Γυναίκες και φιλοδοξία

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
λοιπον εγώ θα απαντήσω συγκεκριμένα γιατί στην Ελλάδα οι γυναίκες πράγματι έχουν λιγότερες φιλοδοξίες!

1)Οι έλληνες ζούν και ονειρεύονται με το να κάθονται,να πληρώνονται χωρίς να προσφέρουν και φυσικά σκόπος τους είναι το ελληνικό δημόσιο!
2)Η μετριότητα είναι σήμα κατατεθέν του τόπου μας! Συνεπώς και η κατάσταση που ρωτά ή Michelle είναι μια μετριότητα στην κοινωνία μας!
3)σε μια δύσκολη κατάσταση η γυναίκα θα επιζήσει πιο εύκολα από τον άνδρα!;)

4) το ελληνικό κράτος δεν παρέχει καμιά στήριξη στην ελληνίδα μάνα!εκτός και αν είναι στο δημόσιο που αυτό δεν είναι στήριξη αλλά μην πω! Συνεπώς μια γυναίκα που ορμονικά και μόνο θέλει παιδιά βλέπει ένα milestone που λέγεται εγκυμοσύνη στην Ελλάδα που επαγγελματικά θα την κρατήσει πίσω (δλδ κάτι σαν χαμένο παιχνίδι)!
5)Για μια γυναίκα είναι εύκολα να τα βρει όλα να τις παρέχονται ειδικά όταν είναι ομορφή και τσαχπίνα!
6)Η γυναίκα μεγαλώνει με την ιδέα ότι είναι αδύναμη ειδικά στην περίοδο της εγκυμοσύνης! Και φυσικά χωρίς την υποστήριξη τους κράτους είναι πράγματι αδύναμη!
4)Για τον επαγγελματικό χωρο όπως έχει διαμορφωθεί (δυστυχώς από τους άνδρες) η γυναικεία ψυχοσύνθεση δεν έχει ακριβώς θέση!


7)ο ανδρας στην κοινωνία που ζούμε καλώς ή κακώς πρέπει να αποδείξει κάτι στις γκόμενες - γυναίκες! Αμάξι ρούχα ρολόι έχουν περάσει από 10 ξεσκονίσματα σε έναν άνδρα από μια γυναίκα! Τα ακριβά φορέματα σε μια γυναίκα παίζει και να είναι αγορασμένα! Οι απαιτήσεις αυτές από το γυναικείο φύλλο φυσικά και θέτουν αυξημένες φιλοδοξίες σε ένα άνδρα που θέλει "να ευτυχήσει" με μια όμρφη γυναίκα!
8)ο άνδρας μεγαλώνει με την ιδέα ότι πρέπει να είναι αυτός που φέρνει τα λεφτά!
9)ο άνδρας νομίζει ότι έχει το πάνω χέρι σε μια σχέση όταν στην πραγματικότητα συνήθως είναι μια μαριονέτα της γυναίκας που πετυχαίνει τα θέλω της με λιγότερο κόπο!

Ξέρω μερικά τσούζουν και ίσως να μου πείτε ότι κάνω λάθος παρέες κτλ κτλ αλλά αν τα δείτε με το ψυχρό μάτι της λογικής ελπίζω να δείτε την ουσία αυτών που λέω!!!! Απλά στην σημερινή εποχή το σημείο που εμφανίζεται αυτό το milestone έχει πάει μια δεκαετία μετά σε σχέση με παλαιότερα, με πρόσχημα-καμουφλαζ την ισότητα πχ στις δουλειές αλλά και στις δουλειές όταν ξεκινάς! Σε βάθος χρόνου όμως κοιτάχτε στα μεγάλια κεφάλια τα ποσοστά συμμετοχής των δύο φύλλων! καριέρα και παιδί δύσκολο! Και οι γυναίκες σίγουρα θέλεται περισσότερο ένα παιδί!

