Συμβουλές, οδηγίες, σεμινάρια: Τα πάντα για την οδήγηση!

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Καλο ειναι να αποφευγονται τοσο μεγαλεs αποστασειs:) για την δικη σου ασφαλεια αλλα και των αλλων!εξασκισου πρωτα και μετα ανοιχτα!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Nαι φυσικα και να το παρεις.
Με αποστασεις 10λεπτων κανενας δεν εμαθε να οδηγει.
Ειδικα αν εχεις και αλλον μεσα στο αυτοκινητο τοτε να ινα το παρεις.
Ειδικα αν ξρει να οδηγι και αυτος/αυτη και θα μπορει να σου δινει μερικα tips κατα την οδηγηση.
Και οταν θα βλεπεις οτι το stress level σου ανεβαινει θα κανεις σταση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδια σας εχει τυχει να νομιζετε οτι επειδη ειστε αρχαριοι με την οδηγηση
οτι δεν θα τα καταφερετε?ενω πιστευετε οτι παει να φτιαξει το θεμα:)
κατι κανετε λαθος και απογοητευεστε?:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Nαι φυσικα και να το παρεις.
Με αποστασεις 10λεπτων κανενας δεν εμαθε να οδηγει.
Ειδικα αν εχεις και αλλον μεσα στο αυτοκινητο τοτε να ινα το παρεις.
Ειδικα αν ξρει να οδηγι και αυτος/αυτη και θα μπορει να σου δινει μερικα tips κατα την οδηγηση.
Και οταν θα βλεπεις οτι το stress level σου ανεβαινει θα κανεις σταση.
Μάλλον δεν πρόσεξες πως δεν έχει οδηγήσει απ' όταν πήρε το δίπλωμα πριν δύο χρόνια και πως αυτός που θα την συνοδεύει και θα οδηγεί όταν δεν οδηγεί εκείνη δεν έχει καν δίπλωμα ε; :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Μάλλον δεν πρόσεξες πως δεν έχει οδηγήσει απ' όταν πήρε το δίπλωμα πριν δύο χρόνια και πως αυτός που θα την συνοδεύει και θα οδηγεί όταν δεν οδηγεί εκείνη δεν έχει καν δίπλωμα ε; :worry:

Oτι δεν ειχε οδηγησει το ειδα.
Ειδα και οτι ειπε πως θα το παρει μερικες φορες πριν βγει στην εθνικη.(νομιζω γιατι το διαβασα σε χρονο πατ κιουτ:redface:)
Γγια τον συνοδηγο οχι δεν το προσεξα...:worry:
Φυσικα και ειμαι καθετα αντιθετος στο δευτερο, δεν το συζηταμε.
Αnyway, για να πω την θεση μου στο θεμα γενικα μιλωντας.
Η εθνικη οδος δεν ειναι κανα τερας με μεγαλο στομα που περιμενει να μας κατασπαραξει.
Ναι μεν θελει καποια εμπειρια απο πιο "απλους" δρομους, αλλα αυτο κυριως για να μαθεις το αμαξι και να συνηθισεις λιγο να αντιδρας σε διαφορες καταστασεις.
Εμπειρια για εθνικη οδο θα αποκτησεις μονο στην εθνικη οδο.
1000000 φορες να κανεις βολτα το αμαξι μεσα στην πολη, οταν θα βγεις για πρωτη φορα εθνικη οδο, μονο τοτε θα αρχισεις να πιανεις το νοημα της.
Γνωμη μου ειναι να παρει το αυτοκινητο και να κανει οσες πιο πολλες βολτες μπορει με καποιον μεσα ο οποιος και θα ξερει και δεν θα ειναι νευρικος στο εκαστοτε λαθος (ειναι οτι μεγαλυτερη χοντραδα να πανικοβαλεις με φωνες εναν που ειναι ηδη αγχωμενος) και μετα αν νιωθει καλα να βγει και εθνικη οδο.
Αλλα καλο ειναι διπλα του να εχει καποιον που και να σε βοηθησει θα μπορει με μερικα tips αλλα και σε περιπτωση κουρασης να αναλαβει.Φυσικα με διπλωμα.
Προσωπικα οσα χρονια και να οδηγει ο αλλος οσο καλος και να λειι οτι ειναι κτλ κτλ, αν δεν εχει διπλωμα δεν πρεπει να πιανει τιμονι,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,378 μηνύματα.
Συμφωνώ απόλυτα ότι η εθνική δεν είναι ένας δρόμος με τεράστιο στόμα που θα σε κατασπαράξει, ΟΜΩΣ ένας άνθρωπος που δεν έχει ξαναοδηγήσει δεν έχει ούτε αισθηση του όγκου του αυτοκινήτου, ούτε αίσθηση της οδικής συμπεριφοράς του αυτοκινήτου ιδίως σε περιπτώσεις απότομων ελιγμών, απότομου φρεναρίσματος, ούτε την απαραίτητη εμπειρία για να αντιδράσει σε δύσκολες καταστάσεις. Και μιλάμε και για ένα δρόμο (που επειδή τον έκανα και πολύ πρόσφατα, το καλοκαίρι) σε ορισμένα σημεία του ακόμα κι αν είσαι χρόνια οδηγός σου πάει το σκ*** στην κάλτσα (aka Τεμπη).
Δεν λέω ότι για να βγει κανείς στην Εθνική πρέπει να οδηγεί 30 χρόνια. Όμως από προσωπική πείρα κρίνω ότι αν δεν μάθεις το αμαξι σου μέσα στην πολη όπου οι ταχύτητες είναι πολύ μικρότερες και οι πιθανότητες να εμπλακείς σε ένα σοβαρό ατυχημα λόγω απειρίας μικρότερες και βγεις κατευθείαν στην εθνική είναι λάθος.

Θυμάμαι πάντως τις δικές μου πρώτες μέρες σαν οδηγός που δεν ήθελα να βγω καν ας πούμε στην Κηφισίας προτού συνηθίσω όσο ήταν δυνατόν το αυτοκίνητο σε πιο μικρούς δρόμους. Αν μου έλεγες δε να βγω στην Εθνική το πιθανότερο ήταν να λιποθυμίσω από το άγχος. Και σκέφτομαι...ήμουν τόσο χ*σμενη οδηγός ή απλά είχα αυτογνωσία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
Καλημέρα,
Βλέπω το θέμα πήρε διαστάσεις....
Τελικα για να ηρεμήσετε όλοι γιατι σας βλέπω οτι αγχωθηκατε πιο πολύ απο εμένα θα πάρουμε λεωφορειο για Αθήνα.
Σχετικα τώρα με κάποια θέματα που διαβασα στους απο πάνω.
Γνωμη μου είναι ότι το να οδηγησω δεν ήταν τίποτα και ένα λάθος που κάνετε είναι οτι είναι δύσκολα, να σας πω οτι γνωμη μου είναι ότι στην εθνική είναι πιο ευκολη η οδήγιση παρά μέσα στην πόλυ με τον κάθε Μακακα να πετάγετε ή να φρενάρει στα καλά καθούμε, όπως και διαφορες άλλες περιπτώσεις.
Στην εθνική δεν θα πήγαινα και με 120!! αλλά ούτε με 150!! σίγα και σταθερά,
Αλλά επιδη τελικά δεν έιχα χρόνο να μάθω το αμάξι δεν θα το κάνω. Εχω κλείσει ήδη τα εισητήρια και είμαι έτοιμη να κάνω σήμερα βαλίτσα......
Ενα πράγμα που μου την δίνει ενω μου αρέσουν τα ταξίδια, μην μου πεις να φτιάξω τα πράγματα,>>..>>>> τι να πάρω τι να βάλω τι να μην ξεχάσω κ.τλ...

