Είναι αντιεπιστημονική η πίστη στο Θεό;

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Καταλαβαινεις φανταζομαι πως δεν ειναι αντικειμενικο να μιλας στο ονομα ολων των πιστων καθως πολυ πολυ συχνα υπαρχουν και υπερβολες.
Δεν αναφέρομαι γενικά στο σύνολο των πιστών. Απλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση που λέγαμε είναι η απάντηση που θα πάρεις το 99% των φορών.

Ωστοσο επαναδιατυπωσε μου την προταση σου γιατι παρακατω σε χανω!!!!
Όταν ανέφερα εγώ για λογική στην πίστη, μου είπες ότι δεν προσεγγίζεται με τη λογική. Έτσι και όταν μου έφερες κάποια λογικά επιχειρήματα για τον Αη Βασίλη θα μπορούσα κι εγώ να σου πω ότι ούτε αυτός προσεγγίζεται με τη λογική, οπότε να πάνε χαμένα τα επιχειρήματα.


Ελπιζω να γνωριζεις οτι καποια πραγματα στην θρησκεια ειναι συμβολικα ουτε ο Αδαμ και η Ευα υπηρχαν συμβολικο ειναι!!!

Βασικά, ήταν όλα κυριολεκτικά αρχικά, και όταν αργότερα κάποια πράγματα δεν μπορούσαν να υποστηριχθούν πλέον βαφτίστηκαν συμβολικά.
Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν στη δημιουργία του κόσμου σε 6 μέρες 24 ωρών πριν από 6000-10.000 χρόνια (!), όπως και στην ιστορία του Αδάμ και της Εύας.

Αλλά απ'την άλλη ποτέ δεν το κατάλαβα... Αν η ιστορία αυτή είναι συμβολική, ο θεός έστειλε το γιο του να σταυρωθεί για ένα συμβολικό αμάρτημα δύο ανθρώπων που δεν υπήρξαν ποτέ, φορτώνοντάς το σε όσους γεννιούνται αργότερα και αφήνοντας το στίγμα στους Εβραίους ως "δολοφόνοι του Χριστού" ?

στο σημειο με την μεγαλη γραμματοσειρα καλα καταλαβες περιπου....μπορει να υπαρχει λογικη πισω απο αυτο την οποια δεν κατεχουμε ακομα .....Αρα πρωτον αποκοπτεται απο την ευμεταβλητη προσωρινη λογικη που διακατεχει την ανθρωποτητα αυτην την περιοδο! Κατα δευτερον οπως λεει ο peleas απο πανω αναλογα σε ποια επιστημη αναφερεσαι! Κατα τριτον σε πολλες επιστημες υπαρχουν ενεργειες που ακομα δεν κατανοουνται ως προς την δραση τους και παρολα αυτα εφαρμοζονται για την επιτευξη διαφορων στοχων (απλως και μονο επειδη παρατηρηθηκαν να πετυχενουν αυτον τον στοχο).Πολυ συχνα αυτο γινοταν στο παρελθον και ομως δεν χαρακτηριζοταν ουτε χαρακτηριζεται σημερα η εκαστοτε τετοιου ειδους μεθοδος αντιεπιστημονικη!

Αναφέρομαι σε οποιαδήποτε επιστήμη μπορεί να σου δώσει αποτελέσματα που προκύπτουν μέσω λογικών επαγωγών και μαθηματικής συνέπειας.

Για το τελευταίο, δώσε μου ένα παράδειγμα αν θέλεις.
Πάντως, εφόσον κάτι δουλεύει έστω και εμπειρικά για το συγκεκριμένο σκοπό που θέλεις να πετύχεις, δεν έχει λόγο να μην το χρησιμοποιήσεις. Όταν κάτι σου χρησιμεύει πρακτικά και σου δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα, το χρησιμοποιείς.