Παράδειγμα η ΚΟΥΕ! Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παράδειγμα η ΚΟΥΕ! Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"


δεν κατάλαβα που ακριβώς κολλάω εγώ στο παράδειγμα σου:/:
εγώ δεν πρόκειται να σταματήσω να δουλεύω επειδή θα κάνω παιδί.... όμως δεν θέλω να δουλεύω και 12-14 ώρες τη μέρα που απαιτούνται σε θέσεις διευθυντικές....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από ΚΟΥΕ:
Η φιλοδοξία μου πλέον, εδώ και πολλά χρόνια (και εφόσον έχω ήδη κατακτήσει την επαγγελματική θέση που ήθελα, ήτοι ίσως πλέον να μιλάω και εκ του ασφαλούς) έχει να κάνει με την προσωπική μου στάση ζωής, με την οικογένεια μου, με το ότι θέλω πάρα πολύ να μεγαλώσω παιδιά με τον καλύτερο δυνατό τρόπο
Εγώ έτσι όπως το διάβασα είδα ότι ενώ εσύ οκ έφτασες στην κορυφή, το ζήτημα ζωή σου αλλά και παιδί ήταν πιο σημαντικό! Και αυτό έλεγα. Δεν είπα να σταματήσει η γυναίκα να δουλεύει! Αλλά καριερίστικη δουλειά με τις ώρες που λες δύσκολα συνυπάρχει με την ανατροφή ενός παιδιού!Και συνήθως αυτός που μένει σπίτί είναι η γυναίκα!
Αυτό σαν γνώση για μένα αποτελέι ένα σημαντικό ορόσημο (ναί μου ήρθε η ελληνική λέξη του milestone) για τις φιλοδοξίες μια γυναίκας! Εγώ θεωρώ φυσιολογική μια λογική που λέει τι να σκιστώ αν είναι τελικά να τα παρατήσω ή να μείνω στάσιμη λόγω επιθυμίας παιδιού!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αλλά το πιθανό οικονομικό κενό μιας όχι καλοπληρωμένης μάνας πρέπει να το καλύψει ένας πολύ πιο καλοπληρωμένος πατέρας! Αρά σε γενικές γραμμές οι άνδρες είμαι αναγκασμένοι να κυνηγήσουμε την επιτυχία περισσότερο ώστε να γίνουμε οι καλοί "providers"

Ενώ μέχρι αυτό με έβρισκες σε αρκετά σύμφωνη (πάντα μιλώντας για την πλειοψηφία και πως ανατρέφεται αυτή), εδώ το χάλασες. Ίσως επειδή έχω και παράδειγμα τους γονείς μου που πάντα η μητέρα μου ήταν πιο επιτυχημένη, έβγαζε πάντα πολύ περισσότερα και η εγκυμοσύνη δεν σταμάτησε καθόλου την επαγγελματική της επιτυχία. Απλά για μερικούς μήνες δεν δούλευε το ίδιο, χωρίς αυτό να την επηρεάσει ιδιαίτερα μιας και ήταν ελέυθερος επαγγελματίας.
Μην μου πεις οτι η μητέρα μου είναι η μοναδική! Έχεις δίκιο ότι είναι σπάνιο, αλλά αυτό οφείλεται στον τρόπο που μεγαλώνουν τα δύο φύλα, ειδικά στην Ελλάδα, και όχι στη φύση που έχει κάνει τις γυναίκες να κυοφορούν και να γεννούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μην μου πεις οτι η μητέρα μου είναι η μοναδική! Έχεις δίκιο ότι είναι σπάνιο, αλλά αυτό οφείλεται στον τρόπο που μεγαλώνουν τα δύο φύλα, ειδικά στην Ελλάδα, και όχι στη φύση που έχει κάνει τις γυναίκες να κυοφορούν και να γεννούν.

Αυτο ειναι σπανιο να συμβενει σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι. Σχεδων παντα ο αντρας αναλαμβανη την πιο βαρια ευθυνη (πως να το κανουμε ρε παιδια, ετσι μαθαμε, ολοι, ετσι μεγαλωσαμε και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως) Ομως αν μιλαμε για χωρισμενους γονεις τοτε αλλαζουν τα πραγματα. Σε τετιες περιπτωσης βλεπω και τις δυο πλευρες, σε αλλες οικογενιες η μανα αναλαμβανει την μεγαλυτερη ευθυνει και αλλου ο πατερας. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις που το παιδι ζει με τον εναν γονιο και βασικος "χοριγος" ειανι ο αλλος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Αυτο ειναι σπανιο να συμβενει σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι. Σχεδων παντα ο αντρας αναλαμβανη την πιο βαρια ευθυνη (πως να το κανουμε ρε παιδια, ετσι μαθαμε, ολοι, ετσι μεγαλωσαμε και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως) Ομως αν μιλαμε για χωρισμενους γονεις τοτε αλλαζουν τα πραγματα. Σε τετιες περιπτωσης βλεπω και τις δυο πλευρες, σε αλλες οικογενιες η μανα αναλαμβανει την μεγαλυτερη ευθυνει και αλλου ο πατερας. Υπαρχουν και οι περιπτωσεις που το παιδι ζει με τον εναν γονιο και βασικος "χοριγος" ειανι ο αλλος.

