Ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε!

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
3. Σκεψου λιγο το παιδακι, δεν γνωριζω τι σχεση εχεις με αυτο το παιδι, αλλα φαντασου τωρα να παντρευτειτε, και μετα απο λιγο καιρο να χωρισετε (που δεν το ευχομαι) πως νομιζεις θα νιωθει αυτο το παιδι; δεν εισε μονο εσυ και ο καλος σου εμπλεκομενοι, ειναι και το παιδι αναμεσα σας.


Καλά όλα τ'άλλα και με βρίσκεις σύμφωνη, αλλά αυτό το εξηγείς λιγάκι; Τι σχέση έχει το παιδί με την θεματοθέτρια; Το παιδί έχει μητέρα. Αν ω μη γένοιτο χωρίσουν, τι επιπτώσεις θα έχει στο παιδί ο χωρισμός του μπαμπά του με την τωρινή γυναίκα του; Με λίγα λόγια δηλαδή, εδώ λες να κοιτάξει το άλλο παιδάκι και να μη σκεφτεί πώς θέλει κι εκείνη να έχει ένα παιδάκι. Η εγώ κατάλαβα λάθος.
Εν πάει περιπτώσει, γενικώς είμαι της άποψης πώς αν ο εν λόγω θέλει συγκατοίκηση μονο και η κοπέλα οικογένεια, γρήγορα θα χωριστούν τα τσανάκια τους (αν ένας εκ των δυο δεν καταπιεστεί να κάνει κάτι που δε θέλει πραγματικά) γιατί πολύ απλά ναι μεν 6 χρόνια, αλλά.. όταν αλλάζουν οι επιθυμίες και δε συμβαδίζουν σε τόσο σοβαρά ζητήματα, τότε αλλάζουν και οι σχέσεις. Τώρα αυτό με τη μητέρα με προβλημάτισε γι'αυτό αναρωτιέμαι αν η μανα θέλει πραγματικά γάμο ή η κοπέλα. Γιατί ενδέχεται η κοπελιά να μη θέλει πραγματικά να κάνει οικογένεια σήμερα. Απο το ποστ της μπερδεύτηκα για το τι θέλει. Σιγουρεύτηκα όμως πως ΤΟΝ θέλει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Όσο για αυτό που λες Ξανθή για το γάμο, ενώ συμφωνώ μαζί σου, θέλω να σε ρωτήσω: ποιος ο λόγος πιστεύεις να παντρευτεί ένας άντρας σήμερα; Εφόσον μπορεί να έχει όποια γυναίκα θέλει και να διασκεδάζει ή και να συζεί μαζί με κάποια. Περιττό να πω ξανά τι θεωρώ οτι φταίει για αυτή την ασυδοσία που επικρατεί σήμερα ε;:whistle:

Αυτό είναι το θέμα..... γιατί να θέλει κάποιος να παντρευτεί όταν τα έχει όλα στο.....πιάτο???

Ξέρω οικογένειες που λένε στα παιδιά τους:

-Στο σπίτι μας θα φέρεις να γνωρίσουμε τη/τον μια/έναν και μοναδική/μοναδικό!!!!!!!!! όχι ξέφραγο αμπέλι!!!!!

Αυτά τα παιδιά τυγχάνουν μεγαλύτερου σεβασμού από την εκάστοτε σχέση τους. Ξέρει ότι αν θέλει να περάσει τον καιρό του μακριά από γονείς και οικογένεια και αν θέλει κάτι πιο σοβαρό οι αρχές που έχει βοηθάνε στο ξεκαθάρισμα.

Είναι ένας λόγος να θέλει να παντρευτεί και να νομιμοποιήσει τη σχέση που λέει ότι είναι σημαντική.

Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι παρέμβαση από γονείς αλλά αμοιβαίος σεβασμός. Παρέμβαση θεωρείται όταν εμπλέκονται στις αποφάσεις και τα θέλω ενός επίσημου ζευγαριού....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Αν θες ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ γάμο μία είναι η λύση τον παρατάς! Υπάρχουν κ αλλού πορτοκαλιές και ελεύθερες από ο,τιδήποτε. Αν δεν καίγεσαι κράτα τον και..... βλέπεις.
Ωστόσο θεωρώ ότι σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να συγκατοικήσεις μαζί του κάποια στιγμή στο μέλλον αν δεν αναμένεται να παντρευτείτε ή, με άλλα λόγια, μην αναλάβεις ΠΟΤΕ τις υποχρεώσεις μιας παντρεμένης (λχ ενδιαφέρον για το παιδί του:blink::knife:) χωρίς να καλυφθείς νομικά από το θεσμό του γάμου.
Αυτά από μένα. Σκέψου σοβαρά τι θες....:)

Παιδιά το πόσο συμφωνώ με την Υπέροχη δεν περιγράφεται.
Ήμουν κι εγώ τέτοια περίπτωση. Πήγα να συγκατοικήσω με τον φίλο μου, με σκοπό να δούμε ότι όλα καλά στη συγκατοίκηση και να παντρευτούμε. Όμως περνούσε ο καιρός και ο καλός μου τίποτα. Μα τίποτα. Εγώ όμως είχα όλες τις υποχρεώσεις του γάμου. Όταν το συζητούσαμε, μου έλεγε ότι δεν θα χε νόημα να παντρευτούμε, γιατί δεν θα άλλαζε τίποτα, και γι αυτό θα μπορούσαμε να το καθυστερήσουμε όσο θέλουμε. Μια μέρα, άρχσια να μαζεύω τα πραγματάκια μου να πάω στη μανούλα μου, και του είπα πως όποτε θα ήταν έτοιμος, θα μου το έλεγε να ξαναγυρίσω. Ε τότε κατάλαβε τι είχε κάνει, και λίγο μετά αρραβωνιαστήκαμε. Το αστείο είναι πως στον αρραβώνα, πέταγε απ την χαρά του. Και ήθελε και όλες τις επισημότητες. Ο γάμος είναι σε λιγότερο από χρόνο. Η τραγική αλήθεια είναι πως οι άντρες βολεύονται. Σε έχουν στο σπίτι, κάνεις όλες τις δουλειές, σε βλέπουν όσο θέλουν, άρα γιατί να παντευτούν? Αφού δεν θα αλλάξει κάτι. Γι αυτό.. Προσοχή στη συγκατοίκηση. Κρύβει κινδύνους!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
ΧΩΡΙΖΩ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Η τραγική αλήθεια είναι πως οι άντρες βολεύονται. Σε έχουν στο σπίτι, κάνεις όλες τις δουλειές, σε βλέπουν όσο θέλουν, άρα γιατί να παντευτούν? Αφού δεν θα αλλάξει κάτι. Γι αυτό.. Προσοχή στη συγκατοίκηση. Κρύβει κινδύνους!!

Συγνώμη αλλά οι άντρες όπως και όλοι οι άνθρωποι βολεύονται γιατί τους βολεύετε εσείς.

Εσύ δηλαδή, που δεν είσαι άντρας (μιας και απ΄ό,τι κατάλαβα από τις περισσότερες εδώ από τις προσωπικές σας ιστορίες οι άντρες είναι αυτοί που δε θέλουν γάμο :sick:) πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Αυτό είναι το θέμα..... γιατί να θέλει κάποιος να παντρευτεί όταν τα έχει όλα στο.....πιάτο???

Ξέρω οικογένειες που λένε στα παιδιά τους:

-Στο σπίτι μας θα φέρεις να γνωρίσουμε τη/τον μια/έναν και μοναδική/μοναδικό!!!!!!!!! όχι ξέφραγο αμπέλι!!!!!

Αυτά τα παιδιά τυγχάνουν μεγαλύτερου σεβασμού από την εκάστοτε σχέση τους. Ξέρει ότι αν θέλει να περάσει τον καιρό του μακριά από γονείς και οικογένεια και αν θέλει κάτι πιο σοβαρό οι αρχές που έχει βοηθάνε στο ξεκαθάρισμα.

Είναι ένας λόγος να θέλει να παντρευτεί και να νομιμοποιήσει τη σχέση που λέει ότι είναι σημαντική.

Αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι παρέμβαση από γονείς αλλά αμοιβαίος σεβασμός. Παρέμβαση θεωρείται όταν εμπλέκονται στις αποφάσεις και τα θέλω ενός επίσημου ζευγαριού....


