Τελικά ποια είναι η ισορροπία μεταξύ των φύλων;

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
μα φταίει εκείνη ή αυτός που τα ανέχετε?
Να το δούμε λίγο διαφορετικά; Έστω ότι δεν ανέχεται, τι μπορεί να κάνει; Ακόμη και η παραμικρή προσπάθεια ακινητοποιήσεις εκτός ότι μπορούσε να κλιμακώσει την κατάσταση, θα μπορούσε να παρερμηνευτεί και χαρακτηρίζονταν και ο ίδιος βίαιος.

Είναι πολύ απλό και δεν έχει καμία σχέση με ισότητα των δυο φύλων το συγκεκριμένο βίντεο. Ο τύπος έχει χεσμένη τη φωλιά του για αυτό το λόγο κάθεται και τις τρώει χωρίς να βγάζει κιχ! :P
Μήπως πρέπει να σταματήσει επιτέλους η νοοτροπία δημοτικού, "μου παίρνει το στύλο, της τραβάω το μαλλί;". Συγκρίνεται η απιστία με την βία;
τότε που ο κόσμος διασκέδαζε με απλά πράγματα, με μια κιθάρα στην παραλία και παρεούλα, με μια μπύρα στο χέρι στο πάρκο, με ένα πικάπ με τραγουδάκια και χορό.
Και τώρα μπορεί κάποιος να διασκεδάζει έτσι, γιατί το βλέπουμε σαν εποχές; Θέλεις κάτι τέτοιο; Ψήσε τους φίλους σου :D
Εξάλλου ωραία διασκέδαση είναι αυτή ...
Αν δεν είναι στημένο - μου θύμισε αυτές τις χαζοεκπομπές κάντιτ κάμερα αρχικά - πρέπει να είναι και δυο κρετίνοι μέχρι εκεί που δεν παίρνει. Το θέμα ισότητα και φεμινισμός που ακριβώς κολλάει δεν κατάλαβα και πού λες ότι βλέπεις σκηνές σαν κι αυτή όλο και πιο συχνά δημόσια ρε J.Cash ; εγώ δεν έχω δει ποτέ στη ζωή μου.

Kαι πού το έμαθε ότι την απάτησε ; Μέσα στο μετρό ; Fake.
Για εμένα δεν έχει σημασία αν είναι fake ή όχι. Αν και προσωπικά δεν πιστεύω ότι είναι.
Προβάλει μια νοοτροπία, μια αντίληψη που δεν είναι σπάνια. Όχι σε αυτό τον βαθμό, αλλά η νοοτροπία είναι η ίδια.
Και ναι, προσωπικά έχω δει παρόμοιας νοοτροπίας σκηνικά δημόσια ή σε παρέες :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Μήπως πρέπει να σταματήσει επιτέλους η νοοτροπία δημοτικού, "μου παίρνει το στύλο, της τραβάω το μαλλί;". Συγκρίνεται η απιστία με την βία;

Βεβαια συγκρινεται, οταν αυτος που απιστει ειναι αντρας, γιατι τοτε ειναι ενα φαλοκρατικο γουρουνι που του αξιζει δημοσιος ευνουχισμος.

Οταν ειναι γυναικα "η κακομοιρα σκεψου τι της εκανε για να τον κερατωσει". Και ο θεος να σε φυλαξει αν της ριξεις κανα χαστουκι.

Η ισοτητα εχει νοημα μονο οταν δεν πληρωνει το φαγητο στο ραντεβου;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
χαχαχα ναι οι αντρες αδικουνται στ αληθεια.
παντως σκεφτείτε την εξής φάση: κανετε ζουζουνιες με την κοπελα σας σε φαση παλης. οκ? υπαρχει περιπτωση να βαλετε οολη σας τη δυναμη? οχι.
μια γυναικα ομως μπορει κ να χρειαστει να τη βαλει, οχι τιποτε αλλο αλλα για να προσθεσει και λιγο ζουμί στην όλη κατάσταση (αλλιως δεν υπαρχει παλη).
τι θελω να πω με αυτο; οτι οι πιθανες επιπτωσεις των πραξεων καποιου σχετιζονται αμεσα με το κατα ποσο αυτές μπορει να ειναι ανεκτές.
η κοπελα αυτη μαλλον δεν εχει καθολου τροπους και δεν επραξε σωστα. παρ ολα αυτα, εκτος απ την ξεφτίλα, δεν επαθε κατι απτό ο αντρας.

