Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας;

Μπορει να υπάρξει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 499)
  • Ναι

    Ψήφοι: 319 63.9%
  • Όχι

    Ψήφοι: 180 36.1%

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Εγώ πάλι όλη μου τη ζωή αντιμετωπίζω το ακριβώς αντίθετο πρόβλημα. Με βλέπουν όλοι ΜΟΝΟ φιλικά. Και "τι καλο και ξηγημένο κορίτσι η Idril", και "πάντα διπλα μου ήταν όταν τη χρειαζόμουν" και "δεν έχω γνωρίσει άλλη σαν κι αυτή"...αλλα "τη βλέπω σαν αδερφή μου και δε μπορώ να τα φτιάξω μαζί της!" :mad:

Για να μην παρεξηγηθώ, τους αγαπάω πολύ τους φίλους μου, πραγματικά θα έδινα τα πάντα για αυτούς και αν ήταν μια σχέση να χαλάσει τη φιλια δε θα το έκανα αλλα κάπου έχω βαρεθεί αυτό το βιολί τόσα χρονια. Δεν ξέρω τι κάνω λάθος! :worry:
Λάθος; Ποιο λάθος;
Τι είναι αυτό δηλαδή που σε προβληματίζει;:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Εγώ πάντως 3 φίλους άνδρες είχα κάνει και τελικά δεν βγήκε σε καλό!
Έλεγε ο ένας στον άλλον τα μυστικά του και τελικά έφτασαν σε σημείο να μου ριχτούν!
Τότε νόμιζα ότι υπάρχει φιλία αλλά μετά απο αυτά που πέρασα...σίγουρα όχι!!!

Και μιλάμε για χρόνια φιλίας ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Υπάρχει πραγματική φιλία μεταξύ άνδρα-γυναίκας?

Ναι

αν είσαι
α) άντρας και
β) έχεις φίλη την Ιδριλ :loltooth:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα με lugar.
Πιστεύω ότι όλο αυτό το "δεν υπάρχει φιλία λόγω υποβόσκοντος σεξουαλικού ενδιαφέροντος" έχει τις ρίζες του σε καταχωνιασμένα και υποσυνείδητα ταμπού στο μυαλό πολλών, όπου το σεξ θεωρείται κάτι το "πονηρό" και όποιος το επιδιώκει έχει κακές προθέσεις, άρα δεν μπορεί να είναι φίλος.
Πάντως δεν θεωρώ ότι ντε και καλά υπάρχει υποβόσκον ερωτικό ενδιαφέρον μεταξύ 2 φίλων αντίθετου φύλου αλλά και όταν υπάρχει δεν με ενοχλεί. Σου τονώνει και την αυτοπεποίθηση πολύ περισσότερο από το "κούκλα είσαι" που θα σου πει μια ίδιου φύλου φίλη. Υπάρχει πιο ειλικρινές κοπλιμέντο από την ερωτική έλξη; :P
Πάντως το σίγουρο είναι ότι προσωπικά, τις γυναίκες δεν τις αντέχω συνήθως (εκτός από ορισμένες εξαιρέσεις), οπότε ελπίζω να υπάρχει φιλία μεταξύ άντρα και γυναίκας, με ερωτική έλξη ή χωρίς, γιατί αλλιώς με βλέπω να μένω χωρίς φίλους στο τέλος :D
Μια απο τα ιδια και εδω.... πραγματικα τα πηγαινω πολυ καλυτερα με αντρες απο οει με γυναικες..Ειναι στιγμες που μπορει να με ενοχλει αυτο ομως αλλα ετσι ειμαι..Πολλες φορες εχουν διαλλυθει φιλιες μου επειδη αυτο το ερωτικο ενδιαφερον μπορει να αναπτυσοταν αλλα παρολα αυτα επιμενω πως μπορει να υπαρξει φιλια..Και εγω ευελπιστω πως δεν ειναι γενικο το προβλημα και πως μπορει να υφυσταται φιλια μεταξυ δυο φυλων γιατι το αντιθετο φυλο ειναι αυτο που μπορω να επικοινωνησω καλυτερα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Λίγα λόγια για την Ιδριλ
είναι και γ@μώ τα άτομα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)

Edit: Και εγώ τα πηγαίνω καλύτερα με το αντίθετο φύλλο...αν υποθέσεις ότι όσες φίλες γυνναίκες έχω κάνει μέχρι στιγμή...χωρίζουμε γιατί υπάρχει πολύ ζήλεια και ανταγωνισμός...

