[Αρχείο 2018 - 2022] Γενικές σκέψεις για την πολιτική και την επικαιρότητα

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Guest 186240

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσες φορές και να το πεις, δε θα καταφέρεις να πείσεις κανέναν ότι...

Και όμως.Αν πεις κάτι πολλές φορές,αυτό κάποια στιγμή γίνεται πεποίθηση του μέσου πολίτη ακόμα και αν ο πολίτης θεωρεί τον εαυτό του έξυπνο και γνώστη της πολιτικής. Γι'αυτό τα ΜΜΕ ρίχνουν και φτιάχνουν κυβερνήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
ο βασικος στοχος ειναι να παει ο Συριζα στο 12% και οχι στο 20% γιατι δεν εκανε ουτε ενα απο οτι ειπε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
ο βασικος στοχος ειναι να παει ο Συριζα στο 12% και οχι στο 20% γιατι δεν εκανε ουτε ενα απο οτι ειπε.

ΚΕΑ. Υγεία για ανασφάλιστους. Δωρεάν μεταφορές στα ΜΜΜ για ανέργους. Υπήρχαν αυτά πριν τον ΣΥΡΙΖΑ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
ξεχασες του ηλεκτρονικους πληστηριασμους.Καλυτερα εσεις που ειστε συριζα να καταλαβετε κατι οτι εργα βλεπετε γυρω σας εγιναν επι πασοκ και νεας δημοκρατιας ο συριζα δεν θα κανει ποτε τιποτα.Βεβαια μην ξεχναμε οτι ο συριζα αλλαξε τον εκλογικο νομο ωστε να μην σχηματιστει ποτε κυβερνηση.Αυτη ειναι η ψευτοαριστερα που ψηφιζουν μερικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Όσες φορές και να το πεις, δε θα καταφέρεις να πείσεις κανέναν...

Δεν είναι ότι το λέω πολλές φορές. Είναι τα πάμπολλα παραδείγματα που υπάρχουν. Δεν λέω ότι ο φιλελευθερισμός είναι ακροδεξιά τάση. Κάποιοι όμως "νομίζουν" ότι είναι φιλελεύθεροι. :yes:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
και για οσους νομιζουν οτι η αριστερα ειναι λυση,ειδαμε την ιστορικη συγκυρια της αριστερας η οποια το μονο που προσφερε ηταν ο διχασμος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,057 μηνύματα.
ΚΕΑ. Υγεία για ανασφάλιστους. Δωρεάν μεταφορές στα ΜΜΜ για ανέργους. Υπήρχαν αυτά πριν τον ΣΥΡΙΖΑ;

Άσε μας ρε Φώτη. Είχαν τόσα χρόνια (δεκαετίες) να τα κάνουν αυτά αυτοί που υποστηρίζεις και δεν τα έκαναν παρ' όλο που τότε όντως λεφτά υπήρχαν. Τα έτρωγαν σε μίζες βέβαια, δεν τους παρεξηγώ (πολύ...:whistle:). Και τώρα τι να μας πει ο Μητσοτάκης; Αυτά που υπόσχεται τώρα οτι θα κάνει γιατί δεν τα έκαναν τόοοοοσα χρόνια;

Εγώ θέλω από τη μια να βγει ο Μητσοτάκης, να κάνει μηδέν από όσα υπόσχεται να δω τι θα λες. Ε θα λες οτι ο Συριζα κατέστρεψε τη χώρα στα 4 χρόνια όλα κι όλα που ήταν κυβέρνηση και έτσι ο κακομοίρης ο Κούλης ήθελε αλλά δεν μπορούσε το παιδί. Άσε μας ρε Φώτη.:bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 27,270 μηνύματα.
χιμελα μαλλον δεν καταλαβρς καλα εισαι λογικος ανθρωοος το πασοκ πχ δεν εκανε καλα τοσα χρονια πχ μετρο αεροδρομια αυξησεις μισθων?εχει κανει περισσοτερα ο συριζα?Φυσικα και ζεν φταει ο συριζα για την κατασταση αυτη ομως δεν εκαμε τιποτα να την αλλαξει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
Συμφωνώ κι εγώ με αυτό.
Όσο για τη Δημιουργία Ξανά, δεν είναι τίποτα καινούριο, υπάρχουν σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες σχήματα με τέτοιες απόψεις, όπως τα κόμματα "των Ελευθέρων". Ακροδεξιά ως επί το πλείστον. Η μόνη ιδιομορφία της ελληνικής εκδοχής είναι η κλινική περίπτωση του επικεφαλής της που την καθιστά περισσότερο αστεία από επικίνδυνη.

