Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αυτα ειναι αποψεις,,οχι αποδειξεις..
ο χωκινγκ εχει γινει ή τον εχουν κανει ντιβα..
ελεος πια..

η σοβαρη επιστημη δεν πρεπει να ενδιαφερεται για το αν υπαρχει θεος..δεν ειναι η δουλεια της αυτη..
γιαυτο εχουμε τους θεολογους και παπαδες καθε θρησκειας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
αυτα ειναι αποψεις,,οχι αποδειξεις..
ο χωκινγκ εχει γινει ή τον εχουν κανει ντιβα..
ελεος πια..

η σοβαρη επιστημη δεν πρεπει να ενδιαφερεται για το αν υπαρχει θεος..δεν ειναι η δουλεια της αυτη..
γιαυτο εχουμε τους θεολογους και παπαδες καθε θρησκειας..

H σοβαρή επιστήμη ΔΕΝ ασχολείται για το αν υπάρχει θεός. Η σοβαρή επιστήμη σου λέει ότι το σύμπαν μπορεί να δημιουργηθεί από το 0 πράγμα που σημαίνει ότι δεν προϋποθέτει την ύπαρξη του Θεού. Επίσης στη σοβαρή επιστήμη υπάρχει αντίλογος σε αυτό με επιχειρήματα και έρευνα και όχι εις το όνομα της Αγίας Τριάδας. Αν εσύ μετά πιστεύεις ότι δεν υπάρχει Θεός επειδή υπάρχουν ενδείξεις ότι το σύμπαν δεν είναι δημιούργημα του, έχεις κλονισμένη πίστη δεν σου φταίει καμία σοβαρή ή ασόβαρη επιστήμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
H σοβαρή επιστήμη ΔΕΝ ασχολείται για το αν υπάρχει θεός. Η σοβαρή επιστήμη σου λέει ότι το σύμπαν μπορεί να δημιουργηθεί από το 0 πράγμα που σημαίνει ότι δεν προϋποθέτει την ύπαρξη του Θεού.

Η επιστήμη δεν ενδιαφέρεται, αλλά πολλοί επιστήμονες ενδιαφέρονται να αποδείξουν ότι ΔΕΝ υπάρχει Θεός (ηλίθιο και λίγο πονηρό για μένα, γιατί αφού πιστεύεις ότι δεν υπάρχει ποιός ο λόγος να το αποδείξεις κιόλας), όπως και άλλοι τόσοι επιστήμονες πιστεύουν ήδη ότι υπάρχει (ηλίθιο για σένα). Και το 0 πράγμα ποιός το δημιούργησε ; Ποιά είναι η σοβαρή επιστήμη ; Υπάρχει και ασόβαρη ; Να υποθέσω ότι θεωρείς τον Χόκινγκ ασόβαρο, εφόσον ενδιαφερέται και μιλάει κάθε τόσο για το αν υπάρχει ή δεν υπάρχει Θεός, που θα πει ότι το έψαχνε ή δεν το απέκλειε ; Αυτοαναιρείσαι.

Επίσης στη σοβαρή επιστήμη υπάρχει αντίλογος σε αυτό με επιχειρήματα και έρευνα και όχι εις το όνομα της Αγίας Τριάδας.

η Αγία Τριάδα είναι της χριστιανοσύνης, μιας θρησκείας από τις τόσες που υπάρχουν, η πίστη δεν περιορίζεται από καμμία θρησκεία. Διαχωρίστε επιτέλους κάποτε την Ορθοδοξία από την πίστη γενικότερα. Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Η σοβαρή επιστήμη σου λέει ότι το σύμπαν μπορεί να δημιουργηθεί από το 0 πράγμα που σημαίνει ότι δεν προϋποθέτει την ύπαρξη του Θεού.
ποτέ δεν αποδειχθηκε αυτο,,δεν ξερουμε πως δημιουργηθηκε το συμπαν ή η ζωη..ετσι απλα..
μπιγκ μπαγκ..φουσκες χωροχρονου που σκανε και αναδημιουργουνται..
θεωριες επι θεωριων..

δεν υπαρχει σοβαρος επιστημονας που θα πει "εχω αποδειξεις επιστημονικες οτι υπαρχει θεος ή οχι..) αν το πει πρεπει να διευκρινισει οτι ειναι αποψη
του,,οχι επιστημονικο αποτελεσμα,,αλλιως θα τον παρουν ως γραφικο,,με μπερδεμενο μυαλο


η Αγία Τριάδα είναι της χριστιανοσύνης, μιας θρησκείας από τις τόσες που υπάρχουν, η πίστη δεν περιορίζεται από καμμία θρησκεία. Διαχωρίστε επιτέλους κάποτε την Ορθοδοξία από την πίστη γενικότερα. Αναμασάμε τα ίδια και τα ίδια.
γεια στο στομα σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SICX

Διάσημο μέλος

Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.
+1 στον απο πανω....βεβαια η αλαζονεια μας δν εχει ορια....

