Tattoo Lady

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Χαιρετίσματα σε όλα τα μέλη!
Με αφορμή το πρώτο μου τατουάζ αποφάσισα να δημιουργήσω αυτό το θέμα, αν και γνωρίζω ότι ήδη υπάρχουν
τουλάχιστον κανα δυο τέτοια θέματα στο e- steki. Ωστόσο, πιστεύω πως η δική μου οπτική γωνία είναι κάπως
διαφορετική, ώστε να μην πείτε πως είναι (και είμαι) μια από τα ίδια. Αρκετά μακρηγόρησα. Λοιπόν, αυτό που
θέλω να θίξω είναι αρχικά κατά πόσο εσείς πιστεύετε ότι είναι ωραίο αισθητικά ένα τατουάζ σε γυναίκες ή άντρες (ο τίτλος
είναι έμπνευση από το ομώνυμο τραγούδι του Rory Gallagher- δεν έχει να κάνει μόνο με γυναίκες το θέμα). Επίσης, αν
θεωρείτε ότι είναι δείγμα "μη σοβαρού" ατόμου (άκουσα διάφορα). Αυτά τα δύο για αρχή. Πιστεύω θα προκύψουν κι άλλα
σημεία μέσα από τη συζήτηση. Περιμένω τη γνώμη σας. Εκφραστείτε ελεύθερα (θετικά και αρνητικά)! :D;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Εγω δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα περι σοβαροτητας.. Δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση αυτο.. Μαρεσουν βασικα και σε γυναικες αλλα σε αντρες παρα πολυ :Ρ Θελω κι εγω να κανω :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kit-kat

Πολύ δραστήριο μέλος

Η kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,739 μηνύματα.
και μένα μ αρέσουν τα tatoo και στα δυο φύλα, αρκεί να μην έχουν γεμίσει όλο το σώμα τους μ αυτά. ένα - δυο πιστεύω ότι είναι αρκετά!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Το θεμα τις σοβαροτιτας ειναι λιγο περιπλοκο, ουσιαστικα ειναι διαφορετικο σε καθε περιπτωση! Υπαρχουν αυτοι που το κανουν επιπολεα, βιαστικα και, συνιθος, σε νεαρη ηλικια και εν τελη δειχνει απλα ανωριμοτιτα, οσοι ομως το αντιμετοπιζουν σοβαρα εχουν πανω του ενα δειγμα του ποσο σοβαρα ατομα ειναι! Για σκεψου το λιγο, ποσο συγκροτιμενος πρεπει να εισαι ωστε να παρεις μια αποφαση που ξερεις οτι δεν θα μπορει να κρυφτει ποτε για ολη σου την ζωη!

Απο εκει και περα ολα ειναι θεμα αισθητικης! Εξαρτατε το συγκεκριμενο τατουαζ πανω στο συγκεκριμενο ατομο και το ποσο καλος ητανε στην δουλεια του ο τατουατζης που το χτυπισε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Το θεμα τις σοβαροτιτας ειναι λιγο περιπλοκο, ουσιαστικα ειναι διαφορετικο σε καθε περιπτωση! Υπαρχουν αυτοι που το κανουν επιπολεα, βιαστικα και, συνιθος, σε νεαρη ηλικια και εν τελη δειχνει απλα ανωριμοτιτα, οσοι ομως το αντιμετοπιζουν σοβαρα εχουν πανω του ενα δειγμα του ποσο σοβαρα ατομα ειναι! Για σκεψου το λιγο, ποσο συγκροτιμενος πρεπει να εισαι ωστε να παρεις μια αποφαση που ξερεις οτι δεν θα μπορει να κρυφτει ποτε για ολη σου την ζωη!

Απο εκει και περα ολα ειναι θεμα αισθητικης! Εξαρτατε το συγκεκριμενο τατουαζ πανω στο συγκεκριμενο ατομο και το ποσο καλος ητανε στην δουλεια του ο τατουατζης που το χτυπισε!
Νομίζω πως τα λες πολύ σωστά φίλε μου! Αυτά σκεφτόμουν κι εγώ...απλά ξέρεις κάνοντάς το δε σκέφτηκα στιγμή ότι θα πουν
"Α η Αθανασία έκανε τατουάζ" = "Δεν είναι καθόλου σοβαρή ως άτομο κ.λπ." γιατί ήταν μια απόλυτα συνειδητή απόφαση και το
σχέδιο καθόλου ποζέρικο ή κάτι που σου δίνει μια συγκεκριμένη ταυτότητα, όπως π.χ. γίνεται αν χτυπήσεις μία πεντάλφα. Απλά μόλις το είδε η γραμματέας της σχολής μου κάνει:"Τατουάζ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Και σε είχα για σοβαρή κοπέλα!" (η απογοήτευση προσωποποιημένη). Τι να πει κανείς??!!

