Απαγόρευση καπνίσματος ή άτμισμα σε δημόσιους χώρους

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Και τι κυρώσεις θα υπάρχουν αν δεν τηρηθεί αυτό; Γιατί να πείσεις τον Ελληνάρα να μην καπνίσει στα μπουζούκια, στην καφετέρια ή στην ταβέρνα το βλέπω κομματάκι δύσκολο.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Και τι κυρώσεις θα υπάρχουν αν δεν τηρηθεί αυτό; Γιατί να πείσεις τον Ελληνάρα να μην καπνίσει στα μπουζούκια, στην καφετέρια ή στην ταβέρνα το βλέπω κομματάκι δύσκολο.:P

Συμφωνα με το αρθρο που παρεθεσε η Ισι:

  • Οι παραβάτες καπνιστές θα πληρώνουν πρόστιμα που θα ξεκινούν από 50 ευρώ αλλά θα φτάνουν έως τα 500 ευρώ -ανάλογα με τις φορές που «υποτροπιάζει» κανείς.

  • Σε ό,τι αφορά τις χρηματικές ποινές για τους ιδιοκτήτες των καταστημάτων υγειονομικού ενδιαφέροντος, αυτές μειώνονται από 2.000 έως 20.000 ευρώ (ποσά που ίσχυαν μέχρι σήμερα) σε 1.000-10.000 (και πάλι ανάλογα με τις υποτροπές).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Με ποια λογική μείωσαν τα πρόστιμα στα καταστήματα άραγε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Με ποια λογική μείωσαν τα πρόστιμα στα καταστήματα άραγε;

Οικονομική κρίση ντε.
Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι που λέει και η παροιμία μας!:P

Ωστόσο νομίζω ότι μέχρι σήμερα ίσχυε ένα παραθυράκι για αυτό το νόμο που λέει ότι αν ο ιδιώτη πληρώσει κάτι σαν αντίτιμο μπορεί να λειτουργεί το μαγαζί του σαν καπνιστών!:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Phoebe

Διακεκριμένο μέλος

Η Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 7,312 μηνύματα.
Και τι κυρώσεις θα υπάρχουν αν δεν τηρηθεί αυτό; Γιατί να πείσεις τον Ελληνάρα να μην καπνίσει στα μπουζούκια, στην καφετέρια ή στην ταβέρνα το βλέπω κομματάκι δύσκολο.:P

Τα μπουζούκια την γλιτώνουν προς το παρόν!

Κάποια στιγμή είχαν βγαλει ένα τηλέφωνο που μπορείς να κάνεις καταγγελίες για παραβάσεις! Ξέρετε αν υπάρχει ακόμα;
Για να το βάλω στις κλήσεις sos! :devil: :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν περιλαμβάνεται ο υπαίθριος ή ημιυπαίθριος χώρος του καταστήματος.
Κι όμως όχι! Εσωτερικοί χώροι θεωρούνται ακόμα και τα αίθρια! Δες κι εδώ.


Οπότε μόνο έξω στο δρόμο όσοι θέλετε να καπνίσετε. Ή κόψτε το... καλό θα κάνει και σε σας και σε μας τους παθητικούς που δεν μπορούμε να κυκλοφορήσουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Μωρέ δεν κάθομαι στο σπιτάκι μου καλύτερα; Και πιο φθηνά θα μου έρθει.:pfff:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Κι όμως όχι! Εσωτερικοί χώροι θεωρούνται ακόμα και τα αίθρια! Δες κι εδώ.
Τι θα έπρεπε να δω από αυτό; :worry:

Εσωτερικοί χώροι πάντως θεωρούνται τα στεγασμένα "αίθρια" γενικά. Ειδικά δεν ξέρω που κολλάει αυτό με το βίντεο που παράθεσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τι θα έπρεπε να δω από αυτό; :worry:

Εσωτερικοί χώροι πάντως θεωρούνται τα στεγασμένα "αίθρια" γενικά. Ειδικά δεν ξέρω που κολλάει αυτό με το βίντεο που παράθεσες.
ΝΟΜΙΖΩ ότι έλεγε μέσα και για τα αίθρια. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
στα μεγαλα κεντρα και καζινο,θα απαγορευθει τελειως το μαρτιο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Τα μπουζούκια την γλιτώνουν προς το παρόν!

Κάποια στιγμή είχαν βγαλει ένα τηλέφωνο που μπορείς να κάνεις καταγγελίες για παραβάσεις! Ξέρετε αν υπάρχει ακόμα;
Για να το βάλω στις κλήσεις sos! :devil: :P
1142!!

πέρα από την πλάκα κι εγώ speeddial 3 θα το χω.. κυρίως επειδή λυπάμαι τους καημένους μαγαζάτορες που θα το τηρήσουν και θα βρεθούν άδειοι επειδή ο δίπλα παρανομεί.

