Τελικά ποια είναι η ισορροπία μεταξύ των φύλων;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Στο video που ακολουθεί έχουμε μια κοπέλα όπου χτυπά τον (ελπίζω) πρώην της επειδή ... την απάτησε. Η κοπέλα ξεφεύγει αρκετά σε σημείο που χρειάζεται η επέμβαση της αστυνομίας (αν και μου μοιάζουν περισσότερο για σεκουριτάδες).

Το περίεργο για εμένα είναι η αντίδραση του άντρα, το ότι δεν αντιδρά δεν πιστεύω ότι το θέμα είναι λόγω αδυναμίας. Σίγουρα δεν είναι ο "βαρύς και ασήκωτος" Άντρας αλλά αν κρίνω από το 1:00-1:10 προφανώς φοβάται ... ακόμη και τις νομικές συνέπειες. Ας σκεφτούμε λίγο, αν βλέπαμε στο δρόμο έναν άνδρα να χτυπάει μια γυναίκα, θα σκεφτόμασταν ότι ο άνδρας είναι σε αυτοάμυνα; Είναι νομίζω κοινώς αποδεκτό στις μέρες μας ότι τις γυναίκες τις χτυπάμε, μας έχουν μιλήσει για την μυική αδυναμία τους.

Μας έχουν μιλήσει για την κοινωνική, και όχι μόνο, αδικία, ότι χρειάζονται την στήριξη μας να παλέψουν για τα αυτονόητα δικαιώματα τους. Πράγματι, πιστεύω τα πράγματα είναι πολύ καλύτερα σε σχέση με άλλες εποχές. Δεν ξέρω αν χρειάζονται και άλλες αλλαγές, αυτές θα μας του πουν αυτό.
΄
Ωστόσο μήπως οι άνδρες θα έπρεπε να αναρωτηθούμε για κάποια πράγματα; Οι γυναίκες μας μιλήσουν πόσο λάθος είναι ασκούμε μυική δύναμη πάνω τους αλλά στις μέρες μας όλο και πιο συχνά βλέπω στο δρόμο γυναίκες σε βία σκηνικά με πρωταγωνιστές (και) γυναίκες. Μόλις είδαμε ένα τέτοιο video. Οι πιθανότητες να αναλάβει ένας χωρισμένος πατέρας την κηδεμονία του παιδιού είναι μηδαμινές. Οι πιθανότητες ένας άτυχος άνδρας να δικαιωθεί από τις άδικες κατηγορίες βιασμού είναι επίσημες μηδαμινές.

Για να μην παρεξηγηθώ, σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρω ότι αυτή την στιγμή υπάρχει αδικία προς τους άντρες. Δεν αναφέρω καν την πιθανότητα να υπάρξει στο άμεσο μέλλον. Έξαλλου το παραπάνω κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Απλά αναρωτιέμαι μήπως πάρα έγινε το έργο του φεμινισμού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
βασικα ειδα τα μονο τα 2 πρωτα λεπτα οπου γινεται κ το ξυλο.
εχω να πω οτι αν ενας αντρας χτυπαγε με το ιδιο μενος μια γυνακα μαλλον δε θα το συζηταγανε κιολας μετα γιατι αυτη θα ειχε καταληξει με κατι ματωμενο, σπασμενο κλπ. (τουλαχιστον εγω που ειμαι small size)
αυτός, αν και ναι τον ξεφτιλισε, ξεφτιλιστηκε κ αυτη, τον χτυπησε.. ε, τλκ δεν εγινε κ τπτ.

