Ελληνίδες vs Αλλοδαπές

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
να καυτο θεμα κατα την γνωμη μου........ (απο αλλο φορουμ)
ειδα οτι υπαρχει αυτο το θεμα αλλα η αποψη μου ειναι οτι τα δυο ειναι αντιθετα

Τι ειναι αυτο που κανει τις αλλοδαπες να ξεχωριζουν απο τις ελληνιδες ?
Γιατι οι συγχρονοι νεοελληνες εχουν μια ιδιαιτερη προτιμηση σε αυτες ?
Ποια τα κυριαρχα χαρακτηριστικα τους ?
Θα τις χαρακτιριζατε αντροχωριστες ?
Η απλα ολα ειναι θεμα επιβιωσης ?
Και οταν μιλω για αλλοδαπες......μιλω καθε εθνοτητας...........

Μην ειν`το σεξ.......μην ειν` το κρεβατι ?
Γιατι αυτες καταφερνουν να κρατισουν τα σπιτικα τους ορθια...(τουλαχιστον ετσι λεει μια στατιστικη που διαβασα προσφατα).......και οχι σε τοσο μεγαλο ποσοστο οι ελληνιδες........

Θα τις χαρακτηριζατε τυχοδιοκτριες ?
Μηπως ειναι θεμα κουλτουρας ?
Τις αντιμαχεστε ?......η ........νομιζετε οτι χρισιμοποιουν αθεμιτα μεσα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Εγώ πιστέυω οτι όλα στό μυαλό μας είναι. Γιατί δεν υπάρχουν δικές μας αντροχωρίστρες; δεν υπάρχει καλύτερη ή χειρότερη πιστέυω ότι υπαρχουν απλά αυτές που δίνουν και αυτές που είναι με το παράπωνο σε όλα χωρίς να προσπαθούν για το καλύτερο της σχέσης/γάμου τους. Απλά ρίχνουν ευθύνες σε είδη κακολογιμένες( δεν ξέρω πώς γράφετε) γύναικες για να αποφύγουν τις ευθύνες. Ας προσέχαμε τους άντρες μας. Ετσι είναι, εξάλλου στούς δύο πρεπει να υπάρχει δεσιμο για να μήν μπεί τρίτος. Ετσι πιστέυω....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Θεωρω οτι οι αλλοδαπες ειναι ενα ζητημα σημερα αμφιλεγομενο.Σαφως πολλα σπιτια εχουν κλεισει επειδη καποιος συζυγος πηρε την περιουσια του κι πηγε να μεινει κοντα σε καποια ομορφη μικρουλα ,αλλοδαπη για καποιο χρονικο διαστημα.Δεν μιλαω βεβαια για ολες τις κοπελες οτι συμπεριφερονται ετσι αλλα για τα περιστατικα που συμβαινουν που ειναι αρκετα.

Εγω ομως για αυτο το θεμα δεν κατηγορω τις κοπελες αυτες που ηρθαν στην Ελλαδα για να βρουν μια καλυτερη τυχη κι ανεχονται πολλες φορες πραγματα που μια Ελληνιδα δεν θα τα ανεχοταν αλλα τους αντρες που ψαχνουν να ωρουν εναγωνιως μια πιο νεα κι ομορφη για να παρατησουν οικογενεια κι παιδια.Θεωρω οτι το να προσαπτουμε οτι συμβαινει στη γυναικα ειναι αδικο κι οτι οι αντρες που κανουν αυτα ευθυνονται το ιδιο μην πω πιο πολυ απο την κοπελα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πλάκα έχουν αυτά τα στερεότυπα...

Περίπτωση ένα:
Αλλοδαπές αλά πρώην ανατολικό μπλοκ, και λοιπά...
Πολλές φορές ταυτίζουμε στο μυαλό μας κοπέλες καταγωγής γεωργιανής, ρωσικής, ουκρανικής, με εύκολα "ναι" στο θέμα κρεβάτι...
Είτε γιατί κάποιοι τις θεωρούν ανήθικες, είτε γιατί απλά τις έχουμε συνδυάσει με το ότι αυτή τη στιγμή είναι πλειοψηφία, στο επάγγελμα της εκδιδομένης.
Μπορεί να είναι άδικο, εγώ λέω ναι.
Μπορεί όντως να δέχονται πιο εύκολα, άλλοτε από ανάγκη...