Εγω δεν πιστευω οτι τιθεται θεμα περι σοβαροτητας.. Δεν εχει ΚΑΜΙΑ σχεση αυτο.. Μαρεσουν βασικα και σε γυναικες αλλα σε αντρες παρα πολυ :Ρ Θελω κι εγω να κανω :D

Να κάνεις αν το θες πραγματικά για σένα και όχι για τους άλλους (και όταν έχεις κατασταλάξει φυσικά). Να φροντίσεις να πας
σε κάποιον που να είναι εμπιστοσύνης όσον αφορά την υγειΪνή και το είδος του μελανιού. Αυτά νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ελενη_

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ελενη_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 129 μηνύματα.
Να κάνεις αν το θες πραγματικά για σένα και όχι για τους άλλους (και όταν έχεις κατασταλάξει φυσικά). Να φροντίσεις να πας σε κάποιον που να είναι εμπιστοσύνης όσον αφορά την υγειΪνή και το είδος του μελανιού. Αυτά νομίζω.
Ναι το εχω αποφασισει εδω και χρονια αν και δε νομιζω οτι θα μεινω στο ενα.. Και φυσικα θα το κανω για μενα. Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που κανω οτι αρεσει στους αλλους.. ;)
Ευχαριστω για τη συμβουλη παντως.. Και συμφωνω απολυτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

christinelle

Πολύ δραστήριο μέλος

Η christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.
Αν έχει στο πρόσωπο, υπάρχει λίγο ένα θεματάκι σοβαρότητας. Οπως και αν είναι πολύ κακοφτιαγμένο και κάνει μπαμ ότι έχει γίνει ερασιτεχνικά σε σπίτι. Επίσης, όπως με το ντύσιμο, μπορείς να καταλάβεις πολλά από ένα τατουάζ για τον άλλο. Τώρα το ωραίο είναι σχετικό. Ας πούμε ωραία είναι τα λουλουδάκια και οι πεταλούδες, αλλά αν τα δω σε κάποια θα σκεφτώ και ότι είναι λίγο πρόβατο χωρίς ίχνος πρωτοτυπίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ναι το εχω αποφασισει εδω και χρονια αν και δε νομιζω οτι θα μεινω στο ενα.. Και φυσικα θα το κανω για μενα. Γενικα δεν ειμαι ανθρωπος που κανω οτι αρεσει στους αλλους.. ;)
Ευχαριστω για τη συμβουλη παντως.. Και συμφωνω απολυτα.

Τίποτα!!!! Χαίρομαι που το ακούω! Έτσι είναι πάντως. Κι εγώ ήδη έχω αποφασίσει για δύο ακόμα. Είναι λίγο δύσκολο να μείνεις στο ένα. Ειδικά όταν κάνεις το πρώτο γιατί βλέπεις ότι δεν είναι κάτι φοβερό, βλέπεις δηλαδή ότι δε θα πεθάνεις κιόλας. Είναι το βάπτισμα του πυρός! Χαχαχα Stay real! Keep rocking! :clapup::D;)

Αν έχει στο πρόσωπο, υπάρχει λίγο ένα θεματάκι σοβαρότητας. Οπως και αν είναι πολύ κακοφτιαγμένο και κάνει μπαμ ότι έχει γίνει ερασιτεχνικά σε σπίτι. Επίσης, όπως με το ντύσιμο, μπορείς να καταλάβεις πολλά από ένα τατουάζ για τον άλλο. Τώρα το ωραίο είναι σχετικό. Ας πούμε ωραία είναι τα λουλουδάκια και οι πεταλούδες, αλλά αν τα δω σε κάποια θα σκεφτώ και ότι είναι λίγο πρόβατο χωρίς ίχνος πρωτοτυπίας.

Συνφωνώ για το κακοφτιαγμένο -αν και αυτό είναι λάθος του tattoo artist- (βέβαια θα μου πεις τα ψάχνουμε αυτά!) και για το πρόσωπο. (Ειδικά στο μάτι...είναι λίγο creepy!) Τώρα ναι λουλουδια και πεταλούδες όπως λες ωραία αλλά κλισέ...Πιστεύω πως ένα τατουάζ για να θες να το χεις πάνω σου για όλη σου τη ζωή πρέπει να είναι κάτι που σε αντιπροσωπεύει και να σημαίνει κάτι για σένα. Δηλαδή θα έκανα και ένα λουλούδι αρκεί να σήμαινε κάτι για μένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Δεν μου αρεσουν καθολου τα τατουαζ.
Καταρχην με παραπεμπουν σε βρωμια.
Κατα δευτερον τι γινεται αν το μετανιωσεις.
Κατα τριτον δε μου αρεσει το στυλακι οσων κανουν που πρεπει σωνει και ντε να το επιδεικνυουν φορωντας τα αναλογα ρουχα.
Και τελος το τατουαζ για μενα εχει μια σοβαρη ιστορια γι αυτον που το κανει.
Πχ φυλακισμενοι, ναυτικοι κτλ
Εκει το δεχομαι.
Ολοι οι αλλοι μου φαινονται ψευδομαγκες και fashion victims.

Πας σε γαμους και βλεπεις τις κοπελες ομορφα ντυμενες, γυρναν την πλατη και βλεπεις πχ μια νεκροκεφαλη.
Δε λεει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cha0s

Περιβόητο μέλος

Ο cha0s αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,404 μηνύματα.
Δεν μου αρεσουν καθολου τα τατουαζ.
Καταρχην με παραπεμπουν σε βρωμια.
Κατα δευτερον τι γινεται αν το μετανιωσεις.
Κατα τριτον δε μου αρεσει το στυλακι οσων κανουν που πρεπει σωνει και ντε να το επιδεικνυουν φορωντας τα αναλογα ρουχα.
Και τελος το τατουαζ για μενα εχει μια σοβαρη ιστορια γι αυτον που το κανει.
Πχ φυλακισμενοι, ναυτικοι κτλ
Εκει το δεχομαι.
Ολοι οι αλλοι μου φαινονται ψευδομαγκες και fashion victims.

