Ποια είναι η γνώμη σας για τη γιορτή του Βαλεντίνου;

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Αγίου Υιακίνθου,



Έλα Jesus και Virgin Μary!

Μη μου πεις ότι το εννοείς. Πρέπει να είσαι ο μοναδικός στην ελλάδα που ασχολείται με τη συγκεκριμένη γιορτή :confused:


-------------------
Edit:

Excusez mois, μόλις είδα ότι ένας ακόμα γιορτάζει τον Υάκινθο. Οπότε άκυρο το σχόλιο.


Στο ότι δεν είμαστε στην κορυφή του κόσμου,θα πρέπει να κατανοήσεις ότι υπήρχαν 400 χρόνια σκλαβιά στην χώρα μας,επίσης υπήρχαν οι εμφυλίοι πολέμοι,επιβολή βασιλιά από ξένες δυνάμεις και τελευταία την χούντα.

Άσε βρε τεό. Είδαμε πως είμασταν και πριν από 400 χρόνια :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

borat

Επιφανές μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 15,323 μηνύματα.
Δε τη γιορτάζω γιατί δε μου αρέσει η ιδέα να θυμάμαι τον έρωτα μια ημέρα το χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Φυσικά και τη γιορτάζω.
Εχει γενέθλια ο αδερφός μου και κάθε χρόνο κάνουμε τρικούβερτο γλέντι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Φυσικά και την γιορτάζω... είμαι ερωτευμένη…
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Βασικά γιορτάζω αλλα όχι γιατί είναι η μέρα αλλα οι άνθρωποι, περπατάς και τρυγύρο βλέπεις νέους γέρους να βγούν να γιορτάσουν ακόμα κιάς είναι βλακειες, αλλα είναι τόσο όμορφη η αίσθηση τρυγύρο που κάνουν μια ρομαντική ατμόσφαιρα μόνο για μένα και τον άντρα μου, αυτό λοιπόν είναι ο λόγος, η αίσθηση ότι δεν είσαι ο μόνος που είσαι ερωτευμένος αλλα έυχεσε εσύ να είσαι ο μόνος που ο έρωτας σου θα κρατήσει για πάντα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΔΕΣΠΟΙΝΑ Μ.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 324 μηνύματα.
Είναι ένας τρόπος να γίνεται υπερκατανάλωση...(ε, όλο και κάτι δεν θα πάρεις στον σύντροφό σου?)Όλοι το ξέρουμε αυτό.Από την άλλη,όμως, είναι μια ευκαιρία και αφορμή θα έλεγα να ξεφύγεις, με το αγόρι\κορίτσι σου, σε κανένα weekend trip.:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ηλεκτρολόγος μηχανικός και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
[...] ο Α.Βαλεντίνος ΌΧΙ δεν υπάρχει είναι καθαρά καθολικός αγιος αμόρφωτο ζώο. μην μου τα πρίζεις λοιπόν -.-

Ένα ενδιαφέρον άρθρο

Μεταξύ άλλων, λέει:



  • Ο Άγιος Βαλεντίνος δεν μνημονεύεται πουθενά στο ορθόδοξο εορτολόγιο και, όπως ήταν φυσικό, η ορθόδοξη Εκκλησία ποτέ δεν τον παραδέχτηκε. «Ο άγιος αυτός είναι για μας ανύπαρκτος. Είναι μια μυθοπλασία δυτικής προέλευσης», δηλώνουν άνθρωποι της Εκκλησίας.

  • Όταν, όμως, ο ξενόφερτος άγιος άρχισε να μπαίνει για τα καλά και στη ζωή των Ελλήνων και η ημέρα αυτή να καθιερώνεται και στη χώρα μας ως η ημέρα των ερωτευμένων στα τέλη της δεκαετίας του ‘70 με πρωτοβουλία των ανθοπωλών, εκπρόσωποι της Εκκλησίας πρότειναν οι Έλληνες ερωτευμένοι να τιμούν και να γιορτάζουν αγίους που υπάρχουν στο ορθόδοξο εορτολόγιο.

  • Το 1994, ο τότε εκπρόσωπος Τύπου της Ιεράς Συνόδου, Γιάννης Χατζηφώτης, πρότεινε να καθιερωθεί ως ημέρα των ερωτευμένων η γιορτή του Αγίου Υακίνθου, που τιμάται στις 3 Ιουλίου.

