεν θέλω του άλλου"
δηλαδη συγνωμη! δουλευεις ολη μερα οπως και αυτος! και στο σπιτι θες να σε εχει δουλαρα επειδη ειναι ΄΄αντρα και το κεφι του θα κανει΄΄

σαν γυναικα δεν απαιτεις μια βοηθεια.

μισες μισες δουλειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Ούτε μισογύνης είμαι ούτε τόσο βάρβαρος όσο δείχνουν αυτά που λέω.Σκυλί που γαβγίζει και δε δαγκώνει είμαι.Κατά βάθος και ρομαντικό τύπο με λες.
Όταν βλέπω γυναίκες στο όνομα της ισότητας να μου το παίζουν αντράκια και να απαιτούν να γίνω νοικοκυρούλα τρελαίνομαι.Άλλοι άντρες φοβούνται τέτοιες γυναίκες,εμένα μου ανάβουν τα λαμπάκια και τα λέω στα ίσια.
Η grape είναι η μόνη σωστή εδώ μέσα.Η μόνη που καταλαβαίνει πως ένας άντρας μπορεί να μη γουστάρει να καταπιάνεται με γυναικείες δουλειές.

Όσο γι'αυτό το ξέρω..δε μιλάω για κάτι ψευτοφεμινήστριες. Αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να κάνει η γυναίκα όλη την δύσκολη δουλειά και εσύ να αλλάζεις μια λάμπα μια φορά το 6μηνο..η γυναίκα σου δηλαδή γιατί να είναι δούλα;Τέτοιες γυναίκες θες δίπλα σου να σκύβουν το κεφάλι και εσύ να είσαι αραχτός στον καναπέ;Οκ αν δεν αντέχεις να βάλεις γάντια και να πλύνεις πιάτα κατανοητό.Όμως θα τις μοιραστείτε τις δουλειές.Δε θα έχει εκείνη να σκουπίζει,να μαζεύει,να ξεσκονίζει,να πλένει ρούχα,πιάτα,να ντύνει τα παιδιά,να παίρνει τα παιδιά απ'το σχολείο,να τα διαβάζει,να δουλεύει καθημερινά και εσύ να το παίζεις bob ο μάστορας μια φορά τον μήνα και τις υπόλοιπες να κάθεσαι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Όσο γι'αυτό το ξέρω..δε μιλάω για κάτι ψευτοφεμινήστριες. Αλλά δεν μπορείς να απαιτείς να κάνει η γυναίκα όλη την δύσκολη δουλειά και εσύ να αλλάζεις μια λάμπα μια φορά το 6μηνο..η γυναίκα σου δηλαδή γιατί να είναι δούλα;Τέτοιες γυναίκες θες δίπλα σου να σκύβουν το κεφάλι και εσύ να είσαι αραχτός στον καναπέ;Οκ αν δεν αντέχεις να βάλεις γάντια και να πλύνεις πιάτα κατανοητό.Όμως θα τις μοιραστείτε τις δουλειές.Δε θα έχει εκείνη να σκουπίζει,να μαζεύει,να ξεσκονίζει,να πλένει ρούχα,πιάτα,να ντύνει τα παιδιά,να παίρνει τα παιδιά απ'το σχολείο,να τα διαβάζει,να δουλεύει καθημερινά και εσύ να το παίζεις bob ο μάστορας μια φορά τον μήνα και τις υπόλοιπες να κάθεσαι

Κοίτα,εγώ θέλω να κάνω εξωτερικές δουλειές.Να πηγαίνω τα παιδιά στο φροντιστήριο,να ψωνίζω,να πληρώνω λογαριασμούς,τράπεζες κλπ και τα μαστορέματα που λέτε.
Μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα δε θέλω να κάνω.
Τόσο βάρβαρος είμαι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mairou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαίρη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 61 ετών, επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 127 μηνύματα.
Κοίτα,εγώ θέλω να κάνω εξωτερικές δουλειές.Να πηγαίνω τα παιδιά στο φροντιστήριο,να ψωνίζω,να πληρώνω λογαριασμούς,τράπεζες κλπ και τα μαστορέματα που λέτε.
Μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα δε θέλω να κάνω.
Τόσο βάρβαρος είμαι;
'Oχι δεν είσαι τόσο βάρβαρος αλλά εμένα κάπως έτσι λειτουργεί η οικογένεια μου (οι γονείς μου εννοώ) και η μάνα μου πνίγεται κυριολεκτικά..η γυναίκα σήμερα πιέζεται πολύ οπότε αναγκαστικά θα χρειαστεί να πλύνεις πιάτα ή και να σκουπίσεις πρέπει να μοιράζονται ισότιμα οι δουλειές
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

μαριώ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 123 μηνύματα.
...ποιος κανει τελικα τις δουλειες του σπιτιου? ελα σας προκαλω δωστε ποσοστα για να δουμε και με νουμερα την αληθεια....αρκετα οι θεωρητικουρες ελεος! ποιος? ελα να δουμε τι λενε τα στατιστικα ? ποιος?
αντε γιατι θα μας τρελανετε εδω περα...αλλο τι θελουμε,ποιο ειναι το ιδανικο αλλο το τι γινεται στην πραξη...επι του πρακτεου λοιπον....αντε να ρωτησετε εκει εξω..να δω τι απαντησεις θα παρετε...