Πας σε γαμους και βλεπεις τις κοπελες ομορφα ντυμενες, γυρναν την πλατη και βλεπεις πχ μια νεκροκεφαλη.
Δε λεει.

Πόσο δίκιο παίζει να έχεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Η Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,829 μηνύματα.
Εμένα δε μου αρέσουν, δε ξέρω στο μέλλον αν αλλάξω γνώμη, προς το παρόν λέω "μακρυά".
Τους λόγους που κάποιος κάνει τατουαζ δεν μπορούμε να τους ξέρουμε, δεν υπάρχει νόμος, ο καθένας όπως το σκέφτεται, άλλος νιώθει ότι είναι μόδα, άλλος επειδή θέλει να στείλει κάποιο μήνυμα και άλλος για να ξεσπάσει
Γνωρίζω γυναίκα που πάτησε μια ατάκα τατουάζ όταν βγήκε το διαζύγιο της,
έτσι γιατί της την βάρεσε, γιατί ήθελε να ανανεωθεί, ένιωσε ελεύθερη,
και ότι μπορεί να παίρνει αποφάσεις πλέον μόνη της,
επίσης ξέρω άντρα που βάρεσε τατουαζ το όνομα της μάνας του,
που πέθανε από καρκίνο, και τέλος ξέρω μια πολύ γλυκιά μανούλα,
που βάρεσε το όνομα του παιδιού και του άντρα της.
(όσο και αν την αγαπάω, απορώ αν χωρίσει τι θα κάνει; Και προσωπικά, αν η μάνα μου είχε τατουαζ το όνομα μου, ε θα ξενέρωνα κάπως, δεν θα μου άρεσε καθόλου :/)

Όπως αγαπάει ο καθένας ρε παιδιά :P
Πάντως από το κύκλο μου παρατηρώ πως αν κάνεις την αρχή δύσκολα σταματάς, πολλοί είναι αυτοί που σκέφτονται να χτυπήσουν ένα ακόμη, και ακόμη πιο πολλοί που έχουν πει 100 φορές "ένα ακόμη θα κάνω και μετά τέλος", αλλά αυτό το τέλος δεν έρχεται :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν μου αρεσουν καθολου τα τατουαζ.
Καταρχην με παραπεμπουν σε βρωμια.
Κατα δευτερον τι γινεται αν το μετανιωσεις.
Κατα τριτον δε μου αρεσει το στυλακι οσων κανουν που πρεπει σωνει και ντε να το επιδεικνυουν φορωντας τα αναλογα ρουχα.
Και τελος το τατουαζ για μενα εχει μια σοβαρη ιστορια γι αυτον που το κανει.
Πχ φυλακισμενοι, ναυτικοι κτλ
Εκει το δεχομαι.
Ολοι οι αλλοι μου φαινονται ψευδομαγκες και fashion victims.

Πας σε γαμους και βλεπεις τις κοπελες ομορφα ντυμενες, γυρναν την πλατη και βλεπεις πχ μια νεκροκεφαλη.
Δε λεει.


Κατσε γιατι μαλλον εχεις παρει πολυ φορα!:P:D

1)Βρωμια γιατι; Πως το συνδεεις με το τατουαζ;

2) Αυτος ειναι ενας απο τους λογους για τους οποιους πρεπει εισαι πολυ σιγουρος και που δεν πρεπει τατου να γινονται επιπολεα

3) Αν δεις εναν ανθρωπο που φοραει αμανικη και εχει τατοο στο μπρατσο θα θεωρισεις φοραει την αμανικη επειδη εχει τατου, αν τον δεις ομως με t-shirt η με μακρυμανικο δεν θα καταλαβεις καν οτι εχει ταττου! Μηπος λοιπον βιαζεσε να βγαλεις ενα συγμπερασμα εκει; Μπορει απλα να ετυχε την συγκεκριμενη μερα! Δεν νομιζω πως αυτοι που μονιμος ντυνονται ετσι ωστε να φαινονται τα τατου τους.
Επισης, το τατου ειναι και αυτο μια τεχνη, τουλαχιστων για τους περισσοτερους που εχουν, οπως λοιπον εναν πινακα δεν θα τον κρατισεις κρυμενο αλλα θα τον κρεμασεις σε εναν τοιχο, ετσι και το τατου δεν θα κανεις τα παντα για να το κρυψεις.
Ακομα, ναι υπαρχουν τα ψωνια που θα δειχνουν με καθε τροπο το τατου τους, υπαρχουν ομως πολυ περισσοτεροι που δεν θα μαθεις ποτε πως εχουν ενα καπου, γιατι λοιπον να κρινεις τα τατοο και οχι την ηλιθιοτιτα των ανθρωπων που αν δεν ειχαν τατου να δειξουν μπορει να εδειχναν μια μαρκα στην μπλουζα τους η ποιος ξερει τι αλλο;

4)Γιατι ενας ναυτικος εχει καποια παραπανω ιστορια απο καποιων αλλων ανθρωπο; Γιατι μια αλυσιδα με μια αγκυρα να σημενει κατι παραπανω σε εναν ναυτικο απο οτι μια εξισωση σε εναν μαθηματικο, ενα πινελο σε εναν μπογιατζη, μια μελισσα σε εναν μελισσοκομο κλπ;
Μονο ο ναυτικος και ο φυλακισμενος εχουν σοβαρες ιστοριες;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
1)Βρωμια γιατι; Πως το συνδεεις με το τατουαζ;

Δεν ξερω. Πες το και ψυχολογικο.
Θελω το δερμα μου να φαινεται και να ειναι καθαρο. Τα τατουαζ μου φαινονται σαν λεκεδες πανω στο δερμα.


