• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Έντονοι πόνοι στην κοιλιά

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τον τελευταίο χρόνο περίπου, μερικές φορές (1-2 την εβδομάδα) νιώθω πολύ έντονο πόνο στην κοιλιά που έρχεται και φεύγει στην αρχή. Στη συνέχεια, μένει όλο και περισσότερο και είναι πιο έντονος και όταν φεύγει πάλι πονάει αρκετά, κάνει και λίγο θόρυβο η κοιλιά μου μερικές φορές σαν να γουργουρίζει το στομάχι μου και μετά απο καμια ώρα (δύο το πολύ) απο τότε που άρχισε ο πόνος μου έρχεται έντονη επιθυμία να αφοδεύσω και όταν το κάνω περνάει εντελώς ο πόνος. :redface:

Μήπως ξέρει κανείς τι μπορεί να έχω; :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Καταρην πηγενε να ρωτισεις κανεναν γιατρο, δεν ειναι να παιζουμε θεματα υγειας

Αφοδειυεις κανονικα, ενοω δλδ συχνα; Γιατι εγω που εχω δυσκιλοια απο μικρος δεν αφοδευω για μεγαλα χρονικα διαστιματα (3-4 μερες και πολλες φορες ακομα πιο σπανια) και καπια στιγμη με πιανουν πονοκοιλοι, αλλωτε περισσοτερο δυνατοι αλλες φορες λιγοτερο, αλλες πηγενοερχονται αλλες με πιανουν και δεν με αφηνουν και οταν με πιανει θελω και να επισκτευτω την τουαλετα. Μολις παω τουαλετα μου περναει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Έχεις φάει κάτι πριν?Ή σε πιάνει εντελώς ξαφνικά?Πριν τον τελευταίο χρόνο δεν το είχες πάθει ποτέ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Όχι, δεν έχω παρατηρήσει κάποια σχέση με το τι έχω φάει ή πιεί. Εντελώς ξαφνικά με πιάνει.
Τον τελευταίο χρόνο είναι που μου συμβαίνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Ο πόνος και τα γουργουρητά δείχνουν αυξημένη κινητικότητα και μικρό σπασμό του εντέρου, σαν κάτι να δυσκολεύεται να απορροφήσει, το οποίο φεύγει με την αφόδευση και μετά σταματάει και ο πόνος.
Αυτό μπορώ να σκεφτώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

duke nukem

Νεοφερμένος

Ο duke nukem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
ΠΙΕΣ ΜΙΑ COCA-COLΑ
Πλάκα κάνω.
Λοιπόν συμφωνώ και εγώ ο κοιλιακός πόνος που επιμένει πρέπει να εξετάζεται από γιατρό για να αποκλιστούν σοβαρές παθήσεις του εντέρου ακόμα και άλλων οργάνων, άσχετων με το γαστρεντερικο σύστημα

Αλλά λόγω της περιοδικότητας που έχει ο δικός σου πόνος και λόγω της ηλικίας σου δεν δείχνει κάτι σοβαρό, καθώς και ότι περνάει στην τουαλέτα. πάμε και λίγο παρακάτω Καταρχήν επειδή ανάφερες το στομάχι σου
πόνος είναι πάνω η κάτω από το αφαλό σου??
Αν είναι πάνω δοκίμασε ένα Maalox η διαφορά αντιοξινα αν ο πόνος υποχωρήσει δεν θα είναι τίποτα σοβαρό(γαστρίτιδες ίσως ).. άλλα πήγαινε στο γιατρό.

Αν δεν υποχωρεί θα πρέπει να …πας στο γιατρό.

Αν ο πόνος είναι κάτω από τον αφαλό μπορεί να είναι κάποια κολίτιδα συνήθως η σπαστική…οπού την έχουν παρά πόλοι άνθρωποι …αλλά επειδή υπάρχουν και άλλες κολίτιδες οι οποίες απαιτούν φαρμακευτική περίθαλψη τι άλλο…πήγαινε στο γιατρό.

