• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Κλείσιμο ραντεβού με γιατρό ΕΟΠΥΥ ηλεκτρονικά;

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Ερινύς εσύ εισαί γιατρός. Δεν πρέπει να πληρώνεις τπτ. Είναι θέμα δεοντολογίας.

Το ξέρω αυτό και συνήθως δεν πληρώνω από την στιγμή που θα το πω. Δεν είναι μόνο δεοντολογία, είναι και αλληλεγγύη, όλοι περνάμε τα ίδια σκατά :P
Απλά από εμπειρία και την δική μου και των άλλων συμφοιτητών/συναδέρφων, άμα κάποιος είναι τόσο θρασύς να τσεπώνει το 10άρικο του ΕΟΠΥΥ και να ζητάει και άλλα 10 για εικονική εξέταση, και να του πω ότι είμαι γιατρός απλά θα μου κάνει πατ-πατ την πλατούλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
μη κοιτάτε το τζάμπα του εοπυυ αλλά τον καλό ιατρό
fockos, κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, εγώ που άνοιξα και το θέμα:
- έψαχνα έναν συγκεκριμένο γιατρό ΕΟΠΠΥ που μου έχουν συστήσει (οπότε εφόσον δεν τον βρήκα στα online εργαλεία αναζήτησης, έκλεισα το ραντεβού τηλεφωνικά) και
- έψαχνα για δερματολόγο για μια κοκκινίλα που έχω στο πρόσωπο εδώ και καιρό. Δε νομίζω να χρειάζεται να είσαι κανένας φωστήρας ως γιατρός για να το δεις και να πεις μια θεραπεία με κανένα mainstream φάρμακο (εκτός κι αν γελιέμαι κι έχω τίποτα πολύ σοβαρό :eek::eek: )

Δεν έψαχνα καρδιοχειρουργό να κάνω εγχείρηση :D

Θα πάω 3 Νοέμβρη. :)

Κλείσιμο παρένθεσης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
fockos, κανείς δεν μπορεί να διαφωνήσει σε αυτό, ωστόσο στην προκειμένη περίπτωση, εγώ που άνοιξα και το θέμα:
- έψαχνα έναν συγκεκριμένο γιατρό ΕΟΠΠΥ που μου έχουν συστήσει (οπότε εφόσον δεν τον βρήκα στα online εργαλεία αναζήτησης, έκλεισα το ραντεβού τηλεφωνικά) και
- έψαχνα για δερματολόγο για μια κοκκινίλα που έχω στο πρόσωπο εδώ και καιρό. Δε νομίζω να χρειάζεται να είσαι κανένας φωστήρας ως γιατρός για να το δεις και να πεις μια θεραπεία με κανένα mainstream φάρμακο (εκτός κι αν γελιέμαι κι έχω τίποτα πολύ σοβαρό :eek::eek: )

Δεν έψαχνα καρδιοχειρουργό να κάνω εγχείρηση :D

Θα πάω 3 Νοέμβρη. :)

Κλείσιμο παρένθεσης.

:worry:
μια φορά στην ζωή σου θα χρειαστείς ιατρό και δε θα τον έχεις.
Όχι Πέτρο! Να πληρωνεις από τώρα τον γιατρό! Γιατί μια μέρα θα τον χρειαστεις για κάτι σοβαρό και δεν θα τον έχεις! (Λογική fockou)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Σου απάντησα ότι δεν επίπτουν όλες π.χ. τέλος επιτηδεύματος, δαπάνες συνεδρίων, ξενοδοχεία, δαπάνες αυτοκινήτου (70%), parking αυτοκινήτου.

Επίσης συμπλήρωσα ότι υπάρχουν επαγγελματίες που δεν έχουν πολλά έξοδα. Δηλαδή αυτοί τι θα κάνουν; Να αγοράζουν iPhone κάθε χρόνο για να κάνουν απόσβεση; Αυτοί αδικούνται. Ξεχνάς επίσης ότι στις αμοιβές των ελεύθερων επαγγελματιων προστίθεται και το ΦΠΑ κάτι το οποίο δεν γίνεται στους μισθωτούς. Το ΦΠΑ είναι λεφτά που κλέβει το κράτος από τους επιχειρηματίες λες και είναι συνέταιροι και το χειρότερο από όλα είναι ότι το βαφτίζει φόρο του καταναλωτή και όχι φόρο του επιχειρηματία.