θέλω θέμα για το τι να πάρεις τι καιρο θα έχει, τι παλτο, μπουφαν ή αχ θα τρελαθω μου την δίνει......
Σας ευχαριστώ όλους για τις απόψεις σας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Εννοείται πάντως ότι πριν βγεις στην Εθνική, δεν ξέρεις να οδηγήσεις στην Εθνική και εννοείται πως για να μάθεις, θα πρέπει να βγεις. ΑΛΛΑ την πρώτη φορά που θα βγεις καλό είναι νομίζω να μην επιλέξεις διαδρομή που να απέχει πιο πολύ από μία ώρα και καλό είναι να επιλέξεις διαδρομή που θεωρείται εύκολη (πχ Αθήνα - Χαλκίδα που είναι βασικά ευθεία) κι όχι διαδρομή που έχει μεγάλες δυσκολίες, στροφές - φουρκέτες, ανηφοροκατηφόρες τρελές συνδυασμένες με στροφιλίκια και τέτοια.
Κι αφού βγεις μερικές φορές σε τέτοιου είδους Εθνικές και μπορέσεις συνεπώς έτσι να "μάθεις" και τις αντιδράσεις του αμαξιού σου σε τέτοιους δρόμους και σε μεγαλύτερες ταχύτητες, τότε πάρτο και πήγαινε και Σουηδία οδικώς, δεν είναι θέμα :P

ΥΓ: Και θεωρώ πιο επικίνδυνο στην Εθνική να πηγαίνεις με 60 ή 80 (εκτός κι αν έχει κίνηση), παρά με 100 ή 120. Εκτός αν μιλάμε για Εθνική με δύο τουλάχιστον λωρίδες και πηγαίνεις δεξιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Η εθνικη οδος δεν ειναι κανα τερας με μεγαλο στομα που περιμενει να μας κατασπαραξει.
Ναι μεν θελει καποια εμπειρια απο πιο "απλους" δρομους, αλλα αυτο κυριως για να μαθεις το αμαξι και να συνηθισεις λιγο να αντιδρας σε διαφορες καταστασεις.
Εμπειρια για εθνικη οδο θα αποκτησεις μονο στην εθνικη οδο.
Nα πω κι εγώ τη γνώμη μου? Ανεξάρτητα από τη Σοφία για το όλο θέμα γενικώς.

Πήρα αμάξι το 2004 (είχα ήδη 4 χρόνια το δίπλωμα) και ως τότε είχα οδηγήσει ... χμμμ...2 φορές? Το πήρα 11 Αυγούστου. 15 Αυγούστου ταξίδεψα από Ηγουμενίτσα για Αθήνα. Όσοι έχετε κάνει τη διαδρομή ξέρετε ότι 1. είναι μεγάλη (>500km) και 2. είναι κ^%$δρομος.

ΟΜΩΣ... Πρώτον, επί 4 μέρες είχα γυρίσει ολόκληρη την Κέρκυρα [που, επίσης, όσοι ξέρετε θα ξέρετε ότι έχει από τους χειρότερους δρόμους στην Ελλάδα] με το μπαμπά μου δίπλα, ο οποίος είναι εμπειρότατος οδηγός και ξέρει καλά κάθε στροφή και κάθε δρόμο και επίσης τα εν λόγω 500 km τα έκανα επίσης με το μπάμπα μου δίπλα [ο οποίος παρόλο που δεν μου το έδειξε προφανώς και έκανε το πιο κουραστικό ταξίδι της ζωής του μιας και έπρεπε να .. οδηγεί χωρίς να οδηγεί], ο οποίος κάνει τη διαδρομή Ηγουμενίτσα - Αθήνα και πίσω το λιγότερο 2 φορές το χρόνο εδώ και..35 χρόνια περίπου. Επιλέξαμε να φύγουμε 15 αυγούστου ανήμερα και όχι κάποια άλλη μέρα για να έχει τη λιγότερη δυνατή κίνηση [πόσοι τρελοί θα ταξίδευαν 15υγουστο- θα σας πω εγώ..ελάχιστοι].