Μα και όλοι μαζί όταν μέναμε έτσι ήταν, δεν της ήρθε φλασία της μητέρας μου όταν χώρισε να κοιτάξει την καριέρα της :P
Αχέτως αν ο πατέρας μου ακόμα και μέχρι σήμερα βγάζει κόμπλεξ γι'αυτό το θέμα :P
Επίσης τι ακριβώς εννοείς "και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως"? Συνήθως για να βγάλεις χρήματα χρειάζεται μυαλό και επιχειρηματικό πνεύμα και όχι δυνατά μπράτσα, οπότε με ποιόν ακριβώς τρόπο "υπερέχει" ο άνδρας;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Μα και όλοι μαζί όταν μέναμε έτσι ήταν, δεν της ήρθε φλασία της μητέρας μου όταν χώρισε να κοιτάξει την καριέρα της :P
Αχέτως αν ο πατέρας μου ακόμα και μέχρι σήμερα βγάζει κόμπλεξ γι'αυτό το θέμα :P
Επίσης τι ακριβώς εννοείς "και ο αντρας μπορει και να φερει περισσοτερα λευτα στο σπιτι συνιθως"? Συνήθως για να βγάλεις χρήματα χρειάζεται μυαλό και επιχειρηματικό πνεύμα και όχι δυνατά μπράτσα, οπότε με ποιόν ακριβώς τρόπο "υπερέχει" ο άνδρας;

μα για αυτο ειπα οτι ειναι σπανιο σε οικογενιες που ζουν ολοι μαζι, αυτο ακριβος ενοουσα;)

Το λεω αυτο καθως στης περισσοτερες δουλιες ειναι πιο ευκολο για εναν αντρα να βγαλει περισσοτερα λευτα, μιλοντας παντα για υπαλιλους, ελευθερη επαγκελματιες μαγαζατορες κλπ εξαρτατε καθαρα απο το ειδος απο την ορεξη και απο την τρεχαλα που θα ριξει ο καθενας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ακόμα και για υπαλλήλους που το στηρίζεις αυτό; Στην περίοδο της εγκυμοσύνης που έχει η γυναίκα;
Πάντως η μητέρα μου δούλευε (και όχι μόνο καθιστική δουλειά, έκανε και μετρήσεις στα οικόπεδα - είναι πολιτικός μηχανικός) ακόμα και τον ένατο μήνα!
Πάντως με τίποτα δεν θα δεχόμουν να παρατήσω την καριέρα μου για να μην νιώθει κόμπλεξ ο σύντροφος μου επειδή μεγάλωσε με λάθος τρόπο και θέλει να έχει το πάνω χέρι. Το πρόβλημα είναι δικό του αν σκέφτεται έτσι και όχι δικό μου. Ο ίδιος δηλαδή θα το έκανε για μένα αν ένιωθα κόμπλεξ; Δε νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Γενικα απο οσο εχω καταλαβει η αντερες εχουν μεγαλυτερους μισθους (καλα οχι και τεραστια διαφορα) και βρησκουν και πιο ευκολα δουλεια απο της γυναικες
Τωρα για το αν θα παρατουσες την δουλεια σου γιατι ο αντρας σου εχει κομπλεξ ειανι αλλο μεγαλο θεμα που εχει πολλες πτυχες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εσύ θα παρατούσες τη δουλειά σου επειδή η γυναικα σου έχει κόμπλεξ;
Αυτό σκέψου.

Όσο για τους μεγαλύτερους μισθούς, θεωρώ οτι δεν εξαρτώνται απο το φύλο αλλά απο το θέμα του thread αυτού: οτι οι γυναίκες δεν έχουν μάθει να "κυνηγούν" μεγάλες θέσεις και μισθούς και αρκούνται στα λίγα και στην ησυχία τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εσύ θα παρατούσες τη δουλειά σου επειδή η γυναικα σου έχει κόμπλεξ;
Αυτό σκέψου.