Ειμαι υπερ της οριζόντια φορολογίας με συντελεστή που μειώνεται όσο αυξάνεται το εισόδημα.

π.χ. 0 ευρώ αφορολόγητο.
μέχρι 20k - 10% φορολογία
από 20k - 50k - 8% φορολογία
από 50κ - 100κ - 5% φορολογία

Δεν μπορεί αυτός που βγάζει 100.000 να δίνει 45000 και αυτός που βγάζει 10.000 να μην δίνει τίποτα.


καταρχήν μίλησες για ελεύθερους επαγγελματίες γενικός, όχι μόνο για γιατρούς, αλλά και στους γιατρούς είναι αστείο να επικαλείσαι τα συνέδρια - ξενοδοχεία τα οποία όλοι γνωρίζουμε πως καλύπτονται από τις παραϊατρικές, φαρμακευτικές εταιρείες, όσο για το πάρκινγκ..

το φπα το πληρώνει ο επιχειρηματίας γιατί είναι ο εισπράκτορας ανάμεσα στο κράτος και τον πολίτη, το οποίο βέβαια δεν καταβάλει γιατί κανένας δεν κόβει απόδειξη εκτός απο τα σούπερ μάρκετ, και ακόμη όχι μόνο δεν αποδίδει αυτά που εισπράτει από τον καταναλωτή, αλλά παίρνει και επιστροφή φπα από τις αγορές που κάνει.


το παράδειγμά σου είναι ατυχές και αυτό γιατί αυτός που δηλώνει 100.000ε βγάζει 1.000.000ε ενώ ο μισθωτός δεν μπορεί να κρύψει τίποτα και εν πάση περιπτώσει το να υποστηρίζεις πως είναι άδικο ένας να πρέπει να ζήσει με 55.000ε ενώ ένας με 9000ε να είναι δίκαιο με βρίσκει με...απορία.


όσο αφορά τη φορολογία, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν, φορολογούμαστε καθημερινά για όλα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Δήμο, τηλεόραση, τρόφιμα και κοκ. αν θέλουν να πληρώσει το κεφάλαιο παραπάνω, ας επαναφέρουν τον φόρο πολυτελείας, για γιοτ, σπίτια πάνω από 300τμ, αμάξια πάνω από 2000κεκ, πισίνες κοκ.

η φορολογία εισοδήματος μόνο αδικία και φοροδιαφυγή προσφέρει και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
καταρχήν μίλησες για ελεύθερους επαγγελματίες γενικός, όχι μόνο για γιατρούς, αλλά και στους γιατρούς είναι αστείο να επικαλείσαι τα συνέδρια - ξενοδοχεία τα οποία όλοι γνωρίζουμε πως καλύπτονται από τις παραϊατρικές, φαρμακευτικές εταιρείες, όσο για το πάρκινγκ..
Ο μισθωτός έχει 0 αφορόλογητο. Αν μια χρονιά δεν πάει καλά και βγάλει 0 ευρώ αν έχει στη κατοχή του ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι θα πληρώσει 3000 από το πουθενά. Πρόσθεσε σε αυτά αλλά 2000 για την ασφάλεια το τέλος επιτηδευματία.

Υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες που πληρώνουν φόρο με εισοδήματα που δεν έχουν. Στους μισθωτους δεν συμβαίνει αυτό γιατί έχουν την ασπίδα του αφορόλογητου.

το φπα το πληρώνει ο επιχειρηματίας γιατί είναι ο εισπράκτορας ανάμεσα στο κράτος και τον πολίτη, το οποίο βέβαια δεν καταβάλει γιατί κανένας δεν κόβει απόδειξη εκτός απο τα σούπερ μάρκετ, και ακόμη όχι μόνο δεν αποδίδει αυτά που εισπράτει από τον καταναλωτή, αλλά παίρνει και επιστροφή φπα από τις αγορές που κάνει.
Αν δεν δωθούν κίνητρα δεν θα δηλώνει κανένας τπτ και καλά κάνουν. Για να δώσεις κάτι πρεπει να είναι ανταποδοτικό.