  • Το 2000 ο μακαριστός Aρχιεπίσκοπος Χριστόδουλος, στην προσπάθειά του να φέρει πιο κοντά τη νεολαία στην Εκκλησία, πρότεινε να εορτάζεται η γιορτή των ερωτευμένων στις 13 Φεβρουαρίου, ημέρα που η Ορθοδοξία τιμά τη μνήμη των Αποστόλων Ακύλα και Πρίσκιλλας, ενός ενάρετου ζευγαριού Ιουδαίων σκηνοποιών, που ζούσε στην Κόρινθο και ασπάστηκε τον Χριστιανισμό.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

granita

Δραστήριο μέλος

Η Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 444 μηνύματα.
δε γιορτάζω...θεωρώ τουλάχιστον χαζό όλο αυτό το πανηγύρι, όπου το οτιδήποτε παίρνει το σχήμα καρδιάς, με το πρόσχημα ότι γιορτάζουν οι ερωτευμένοι, για να βγάλουν λεφτά ανθοπωλεία, ζαχαροπλαστεία και καταστήματα εσωρούχων...λες και μέσα από ένα δώρο τη συγκεκριμένη μέρα θα δηλώσεις το ενδιαφέρον και την αγάπη σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bonjovicat

Νεοφερμένος

Η Νεφελη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σκηνοθέτης και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
δεν τη συμπαθω αυτη τη γιορτη...γιατι..δεν εχω με ποιον να τη γιορτασω...:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

τρελή φιλόσοφος

Πολύ δραστήριο μέλος

Η τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών. Έχει γράψει 1,290 μηνύματα.
άλλη μία γιορτή για να πλουτίζουν όσοι πωλούν και κατασκευάζουν αρκουδάκια,ευχετήριες κάρτες,σοκολατάκια λουλούδια.
άμα αγαπάς κάποιον του το δείχνεις όλο τον χρόνο ,δεν περιμένεις μια γιορτή,του καθολικού εορτολογίου,και ένα δώρο για να εκδηλώσεις τα συναισθήματα σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria Bluemind

Νεοφερμένος

Η Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 116 μηνύματα.
Συμφωνώ με ολους εσας που υποστηριζετε οτι ειναι εμπορικη γιορτη και οτι η γιορτη του Α.Βαλεντινου ειναι καθολικη. Εμεις δεν εχουμε καμια σχεση με αυτην την γιορτη.

Αναφερθηκε επισης οτι και το χριστουγεννιατικο δεντρο ειναι ξενοφερτο εθιμο. Βεβαιως ειναι ξενοφερτο και ειναι επιλογη του καθενως να το βαλει στο σπιτι του, εκτος και αν εχει παιδια, που σημαινει οτι ολα στο σχολειο μιλανε για αυτο και δεν μπορεις να μην στολισεις.

Οι αποκριες, δεν ειναι συνιθισμενες μερες, ομως ο τροπος που τις γιορταζουμε δεν εχει καμια σχεση με τις αποκριες. Απο+κρεας, απεχουμε δηλαδη απο το κρεας γιατι προετοιμαζομαστε για την σαρακοστη. Τα καρναβαλια ειναι αλλο θεμα αλλα δυστυχως επειδη συμπεφτουν στις ημερομηνιες με τις αποκριες, εχουν συνδεθει για τους περισσοτερους και γιορταζεται σαν ενα γεγονος.

Παγκοσμια ημερα μητερας, και παλι ειναι ξενοφερτη γιορτη εγω προσωπικα δεν λεω χρονια πολλα στην μητερα μου εκεινη την ημερα. Μια φορα της πηρα λουλουδια και απο τοτε καμια φορα γιατι δεν εισεπραξα και εγω και εκεινη κατι το τοσο σπουδαιο που θα περιμενα. Προτιμω να της παρω λουλουδια στην ονομαστικη γιορτη της ή καλητερα ενα γλυκάκι.

Δεν εχει τυχει να περασω την γιορτη του Αγ.Βαλεντινου με καποιον συντροφο οποτε δεν μπορω να πω και πολλα, ομως ετσι οπως το φανταζομαι τωρα, αυτο που θα κανω θα ειναι να συζητησω μαζι του το οτι δεν γιορταζω αυτην την γιορτη και επειδη θα ειναι αγορι και τα αγορια δεν τους πολυαρεσει αυτη η γιορτη (απο οτι εχω συμπερανει την θεωρουν απλα υποχρεωση προς εμας, υπαρχουν και οι εξαιρεσεις παντα), το πιο πιθανο ειναι να συμφωνησει μαζι μου και να μην την γιορτασουμε αλλα μπορει επισης να θελει να την γιορτασουμε και τοτε κανενα προβλημα (σχεδον :p )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EnnisDelMar!