Όσο για τους μεγαλύτερους μισθούς, θεωρώ οτι δεν εξαρτώνται απο το φύλο αλλά απο το θέμα του thread αυτού: οτι οι γυναίκες δεν έχουν μάθει να "κυνηγούν" μεγάλες θέσεις και μισθούς και αρκούνται στα λίγα και στην ησυχία τους.

Αναλογα την περιπτωση... Δεν μπορω να ειμαι απολυτος σε αυτο το θεμα

Δεν ξερω απο τι εξαρτατε, αλλα στην πραξη το αποτελεσμα ειναι αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ φυσιολογική μια λογική που λέει τι να σκιστώ αν είναι τελικά να τα παρατήσω ή να μείνω στάσιμη λόγω επιθυμίας παιδιού!


Ναι σε αυτό συμφωνώ.....
Παρόλο που ουδέποτε είχα αυτή τη λογική, συμφωνώ με το ότι είναι λογικό κάποια να το βλέπει έτσι.

Ας μην ξεχνάμε ότι αν η επαγγελματική πορεία ενός άντρα ανακόπτεται για το στρατιωτικό 1-2 χρόνια, για τη γυναίκα ανακόπτεται για καμιά επταετία οκταετία αν έχει δύο παιδιά που θέλει να τα ξεπετάξει...

Λία μου, δεν διαφωνώ με όσα λες... και η δική μου μητέρα ελεύθερη επαγγελματίας είναι (καλά και ο πατέρας μου αλλά άσχετο :P ) αλλά στην πραγματικότητα, δεν μπορούσε όταν ήμασταν μωρά ή πολύ παιδιά να δουλέψει με τον τρόπο που άρχισε να δουλεύει όταν εμείς πλέον μεγαλώσαμε....

Δεν έχει σημασία αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας ή όχι όταν ο παιδικός σταθμός κλείνει στις 3.... όταν το σχολείο τελειώνει στις 1.... όταν το παιδί περνάει Ιλαρά ή μαγουλάδες..... όταν σε τελική ανάλυση ο δεσμός του παιδιού με τη μητέρα είναι απ τη φύση ισχυρότερος απ το δεσμό που έχει με τον πατέρα του και είναι και σημαντικότερος (Δεν λέω ότι δεν είναι σημαντικός ο δεσμός με τον πατέρα του)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Παιδιά τι λέτε. Και εγώ αν αναφέρω την δική μου οικογένεια που στηρίζει την άποψη θα έχουμε ένα ιστορικό από οικογένειες!
Η προσωποποιήση δεν είναι επιχείρημα! Η πραγματικότητα είναι αν άνδρας δεν έχει πάει στρατό μάυρο φίδι που τον έφαγε και ότι υπάρχουν δουλειές που απολύουν την γυναίκα όταν μείνει έγκυος!
Τώρα εξαιρέσεις υπάρχουν πάντα!

Το θέμα οι γυναίκες προτιμούν να μεγαλώσουν παιδιά και οι άνδρες να δουλεύουν για να "προσφέρουν" σε συνδυασμό με το πως η κοινωνία αντιμετωπίζει τα δύο φύλλα επαγγελματικά είναι φάβλος κύκλος!!!

Για μένα το βασικότερο όλων είναι η στήριξη του κράτους προς την μάνα-οικογένεια με παιδί ή παιδιά! Στην Ελλάδα που είναι ανέκδοτο για δείτε την υπογεννητικότητα από τότε που η γυναίκα αποφάσισε να κηνυγήσει την επαγγελματική καταξίωση της! Και δείτε και αντίστοιχα σε χώρες του εξωτερικού!
Δεν λέω ότι είναι εύκολο,αλλά αν και το υπερσύνολο μηχανισμός που λέγεται κράτος δεν βοηθά τι να πεις για φιλοδοξίες που απλά είναι όνειρα θερινής νυκτός! Και δεν μιλάμε για λεφτά! Το βασικότερο να απαιτείται παιδικός σταθμός στον χώρο εργασίας ή να παρέχετε σαν επιδότηση, το ωράριο να βολεύει με τους παιδικούς σταθμούς! Αυτά υπάρχουν μόνο για μαντέψτε για την πιο υποπαραγωγική κατηγορία εργαζομένων τους δημόσιους!