κατι οντως σοβαρό που ειπωθηκε είναι οτι ακόμα κ ο αντρας να τη βαραγε, παλι δε θα επενεβαινε κανεις, κ μαλλον παλι θα βγαζανε βιντεο...
αυτο για μενα ειναι το πιο σημαντικο... διότι ανθρωποι που βγαινουν ευκολα απ τα ρουχα τους υπαρχουν και θα υπαρχουν παντα, έτσι κ αλλιώς.

τελος θα ηθελα να ρωτησω τον johny cash, τι εννοει οτι εχει δει "παρόμοιας νοοτροπίας σκηνικά δημόσια ή σε παρέες"?
θα είχε ενδιαφερον να δουμε κ αλλα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Tελος θα ηθελα να ρωτησω τον johny cash, τι εννοει οτι εχει δει "παρόμοιας νοοτροπίας σκηνικά δημόσια ή σε παρέες"?
θα είχε ενδιαφερον να δουμε κ αλλα παραδείγματα.
π.χ. γυναίκα να χαστουκίζει το "αγόρι της" για οποιοδήποτε λόγο. Μάλιστα το σκηνικό που θυμάμαι πιο έντονα από την παρέα "αποκόπτεται" ένας να μιλήσει σε κάποια που δέχτηκε το κέρασμα του. Έπειτα από μερικά λεπτά βλέπουμε να τον χαστουκίζει χωρίς μάλιστα να φαίνεται ότι λογομαχούν (πότε δεν έμαθα τι ακριβώς ειπώθηκε - αναφέρομαι καθαρά τι εικόνα δείχνανε στους τρίτους). Επειδή ο συγκεκριμένος τύπος ήταν αρκετά "δυνατός", τρέξαμε να επέμβουμε και ευτυχώς που το πρώτο του χτύπημα ήταν στο τραπέζι.

Για εμένα από την στιγμή που δέχτηκε το κέρασμα και από την στιγμή που δεν υπήρξε βίαια συμπεριφορά από την μεριά του, η κίνηση της ήταν υπερβολική. Πρώτον επειδή θα όφειλε να είναι προετοιμασμένη για "απάντηση", πότε δεν κατάλαβα γιατί δεν περιμένετε απάντηση όταν μοιράζεται χαστούκια και δεύτερον ότι και να της είπε δεν δικαιολογείτε η βία. Στο θέμα της εκδίκησης και στα αντίποινα κτλ πρέπει να υπάρχει "ισότητα", π.χ. στην περίπτωση που κάποιος σε βρίσει και δεν ξεκινάς βία ή εκτός ξέρεις και θέλεις ότι σε περιμένει.

Η κοπελα αυτη μαλλον δεν εχει καθολου τροπους και δεν επραξε σωστα. παρ ολα αυτα, εκτος απ την ξεφτίλα, δεν επαθε κατι απτό ο αντρας.
Με την ίδια λογική και η κοπέλα αν έτρωγε καμιά το πολύ πολύ να λιποθυμούσε ... σιγά :)
Στην τελική αν "αντέχει" την βία ας μην την ξεκινάει ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ciela

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,758 μηνύματα.
οχι εχεις δικιο σ αυτο δεν το δικαιολογω σε καμια περιπτωση. απλα εξηγω γιατι ισως οι κοπελες να εχουν λιγοτερη επιγνωση πολλες φορες αυτου του πραγματος. (εγω βασικα δεν εχω δει ποτε κατι τετοιο με χαστουκι κλπ, αλλα υποθετω οτι γινονται)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
"Τελικά ποια είναι η ισορροπία μεταξύ των φύλων;"

Η ισορροπία, θα επέλθει μόνον όταν καταλάβουν και τα δύο φύλα, πως δεν αξίζουν οι κόντρες κι ότι κανένα φύλο δεν υπερτερεί απ' το άλλο. Και οι γυναίκες έχουν αδυναμίες, αλλά έχουν και προσόντα. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όταν θα γίνουν μια γροθιά κι ο καθένας καλύπτει τα "κενά" του άλλου, τότε θα έχουμε ισορροπία.