Δραστήριο μέλος

Η EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής. Έχει γράψει 768 μηνύματα.
Ποτέ δεν την γιορτάζω. Μου φαίνεται απλά βλακώδες να ορίσεις μέρα για κάτι, το οποίο αν το έχεις, το νιώθεις κάθε μέρα. Ο έρωτας και το να είναι κανείς ερωτευμένος είναι ένα απ'τα πιο όμορφα συναισθήματα και αν είσαι ερωτευμένος δεν είσαι για μια μέρα (τουλάχιστον εμένα δεν μου έχει τύχει) αλλά για χρονικό διάστημα. Θα ήταν σαν να ορίσουμε μέρα για το γεγονός ότι αναπνέουμε, ή ξέρω γω για κάτι που κάνουμε γενικά στην καθημερινότητά μας. Δεν κράζω βέβαια αυτούς που τους αρέσει η γιορτή, αλλά εμένα προσωπικά δεν με "εκφράζει" και δεν αντικατοπτρίζει την αντίληψη μου για το μεγαλειώδες συναίσθημα του έρωτα. Νομίζω το μοναδικό καλό σε αυτή την γιορτή είναι ότι βγαίνουν άπειρα διαφορετικά είδη σοκολατακίων και γλυκών και έτσι διευρύνονται οι γευστικοί ορίζοντες εμάς των σοκολατοφάγων :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
Όμορφη γιορτή με λουλούδια,σοκολατίνες και άλλα τέτοια παιχνιδιάρικα...!!:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

italian

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 52 ετών. Έχει γράψει 150 μηνύματα.
Η γιορτή του Aγίου Βαλεντίνου, δηλαδή του βαλέ Ντίνου (ιδανικά σπαθί για να'ναι ξηγημένος), και της ντάμας Ντίνας (προσοχή να μην είναι από κούπες, καλύτερα καρό αν γουστάρετε τα κόκκινα); Όπου αμφότεροι περιμένουν την έλευση της εν λόγω εορτής, για να επιδείξουν έμπρακτα την αγάπη τους προς τον/την σύντροφο; Η Ντίνα να λέει, άντε να'ρθει επιτέλους για να μου φέρει λουλούδια ο καλός μου! Και ο Ντίνος να την προσμένει μπας και του κάτσει επιτέλους, όχι το Λόττο, αλλά ο απαγορευμένος λωτός (σαν να πρέπει να τον γεύεται μια φορά τον χρόνο και μετά λόγω παρενέργειας για ένα ολόκληρο έτος να λησμονεί την ύπαρξη του).

Τι να σας πω βρε παιδιά. Δεν πιστεύω ότι χρειάζεται συγκεκριμένη ημέρα για κάτι που θα πρέπει να γιορτάζεται καθημερινά με απλές μικρές κινήσεις. Ειδάλλως απευθυνθείτε στον Άγιο Βασίλη καλύτερα (για φέτος πέρασε ήδη, από του χρόνου πάλι).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maro92

Νεοφερμένος

Η Maro92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Για μένα είναι μια γιορτή όχι μόνο για τους ερωτευμένους αλλά και για τους ελεύθερους που βγαίνουν σε παρέες και γιορτάζουν. Γενικά εγώ το βλέπω σαν μια γιορτή που φέρνει ανθρώπους πιο κοντά για τον ένα ή τον άλλο λόγο κι ας είναι τέρμα εμπορική
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Δεν υπάρχει πιο εμπορευματοποιημένη και fake γιορτή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dalian

Περιβόητο μέλος

Η Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,822 μηνύματα.
Μια εξαιρετική μέρα να τυλιχτείς σε μια κουβέρτα και να τρως μόνος σου σοκολάτες στο σκοτάδι κλαίγοντας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ή παγωτό κασάτο βλέποντας το ημερολόγιο της Bridget Jones :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edweimaste

Πολύ δραστήριο μέλος

Η edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,050 μηνύματα.
Η αγαπημένη μέρα των ζαχαροπλαστείων και γενικότερα μ@λ@κία γιορτή!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Γιατί μόνο γλυκά σου φέρνανε?Αρκουδάκια γιοκ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top