Επισης το γεγονος οτι σε χαραζουν με βελονες και περνανε στο αιμα σου τοσες χρωστικες ουσιες με ενδεχομενο κινδυνο μολυνσης με προ'ι'δεαζει αρνητικα. Οσα μετρα υγιεινης και να παιρνονται, παλι ποτε δεν ξερεις τι γινεται και τι μπορεις να κολλησεις.

Θα μου πεις τωρα, με τοσες αλλες βλαβερες συνηθειες επιβαρυνουμε το σωμα μας οπως πχ το καπνισμα.
Δεν θα εχεις και αδικο.



2) Αυτος ειναι ενας απο τους λογους για τους οποιους πρεπει εισαι πολυ σιγουρος και που δεν πρεπει τατου να γινονται επιπολεα

Ρε Κρονε και 100% να εισαι σιγουρος, αυτο θα ειναι για τη δεδομενη στιγμη.
Ξερεις εσυ πώς θα σου τη δωσει σε 5-10 χρονια;
Τι 5-10;
Πολλα λεω.
Μπορει σε ενα μηνα να στη βιδωσει και να το μετανιωσεις.
Μια μπλουζα παιρνεις και οταν την αγοραζεις εισαι 100% σιγουρος οτι σου αρεσει.
Μετα απο μια βδομαδα τη βαριεσαι.
Που ξερεις δλδ σε τι φαση θα εισαι καθε φορα στη ζωη σου ωστε να παρεις μια τετοια μη αναστρεψιμη αποφαση;

3) Αν δεις εναν ανθρωπο που φοραει αμανικη και εχει τατοο στο μπρατσο θα θεωρισεις φοραει την αμανικη επειδη εχει τατου, αν τον δεις ομως με t-shirt η με μακρυμανικο δεν θα καταλαβεις καν οτι εχει ταττου! Μηπος λοιπον βιαζεσε να βγαλεις ενα συγμπερασμα εκει; Μπορει απλα να ετυχε την συγκεκριμενη μερα! Δεν νομιζω πως αυτοι που μονιμος ντυνονται ετσι ωστε να φαινονται τα τατου τους.

Φαινονται αυτοι που το κανουν επι τουτου.
Ελα τωρα ρε Κρονε.

Επισης, το τατου ειναι και αυτο μια τεχνη, τουλαχιστων για τους περισσοτερους που εχουν, οπως λοιπον εναν πινακα δεν θα τον κρατισεις κρυμενο αλλα θα τον κρεμασεις σε εναν τοιχο, ετσι και το τατου δεν θα κανεις τα παντα για να το κρυψεις.

Ναι ενταξει τεχνη ειναι.
Καμια αντιρρηση.
Να το δειξεις,οκ (τοσος πονος για το τιποτα; )
Εγω παραδεχομαι αυτους που πανε και χτυπανε ολο τους το σωμα με τατουαζ ωστε πλεον να μην εχει μεινει σημειο για σημειο.
Αυτοι οντως το βλεπουν ετσι και μαγκια τους.
Ειναι η γενικοτερη νοοτροπια τους.
Παει η αλλη τωρα και φτιαχνει 3 μικρα αστερακια αναμεσα στα δαχτυλα του χεριου ή στον καρπο και νομιζει οτι κατι εκανε. Ουτε με μεγεθυντικο φακο δε φαινονται.
Κι ετσι νομιζει οτι επαναστατησε.
It's my life. It s now or never! Οπως λεει και Bon.
Ελα μωρε...τωρα.


Ακομα, ναι υπαρχουν τα ψωνια που θα δειχνουν με καθε τροπο το τατου τους,

Κοιτα δεν εχω τιποτα με τα ψωνια.
Κι εγω ψωνιο ειμαι. Για αλλους λογους βεβαια εγω.
Αλλα θελει και λιγο τακτ, αλλιως θα σε παρουν με τις ντοματες.



υπαρχουν ομως πολυ περισσοτεροι που δεν θα μαθεις ποτε πως εχουν ενα καπου

Πιστεψε με και αυτοι με καποιο τροπο θα φροντισουν να το κανουν "ορατο".
Φαινεται στο βλεμμα τους:P.
Σαν να σου λενε "Καπου εχω ενα τατουαζ κρυμμενο στο σωμα μου,αλλα το εκανα για μενα ρε"
Τι λεω???????:blink:
Ουτε εγω καταλαβα τι ειπα τωρα.
Τεσπα, παμε παρακατω.