αυτα ειναι αποψεις,,οχι αποδειξεις..
ο χωκινγκ εχει γινει ή τον εχουν κανει ντιβα..
ελεος πια..

η σοβαρη επιστημη δεν πρεπει να ενδιαφερεται για το αν υπαρχει θεος..δεν ειναι η δουλεια της αυτη..
γιαυτο εχουμε τους θεολογους και παπαδες καθε θρησκειας..

Α-ΚΡΙ-ΒΩΣ!!!

η επιστημη εχει ως δουλεια να εξηγησει τον κοσμο, τα φαινομενα, την υλη.....ο Θεος τι σχεση εχει με αυτο??? μου φενεται απλα εχουν κολλημα και φαγονονται....οπως παντα, απο παλια καταδιωκαν θρησκειες, παντα υπηρχαν αθεοι, απλα τωρα μπορουν τα εκφραζουν κιολας.

και ελεος με τον χωκινγκς επιτελους κι εγω τον διαβαζω αλλα καποιοι τον εχουν θεοποιησει κι ας ειναι αθεοι, πλεον δν ειναι.....:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

paschouale

Νεοφερμένος

Ο paschouale αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
ΚΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ

γιατί άλλο είπε. Δεν ελπίζω τίποτα. Δεν φοβάμαι τίποτα. Eίμαι λεύτερος».
Ο Καζαντζάκης πίστευε και παραπίστευε στον συμπαντικό Θεό, πέρα από θρησκείες και δόγματα, στην Εκκλησία δεν πίστευε, γι'αυτό πέρασε όσα πέρασε.

Χαλάρωσε φίλε,λάθος έκανα αμέσως εσύ άσχετος!Και πίστεψε με ξέρω για το τι πίστευε ο Καζαντζάκης γι'αυτό παραθέτω τη φράση που με αντιπροσωπεύει ,έχοντας διαβάσει ουκ ολίγες φορές τα βιβλία του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Πουπουλίνα

Επιφανές μέλος

Η Πουπουλίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 29,415 μηνύματα.
Η αντίληψη ότι η πίστη στο Θεο και η επιστήμη,είναι αντίθετα μεταξύ τους είναι εντελώς λαθεμένη,γιατί ασχολούνται με διαφορετικά αντικείμενα.Η επιστήμη εξετάζει τον τρόπο που φτιαχτηκε το σύμπαν,ο κόσμος ,την εξελικτική του πορεία κλπ..αντίθετα η θεολογία εξετάζει απο ποιόν δημιουργήθηκε ,με ποιό σκοπό κλπ Υπηρξαν και υπάρχουν πολύ σοβαροί επιστήμονες που πιστεύουν στην ύπαρξη Ανώτερης δύναμης,και άλλοι τόσοι βέβαια ,που δεν πιστεύουνΤώρα οι θρησκείες..είναι άλλο κεφάλαιο..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Να προσθέσω μερικές πηγές στο θέμα που ίσως ενδιαφέρουν.

Η συζήτηση σε φιλοσοφικο-επιστημονικό επίπεδο μοιάζει με την διαρκή αντιπαλότητα μεταξύ των "δημιουργιστών" (creatonism) και οπαδών του "ευφυούς σχεδιασμού" με αυτή των βιολογιστών, με πιο πρόσφατο εισηγητή τους τον Ρίτσαρντ Ντόκινς (Richard Dawkins).

Ο Ντόκινς επιστήμονας, καθηγητής και συγγραφέας πολλών βιβλίων εκλαικευμένης επιστήμης ("Το εγωιστικό γονίδιο" - 1974, "Ο Τυφλός Ωρολογοποιός" - 1984, "Η περί θεού αυταπάτη" - 2006, κ.α) υποστηρίζει ότι σχεδόν βέβαια δεν υπάρχει ένας υπερφυσικός δημιουργός και ότι η θρησκευτική πίστη μπορεί να χαρακτηριστεί ως ψευδαίσθηση, ως μία ψευδής εμμονή και πεποίθηση (δηλαδή, άκρως αντι-επιστημονική :P).