Ναι.. προφανώς οι εθνικές οδοί ΔΕΝ είναι τέρατα που πρέπει να τα φοβόμαστε, αλλά η δικιά μου εμπειρία είναι [πλέον που την έχω κάνει τη διαδρομή μόνη μου και επίσης οδηγώ καθημερινά μέσα στην Αθήνα] ότι ήταν...λάθος του που με άφησε να οδηγήσω τότε. Καλύτερα να το είχε φέρει αυτος Αθήνα το αμάξι. Όχι γιατί κινδυνέψαμε, προς Θεού, αλλά γιατί είχαμε σαφώς αυξημένες πιθανότες να πάθουμε κάτι. Και ΔΕΝ θα έφταιγε ο δρόμος, θα έφταιγα εγώ. Βλέποντας με τώρα, ή ακόμα και το καλοκαίρι του 2005 [με ένα χρόνο οδηγικής εμπειρίας δλδ] που επέστρεφα για διακοπές η αίσθηση του δρόμου, της ταχύτητας, των καταστάσεων στο δρόμο ήταν η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με όταν το πρωτοπήρα (κάτι που σαφώς δεν θα επιχειρούσα ακόμα και με φίλο μου, αν δεν είχα το μπαμπά μου που του έχω τυφλή εμπιστοσύνη στο δρόμο, μιας και φτου φτου με εξαίρεση μία φορά που παραβίασε άλλος φανάρι και ήρθε και ..έβαλε την πίσω πόρτα μέσα στο αμάξι δεν έχει τρακάρει ποτέ).

Και σίγουρα, χωρίς την ευχέρεια να τα "παίξεις" ανά πάσα στιγμή και να δώσει το αμάξι επι τόπου σε άλλον δεν είναι κάτι που συνιστώ να το επιχειρήσει νέος οδηγός.

Φυσικά και δεν έχεις τα κορναρίσματα, τα φανάρια, το κάθε στενάκι που δεν ξέρεις τι θα σου πεταχτεί, αλλά, κατά τη γνώμη μου, για να βγεις σε μεγάλο δρόμο πρέπει πρώτα να έχεις οδηγική συνείδηση [που νομίζω συμφωνούμε όλοι ότι το να έχεις το ροζ χαρτί δεν σε κάνει να την αποκτάς αυτόματα] και εμπειρία και επίσης, αν δεν συντρέχει σοβαρός λόγος [ναι, οκ, άμα κρίνεται η ζωή ανθρώπου από αυτό, θα οδηγήσω και νταλίκα άμα χρειαστεί] καλό είναι στην πρώτη/πρώτες φορές να συνοδεύεσαι από κάποιον νόμιμο και έμπειρο οδηγό.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

e-sofia

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών, επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 1,522 μηνύματα.
ΟΔΗΓΑΩ MHXANH και ξέρω τι θα πει δρομος.:P

πρέπει πρώτα να έχεις οδηγική συνείδηση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Χτες πετυχα εναν στην εθνικη και αμεσως ειπα μεσα μου "Αα..να ρε κι ενας που οδηγαει και σκεφτεται και τους αλλους. Μπραβο ρε φιλε...υπαρχουν και σωστοι!"
Ηταν Ελβετός.
:P

Πηγαινε με 160 αλλά δεν με εμποδισε και δεν εκανε τιποτα χωρις φλας ή αποτομα ή στο παρα πεντε. Αισθανοσουν μια σιγουρια. Προσεξτε το αν σας τυχει και κανετε καποια χιλιομετρα "παρεα" με καποιον. Αν το κανουν ολοι αυτο, μπορουμε να πηγαινουμε και γρηγορα και με ασφαλεια, και χωρις εκνευρισμους.