τωρα, περα απο αυτό το συγκεκριμενο περιστατικό, πιστευω οτι πρεπει να κανεις πιο συγκεκριμενο το πνευμα και περιεχομενο της ερωτησης σου... εγω βασικα δεν πολυκαταλαβαινω... θες να πεις οτι οι γυναικες ... υπερπροστατευονται ισως από το συστημα και την κοινωνια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Νομίζω οτι το βίντεο μας κάνει τόσο εντύπωση γιατί είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Κατά τα άλλα πιστεύω οτι οι γυναίκες έχουν τρομάξει τους άντρες πάρα πολύ. Ο φεμινισμός νομίζω θα είναι ο λόγος που θα καταστραφεί η γη κι όχι η έλλειψη νερού...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
Η αλήθεια είναι ότι το έργο των γυναικών για τη διεκδίκηση των δικαιωμάτων τους τουλάχιστον σε κάποιες χώρες, πλέον έχει πάρει άλλου είδους διαστάσεις, με αποτέλεσμα πολλές φορές και να τρομοκρατούν τους άντρες, αλλά και συχνά, ας μου επιτραπεί ο όρος, να τους "ευνουχίζουν" και να τους θεωρούν υποχείριά τους...σίγουρα πιστεύω ότι πρέπει να αγωνιζόμαστε ακατάπαυστα για την πολυπόθητη ισότητα με το άλλο φύλο, αλλά νομίζω ότι πρέπει ν'αποφεύγονται κάποιες υπερβολές....ας πούμε αυτό που γίνεται στο βίντεο ξεφεύγει απ'τα όρια του φυσιολογικού....απλά και τα δύο φύλα πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι μόνο με την απόλυτη ισότητα κι εξισορρόπηση, όπως άλλωστε αναφέρει και ο τίτλος, θα μπορέσουμε να συνυπάρξουμε αρμονικά στην κοινωνία και να συμβάλλουμε στην εξέλιξή της!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
iJohnnyCash συμφωνω με τις αποψεις σου.Οχι γιατι τα γραφομενα σου ενδυναμωνοουν τον αντρικο εγγωισμο μου αλλα γιατι μου φαινονται σωστα. Το συστημα και γενικα οι νομοι σε παλαιοτερες εποχες δεν ανεφεραν καν την γυναικα.Καποιες απο αυτες παλεψανε και καταφερανε σπουδαια πραγματα .Ισως το ιδιο θα επρεπε να κανουμε κι εμεις προκειμενου καποιοι νομοι να ερθουν λιγο στα ισα τους.ΔΕν ξερω αν πλεον η γυναικα υπερπροστατευετε 'η οχι απο τους νομους. Αυτο που πιστευω ομως ειναι οτι σε αρκετες περιπτωσεις η γυναικα βρισκεται σε ευνοικοτερη θεση απο εναν αντρα απεναντι στους νομους. Εφερες δυο παραδειγματα που στηριζουν την αποψη μου.Και για να γινω περισσοτερο κατανοητος και οχι παρεξηησιμος θα φερω ενα απλο παραδειγμα.
Μεσα στο χωρο εργασιας σου και πιο συγκεκριμενα στο ασανσερ σου την πεφτει χαλαρα και εντονα η συναδελφος. Εσυ δεν ανταποκρινεσαι και αυτη για χ,ψ λογους σου κανει μυνηση για σεξουαλικη παρενοχληση(!) .Πατε στα δικαστηρια,πριν καν ξεκινησει ,θεωρω οτι η γυναικα ειναι σε ευοικοτερη θεση για να στηριξει τη θεση της εναντι του αντρα. Επισης πιστευω οτι ο αντρας δεν εχει καμια ελπιδα αν αυτη ειναι ομορφη με βαση τα κοινωνικα προτυπα ενω ο αντρας δεν λεει και πολλα.