Εγώ πάντως θα προτιμήσω ως γονιός να φέρνουν κάθε γκόμενο/γκόμενα στο σπίτι μας (και όχι να τρέχουν σε ξένα σπίτια ή ξενοδοχεία/δασάκια/παραλίες κλπ.
Και θα εκτιμήσω περισσότερο τον ακομπλεξάριστο άνθρωπο που δε θα σταθεί σε τέτοια επιφανειακά κατ' εμέ κριτήρια και θα ασχοληθεί με την ουσία αυτού που θέλει να έχει δίπλα του.

Αναρωτιέμαι σ' αυτή την προτίμηση αν θα φέρει αντίρρηση ο μπαμπάς ως προς την κόρη :hmm:συνήθως τους είναι δύσκολο να το φέρουν βόλτα.

Όσο για το βασικό θέμα, η ουσία είναι αν θέλει παιδί και όχι το αν θέλει γάμο.
Ο γάμος δε σημαίνει τίποτα, όπως βολεύονται κάποιοι/ες στη συγκατοίκηση έτσι και χειρότερα βολεύονται και στο γάμο (και συχνά κάνουν και παράλληλη ζωή).
Αν δε θέλει παιδί και εσύ θέλεις το να χωρίσεις και να αναζητήσεις κάτι άλλο μάλλον είναι μονόδρομος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;
Να μεγαλώσει η μπυροκοιλιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Συγνώμη αλλά οι άντρες όπως και όλοι οι άνθρωποι βολεύονται γιατί τους βολεύετε εσείς.

Εσύ δηλαδή, που δεν είσαι άντρας (μιας και απ΄ό,τι κατάλαβα από τις περισσότερες εδώ από τις προσωπικές σας ιστορίες οι άντρες είναι αυτοί που δε θέλουν γάμο :sick:) πιστεύεις δηλαδή ότι με το γάμο πρόκειται να αλλάξει κάτι;

Φυσικά και πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.
Δεν θα αλλάξει στη ζωή μας, αλλά πέρα από την τυπικότητα του θέματος, υπάρχει και το νομικό πράγμα του θέματος.
Εγώ ήδη βλέπω μεγάλη διαφορά και έχω απλά αρραβωνιαστεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Φυσικά και πιστεύω ότι θα αλλάξει κάτι.
Δεν θα αλλάξει στη ζωή μας, αλλά πέρα από την τυπικότητα του θέματος, υπάρχει και το νομικό πράγμα του θέματος.
Εγώ ήδη βλέπω μεγάλη διαφορά και έχω απλά αρραβωνιαστεί.

Όπως;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Ε τότε κατάλαβε τι είχε κάνει, και λίγο μετά αρραβωνιαστήκαμε. Το αστείο είναι πως στον αρραβώνα, πέταγε απ την χαρά του. Και ήθελε και όλες τις επισημότητες. Ο γάμος είναι σε λιγότερο από χρόνο.

Η ώρα η καλή!!!!:flowers:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

Δεν ξέρω πως να στο εξηγήσω, είναι η αντιμετώπιση που έχουν οι συγγενείς του ανθρώπου σου, απέναντί σου.
Πάντα ένιωθα ότι με αγαπούσαν κτλ, απλά τώρα, μέχρι και σε συζητήσεις για περιουσιακά στοιχεία συμπεριλαμβάνομαι.

Το ξέρω ότι ακούγεται ρηχό, ακούγεται σαν η άλλη να είναι προικοθήρας, όμως αυτό δεν έχει καμία σχέση.
Δεν καταλαβαίνω γιατί εγώ θα πρέπει να ζω μια ζωή ως παντρεμένη, και να μην έχω τα ανάλογα προνόμια.

Υπάρχουν πολλά θέματα, της σύνταξης, της ασφάλισης, της νομικής κατοχύρωσης.

Όμως απλά να διευκρινήσω, εγώ δεν ενδιαφέρθηκα ποτέ για τα χρήματα του καλού μου.
Για πολύ καιρό βγαίναμε, και δεν ήξερα καν τί έχει και τί δεν έχει.
Και ούτε που μου πέρασε απ το μυαλό να ρωτήσω.