Για το βιντεάκι που μας παρέθεσε ο Παναγιώτης τώρα...
Δε νομίζω πως φταίει ο φεμινισμός ή κάτι άλλο. Το καθετί πηγάζει από μέσα μας, τις αξίες μας, το ήθος μας κλπ. Δε νομίζω πως μια γυναίκα, που σέβεται πρώτα απ' όλα τον εαυτό της, θα έφτανε στα άκρα και θα συμπεριφερόταν τόσο άσχημα. Κι αυτή διεκδικεί την ισότητα και παλεύει γι' αυτά, αλλά γνωρίζει πού είναι τα όρια, συμπεριφέρεται με αξιοπρέπεια και δεν προσπαθεί να καβαλήσει τον άλλον και να έχει αυτή τα χαλινάρια.

Δεν θα πω αν αυτή έχει άδικο κι ο άντρας δίκιο ή το αντίστροφο. Ο καθένας είναι κύριος του εαυτού του και συμπεριφέρεται καταπώς κρίνει αυτός καλύτερα. Αν ο άλλος κάθεται και την ανέχεται... καλά να πάθει. Είναι υπεύθυνος της μοίρας του.

Είμαστε οι επιλογές μας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όταν θα γίνουν μια γροθιά κι ο καθένας καλύπτει τα "κενά" του άλλου, τότε θα έχουμε ισορροπία.
μπραβο,,σωστα..

αυτο το νοημα εχουν αλλωστε τα ζευγαρια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Η ισορροπία, θα επέλθει μόνον όταν καταλάβουν και τα δύο φύλα, πως δεν αξίζουν οι κόντρες κι ότι κανένα φύλο δεν υπερτερεί απ' το άλλο. Και οι γυναίκες έχουν αδυναμίες, αλλά έχουν και προσόντα. Το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Όταν θα γίνουν μια γροθιά κι ο καθένας καλύπτει τα "κενά" του άλλου, τότε θα έχουμε ισορροπία.

bullshit η διαφορα στο αρσενικο θυλικο δεν καλυπτεται για τον πολυ απλο λογο οτι ειναι ευθεως αλληλοσυγκρουωμενα συμφεροντα.

τους αντρες εξελικτικα τους συμφερει να γονιμοποιησουν οσο το δυνατων περισοτερες γυναικες, τις γυναικες τις συμφερει να γονιμοποιηθουν απο ΕΝΑΝ ικανο (τοσο σε επιπεδο υγειας και γονιδιων οσο και σε επιπεδο στοργης και σταθεροτητας) αντρα. Ειναι θεμα βιολογιας, σε ολο το βασιλιο των ζωων (και ακομα περισοτερο στην ταξη των θηλαστικων) η μονογαμια δεν παρουσιαζεται σχεδον πουθενα. Στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων να εχουμε καθετη πολυγαμια αντι για οριζοντια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaleidoscope

Επιφανές μέλος

Η kaleidoscope αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 9,248 μηνύματα.
Στην ΚΑΛΥΤΕΡΗ των περιπτωσεων να εχουμε καθετη πολυγαμια αντι για οριζοντια.

Τι είναι η κάθετη και τι η οριζόντια πολυγαμία;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,326 μηνύματα.
Οριζοντια = ενας η μια με πολλους/πολλες ταυτοχρονα (βλεπε λιονταρια)

Καθετη = ενας η μια με πολλους/πολλες σε βαθος χρονου (βλεπε πιγκουινους)

Οι ανθρωποι ειμαστε ανοιχτα στη δευτερη κατηγορια αλλα κλειστα στην πρωτη.