Και μαλιστα παρολο που πηγαινε πιο γρηγορα από τους υπολοιπους της αριστερης λωριδας, την χρησημοποιησε μονο για να προσπερασει , ...ξαναμπηκε στη μεσαια... και οταν συναντησε τον επομενο αργοτερο οδηγο...ξαναβγηκε στην αριστερη (που επαναλαμβανω δεν ειχε πιο γρηγορους οδηγους σε αρκετη αποσταση πισω του).

Οσο για την εξασκηση εντος πολη ή εκτος : οκ και τα 2 χρησιμα, και οκ καλυτερα να ξεκινησουμε με εντος πολης, αλλά....το εντος πολης μας προετοιμαζει μονο για μερικά πραγματα. Τα αλλα, δυστυχως, τα αποκταμε σαν εμπειρια μονο αν παμε εκτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
λοιπον παιδια,οσο αφορα την οδηγηση.ειναι θεμα και θαρρους!εγω εχω κανει περιπου στα 10 μαθηματα και αγορασα αμαξι!:)ξεκιναω μες στην αλανα για αρχη.με παρεα βεβαια.αλλα πηγε μια χαρα!δειλα δειλα οποιος το παιρνει αποφαση πρεπει να τολμαει κιολας.απλα με προσοχη!:clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
γεια σου lorien.δεν τοξερεις οτι οι ξενοι ειναι πολυ πιο σωστοι οδηγοι απο οτι εμεις?:)μην ξεχνας οτι εχουν οντως νομους στο εξωτερικο!οχα σαν εμας.:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Οντως, το ειδα σε ενα ταξιδι οδικως μεσα απο 8 χωρες. Οι Ιταλοι και οι Βελγοι αν θυμαμαι καλα, θυμισαν λιγακι εμας. (λιγο παραπανω οι Ιταλοι, ελαχιστα οι Βελγοι)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ασε εμεις οι ελληνες ειμαστε απαραδεκτοι.οχι ολοι βεβαια αλλα οι περισσοτεροι:(

φιλεναδα αυτα τα περναμε ολοι.και εγω νεα ειμαι και μαλιστα στη φαση που βγαζω διπλωμα.δεν εχω καν.:(το παιρνω και εγω δειλα δειλα και εμενα θα μου σβησει καμια φορα!μην αγχωνεσαι ομως.οσο για τους εξυπνακιδες αυτοι ειναι οι χειροτεροι απο θεμα κινδυνου!μην μασας μα οι αλλοι δεν ειναι καλυτεροι απο εμας!αυτο να μην το ξεχνας ποτε.αυτοι ειναι οι πιο επικυνδυνοι να σαι σιγουρη!:)

Γιατι πανικοβαλεστε ετσι με την οδηγηση?σιγουρα το θεμα ειναι ζωης και θανατου!αλλα αμα δεν τολμησεις δεν μαθαινεις!:clapup:σε λογικα πλαισια μιλαμε.και εγω ειμαι στην φαση που βγαζω διπλωμα.τελη μηνα λογικα δινω,πριν να κλεισει η σχολη μου για γιορτες ο δασκαλος μου ηταν δειστακτικος μαζι μου γιατι εβλεπε πως φοβομουνα.στο διαστημα των εορτων επαιρνα εγω το αμαξι μου. δειλα δειλα γιατι φοβομουνα για μπλοκο αλλα ξεπορτιζα:)προχτες ανοιξε η σχολη και εκανα μαθημα και ο δασκαλος μου σαστισε γιατι δεν το περιμενε να ξεφοβηθω ετσι ευκολα.θελει να με δηλωσει να δωσω και εχω κανει 15 μαθηματα.θελω να σας καταληξω οτι καπου θελει τολμη το τιμονι κακα τα ψεματα.στο διαστημα αυτο μου εχουνε τυχει ποσες στραβες(να το πω ετσι)αλλα εχω αντιδρασει εγκαιρως:Dκαι καταληγω οτι το τιμονι θελει θαρρος (οχι επιπολαιοτητα)και αντιληψη ως προς τους αλλους οδηγους