To ΦΠΑ είναι λεφτά που παίρνει το κράτος εξαιτίας των υπηρεσιών του επιχειρηματία. Αν όλες οι επιχειρήσεις κλείνανε το κράτος δεν εισέπραττε τπτ. Οι ιατροί δεν έχουν στις υπηρεσίες του αλλά οι υπόλοιπο ελεύθεροι επαγγελματίες έχουμε. Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει στους μισθωτούς. Δηλαδή στους μισθούς/συντάξεις δεν πληρώνει ο εργοδότης το 24% στο κράτος.

το παράδειγμά σου είναι ατυχές και αυτό γιατί αυτός που δηλώνει 100.000ε βγάζει 1.000.000ε ενώ ο μισθωτός δεν μπορεί να κρύψει τίποτα και εν πάση περιπτώσει το να υποστηρίζεις πως είναι άδικο ένας να πρέπει να ζήσει με 55.000ε ενώ ένας με 9000ε να είναι δίκαιο με βρίσκει με...απορία.
Μια χαρά μπορούν οι μισθωτοί να κρύψουν εισοδήματα π.χ. καθηγητές με τα ιδιαίτερα, μισθωτοί που είναι δηλωμένοι με κάποιο ποσο και παίρνουν μαύρα το υπόλοιπο κ.λπ., μαύρη εργασία.

Με την υπερφορολόγηση των ελεύθερων επαγγελματιών δεν τιμωρούνται αυτοί που φοροδιαφεύγουν αλλά αυτοί που δεν φοροδιαφεύγουν.


όσο αφορά τη φορολογία, δεν θα έπρεπε να υπάρχει καν, φορολογούμαστε καθημερινά για όλα, ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Δήμο, τηλεόραση, τρόφιμα και κοκ. αν θέλουν να πληρώσει το κεφάλαιο παραπάνω, ας επαναφέρουν τον φόρο πολυτελείας, για γιοτ, σπίτια πάνω από 300τμ, αμάξια πάνω από 2000κεκ, πισίνες κοκ.

η φορολογία εισοδήματος μόνο αδικία και φοροδιαφυγή προσφέρει και τίποτα άλλο.

O φόρος πολυτελείας είναι ότι πιο ηλίθιο έχει εφευρεθεί πραγματικά και είναι κρίμα να τον υποστηρίζεις. Λες και είναι κακό κάποιος να αγοράσει μια porche ή να φτιάξει μια πισίνα σπίιτι του.

Εγώ έχω την αντίθετη άποψη. Ο φόρος εισοδήματος είναι ο μόνος αντικειμενικός φόρος που υπάρχει (χωρίς τεκμήρια και χωρίς τπτ). Το να φορολογείς ένα σπίτι (ΕΝΦΙΑ) ή ένα αυτοκίνητο που ο αλλος το έχει εδώ και δεκαετίες ενώ πιθανόν να μην μπορεί να αγοράσει το φαί του είναι εγκληματικό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Ο μισθωτός έχει 0 αφορόλογητο. Αν μια χρονιά δεν πάει καλά και βγάλει 0 ευρώ αν έχει στη κατοχή του ένα αυτοκίνητο και ένα σπίτι θα πληρώσει 3000 από το πουθενά. Πρόσθεσε σε αυτά αλλά 2000 για την ασφάλεια το τέλος επιτηδευματία.

Υπάρχουν ελεύθεροι επαγγελματίες που πληρώνουν φόρο με εισοδήματα που δεν έχουν. Στους μισθωτους δεν συμβαίνει αυτό γιατί έχουν την ασπίδα του αφορόλογητου.