Ητοι, παραδεχομαστε την καθετη πολυγαμια σαν κατι ηθικα σωστο και "ετσι κανουμε", τα φτιαχνουμε, κανουμε σεξ, χωριζουμε τα φτιαχνουμε με αλλους κτλ αλλα κρυφα ειμαστε οριζοντια πολυγαμικοι, δεδομενου οτι περιπου το 60% των ανθρωπων εχει απιστισει εντος γαμου (εκτος γαμου φτανουμε το 90%)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 986132

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η ισορροπία ανάμεσα στα δύο φύλα, κατά τη γνώμη μου, δεν έχει να κάνει με τη μονογαμία και τη πολυγαμία.
Στηρίζεται σε άλλα πράγματα, απ' αυτά ορίζεται. Κατ' εμέ, τουλάχιστον.

Αυτά που αναφέρεις είναι λίγο υποκειμενικά και πιστεύω πως έχουν να κάνουν με το τι θέλει/ψάχνει κανείς στη ζωή του, τις ανάγκες του, τον χαρακτήρα του κοκ.

Σαφώς και υπάρχουν άντρες, που δεν αποζητούν την μονογαμία και θέλουν πολλές γυναίκες. Αλλά δεν υπάρχουν, αντίστοιχα, και γυναίκες που δεν την επιθυμούν;
Απ' την άλλη, υπάρχουν ΚΑΙ γυναίκες ΚΑΙ άντρες, που θέλουν κι αποζητούν τη μονογαμία.


Όσον αφορά την απιστία...
Όταν δύο άνθρωποι έχουν μία υγιή σχέση κι όλα βαίνουν ομαλά στη σχέση τους, δε νομίζω πως κάποιος απ' τους δύο, θα σκεφτεί να απατήσει τον άλλον. Αν γίνει κάτι τέτοιο, τότε κάτι άλλο παίζει. Το οποίο έγκειται είτε σε μία μη υγιή σχέση (φθορά της σχέσης/μας ξενίζει (πλέον) κάτι και δεν μας γεμίζει), είτε σε κάποιο στοιχείο του ενός (πχ. ασταθής κι επιρρεπής στις ηδονές/στους πειρασμούς).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Νομίζω οτι το βίντεο μας κάνει τόσο εντύπωση γιατί είναι η εξαίρεση στον κανόνα. Κατά τα άλλα πιστεύω οτι οι γυναίκες έχουν τρομάξει τους άντρες πάρα πολύ. Ο φεμινισμός νομίζω θα είναι ο λόγος που θα καταστραφεί η γη κι όχι η έλλειψη νερού...


Καραφλιάζω που κανείς δεν σου ζήτησε να αναπτύξεις περισσότερο. Τους έχουν τρομάξει; wtf? Από ποια άποψη; Επίσης αν ο τυπάς του βίντεο για οποιονδήποτε λόγο ΗΘΕΛΕ θα την είχε φυτέψει την γκόμενα με μια μπάτσα, καλώς ή κακώς οι σερνικοί είθισται να έχουν μεγαλύτερη μυική δύναμη από εμάς. Επιπλέον κολλάνε λιγότερο στα αποφασιστικά χτυπήματα ενώ συνήθως οι γυναίκες θα τσιμπολογήσουν και θα τραβήξουν μαλλιά (αχ μη καλέ! το καλσόν μου!). Οπότε να τους έχουν τρομάξει από την άποψη άσκησης σωματικής βίας δεν νομΙω. Από τι; Από την γκρίνια και την μίρλα και το θράσος; Αυτό είναι παλιά και πάγια τακτική. Οπότε τι εννοείς τους έχουν τρομάξει;


Ο φεμινισμός νομίζω θα είναι ο λόγος που θα καταστραφεί η γη κι όχι η έλλειψη νερού...