Όμως ας πούμε το εξής. Είναι μία και είναι ανύπαντρη. Και είναι και μια άλλη παντρεμένη. Πες ότι και οι δύο χάνουν τον άντρα τους. Ε δεν είναι αδικημένη αυτή που θα μείνει στο δρόμο? Γιατί η άλλη θα έχει το σπίτι, τη σύνταξη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα προτιμήσω ως γονιός να φέρνουν κάθε γκόμενο/γκόμενα στο σπίτι μας (και όχι να τρέχουν σε ξένα σπίτια ή ξενοδοχεία/δασάκια/παραλίες κλπ.

Μπορεί να είμαι πολύ συντηρητική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δέχομαι σπίτι κάθε γκόμενο/γκόμενα του παιδιού μου...... Άλλο να πεις μια "καλημέρα, πέρνα να καθήσεις μέχρι να ετοιμαστεί ο ....Γιωργάκης" και άλλο να μπαινοβγαίνει με οικειότητα.

Όσο για τα δασάκια, παραλίες κλπ, υπάρχει η μέση λύση: Σε ενημερώνει το παιδί σου ότι "χρειάζεται το σπίτι" π.χ. 8-10 το βράδυ και ......αδειάζεις τη γωνιά. Λέει όμως στο έτερον ήμισι: Πάμε τώρα γιατί δεν θέλω να δίνω δικαιώματα στους γονείς μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

wonderfool

Νεοφερμένος

Η wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Μπορεί να είμαι πολύ συντηρητική αλλά δεν μπορώ να φανταστώ ότι θα δέχομαι σπίτι κάθε γκόμενο/γκόμενα του παιδιού μου...... Άλλο να πεις μια "καλημέρα, πέρνα να καθήσεις μέχρι να ετοιμαστεί ο ....Γιωργάκης" και άλλο να μπαινοβγαίνει με οικειότητα.

Όσο για τα δασάκια, παραλίες κλπ, υπάρχει η μέση λύση: Σε ενημερώνει το παιδί σου ότι "χρειάζεται το σπίτι" π.χ. 8-10 το βράδυ και ......αδειάζεις τη γωνιά. Λέει όμως στο έτερον ήμισι: Πάμε τώρα γιατί δεν θέλω να δίνω δικαιώματα στους γονείς μου.

είναι θέμα οπτικής.. προτιμώ να έχουν τη σιγουριά του σπιτιού τους και να μη χρειάζεται να μας "ντρέπονται", ούτε να χρειάζεται να μην υπάρχει η οικειότητα στην οποία αναφέρεσαι από τον εκάστοτε Γιωργάκη ή Γεωργία για να έχουν τον απαιτούμενο σεβασμό.
Αυτό με το να ξεσπιτώνομαι λίγο στρουθοκαμηλιστικό μου κάνει.. δεν είναι για μένα.
Πιο πολύ έγνοια θα έχω το να μην κολλήσουν κάτι όπως π.χ. κονδυλώματα από τα οποία δε σε προστατεύει ούτε το προφυλλακτικό παρά για το αν θα μπλέξουν με κάποιον κομπλεξικό που δε θα έχει τον απαιτούμενο σεβασμό απλά και μόνο επειδή θα έχει τη δυνατότητα να βρεθεί με τη φίλη/φίλο του στο πατρικό με τους γονείς..
Ελπίζω όταν με το καλό αποκτήσω παιδιά και φτάσουν σ' αυτό το σημείο να έχει προχωρήσει η ιατρική ένα βήμα παραπάνω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Παιδιά, εχουμε άλλο θέμα για αυτό εδώ: https://www.e-steki.gr/showthread.php?p=3113031
Και το ή παντρευόμαστε ή χωρίζουμε νομίζω πως αμα περάσει η 5ετία αρχίζει σιγά σιγά να μπαίνει στο μυαλό των περισσότερων γυναικών που θέλουν οικογένεια. Αμα πλησιάζει 10ετία δε, ακόμα χειρότερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
Θα σας πω μια ιστορία. Συνέβη σε μία πρώτη ξαδέλφη της μητέρας μου. (Ίσως κάπου να ξαναεχω αναφερθεί σ αυτή τη γυναίκα).

