Μαγειρική για στόκους και γευστικές προτάσεις!

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Χα!! Έπρεπε να δεις τα τσουρέκια μου τότε...που ενώ η συνταγή έλεγε ξηρή μαγιά, έβαλα φρέσκια...:P:P...φούσκωσαν ανισόπεδα και έμοιαζαν με διαστημόπλοια!! Αλλά από γεύση σκίζανε...:whistle:
Φαγώθηκαν; Αυτό έχει σημασία!:D
Και για την πίτσα ε πόση διαφορά να ΄χει, πίτσα είναι! Καλή θα είναι!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Εμένα τα ρεβίθια μου αρέσουν πολτοποιημένα με ταχίνι (χούμους), αλλά ψήθηκα να δοκιμάσω τη Νεραϊδο-συνταγή.

Ηρώ η ζύμη πόση ώρα παίρνει? Θέλω να φτιάξω σπιτική, όλο Pillsbury αγοράζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Ηρώ η ζύμη πόση ώρα παίρνει? Θέλω να φτιάξω σπιτική, όλο Pillsbury αγοράζω.
Καλά δεν έχει καμία σχέση με την έτοιμη.Είναι πολύυυ πιο νόστιμη!

Όπως έγραψα θέλει περίπου 10 λεπτά να αφήσεις το ζυμάρι και μετά το απλώνεις στο ταψί.
Αν εσύ το απλώνεις και αυτό γυρίζει πάλι πίσω μην κολλάς.. είναι φυσιολογικό, εσύ συνέχισε!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Εμένα τα ρεβίθια μου αρέσουν πολτοποιημένα με ταχίνι (χούμους), αλλά ψήθηκα να δοκιμάσω τη Νεραϊδο-συνταγή.

Ηρώ η ζύμη πόση ώρα παίρνει? Θέλω να φτιάξω σπιτική, όλο Pillsbury αγοράζω.

Καλά δεν έχει καμία σχέση με την έτοιμη.Είναι πολύυυ πιο νόστιμη!

Όπως έγραψα θέλει περίπου 10 λεπτά να αφήσεις το ζυμάρι και μετά το απλώνεις στο ταψί.
Αν εσύ το απλώνεις και αυτό γυρίζει πάλι πίσω μην κολλάς.. είναι φυσιολογικό, εσύ συνέχισε!:P

Αν την αφήσεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα ... ειδικά αν έχεις σκεπάσει την λεκάνη με μια χοντρή πετσέτα, ώστε να φουσκώσει πιο πολύ. Επίσης αν θες μπορείς να τη βάλεις στου 50 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουκώσει λίγο πιο γρήγορα, απ' ότι στο δωμάτιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
  • Σκεπάζω με μια πετσετούλα και το βάζω στο φούρνο στους 50 βαθμούς να κάτσει 5-10 λεπτά

Αν την αφήσεις και παραπάνω ακόμα καλύτερα ... ειδικά αν έχεις σκεπάσει την λεκάνη με μια χοντρή πετσέτα, ώστε να φουσκώσει πιο πολύ. Επίσης αν θες μπορείς να τη βάλεις στου 50 βαθμούς στον φούρνο ώστε να φουκώσει λίγο πιο γρήγορα, απ' ότι στο δωμάτιο.
Δε με διαβάζεις καθόλου ε; :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Νεράιδα ντανκε! :) θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας! Το ρύζι είναι απαραίτητο; Αν ρίξω μόνο το κολπάκι με το αλεύρι δεν θα χυλώσει καλά; (ελέγχωντας και το νερό βέβαια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Θα χυλωσει μεν...απλα με το ρυζι, δλδ μανεστρα, οπως ορθα παρατηρησε η Γιουκι, θα γινει καλυτερο!
κανε το χωρις μανεστρα..και την επομενη φορα, εαν δε σου πετυχει, βαζεις λιγη...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Μία ερώτηση: αν μία συσκευασία αυγών λέει κατανάλωση μέχρι τις xx.xx.xxxx, πρέπει να τα φάμε μέχρι τότε no matter what; Ή αν τα μαγειρέψεις (βράσεις, whateva) μέχρι εκείνη τη μέρα, μπορείς να τα φας και λίγο πιο μετά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα τρως και λίγο πιο μετά, ξέρω γω για καμιά εβδομάδα. Βασικά η ημερομηνία υποδεικνύει μέχρι πότε είναι έξτρα φρέσκα. Αν τα έχεις στο ψυγείο όμως, δεν έχουν πρόβλημα για λίγο παραπάνω. Και φυσικά αν τα βράσεις, ακόμα καλύτερα (και τα έχεις στο ψυγείο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Όταν έμενα μόνη έτρωγα συνέχεια ληγμένα (ακόμα κι αυγά), αλλιώς θα έπρεπε να πετάω πράγματα κάθε μέρα. Δεν είχα πρόβλημα, χωρίς να το παρακάνω. Δηλ. τα αυγά το πολύ 5-6 μέρες μετά την λήξη τα χρησιμοποιούσα, αν και πάντα μέσα σε κάτι (πίτα ή κέικ), επειδή δεν τα τρώω σκέτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τα τρως και λίγο πιο μετά, ξέρω γω για καμιά εβδομάδα. Βασικά η ημερομηνία υποδεικνύει μέχρι πότε είναι έξτρα φρέσκα. Αν τα έχεις στο ψυγείο όμως, δεν έχουν πρόβλημα για λίγο παραπάνω. Και φυσικά αν τα βράσεις, ακόμα καλύτερα (και τα έχεις στο ψυγείο).