γιατι λοιπον να κρινεις τα τατοο και οχι την ηλιθιοτιτα των ανθρωπων που αν δεν ειχαν τατου να δειξουν μπορει να εδειχναν μια μαρκα στην μπλουζα τους η ποιος ξερει τι αλλο;

Την ηλιθιοτητα την κρινω σε ολες τις εκφανσεις της.
Ειδικα με τις μαρκες εχω τοποθετηθει σε αλλο θεμα.
Να μην βγω εκτος.


Μονο ο ναυτικος και ο φυλακισμενος εχουν σοβαρες ιστοριες;

Οχι δεν εχουν μονο αυτοι.
Και ο μελισσοκομος, κι ο μαθηματικος, κι εγω, κι εσυ ολο και κατι σημαντικο εχουμε βιωσει στη ζωη μας και θελουμε να το φωναξουμε.

Ομως, συγκρινε εναν ισοβιτη με ενα μελισσοκομο.
Τα ιδια λες θα εχουν να σου πουν;
Αλλη φαση...ο καθενας.

Τεσπα, αυτο που εννοω ειναι πως οπως και να επιλεγεις να εισαι ,
να εισαι γιατι το πιστευεις πραγματικα.
Και να εισαι γνησιος.
Οχι ενα απλο κακεκτυπο .


Πω,πω σταζει χολη αυτο το ποστ μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν ξερω. Πες το και ψυχολογικο.
Θελω το δερμα μου να φαινεται και να ειναι καθαρο. Τα τατουαζ μου φαινονται σαν λεκεδες πανω στο δερμα.


Επισης το γεγονος οτι σε χαραζουν με βελονες και περνανε στο αιμα σου τοσες χρωστικες ουσιες με ενδεχομενο κινδυνο μολυνσης με προ'ι'δεαζει αρνητικα. Οσα μετρα υγιεινης και να παιρνονται, παλι ποτε δεν ξερεις τι γινεται και τι μπορεις να κολλησεις.

Θα μου πεις τωρα, με τοσες αλλες βλαβερες συνηθειες επιβαρυνουμε το σωμα μας οπως πχ το καπνισμα.
Δεν θα εχεις και αδικο.





Ρε Κρονε και 100% να εισαι σιγουρος, αυτο θα ειναι για τη δεδομενη στιγμη.
Ξερεις εσυ πώς θα σου τη δωσει σε 5-10 χρονια;
Τι 5-10;
Πολλα λεω.
Μπορει σε ενα μηνα να στη βιδωσει και να το μετανιωσεις.
Μια μπλουζα παιρνεις και οταν την αγοραζεις εισαι 100% σιγουρος οτι σου αρεσει.
Μετα απο μια βδομαδα τη βαριεσαι.
Που ξερεις δλδ σε τι φαση θα εισαι καθε φορα στη ζωη σου ωστε να παρεις μια τετοια μη αναστρεψιμη αποφαση;



Φαινονται αυτοι που το κανουν επι τουτου.
Ελα τωρα ρε Κρονε.



Ναι ενταξει τεχνη ειναι.
Καμια αντιρρηση.
Να το δειξεις,οκ (τοσος πονος για το τιποτα; )
Εγω παραδεχομαι αυτους που πανε και χτυπανε ολο τους το σωμα με τατουαζ ωστε πλεον να μην εχει μεινει σημειο για σημειο.
Αυτοι οντως το βλεπουν ετσι και μαγκια τους.
Ειναι η γενικοτερη νοοτροπια τους.
Παει η αλλη τωρα και φτιαχνει 3 μικρα αστερακια αναμεσα στα δαχτυλα του χεριου ή στον καρπο και νομιζει οτι κατι εκανε. Ουτε με μεγεθυντικο φακο δε φαινονται.
Κι ετσι νομιζει οτι επαναστατησε.
It's my life. It s now or never! Οπως λεει και Bon.
Ελα μωρε...τωρα.




Κοιτα δεν εχω τιποτα με τα ψωνια.
Κι εγω ψωνιο ειμαι. Για αλλους λογους βεβαια εγω.
Αλλα θελει και λιγο τακτ, αλλιως θα σε παρουν με τις ντοματες.





Πιστεψε με και αυτοι με καποιο τροπο θα φροντισουν να το κανουν "ορατο".
Φαινεται στο βλεμμα τους:P.
Σαν να σου λενε "Καπου εχω ενα τατουαζ κρυμμενο στο σωμα μου,αλλα το εκανα για μενα ρε"
Τι λεω???????:blink:
Ουτε εγω καταλαβα τι ειπα τωρα.
Τεσπα, παμε παρακατω.



Την ηλιθιοτητα την κρινω σε ολες τις εκφανσεις της.
Ειδικα με τις μαρκες εχω τοποθετηθει σε αλλο θεμα.
Να μην βγω εκτος.




Οχι δεν εχουν μονο αυτοι.
Και ο μελισσοκομος, κι ο μαθηματικος, κι εγω, κι εσυ ολο και κατι σημαντικο εχουμε βιωσει στη ζωη μας και θελουμε να το φωναξουμε.

Ομως, συγκρινε εναν ισοβιτη με ενα μελισσοκομο.
Τα ιδια λες θα εχουν να σου πουν;
Αλλη φαση...ο καθενας.