Το τελευταίο του βιβλίο "Το μεγαλύτερο θέαμα στη Γη: Η απόδειξη για την εξέλιξη» (εκδόσεις Αβγό) ξεκινάει με την απάντηση του καθηγητή Χαλντέιν σε μια ερώτηση μιας οπαδού του δημιουργισμού:

«Καθηγητά Χαλντέιν, ακόμη και αν η εξέλιξη είχε στη διάθεσή της δισεκατομμύρια χρόνια, όπως λέτε, εγώ απλούστατα δεν μπορώ να πιστέψω ότι είναι δυνατόν να περάσουμε από ένα κύτταρο σε ένα περίπλοκο ανθρώπινο σώμα, του οποίου τα τρισεκατομμύρια των κυττάρων είναι οργανωμένα σε οστά, μυς και νεύρα, με μια καρδιά που χτυπά ακατάπαυστα για δεκαετίες, με μίλια ολόκληρα από αιμοφόρα αγγεία και έναν εγκέφαλο ικανό να σκέπτεται, να μιλάει και να αισθάνεται».

Χαλντέιν:«Μα, κυρία μου, το κάνατε μόνη σας. Και σας χρειάστηκαν μόλις εννέα μήνες»! :lol:

Πρόσφατα ξεκίνησα να διαβάζω το "Το περί θεού αυταπάτη", ίσως στην πορεία βρω κάποια αξιοσήμαντα στοιχεία να παραθέσω στην κουβέντα. Η αρχική μου διάθεση είναι κριτική και αντίθετη σε κάθε μορφή φανατικής ρητορικής. Αλλά, πρώτα διαβάζουμε και μετά κρίνουμε... :)

Μια ωραία συνέντευξη του Ντόκινς υπάρχει δημοσιευμένη στο Βήμα on-line: https://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artid=320660&dt=17/03/2010
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parafernalia

Περιβόητο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,884 μηνύματα.
Έτσι απλά για να κοντράρω τον προ διετίας εαυτό μου :P (η έρευνα συνεχίζεται):

Ως ένας άνθρωπος που αφιέρωσε όλη του τη ζωή στην πιο καθαρά εγκεφαλική επιστήμη, στη μελέτη της ύλης, μπορώ να σας πω σαν αποτέλεσμα της έρευνάς μου πάνω στα άτομα, το εξής σημαντικό:

Δεν υπάρχει ύλη αυθύπαρκτη
Όλη η ύλη δημιουργείται και υπάρχει
αποκλειστικά εξαιτίας κάποιας δύναμης
που κάνει τα ατομικά σωματίδια να δονούνται
και κρατά συνεκτικό το μικροσκοπικό ηλιακό σύστημα που
βρίσκεται μέσα στο άτομο.
Τα στοιχεία μας οδηγούν στην υπόθεση
ότι πίσω από αυτή τη δύναμη
κρύβεται μια ευφυής και ισχυρή νοημοσύνη
Η νοημοσύνη αυτή είναι το θεμέλιο όλης της ύλης.

Μαξ Πλανκ (23 Απριλίου 1858 - 4 Οκτωβρίου 1947)
(ομιλία at Florence, Italy - 1944)


As a man who has devoted his whole life to the most clear headed science, to the study of matter, I can tell you as a result of my research about atoms this much:
There is no matter as such.
All matter originates and exists only by virtue of a force which brings the particle of an atom to vibration and holds this most minute solar system of the atom together. We must assume behind this force the existence of a conscious and intelligent mind. This mind is the matrix of all matter.

Max Planck (23 April 1858 - 4 October 1947)
Das Wesen der Materie [The Nature of Matter], speech at Florence, Italy (1944)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
διάλογος καθηγητή – φοιτητή για το αν υπάρχει ο Θεός



Διαβάστε με προσοχή τον διάλογο και εξάγετε ο καθένας τα συμπεράσματά του


Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο......
Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: ο.. .. Θεός..
Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της. Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;
Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..
Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν …Άλμπερτ Αινστάιν!
πηγη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
διάλογος καθηγητή – φοιτητή για το αν υπάρχει ο Θεός