Αλλά πλέον όχι πολλά κολλητιλίκια με άνδρες εκτός απο ερωτικά!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)
Και γιατί πιστεύεις οτι αυτό θα εμποδίσει μια φιλία να προχωρήσει;
Οι εμπειρίες μου σε διαψεύδουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)
Δεν εχεις αδικο παντως...αλλα ισως εμενα με ''συμφερει'' κατα καποιον τροπο να υπαρχει φιλια,ισως γτ την βρισκω με τον τροπο επικοινωνιας των διαφορετικων φυλων!Απο την πλευρα μου δηλαδη σιγουρα υπαρχει το εδεχομενο αυτης της φιλιας..το θεμα ειναι το ποσο υφυσταται και απο την αλλη πλευρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Και γιατί πιστεύεις οτι αυτό θα εμποδίσει μια φιλία να προχωρήσει;
Οι εμπειρίες μου σε διαψεύδουν.

Κάθε άνθρωπος έχει τις δικές του εμπειρίες!
Θα πεις και πολύ λογικά...ότι είμαι μικρή για να ξέρω και για να έχω ζήσει πράγματα...αλλά σε πληροφορώ ότι σπάνια άλλη κοπέλα της ηλικίας μου έχει περάσει αυτά που έχω αντιμετωπίσει εγω!

Ο άντρας είναι απο την φύση του κυνηγός...αυτό τα λέει όλα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Ο άντρας είναι απο την φύση του κυνηγός...αυτό τρα λέει όλα!!!
Δεν διαφωνώ.
Ομως ακόμα δεν κατάλαβα πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη μιας φιλίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δεν διαφωνώ.
Ομως ακόμα δεν κατάλαβα πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη μιας φιλίας.

Η ερωτηκή πράξη μεταξύ άνδρα & γυναίκας (φίλων), εννοείς πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη της φιλίας τους???

Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης...
Δηλαδή μας λες πως για να θεωρείται κάποιος άνδρας θα πρέπει οποσδήποτε να έχει ερωτικές επαφές με όποια γυναίκα τον πλησιάζει, διαφορετικά... δεν θα πρέπει να περνιέται για άντρας; :confused:
Μήπως να γυρίσουμε σε πιο βασικές ερωτήσεις όπως: "Τι είναι άντρας;", "Τι είναι φιλία", "Τι σημαίνει ερωτική σχέση;" :hmm:

Αλλά πλέον όχι πολλά κολλητιλίκια με άνδρες εκτός απο ερωτικά!!!!
Οι ερωτικοί σου σύντροφοι δεν είναι φίλοι σου; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Οι ερωτικοί σου σύντροφοι δεν είναι φίλοι σου; :confused:

σόρρυ που πετάγομαι σαν την άσχετη (μην πω τίποτα άλλο), αλλά αυτό είναι πολύ ενδιαφέρον θέμα για συζήτηση, δεν ανοίγεις ένα θρεντ?
Εγώ εδώ απαντώ μάλλον όχι, διότι με τους συντρόφους μου όταν χωρίζω κόβω κάθε επαφή, και δεν μου λείπουν (ως παρέα). Αν τους θεωρούσα φίλους μου, λογικά θα μου έλειπαν έτσι δεν είναι? Επίσης κάνω τελείως διαφορετικά πράγματα με τον σύντροφό μου και διαφορετικά με τις φίλες μου. Φίλους άντρες δεν έχω (πλέον)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Δηλαδή μας λες πως για να θεωρείται κάποιος άνδρας θα πρέπει οποσδήποτε να έχει ερωτικές επαφές με όποια γυναίκα τον πλησιάζει, διαφορετικά... δεν θα πρέπει να περνιέται για άντρας; :confused:

Δεν λέω αυτό καλή μου ... σε καμία περίπτωση! Απλά κρίνω την πραγματική φιλία ενός άντρα και μιας γυναίκας, που θεωρώ έπειτα από δικές μου εμπειρίες, ότι δεν υπάρχει!
Μιλάω μόνο για την φιλικη σχέση μεταξύ αυτών και όχι για φιλική-ερωτική!

Μήπως να γυρίσουμε σε πιο βασικές ερωτήσεις όπως: "Τι είναι άντρας;", "Τι είναι φιλία", "Τι σημαίνει ερωτική σχέση;" :hmm:
Οι ερωτικοί σου σύντροφοι δεν είναι φίλοι σου; :confused:

Ο ερωτικός μου σύντροφος είναι και φίλος μου και πολύ καλός μάλιστα!!!
Αλλά είναι κατά βάση σύντροφος μου, αυτή είναι η διαφορα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Εγώ πάντως 3 φίλους άνδρες είχα κάνει και τελικά δεν βγήκε σε καλό!
Έλεγε ο ένας στον άλλον τα μυστικά του και τελικά έφτασαν σε σημείο να μου ριχτούν!
Τότε νόμιζα ότι υπάρχει φιλία αλλά μετά απο αυτά που πέρασα...σίγουρα όχι!!!

Και μιλάμε για χρόνια φιλίας ...
Αν είσαι άντρας με όλη την συμμασία της λέξης... δεν μπορείς απο την φύση σου να έχεις κολλητή φίλη μια γυνναίκα!!!