Και φανταστείται αυτό συμβαίνει ακόμα και σήμερα ακόμα και όταν η μάνα είναι πιο μορφωμένη!

Έχετε δει την φάση στο Desperate Housewifes πως η πιο επιτυχημένη μάνα άφησε την δουλειά της για να γίνει μάνα στο backgroud story!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αυτά υπάρχουν μόνο για μαντέψτε για την πιο υποπαραγωγική κατηγορία εργαζομένων τους δημόσιους!

Α...είπα να κρατηθώ αλλά δεν μπορώ!Σόρρυ βρε Δεμελένε οκ το δημόσιο ευτυχώς έχει πιο ανθρώπινη μεταχείρηση στο θέμα μητέρα-εγκυμοσύνη!Και όσο αφορά εμένα, χαίρομαι που όταν θελήσω να μείνω έγγυος δεν θα έχω άγχος για το αν θα χάσω την δουλειά μου, πως θα είναι η ασφάλησή μου και πως θα μεταχειριστώ την άδεια μου!

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι επειδή ανήκω στο δημόσιο τα ΞΥΝΩ ΟΛΗ ΜΕΡΑ!Και βασικά επειδή το ακούω συνέχεια...εσύ δημόσιος υπάλληλος είσαι τι σκας ε...για χαλαρώστε λίγο!Έλα εσύ να αντιμετωπήσεις τις καταστάσεις ΠΟΥ αντιμετωπίζω...Που έχω την ευθύνη παιδιών (και όχι άψυχων μηχανημάτων) τα οποία έχουν ψυχολογικές διαταραχές και αυτισμό!΄Ελα να δεις τα χέρια μου πως είναι από τα γδαρσίματα και τις επιθέσεις και είμαι ΜΟΝΟ 23...Έλα να δεις πως είναι 8.00 το πρωί να αντιμετωπίζω κρίση επιληψίας...΄Ελα να δεις παιδί να σου διαλύει την τάξη και να θέτει σε κίνδυνο τις ζωές όλων μας καθώς και την δική της και με ένα ατύχημα μ'έχει πιάσει ο σύλλογος γονέων και με έχει γ@μήσει αν γουστάρει!....Ζήσε εσύ κλάμματα, φωνές, φασαρίες, ξύλο καθημερινά επί 5 ώρες (ναι τόσο δουλεύω) και μετά έλα να μου πεις για το δημόσιο!Όταν μια κρίση της Γωγώς με έβγαζε knock out όλη την υπόλοιπη μέρα...Όταν μια συνάδελφος μου έπαθε θλάση στο λαιμό απο το εν λόγω παιδί και χίλια δυο! Και να έχω την θέση που έχω σπούδασα και πάλεψα γι' αυτό!

Και να σου πω κάτι...περνάω τόσα και το δικαιούμαι!Και στην τελική και πάλι θα δουλεύω με το παιδί μου μωρό...απλά θα έχω καλύτερο ωράριο και αυτό είναι στα συν!

Η κάθε δουλειά έχει τα υπερ και τα κατά...Και στην τελική ποιος θα είναι καλός στην δουλειά του είναι θέμα καθαρά συνείδησης οκ; Κάθε δουλειά έχει τις δικές της δυσκολίες στην τελική....

Και για εμένα η φιλοδοξία μου στο θέμα δουλειάς είναι να είμαι αναγνωρίσημη...Να με θεωρούν από τις καλύτερες στο είδος μου και να με ξέρουν μέσα από την δουλειά μου!Γι'αυτό και δεν δέχομαι στην δουλεία μου καμία κακοπροαίρετη κριτική!Και έχω αφήσει ήδη καλό όνομα στη Πάτρα! Όσο για το που φτάνουν οι δικές μου φιλοδοξίες; Πόλυ πιο πάνω από την δουλειά που κάνω τώρα χωρίς όμως να την αποκλύει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Βικακι μην τα παίρνεις κρανίο...
εσύ και η δουλειά σου ουδεμία σχέση με τους γνωστούς σε όλους μας δημοσίους υπαλλήλους έχεις...
εσύ παίρνεις και λίγα!