Διαβάστε με προσοχή τον διάλογο και εξάγετε ο καθένας τα συμπεράσματά του


Καθηγητής: Λοιπόν, πιστεύεις στον Θεό;
Φοιτητής: Βεβαίως, κύριε.
Καθ.: Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Φυσικά.
Καθ.: Είναι ο......
Θεός παντοδύναμος;
Φοιτ.: Ναι
Καθ.: Ο αδερφός μου πέθανε από καρκίνο παρότι παρακαλούσε τον Θεό να τον γιατρέψει και προσευχόταν σε Αυτόν. Οι περισσότεροι από εμάς θα προσπαθούσαν να βοηθήσουν αυτούς που έχουν την ανάγκη τους. Πού είναι η καλοσύνη του Θεού λοιπόν;
Φοιτ.: ..
Καθ.: Δεν μπορείς να απαντήσεις, έτσι δεν είναι; Ας ξαναρχίσουμε νεαρέ μου. Είναι καλός ο Θεός;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Είναι καλός ο διάβολος;
Φοιτ.: Όχι.
Καθ.: Ποιος δημιούργησε τον διάβολο;
Φοιτ.: ο.. .. Θεός..
Καθ.: Σωστά.. Πες μου παιδί μου, υπάρχει κακό σ' αυτόν τον κόσμο;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Το κακό βρίσκεται παντού, έτσι δεν είναι; Και ο Θεός έπλασε τα πάντα, σωστά;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Άρα λοιπόν ποιος δημιούργησε το κακό;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Υπάρχουν αρρώστιες; Ανηθικότητα; Μίσος; Ασχήμια; Όλα αυτά τα τρομερά στοιχεία υπάρχουν σ' αυτόν τον κόσμο, έτσι δεν είναι;
Φοιτ.: Μάλιστα.
Καθ..: Λοιπόν, ποιος τα δημιούργησε;
Φοιτ.: ...
Καθ.: Η επιστήμη λέει ότι χρησιμοποιείς τις 5 αισθήσεις σου για να αναγνωρίζεις το περιβάλλον γύρω σου και να προσαρμόζεσαι σε αυτό. Πες μου παιδί μου, έχεις δει ποτέ τον Θεό;
Φοιτ.: Όχι, κύριε.
Καθ.: Έχεις ποτέ αγγίξει το Θεό; Έχεις ποτέ γευτεί το Θεό, μυρίσει το Θεό; Και τέλος πάντων, έχεις ποτέ αντιληφθεί με κάποια από τις αισθήσεις σου το Θεό;
Φοιτ..: ...Όχι, κύριε. Φοβάμαι πως όχι.
Καθ.: Και παρόλα αυτά πιστεύεις ακόμα σε Αυτόν;
Φοιτ.: Ναι.
Καθ.: Σύμφωνα με εμπειρικό, ελεγχόμενο και με δυνατότητα μελέτης των αποτελεσμάτων ενός φαινομένου πρωτόκολλο, η επιστήμη υποστηρίζει ότι ο Θεός δεν υπάρχει. Τι έχεις να απαντήσεις σε αυτό, παιδί μου;
Φοιτ.: Τίποτα. Εγώ έχω μόνο την πίστη μου.
Καθ.: Ναι, η πίστη. Και αυτό είναι το πρόβλημα της επιστήμης.
Φοιτ: Κύριε καθηγητά, υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε θερμότητα;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Και υπάρχει κάτι που το ονομάζουμε κρύο;
Καθ.: Ναι.
Φοιτ.: Όχι, κύριε. Δεν υπάρχει. Μπορεί να έχεις μεγάλη θερμότητα, ακόμα περισσότερη θερμότητα, υπερθερμότητα, καύσωνα, λίγη θερμότητα ή καθόλου θερμότητα. Αλλά δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται κρύο. Μπορεί να χτυπήσουμε 458 βαθμούς υπό το μηδέν, που σημαίνει καθόλου θερμότητα, αλλά δεν μπορούμε να πάμε πιο κάτω από αυτό. Δεν υπάρχει τίποτα που να ονομάζεται «κρύο». «Κρύο» είναι μόνο μια λέξη, που χρησιμοποιούμε για να περιγράψουμε την απουσία θερμότητας. Δεν μπορούμε να μετρήσουμε το κρύο. Η θερμότητα είναι ενέργεια. Το κρύο δεν είναι το αντίθετο της θερμότητας, κύριε, είναι απλά η απουσία της. Στην αίθουσα επικρατεί σιγή...
Φοιτ.: Σκεφτείτε το σκοτάδι, καθηγητά. Υπάρχει κάτι που να ονομάζουμε σκοτάδι;