Είναι αλήθεια πως υπάρχουν διάφορα μικρά φιλελεύθερα, ή σχεδόν φιλελεύθερα, κόμματα στην ελλάδα και σε ευρωπαικό επίπεδο. Μετά, όμως, μου γράφεις πως αυτά είναι ακροδεξία. Δεν μπορείς να είσαι ακροδεξιός και φιλελεύθερος. Φυσικά, καλό θα ήταν να ορίσουμε έννοιες όπως «ακροδεξιός» και «αριστερός». Ή μάλλον δεν χρειάζεται να τις ορίσουμε. Αρκεί να δειχτούν μερικά αναγνωριστικά ιδεολογικά σημεία στην ακροδεξία, τα οποία δεν ισχύουν στα φιλελεύθερα κόμματα. Για παράδειγμα, η ομοφοβία δεν υπάρχει σαν κοινή γραμμή στον φιλελεύθερισμό. Ούτε η αντι-μετανάστευση, η φίμωση του λόγου, η «εθνική οικονομία» ή η «εθνική ενότητα και συνέχεια».
Με τον ίδιο τρόπο μπορούμε να δείξουμε πολλά αναγνωριστικά ιδεολογικά σημεία της αριστεράς με τα οποία δεν συμφωνεί ο φιλελεύθερος. Οπότε το περίεργο φιλελεύθερο πλάσμα δεν είναι ούτε δεξιό ούτε αριστερό, πόσο μάλλον ακροδεξιό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akikos

Επιφανές μέλος

Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 11,842 μηνύματα.
ΚΕΑ. Υγεία για ανασφάλιστους. Δωρεάν μεταφορές στα ΜΜΜ για ανέργους. Υπήρχαν αυτά πριν τον ΣΥΡΙΖΑ;

Ιατροφαρμακευτική περίλθαψη θεσπιστηκε από την ΝΔ.
https://www.ygeia360.gr/health-polit...grapse-o-adwnis-anamenetai-h-ypografh-broύtsh

το ίδιο και το κοινωνικό εισόδημα αλληληλεγγύης που η ΝΔ το έλεγε (Ελάχιστο Εγγυημένο Εισόδημα).

Οι δωρεάν μεταφορές για ανέργους είναι έργο του ΣΥΡΙΖΑ αλλα αφορά για τα ΜΜΜ στην Αθήνα. Οι υπόλοιποι έχουν βγει χαμένοι. π.χ. Αν πάρεις προαστιακός από Κιάτο, Κόρινθο, Μέγαρα ενώ προηγουμένως είχες πρόσβαση στο μετρό τώρα πρέπει να πάρεις και εισητήριο στο μετρό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Quoting John:

α) Υψηλές φορολογίες κυρίως σε επαγγελματίες. Πρέπει να μειωθούν άμεσα.
Κευνσιανισμός δηλαδή. Όποιος δεν γνωρίζει για τον Τζων Μέυναρντ Κέυνς, τσεκάρετε εδώ.
Από τον Κέυνς έχει πάρει το όνομά της και η Κεϋνσιανή ρύθμιση, η αναδιανομή δηλαδή μέρους των κερδών του κεφαλαίου στις κατώτερες τάξεις, με τη μορφή κοινωνικών και άλλων παροχών, προκειμένου να αποφεύγεται η κοινωνική δυσαρέσκεια και οι αναταραχές. Μια τέτοια ρύθμιση δεν ήταν ποτέ στόχος του ίδιου του Κέυνς. Ο Κέυνς πρότεινε την άνοδο των δημοσίων δαπανών σε περιόδους κρίσεων για να καλύψουν μέρος του ελλείμματος ζήτησης που - υπό προϋποθέσεις - μπορεί να οδηγήσει την οικονομία μακριά από μια θέση ισορροπίας πλήρους απασχόλησης. Οι δημόσιες δαπάνες μπορεί να ξοδεύονται ως επιδόματα ανεργίας κ.λπ., αλλά ο κύριος στόχος δεν είναι η αναδιανομή αλλά η επανόρθωση της ισορροπίας. Μάλιστα η αύξηση της φορολογίας σε περιόδους κρίσης είναι πλήρως αντίθετη στη νοοτροπία του Κέυνς ο οποίος ζητά αύξηση των ελλειμμάτων στις κρίσεις, τα οποία χρηματοδοτούνται από πλεονάσματα στις καλύτερες εποχές.

~.~
β) Κακό ασφαλιστικό το οποίο αυτή τη στιγμή είναι μια βόμβα που σε μια δυο δεκαετίες θα σκάσει πολύ άσχημα. Να μειωθούν οι συντάξεις άνω των 1000 ευρώ. Ανώτερο πλαφόν σύνταξης 1000 ευρώ εκτός από περιπτώσεις αναπηριών που χρειάζονται να παίρνουν ακριβά φάρμακα. Το κράτος έχει πτωχεύσει δεν μπορούμε να διατηρούμε συντάξεις 1500 ευρώ όταν ο μισθός είναι 500 ευρώ.
Agreed.

γ) Να γίνουν ψηφιακές όλες οι διαδικασίες του δημοσίου.
100% agreed.

δ) Να μειωθεί το κόστος του δημοσίου. Υπάρχουν πολλοί υπάλληλοι, σύμβουλοι κλπ που υποτίθεται κάνουν γραφειοκρατικές δουλειές αλλά αυτοί δεν χρειάζονται πλέον καθώς όταν γίνονται όλα ψηφιακά δεν έχουν λόγο ύπαρξης. Επίσης να τεθεί αξιολόγηση των υπαλλήλων.
Βολέμενοι και βλαμμένοι. ;)

ε) Εξισορρόπηση μισθού δημοσίου και ιδιωτικού τομέα. Ακόμη δεν κατάλαβα πως είναι δυνατόν να πτώχευσε το ελληνικό δημόσιο ωστόσο οι μισθοί των δημοσίων να είναι μεγαλύτεροι.
True.

στ) Μηδενικές εισφορές για νέες επιχειρήσεις μέχρι να βγάλουν κέρδος όσο και το όριο του αφορολογήτου των μισθωτών. Ακόμη και εγώ που σκεφτόμουν να κάνω μια εφαρμογή να παίξω στο android store δεν το έκανα γιατί θα έπρεπε να πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου για κάτι από το οποίο δε θα είχα κέρδος. Αυτό σκοτώνει την επιχειρηματικότητα.
Πόσο δηλαδή;

Δευτερεύον σημασίας:

α) Πιστεύω θα πρέπει να μπει οικονομικό κριτήριο στα πανεπιστήμια και όσες οικογένειες βγάζουν εισόδημα μεγαλύτερο από πχ 35 χιλιάδες ευρώ να δίνουν ένα ποσό της τάξης των 200-300 ευρώ το εξάμηνο για σπουδές. Τα πανεπιστήμια δεν έχουν λεφτά ούτε καν καθαρίστριες να συντηρούν. Οικογένειες με τέτοιο εισόδημα δίνουν στα παιδιά τους 200 ευρώ το δίμηνο για μπουκάλια συνήθως οπότε δεν είναι καν πρόβλημα. Ωστόσο πιστεύω θα δώσει λύση σε μικροπροβλήματα που αντιμετωπίζουν τα πανεπιστήμια.
Συμφωνώ απόλυτα ΚΑΙ εδώ.