Φτού.Έπρεπε να έχω δει αυτό το ποστ μισή ώρα νωρίτερα.:(
Και την είχα την απορία αν παθαίνουν τίποτα λίγες μέρες μετά την ημερομηνία λήξεως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αχ εγώ τα φοβάμαι λίγο, ειδικά τα αυγά...
Βέβαια αν είναι να πεταχτούν (αυτά και το κόκκινο κρέας πχ, ή και το ψάρι) καλύτερα να τα μαγειρέψει (ή έστω απλά βράσει) κανείς, και μένουν λίιιγο ακόμα.

Βέβαια, θα μου πεις, στην Κίνα είναι λιχουδιά τα "παλιά" αυγά, ενώ εδώ λέει
Για να διατηρήσετε για αρκετό καιρό αβγά, βάλτε τα σε ένα δοχείο με ασβεστόνερο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εγώ πάντως τα έχω φάει ΠΟΛΛΕΣ φορές μετά την ημερομηνία λήξης τους και δεν έπαθα τίποτα.

(Οι φήμες πως έχω χαζέψει απ' αυτό, ελέγχονται ως ανακριβείς) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Πως μπορειτε?!:worry:
Και μονο στη σκεψη οτι κατι εχει ληξει, δεν μπορω να το "αγγιξω"...:confused:
σημαινει κατι αυτο γιατρε μου?!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

self-instructive depressing

Περιβόητο μέλος

Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 6,397 μηνύματα.
Πως μπορειτε?!:worry:
Και μονο στη σκεψη οτι κατι εχει ληξει, δεν μπορω να το "αγγιξω"...:confused:
σημαινει κατι αυτο γιατρε μου?!:redface:

ότι όταν βάζεις το χέρι στην τσέπη δεν είσαι ταπί με ταπί , ώστε να σφίξεις το ζωνάρι
(αυτό πάντως λέει η μάνα μου για μένα)


άσχετο:τα ρεβύθια που τους κάνατε την τιμή να τους αφιερώσετε τόσες σελίδες πάνε τέλεια με γιαούρτι - όχι μες στην συνταγή αλλά να τα τρως παράλληλα.Εμπιστευτείτε με - κάτι λιγότερο ξέρω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το κόλπο για να ελέγχετε τα αυγά το ξέρετε?
Βάλτε τα σε ένα δοχείο νερό. Αν κάθονται κάτω πλαγιαστά είναι φρέσκα, αν κάθονται στον πάτο με τη βάση του αυγού προς τα πάνω δεν είναι φρέσκα αλλά τρώγονται, αν ανεβαίνουν καλύτερα μην τα φάτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
αυτό το κόλπο δεν το ήξερα! ΤΕΛΕΙΟ!!!!
Ευχαριστώ lugar! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Το κατεψυγμένο κρέας μέχρι πόσο καιρό διατηρείται στην κατάψηξη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
ΠΟΛΥ! Σκέψου ότι οι στρατιώτες τρώγανε μέχρι πρότινος κρέατα του '40 :P (υποψιάζομαι δε ότι ήταν πιο υγιεινά από αυτά που κυκλοφορούν πλέον στην πιάτσα :P)

Αν δεν μυρίζει "καταψυξίλα" ( :P ) είναι μια χαρά
Εχω φάει κρέας ενός ετους στην κατάψυξη και δεν έπαθα απολύτως τίποτα
Ισα ίσα που είχε σιτέψει και ήταν πολύ μαλακό :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Το κατεψυγμένο κρέας μέχρι πόσο καιρό διατηρείται στην κατάψηξη;

Απο οσο γνωριζω απο τη μαμα το μεγιστο χρονικο διαστημα ειναι 4 μηνες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top