Seriously now. Δεν μπορείς να το πιστεύεις αυτό και για αστειάκι είναι και κρύο. Αν πάλι το πιστεύεις πολλή δύναμη προσδίδεις σε κάτι το οποίο δεν ενστερνίζεσαι. Για τους περισσότερους λογικούς ανθρώπους "οι φεμινίστριες" είναι ένα μάτσο φανατισμένες γραφικές (πλέον που υπάρχουν ισορροπίες στα περισσότερα ζητήματα που αφορούσαν τις ορίτζιναλ φεμινίστριες όταν οι γυναίκες δεν μπορούσαν να ψηφίσουν ξερω γω) που δεν ξουρίζονται και τσιρίζουν με ντουντούκες έξω από φαστφουντάδικα και μαγαζιά με ανδρικά εσώρουχα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

timonierhs

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,430 μηνύματα.
Δεν μπορώ με τίποτα να καταλάβω πως μπορεί κάποιος να κάθεται να τις τρώει, δεν έχει σημασία αν αυτός που σε χτυπάει είναι γυναίκα ή άντρας, ή αν έχεις κάνει κάποια βλακεία πριν και ξεσπάει πάνω σου. Θεωρώ γελοίο το να νομίζει κάποιος επειδή μια γυναίκα έχει μικρότερη μυική δύναμη, να την αφήσει να τον χτυπάει όπως θέλει και αυτός να μένει άπραγος... Από την στιγμή που έχεις αρκετά μεγαλύτερη δύναμη από κείνη, δεν χρειάζεται να την χτυπήσεις, απλά απέτρεψέ την να σε χτυπάει και συγκράτησέ την.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Ητοι, παραδεχομαστε την καθετη πολυγαμια σαν κατι ηθικα σωστο και "ετσι κανουμε", τα φτιαχνουμε, κανουμε σεξ, χωριζουμε τα φτιαχνουμε με αλλους κτλ αλλα κρυφα ειμαστε οριζοντια πολυγαμικοι, δεδομενου οτι περιπου το 60% των ανθρωπων εχει απιστισει εντος γαμου (εκτος γαμου φτανουμε το 90%)
Μπορείς να μου δώσεις περισσότερα στοιχεία; Αφορά την Ελλάδα; Την Δύση; Εννοείς άνω των 60% ανθρώπων έχουν κάνει ομαδικό; :worry:

Επίσης αν ο τυπάς του βίντεο για οποιονδήποτε λόγο ΗΘΕΛΕ θα την είχε φυτέψει την γκόμενα με μια μπάτσα
Προσωπικά φοβάμαι να χτυπήσω γυναίκα :redface:
Αν και σε καμιά περίπτωση δεν μες λες βαρβάτο άντρα, Stalone κτλ την μια φορά που ξέφυγε ερωτικό καυγάδακι προτίμησα να διοχετεύσω την δύναμη στο ποντίκι και να το κάνω 3 κομμάτια (75€ logitech :( :P) παρά η άλλη να δει αστεράκια. Κακά τα ψέματα, η μέση Ελληνίδα από το μέσο ανδρικό χαστούκι νομίζω θα δει αστεράκια, αλλά όπως και να έχει ... είναι λογική αυτή; Από το άκρο που οι γυναίκες διαμαρτύρονταν για την ψυχολογική και σωματική βία σε προσωπικό και κοινωνικό επίπεδο πρέπει να οδηγηθούμε στο άκρο όπου τσακωνόμαστε για όρια μπάτσων; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Προσωπικά φοβάμαι να χτυπήσω γυναίκα :redface:
Αν και σε καμιά περίπτωση δεν μες λες βαρβάτο άντρα, Stalone κτλ την μια φορά που ξέφυγε ερωτικό καυγάδακι προτίμησα να διοχετεύσω την δύναμη στο ποντίκι και να το κάνω 3 κομμάτια (75€ logitech :( :P)
παρομοιως(αν μου ξεφυγει χερι θα εχουμε θυματα και πολυ χειροτερες τυψεις,,προτιμω να με χτυπησει μια γυναικα,το πολυ πολυ,παρα να τη χτυπησω..)