ο μισθωτός έχει αφορολόγητο 5600, αν τα τεκμήρια διαβίωσης ξεπερνούν το ποσό αυτό, τότε φορολογείται. ορθά αναφέρεις ότι ο επαγγελματίας ξεκινάει από το μηδέν και φορολογείται για τα τεκμήρια και το τέλος επιτηδεύματος, αλλά πόσοι είναι αυτοί;

δεν γνωρίζω κανέναν, δικηγόρο, πολιτικό μηχανικό, γιατρό κοκ που να είναι σε χειρότερη μοίρα από κάποιον υπάλληλο.

Αν δεν δωθούν κίνητρα δεν θα δηλώνει κανένας τπτ και καλά κάνουν. Για να δώσεις κάτι πρεπει να είναι ανταποδοτικό.

To ΦΠΑ είναι λεφτά που παίρνει το κράτος εξαιτίας των υπηρεσιών του επιχειρηματία. Αν όλες οι επιχειρήσεις κλείνανε το κράτος δεν εισέπραττε τπτ. Οι ιατροί δεν έχουν στις υπηρεσίες του αλλά οι υπόλοιπο ελεύθεροι επαγγελματίες έχουμε. Κάτι αντίστοιχο δεν συμβαίνει στους μισθωτούς. Δηλαδή στους μισθούς/συντάξεις δεν πληρώνει ο εργοδότης το 24% στο κράτος.

το φπα είναι φόρος που πληρώνει ο καταναλωτής στο κράτος, ο επιχειρηματίας δεν έχει κανένα δικαίωμα πάνω σε αυτόν από να τον αποδίδει.
ο μισθωτός κάνει εξαρτημένη εργασία, λειτουργεί κατ εντολή του εργοδότη του ο οποίος είναι και υπεύθυνος για να ορίζει τον τόπο, τον χρόνο και τη μορφή της εργασίας του μισθωτού. ο εργοδότης φυσικά και αποδίδει τον φπα στο κράτος, όχι από τον μισθωτό που έχει στη δούλεψή του αλλά από τα προϊόντα - υπηρεσίες - εμπορεύματα που πουλάει, πχ στο λιανεμπόριο αποδίδουν το φπα των τροφίμων που εσύ αγοράζεις στο κράτος.

οι συντάξεις δεν έχουν φπα γιατί είναι κοινωνική παροχή, οι μισθωτοί γιατί ασκούν εξαρτημένη εργασία, με τους εργοδότες τους να είναι υπόλογοι συναλλαγών.

Μια χαρά μπορούν οι μισθωτοί να κρύψουν εισοδήματα π.χ. καθηγητές με τα ιδιαίτερα, μισθωτοί που είναι δηλωμένοι με κάποιο ποσο και παίρνουν μαύρα το υπόλοιπο κ.λπ., μαύρη εργασία.

Με την υπερφορολόγηση των ελεύθερων επαγγελματιών δεν τιμωρούνται αυτοί που φοροδιαφεύγουν αλλά αυτοί που δεν φοροδιαφεύγουν.

δεν μπορούν να κρύψουν εισοδήματα από την πηγή που πληρώνονται, τώρα αν κάνουν δεύτερη δουλειά ή αν δουλεύουν μαύρα, παρανομούν, για να δηλώνονται όμως μισθωτοί πρέπει να έχουν μία εργασία που να αμοίβονται σύμφωνα με τη νομοθεσία, και από εκεί δεν μπορούν να κρυφτούν. αντίθετα με τους ελεύθερους επαγγελματίες που μπορεί να δηλώνουν 5000ε με ιατρείο στο κολωνάκι και να έχουν 1.000.000ε στην Ελβετία.



O φόρος πολυτελείας είναι ότι πιο ηλίθιο έχει εφευρεθεί πραγματικά και είναι κρίμα να τον υποστηρίζεις. Λες και είναι κακό κάποιος να αγοράσει μια porche ή να φτιάξει μια πισίνα σπίιτι του.