Η ξαδέλφη λοιπόν, όταν ήρθε στην Ελλάδα, γνώρισε έναν τύπο. Ε ερωτεύτηκαν και όλα καλά.
Αυτός είχε παντρευτεί, ήταν στα χωρίσματα, ε χώρισε. Και είχε και ένα παιδάκι.
Περνούσαν τα χρόνια και η ξαδέλφη ήθελε να παντρευτεί.
Να σημειώσω ότι στεκόταν στο πλάι του ως σύντροφός του, τον περιοποιόταν, τον πρόσεχε, πρόσεχε και το παιδί του τις μέρες που έμενε στο σπίτι τους, ουσιαστικά το είχε σαν δικό της παιδί. Όμως ήθελε να κάνει και δικό της. Ε ο σύντροφός της (λίιιγο μεγαλύτερος από εκείνη - περίπου μια 10 ετία), όλο το ανέβαλε. Τη μία της έλεγε ότι φοβάται μήπως το παιδί το πάρει άσχημα και εμφανίσει ψυχολογικά, την άλλη ότι μπορεί το παιδί να το πάρει άσχημα και να μην περάσει στις εξετάσεις, ε να που το παιδί μπήκε στην εφηβεία και δεν κάνει να το προκαλούμε, ε μη σας τα πολυλογώ, το παιδί πήγε φαντάρος και πάλι δεν την παντρεύτηκε γιατί φοβόταν μήπως ταραχτεί το παιδί, και θα ταν και μόνο του στη σκοπιά, και ποιος ξέρει πως θα αντιδρούσε!).
Πέρασαν τα χρόνια, ε η ξαδέλφη έφτασε στα 55. Α. Ξέχασα να σας πω, ότι η ξαδέλφη ενώ στην αρχή έπιασε μια δουλίτσα, μετά ο σύντοφός της δεν ήθελε να δουλεύει. Ουσιαστικά της το επέβαλε αυτό. Για να προσέχει το παιδί του, το σπίτι. Και έτσι έζησε μια ζωή χωρίς πολυτέλειες, όμως είχε το σπίτι που ζούσε και το φαγητό που της πρόσφερε ο "άντρας" της.

Μου λεγε η μαμά μου, ότι όσο περνούσαν τα χρόνια, την τσίγλαγε και της έλεγε "Καλά πότε θα παντρευτείς?".
Εκείνη απαντούσε "Ε σαν παντρεμένοι δεν είμαστε???".

Λοιπόν ο σύντροφός της πέθανε.
Η πρώην γυναίκα του (με τις ευλογίες του γιου του που ήταν κληρονόμος) την πέταξε έξω από το σπίτι, και φυσικά δεν θα πάρει και καμία απολύτως σύνταξη.
Όλη της τη ζωή, δεν έκανε παιδί που τόσο το ήθελε, και τώρα είναι άστεγη, τρώει σε συγγενείς, και δεν έχει αληθινό δικό της άνθρωπο να την προσέξει.

Ε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγώ ήδη βλέπω μεγάλη διαφορά και έχω απλά αρραβωνιαστεί.


ότι πλέον εκτός από το να ακούς για τις εξετάσεις των γονιών σου ακούς και για τις εξετάσεις των γονιών του. Και δεν εννοώ από τον ίδιο εννοώ απευθείας από τους γονείς του μιας και είσαι "της οικογένειας". Α, ναι επίσης προφανώς επειδή είσαι της οικογένειας [και αυτός της δικιάς σου] εννοείται ότι πληθαίνουν οι επισκέψεις για καφέ, φαϊ και γενικώς "μουαμπέτι" με ανθρώπους που υπό νορμάλ συνθήκες -όσο συμπαθείς και να σου είναι- δεν τους έβλεπες πάνω από 5 φορές το χρόνο. Και καλά, άμα είσαι τυχερή και είναι σε καμιά ελληνική επαρχία (νησί ακόμα καλύτερα :P) κάπως το σώζεις. Άμα είναι 2 δήμους παραπέρα δυσκολεύουν τα πράγματα!