έχεις πάει όμως ποτέ σε εφορία να κάνεις καμια δουλειά? :P
έχεις πάει ποτέ να βγάλεις κανα πιστοποιητικό?
έχεις παει ποτέ σε κανα υπουργείο? :P
εκεί..... για αυτούς μιλάμε :P


ΕΣΥ ουδεμία σχέση με αυτούς έχεις κι ας είσαι δημόσιος υπάλληλος :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
ΚΑλά έκανες και κρατίεσαι Βίκυ και θα έπρεπε να κρατηθείς!
Εγώ δεν είπα ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις! Ξέρω και δημόσιους που βαράνε και 12ωρα χωρίς υπερωρίες! Αλλά αυτό δεν αντικατοπτρίζει το σύνολο των ΔΕΚΟ και υπηρεσιών του κράτους. Δεν θα επεκταθώ!

Και πρέπει να ξέρεις ότι οι παροχές που δίνονται στην έγγυο στην γυναίκα είναι στο πνεύμα γεννήστε για να μην πατάτε στην δουλειά! Φυσικά και δεν πρέπει να χάσεις και καμιά την δουλειά της γιατί αποφάσισε να γεννήσει! Αλλά όχι και να το βλέπουμε αφορμή ότι κάνουμε 2 μωράκια και κάνουμε να πατήσουμε 4 χρόνια στην δουλειά μας και να πληρωνόμαστε!
Ναι κάνε και τρία μωρά, φρόντισε την μάνα όσο χρειάζεται, φτοιάξε υποδομές για τα μωρά στους χώρους εργασίας, συγχώρησε την μάνα αν λείπει γιατί το μωρό χρειάστηκε κάτι (να είναι πραγματικό όμως) και ότι άλλο χρειάζεται! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !! Αλλά τι συζητάω. Λαμογίστικες παροχές προς λαμογία!
Βίκυ από τα λεγόμενα σου είσαι εξαίρεση όπως και κάποιοι άλλοι/ες αλλά η γνώμη μου για το δημόσιο δεν αλλάζει!

Δημόσιοι υπάλληλοι θεωρούνται και οι μόνιμοι των σωμάτων ασφαλείας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Αχ ΚΟΥΕ μου...δεν μπορώ...όλο αυτό μου λένε και με κοιτάνε και υποτιμητικά...μμμ...μιλάς κι εσύ....ε...το έχω ακούσει φέτος καθώς άρχισα να δουλεύω δεν ξέρω κι εγώ πόσες φορές :P

Παραδόξως ποτέ δεν είχα πρόβλημα σε εφορίες, υπουργεία, πρωτοβάθμιες :hmm: Το μυστικό είναι απλό...χαμόγελο και πας σε άντρα να σε εξυπηρετήσει :P ;)

Και επειδή και ο ντάντι μου τυχαίνει επίσης να είναι δημόσιος υπάλληλος και έχω δει πως δουλεύει τις υποθέσεις του (δεν θα πω που) και τι τραβάει, πιστεύω ότι είναι στην συνείδηση του καθενός κατά πόσο θα είναι καλός στην δουλειά του ή όχι, όσο αφορά κυρίως το δημόσιο τομέα...Απλά στο ιδιωτικό τομέα υπάρχει ο ανταγωνισμός που δεν μπορείς να εφυσηχαστείς και αναγκαστικά δίνεις τον καλύτερο εαυτό σου...(μπορεί να κάνω λάθος στις εκτιμήσεις μου στον ιδιωτικό γιατι οι δουλειές που έκανα δεν είχαν σχέση με θέσεις σε εταιρίες, σαν ελεύθερος επαγγελματίας ουδέποτε είχα αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
ΚΑλά έκανες και κρατίεσαι Βίκυ και θα έπρεπε να κρατηθείς!Και πρέπει να ξέρεις ότι οι παροχές που δίνονται στην έγγυο στην γυναίκα είναι στο πνεύμα γεννήστε για να μην πατάτε στην δουλειά! Φυσικά και δεν πρέπει να χάσεις και καμιά την δουλειά της γιατί αποφάσισε να γεννήσει! Αλλά όχι και να το βλέπουμε αφορμή ότι κάνουμε 2 μωράκια και κάνουμε να πατήσουμε 4 χρόνια στην δουλειά μας και να πληρωνόμαστε!
Ναι κάνε και τρία μωρά, φρόντισε την μάνα όσο χρειάζεται, φτοιάξε υποδομές για τα μωρά στους χώρους εργασίας, συγχώρησε την μάνα αν λείπει γιατί το μωρό χρειάστηκε κάτι (να είναι πραγματικό όμως) και ότι άλλο χρειάζεται! Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !! Αλλά τι συζητάω. Λαμογίστικες παροχές προς λαμογία!
Βίκυ από τα λεγόμενα σου είσαι εξαίρεση όπως και κάποιοι άλλοι/ες αλλά η γνώμη μου για το δημόσιο δεν αλλάζει!