Υ.Γ: Πολυ καλο θεμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δυστυχώς ή ευτυχώς στις μέρες μας η λεγόμενη ισότητα δεν υπάρχει. Οι γυναίκες έχουν ευνουχίσει τους άνδρες με αποτέλεσμα να μην έχουν πια τη "δύναμη" να μας κουμαντάρουν.
Είμαι υπέρ του άνδρα, αλλά όχι απο την άποψη της βίας και της δήθεν μαγκιάς, γιατί δυστυχώς θα πρέπει να αναφερθεί πως οι μάγκες είναι ελάχιστοι, πραγματικοί μάγκες, που τιμούν τα παντελόνια που φορούν. Δεν ξερω αν φταίνε οι γυναίκες γι'αυτό, είτε σαν γκόμενες είτε σαν μητέρες, ξέρω όμως το αποτέλεσμα.
Δεν μπορώ να μιλήσω για ισότητα γιατι πολύ απλά δεν με εκφράζει ολοκληρωτικά. Ναι, να δουλεύει η γυναίκα, να είναι ανεξάρτητη απο όλους και απο όλα, να είναι δυναμική, να ξέρει όταν έχει δίκιο να το υποστηρίξει, αλλά να μην έχει τον άνδρα δούλο, υποχείριό της. Ο καθένας έχει τη θέση του και αυτή είναι διαφορετική μέσα σε μία σχέση.
Η κοπέλα στο βίντεο βγαίνει εκτός εαυτού, δεν την κατηγορώ γι'αυτό, αλλά για το ότι έκανε σαματά μπροστά σε τόσο κόσμο. Εκείνον κατηγορώ πιο πολύ που δεν αντέδρασε, που προφανώς για να τον χτυπάει και να μην αντιδρά τον έχει καβαλήσει προ πολλού. Κάποιοι λένε κοίτα πως του συμπεριφέρεται η μπίξε η δείξε, μα φταίει εκείνη ή αυτός που τα ανέχετε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

g1wrg0s

Επιφανές μέλος

Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 9,074 μηνύματα.
Φταινε και οι δυο.Αυτη που τα κανει κι αυτος που για αδιευκρινιστους λογους,τα ανεχετε.

Λιγοι μαγκες και λιγες κυριες. Και παλαιοτερα τετοια ηταν η αναλογια,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρη γι΄αυτό. Νομίζω πως και μάγκες και κυρίες υπήρχαν περισσότερες. Στις μέρες μας η γυναικες έχουν γίνει πολύ φτηνές και οι άνδρες μαλθακοί!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Νομίζω πως και μάγκες και κυρίες υπήρχαν περισσότερες.

Ποτε αληθεια? Μπορεις να μου ααφερεις μια συγκεκριμενη ιστορικη περιοδο η και εσυ λες ενα γενικο "παλια ηταν καλυτερα" και ο θεος βοηθος?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Θεωρείς οτι η πουτ@νι@ που υπάρχει σήμερα και ο εξεφτελισμός ήταν ο ίδιος τότε? Ισως επειδή τα πράγματα ήταν πιο κρυφά, αλλα οι γυναίκες ήταν πιο συνεσταλμένες τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό και δεν έχει καμία σχέση με ισότητα των δυο φύλων το συγκεκριμένο βίντεο. Ο τύπος έχει χεσμένη τη φωλιά του για αυτό το λόγο κάθεται και τις τρώει χωρίς να βγάζει κιχ! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Θεωρείς οτι η πουτ@νι@ που υπάρχει σήμερα και ο εξεφτελισμός ήταν ο ίδιος τότε? Ισως επειδή τα πράγματα ήταν πιο κρυφά, αλλα οι γυναίκες ήταν πιο συνεσταλμένες τότε.

Σε αυτό κολλάει η παροιμία "είπαμε της γριάς να χέσει και ξεκωλώθηκε" (σόρρυ για την έκφραση κιόλας). Οι γυναίκες ήταν καταπιεσμένες χρόνια και ξαφνικά (έστω, σταδιακά) τους δόθηκαν ελευθερίες. Λογικό είναι να ξεσαλώσουν και να υπερβούν τα όρια.

Εγώ θεωρώ καλύτερη εποχή τη δεκαετία του 70, τότε που τα πράγματα ήταν ακόμα απλά και αγνά, τότε που ο κόσμος διασκέδαζε με απλά πράγματα, με μια κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μια μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με ένα πικάπ με τραγουδάκια και χορό. Σταματάω γιατί είμαι ελαφρώς οφ τόπικ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

enrose

Δραστήριο μέλος

Η enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 643 μηνύματα.
Απλά κάπου αναφέρθηκε ο φεμινισμός και η ισότητα, γι΄αυτό παραπέσαμε εδώ, οτι όλο αυτό έιναι αποτέλεσμα του φεμινισμού, ενώ είναι αποτέλεσμα των δικαιωμάτων που έχει δώσει και των πράξεών του.