Επισης να αναφερω το οτι ειμαι φανατικα υπερ της επιστημης αλλα στα πλαισια αυτων που μπορει κανεις να κατανοησει στα πλαισια αυτου του κοσμου κα στα πλαισια του οτι μπορει να κανει την ζωη μου καλυτερη η να με βοηθησει να καταλαβω τον κοσμο (για να μην δωσω λαθος εντυπωση)!:)

Γιατρός είσαι, αλίμονο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Δεν αναφέρομαι γενικά στο σύνολο των πιστών. Απλά για τη συγκεκριμένη περίπτωση που λέγαμε είναι η απάντηση που θα πάρεις το 99% των φορών.
Καλα δεν μπορεις να το ξερεις αυτο δεν εχεις μιλησει σε ολους τους πιστους ...το εικαζεις ....Ενταξει ομως καταλαβα τι εννοεις!


Όταν ανέφερα εγώ για λογική στην πίστη, μου είπες ότι δεν προσεγγίζεται με τη λογική. Έτσι και όταν μου έφερες κάποια λογικά επιχειρήματα για τον Αη Βασίλη θα μπορούσα κι εγώ να σου πω ότι ούτε αυτός προσεγγίζεται με τη λογική, οπότε να πάνε χαμένα τα επιχειρήματα.
Ναι ενταξει αλλα τοτε πρωτον θα ερχοσουν και θα συμωνουσες απαραιτητως με τα λεγομενα μου και κατα δευτερον στην περιπτωση του Αγιου εκεινος πραττει ενεργειες που οπως διαπιστωθηκε ειναι αδυνατον να γινουν ....και στην περιπτωση μας δεν ειναι και συμβολικες απλα και μονο δημιουργηθηκαν απο τον νου του ανθρωπου για να ευχαριστησουν το συγκεκριμενο προσωπο (καθως ηταν υπαρκτο) για την βοηθεια που προσεφερε ! Οπως και να εχει δεν ειναι εκει η βασικη διαφωνια μας!




Βασικά, ήταν όλα κυριολεκτικά αρχικά, και όταν αργότερα κάποια πράγματα δεν μπορούσαν να υποστηριχθούν πλέον βαφτίστηκαν συμβολικά.
Το διαβασες αυτο απο καπου η το εικαζεις?Κυριολεκτικα ολα μου φαινεται λιγο υπερβολικο αυτο που λες δηλαδη πιστευαν σε ολα οπως εχουν ....Επειδη και εγω ειχα ολες αυτες τις αποριες πιο μικρος μου ειχαν εξηγησει οτι ηταν συμβολικα!Τωρα το πως και το γιατι δημιουργηθηκαν δεν το γνωριζω!


Σε διαβεβαιώ ότι υπάρχουν ακόμα άνθρωποι που πιστεύουν στη δημιουργία του κόσμου σε 6 μέρες 24 ωρών πριν από 6000-10.000 χρόνια (!), όπως και στην ιστορία του Αδάμ και της Εύας.
Ενταξει δεν θα καταδικαστουν ολοι επειδη καποιοι θελουν να πιστευουν σε καταστασεις που δεν υπηρξαν!


Αλλά απ'την άλλη ποτέ δεν το κατάλαβα... Αν η ιστορία αυτή είναι συμβολική, ο θεός έστειλε το γιο του να σταυρωθεί για ένα συμβολικό αμάρτημα δύο ανθρώπων που δεν υπήρξαν ποτέ, φορτώνοντάς το σε όσους γεννιούνται αργότερα και αφήνοντας το στίγμα στους Εβραίους ως "δολοφόνοι του Χριστού" ?
Οχι σταλθηκε για την αμαρτια ολοκληρης της ανθρωποτητας! Ο Ιησους ηταν πραγματικο προσωπο θελοντας να πω οτι υπηρξε ιστορικα.Το στιγμα στους Εβραιους μην ξεχνας οτι δοθηκε απο τους ανθρωπους . Ο Ιησους ποτε δεν ειπε αυτοι με σταυρωσαν σφαξτε τους.....Αυτες ηταν υπερβολες των ανθρωπων και μονον η αφορμη για τις διαφορες αργοτερες επιθεσεις στους Εβραιους οχι η αιτια! Τελος τον Ιησου δεν τον σταυρωσαν ολοι οι Εβραιοι μαζι (με αυτο θελω να σου πω οτι οντως το στιγμα που αναφερεις ηταν μια υπερβολη των ανθρωπων)



Αναφέρομαι σε οποιαδήποτε επιστήμη μπορεί να σου δώσει αποτελέσματα που προκύπτουν μέσω λογικών επαγωγών και μαθηματικής συνέπειας.
Αρα κυριως η και μονο στις θετικες επιστημες?