Να σας πω και εγω την γνωμη μου για την οδηγηση ως νεα οδηγος.
η οδηγηση θελει πολυ ψυχραιμια.αν και νεα οδηγος διαθετω πολλυ!:clapup:πιστευω οτι αν δεν ειχα τετοια ψυχραιμια θα χα τρακαρει ποσες φορες για οσο καιρο οδηγω.θελει εννοειται γρηγορα αντανακλαστικα και αντιληψη.να μπορεις να ψυχολογησεις τις κινησεις των αλλων.οσο για καποιους εξυπνακηδες,για να μην εκφραστω αλλιως!:redface:και αυτοι περασανε απο δω.γραψιμο θελουνε και τιποτα αλλο! !δεν χρειαζεται να παιρνει κανεναν απο κατω.αυτοπεποιθηση θελει,εμπιστοσυνη στον εαυτο μας :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

AthinaMike

Νεοφερμένος

Η αθηνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γραμματέας και μας γράφει απο Γάζι (Ηράκλειο). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
παιδακια καλησπερα τι κανετε?εδω στην ελλαδα τα πραγματα γενικως δηλ.αλλα οσο αφορα και την οδηγηση ειναι και καπως περιεργα...:(ολοι οδηγουν σαν τους τρελλους και δεν υπολογιζουν τους αλλους..και ενα παραπανω εδω στο νησι που ειμαι εγω και μιλαω για την κρητη.καταγομαι απο εδω αγαπαω την κρητη αλλα και μια αληθεια ειναι οτι πανε ολοι σαν τους τρελλους.:whistle:
κρατανε ενα τιμονι και οποιον παρει ο χαρος...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miscka

Νεοφερμένος

Η miscka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ο εφιάλτης μου και το μεγάλο μου παράπονο!
Ο φόβος μου για την οδήγηση...τζάμπα τα λεφτά για το δίπλωμα.:(
Και το πήρα με την πρώτη χωρίς λάδωμα.:'(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Αν επιμείνεις θα ξεπεράσεις τον φόβο σου. Πάρε κάποιον που εμπιστεύεσαι μαζί, πήγαινε σε ήρεμους δρόμους και κάνε εξάσκηση. Κάποια στιγμή θα αποκτήσεις αρκετή αυτοπεποίθηση και εμπιστοσύνη στον εαυτό σου ώστε να μπορείς να οδηγήσεις και μόνη. Δεν μπορεί τυχαία να πήρες το δίπλωμα με την πρώτη χωρίς λάδωμα. Απλώς θέλει να προσπαθήσεις λίγο ακόμα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miscka

Νεοφερμένος

Η miscka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Το εντελώς εκνευριστικό με την όλη υπόθεση είναι ότι τους 4 πρώτους μήνες οδηγούσα μια χαρά,επιφυλακτικά μεν αλλά χωρίς να ενοχλώ τους άλλους οδηγούς δε!
Και γίνεται ένα τρακάρισμα στην Κατεχάκη μπροστά μου, ένα πρωί που πήγαινα για δουλειά, στο οποίο παραλίγο να συμμετέχω κι εγώ και από τότε το άφησα.Δηλαδή, με κόβει κρύος ιδρώτας κάθε φορά που πάω να οδηγήσω,γίνομαι νευρική και από το να γίνω δημόσιος κίνδυνος λόγω άγχους λέω "άσ'το"!
Και τείνει να με αφήσει κι αυτό τελικά...:(

Λέτε να με βοηθήσει αν πάω πάλι στο δάσκαλο να κάνω κανα δυό μαθήματα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
το μονο που θα σε βοηθησει ειναι να πιασεις το τουτου ξανα.... αν νιωθεις αβολα βαλε και καποιον δικο σου μεσα και μετα συνεχιζεις μονη τις επομενες μερες... οσο αγχωνεσαι με το αυτοκινητο τοσο σε ελεγχει αντι να το ελεγχεις...
μη το φοβασαι :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top