Εχεις απόλυτο δίκιο Χιμέλα, απλά σήμερα έχει παραγίνει το κακό, ελπίζω όσο πάει να καλυτερεύουν τα πράγματα, της φτήνιας περισσότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Αν δεν είναι στημένο - μου θύμισε αυτές τις χαζοεκπομπές κάντιτ κάμερα αρχικά - πρέπει να είναι και δυο κρετίνοι μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Το θέμα ισότητα και φεμινισμός που ακριβώς κολλάει δεν κατάλαβα και πού λες ότι βλέπεις σκηνές σαν κι αυτή όλο και πιο συχνά δημόσια ρε J.Cash ; εγώ δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Kαι πού το έμαθε ότι την απάτησε ; Μέσα στο μετρό ; Fake.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Για να μην παρεξηγηθώ, σε καμιά περίπτωση δεν αναφέρω ότι αυτή την στιγμή υπάρχει αδικία προς τους άντρες. Δεν αναφέρω καν την πιθανότητα να υπάρξει στο άμεσο μέλλον. Έξαλλου το παραπάνω κατά πάσα πιθανότητα είναι ένα μεμονωμένο περιστατικό. Απλά αναρωτιέμαι μήπως πάρα έγινε το έργο του φεμινισμού :)

Ο φεμινισμός νομίζω θα είναι ο λόγος που θα καταστραφεί η γη κι όχι η έλλειψη νερού...

Επειδή ακριβώς δεν υπάρχει ούτε μια ικμάδα φεμινισμού είναι που έχουμε οδηγηθεί σε αυτό το σημείο. Το τραγικό στο video που είδαμε είναι ότι απ' τη μια να συγκρούονται δύο κοινωνικά θύματα και απ' την άλλη οι υπόλοιποι να γελάνε, να βιντεοσκοπούν, χωρίς κανένας να μπει ανάμεσα και να μιλήσει.

Αυτή είναι η κοινωνία που ζούμε. Υποκειμενικός ιδεαλισμός, παντελής έλλειψη συλλογικής συνείδησης, άνθρωποι ζώα, θύτες και θύματα μιας αλλοπρόσαλλης βίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Είναι πολύ απλό και δεν έχει καμία σχέση με ισότητα των δυο φύλων το συγκεκριμένο βίντεο. Ο τύπος έχει χεσμένη τη φωλιά του για αυτό το λόγο κάθεται και τις τρώει χωρίς να βγάζει κιχ! :P

Και εγκρινεις το ξυλο; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Εγώ θεωρώ καλύτερη εποχή τη δεκαετία του 70, τότε που τα πράγματα ήταν ακόμα απλά και αγνά, τότε που ο κόσμος διασκέδαζε με απλά πράγματα, με μια κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μια μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με ένα πικάπ με τραγουδάκια και χορό. Σταματάω γιατί είμαι ελαφρώς οφ τόπικ.

Εσύ να δεις το Midnight in Paris. Θα σου αλλάξει γνώμη ;)
Η δεκαετία του '70 δεν ήταν μόνο χαβαλές και χορός, ήταν μια έντονα πολιτική και ανατρεπτική δεκαετία, με δικτατορίες, πολυτεχνείο, δημοψηφίσματα.. Θέλω να πω τέλος πάντων ότι κάθε γενιά έχει τα δικά της πλην και τα δικά της συν. Τα "τι ωραία που ήταν τότε" από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει τότε, μάλλον είναι ανεδαφικά..


Οντόπικ. Δεν ξέρω που στο καλό διαδραματίστηκε το συγκεκριμένο περιστατικό, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ το ότι κανείς δεν αντέδρασε. Οι ίδιοι άνθρωποι θα έκαναν ακριβώς το ίδιο, ακόμα και αν ο άντρας ήταν εκείνος που χτυπούσε τη γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,857 μηνύματα.
Η δεκαετία του '70 δεν ήταν μόνο χαβαλές και χορός, ήταν μια έντονα πολιτική και ανατρεπτική δεκαετία, με δικτατορίες, πολυτεχνείο, δημοψηφίσματα.. Θέλω να πω τέλος πάντων ότι κάθε γενιά έχει τα δικά της πλην και τα δικά της συν. Τα "τι ωραία που ήταν τότε" από ανθρώπους που δεν έχουν ζήσει τότε, μάλλον είναι ανεδαφικά..