σε συγχαιρω.. :D

(κριμα το ποντικι παντως..:worry:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Είναι γελοίο που αναφέρθηκε ο φεμινισμός στην κουβέντα.Από που και ως που ο φεμινισμός καταπατά αξίες και ισορροπίες.Δεν ξέρω τι γυναίκα ξεστομίζει τέτοια λόγια.
Το φοράει το μίνι όμως... ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Σήμερα περνώντας από κάποια που έχει ένα μαγαζί, την πέτυχα να σηκώνει το χέρι της και να κάνει αυτή τη χειρονομία του "κόλλα το μάγκα" με μια φίλη της που ήταν δίπλα, αυτή τη χειρονομία που σηκώνεις ψηλά το χέρι, το κατεβάζεις και χτυπάς την παλάμη του άλλου, όταν κερδίζεις ένα αγώνα ή ένα στοίχημα ή κάτι. Μου φάνηκε πολύ αρσενική χειρονομία. Μετά πάρκαρε κάποιος παράνομα στη μέση του δρόμου και του φώναξε καραγκιόζη χωρίς να της πει τίποτα. Το'χει το τσαγανό και τη μαγκιά, δεν κοτάει. Κι άμα τη δείτε δεν είναι καθόλου αρενωπή εμφανισιακά, ίσα ίσα.... Πολλές γυναίκες είναι έτσι πια. Δεν δέρνουν τους άντρες όμως, και ξέρετε γιατί ; Γιατί έχουν ρίξει τις μάσκες και ό,τι είναι ή νοιώθουν το εκδηλώνουν αυθόρμητα χωρίς να καταπιέζονται, όπως αυτή η γυναίκα σήμερα, γι αυτό δεν χύνεται το βραστό νερό από την κατσαρόλα, γιατί σηκώνουν συχνά το καπάκι. Μακάρι να ήταν όλες τόσο ευθείς και αυθόρμητες. Υπάρχουν ακόμα πολλές με νοοτροπία νευρωτικής κατινούλας του 50'. Αυτή σίγουρα θα έχει βρει την ισορροπία. Φοράει τα παντελόνια που λέμε, αλλά σίγουρα δεν υπάρχει περίπτωση τέτοια ομορφιά να μην εκφράζεται απολύτως θηλυκά στα ιδιωτικά της δώματα...Eπίσης παρατηρώ ότι όλο και περισσότερες γυναίκες μιλάνε δημόσια σαν άντρες, π.χ πάρα πολλές λένε "μαλάκα" τη φίλη τους, "έλα ρε μαλάκα". Προσέξτε το. Aκόμα, σχεδόν όλες πια λένε "τον γάμησα" εννοώντας ότι κάνουν παθητικό σεξ, εννοώντας στρέιτ σεξ. Δηλαδή, σαν να σου λένε ότι γαμιούνται γαμώντας μας - δεν τις γαμάμε γαμώντας τις. 'Εχει διαφορά. Ακόμα και μεγάλες λένε "άμα ήθελα να τον γαμήσω, θα τον διάλεγα, εγώ θέλω σχέση". Προσέξτε τα αυτά, θα δείτε πόσο δραματικές αλλαγές έχουν επέλθει κοινωνικά αργά αργά που δεν τις συνειδητοποιούμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Psychologist

Διάσημο μέλος

Ο Psychologist αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
τους αντρες εξελικτικα τους συμφερει να γονιμοποιησουν οσο το δυνατων περισοτερες γυναικες, τις γυναικες τις συμφερει να γονιμοποιηθουν απο ΕΝΑΝ ικανο (τοσο σε επιπεδο υγειας και γονιδιων οσο και σε επιπεδο στοργης και σταθεροτητας) αντρα.

Δε ξέρω, αυτό το statement για unfounded γενικούρα μου κάνει.Δλδ ο αντρικός πληθυσμός έχει στόχο να γονιμοποιήσει τον μέγιστο αριθμό γυναικών και οι γυναικές ψάχνουν τον έναν και σούπερ ντούπερ που θα τις γονιμοποιήσει; Και ας πούμε έτσι το κλείσαμε το θεματάκι των διαφορών στα 2 φύλα,στις συμπεριφορές τους και στο πως κινούντε σε σχέση με το άλλο φύλο ;

Ο άνθρωπος,τα κίνητρα του,το driving force της libido του,ο σεξουαλικός προσανατολισμός του και κυρίως η συμπεριφορά του δεν εξηγούνται αξιωματικά με cherry picking γενικεύσεις βασισμένες πχ μόνο στη βιολογία ή μόνο στη ψυχολόγια.Αυτο το statement πχ θα ήταν προβληματικό για ένα καλό 20% του γενικού πληθυσμού (σε face value το ποσοστό για χάρη του διαλόγου) που έχει ομοφυλόφιλη ή αμφιφυλόφιλη σεξουαλικότητα ακόμα και εξελικτικά να το δείς.