ακόμα….αέρας χωρίς πλάκα τα σωρευμένα αέρια στην κοιλιά μπορεί να προκαλέσουν μέχρι και αφόρητους πόνους και να χρειαστούν περίθαλψη, τα αέρια σωρεύονται ακόμα και από τα στενά ρούχα , δοκίμασε την επόμενη φορά που θα το πάθεις να ξαπλώσεις χωρίς κάτι να σου πιέζει την περιοχή, ανάσκελα τα γόνατα λυγισμένα έτσι ώστε οι πατούσες σου να ακουμπούν στο κρεβάτι και η κοιλία σου να είναι ζεστή με μια κουβέρτα (τώρα το καλοκαίρι δύσκολο αλλά βρες κάτι),αστα να βγουν.

Και τελευταίο αν πόνος διαρκεί πάνω από μια ώρα..(μα πόσες φορές το είπα σε 5 λεπτά??) πήγαινε στο γιατρό

Και παραθέτω με την ευκαιρία μερικές πρώτες βοήθειες( έχω κόλλημα με αυτές) σε περιπτώσεις σοβαρές αν και στην ουσία δεν μπορείς να κανείς κάτι.
Δηλαδή όταν 1 ο έντονος πόνος επιμένει πάνω από 4 ώρες
2 συνοδευτεί από εμετούς χωρίς να ηρεμεί
3 παρουσιάζει φούσκωμα και ευαισθησία
4 υπάρχουν και αλλά σημαντικά συμπτώματα
Δεν βάζουμε τίποτα στο στόμα μας γιατί μπορεί να χρειαστεί χειρουργική επέμβαση και μπορεί να επιδείνωση ένα ήδη ερεθισμένο στομάχι και καλούμε ασθενοφόρο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Παίζει πιθανότητα να είναι αέρια....
Για σκέψου το λίγο και τσεκάρισε το.... μηπως σε πιάνει πιο συχνά όταν είσαι κοντά με άλλους ανθρώπους που δεν αερίζεσαι φυσικά για λόγους ευγενείας? (και στάνταρ δεν πας και τουαλέτα για να το κάνεις :P.... φοβάσαι ότι θα ακουστεί μέχρι απ εξω.... λες κι ο άλλος που είναι απ εξω περιμένει να ακούσει την 9η του Μπετόβεν όταν είσαι μέσα αλλά τες πα :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Μπα, δεν παίζει αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
duke ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές :)
Δεν θυμάμαι αν ο πόνος είναι πάνω η κάτω απο τον αφαλό :redface: Θα το προσέξω την επόμενη φορά, αν και νομίζω οτι δεν είναι ούτε πάνω, ούτε κάτω αλλά ακριβώς σε αυτό το ύψος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DiavolakoS

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο DiavolakoS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,107 μηνύματα.
Δεν είναι απίθανο για καποιους λόγους όπως οι παρατεταμένες περίοδοι άγχους ή κακής διατροφής ή διατροφής με υψηλή περιεκτικότητα λιπαρών ή ο συνδυασμός αυτών να προκάλεσε καποια ευαισθησια στο εντερο σου. Το έντερο σου μπορει τωρα πιο ευκολα να αντιδρα σε καταστασεις οπου πριν δεν αντιδρουσε.Αν φας πολυ και κατι με πολλα λιπαρα μπορει να προκληθει ''υπερ''κινιτικοτητα σε αυτο η οποια θα εχει ως αποτελεσμα αερια τα οποια θα σε πιεζουν και θα σου δημιουργησουν την επιθυμια να πας τουαλετα.Επισης αν δεν φας για αρκετες ωρες τοτε στο στομαχι οντας αδειο θα γινουν καποιες ζυμωσεις οι οποιες θα προκαλεσουν αερια και επειδη το στομαχι επικοινωνει με το εντερο θα μεταφερθουν αυτα τα αερια στο εντερο σου με αποτελεσμα να σε πιεζουν και να εχεις την αισθηση πως θελεις να πας στην τουαλετα.Πάντως πολλοι ειναι οι ανθρωποι που εχουν προβλημα στην απορροφιση λιπων (η οποια γινεται κατα κυριο λογο στο παχυ εντερο) και αυτο προκαλει ανεπιθυμητες παρενέργειες.Αυτο που θα σου προτεινα να κανεις αρχικα ειναι να προσπαθησεις να βελτιωσεις οσο το δυνατον τη διατροφη σου που σημαινει περισσοτερα λαχανικα-λαδερα, κρεας ασπρο, φρουτα αλλα αν παρατηρησεις οτι καποια συγκεκριμενη τροφη σε επηρρεαζει(σου φερνει ενοχληση στο εντερο) γραψτην σε ενα χαρτι και αποφευγε την.Επισης προσπαθησε να ελεγχεις οσο το δυνατον το αγχος σου(ολοι εχουμε την εποχη που ζουμε..) Η γυμναστικη και το σεξ βοηθανε πολυ επισης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?? υπαρχουν καποια ειδικα φαρμακα που μειωνουν την κινητικοτητα του εντερου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,498 μηνύματα.
Να ρωτησω κατι?? υπαρχουν καποια ειδικα φαρμακα που μειωνουν την κινητικοτητα του εντερου??