Συνήθως πριν από ένα μεγάλο πόλεμο επικρατεί μία - ας το πούμε ευγενικά - "απενοχοποίηση των ηθών". Τη δεκαετία του 30' ήταν της μόδας οι Παρισινές παρτούζες. Νέοι και νέες της αριστοκρατικής Αθήνας, διασκέδαζαν με κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με πικάπ με τραγουδάκια και χορό και μετά όλοι μαζί....βγάζανε τα ρουχαλάκια τους! :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Θεωρείς οτι η πουτ@νι@ που υπάρχει σήμερα και ο εξεφτελισμός ήταν ο ίδιος τότε? Ισως επειδή τα πράγματα ήταν πιο κρυφά, αλλα οι γυναίκες ήταν πιο συνεσταλμένες τότε.

ΠΟΤΕ ηταν αυτο το τοτε που αναφερεσαι?

Εγώ θεωρώ καλύτερη εποχή τη δεκαετία του 70, τότε που τα πράγματα ήταν ακόμα απλά και αγνά, τότε που ο κόσμος διασκέδαζε με απλά πράγματα, με μια κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μια μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με ένα πικάπ με τραγουδάκια και χορό. Σταματάω γιατί είμαι ελαφρώς οφ τόπικ.

Εννοεις την δεκαετια στην οποια η αγνη χουντα κατεστρεψε τα νεφρα του Ριτσου? Την δεκαετια στην οποια το να μαζευονται πανω απο 3 ατομα ταυτοχρονα ηταν περιεργο και θα εσκαγε "χωροφυλακας" να σας χωρισει? Την δεκαετια που εγινε το πολυτεχνιο? Που εγινε η κυπρος?

Ελεος, παντα "παλια" ηταν καλυτερα, σκατα ηταν.

Και αυτοι που διασκεδαζαν με μια κιθαρα στη παραλια το κανουν και τωρα (μονο που τωρα οι παραλιες ειναι ΠΙΟ καθαρες απο οτι το 70) και επισις αν θες μπορεις να πας με μπυρα στο παρκο (επισις τα παρκα τωρα ιεναι πιο ασφαλη απο οτι το 70)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Johnnaousa

Επιφανές μέλος

Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 18,241 μηνύματα.
Σε αυτό κολλάει η παροιμία "είπαμε της γριάς να χέσει και ξεκωλώθηκε" (σόρρυ για την έκφραση κιόλας). Οι γυναίκες ήταν καταπιεσμένες χρόνια και ξαφνικά (έστω, σταδιακά) τους δόθηκαν ελευθερίες. Λογικό είναι να ξεσαλώσουν και να υπερβούν τα όρια.

Εγώ θεωρώ καλύτερη εποχή τη δεκαετία του 70, τότε που τα πράγματα ήταν ακόμα απλά και αγνά, τότε που ο κόσμος διασκέδαζε με απλά πράγματα, με μια κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μια μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με ένα πικάπ με τραγουδάκια και χορό. Σταματάω γιατί είμαι ελαφρώς οφ τόπικ.
αν και προφανως δεν ζουσα τοτε..δεν νομιζω απο αυτα που εχω ακουσει και εχω δει πως η δεκαετια του 70 ηταν η καλυτερη:hmm: αντιθετα νομιζω πως ηταν η χειροτερη τουλαχιστον κατα την περιοδο της Χουντας..γιατι αν θεωρουμαι διασκεδαση τις συναντησεις 3 ατομων τοτε μαλλον αντιλαμβανομαι εγω διαφορετικα την διασκεδαση
οσο για την ισορροπια μεταξυ των φυλων..δεν ξερω τι να πω..τα πραγματα εχουν αλλαξει παρα πολυ σε σχεση με τα παλαιοτερα χρονια..σιγουρα δεν πρεπει να υπαρχουν υπερβολικες αντιδρασεις και απο τις 2 μεριες..το καθε φυλο υπερτερει σε διαφορετικα πραγματα..αν ενωσουν τα προτερηματα τους κανουν απλα αχτυπητο διδυμο ας πουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top