Και βεβαια υπαρχει χασμα μεταξυ σωστου και συνηθισμενου(ειναι σχεδον κανονας σε οποιο θεμα σκεφτεις). Και φταινε και οι δυο πλευρες, και αυτος που ενω κουραζεται ηδη αρκετα στην δουλεια αναλαμβανει και το σπιτι και αυτος που μετα την δουλεια καθεται. το θεμα ειναι κυριως να προσφερουν το ιδιο (να μην παρακουραζεται κανεις απο τους δυο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elepan

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 736 μηνύματα.
Αυτά που λες, αν δεν είναι καθαρό τρολλάρισμα και αν πραγματικά πιστεύεις κάτι τέτοιο για τις γυναίκες, τότε δύο τινά συμβαίνουν.

1. Έχεις φάει μεγάλη πατάτα.
2. Θα φας μεγάλη πατάτα στο μέλλον.


Όταν φθάσεις στο σημείο να ερωτευθείς μια γυναίκα ώστε να την βάλεις στο πλευρό σου για το υπόλοιπο της ζωής σου…ΕΣΥ κάθεσαι και κάνεις εξηγήσεις για το ποιος θα κάνει τις δουλειές του σπιτιού? Δεν έχεις βρει τον μάστορά σου! Και στο λέει ένας άντρας με εμπειρία.
Λες μ@λ@κίες χ 2 !!

Τις δουλειές του σπιτιού, θα τις κάνει όποιος μπορεί, όταν μπορεί και χωρίς το έτερον ήμισυ να βογγήξει από ανυπομονησία. Και τελικά, αν το πάτωμα δεν λάμπει, τι θα πάθουμε γιατρέ μου?
Κατέβα από το καλάμι σου. Άνθρωπος είναι ,σαν και εσένα. Πίστεψέ με, δεν διαφέρει παρά μόνο στο γεννετικό σύστημα. Όσο για το κεράτωμα…θα το φας στα σίγουρα, όταν θα αρχίσεις να δείχνεις πως δεν την βλέπεις πια… ως ΓΥΝΑΙΚΑ!


Δώσε προτεραιότητα στον άνθρωπο. Το πάτωμα θα είναι εκεί και αργότερα.
:/:

Πάμε σε εμένα….λολ
Έχω κάνει κάθε φιλότιμη προσπάθεια που θα μπορούσε να γίνει από την πλευρά ενός άντρα στο θέμα των οικιακών. Αλλά…δεν μπορώ να μαγειρέψω. Απλά δεν μπορώ! Έχω κάνει τα ΠΑΝΤΑ!
Έχω διαβάσει νετ, έχω πάρει βιβλία. Δεν γίνεται τίποτα! Μόνο μακαρόνια και πατάτες βραστές κάνω. Ως εκεί. Έχω και συνταγές για αυτά τα δύο. (δικές μου!) :P

Βάζω πλυντήριο ρούχων, στεγνωτήριο, καφετιέρα, ηλεκτρική σκούπα & πλυντήριο πιάτων.
Ξέρω τα προγράμματα απ’ όξω! Εντάξει και ένα τοστ θα το ψήσω.
Δεν μπορώ όμως να πάρω φτερό και να κάνω τα στόρια στα παράθυρα των διαμερισμάτων (είναι δύο χωρισμένα). Δεν μπορώ να σιδερώσω! Τα ΚΑΙΩ!!
Ξέρω όμως να σφουγγαρίσω. Και το κάνω και καλά! :P


Ζω με τον συγκάτοικό μου και κολλητό μου μια δεκαετία + .
Όταν συζούσαμε κατά καιρούς με διάφορες κοπέλες (είτε εγώ, είτε αυτός ή και οι δύο) είχαμε αποφασίσει να μην κάνουν εκείνες δουλειές , γιατί δεν ήταν σωστό να μας υπηρετούν. Π.χ. η κοπέλα μου να κάνει την κουζίνα που θα τρώει ο κολλητός? Δεν έλεγε!