β) Να επιστραφεί το πεντάευρω στα νοσοκομεία ή να γίνει και δεκάευρω θα έλεγα. Παιδιά και άνεργος να είναι κάποιος, θα βρει πέντε ευρώ να πάει στο νοσοκομείο αν το έχει ανάγκη. Αυτό ωστόσο θα σώσει τα νοσοκομεία τόσο από αχρείαστες επισκέψεις αλλά θα συντηρεί και τον μισθό πολλών ιατρών. Ή αν κάποιος όντως δεν έχει 10 ευρώ να πάει στο νοσοκομείο (αλήθεια φάρμακα πως θα αγοράσει) να τεθεί οικονομικό όριο εισοδήματος κάτω από το οποίο δε θα πληρώνει.
Πές τα.
γ) Να αναδιαμορφωθεί το σύστημα της δικαιοσύνης στην Ελλάδα. Είναι απαράδεκτο να κάνουν 10 χρόνια να λύσουν μια υπόθεση.
Συγκεκριμένα εδώ επειδή ασχολούμαι με τα νομικά/ ανθρωπιστικά και συνεργάζομαι με δικηγόρους άξιους επιστήμονες,
μπορώ να το επιβεβαιώσω. Υποθέσεις είναι μέσα σε κούτες στα δικαστήρια και περιμένουν να περάσουν εξέταση.
Πως να μην πηγαίνει μετά ο κόσμος για προσφυγές στο Ευρωπαικό Δικαστήριο Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων το οποίο θα έχει και περισσότερη διαφάνεια αλλά και αξιοκρατεία?
Μιας και ο κάθε δικαστής εκεί είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του, δεν είναι υπεύθυνο το ECHR για κανέναν από τους δικαστές εκεί.
Ότι κάνουν, θα το υποστούν οι ίδιοι, τέλος.


Κοινωνικά πιστεύω πρέπει να ασκήσουμε μια πιο συντηρητική πολιτική στο θέμα των προσφύγων και να ακολουθήσουμε τις οδηγίες της ΕΕ. Επίσης πρέπει να αποκαταστήσουμε τις σχέσεις μας με την ΕΕ και να δείξουμε μια καλύτερη εικόνα προς τα έξω.
ΝΑΙ!


Τώρα έγραψα λίγο βιαστικά τις σκέψεις μου αλλά πιστεύω ότι πρέπει να επικεντρωθούμε κυρίως στην μείωση της ανεργίας πρώτα και μετά στην αύξηση των μισθών. Δεν μπορεί να υπάρξει αύξηση μισθών όταν δεν υπάρχουν συνθήκες καλής εργασίας και ανάπτυξης.

Λοιπόν παιδιά θεωρώ πως πρέπει να κατέβουμε ΕΜΕΙΣ οι ίδιο ως συνδυασμός στην πολιτική.
Το μόνο που δεν ξέρω είναι οι διαδικασίες που πρέπει να ακολουθηθούν και πόση χρηματοδότηση θα χρειαστεί.

Αντικειμενικά δεν είμαστε τίποτα δευτεράντζες, είμαστε οι περισσότεροι επιστήμονες εδώ μέσα , καταρτισμένοι στο αντικείμενό μας με liberal thoughts σε μερικά ζητήματα και συντηρητικές σε άλλα.

Λοιπόν έχω να πώ, WHY NOT?
Εγώ είμαι στην έδρα Ουνέσκο στα νομικά, αν θέλω κάποια βοήθεια έχω και φίλους νομικούς να μας βοηθήσουν περί διάφορων ζητημάτων, εσείς ως επιστήμονες θα έχετε τον δικό σας κύκλο γνωριμιών.