Κάποια στιγμή θα αλλάξεις γνώμη και εφόσον θα ξέρεις τόσα για αυτή θα λυγίσεις καλέ μου!!!

(Μιλάω αόριστα δεν αναφέρομαι σε κανέναν απο εδω)
έχεις σκεφτεί ότι ίσως να έφταιγαν τα συγκεκριμένα άτομα?
είναι λογικό ως ένα σημείο να κρίνουμε από τις εμπειρίες μας αλλά όχι και να γενικεύουμε έτσι! Επειδή εσύ δεν το έχεις ζήσει μέχρι τώρα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γενικό φαινόμενο και ότι είναι αδύνατο να υπάρξει!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Η ερωτηκή πράξη μεταξύ άνδρα & γυναίκας (φίλων), εννοείς πως μπορεί να επηρεάσει την εξέλιξη της φιλίας τους???

Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοείς...
Ακριβώς αυτό εννοώ.
Αν δεν είναι φίλος αυτός που μοιράζεσαι το κρεβάτι σου και τις πιο προσωπικές σου στιγμές, τότε τι είναι; Αν δεν είναι αυτός φίλος σου, τότε ποιος είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
έχεις σκεφτεί ότι ίσως να έφταιγαν τα συγκεκριμένα άτομα?
είναι λογικό ως ένα σημείο να κρίνουμε από τις εμπειρίες μας αλλά όχι και να γενικεύουμε έτσι! Επειδή εσύ δεν το έχεις ζήσει μέχρι τώρα αυτό δε σημαίνει ότι είναι γενικό φαινόμενο και ότι είναι αδύνατο να υπάρξει!:)

Σωστή, μπορεί να έφταιγαν αυτά τα άτομα ... αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο αυτά στην δική μου περίπτωση!
Εγώ δεν πίστευα ΠΟΤΕ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό που μου είχε τύχει τότε...και να που έπεσα απο τα σύννεφα!!!

Δεν αποκλείω τπτ...όλα μπορούν να συμβούν στην ζωή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ninaki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια. Έχει γράψει 1,187 μηνύματα.
Ακριβώς αυτό εννοώ.
Αν δεν είναι φίλος αυτός που μοιράζεσαι το κρεβάτι σου και τις πιο προσωπικές σου στιγμές, τότε τι είναι; Αν δεν είναι αυτός φίλος σου, τότε ποιος είναι;

Μπράβο...τώρα συννενοηθήκαμε καλύτερα!
Εγώ δεν έχω κολλήτους ή κολλητές ... έχω τον σύντροφό μου !!!
Θεωρώ πως είναι ο καλύτερος φίλος για' μένα...διότι δεν με ζηλεύει και προσπαθεί πάντα να με κάνει να περνάω καλά και να ξεχνάω ότι με βασανίζει!

Φιλοι υπάρχουν πολλοί...κολλητοί ΟΧΙ !!!!!!

Edit: Μιλάω σε προσωπικό επίπεδο πάντα...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αννουλα

Δραστήριο μέλος

Η Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 473 μηνύματα.
Σωστή, μπορεί να έφταιγαν αυτά τα άτομα ... αλλά νομίζω πως δεν είναι μόνο αυτά στην δική μου περίπτωση!
Εγώ δεν πίστευα ΠΟΤΕ ότι θα μπορούσε να συμβεί αυτό που μου είχε τύχει τότε...και να που έπεσα απο τα σύννεφα!!!

Δεν αποκλείω τπτ...όλα μπορούν να συμβούν στην ζωή!
Σιγουρα καποια ατομα μπορει να κανουν καποια πραγματα και να μας κανουν να πεσουμε απο τα συννεφα..Αλλα το ιδιο θα μπορουσε να συμβει και με την κολλητη μας η με την οικογενεια μας!Το θεμα ειναι ποιους θα επιλεξουμε εμεις να εμπιστευομαστε!Εξαλλου αυτα αποτελουν εξαιρεση στον κανονα και οχι τον ιδιο τον κανονα!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Η fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 1,276 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω ότι μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε δύο άτομα διαφορετικού φύλου αφού πρώτα περάσει από το μυαλό και των δύο (?) το ερωτικό. Όταν αποκλειστεί αυτό το ενδεχόμενο μπορεί να υπάρξει ειλικρινή φιλία. Από προσωπική εμπειρία έχω φίλους και είμαι ιδιαιτέρως χαρούμενη για αυτό. Ειδικά ένας φίλος μου, μου έχει σταθεί πολύ και όλως παραδόξως άντεχε πάντα την γκρίνια μου :P:D

Όσο για το αγόρι μου εννοείται ότι είναι ο καλύτερός μου φίλος. Ξέρει τα πάντα για μένα και του λέω πράγματα που ντρέπομαι μερικές φορές να ομολογήσω στις φίλες μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top