Έτσι πήραμε ένα συνεργείο (δεν χρεώνει πολλά) και κάνει τα βασικά μια φορά την εβδομάδα. Όμως μπορώ π.χ. να φτιάξω ένα γλυκό, που με δίδαξε η μάνα μου ( άντε δυο, όχι παραπάνω) και ο κολλητός μαγειρεύει εξαιρετικά. Κάπως έχουμε μοιράσει και τα του super market & των λογαριασμών και καταφέρνουμε τελικά και επιβιώνουμε! Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Καλή θέληση guys. :/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Foivoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Foivoss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 170 μηνύματα.
https://www.youtube.com/watch?v=1kztFof1MRA

Βρέθηκε η λύση,μην αγχώνεσαι.:P

Είπα δεν θέλω μαγείρεμα,πλύσιμο,σφουγγάρισμα,σιδέρωμα.Με το ζόρι δηλαδή να βάλω ποδιά;Εσείς οι προοδευτικοί κάντε ό,τι θέλετε.Αν θέλετε να βυζαίνετε και τα μωρά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lilla My

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Lilla My αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 306 μηνύματα.
Επίσης, κάτι που νομίζω ότι δεν ειπώθηκε ακόμα: εννοείται ότι όταν ο άντρας έχει να κάνει κάποιες από τις λεγόμενες ανδρικές δουλειές, δεν είναι λογικό να ζητάει η γυναίκα να μοιράσουν και τις δουλειές του σπιτιού 50-50. Αλλά το καζανάκι δε χαλάει κάθε μέρα. Δηλαδή αν κάποια μέρα πρέπει να αλλάξει τα λάστιχα του αυτοκινήτου, δε θα απαιτήσω να πλύνει και τα πιάτα εκείνη τη μέρα, επειδή την προηγούμενη μέρα τα έπλυνα εγώ! Αλλά επίσης δε θα πλένω τα πιάτα κάθε μέρα εγώ, επειδή 2 φορές το χρόνο θέλουν αλλαγή τα λάστιχα του αυτοκινήτου. Το όλο θέμα νομίζω είναι ό,τι δουλειές υπάρχουν να μοιράζονται έτσι, ώστε να υπάρχει μια ισορροπία στον ελεύθερο χρόνο που μένει στον καθένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Θάλεια

Διάσημο μέλος

Η Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 3,424 μηνύματα.
Αν θέλετε να βυζαίνετε και τα μωρά.

Αν κατεβάζατε γάλα, θα το επιδίωκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
Αν κατεβάζατε γάλα, θα το επιδίωκα.
σταμάτα αυτές τις δηλώσεις,θα πάρει στα σοβαρά ο φοίβος ότι θέλουμε να τον κάνουμε γυναικούλα


κάτι άλλο,για τις εξωτερικές δουλειές
οι εξωτερικές δουλειές όσον αφορά το σπίτι μπορούν να γίνουν σε μία μέρα(ψώνια και λογαριασμοί),άντε να χρειαστεί να πεταχτείς μια φορά στο σουπερ να πάρεις ένα μακαρόνι
αλλά ακόμη και όταν υπάρχουν παιδιά το να πας και να τα πάρεις από το φροντηστήριο και να τα πας σε μια δραστηριότητα
δεν συγκρίνεται
- με τις καθημερινές δουλειές (μαγείρεμα,πλύσιμο πιάτων,πότισμα λουλουδιών,στρώσιμο κρεβατιών)
-με τις εβδομαδιαίες(την "γενική που λέμε") :μπάνια(μπανιέρα νιπτήρα λεκάνη),κουζίνα(πάγκοι,φούρνος),σκούπισμα,σφουγγάρισμα,ξεσκόνισμα,μπαλκόνια(ειδικά το καλοκαίρι),πλυντήριο(πλύσιμο άσπρων,πλύσιμο χρωματιστών,άπλωμα σιδέρωμα),άλλαγμα σεντονιών
-με του μήνα/τριμήνου/χρονιάς:κουρτίνες,χαλιά,παντζούρια,ντουλάπες/ντουλάπια,τζάμια,τοίχοι,κλιματιστικό και ότι άλλο προκύψει
;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

grape

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η grape αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.
...το θέμα μας βρε παιδάκια δεν είναι ποιος πρέπει να κάνει τις δουλειές...Απλά έχετε ξεφύγει...
Το θέμα είναι ποιος ΤΕΛΙΚΑ ασχολείται ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΑΣ με τις δουλειές του σπιτιού...

Στο σπίτι του ενός γίνεται έτσι...δεκτό
Στι σπίτι του άλλου κάπως αλλιώς...πάλι δεκτό..
Αλλά πραγματικά εσείς πιστεύτε ότι στα ελληνικά νοικοκυριά ο καταμερισμός των εργασιών στο σπίτι γίνεται ισόποσα?
Επιτρέψτε μου να έχω αμφιβολίες...Στο μεγαλύτερο ποσοστό ΟΧΙ...Η ευθύνη των δουλειών στο σπίτι είναι κατά σημαντικό ποσοστό της γυναίκας Καλώς ή κακώς...
Αυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Οι ανδρες δεν κοιτουν τις λεπτομερειες... Ο, τι μπορει ο καθενας να κανει, καλο ειναι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Οι ανδρες δεν κοιτουν τις λεπτομερειες... Ο, τι μπορει ο καθενας να κανει, καλο ειναι...
Ναι αλλά όχι να λέει ο άντρας "εγώ δεν μπορώ να κάνω τίποτα μέσα στο σπίτι" και να απαιτεί η γυναίκα να τα κάνει όλα. Αυτό είναι παραίτηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top