Για το τελευταίο, δώσε μου ένα παράδειγμα αν θέλεις.
Αντικαταθλιπτικο Prozac ξερουμε την δραση του σε μοριακο επιπεδο αλλα δεν ξερουμε πως αυτη συμβαλει στην αντιμετωπιση της καταθλιψης! (το ειχαμε αναφερει στην σχολη και μου ειχε κανει εντυπωση ....δεν ειμαι κανας τρελος που ψαχνω φαρμακα εγκεφαλου....:P. Το βιβλιο δεν ξερω ποιας χρονολογιας ειναι και αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε, φανταζομαι πως δεν ειναι τοσο παλιο....)
Πάντως, εφόσον κάτι δουλεύει έστω και εμπειρικά για το συγκεκριμένο σκοπό που θέλεις να πετύχεις, δεν έχει λόγο να μην το χρησιμοποιήσεις. Όταν κάτι σου χρησιμεύει πρακτικά και σου δίνει τα επιθυμητά αποτελέσματα, το χρησιμοποιείς.
Ακριβως εμπειρικα χωρις επιστημονικα στοιχεια χωρις να ξερουμε την ακριβη διαδικασια.......και ομως χαρακτηριζεται επιστημονικο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lowbaper92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο lowbaper92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.
Το διαβασες αυτο απο καπου η το εικαζεις?Κυριολεκτικα ολα μου φαινεται λιγο υπερβολικο αυτο που λες δηλαδη πιστευαν σε ολα οπως εχουν ....Επειδη και εγω ειχα ολες αυτες τις αποριες πιο μικρος μου ειχαν εξηγησει οτι ηταν συμβολικα!Τωρα το πως και το γιατι

Πριν την εξέλιξη όλα ήταν κυριολεκτικά. Εδώ, μπορείς να δεις να απαντάνε σε διάφορες ερωτήσεις για τον Αδάμ και την Εύα, ακόμα κι αν είχαν ομφαλό. Κι εδώ στα πρώτα δευτερόλεπτα του βίντεο μπορείς να δεις να λένε αυτά περί δημιουργίας και ηλικία της γης.


Οχι σταλθηκε για την αμαρτια ολοκληρης της ανθρωποτητας! Ο Ιησους ηταν πραγματικο προσωπο θελοντας να πω οτι υπηρξε ιστορικα.Το στιγμα στους Εβραιους μην ξεχνας οτι δοθηκε απο τους ανθρωπους . Ο Ιησους ποτε δεν ειπε αυτοι με σταυρωσαν σφαξτε τους.....Αυτες ηταν υπερβολες των ανθρωπων και μονον η αφορμη για τις διαφορες αργοτερες επιθεσεις στους Εβραιους οχι η αιτια! Τελος τον Ιησου δεν τον σταυρωσαν ολοι οι Εβραιοι μαζι (με αυτο θελω να σου πω οτι οντως το στιγμα που αναφερεις ηταν μια υπερβολη των ανθρωπων)
Βασικά, δεν έχω ακούσει για εξωβιβλικές αναφορές στον Ιησού στις οποίες να αναφέρεται ως υπεράνθρωπος που γεννήθηκε από παρθένα μητέρα, έκανε θαύματα, σταυρώθηκε, αναστήθηκε κτλ. Και απ'ότι έχω διαβάσει ούτε οι ιστορικοί συμφωνούν για την ιστορικότητά του. Πάντως ένας παντογνώστης θεός νομίζω θα γνώριζε τι θα συμβεί και θα ετοίμαζε καλύτερο σχέδιο.

Αρα κυριως η και μονο στις θετικες επιστημες?

