Φτιάχνω το σπίτι μου, από τα θεμέλια μέχρι την κουζίνα!

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Και εγώ το φούξια στο κεφαλάρι σκεφτηκα να το βάλω...:)
Αρχικά είχα σκεφτεί όπως είπα το μωβ με το φιστικί, όμως ο κύριος που θα μας βάψει είπε ότι καλύτερα τα χρώματα να έχουν σχέση μεταξύ τους, π.χ. το κίτρινο με το πράσινο είναι κοντινα... Δεν το πολυκατάλαβα γιατί έχω δει σε περιοδικά π.χ. το λαχανί με το ροζ... τεσπα... τα μοτίβα δεν ξέρω... μάλλον θέλω πιο απλά...
Λευκό λες ε;;;:hmm:θα το σκεφτώ, προλαβαίνω μέχρι το Σάββατο. :P Ευχαριστώ πάντως...:)

επίσης... υπάρχει πάντα η εκδοχή του να κάνεις κάποιες "λεπτομέρειες" φούξια
κούφωμα πόρτας ή ντουλάπας
περίγραμμα ... πριζών ;)
καμιά κολώνα μέσα στο δωμάτιο...
γύρω γύρω απ την μπαλκονόπορτα ή το παράθυρο σαν πλαίσιο

κρέμασε και μια ροζ κουνουπιέρα στο κεφαλάρι....
ζωγράφισε πάνω στον φούξια τοίχο αριστερά και δεξιά απ το κρεβάτι μεγάααααλες άσπρες μαργαρίτες...
κρέμασε στον τοίχο κούκλες με τα μακρυά πανιά για φουστάνια (τις νεράιδες)
να πω κι άλλα? :redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nana

Δραστήριο μέλος

Η Nana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται IT. Έχει γράψει 602 μηνύματα.
επίσης... υπάρχει πάντα η εκδοχή του να κάνεις κάποιες "λεπτομέρειες" φούξια
κούφωμα πόρτας ή ντουλάπας
περίγραμμα ... πριζών ;)
καμιά κολώνα μέσα στο δωμάτιο...
γύρω γύρω απ την μπαλκονόπορτα ή το παράθυρο σαν πλαίσιο

κρέμασε και μια ροζ κουνουπιέρα στο κεφαλάρι....
ζωγράφισε πάνω στον φούξια τοίχο αριστερά και δεξιά απ το κρεβάτι μεγάααααλες άσπρες μαργαρίτες...
κρέμασε στον τοίχο κούκλες με τα μακρυά πανιά για φουστάνια (τις νεράιδες)
να πω κι άλλα? :redface:

Είσαι ο ιδανικός άνρθωπος!!! :D
Και να σε ρωτήσω... την πόρτα και τις πόρτες της ντουλάπας να τις κάνω άσπρες ή στο χρώμα του τοίχου;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Κακή Επιρροή

Επιφανές μέλος

Η Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 53 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 17,438 μηνύματα.
Είσαι ο ιδανικός άνρθωπος!!! :D
Και να σε ρωτήσω... την πόρτα και τις πόρτες της ντουλάπας να τις κάνω άσπρες ή στο χρώμα του τοίχου;;;

εμένα μου αρέσει να έχει άλλο χρώμα το κάσωμα κι άλλο χρώμα η πόρτα...
το αν σε "παίρνει" λόγω μεγέθους και όγκου να τα κάνεις αυτά φούξια και τις κάσες λευκές δεν το ξέρω... αλλά η ντουλάπα ίσως να σε "παιρνει" να παίξεις βάφοντας ένα φύλλο μόνο... δεν ξέρω και πόσο μεγάλη είναι αλλά όλες οι πόρτες φούξια μου φαίνεται υπερβολή
γενικά το σκεπτικό είναι η "εναλλαγή"
λευκός τοίχος, φούξια κάσα, λευκή πόρτα, φτιάξε ένα επιπλέον αν θες φούξια tribal στην πόρτα ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
Οκ, οκ, μπορείς να μου δώσεις μια δική σου εκτίμηση, του κόστους κατά προσέγγιση φυσικά και κατά κλάδο εργασιών;
Δηλ:
-Τούβλα χ
-Ηλεκτρολόγος ψ
- Υδραυλικός υ
κλπ, κλπ, κλπ.........