Εγώ έχω την αντίθετη άποψη. Ο φόρος εισοδήματος είναι ο μόνος αντικειμενικός φόρος που υπάρχει (χωρίς τεκμήρια και χωρίς τπτ). Το να φορολογείς ένα σπίτι (ΕΝΦΙΑ) ή ένα αυτοκίνητο που ο αλλος το έχει εδώ και δεκαετίες ενώ πιθανόν να μην μπορεί να αγοράσει το φαί του είναι εγκληματικό.

εδώ συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, δεν βρίσκω κανένα λόγο να φορολογείς εισοδήματα από τη στιγμή που φορολογείς το κάθε τι που προσφέρεις στον πολίτη.
επίσης γι'αυτό μίλησα για φόρο πολυτελείας σε σπίτια πάνω από 300τμ ή αμάξια πάνω από 2000, γιατί για να τα συντηρήσεις πρέπει οπωσδήποτε να έχεις εισοδήματα, ειδάλως πρέπει αναγκαστικά να τα εκποιήσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,779 μηνύματα.
εδώ συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, δεν βρίσκω κανένα λόγο να φορολογείς εισοδήματα από τη στιγμή που φορολογείς το κάθε τι που προσφέρεις στον πολίτη.
επίσης γι'αυτό μίλησα για φόρο πολυτελείας σε σπίτια πάνω από 300τμ ή αμάξια πάνω από 2000, γιατί για να τα συντηρήσεις πρέπει οπωσδήποτε να έχεις εισοδήματα, ειδάλως πρέπει αναγκαστικά να τα εκποιήσεις.
Δηλαδή αντί να τιμωρείς αυτόν που έχει τα λεφτά του στις τράπεζες, τιμωρείς αυτόν που τα επένδυσε και πήρε ένα αυτοκίνητο ή έχτισε ένα σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stitchpunk

Δραστήριο μέλος

Η Eternal Sunshine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 596 μηνύματα.
Δεχοσαστε και φακελακια?

Δεν κατάλαβες το point του fockou. Μην στενοχώριεται το πιθανότερο είναι και ο ίδιος να μην κατάλαβε τι γράφει.

O ΕΟΠΥΥ είναι μια ανεξάντλητη πηγή ασθενών. Όσο κακός ιατρός και να σαι δεν θα μείνεις από ασθενείς. Επίσης η αποζημείωση του ΕΟΠΥΥ για κάθε επίσκεψη είναι αστεία (10 ευρώ). Συνεπώς ένας ασθενής που είναι "ενοχλητικός" παίρνεις 3 η ώρα το πρωί, προσπαθεί να αποφύγει την επίσκεψη και απαιτεί να πάρει θεραπεία από το τηλέφωνο κ.λπ. ο ιατρός τον σουτάρει γιατί δεν θα έχει κανένα κόστος. Όπως είπαμε ο ΕΟΠΥΥ είναι μια ανεξάντλητη πηγή. Ένας ιατρός που δεν είναι στον ΕΟΠΥΥ δεν μπορεί να το κάνει αυτό γιατί δεν έχει μια ανεξάντλητή πηγή ασθενών και κινδυνεύει να βαρά μύγες αν δείξει κακιά συμπεριφορά.

Ένας ιατρός που έτσι και αλλιώς έχει πελατεία ο ΕΟΠΥΥ του κάνει ζημιά. Γιατί να βλέπεις 200 ασθενής για 2000 ευρώ αν μπορείς να βγάλεις το ίδιο ποσό με 50 ασθενείς. Λιγότερη πίεση, λιγότερο ευθήνη καλύτερη ποιότητα ζωής.
Akiko μάλλον εσύ δεν καταλαβες την ερώτηση μου. Μην ανησυχεις, μάλλον κανείς δεν την κατάλαβε! Ευτυχώς ο fockos φρόντισε να μου λύσει την απορία στο άλλο θρεντ. Εγώ ποτέ δεν ρωτησα εαν ζητάει φακελακια, ρωτησα εαν δέχεται. Ο "είμαι αντίθετος στα φακελακια"fockos στο άλλο θρεντ λέει ότι θα πρέπει εθελοντικά να δινουμε το κάτι τις στον γιατρό που μας κάνει την επέμβαση χωρίς να μας τα ζητάει. Το οποίο με βρίσκει αντίθετη. Είναι φακελακι που το καναμε έθιμο, το έχουμε ονομασει δώρο και πλέον το θεωρούμε και αυτονόητο σε πολλές περιπτώσεις. Το ρωτησα αυτό γιατί η λογική του fockou ήταν ακριβώς αυτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
το είπα οχι απο πλευρα ηθικης αλλά απο πλευρά σωστής αντιμετωπισης του ανθρωπου.