Για αυτές γνωρίζω κάτι λίγα, γι' αυτές μπορώ να μιλήσω.

Ακριβως εμπειρικα χωρις επιστημονικα στοιχεια χωρις να ξερουμε την ακριβη διαδικασια.......και ομως χαρακτηριζεται επιστημονικο!!!

Δεν ξέρω αν μπορούν να χαρακτηριστούν επιστημονικά, πάντως χαρακτηρίζονται σίγουρα αποτελεσματικά σε πρακτικό επίπεδο, γι' αυτό και χρησιμοποιούνται.

Ενδιαφέρον αυτό με το Prozak
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spiros332

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Spiros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 277 μηνύματα.
Πριν την εξέλιξη όλα ήταν κυριολεκτικά.
Μα αυτο σου λεω οτι δεν ξερω.Δεν το ξερω αν ισχυε η αν απλως λεγεται και διαδιδεται ως ακομα μια αμφισβητηση!

Εδώ, μπορείς να δεις να απαντάνε σε διάφορες ερωτήσεις για τον Αδάμ και την Εύα, ακόμα κι αν είχαν ομφαλό. Κι εδώ στα πρώτα δευτερόλεπτα του βίντεο μπορείς να δεις να λένε αυτά περί δημιουργίας και ηλικία της γης.
ok ειναι πηγες και ανθρωποι που υποστηριζουν τις αποψεις τους δεν τις υιοθετουν ολοι!



Βασικά, δεν έχω ακούσει για εξωβιβλικές αναφορές στον Ιησού στις οποίες να αναφέρεται ως υπεράνθρωπος που γεννήθηκε από παρθένα μητέρα, έκανε θαύματα, σταυρώθηκε, αναστήθηκε κτλ. Και απ'ότι έχω διαβάσει ούτε οι ιστορικοί συμφωνούν για την ιστορικότητά του. Πάντως ένας παντογνώστης θεός νομίζω θα γνώριζε τι θα συμβεί και θα ετοίμαζε καλύτερο σχέδιο.
σου ειπα καποια πραγματα ειναι συμβολικα!Οι ιστορικοι γενικα καποιοι συμφωνουν καποιοι διαφωνουν και καποιοι δεν παιρνουν θεση οπως και σε ολα τα θεματα!Επισης μιλησα για τον Ιησου ως υπαρκτο ιστορικο προσωπο οχι αν γεννηθηκε απο παρθενα μητερα η τι εκανε στην ζωη του ακριβως!!!

Πάντως ένας παντογνώστης θεός νομίζω θα γνώριζε τι θα συμβεί και θα ετοίμαζε καλύτερο σχέδιο.
Περι της υπαρξης η της ανυπαρξιας του?Δεν νομιζω τοτε θα ηταν ολα πολυ ροδινα. Οι ανθρωποι δεν θα ξεχωρζαν μεταξυ τους ολοι θα πιστευαν χωρις να εχουν καποια εναλλακτικη! Τωρα εχεις την ελευθερια να πιστεψεις η οχι (και επειδη αυτο συγχεεται με το καλος κακος εγωω να πω εδω οτι δεν συμφωνω.Αντιθετως γνωριζω πολλους αθεους που προσφερουν πολλα στην κοινωνια και τους γυρω τους και πολλους πιστους που συμπεριφερονται με πολυ υποκριτικο τροπο!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αλκίμαχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αλκίμαχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 224 μηνύματα.
Όταν μιλάμε για πίστη πρέπει να καταλάβουμε ότι δεν τίθεται θέμα επιστημονικότητας. Ο λόγος είναι πως είτε δεν αποδείξεις τίποτα είτε αποδειχθεί επιστημονικά πως δεν υπάρχει κάτι εσύ θα συνεχίσεις να πιστεύεις. Είναι ΠΙΣΤΗ! Λέγεται πίστη ακριβώς διότι δεν αποδεικνύεται επιστημονικά.
ΠΙΣΤΕΥΩ = Διάφορο του γνωρίζω = ΔΕΝ γνωρίζω αλλά πιστεύω σε κάτι που θα ήθελα να είναι η αλήθεια.