Τεσπα, αυτο που εννοω ειναι πως οπως και να επιλεγεις να εισαι ,
να εισαι γιατι το πιστευεις πραγματικα.
Και να εισαι γνησιος.
Οχι ενα απλο κακεκτυπο .


Πω,πω σταζει χολη αυτο το ποστ μου.

1)Κοιταξε, το τατουαζ δεν βρωμιζει το δερμα, σε καμια περιπτωση! Νομιζω πως το καταλαβενεις αυτο, το πως σου φαινετε απο μακρια ειναι μια αλλη υποθεση και εχει να κανει με την προσωπικη σου αντιληψη.
Οσο για το τρυπιμα, αν στο κανει σωστος επαγκελματιας δεν υπαρχει ο παραμικρος φοβος για οτιδηποτε και δεν παει τιποτα στραβα. Σαφως υπαρχουν οι οτι να'ναι και ξερω καποιους που εχουν κολισει διαφορα επειδη ο τατουατζης δεν ητανε σωστος, αλλα κυριος γιατι δεν φροντισε να ελενξει τις κινισεις του τατουατζη η ακομα καλητερα να βρει εναν σοβαρο τατουατζη!
Οσο για τις χρωστικες, τα μελανια που κυκλοφορουν πλεων δεν δημιουργουν προβληματα στον οργανισμο. Και δεν ειμαι σιγουρος, αλλα αν δεν κανω λαθος το μελανι δεν παει στο αιμα, αλλα απλα σε κατωτερη στοιβαδα του δερματος.
Δεν θα στο παω στο τσιγαρο, θα στο παω στο οτι οπως καποιοι διαλεγουν να καπνιζουν και να ρισκαρουν την υγεια τους ετσι και καποιοι διαλεγουν να κανουν τατουαζ οπου ολα τα ρισκα ειναι πολυ μικροτερα!

2)Αυτο ειναι το λαθος σου, το συγκρινεις με μια μπλουζα! Ειναι εντελος διαφορετικο πραγμα, εντελος διαφορετικη η φιλοσοφια του και πρεπει να αντιμετωπιζεται αντιστοιχα.
Επειδη ομως δεν ξερεις τι φασεις θα περασεις στο μελλον θα πρεπει να φροντισεις το τατουαζ που κανεις να μην ειναι κατι το οποιο οταν αλλαξεις φαση να το μετανιωσεις!
Εγω προσωπικα θελω να κανω ενα τατου το οποιο το σκεφτομαι απο τα 15 μου περιπου. Δεν το εχω κανει ακομα γιατι μικροτερος δεν μπορουσα να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μετανιωσω την γενικοτερη ιδεα του τατου, οποτε δεν το εκανα και "κλειδωσα" την αποφαση οτι θα το κανω περσυ τετια εποχη. Παρολα αυτα δεν το εχω κανει εδω και εναν χρονο για δυο λογους, ο ενας ειναι ο οικονομικος καθως το συγκεκριμενο θα κοστισει μερικες εκατονταδες ευρο και ο δευτερος και πιο ουσιαστικος ειναι οτι δεν ξυπνας ενα πρωΐ και βαρας τατου, το περνας πρωτα απο τον ελενχο του αν πραγματικα το θες.
Και γιατι θεωρω πως δεν θα το μετανιωσω ποτε; Γιατι ειναι κατι το οποιο δεν συνδεετε με φαση, με συναισθηματα η με κατι τετιο, ειναι κατι το οποιο ειναι μερος του ευατου μου και δεν μπορει να παψει ποτε να ειναι, οσο και αν αλλαξω.
Σαφως εγω σου μιλαω για ατομα που αντιμετωπιζουν το θεμα με εναν αντιστοιχο τροπο, και οχι για τις χαζογκομενες που βαρανε ενα αστερακι αναμεσα στα δαχτυλα οπως λες και αλλες τετιες περιπτωσεις.

3) Πως εισαι τοσο σιγουρη οτι καποιος που δεν παει το μυαλο σου δεν εχει;
Μπαινεις σε μια τραπεζα, σε υποδεχεται ο ευγενικοτατος ταμιας με το πουκαμισο και την γραβατα, σε εξυπιρετει αριστα, παντα με χαμογελο. Παει το μυαλο σου οτι εχει 5-6 τατου;
Μπαινεις σε ενα ιατριο και βλεπεις εναν γιατρο οπως ολοι οι αλλοι γιατροι, φανταζεσαι οτι η πλατη του ειναι γεματι μελανι;
Αφηνεις το παιδι σου στο σχολικο, ο οδηγος ειναι ενας καθημερινος ανθρωπος, με πουκαμισο του βρεφονηπιακου σταθμου, καλοχτενισμενος κλπ. Φανταζεσαι πως ενας δρακος σκαρφαλωνει απο το ποδι του μεχρι την μεση του;

4) Για τα χαζα τατουαζακια συμφωνω! Εγω σου μιλαω γενικος για αυτους που αντιμετωπιζουν το θεμα σοβαρα και οχι με αστερακια, ενα κυκλακι γυρο απο το μπρατσο και αλλα τετια, ισα-ισα να δειξουμε οτι ειμαστε cool...