Άρα, τι περιμένουμε; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

harry akritas

Διάσημο μέλος

Ο harry akritas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,099 μηνύματα.
Δεν είναι ότι το λέω πολλές φορές. Είναι τα πάμπολλα παραδείγματα που υπάρχουν. Δεν λέω ότι ο φιλελευθερισμός είναι ακροδεξιά τάση. Κάποιοι όμως "νομίζουν" ότι είναι φιλελεύθεροι. :yes:

Ορισμένα σημεία της ακροδεξιάς ιδεολογίας που ανήκουν σε αυτά τα φιλελεύθερα κόμματα ή και συγκεκριμένα στη Δημιουργία Ξανά θα ήθελες να αναφέρεις; Και μάλιστα σε τόσο έντονο βαθμό που να τα κάνει εξολοκλήρου ακροδεξιά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Barnabas Collins.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Barnabas Collins. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 132 μηνύματα.
Η διαφορά που κάνει τις ανεπτυγμένες χώρες από τις υποανάπτυκτες, όπως η δική μας ψωροκώσταινα καλή ώρα, είναι ότι τα πολιτικά τους κόμματα γνωρίζουν πότε πρέπει να συμφωνούν μεταξύ τους, γιατί έχουν εθνική συνείδηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnny15

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 12,749 μηνύματα.
Κευνσιανισμός δηλαδή. Όποιος δεν γνωρίζει για τον Τζων Μέυναρντ Κέυνς, τσεκάρετε εδώ.

Όχι απαραίτητα Κευνσιανισμος. Γενικά είναι μεγάλη κουβέντα αλλά πλέον είναι όντως δύσκολα τα πράγματα για τους επαγγελματίες και ειδικά για τους καινούριους. Επίσης υπάρχει πολλή γραφειοκρατία. Θα πρέπει τουλάχιστον η αδύναμη μας οικονομία να μπορεί να ανταγωνιστεί άλλες οικονομίες της ΕΕ. Προφανώς δεν μιλάω για Γερμανία και μεγάλες χώρες αλλά μικρές.

Το παρακάτω είναι ένα βιντεάκι λίγο παρείστικο αλλά αν κάτσεις να το δεις θα καταλάβεις λίγο κάποια πράγματα για το πως έχει η κατάσταση στην Ελλάδα σήμερα.



Καλό βιντεάκι γενικά τους πάω τους socialnerds. Στο τέλος που συγκρίνει την Εσθονία βλέπουμε την τεράστια διαφορά νοοτροπίας που έχουν στο κράτος. Η κατάσταση είναι τραγική. Ξέρω παιδιά που είχαν ιδέες ή που μπορούσαν να εργαστούν αλλά δεν το έκαναν επειδή στο τέλος θα έμπαιναν μέσα! Φαντάσου μόνο πόσες ευκαιρίες χάνονται για ανάπτυξη επιχειρηματικότητας.

Για κοιτάξτε το πινακάκι με τον μέσο μισθό στην Εσθονία σήμερα:



Και κοιτάξτε της Ελλάδας:



Οι μετρήσεις πρέπει να είναι στα μικτά.

Παράλληλα κοιτάξτε τον κατώτατο μισθό Ελλάδας:



Και Εσθονίας:



Επιμείνω περισσότερο οικονομικά επειδή η Ελλάδα δυστυχώς έχει κατεστραμμένη οικονομία. Αν δεν βελτιώσουμε την οικονομία μας δεν πρόκειται να δούμε άσπρη μέρα όσο και αν προσπαθήσουμε. Όταν 1/2 νέους δεν εργάζονται δεν έχουμε μέλλον. Η Εσθονία μάλλον κάνει κάτι σωστά. Για να δούμε την καταγεγραμμένη ανεργία:

Ελλάδα:



Εσθονία:



Δεν ξέρω αν το έχετε καταλάβει αλλά ο μέσος Εσθονός ζει με πολύ καλύτερες συνθήκες από τον μέσο Έλληνα. Θα μου πείτε ναι αλλά η Εσθονία δεν πέρασε τόσο οικονομική κρίση όσο η Ελλάδα. Το οποίο ισχύει αλλά φταίμε εμείς για αυτό. Πάρτε σαν παράδειγμα την Βουλγαρία η οποία αν πηγαίνει έτσι όπως πηγαίνει στο μέλλον θα μας ξεπεράσει και αυτή.