Επίσης πλέον εκτός από το να πρέπει να ευχηθείς στον κυρ-Νίκο και την κυρία Σοφία [και φυσικά να πάρεις και ένα δώρο ανεπρόκοπη! :P] έχεις να ευχηθείς και στην αγαπημένη θεία Μαρία (την ύπαρξη της οποία πιθανόν να αγνοούσες μέχρι τον αρραβώνα αλλά μετά θέλει κι αυτή να σε γνωρίσει και φυσικά δεν νοείται να μην την γνωρίσεις!).
Από την άλλη, βέβαια, να λέμε κ του στραβού το δίκιο, σε γιορτές και γενέθλια "Τσιμπάς" περισσότερα (ίσως και καλύτερα) δώρα, τα οποία βέβαια συνηθέστατα 'ξεπληρώνονται' με επίσκεψη στους γονείς (ειδικά άμα είσαι γκαντέμω και μάλλον θα έχεις παιδί στο νηπιαγωγείο μέχρι να δεήσει ο Δίας να ..στείλει τα γενέθλια σου Σ/Κ και άρα να εξαφανιστείς και να καταφέρεις τουλάχιστον την ημέρα να την περάσεις με τον καλό σου και μόνο).

Τι άλλο? Χμμ, αυτά μου'ρχονται έτσι γρήγορα γρήγορα :P
Μάλλον χάνω το concept ε?
Πάντως προσωπικά άμα τα ήξερα όλα αυτά δεν θα αρραβωνιαζόμουν το δηλώνω...
Κατευθείαν για γάμο (μη σας πω γάμο και βαφτίσια να το ξεμπερδεύουμε μια και καλή :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Η Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.
ότι πλέον εκτός από το να ακούς για τις εξετάσεις των γονιών σου ακούς και για τις εξετάσεις των γονιών του. Και δεν εννοω από τον ίδιο εννοώ απευθείας από τους γονείς του μιας και είσαι "της οικογένειας". Α, ναι επίσης προφανώς επειδή είσαι της οικογένειας [και αυτός της δικιάς σου] εννοείται ότι πληθαίνουν οι επισκέψεις για καφέ, φαϊ και γενικώς "μουαμπέτι" με ανθρώπους που υπό νορμάλ συνθήκες -όσο συμπαθείς και να σου είναι- δεν τους έβλεπες πάνω από 5 φορές το χρόνο. Και καλά, άμα είσαι τυχερή και είναι σε καμιά ελληνική επαρχία (νησί ακόμα καλύτερα :P) κάπως το σωζεις. Άμα είναι 2 δήμους παραπέρα δυσκολέυουν τα πράγματα!

Επίσης πλέον εκτός από το να πρέπει να ευχηθείς στον κυρ-Νίκο και την κυρία Σοφία [και φυσικά να πάρεις και ένα δώρο ανεπρόκοπη! :P] έχεις να ευχηθείς και στην αγαπημένη θεία Μαρία (την ύπαρξη της οποία πιθανόν να αγνοούσες μέχρι τον αραββώνα αλλά μετά θέλει κι αυτή να σε γνωρίσει και φυσικά δεν νοείται να μην την γνωρίσεις!).
Από την άλλη, βέβαια, να λέμε κ του στραβού το δίκιο, σε γιορτές και γενέθλια "Τσιμπάς" περισσότερα (ίσως και καλύτερα) δώρα, τα οποία βέβαια συνηθέστατα 'ξεπληρώνονται' με επίσκεψη στους γονείς (ειδικά άμα είσαι γκαντέμω και μάλλον θα έχεις παιδί στο νηπιαγωγείο μέχρι να δεήσει ο Δίας να ..στείλει τα γενέθλια σου Σ/Κ και άρα να εξαφανιστείς και να καταφέρεις τουλάχιστον την ημέρα να την περάσεις με τον καλό σου και μόνο).

Τι άλλο? Χμμ, αυτά μου'ρχονται έτσι γρήγορα γρήγορα :P
Μάλλον χάνω το concept ε?
Πάντως προσωπικά άμα τα ήξερα όλα αυτά δεν θα αρραβωνιαζόμουν το δηλώνω...
Κατευθείαν για γάμο (μη σας πω γάμο και βαφτίσια να το ξεμπερδεύουμε μια και καλή :P)

:D:D:D:D Πλάκα είχε όλο αυτό.. Αλλά μη ξεχνάς και όοοολα τα κοσμήματα που τσιμπήσαμε στον αρραβώνα!!! :D:D:D (Φυσικά κάνω πλάκα, δεν το εννοώ..)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Snow

Νεοφερμένος

Η Snow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 86 μηνύματα.
Θα σας πω μια ιστορία. Συνέβη σε μία πρώτη ξαδέλφη της μητέρας μου. (Ίσως κάπου να ξαναεχω αναφερθεί σ αυτή τη γυναίκα).