θα σε δείρω εσένα:P

τι τούβλα θα βάλεις? έξω δωδεκάτρυπα και μέσα εξάτρυπα? τι μόνωση ανάμεσα στα τούβλα? πόσα είναι τα τετραγωνικά τοίχου στο περίπου και για το σύνολο? τι προσφορά υλικών έχεις ανά τετραγωνικό? πόσοι θα δουλέψουν στα τούβλα? πόσες τριετίες έχουν?
τι σωλήνες ύδρευσης θα βάλεις? πόσα μέτρα? πόσες γωνιές και πόσα μέτρα πλαστικού σωλήνα για τις αποχετεύσεις? θα σκάψει ο υδραυλικός ή ο μπετατζής σου ήταν τζιμάνι και του άφησε του ανθρώπου τρύπες? θα βάλεις κολεκτέρ για θέρμανση και ύδρευση? θα βάλεις ηλιακό? θα συνδεθεί ο ηλιακός με το καλοριφέρ? πόσο θα σου πάρει για την τοποθέτηση των ειδών υγιεινής?
(ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ μόλις τελιώσει. μη τους ξοφλήσεις αν δε στο δώσουν).
πότε βγήκε η άδεια δόμησης? σε υποχρεώνουν για εγκατάσταση φυσικού αερίου? (εκεί υπολόγισε 3 χιλιάρικα και πάνω).
πόσες πρίζες? πόσα ντίμερ? πόσα διπλούς και απλούς διακόπτες? τι μάρκα? πόσα σποτ? ( ο ηλεκτρολόγος είναι ολίγον ταρίφα, ξεκαθάρισε ποιος θα αγοράσει τα υλικά και πάλι και μη ΜΗ ΜΗ ΜΗ ξεχάσεις το πιστοποιητικό του, αλλιώς θα τρέχεις όταν θα θες κανονικό ρεύμα).
πάμε στον σοβατζή? θα βάλεις υαλόπλεγμα? πόσα τετραγωνικά τοίχους έχεις να σοβαντίσεις? πόσο σου λέει το τετραγωνικό? ποιος θα αγοράσει τα υλικά? πόσοι θα δουλέψουν? πόσες τριετίες έχουν?
αχ παναγιά μου έχουμε κι άλλα...
πατώματα? ορ πλακάκια? πλακατζής πατωματζής ότι κατεβάσει η κούτρα τους.
τι αλουμίνια θα βάλεις? (σε κόβω για κανά 7-8 χιλιάδες κόστος, με πολύ οικονομία μάλιστα).
σιδηροκατασκευές? τουτέστιν κάγκελα στα μπαλκόνια?
βάψιμο: σκαλωσιές (1000αρικο εμένα με 9 μέτρα ύψος). θα σπατουλάρει μέσα κι έξω? ( το έξω είναι υπερβολή). πόσα χέρια? πόσο το τετραγωνικό? πόσοι και πόσες τριετίες?
γύψινα.
κουζίνα.
ντουλάπες.
τιμολόγια από όλους, ανάλογα με το ελάχιστο κόστος κατασκευής (αλλιώς θα τρέχεις στην εφορία, εξαιρούνται πατωματζής/πλακατζής και μπογιατζής).
60.000 ευρώ? you must be kidding. 100 χαριστικά, γιατί έχεις φτιάξει τα μπετά.