Σχετικά με το συμβολικό νόημα των διηγημάτων μίας θρησκείας. Δεν είχε πάντα την σημερινή έννοια. Αυτά κάποτε τα πίστευαν πραγματικά και χρειάστηκε να χυθεί αίμα για έννοιες όπως η κοινή λογική, η απόδειξη και η αντικειμενικότητα. Το να πιστεύεις όπου θέλεις σε όσο ανώτερες υπάρξεις ικανοποιούν τις ανησυχίες σου είναι απόλυτο δικαίωμα σου. Παρόλα αυτά πρέπει να αποδέχεσαι πως η πίστη δεν συνάδει με την επιστήμη όπως και είναι αλήθεια.
Για μένα η θρησκεία είναι το αποτέλεσμα και το τίμημα για την συνειδητοποίηση του θανάτου από τον άνθρωπο.Κάθε πίστη έχει τις ρίζες της στον φόβο για τον θάνατο και πουθενά αλλού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epote

Διάσημο μέλος

Ο epote αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
ΠΙΣΤΕΥΩ = Διάφορο του γνωρίζω = ΔΕΝ γνωρίζω αλλά πιστεύω σε κάτι που θα ήθελα να είναι η αλήθεια.

o ορισμος σου ειναι κυκλικος...πιστη = πιστη αυτο λες.

Πιστη = η πεποιθηση οτι κατι ειναι πραγματικα παρα την απουσια αποδειξεων για αυτο. (παραδειγμα: να πιστευεις οτι ενας γερος με μουσια εφτιαξε τον ανθρωπο απο λασπη και μετα εστειλε το γιο του να παιθανει για το καλο μας, ο οποιος αν δεν κανουμε αυτο που εχει πει οτι θελει πανω σε δυο πετρες μας στελνει στην κολαση οπου η σαρκα μας θα καιγεται στην αιωνια φωτια. Απο αγαπη)

Αυταπατη = η πεποιθηση οτι κατι ειναι πραγματικο παρα την παρουσια αποδειξεων για το αντιθετο αυτου. (παραδειγμα: βλεπε τα παραπανω)

Αντικαταθλιπτικο Prozac ξερουμε την δραση του σε μοριακο επιπεδο αλλα δεν ξερουμε πως αυτη συμβαλει στην αντιμετωπιση της καταθλιψης! (το ειχαμε αναφερει στην σχολη και μου ειχε κανει εντυπωση ....δεν ειμαι κανας τρελος που ψαχνω φαρμακα εγκεφαλου..... Το βιβλιο δεν ξερω ποιας χρονολογιας ειναι και αν εχουν αλλαξει τα πραγματα απο τοτε, φανταζομαι πως δεν ειναι τοσο παλιο....)

Αυτο που ειναι επιστημονικο ειναι το γεγονος οτι μπορουμε να διαπιστοσουμε το οτι βοηθαει η οχι. Μπορει να βοηθαει μπορει και οχι αλλα αυτο ειναι κατι μετρησιμο. Ο συγγεκριμενος βιοχημικος λογος για τον οποιο βοηθαει δεν εινια γνωστος (ακομα) αλλα υπαρχουν διαφορες εικασιες οι οποιες μελετουντε σε αυτη τη φαση, αλλα και αυτο ειναι επιστημονικο ερωτημα γιατι τηρει τις επιστημονικες αρχες (επαναληψημοτητα κτλ κτλ).

Βασικο συστατικο του χρηστιανισμου δεν ειναι το "πιστευε και μη ερευνα"? Αρα πως συμβαδιζουν?

Για μένα η θρησκεία είναι το αποτέλεσμα και το τίμημα για την συνειδητοποίηση του θανάτου από τον άνθρωπο.Κάθε πίστη έχει τις ρίζες της στον φόβο για τον θάνατο και πουθενά αλλού.