Καθ.: Ναι, τι είναι η νύχτα αν δεν υπάρχει σκοτάδι;
Φοιτ.: Κάνετε και πάλι λάθος, κύριε καθηγητά. Το «σκοτάδι» είναι η απουσία κάποιου άλλου παράγοντα. Μπορεί να έχεις λιγοστό φως, κανονικό φως, λαμπερό φως, εκτυφλωτικό φως.. Αλλά, όταν δεν έχεις φως, δεν έχεις τίποτα και αυτό το ονομάζουμε σκοτάδι, έτσι δεν είναι; Στην πραγματικότητα το σκοτάδι απλά δεν υπάρχει. Αν υπήρχε θα μπορούσες να κάνεις το σκοτάδι σκοτεινότερο.
Καθ.: Που θέλεις να καταλήξεις με όλα αυτά, νεαρέ μου;
Φοιτ.: Κύριε, θέλω να καταλήξω ότι η φιλοσοφική σας σκέψη είναι ελαττωματική...
Καθ..: Ελαττωματική!; Μήπως μπορείς να μου εξηγήσεις γιατί;
Φοιτ.: Κύριε καθηγητά, σκέφτεστε μέσα στα όρια της δυαδικότητας. Υποστηρίζετε ότι υπάρχει η ζωή και μετά υπάρχει και ο θάνατος, ένας καλός Θεός και ένας κακός Θεός. Βλέπετε την έννοια του Θεού σαν κάτι τελικό, κάτι που μπορεί να μετρηθεί. Κύριε καθηγητά, η επιστήμη δεν μπορεί να εξηγήσει ούτε κάτι τόσο απλό όπως την σκέψη. Χρησιμοποιεί την ηλεκτρική και μαγνητική ενέργεια, αλλά δεν έχει δει ποτέ, πόσο μάλλον να καταλάβει απόλυτα, αυτήν την ενέργεια. Το να βλέπεις το θάνατο σαν το αντίθετο της ζωής είναι σαν να αγνοείς το γεγονός ότι ο θάνατος δεν μπορεί να υπάρξει αυτόνομος. Ο θάνατος δεν είναι το αντίθετο της ζωής: είναι απλά η απουσία της. Τώρα πείτε μου κάτι, κύριε καθηγητά. Διδάσκετε στους φοιτητές σας ότι εξελίχτηκαν από μια μαϊμού;
Καθ.: Εάν αναφέρεσαι στην φυσική εξελικτική πορεία, τότε ναι, και βέβαια.
Φοιτ.: Έχετε ποτέ παρακολουθήσει με τα μάτια σας την εξέλιξη;
Καθ.: ..
Φοιτ.: Εφόσον κανένας δεν παρακολούθησε ποτέ την διαδικασία εξέλιξης επιτόπου και κανένας δεν μπορεί να αποδείξει ότι αυτή η διαδικασία δεν σταματά ποτέ, τότε διδάσκεται την προσωπική σας άποψη επί του θέματος. Τότε μήπως δεν είστε επιστήμονας, αλλά απλά ένας κήρυκας;
Καθ.: ..
Φοιτ.(προς την τάξη): Υπάρχει κάποιος στην τάξη που να έχει δει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Που να έχει ακούσει ή νιώσει ή ακουμπήσει ή μυρίσει τον εγκέφαλο του κ.καθηγητή; Κανένας. Άρα σύμφωνα με τους κανόνες του εμπειρικού, ελεγχόμενου και με δυνατότητα προβολής πρωτόκολλου, η επιστήμη μπορεί να ισχυριστεί ότι δεν έχετε εγκέφαλο, κύριε. Και αφού είναι έτσι τα πράγματα, τότε, με όλο τον σεβασμό, πώς μπορούμε να εμπιστευτούμε αυτά που διδάσκετε, κύριε;
Καθ.: Μου φαίνεται ότι απλά θα πρέπει να στηριχτείς στην πίστη σου, παιδί μου.
Φοιτ.: Αυτό είναι, κύριε.. Ο σύνδεσμος μεταξύ του ανθρώπου και του Θεού είναι η ΠΙΣΤΗ. Αυτή είναι που κινεί τα πράγματα και τα κρατάει ζωντανά..
Το όνομα του νεαρού φοιτητή ήταν …Άλμπερτ Αινστάιν!
πηγη
Ρε συ alehunter, πέρα απ'τα ένα σωρό lame επιχειρήματα του διαλόγου που γίνονται ξεκαρδιστικά σε κάποια σημεία, αλήθεια νομίζεις ότι οι δημοσιογράφοι κυνηγούσαν τον Αϊνστάιν όταν ήταν φοιτητής, πριν ακόμα γίνει διάσημος, και κατέγραφαν τις προσωπικές του συνομιλίες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moxa15