Πρώτον δεν ξέρω ακριβώς τι μου παρέχει ο νόμος σε περίπτωση εγκυμοσύνης γιατί δεν έχει χρειαστεί να το ψάξω! Από όσο όμως γνωρίζω τέτοιες άδειες 4 χρόνων δεν δίνονται που να βαρέσω τον κ#λο μου κάτω και μιλάω από προσωπική εμπειρία σε συνάδελφο που αναγκαστήκαμε όλοι οι υπόλοιποι να την καλύψουμε όταν έφευγε...και ναι ήταν σημαντικός ο λόγος!

Το ότι το κράτος δεν παρέχει σωστές παροχές στη γυναίκα στον ιδιωτικό τομέα σε καμία περίπτωση δεν ευθύνομαι εγώ που τις έχω! Να γίνουν οι κατάλληλες υποδομές, να αλλάξουν ότι χρειάζεται για να λειτουργήσει σωστά!

Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να διακοπεί η παραγωγικότητα της !:
Όταν υπάρχουν λύσεις δεν κόβεται...και το ξαναλέω είναι στην συνείδηση του καθενός αν θα του κοπεί ή όχι....Δεν γίνεται να απαιτείτε να είμαστε συνέχεια στο ζενιθ της παραγωγής, να γεννάμε, να κρατάμε οικογένεια και να παραμένουμε τοπ! Καντε τις υποδομές σωστά...ούτε επειδή μένουμε έγγυες να επέρχεται απόλυση επειδή η εταιρία δεν μπορεί να πληρώνει την εγγυμονούσα και την άδεια λοχείας από την στιγμή που δεν μπορεί να προσφέρει στην εταιρία!Και υπάρχουν πολλές τέτοιες περιπτώσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
να σου πω εγω που ξέρω όμως.
Η γυναίκα δημόσιος υπάλληλος δικαιούται κοντά στο 18 μηνο απουσία από την δουλειά της λόγω εγκυμοσύνης! Αν το κάνεις δύο παιδιά τότε το 3χρονο το έχεις στάνδαρ Αν βάλεις και τις άδειες....
Αυτά τα ξέρω γιατί με γεμάτα στήθη από περηφάνεια μας τα λέγαν οι μόνιμες που είχαμε στην υπηρεσία μας και που ερχόταν να την πλακώσω στις μπούφλες!Έχουν το ίδιο καθεστώς με τους δημόσιους υπαλλήλους! Άλλωστε δημόσιοι θεωρούνται
Αντί να επιδιώξουν μια πιο μόνιμη και ουσιαστική βοήθεια από το κράτος το μόνο που τους ενδιέφερε ήταν να κωλοβαρέψουν!

Αν εσύ είσαι εντάξει στο επάγγελμα σου τότε ΜΠΡΑΒΟ σου και τα συγχαρητήρια μου(δεν υπάρχει ειρωνία έτσι)! Τώρα άν τα πάρε δώσε που είχε με το δημόσιο ήταν σε μικρές επαρχιακές πόλεις τώρα θα σου πω ευτυχώς την γλύτωσες. Και εγώ είδα διαφορά μεταξύ Πάτρας και Αθήνας παντού στις ΔΕΚΟ! Αλλά η προσωπική μου εμπειρία δεν μπορεί να έρθει σε κόντρα με τον γολγοθά που τραβάει ο μέσος έλληνας στις συνναλλαγές του με το δημόσιο! Ένας λόγος που φτοιαχθήκαν και τα ΚΕΠ έτσι!(στα οποιά δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giannisvitara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο giannisvitara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται CAD/CAM Designer και μας γράφει απο Λυκόβρυση (Αττική). Έχει γράψει 227 μηνύματα.
αν και δεν ήμουν ποτέ φιλόδοξος ενώ είχα πατέρα φιλόδοξο και υψηλοβαθμό στην πολεμική Αεροπορία γουστάρω τρελά τις φιλόδοξές χχμμμμ γυναίκες,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top