Δεν νομιζω οχι, δεν εχει σχεση με τον φοβο του θανατου. Η θρησκεια ειναι περισοτερο ενα εξελικτικο υποπρωιων αλλων πιο χρησιμων λειτουργιων του ανθρωπινου εγγεφαλου. Δεν ειναι περιεργο οτι οι θρησκοι φοβουνται το θανατο πολυ περισοτερο απο τους αθεους?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικο συστατικο του χρηστιανισμου δεν ειναι το "πιστευε και μη ερευνα"? Αρα πως συμβαδιζουν?

Βασικά είναι ''πίστευε και μη, ερεύνα τας γραφάς'' ακόμα χειρότερα δηλαδή
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά είναι ''πίστευε και μη, ερεύνα τας γραφάς'' ακόμα χειρότερα δηλαδή


Βασικά είναι πίστευε και μη ερεύνα , τας Ανοησίας των Σοφών και των Άθεων :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Βασικά είναι πίστευε και μη ερεύνα , τας Ανοησίας των Σοφών και των Άθεων :)

Επιβαρύνεις τη θέση σου. Αυτό που λες δηλαδή είναι πίστευε τυφλά σε ένα βιβλίο θεϊκής προέλευσης και μην ερευνάς τα υπόλοιπα 10000000 βιβλία των άθεων και σοφών γιατί είναι ανοησίες.

Ok ότι πεις. Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις όμως μην πας στο γιατρό και μην πάρεις φάρμακα. Ψάξε στη Βίβλο να βρεις τη θεραπεία γιατί τα άλλα είναι έρευνες ανόητων άθεων και σοφών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giosx

Δραστήριο μέλος

Ο Γοργίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Χειρούργος και μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 652 μηνύματα.
Επιβαρύνεις τη θέση σου. Αυτό που λες δηλαδή είναι πίστευε τυφλά σε ένα βιβλίο θεϊκής προέλευσης και μην ερευνάς τα υπόλοιπα 10000000 βιβλία των άθεων και σοφών γιατί είναι ανοησίες.

Ok ότι πεις. Την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις όμως μην πας στο γιατρό και μην πάρεις φάρμακα. Ψάξε στη Βίβλο να βρεις τη θεραπεία γιατί τα άλλα είναι έρευνες ανόητων άθεων και σοφών.
Μπορεί να τη βράσει (τη βίβλο κλπ ψυχοφθόρα του ιερατείου) και να πιεί το ζουμί της για θεραπεία, αντί για τα φάρμακα της (αθεης) επιστήμης που ερευνά χωρίς να πιστεύει σε θαύματα, αλλά μόνο σε αποδείξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 772419

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχετε δίκαιο Ξεχασμένος και Giosx , Άγνωστες οι βουλές του Θεού :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Μπορεί να τη βράσει και να πιεί το ζουμί της για θεραπεία

Οι μουσουλμάνοι πάντως είναι πιο μπροστά, γράφουν προσευχή σε χαρτί και την καταπίνει ο ασθενής, πνευματικό χάπι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Εχετε δίκαιο Ξεχασμένος και Giosx , Άγνωστες οι βουλές του Θεού :)

Ναι βολεύει αρκετά ούτως ή άλλως
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
ΜΕΡΟΣ 1

2

3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrHouse

Διάσημο μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Λέκτορας και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 3,560 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Σφεντονας

Νεοφερμένος

Ο Σφεντονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Τρίκερι (Μαγνησία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Η επιστημη εχει αποδειξει οτι στο συμπαν υπαρχει χαος. Αυτο σημαινει πως δεν μπορει να προσδιοριστει η αρχη και το τελος του κοσμου. Οποτε οι προπαγανδιστες της θρησκειας και του χριστιανισμου θεωρουν οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τους επιστημονες και οτι μπορουν να εξηγησουν το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος, με μοναδικες αποδειξεις κατι βιβλια τα οποια δεν ειμαστε σιγουρα για το που και ποτε εχουν γραφτει.

Με λιγα λογια η θρησκεια ειναι ενα αντιεπιστημονικο δογμα και δημιουργημα του ανθρωπινου νου, ωστε να καλυψει το κενο στο ερωτημα "πως φτιαχτηκε ο κοσμος".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Η επιστημη εχει αποδειξει οτι στο συμπαν υπαρχει χαος.