Η ξαδέλφη λοιπόν, όταν ήρθε στην Ελλάδα, γνώρισε έναν τύπο. Ε ερωτεύτηκαν και όλα καλά.
Αυτός είχε παντρευτεί, ήταν στα χωρίσματα, ε χώρισε. Και είχε και ένα παιδάκι.
Περνούσαν τα χρόνια και η ξαδέλφη ήθελε να παντρευτεί.
Να σημειώσω ότι στεκόταν στο πλάι του ως σύντροφός του, τον περιοποιόταν, τον πρόσεχε, πρόσεχε και το παιδί του τις μέρες που έμενε στο σπίτι τους, ουσιαστικά το είχε σαν δικό της παιδί. Όμως ήθελε να κάνει και δικό της. Ε ο σύντροφός της (λίιιγο μεγαλύτερος από εκείνη - περίπου μια 10 ετία), όλο το ανέβαλε. Τη μία της έλεγε ότι φοβάται μήπως το παιδί το πάρει άσχημα και εμφανίσει ψυχολογικά, την άλλη ότι μπορεί το παιδί να το πάρει άσχημα και να μην περάσει στις εξετάσεις, ε να που το παιδί μπήκε στην εφηβεία και δεν κάνει να το προκαλούμε, ε μη σας τα πολυλογώ, το παιδί πήγε φαντάρος και πάλι δεν την παντρεύτηκε γιατί φοβόταν μήπως ταραχτεί το παιδί, και θα ταν και μόνο του στη σκοπιά, και ποιος ξέρει πως θα αντιδρούσε!).
Πέρασαν τα χρόνια, ε η ξαδέλφη έφτασε στα 55. Α. Ξέχασα να σας πω, ότι η ξαδέλφη ενώ στην αρχή έπιασε μια δουλίτσα, μετά ο σύντοφός της δεν ήθελε να δουλεύει. Ουσιαστικά της το επέβαλε αυτό. Για να προσέχει το παιδί του, το σπίτι. Και έτσι έζησε μια ζωή χωρίς πολυτέλειες, όμως είχε το σπίτι που ζούσε και το φαγητό που της πρόσφερε ο "άντρας" της.

Μου λεγε η μαμά μου, ότι όσο περνούσαν τα χρόνια, την τσίγλαγε και της έλεγε "Καλά πότε θα παντρευτείς?".
Εκείνη απαντούσε "Ε σαν παντρεμένοι δεν είμαστε???".

Λοιπόν ο σύντροφός της πέθανε.
Η πρώην γυναίκα του (με τις ευλογίες του γιου του που ήταν κληρονόμος) την πέταξε έξω από το σπίτι, και φυσικά δεν θα πάρει και καμία απολύτως σύνταξη.
Όλη της τη ζωή, δεν έκανε παιδί που τόσο το ήθελε, και τώρα είναι άστεγη, τρώει σε συγγενείς, και δεν έχει αληθινό δικό της άνθρωπο να την προσέξει.

Ε όποιος κατάλαβε, κατάλαβε.

Εγω πάντως κατάλαβα...Και μάλιστα πολλά.:hmm:
Gilda μου σου εύχομαι τα καλύτερα.Η ώρα η καλή!!!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demlogic

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Demlogic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η. Έχει γράψει 978 μηνύματα.
:D:D:D:D Πλάκα είχε όλο αυτό.. Αλλά μη ξεχνάς και όοοολα τα κοσμήματα που τσιμπήσαμε στον αρραβώνα!!! :D:D:D (Φυσικά κάνω πλάκα, δεν το εννοώ..)

στα 31 ειναι η καταλληλη ηλικια για σεξ με 18χρονους και εσυ θα παντρευτεις; :worry::mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 8 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top