μη μου απελπίζεσαι όμως. σκέψου ότι εγώ δεν είχα καμία μα καμία βοήθεια:D


αχμ, ξέχασα τον συναγερμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
θα σε δείρω εσένα:P

τι τούβλα θα βάλεις? έξω δωδεκάτρυπα και μέσα εξάτρυπα? τι μόνωση ανάμεσα στα τούβλα? πόσα είναι τα τετραγωνικά τοίχου στο περίπου και για το σύνολο? τι προσφορά υλικών έχεις ανά τετραγωνικό? πόσοι θα δουλέψουν στα τούβλα? πόσες τριετίες έχουν?
τι σωλήνες ύδρευσης θα βάλεις? πόσα μέτρα? πόσες γωνιές και πόσα μέτρα πλαστικού σωλήνα για τις αποχετεύσεις? θα σκάψει ο υδραυλικός ή ο μπετατζής σου ήταν τζιμάνι και του άφησε του ανθρώπου τρύπες? θα βάλεις κολεκτέρ για θέρμανση και ύδρευση? θα βάλεις ηλιακό? θα συνδεθεί ο ηλιακός με το καλοριφέρ? πόσο θα σου πάρει για την τοποθέτηση των ειδών υγιεινής?
(ΜΗ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΤΟΥ ΥΔΡΑΥΛΙΚΟΥ μόλις τελιώσει. μη τους ξοφλήσεις αν δε στο δώσουν).
πότε βγήκε η άδεια δόμησης? σε υποχρεώνουν για εγκατάσταση φυσικού αερίου? (εκεί υπολόγισε 3 χιλιάρικα και πάνω).
πόσες πρίζες? πόσα ντίμερ? πόσα διπλούς και απλούς διακόπτες? τι μάρκα? πόσα σποτ? ( ο ηλεκτρολόγος είναι ολίγον ταρίφα, ξεκαθάρισε ποιος θα αγοράσει τα υλικά και πάλι και μη ΜΗ ΜΗ ΜΗ ξεχάσεις το πιστοποιητικό του, αλλιώς θα τρέχεις όταν θα θες κανονικό ρεύμα).
πάμε στον σοβατζή? θα βάλεις υαλόπλεγμα? πόσα τετραγωνικά τοίχους έχεις να σοβαντίσεις? πόσο σου λέει το τετραγωνικό? ποιος θα αγοράσει τα υλικά? πόσοι θα δουλέψουν? πόσες τριετίες έχουν?
αχ παναγιά μου έχουμε κι άλλα...
πατώματα? ορ πλακάκια? πλακατζής πατωματζής ότι κατεβάσει η κούτρα τους.
τι αλουμίνια θα βάλεις? (σε κόβω για κανά 7-8 χιλιάδες κόστος, με πολύ οικονομία μάλιστα).
σιδηροκατασκευές? τουτέστιν κάγκελα στα μπαλκόνια?
βάψιμο: σκαλωσιές (1000αρικο εμένα με 9 μέτρα ύψος). θα σπατουλάρει μέσα κι έξω? ( το έξω είναι υπερβολή). πόσα χέρια? πόσο το τετραγωνικό? πόσοι και πόσες τριετίες?
γύψινα.
κουζίνα.
ντουλάπες.
τιμολόγια από όλους, ανάλογα με το ελάχιστο κόστος κατασκευής (αλλιώς θα τρέχεις στην εφορία, εξαιρούνται πατωματζής/πλακατζής και μπογιατζής).
60.000 ευρώ? you must be kidding. 100 χαριστικά, γιατί έχεις φτιάξει τα μπετά.