Διάσημο μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών. Έχει γράψει 3,327 μηνύματα.
Ρε συ alehunter, πέρα απ'τα ένα σωρό lame επιχειρήματα του διαλόγου που γίνονται ξεκαρδιστικά σε κάποια σημεία, αλήθεια νομίζεις ότι οι δημοσιογράφοι κυνηγούσαν τον Αϊνστάιν όταν ήταν φοιτητής, πριν ακόμα γίνει διάσημος, και κατέγραφαν τις προσωπικές του συνομιλίες?

κοιτα προσωπικα οπως το ειδα το εβαλα επειδη το βρηκα ενδιαφερον το αρθρο,
περα απο αυτο φιλε μου δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αν ο διαλογος ηταν μεταξυ αισταιν ή καποιου ασιμου απλα -δεν συμφωνω για την ενδεια των επιχειρηματων διοτι αν και εγω διαφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λενε και οι 2 πλευρες- μου αρεσε η πρωτοτυπη (και παραξενη τολμω να πω)προσεγγιση του θεματος:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Κοιταξτε γυρω σας....
Υπερχει τοση ομορφια στη φυση,σ'ενα ηλιοβασιλεμα,στο ψαρακι που ηρεμα κολυμπα μεσα στη γυαλα,στα παιδια που παιζουν ,στον ερωτα αναμεσα σε ενα νεο ζευγαρι,στην αγαπη στα ματια ενος ηλικωμενου ζευγαριου,στη γεννηση ενος νεου πλασματος,στον τροπο που αγαλιαζει η φυση λιγο πριν δυσει ο ηλιος,ακομα και στα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ υπαρχει τοση ομορφια...
Θεωρω οτι ολα αυτα ειναι πολυ σοφα μελετημενα για να προηλθαν απο το πουθενα...
Τωρα αν ολα αυτα τα δημιουργησε καποιος παππουλης με ασπρη γενειαδα που καθεται καπου στον ουρανο και μας κοιτα αυτο δεν το ξερω!
Αλλα πιστευω στην ανωτερη δυναμη που προσεφερε τοση ομορφια στον κοσμο μας!
Επισης καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι απο τη στιγμη που δεν εχει αποδειχθει η μη υπαρξη του Θεου μπορουμε να πιστευουμε...
Εγω αυτο που θα πω ειναι οτι ακομα και στα Μαθηματικα υπαρχουν τα Αξιωματα που τα δεχομαστε εκ των προτερων γιατι αλλιως δεν μπορουμε να προχωρησουμε μια μαθηματικη σκεψη!
Σιγουρα ομως η πιστη(γιατι ο θεος για τον καθενα ειναι κατι διαφορετικο,για μερικους αλλωστε ο θεος κρυβεται μεσα μας) ειναι κατι πολυ πιο ουσιαστικο κ καθαρα προσωπικη υποθεση ,κατι που βασανιζει τον ανθρωπο απο τοτε που αρχισε να αντλαμαβανεται τον εαυτο του ως υπαρξη με νοημα,για να εξαντλειται στο ερωτημα αν ειναι "αντιεπιστημονικη" η πιστη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
κοιτα προσωπικα οπως το ειδα το εβαλα επειδη το βρηκα ενδιαφερον το αρθρο,
περα απο αυτο φιλε μου δεν με νοιαζει ιδιαιτερα αν ο διαλογος ηταν μεταξυ αισταιν ή καποιου ασιμου απλα -δεν συμφωνω για την ενδεια των επιχειρηματων διοτι αν και εγω διαφωνω με τα περισσοτερα απο οσα λενε και οι 2 πλευρες- μου αρεσε η πρωτοτυπη (και παραξενη τολμω να πω)προσεγγιση του θεματος:)

Δεν είναι το θέμα αν συμφωνείς ή διαφωνείς με αυτά που λέει. Είναι ότι απλά βιάζει οποιαδήποτε επιστημονική έννοια χρησιμοποιεί. Ένα ενδιαφέρον αρθράκι γι'αυτόν τον διάλογο μπορείς να διαβάσεις εδώ

Θεωρω οτι ολα αυτα ειναι πολυ σοφα μελετημενα για να προηλθαν απο το πουθενα...
Τωρα αν ολα αυτα τα δημιουργησε καποιος παππουλης με ασπρη γενειαδα που καθεται καπου στον ουρανο και μας κοιτα αυτο δεν το ξερω!
Αλλα πιστευω στην ανωτερη δυναμη που προσεφερε τοση ομορφια στον κοσμο μας!

Το λάθος σου είναι ότι κάνεις μια εσφαλμένη παραδοχή. Εξαιρείς το θεό απ'τη δημιουργία. Θεωρείς ότι είναι αδύνατο το σύμπαν να μην έχει ένα σοφό δημιουργό, αλλά δεν κάνεις την αναδρομική υπόθεση ότι ένας σοφός δημιουργός απαιτεί έναν ακόμη πιο σοφό δημιουργό κοκ. Το θεωρείς δεδομένο ότι κάπως, κάπου, κάποτε δημιουργήθηκε αυτός έχοντας μάλιστα υπερφυσικές δυνάμεις.