5)Ασε τον ισοβητη για λιγο, ναι αλλη φαση η φυλακες. Βεβαια δεν ξερεις τι μπορει να εχει κανει ο μελισσοκομος και να μην τον εχουν πιασει...! :P
Αλλα πραγματικα θελω να μου πεις για τον ναυτικο! Γιατι ο ναυτικος ειναι λογικο να κανει τατουαζ; Πραγματικα δνε μπορω να το καταλαβω και εχω περασει και απο ναυτικη σχολη!


Κατα βασην νομιζω συμφωνουμε, εσυ κατακρινεις τα χαζοτατου που κανουν πολυ γιατι ειναι της μοδας, γιατι θελουν να ειναι cool, γιατι νομιζουν πως κανουν καποια επανασταση κλπ.
Απλα μην γινεσαι εχθρικη απεναντι στο τατου, καθως για καθε τετιον βλακα υπαρχουν αλλοι δυο που ξερουν τι κανουν, που ειναι αυτο που κανουν και που το τατου τους δεν ειναι ουτε μοδα, ουτε επανασταση αλλα σταση ζωης και μερος του ευατου τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Immortalia12

Νεοφερμένος

Η Immortalia12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Λοιπόν για να τελειώνουμε ξέρετε ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτών που έχουν και αυτών που δεν έχουν τατουάζ? Ότι οι δεύτεροι κρίνουν τους πρώτους επειδή έχουν και οι πρώτοι δεν κρίνουν τους δεύτερους επειδή δεν έχουν. Δεν είναι βρωμιά. Για τις φακίδες σηλαδή τι θα πεις Ψαραδέλλη? Ότι είναι και αυτές λεκέδες πάνω στο δέρμα? Και οι βελόνες πλέον είναι μιας χρήσης γιατί πρέπει να είμαστε και συνειδητοποιημένοι κάπως. Τώρα αν πέτυχες κάποιον ερασιτέχνη που χρησιμοποιεί την ίδια ξανά και ξανά τι να σου πω. Πάντως και ως πελάτης και ενδιαφερόμενος την ψάχνεις τη φάση. Δεν πας όπου λάχει. Επίσης τα μελάνια είναι υποαλλεργικά. Και το άλλο το σημαντικό πολλά τατουάζ είναι πραγματική τέχνη. Τώρα αν εσένα δε σου αρέσουν, το δέχομαι. Δε δέχομαι όμως να λες ότι είναι βρωμιά. Είναι σα να λες ότι όσοι έχουν τατουάζ είναι βρώμικοι. Καταντάει λίγο ρατσιστικό ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται.

Αν μετανιώσει κανείς για το τατουάζ του είναι βλάκας γιατί σημαίνει ότι δεν έχει την απαραίτητη ωριμότητα για να το κάνει. Επιπλέον θα μπορούσε να το δοκιμάσει πρώτα με χέννα και ούτω καθε εξής. Ελπίζω να με πιάνεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
πολλα τατουαζ ειναι πραγματική τέχνη


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Πας σε γαμους και βλεπεις τις κοπελες ομορφα ντυμενες, γυρναν την πλατη και βλεπεις πχ μια νεκροκεφαλη.
Δε λεει.

στο παραπάνω η αλήθεια είναι ότι έχεις δίκιο...παρ'όλα αυτά, θεωρώ ότι είναι όμορφο να έχει μια κοπέλα ένα διακριτικό ταττού στο λαιμό ή στο χέρι για παράδειγμα και θα το έκανα! :D
τώρα όσον αφορά τους άντρες, μ'αρέσει όταν πρόκειται για ένα ωραίο κι ευρηματικό σχέδιο κι όταν ο ίδιος μπορεί να το υποστηρίξει με το στυλ του γενικότερα! ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ψαραδέλλη

Διάσημο μέλος

Η Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,030 μηνύματα.
Εκφραστείτε ελεύθερα (θετικά και αρνητικά)! :D;)

Λοιπόν για να τελειώνουμε ξέρετε ποια είναι η διαφορά μεταξύ αυτών που έχουν και αυτών που δεν έχουν τατουάζ? Ότι οι δεύτεροι κρίνουν τους πρώτους επειδή έχουν και οι πρώτοι δεν κρίνουν τους δεύτερους επειδή δεν έχουν. Δεν είναι βρωμιά. Για τις φακίδες σηλαδή τι θα πεις Ψαραδέλλη? Ότι είναι και αυτές λεκέδες πάνω στο δέρμα? Και οι βελόνες πλέον είναι μιας χρήσης γιατί πρέπει να είμαστε και συνειδητοποιημένοι κάπως. Τώρα αν πέτυχες κάποιον ερασιτέχνη που χρησιμοποιεί την ίδια ξανά και ξανά τι να σου πω. Πάντως και ως πελάτης και ενδιαφερόμενος την ψάχνεις τη φάση. Δεν πας όπου λάχει. Επίσης τα μελάνια είναι υποαλλεργικά. Και το άλλο το σημαντικό πολλά τατουάζ είναι πραγματική τέχνη. Τώρα αν εσένα δε σου αρέσουν, το δέχομαι. Δε δέχομαι όμως να λες ότι είναι βρωμιά. Είναι σα να λες ότι όσοι έχουν τατουάζ είναι βρώμικοι. Καταντάει λίγο ρατσιστικό ή τουλάχιστον έτσι ακούγεται.