μη μου απελπίζεσαι όμως. σκέψου ότι εγώ δεν είχα καμία μα καμία βοήθεια:D


αχμ, ξέχασα τον συναγερμό.
Ουφ..... πάμε ένα ένα.....
Δεν ξέρω αν θα βάλω 12αρια ή εξάρια, αλλά θέλω να βάλω μια καλή ηχομόνωση. Αυτά που λες γενικά για τον υδραυλικό, επίσης δεν τα ξέρω, παρά μόνο οτι θα βάλω ηλιακό συνδεδεμένο με τα καλοριφέρ.
Η άδεια δόμησης βγαίνει από στιγμή σε στιγμή, αλλά εδώ δεν υπάρχει φυσικό αέριο ούτε με υποχρεώνει να κάνω εγκατάσταση.
Τα υλικά θα τα αγοράσω εγώ, αλλά δεν ζητάω βρε ντου να μου κόψεις τιμολόγιο για να με ρωτάς πόσες πρίζες και ντίμερ θα βάλω, αλλά αν μπορείς περίπου να μου πεις οτι ο ηλεκτρολόγος θέλει πχ 1000 ευρώ ή 10.000 ευρώή 25.000 ευρώ, έχω παντελή άγνοια.:confused::confused::confused::confused:
Ο σοβατζής θα έχει να βάψει από 2 ως 4 τοίχους λιγότερους επειδή στο καθιστικό θα μπει πέτρα.
Στο πάτωμα θα μπει πλακάκι που να μοιάζει με πέτρα.
Γιατί με ρωτάς τι αλουμίνια θα βάλω; Τι αλουμίνια υπάρχουν;
Εγώ έχω 5 μπαλκονόπορτες και 3 μικρά παράθυρα. 7 με 8 χιλιάρικα είναι καλά, ξέρεις να τα χρωματιστά (καφέ) αλουμίνια στοιχίζουν παραπάνω;
Κάγκελα στα μπαλκόνια.....προς το παρών δεν με απασχολούν γιατί υπάρχουν μερικές εναλλακτικές λύσεις.
Σκαλωσιές δεν έχω, είναι ισόγειο το σπίτι, όσο για το εξωτερικό βάψιμο, θα πρέπει να συνεννοηθώ και με τους υπόλοιπους της οικογένειας που μένουν από πάνω.
Το περιμένω κι εγώ οτι θα ξεπεράσω τα 60, αλλά πιστεύω οτι 80 θα είναι αρκετά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Ντού μην του λές τίποτα πάει να βγάλει ποιο οικονομικά απο ότι του είχα βγάλει εγώ, εμένα άλλα ρωτούσε εσένα άλλα, άρα σημαίνει ότι πάει να μας ρίξει και τις δύο, πρόδωσε πρώτα εμένα και μετά θα προδώσει και σένα:mad: :mad: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe: :hehe:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι λες ρε συ Μάνια; Εσένα σε ρώτησα για τα τούβλα, γιατί αυτά ξέρεις, την ΚουΕ την ρώτησα για τα μπάνια, και την ντουντού για όλα τα υπόλοιπα.

Αλλά σκέφτηκα κάτι άλλο.
Να κάνουμε ένα μεγάάάάάάάάλο μήτινγκ στην Πάτρα, να γνωριστούμε όλοι από κοντά, να έρθετε να σας φιλοξενήσω μερικές μέρες, και όσο θα καθόμαστε θα βάλουμε και όόόόόλοι μαζί από 1 χεράκι, μέχρι να το τελειώσουμε το σπιτάκι;


Ε; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι λες ρε συ Μάνια; Εσένα σε ρώτησα για τα τούβλα, γιατί αυτά ξέρεις, την ΚουΕ την ρώτησα για τα μπάνια, και την ντουντού για όλα τα υπόλοιπα.