Ο άνθρωπος εξετάζεται ολιστικά και σε συνάρτηση όλων των παραγόντων που διαμορφώνουν τις διαφορές του.Εξετάζοντας βιολογικούς,γενετικούς,ψυχολογικούς και κοινωνικούς παράγοντες όλους σε συνάρτηση καταλαβαίνουμε πως γενικεύσεις dont do the trick σε ότι αφορά τις διαφορές στα 2 φυλά.Επειδή όμως έτσι φεύγουμε από το θέμα φρονώ πως η ισορροπία των φύλων είναι λεπτό θέμα.Διέπεται από τη διαχείρηση τόσο των βιολογικών και γενετικών διαφορών όσο και από των ψυχολογικών καθώς και από τον socially desirable ρόλο των φύλων και τις επιπτώσεις που έχει αυτός κατά περίπτωση.Τώρα το κατά πόσο κυρίως σε ότι αφορά το τελευταίο υπάρχει conformity είναι άλλο μεγάλο θεματάκι που νομίζω σχετίζεται από μια σειρά παραγόντων όπως η προσωπικότητα, το πολιτισμικό υπόβαθρο η ψυχοκοινωνική προσαρμογή κ.ο.κ του καθενός μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,883 μηνύματα.
Είναι γελοίο που αναφέρθηκε ο φεμινισμός στην κουβέντα.Από που και ως που ο φεμινισμός καταπατά αξίες και ισορροπίες.Δεν ξέρω τι γυναίκα ξεστομίζει τέτοια λόγια.
Το φοράει το μίνι όμως... ;)

Δεν είπα οτι ο φεμινισμός καταπατάει αξίες. Είπα οτι οι γυναίκες λόγω του φεμινισμού πήραν απότομα πολλή ελευθερία που δεν ξέρουν πώς να τη διαχειριστούν. Σαν να έχεις ένα παιδί με φτωχούς γονείς που του στερείς τα γλυκά και ξαφνικά βρίσκεται κάποιος και του φέρνει ένα φορτηγό γλυκά: αυτό θα λαλήσει, δε θα ξέρει πώς να τα διαχειριστεί και θα πέσει με τα μούτρα και φυσικά θα αρρωστήσει. Ακριβώς παρόμοια δε θεωρώ το φεμινισμό καθαυτό λάθος, θεωρώ τη λάθος διαχείρισή του λανθασμένη. Το οτι κάποιος μας είπε οτι είμαστε ίσες με τους άντρες δε σημαίνει οτι είμαστε και ίδιες. Αυτό έχουν μπερδέψει οι γυναίκες και πάμε κατά διαόλου.

Η γυναίκα που ξεστομίζει τέτοια λόγια είναι μια παραδοσιακή γυναίκα που θα προτιμούσε να ζει σε περασμένες δεκαετίες κι όχι σήμερα. Αν αυτό μου προσδίδει κάποιον Χ χαρακτηρισμό, so be it. Δεν ντρέπομαι γι' αυτό, αντιθέτως είμαι περήφανη που ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια κι όχι η καριέρα και οι τσάντες gucci και τα ταξίδια στην Καραϊβική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
....αντιθέτως είμαι περήφανη που ο σκοπός της ζωής μου είναι η οικογένεια κι όχι η καριέρα και οι τσάντες gucci και τα ταξίδια στην Καραϊβική.
Η καριέρα τι σχέση έχει με τον καταναλωτισμό? Ή ο φεμινισμός?:eek:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top