edit: ο νόμος βέβαια αφήνει πάλι παράθυρο, τη ζωντανή μουσική. Οπότε όταν βγαίνετε για καφέ μην ξεχνάτε¨τσιγάρα / αναπτήρα / μπαγλαμαδάκι ( διατίθεται πλέον στα καταστήματα με είδη καπνιστών) :D.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Αυτο με την μειωση για καταστηματαρχες δεν την εννοησα...δλδ το μειωσαν ωστε να μπορει να το παραβιαζει και να αντεχει το προστιμο ; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Όχι, εννοώ ότι αν σε μια περιοχή εφαρμοσθεί καθολικά η απαγόρευση θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό χασούρας για τα μαγαζιά, λόγω πελατών που δεν θέλουν να πάνε πχ για καφέ χωρίς να καπνίσουν. Αν όμως εκεί κάποιοι παρανομήσουν αφήνοντας καπνιστές η πτώση τζίρου στα μαγαζιά που θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν την απαγόρευση θα είναι δραματική, αφού θα είναι πολύ εύκολο στον καθένα να πάει στη δίπλα καφετέρια ή σε άλλο εστιατόριο. Αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ο συγκεκριμένος νόμος είναι καταδίκη για όποιον επαγγελματία προσπαθήσεις να τον εφαρμόσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.
Πάντως τον τελευταίο χρόνο παρατηρείς όλο και περισσότερο παρέες να μαζεύονται σπίτι, μετά και από αυτό ένας βλέπω να κάνει χρυσές δουλειές. Ο ζαχαροπλάστης!
Με άδεια χέρια επίσκεψη δεν πας. Πας; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Όχι, εννοώ ότι αν σε μια περιοχή εφαρμοσθεί καθολικά η απαγόρευση θα υπάρχει ένα μικρό ποσοστό χασούρας για τα μαγαζιά, λόγω πελατών που δεν θέλουν να πάνε πχ για καφέ χωρίς να καπνίσουν. Αν όμως εκεί κάποιοι παρανομήσουν αφήνοντας καπνιστές η πτώση τζίρου στα μαγαζιά που θα προσπαθήσουν να επιβάλλουν την απαγόρευση θα είναι δραματική, αφού θα είναι πολύ εύκολο στον καθένα να πάει στη δίπλα καφετέρια ή σε άλλο εστιατόριο. Αν δεν υπάρξει αστυνόμευση ο συγκεκριμένος νόμος είναι καταδίκη για όποιον επαγγελματία προσπαθήσεις να τον εφαρμόσει.

Νομίζω ότι ο Λόριεν απευθυνόταν πιο πολύ σε αυτήν την απάντηση:
Οικονομική κρίση ντε.
Κάλλιο πέντε και στο χέρι παρά δέκα και καρτέρι που λέει και η παροιμία μας!:P

Ωστόσο νομίζω ότι μέχρι σήμερα ίσχυε ένα παραθυράκι για αυτό το νόμο που λέει ότι αν ο ιδιώτη πληρώσει κάτι σαν αντίτιμο μπορεί να λειτουργεί το μαγαζί του σαν καπνιστών!:hmm:

Για μένα, και μόνο αυτή η αδικία που αναφέρεις, αξίζει καταγγελίες...

...
πέρα από την πλάκα κι εγώ speeddial 3 θα το χω.. κυρίως επειδή λυπάμαι τους καημένους μαγαζάτορες που θα το τηρήσουν και θα βρεθούν άδειοι επειδή ο δίπλα παρανομεί....



Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.


Τι μας λες; Μία σου ή μία μου; Ή εσύ θα καταπιεστείς ή εγώ δε θα μπορώ ν'αναπνεύσω; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morelo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Morelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια. Έχει γράψει 1,475 μηνύματα.
Δεν παίζει να πάω σε καφετέρια ή ταβέρνα και να μην μπορώ να καπνίσω. Πάω για να διασκεδάσω κι όχι για να καταπιεστώ.
και μεις δεν καταπιεζομαστε οταν εισπνεουμε τον καπνο απτα τσιγαρα σου? :) (γενικα μιλαω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,053 μηνύματα.
και μεις δεν καταπιεζομαστε οταν εισπνεουμε τον καπνο απτα τσιγαρα σου? :) (γενικα μιλαω)

Σαφώς. Έχετε το ίδιο δικαίωμα να μην πάτε σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

love_angel

Επιφανές μέλος

Η vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 11,721 μηνύματα.
εγω παντως που εχω μηνες κομμενο το τσιγαρο, παρολο που ο καπνος με ενοχλει πλεον ακομα και στο σπιτι απο τα τσιγαρα των γονιων μου, δεν καταλαβαινω γιατι τετοια μανια εναντιον των καπνιστων.

καταρχας λενε οτι υπαρχει ενας ταδε αριθμος θανατων απο παθητικο καπνισμα. και ποιος ρε παιδια αποδεικνυει οτι οι θανατοι ηταν απο παθητικο καπνισμα?:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Σαφώς. Έχετε το ίδιο δικαίωμα να μην πάτε σε μαγαζιά που επιτρέπεται το κάπνισμα.:)
Himela για να μη γελιόμαστε, κάτι τέτοιο ενώ υποτίθεται ότι θα συνέβαινε τη χρονιά που μας πέρασε, πρακτικά δε λειτούργησε ποτέ.
Πάντως είμαι καπνίστρια κι εγώ κι ενώ όσο να ΄ναι θα μου κακοφανεί, παρολαυτά δε θεωρώ ότι θα λέω όχι στο να διασκεδάζω εξώ από το σπιτάκι μου (βλέπε καπνιστήριό μου αν και το χειμώνα πάλι με τρώει το κρύο και το αγιάζι αφού βγαίνω στο μπαλκόνι για να καπνίσω). Σιγά τα ωά δηλαδή! Δεν μπορείς να κρατηθείς 1-2 ώρες; Έξω, κάνε μια τζούρα και πάλι πίσω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top