Περίπτωση δύο:


Εγώ.

Επειδή με έχουν πολλάκις πει, δει ως, αποκαλέσει
"μεσογειακή"
για το ταπεραμέντο, για την εμφάνιση (άλλο αν στην πατρίδα μου με λένε βόρεια)...
έχω δει πώς είναι αυτά τα στερεότυπα... κι από την άλλη!

Είμαι σίγουρη ότι οι περισσότεροι γνωστοί του καλού μου, πιστεύουν ότι κάνουμε καυτό κρεβάτι... επειδή είμαι Ελληνίδα...

Μήπως μπόρα είναι, θα περάσει;
Κι όταν "δυτικοποιηθούν" οι λαοί που έρχονται τώρα στην Ελλάδα για δουλειά και ευκαιρίες, σε νοοτροπία και χρήμα, αλλάξουν τα πράγματα;
Όταν δηλαδή μάθουμε να τους βλέπουμε και σαν τουρίστες, χωρίς να νιώθουμε ανώτεροι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ωραια, διαβασα μερικες γνωμες (θελω ομως κι'αλλες) και εχω να δηλωσω εγω σαν Hunter οτι χιλιες φορες να ειμαι με αλλοδαπη γυναικα παρα με ελληνιδα, οχι επειδη ειναι πιο "ευκολες" αλλα επειδη πιστευω οτι με καταλαβαινουν καλυτερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Γιατι σε καταλαβαινουν καλυτερα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Αλλά, για ποιες αναφέρεσαι;

Γενικά, εννοείται, αν σου ταιριάζει η νοοτροπία κάποιου άλλου λαού καλύτερα, why not!

Απλά "αλλοδαπές" είναι οι Πολωνές, αλλοδαπή είναι η Ρουμάνα μας, αλλοδαπή είμαι εγώ, αλλοδαπή είναι και η Julie Massino.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Γιατι σε καταλαβαινουν καλυτερα?
ισως επειδη δεν εχω μεγαλωσει και εγω στην Ελλαδα, ολη μου την ζωη ημουν στο εξωτερικο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Αλλά, για ποιες αναφέρεσαι;

Γενικά, εννοείται, αν σου ταιριάζει η νοοτροπία κάποιου άλλου λαού καλύτερα, why not!

Απλά "αλλοδαπές" είναι οι Πολωνές, αλλοδαπή είναι η Ρουμάνα μας, αλλοδαπή είμαι εγώ, αλλοδαπή είναι και η Julie Massino.
η κυρια που βλεπεις στο αβαταρ μου ειναι πολωνεζα, απαντησα το ερωτημα σου; ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Πού ήσουν, αν επιτρέπεται;

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
Νοτια Αφρικη, εκει γεννηθηκα, εκει μεγαλωσα, εκει πηγα φανταρος, εκει παντρευτηκα την πρωτη φορα ( τι το ηθελα ο λαλακας με αγγλιδα ) και εκει γεννηθηκε ο πρωτος μου γιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Παιδια αλλοδαπη απο αλλοδαπη διαφερει ετη φωτος.Αλλο μια κοπελα που εχει μια οικογενεια στο εξωτερικο που την στηριζει οικονομικα που εχει σπουδες ,δυνατοτητες για εξελιξη κι δουλεια.Μια τετοια κοπελα μπορει να οπως ειπε κι το γιδακι απλα να προκαλει ενα νυστηριο στους αντρες ως κατι το διαφορετικο.Στην Ελλαδα που ειμαστε μεσογιακες μπορει να αρεσουν οι πιο βορειες ,στο εξωτερικο να αρεσουν οι πιο μεσογιακες.Ειναι φυσικο γιατι ξεχωριζουν.