Επισης καποιος θα μπορουσε να ισχυριστει οτι απο τη στιγμη που δεν εχει αποδειχθει η μη υπαρξη του Θεου μπορουμε να πιστευουμε...

... όπως επίσης και των νεράιδων, των ξωτικών, του Άγιου Βασίλη του Ιπτάμενου Μακαρονοτέρατος, του Αόρατου Ροζ Μονόκερου και ένα σωρό άλλων που δεν έχει αποδειχθεί η μη ύπαρξη.

Σ' αυτόν τον ισχυρισμό η απάντηση είναι argumentum ad ignorantiam, δηλαδή η ανυπαρξία αποδείξεων δε συνιστά απόδειξη ανυπαρξίας, και αντίστροφα, η ανυπαρξία αποδείξεων μη ύπαρξης δε συνιστά απόδειξη ύπαρξης.

Εγω αυτο που θα πω ειναι οτι ακομα και στα Μαθηματικα υπαρχουν τα Αξιωματα που τα δεχομαστε εκ των προτερων γιατι αλλιως δεν μπορουμε να προχωρησουμε μια μαθηματικη σκεψη!

Όπως λένε, στα μαθηματικά δεν υπάρχει παρθενογένεση.

Τα αξιώματα είναι κάποιες προφανείς διαισθητικές προτάσεις με τη βοήθεια των οποίων, και των κανόνων λογικής, καταλήγουμε σε συμπεράσματα. Για παράδειγμα a+b=b+a. Κανένα αξίωμα φυσικά δεν έρχεται σε αντίθεση με κάποιο άλλο.
Που κολλάει αυτό, anyway? Αν δε δεχθούμε εκ των προτέρων το θεό δεν μπορούμε να προχωρήσουμε στη ζωή?

Κοιταξτε γυρω σας....
Υπερχει τοση ομορφια στη φυση,σ'ενα ηλιοβασιλεμα,στο ψαρακι που ηρεμα κολυμπα μεσα στη γυαλα,στα παιδια που παιζουν ,στον ερωτα αναμεσα σε ενα νεο ζευγαρι,στην αγαπη στα ματια ενος ηλικωμενου ζευγαριου,στη γεννηση ενος νεου πλασματος,στον τροπο που αγαλιαζει η φυση λιγο πριν δυσει ο ηλιος,ακομα και στα ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ υπαρχει τοση ομορφια...

1327024054.jpg
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Θα σεβαστω ολα αυτα που λες γιατι ειναι η αποψη σου...Δεν θα μπω στη διαδικασια να αντιτεινω καποιο επιχειρημα στο γιατι πιστευω....
Μαλιστα το αναφερω κ στο τελευταιο κομματι του post μου....
Το αν πιστευεις ή οχι ειναι κατι καθαρα προσωπικο κ εχει να κανει με τα ερεθισματα που εχεις λαβει,τη φιλοσοφια που εχεις ασπαστει,τη κοσμοθεωρια σου anyway...Πιστευω γιατι ετσι εχω καταληξει με το οσα ξερω ως τωρα..Και εσυ ομοιως....Και ναι πιστευω στην εξελιξη και ναι θαυμαζω το Δαρβινο..Ολα ομως απο καπου πρεπει να ξεκινησαν....Και ακολουθησε μια διαδικασια για να φθασουμε ως εδω....Εγω λοιπον θεωρω "θεο" μου την ενεργεια πισω απο αυτην τη διαδικασια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Θα σεβαστω ολα αυτα που λες γιατι ειναι η αποψη σου...Δεν θα μπω στη διαδικασια να αντιτεινω καποιο επιχειρημα στο γιατι πιστευω....

Δε σου ζήτησα κάποιο τέτοιο επιχείρημα. Έγραψες κάποια πράγματα, τα σχολίασα, αν θες απαντάς πίσω.

Και ναι πιστευω στην εξελιξη

Δεν γίνεται να πιστεύεις στην εξέλιξη για τον ίδιο λόγο που δε γίνεται να πιστεύεις ότι η Γη είναι στρόγγυλη. Είναι και τα δύο επιβεβαιωμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νάγια Τ.

Διάσημο μέλος

Η Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,317 μηνύματα.
Δε σου ζήτησα κάποιο τέτοιο επιχείρημα. Έγραψες κάποια πράγματα, τα σχολίασα, αν θες απαντάς πίσω.