Αν δε τον πληρωσεις δε θα σου δωσει το προσωπικό του τηλέφωνο (που έτσι και αλλιώς δεν είναι υποχρεωμένος να το δώσει) και θα πηγαίνεις καθε φορα σε αλλον για την εξελιξη και την αποκατασταση και ότι επείγον προκύψει θα πηγαίνει στα επείγοντα με τις πολυωρες αναμονες.

Όταν ένας ιατρός κάνει σωστα μια διάγνωση και σωσει την ζωή κάποιου, ασχοληθεί με τον ασθενή κλείνοντας ο ίδιος ραντεβού και αφιερώνοντας ώρες για τον ασθενή είναι γαιδουριά ο ασθενης να φύγει χωρίς τοθλαχιστον ένα δώρο ή ενα ευχαριστω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Jon Snow.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Valar Morghulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 225 μηνύματα.
Δηλαδή αντί να τιμωρείς αυτόν που έχει τα λεφτά του στις τράπεζες, τιμωρείς αυτόν που τα επένδυσε και πήρε ένα αυτοκίνητο ή έχτισε ένα σπίτι.


δεν θέλω να τιμωρείται κανένας, ίσα που έχουν τον θαυμασμό μου συτοί που με τις γνώσεις τους και τη δουλειά τους φτάνουν ψηλά. δεν είπα απλά για ένα αμάξι ή για ένα σπίτι, ανέλυσα πιο πάνω, και μη ξεχνάς αυτοί που έχουν λεφτά θέλουν και να τα δείχνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Πέτρο στο λινκ που έδωσες κλείνω ραντεβού σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ εδώ και μήνες και δε χρειάζεται καν να το τυπώσεις. Ξαναδές το, είναι πολύ χρήσιμο. Μήπως έχεις κάποιο adblock και σου κλείνει το παράθυρο; Δεν χρειάζεται κανείς να πληρώνει για να κλείσει ραντεβού. Μπαίνεις, βάζεις τις ώρες και την περιοχή που θες και σου βγάζει τη λίστα των διαθέσιμων ραντεβού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Γεια σου Himela!! :D

Λοιπόν, μόλις το ξανά προσπάθησα μιας που το ανέφερες και βρήκα τι έφταιγε.
1. Μπαίνω στο: https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p
2. Πατάω "Πρόσβαση στην εφαρμογή".
3. Ανοίγει νέο tab στον Firefox όπου βάζω στοιχεία taxisnet (σε αυτό το βήμα όμως, έκλεινα το προηγούμενο παράθυρο γιατί το θεωρούσα άχρηστο... το παίζω και της πληροφορικής τρομάρα μου :redface: :clapup:). Την έχω αυτή τη μανία να μην αφήνω πολλά tabs ανοιχτά. :P
4. Οπότε άφησα ανοιχτό και το προηγούμενο παράθυρο, και αφού έβαλα τα στοιχεία taxisnet, το παράθυρο κλείνει και στο άλλο tab ζητάει ΑΜΚΑ. Οπότε ok. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Γεια σου Himela!! :D

Λοιπόν, μόλις το ξανά προσπάθησα μιας που το ανέφερες και βρήκα τι έφταιγε.
1. Μπαίνω στο: https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p
2. Πατάω "Πρόσβαση στην εφαρμογή".
3. Ανοίγει νέο tab στον Firefox όπου βάζω στοιχεία taxisnet (σε αυτό το βήμα όμως, έκλεινα το προηγούμενο παράθυρο γιατί το θεωρούσα άχρηστο... το παίζω και της πληροφορικής τρομάρα μου :redface: :clapup:). Την έχω αυτή τη μανία να μην αφήνω πολλά tabs ανοιχτά. :P
4. Οπότε άφησα ανοιχτό και το προηγούμενο παράθυρο, και αφού έβαλα τα στοιχεία taxisnet, το παράθυρο κλείνει και στο άλλο tab ζητάει ΑΜΚΑ. Οπότε ok. ;)