Σιγα την ανακαλυψη, στην ελλαδα εχουμε ανακαλυψει το χαος και το εχουμε εφαρμοσει απο τον καιρο που οι ευρωπαιοι ετρωγαν βελανιδια. Αλλου θελω να σταθω.

Ας διαχωρισουμε την εννοια χαος απο την λεξη χαος οταν μιλαμε για το Θεό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αρίσταρχος

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αρίσταρχος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 271 μηνύματα.
Η επιστημη εχει αποδειξει οτι στο συμπαν υπαρχει χαος. Αυτο σημαινει πως δεν μπορει να προσδιοριστει η αρχη και το τελος του κοσμου. Οποτε οι προπαγανδιστες της θρησκειας και του χριστιανισμου θεωρουν οτι ειναι πιο εξυπνοι απο τους επιστημονες και οτι μπορουν να εξηγησουν το πως δημιουργηθηκε ο κοσμος, με μοναδικες αποδειξεις κατι βιβλια τα οποια δεν ειμαστε σιγουρα για το που και ποτε εχουν γραφτει.

Με λιγα λογια η θρησκεια ειναι ενα αντιεπιστημονικο δογμα και δημιουργημα του ανθρωπινου νου, ωστε να καλυψει το κενο στο ερωτημα "πως φτιαχτηκε ο κοσμος".

ΛΑΘΟΣ!
Ἡ ἐπιστήμη οὐδέποτε ΑΠΕΔΕΙΞΕ κάτι τέτοιο...
Ἀπὸ πότε οἱ ἐπιστημονικὲς θεωρίες ἀποτελοῦν νόμους τῆς φύσεως;
Καὶ τί ἐννοοῦμε ὅταν λέμε χάος;
Χάος μὲ βάση τὶς 3 ἀνθρώπινες διαστάσεις;
Ἤ ὑπολογίζοντας καὶ τὴν ἀποδεδειγμένη 4η διάσταση τοῦ σύμπαντος (χρόνος);
Ὅλα αὐτὰ ποὺ λένε δὲν εἶναι τίποτα ἄλλο πέρα ἀπὸ θεωρίες κοσμολογικές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

the_truth

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 328 μηνύματα.
Βασικο συστατικο του χρηστιανισμου δεν ειναι το "πιστευε και μη ερευνα"? Αρα πως συμβαδιζουν?
Ειναι ασκοπο να απομονωνεις μια κουβεντα μη εξεταζοντας το συγκεκριμενο πλαισιο στο οποιο αυτη αναφερεται.Συγκεκριμενα https://www.oodegr.com/oode/dogma/erevna1.htm (μπορει να ειναι υπερορθοδοξη η πηγη παρολα αυτα εχει επιστημονικη συναφεια σε αυτο τουλαχιστον το θεμα)
Κατά Ιωάννην Ε’ 39 ερευνάτε τας γραφάς, ότι υμείς δοκείτε εν αυταίς ζωήν αιώνιον έχειν· και εκείναί εισιν αι μαρτυρούσαι περί εμού·
Πριν την εξέλιξη όλα ήταν κυριολεκτικά. Εδώ, μπορείς να δεις να απαντάνε σε διάφορες ερωτήσεις για τον Αδάμ και την Εύα, ακόμα κι αν είχαν ομφαλό. Κι εδώ στα πρώτα δευτερόλεπτα του βίντεο μπορείς να δεις να λένε αυτά περί δημιουργίας και ηλικία της γης.
Ε καλα η θρησκευτικη δεξια της αμερικης δεν αποτελει κανεναν σοβαρο απολογητη του χριστιανισμου,δυσφημητης ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Η πίστη στο Θεό δεν είναι αντιεπιστημονική γιατί πολύ απλά η επιστήμη δεν ασχολείται με το Θεό, ασχολείται με τον φυσικό κόσμο και την ερμηνεία του.
Η θρησκεία και η επιστήμη δεν έχουν καμία σχέση, άσχετα αν η πρώτη έχει μπει στο δρόμο της δεύτερης αρκετές φορές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 10 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top