Πλέον με τα ανοιχτά σύνορα εντός Ευρωπαϊκής Ένωσης υπάρχει το εξής πρόβλημα που δεν υπήρχε παλιότερα. Ο κόσμος και οι επιχειρήσεις μπορούν να μεταφέρονται εύκολα. Αυτό σημαίνει ότι αν μια επιχείρηση έχει να αντιμετωπίσει εδώ την τοξικότητα του κράτους (δες αυτό το άρθρο και τα βιντεάκια) μπορεί απλά να πάει στο εξωτερικό και να πει "στο διάολο Ελλάδα!". Σε μια φιλελεύθερη Ευρώπη δεν μπορείς να ασκείς σοσιαλιστική ξενοφοβική πολιτική.

Λέει για παράδειγμα η Himela ναι αλλά ο Συριζα έφερε ΚΕΑ. Και ρωτάω εγώ, τι είναι καλύτερο; Να δίνει λίγο ΚΕΑ, δηλαδή λίγο ψωμί στους ανέργους ο Συριζα, ή θα ήταν καλύτερο να είναι 5% ανεργία και ο καθένας να έχει τη δική του εργασία και να βγάζει μισθό και παράλληλα να συντηρεί την οικονομία της χώρας; Να ξέρετε με Συριζα δε θα δούμε ποτέ ανάπτυξη του ιδιωτικού τομέα. Όσα μέτρα περνάει που είναι "θετικά" για την οικονομία μακροπρόθεσμα να ξέρετε ότι τον αναγκάζουν να τα περάσει. Να σημειώσω βέβαια ότι ο Σαμαράς εφηύρε το κοινωνικό μέρισμα. Δεν ήταν μέτρο του Τσίπρα, απλά το πήρε έτοιμο και το εγκαθίδρυσε.

Προφανώς αυτή είναι η οπτική που έχω για το μέλλον που πρέπει να ακολουθήσει η Ελλάδα. Προφανώς υπάρχει κόσμος εδώ πέρα που διαφωνεί πλήρως (πχ κλεάνθης) και δεν είναι κακό ο καθένας να έχει διαφορετική άποψη. Ωστόσο αναρωτιέμαι, ποια παραδείγματα χωρών έχουν ως χειροπιαστό παράδειγμα που η λογική που θέλουν να ακολουθήσουμε (σκληρός συνδικαλισμός, υψηλές συντάξεις, τοξικότητα στην επιχειρηματικότητα κλπ) απέδωσε καρπούς; Εγώ βλέπω χώρες που πετυχαίνουν και παίρνω το παράδειγμα τους.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Τέλος για τα οικονομικά ας μιλήσω λίγο και για ένα ακόμη θέμα

Αυτό το θέμα που θέλω να μιλήσω είναι η νοοτροπία του κόσμου απέναντι στο δημόσιο. Θα με κατηγορήσουν εδώ πέρα ότι είμαι υπέρ της ιδιωτικοποίησης των πάντων. Όχι, δεν είμαι. Ωστόσο ας δούμε ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα που φαίνεται γιατί ΔΕΝ μπορεί ο Έλληνας να διορθώσει το δημόσιο του.