Εαν είναι επείγουσα η κατάσταση και πας κάθε 5 λεπτά πχ τουαλέτα με διάρροιες, στο κοκκαλώνει το έντερο το Immodium. Δεν είναι όμως τα φάρμακα για να τα παίρνουμε σαν καραμέλες αν πχ. θέλουμε να πάμε για καφέ και δε θέλουμε να μας πιάσουν τα κακάκια μας.

Εαν έχεις πρόβλημα και δε μπορείς να πας σε γιατρό, πήγαινε στον φαρμακοποιό σου, θα σε κατατοπίσει επαρκέστατα, επιστήμονες είναι κι αυτοί, δεν είναι σωστό να τους απαξιώνουμε με το δόγμα "Ή γιατρός ή ίντερνετ".:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fockos

Επιφανές μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Νευρολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.
Οι φαρμακοποιοι αν και επιστήμονες δεν ειναι ιατροι οπότε δεν έχουν δικαίωμα να δίνουν θεραπευτικές αγωγές (ειναι επιστήμονες στον κλάδο τους) . Οποίος φαρμακοποιός προτείνει θεραπεια δε κάνει καλα την δουλεια του. Επίσης πολλές φορές τα φαρμακεία τα δουλεύουν βοηθοί φάρμακοποιων που απλα έχουν βγάλει ενα ΙΕΚ.

Αν συμβούλευεστε φαρμακοποιο δε λαμβάνει αυτός την ευθύνη για οτιδήποτε συμβεί δε φέρει καμια ευθύνη αυτός αλλα εσείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Εαν είναι επείγουσα η κατάσταση και πας κάθε 5 λεπτά πχ τουαλέτα με διάρροιες, στο κοκκαλώνει το έντερο το Immodium. Δεν είναι όμως τα φάρμακα για να τα παίρνουμε σαν καραμέλες αν πχ. θέλουμε να πάμε για καφέ και δε θέλουμε να μας πιάσουν τα κακάκια μας.

Εαν έχεις πρόβλημα και δε μπορείς να πας σε γιατρό, πήγαινε στον φαρμακοποιό σου, θα σε κατατοπίσει επαρκέστατα, επιστήμονες είναι κι αυτοί, δεν είναι σωστό να τους απαξιώνουμε με το δόγμα "Ή γιατρός ή ίντερνετ".:)

το immodium στην ουσια σταματει την λειτουργια του εντερου για μερικες ωρες??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas-p

Νεοφερμένος

Ο (no way) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 86 μηνύματα.
το immodium στην ουσια σταματει την λειτουργια του εντερου για μερικες ωρες??
Έχω την εντύπωση ,αν και δεν είμαι ειδικός, πως αυτό που κάνει είναι να στεροποιεί ότι υπάρχει μέσα στο έντερο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μαρια43

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρια43 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 143 μηνύματα.
Έχω την εντύπωση ,αν και δεν είμαι ειδικός, πως αυτό που κάνει είναι να στεροποιεί ότι υπάρχει μέσα στο έντερο:)

στερεοποιει ομως δεν αναστελλει τη λειτουργια του εντερου??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Παιδια να ρωτησω κατι σημερα το πρωι ενω ημουν στο φροντηστηριο και εκανα εκθεση με εποιασε η κοιλια μου με αποτελεσμα να παω στην τουαλετα απο τοτε εχω παει πεντε φορες ξερετε αν κανει να παρω imodium ειμαι 16 χρονων .
Κ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Guest 209912

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Γιατί να μην κάνει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Εντάξει παιδιά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Volkswagen Fan

Επιφανές μέλος

Ο Fotis. αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 24 ετών, επαγγέλεται Οικονομολόγος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26,966 μηνύματα.
Λοιπόν παιδιά μπορώ να ρωτήσω κάτι
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top