Αν μετανιώσει κανείς για το τατουάζ του είναι βλάκας γιατί σημαίνει ότι δεν έχει την απαραίτητη ωριμότητα για να το κάνει. Επιπλέον θα μπορούσε να το δοκιμάσει πρώτα με χέννα και ούτω καθε εξής. Ελπίζω να με πιάνεις.


Σε πιανω.

Θα μου επιτρεψεις, ομως, να εχω αντιθετη αποψη ε?

:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

xrisopsaro

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 213 μηνύματα.
το θεμα που με καιει,και λεω με καιει γιατι εχω αποφασισει να κανω ενα αλλα δεν εχω λεφτα και τωρα καλοκαιριατικα που να μαζεψεις και επειδη ειχα αποφασισει που θελω να το κανω( στον πηχυ απο τη μεσα μερια) και αυτο ανατραπηκε λογω σχολης (Τμημα Κοινωνικης Εργασιας) και τωρα δεν ξερω που αλλου θελω να το κανω... στο θεμα μας ομως,λατρευω τα τατου και κυριως αυτα που εχουν καποιο νοημα 'η συμβολισμο,το τατου επισης πιστευω πως δεν εχει να κανει με την ποιοτητα του ανθρωπου και ολα τα συναφη που διαβασα και πιο πανω,αλλα ακομη δυστυχως υπαρχουν τα ταμπου.Στη σχολη μου( για να εξηγησω και το παραπανω)) μας εχουν πει οτι απαγορευεται να εχουμε τατου σε εμφανη σημεια γιατι δειχνουμε ετσι στον εξυπηρετουμενο οτι εχουμε αναγκη απο προσοχη και αυτο ειναι επικινδυνο για τη δουλεια μας...Βεβαια υπαρχουν πολλοι κοινωνικοι λειτουργοι που εχουν και τατου και σκουλαρικια ακομη και τζιβες,αλλα για να το λενε μπορει ν εχουν και δικιο...Απλα πιστυω πως το τατου ειναι "κοσμημα" και οπως ολα τα κοσμηματα πρεπει ν φαινεται,δεν ειναι θεμα εντυπωσιασμου 'η οτιδηποτε αλλο...το ρολοι 'η τα σκουλαρικια τα φοραμε δηλ για να εντυπωσιασουμε? ειναι απλα αξεσουαρ...ετσι βλεπω και το τατου,η μονη διαφορα ειναι οτι το τατου ειναι ενα μονιμο αξεσουαρ για αυτο θα πρεπει να ειναι καλοφτιαγμενο και ν εισαι απολυτα σιγουρος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το Τατουαζ δεν είναι σε καμία περιπτωση σωστό ότι και να πει κάποιος και όσο και αν διαφωνήσει.

Και αναλογα με την εικονα του τατουάζ όσες το κάνουν δεν είναι σοβαρές.


Δεν είναι δυνατον σε ηλικία 25 να θέλεις να κάνεις τα τατουαζ και να γεμίσεις το σώμα σου με Ζωγραφικές.

Σε μικρή ηλικία ας πούμε 18,19,20,21 που σε κάποιες μπορεί τα μυαλα να πετάνε να κάνουν τέτοιες Ανοησίες.

Η γυναίκα αν είναι 25 ετων και σε ωριμη ηλικία ακόμα και να κάνει τατουαζ στο σώμα δεν είναι σόβαρη.

Δεν νομίζω ότι αποσκοπεί σε κάτι ή εκφράζει κάποια πράξη.

Είμαι σίγουρος πως αν το Τατουάζ γινει συνήθεια και μόδα στην πλειοψηφία των Ανθρωπων της Ελληνικής κοινωνίας και παντού θα χαθει η Αξία και η Ευπρέπεια της εμφάνισης.

Δεν έχω πρόβλημα να μιλω με Ανθρώπους με Τατουάζ αλλά δεν μου αρέσει πάνω στο σώμα.Και η παραμικρη Ζωγραφική του Τατουάζ ακόμα και πεταλούδα ή αστεράκια να έχει δεν ειναι καθόλου σωστό.

Ο Θεός μας εδωσε το σώμα Καθαρό και όχι να το βλάπτουμε ή να φθείρουμε την εικονα του.

Το λάθος βέβαια ο κάθενας μπορεί να το εκλογικεύει και να το θεωρεί φυσιολογικό.Οι επιλογες πάντα υπάρχουν.

Κάποτε έλεγα ότι όσες κανουν Τατουάζ είναι τσούλες.Αλλαξα γνώμη βέβαια και είπα ότι δεν πρέπει να είμαι απολυτος με τους Ανθρώπους.

Η κοπέλα που κάνει τατουαζ μπορεί να καταλάβει ότι αυτο που έκανε στο σώμα της είναι λάθος και να σβήσει το Τατουάζ

Χαρακτηρισμούς και ταμπέλες δεν πρεπει να βαζουμε στους Ανθρώπους.

Αυτο που λέω ισχυει και στον Αντρα και στην Γυναίκα

Η γυναικα όταν έχει Τατουάζ στο σώμα και έχει και άσχημο Χαρακτήρα εδω φαίνεται ότι εχει έλλειψη σοβαρότητας και Απερίσκεπτη.

Το Τατουάζ στις κοπέλες δεν μου αρέσει καθόλου.

Εγω το θέλω το σώμα καθαρό ,πειράζει ? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top