Αλλά σκέφτηκα κάτι άλλο.
Να κάνουμε ένα μεγάάάάάάάάλο μήτινγκ στην Πάτρα, να γνωριστούμε όλοι από κοντά, να έρθετε να σας φιλοξενήσω μερικές μέρες, και όσο θα καθόμαστε θα βάλουμε και όόόόόλοι μαζί από 1 χεράκι, μέχρι να το τελειώσουμε το σπιτάκι;


Ε; :)


Θαθελές ε; φανταστηκέ συμφεροντολόγε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα γιατί δεν δέχεστε;
Θα σας φτιάχνω και μεζαδάκια..... :):):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μα γιατί δεν δέχεστε;
Θα σας φτιάχνω και μεζαδάκια..... :):):)

Εγώ πώς θα έρθω απο την ρόδο μου λές; άν είναι φέρε το σπίτι μαζί σου όταν έρθεις ρόδο και θα το κιτάξουμε:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μήπως με μπερδεύεις με το ζώο της υπογραφής σου;
:confused::confused::confused::P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
και μένα μου φαίνονται λίγα (σοβάδες οέο! άλλα μπετά κι αυτά...)
για ρώτα αν έχει συμπεριλάβει και το ΙΚΑ....
Ποιος είναι αυτός ο ΙΚΑΣ;
Δεν τον πληρώνω εγώ.....
https://www.youtube.com/watch?v=FMykO8-k-_M
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μην αγχώνεσε ο πατέρας μου το 1990 ξέχασε ένα ένσημο και το θυμήθηκαν το 2000 και πήρε πρόστημο τότε 600χιλιάδες δρχ τότε σταμάτησα και τα αγγλικά, ευτυχώς που πρώλαβα να κάνω ένα χρόνο:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μην αγχώνεσε ο πατέρας μου το 1990 ξέχασε ένα ένσημο και το θυμήθηκαν το 2000 και πήρε πρόστημο τότε 600χιλιάδες δρχ τότε σταμάτησα και τα αγγλικά, ευτυχώς που πρώλαβα να κάνω ένα χρόνο:)

:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Τι έγινε κύριος σε άγχωσα με το πρόστυμο;;;:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Οχι καθόλου, πρώτον γιατί δεν έχω παιδιά και δεύτερον επειδή ξέρω οτι αν κάνω κάτι σωστά, δεν θα έχω πρόβλημα.
Εχω ξαναφτιάξει καρτέλες του ΙΚΑ...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Οχι καθόλου, πρώτον γιατί δεν έχω παιδιά και δεύτερον επειδή ξέρω οτι αν κάνω κάτι σωστά, δεν θα έχω πρόβλημα.
Εχω ξαναφτιάξει καρτέλες του ΙΚΑ...........