Δημόσια Πανεπιστήμια Ελλάδας:







Δημόσιο πανεπιστήμιο Αυστρίας:





Η Ελλάδα έχει βαθιά μέσα στην κοινωνία της αναθρεμμένο έναν καρκίνο που νομίζουμε ότι το δημόσιο μας ανήκει. Συνδικαλισμός βολεμένων που λένε ότι αγωνίζονται για τους φτωχούς και τους εργαζομένους, φοιτητικές παρατάξεις που κάνουν πράγματα όπως καταλήψεις και αγώνες για "άσυλο", ένα δημόσιο γεμάτος βολεμένους επί δεκαετίες οι οποίοι ακόμα και να τους αναγκάσεις να στρώσουν το δημόσιο θα απολύσουν τους πάντες πέρα από τα βύσματα.

Έχω συζητήσει ώρες ολόκληρες γύρω από αυτό το θέμα και πραγματικά δεν έχω βρει καμιά αχτίνα που να βγάζει λύση στο θέμα. Ήταν ένας από τους λόγους που ξεκίνησα να πιστεύω ότι πρέπει να πληρώνουμε για τα πανεπιστήμια μας και είμαι υπέρ των ιδιωτικών πανεπιστημίων αν θέλουν να ανοίξουν. Κανονικά είμαι υπέρ των δημοσίων όπως αυτό της Αυστρίας, όμως αυτό ΔΕΝ πρόκειται να γίνει στην Ελλάδα. Το έχω πάρει και το έχω κοιτάξει από πολλές πλευρές. Δεν γίνεται, είμαστε ένα failed state. Έχω κάτσει να συζητήσω με παιδιά γιατί θεωρώ ότι το άσυλο δεν θα έπρεπε να υπάρχει, καθώς αντικειμενικά κιόλας ΜΟΝΟ αρνητικά φέρνει και δεν έβγαλα άκρη. Στο τέλος ήθελα να χτυπήσω το κεφάλι μου στον τοίχο. Λέει υπάρχει το άσυλο για να μην αυθαιρετεί η αστυνομία μέσα στα πανεπιστήμια και για να μην εμποδίζει την συνδικαλιστική δράση των φοιτητών. Το πίστευαν πάρα πολύ αυτό που έλεγαν.

Το παραπάνω παράδειγμα με τα πανεπιστήμια μπορείτε να το ανάγετε σε όλες τις δημόσιες υπηρεσίες. Είναι τόσο προβληματική η νοοτροπία που είναι πολύ δύσκολο να αλλάξει. Εν τέλει πρέπει να πληρώνουμε βαριά για κάτι για να το σεβόμαστε. Δεν έχω χρόνο να γράψω άλλα αυτή τη στιγμή, πρέπει να πάω για καφέ με παιδί που πήρε πτυχίο σήμερα. Θα ήθελα να δω το input και άλλων πάνω στο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

αυγή όντος

Διάσημο μέλος

Ο Sniffing Joe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Οδηγός ταξί και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,006 μηνύματα.
@Johnny
Πολύ καλό ποστ. Μόλις έμαθα για SocialNerds. Φαίνεται καλό κανάλι, θενξ.
Για τα πανεπιστήμια τα έχουμε πει πολλες φορές, αλλά καλά κάνεις και επαναλλαμβάνεσαι. Ειδικά εδώ, πολλοί κλείνουν τα αφτιά τους. Είναι δύσκολο να απομακρυνθείς από τις παρατάξεις και τα αισθήματα «αδελφότητας» και «ανήκω» που δημιουργούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristaras9

Διάσημο μέλος

Ο xristaras9 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,554 μηνύματα.
Quoting John:


Κευνσιανισμός δηλαδή. Όποιος δεν γνωρίζει για τον Τζων Μέυναρντ Κέυνς, τσεκάρετε εδώ.