Δεν γίνεται να πιστεύεις στην εξέλιξη για τον ίδιο λόγο που δε γίνεται να πιστεύεις ότι η Γη είναι στρόγγυλη. Είναι και τα δύο επιβεβαιωμένα.
Ισως το ρημα μου ηταν ατυχες,παντως καταλαβες τι εννοω!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@

Νεοφερμένος

Η @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Ναι είναι αντιεπιστήμονικη η πίστη στον θεό απο την στίγμη που δεν υπάρχουν ευραίως αποδεκτές αποδείξεις για την ύπαρξη του όπως υπάρχουν για όλα τα έπιστημνικά ευρήματα . Ουτέ καν την έννοια του θεού δεν έχουμε πρόδιορίσει ακόμα πόσο μάλλον την υπαρξή του. ΄Οσο για το επιχείρημα που ακούω κατα καιρούς "η πίστη εξ όρισμου δεν χρειάζεται αποδείξεις κτλ." τότε με την ίδια λογική εγώ θεορώ ότι υπαρχει κάποιος που τον ονομάζω "ένας" ο οποίος έφτιαξε τον κόσμο για πλάκα και ώς προφήτες που το αποδεικνύουν όριζω τον εαυτό μου και 10 άλλους που θα πλήρωσω για να γίνουν προφήτες αυτής της θρησκείας . Γιατί να πιστέψουμε τις διάφορες θρησκείες που έχουν τις ίδιες αποδείξεις με εμένα και όχι εμένα η οποιονδήποτε αλλό με παρόμοιες θεωρίες?????
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Ναι είναι αντιεπιστήμονικη η πίστη στον θεό απο την στίγμη που δεν υπάρχουν ευραίως αποδεκτές αποδείξεις για την ύπαρξη του όπως υπάρχουν για όλα τα έπιστημνικά ευρήματα . Ουτέ καν την έννοια του θεού δεν έχουμε πρόδιορίσει ακόμα πόσο μάλλον την υπαρξή του. ΄Οσο για το επιχείρημα που ακούω κατα καιρούς "η πίστη εξ όρισμου δεν χρειάζεται αποδείξεις κτλ." τότε με την ίδια λογική εγώ θεορώ ότι υπαρχει κάποιος που τον ονομάζω "ένας" ο οποίος έφτιαξε τον κόσμο για πλάκα και ώς προφήτες που το αποδεικνύουν όριζω τον εαυτό μου και 10 άλλους που θα πλήρωσω για να γίνουν προφήτες αυτής της θρησκείας . Γιατί να πιστέψουμε τις διάφορες θρησκείες που έχουν τις ίδιες αποδείξεις με εμένα και όχι εμένα η οποιονδήποτε αλλό με παρόμοιες θεωρίες?????
Αν ο Θεος ειναι αυτο που σκεφτομαστε που δημιουργησε τον κοσμο κλπ κλπ δεν θα τα πω αναλυτικα (κατι τοσο ανωτερο τελοσπαντων)....τοτε ο,τι και να ειναι δεν θα μπορεσεις ποτε και με καμια επιστημη να τον προσεγγισεις ! Επισης οσον αφορα την πρωτη σου προταση : Ουτε ευρεως αποδεκτες αποδειξεις υπαρχουν για την ΜΗ υπαρξη Του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

@nn@

Νεοφερμένος

Η @nn@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 58 μηνύματα.
Αν ο Θεος ειναι αυτο που σκεφτομαστε που δημιουργησε τον κοσμο κλπ κλπ δεν θα τα πω αναλυτικα (κατι τοσο ανωτερο τελοσπαντων)....τοτε ο,τι και να ειναι δεν θα μπορεσεις ποτε και με καμια επιστημη να τον προσεγγισεις ! Επισης οσον αφορα την πρωτη σου προταση : Ουτε ευρεως αποδεκτες αποδειξεις υπαρχουν για την ΜΗ υπαρξη Του.
Οπότε συμφωνείς μαζί μου ότι είναι αντιεπιστημονική η πίστη στον θέο , αφού με βάση τό πως ορίζεις τον θεό και σύμφωνα με τα λέγομενά σου ότι καμιά επιστήμη δεν θα μπόρεσει να τον προσεγγίσει. Το ίδιο ισχύει και για την ΜΗ ύπαρξη του θεού αφου ουτέ για αυτό δεν υπάρχουν ευρεως αποδεκτες αποδείξεις...........Δεν αμφισβήτω την υπαρξη ή την μη ύπαρξη του θεού , αμφισβήτω την επιστημονική υπόσταση της πίστης στον θεό .......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top