Τι σχέση έχουν τα παιδάκια ρε πειρατη με το ίκα; :confused: :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
αχαχαχαχαχαχχααχχ, ναι όλοι μαζί να χτίσουμε, να σου βγεί ένα σπίτι ολόισιο:hehe:
αυτό που ήθελα να σε πω, είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψη για να υπολογίσεις το κόστος (για παράδειγμα, ο ηλεκτρολόγος μου πήρε εμένα 3000, τα υλικά δικά μου, αλλά εγώ είχα ρευματοδότηση σε πυλωτή, πρώτο, και κλιμακοστάσιο 1ου & 2ου ορόφου. Να σημειώσω ότι δεν είχα κόστος για εγκατάσταση πριζών δικτύου, ή καλώδια κάτω από το πάτωμα για home cinema, τα οποία όμως θα τα κάνω στον δεύτερο, αμί).
Η μόνωση στα τούβλα λειτουργεί ταυτόχρονα ως θερμο- και ως ηχο-μόνωση. Μη τολμήσεις να μην βάλεις μεταξύ των δύο τούβλων που θα μπουν στους εξωτερικούς τοίχους.
Επίσης, άλλο σοβατζής άλλο μπογιατζής. Το υαλόπλεγμα είναι ένα υλικό που αν το θες, "κρατάει" τη διαφορά θερμοκρασίας και τη συστολή διαστολή μετάξύ μπετού/κολώνας και τούβλων. Απαραίτητο, εκτός αν θες να δεις ρωγμές και σκασίματα στους τοίχους από το πρώτο κιόλας χρόνο.
Το ότι θα βάλεις πέτρα στο σαλόνι, ντακς, ίσως σου γλυτώσει το δεύτερο χέρι σοβά, αλλά ένα "πεταχτό" είναι απαραίτητο (πεταχτό = παίρνω λάσπη-μπετό με το μυστρί και το πετάω στον τοίχο. ωραίο σπορ, by the way). Στο πάτωμα, δεν έχει σχέση τι θα βάλεις, είτε είναι πλακάκι, είτε είναι πιο μεγάλα κομμάτια πέτρας. Η διαδικασία είναι η ίδια. Σκέψου βέβαια, τη θερμοχωρητικότητα ενός τέτοιου χώρου: θα ζεσταίνεται πολύ πιο δύσκολα.
Το αλουμίνιο είναι ένα σαν υλικό, οι μάρκες όμως είναι πολλέςςςςς και οι κατασκευαστές ακόμα περισσότεροι. Οι προτάσεις που είχα κυμαινόντουσαν από 5000 σε 8000 ευρώ (για τα ίδια ανοίγματα!). Πήγα στα 5000 ευρώ, και τη πάτησα, διότι έφαγα στη μάπα μια καθυστέρηση και ένα αντιεπαγγελματισμό άνευ προηγουμένου..(και τον πλήρωνα και ντούκου, μουτζώστε με). Για αλουμίνια, διάλεξε μάρκα και μοντέλο και πήγαινε στα εργοστάσια-εκθέσεις για να στα φτιάξουν. Το χρώμα στα αλουμίνια προσθέτει 7-8% επί της τιμής. Αν θες να μοιάζουν με ξύλινα, να υπολογίσεις 15% πάνω. Εγώ πήγα στα άσπρα και ξένοιασα.
Μάκαρι να πέσεις μέσα για τα 80.000 ευρώ. Θα σου πρότεινα να ψάχνεις για όσο το δυνατόν περισσότερες προσφορές και να βλέπεις προηγούμενες δουλειές τους (αν είναι δυνατόν, να μιλάς και με τους ιδιοκτήτες).
να ξέρεις όμως ότι είναι καινούριο σπίτι, δικό σου, και όσο να'ναι, δύσκολα θα τσιγκουνευτείς;)
και εδώ είμαστε εμείς.
και θα ρθούμε και στη πάτρα.
και φρόντισε να έχεις μαγειρέψει:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Τι σχέση έχουν τα παιδάκια ρε πειρατη με το ίκα; :confused: :confused:
Δεν θα πηγαίνουν αγγλικά :hehe: :hehe: :hehe:

αχαχαχαχαχαχχααχχ, ναι όλοι μαζί να χτίσουμε, να σου βγεί ένα σπίτι ολόισιο:hehe:
αυτό που ήθελα να σε πω, είναι ότι υπάρχουν πάρα πολλοί παράγοντες που πρέπει να λάβεις υπόψη για να υπολογίσεις το κόστος (για παράδειγμα, ο ηλεκτρολόγος μου πήρε εμένα 3000, τα υλικά δικά μου, αλλά εγώ είχα ρευματοδότηση σε πυλωτή, πρώτο, και κλιμακοστάσιο 1ου & 2ου ορόφου. Να σημειώσω ότι δεν είχα κόστος για εγκατάσταση πριζών δικτύου, ή καλώδια κάτω από το πάτωμα για home cinema, τα οποία όμως θα τα κάνω στον δεύτερο, αμί).
Η μόνωση στα τούβλα λειτουργεί ταυτόχρονα ως θερμο- και ως ηχο-μόνωση. Μη τολμήσεις να μην βάλεις μεταξύ των δύο τούβλων που θα μπουν στους εξωτερικούς τοίχους.
Επίσης, άλλο σοβατζής άλλο μπογιατζής. Το υαλόπλεγμα είναι ένα υλικό που αν το θες, "κρατάει" τη διαφορά θερμοκρασίας και τη συστολή διαστολή μετάξύ μπετού/κολώνας και τούβλων. Απαραίτητο, εκτός αν θες να δεις ρωγμές και σκασίματα στους τοίχους από το πρώτο κιόλας χρόνο.
Το ότι θα βάλεις πέτρα στο σαλόνι, ντακς, ίσως σου γλυτώσει το δεύτερο χέρι σοβά, αλλά ένα "πεταχτό" είναι απαραίτητο (πεταχτό = παίρνω λάσπη-μπετό με το μυστρί και το πετάω στον τοίχο. ωραίο σπορ, by the way). Στο πάτωμα, δεν έχει σχέση τι θα βάλεις, είτε είναι πλακάκι, είτε είναι πιο μεγάλα κομμάτια πέτρας. Η διαδικασία είναι η ίδια. Σκέψου βέβαια, τη θερμοχωρητικότητα ενός τέτοιου χώρου: θα ζεσταίνεται πολύ πιο δύσκολα.
Το αλουμίνιο είναι ένα σαν υλικό, οι μάρκες όμως είναι πολλέςςςςς και οι κατασκευαστές ακόμα περισσότεροι. Οι προτάσεις που είχα κυμαινόντουσαν από 5000 σε 8000 ευρώ (για τα ίδια ανοίγματα!). Πήγα στα 5000 ευρώ, και τη πάτησα, διότι έφαγα στη μάπα μια καθυστέρηση και ένα αντιεπαγγελματισμό άνευ προηγουμένου..(και τον πλήρωνα και ντούκου, μουτζώστε με). Για αλουμίνια, διάλεξε μάρκα και μοντέλο και πήγαινε στα εργοστάσια-εκθέσεις για να στα φτιάξουν. Το χρώμα στα αλουμίνια προσθέτει 7-8% επί της τιμής. Αν θες να μοιάζουν με ξύλινα, να υπολογίσεις 15% πάνω. Εγώ πήγα στα άσπρα και ξένοιασα.
Μάκαρι να πέσεις μέσα για τα 80.000 ευρώ. Θα σου πρότεινα να ψάχνεις για όσο το δυνατόν περισσότερες προσφορές και να βλέπεις προηγούμενες δουλειές τους (αν είναι δυνατόν, να μιλάς και με τους ιδιοκτήτες).
να ξέρεις όμως ότι είναι καινούριο σπίτι, δικό σου, και όσο να'ναι, δύσκολα θα τσιγκουνευτείς;)
και εδώ είμαστε εμείς.
και θα ρθούμε και στη πάτρα.
και φρόντισε να έχεις μαγειρέψει:P
Ρευματοδότηση σε πυλωτή έχω κι εγώ.
Τώρα αυτά για home cinema και καλώδια κάτω από το πάτωμα και τέτοια δεν με ενδιαφέρουν.
Για τη μόνωση είμαι απόλυτος οτι θα μπει.
Για τη θερμοχωρητικότητα έχει γίνει ήδη ειδική μελέτη από μηχανικό ( με iso και hasp), επειδή στο σπίτι θα φιλοξενηθεί και ένα μικρό κελάρι.
Αν είναι τα αλουμίνια να καθυστερήσουν μόνο και να γλυτώσω 3000 δεν με νοιάζει, δεν βιάζομαι.
Aντε να πανε όλα καλά..... και είστε όλοι ευπρόσδεκτοι όποτε θέλετε να έρθετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δεν θα πηγαίνουν αγγλικά :hehe: :hehe: :hehe:

Βρες βρομερε τύπε άλλο εγώ άλλο εσύ, με σπίτι 120 τετραγωνικά θα μάθουν ανατομία άν τα σταματήσουν θα έχουν καλό δάσκαλό, εγώ έμαθα άρμεγμα όργωμα, και να βάζω κεραιες στο βουνό, κάτι είναι και αυτό;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top