Επειδή βέβαια οι οικονομίες σε πολλές δυτικές χώρες είναι ελλειματικές δεκαετίες τώρα ακόμα και στις περιόδους οικονομικής ανάπτυξης είναι δύσκολο η δημοσιονομική τόνωση να καλυφθεί απο τα πλεονάσματα της οικονομικής ανάπτυξης ώστε να μειωθεί το χρέος του κράτος και απλά προσθέτουμε έξτρα χρέη στο κράτος μέχρι να σπάσει η φούσκα και να μας παρασύρει όλους σε μια κρίση χρέους χειρότερη. :whistle: Να μην κρίνω την νομισματική πολιτική που έχει γίνει κουρελόχαρτο απο τις κεντρικές τράπεζες πληθωριστικοποιώντας το νόμισμα που αυτό είναι κλοπή της αξίας των καταθέσεων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Johnny, εξαιρετικό πόστ και συμφωνώ με όλα όσα ανέφερες ανεξαιρέτως!

Σου είχα πεί, από το παρελθόν πως το έχεις πολύ με το Political Science, πρέπει να ψαχτείς περισσότερο.

Στο Πανεπιστήμιο Μακεδονίας για το οποίο κάνω έρευνα ,
έχει κάθε Τετάρτη απόγευμα π.χ. Political Sessions όπου μιλάνε δυο εξαιρετικοί δικοί μας καθηγητές.
Ο ένας έχει σπουδάσει νομικός με ειδίκευση στις διεθνείς σχέσεις και ο δεύτερος έχει εξιδείκευση στην Ευρωπαική Ολοκλήρωση.
Γενικότερα συζητώνται θέματα διεθνούς πολιτικής εκεί, πιάνουν από Trump μέχρι Isis, διασυνοριακές πολιτικές κλπ.

Επίσης το κοινό είναι πάντα αρκετό!
Και αποτελείται κυρίως από : Πολιτικούς επιστήμονες και διεθνολόγους, λιγότεροι δικηγόροι.

Για περισσότερες πληροφορίες, κάνε με άντ στο φβ ή στείλε μου πιμί για να ανταλλάξουμε.

Το θέμα είναι όμως πάλι: τι μπορούμε να κάνουμε εμείς για όλα αυτά τα πράγματα;
Να κατέβουμε στην πολιτική;
Εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα σας το λέω, αρκεί να μάθω κάπως τι συμβαίνει σχετικά με τις χρηματοδοτήσεις κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DumeNuke

Τιμώμενο Μέλος

Ο DumeNuke αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,125 μηνύματα.
Δεν είναι ότι το λέω πολλές φορές. Είναι τα πάμπολλα παραδείγματα που υπάρχουν. Δεν λέω ότι ο φιλελευθερισμός είναι ακροδεξιά τάση. Κάποιοι όμως "νομίζουν" ότι είναι φιλελεύθεροι. :yes:

Με τον ίδιο τρόπο που κάποιοι νομίζουν ότι είναι αντί-φασίστες. Μόνο που εδώ τα παραδείγματα είναι περισσότερα! :cool:

Johny, ωραία τοποθέτηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 190013

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Το πρόβλημα Τζόνι δεν είναι ότι θεωρούμε ότι μας ανήκει το δημόσιο. Όντως μας ανήκει (θα έπρεπε τουλάχιστον). Το πρόβλημα είναι ότι θεωρούμε πως ανήκει μόνο στον εαυτούλη μας.

Χάρη: https://www.vice.com/gr/article/53nwbk/8anos-tzhmeros-o-aiwnios-foithths-ths-fthnhs-proklhshs unplugged

DumeNuke χαίρομαι που συμφωνούμε στον τρόπο, δεν το περίμενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angelique.

Διακεκριμένο μέλος

Η Angelique. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,200 μηνύματα.
Στο ερώτημα για οποίο θα επιμείνω είναι τι πραγματικά κάνουμε για όλα αυτά;

Απλά καθόμαστε στον καναπέ μας και τα λέμε πίσω από ένα pc ή βγαίνουμε έξω και διεκδικούμε αυτό που θέλουμε?


Don't forget,

Behind this Mask there is an idea, Mr. Creedy, and ideas are bulletproof. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top