Καλέ μου Πέτρο! :kissing:
Ναι αυτό με το παράθυρο που κλείνεις (κι εγώ το είχα κάνει μια φορά και κόντευα να σπάσω το λάπτοπ από τα νεύρα μου) είναι χαζό αλλά αν το μάθεις και δεν το κλείνεις είναι πολύ βολικό. Μάλιστα έτσι βρήκα και κάποιο ΙΚΑ πολύ απομονωμένο και πολύ κοντά στο σπίτι μου το οποίο δεν ήξερα και πήγαινα στο κεντρικό που δεν έχει να παρκάρεις. Ελπίζω να το μάθουν κι άλλοι για να μη θησαυρίζουν τα πενταψήφια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
:bigarmhug
Ναι τέλεια, κι εγώ από εκεί θα κλείνω από 'δω και πέρα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Τι άλλαξε πάλι; :down:
Το https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p δεν μου ανοίγει, ενώ το https://www.e-syntagografisi.gr κάνει ανακατεύθυνση στο https://www.e-prescription.gr

Εκεί κάνω είσοδο στην εφαρμογή αλλά δεν με βάζει.
Μετά πατάω Εγγραφή νέου χρήστη, βάζω στοιχεία taxisnet και μου πετάει μετά την Εξουσιοδότηση ένα κόκκινο error block:
Η διαδικασία ανάκτησης στοιχείων απο το μητρωο του ασφαλιστικου σας φορεα απετυχε! Μπορείτε να επικοινωνήσετε με το Γραφείο Αρωγής Χρηστών στο τηλέφωνο 11 131 για περισσότερες λεπτομέρειες.
:hmm:

Edit: Αχα η εγγραφή νέου χρήστη είναι για γιατρούς, όχι ασθενείς. Οπότε από που κλείνουμε ραντεβού;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εμένα αυτό https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p μού δουλεύει, τώρα το δοκίμασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Τώρα μπαίνει κι εμένα, ευτυχώς. :);)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Loupi

Νεοφερμένος

Ο Loupi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καλησπέρα. Έμπαινα στο https://www.e-syntagografisi.gr/p-rv/p για να κλείνω ραντεβού κάνοντας σύνδεση με τα στοιχεία της ΓΓΠΣ. Τώρα δεν ανοίγει το σάιτ. Δοκίμασα να μπω στο https://www.e-prescription.gr αλλά από ότι διάβασα και σε προηγούμενα posts είναι μόνο για γιατρούς; Έχει απλά θέμα το e-syntagografisi ή αλλάξαν url;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,870 μηνύματα.
Εγώ έκλεισα ακριβώς προχτές ραντεβού μέσω αυτού του λινκ αλλά τώρα που το λές βλέπω οτι όντως δε λειτουργεί.
Forbidden

You don't have permission to access /p-rv/p on this server.
Additionally, a 403 Forbidden error was encountered while trying to use an ErrorDocument to handle the request.


Είτε κατάλαβαν οτι δεν τους συμφέρουν πια τα ηλεκτρονικά ραντεβού είτε άλλαξαν site. Θα δείξει στην πορεία.

Edit: Τώρα ανοίγει @Loupi :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,691 μηνύματα.
Παιδιά παίζει κάποιο σφάλμα με την εφαρμογή για κλείσιμο ηλεκτρονικού ραντεβού εδώ;

Εδώ και πολλές μέρες βάζω στην αναζήτηση για δερματολόγο, σε Περιστέρι, Χαϊδάρι και Αιγάλεω και δεν βρίσκω καν σε εύρος 6 μηνών!! Άλλαξε κάτι; Μήπως είναι deprecated η εφαρμογή πια;
 

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top