Απο την αλλη υπαρχουν κοπελες που ηρθαν απο χωρες που λιμοκτονουν χωρις στον ηλιο μια.Αυτες ειναι οτι πρεπει για εκμεταλευση κι κατα την γνωμη μου δεν ευθυνονται αυτες για τον τροπο που τις χειριζομαστε.Απλα μια κοπελα μονη της χωρις οικογενεια ,γνωσεις,οικονομικη επιφανεια καπου ειναι κι ευκοο θυμα κατακραυγης.Εχουμε δει προσφατα περιστατικα.Με ειχε νευριασει που στον βιασμο στην Ευβοια η δευτερη λεξη που ακουγοταν για την κοπελα ηταν η λεξη βουλγαρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
χωρις να θελω να θιξω κανεναν, πρεπει να παρουμε ΟΛΟΙ χαμπαρι οτι ειμαστε ρατσιστες σε καποιο βαθμο ολοι, αλλοι ποιο πολυ απο τον επομενο αλλα ειμαστε, αυτο πιστευω φταιει για την αντιμετωπιση αυτων των γυναικων που ερχονται να βρουν καλυτερη τυχη στην Ελλαδα. το ιδιο ακριβως περασαν οι Ελληνες μεταναστες που εφυγαν επι εποχη χουντας και πριν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Οι ανθρωποι απλα ψαχνουν τον πιο αδυναμο να τον εκμεταλευτουν κι μια κοπελα μονη της σε ξενη χωρα μοιαζει ευαλωτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Το κακό είναι ότι
«το να πας να βρεις καλύτερη τύχη» είναι κάτι σαν…
«αχ η κακομοίρα» αντί «μπράβο της…κάνει μια καινούρια αρχή, εντελώς μόνη της».
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
αυτο ακριβως συμβαινει!!

καιρος να το καταλαβουμε και να μην εχουμε συνεχεια την ονοτροπια της "καχυποτης ξενης που ηρθε να μας φαει τους ανδρες μας"

στο κατω κατω καντε κατι να κρατηστε τους ανδρες σας.

αυτο το λεω γενικα, και δεν χαρακτηριζω καμια γυναικα εδω μεσα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
hunter παιδι μου δεν νομιζω να βγαλαμε κατι τετοιο κανεις απο εμας ακριβως τα αντιθετα λεμε.Αρα καποιον λογο εχεις που λες οσα λες.Σορρυ κιολας που στο λεω ετσι ορθα αλλα μου κανει εντυπωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
ναι εχεις δικο, κατι εχει γινει, και πολυ προσφατα μαλιστα με την καλη μου, η γυναικα του αφεντικου της αρχισε να λεει λογια που ηταν ακριβως αυτα που περιγραφει η ρουμανα και εγω, μεχρι που την εβαλα στην θεση της.

βγηκε μια μερα στο μαγαζι, μεσα στον κοσμο και κατηγορησε ευθεως την δικια μου οτι ο μονος σκοπος που ηρθε στην Ελλαδα ειναι να "κλεψει" τους ανδρες. και δεν μιλαω για μεγαλη γυναικα, ειναι 30 ετων η κυρια! και κουκλαρα ειναι και ολα τα αλλα.

το θεμα αυτο με εκνευρισε παρα πολυ και φτασαμε σε σημειο να χωρισουμε με το χτυπημα στην ψυχολογια που δεχτηκε η κοπελα μου.

αστα να πανε σου λεω!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristinaki

Δραστήριο μέλος

Η xristinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και επαγγέλεται Παιδαγωγός. Έχει γράψει 709 μηνύματα.
Η κοπελα σου την ειδα στην φωτο ειναι εντυπωσιακη,κουκλα κι η κυρια προφανως ζηλευε για αυτο γιναν αυτα.Η κυρια που αναφερεις θα μπορουσε να τα κανει αυτα κι σε Ελληνιδα.

Λυπαμαι πολυ παντως :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roumana

Διάσημο μέλος

Η Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών, επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,923 μηνύματα.
Είναι πολλά που μπορούμε να συζητήσουμε.
Πρέπει εσύ να δεχτείς ότι υπάρχει ένα κομμάτι της κοινωνίας που μας βλέπει έτσι. Η κάθε μια, με την συμπεριφορά της, θα δείξει τι είναι. Έχω ζήσει την απόρριψη. Ξέρω πώς αισθάνεται η κοπέλα σου. Θέλει γερό στομάχι, πες της, για κάθε καινούρια αρχή στην ζωή. Χαλαρά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top