Τα πάντα περι πεθερικών και πεθερόπληκτων!

Ποιά πρέπει να κυριαρχεί στην καρδιά ενός άντρα;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 54)
  • Ειμαι γυναίκα και λέω νύφη

    Ψήφοι: 23 42.6%
  • Ειμαι άνδρας και λέω νύφη

    Ψήφοι: 12 22.2%
  • Ειμαι γυναίκα και λέω μάνα

    Ψήφοι: 4 7.4%
  • Ειμαι άντρας και λέω μάνα

    Ψήφοι: 2 3.7%
  • Ποιος μπορεί να τα βάλει με αυτά τα δύο θηρία;

    Ψήφοι: 13 24.1%

Αρκτούρος

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Αρκτούρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Κιάν η νύφη πηγαίνει τις κυριακές όπως λέει η μάνα είναι μόνο μια, ερώτηση η μάνα της κοπέλας πότε θα πάει να φάει κυριακή στην μάνα της; και μια ακόμα ερώτηση: Αν η νύφη πηγαίνει για φαγητό και η μάνα του δεν πατάει ποτέ το πόδι της στο σπίτι του γιού της γιατί λέει ότι είναι υποχρεωμένη να πηγαίνει τότε τι γίνετε;:hmm::hmm:

Μάνια, σόρυ που δεν απάντησα, απλά σήμερα ξανακοίταξα το συγκεκριμένο θέμα.
Λίγο με μπέρδεψες ομολογώ.
Πιστεύω οι σχέσεις πρέπει να ορίζονται από το ζευγάρι.
Τον χρόνο τον μοιράζουμε όπως εμείς θέλουμε.
Θέληση να υπάρχει και αλληλοκατανόηση είναι το θέμα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tserno

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 803 μηνύματα.
Μανια δεν με καλύπτουν οι επιλογες σου οποτε θα ψηφισω τον κουμπακια...

Αν και τα μέχρι τώρα δειγματα της μάνας μου ειναι θετικά δεν ξερω τι επιφυλασει το μέλλον....
Μεχρι τώρα οι "συμβουλες" της αφορουσαν την ψυχικη μου υγεία και το πώς θα βελτιωσω τα λάθη μου με την κοπέλα που ειχα(αυτα που εβλεπε εκεινη) + ειχε καλες σχεσεις με την πρωην μου...(χωρισαμε αλλα ημασταν αρκετο καιρό μαζι οποτε...)

Το ζητημα ειναι εκτοσ απο τι μυαλα κουβαλανε οι γυναικες ης υποθεσης αλλα και τι ο αντρας....
Ψηφίζω την υποστηριξη σαυτον που εχει δίκιο και η αντιμετωπιση του προβληματος γινεται με συμπεριφορα πρεπουσα....(οπου πρεπει να γινεις νταης γινεσαι...οπου πρεπει να κάνεις τον συγκαταβατικό τον κανεις)

Οποτε η συνέχεια είναι όπως την περιεγραψε ο πειρατης....:D
Μετα απο λίγο πας με την παρεα σου γιατι αυτες τρωγονται και τα βρίσκουν μόνες τους χωρις να σου δημιοργουν προβληματα στην σχεση σου μαζι τους:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

deadhead_pirate

Περιβόητο μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,774 μηνύματα.
Μα ξέρω τι λέω εγώ ρε σεις, δεν τα λέω στην τύχη....:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Μάνια, σόρυ που δεν απάντησα, απλά σήμερα ξανακοίταξα το συγκεκριμένο θέμα.
Λίγο με μπέρδεψες ομολογώ.
Πιστεύω οι σχέσεις πρέπει να ορίζονται από το ζευγάρι.
Τον χρόνο τον μοιράζουμε όπως εμείς θέλουμε.
Θέληση να υπάρχει και αλληλοκατανόηση είναι το θέμα..

Αυτό είναι το πρόβλημα καμάρι μουπότε η μία και πότε η άλλη δεν καταλαβένοντε, χρόνος υπάρχει ναι δεν λέω αλλα πρεπει να σου πώ ότι δεν πρέπει να έχεις στάνταρ πράγματα για καμία απο τις δύο, δεν ξερω άν είσαι παντρεμένος ή αν έχεις πεθερά με όποιαδήποτε ένοια, αλλα άν μάθεις την μάνα σου ή την μάνα της να πηγαίνεις μια παρα μια τις κυριακές ακούγετε φανταστικό, ξέρεις όμως τι γίνετε όταν μετά απο 1 χρόνο στάνταρ επισκέψεων αν θέλησεις να πάς με την γυναίκα σου κάπου αλλού βρε αδερφέ....Πανικός σου λέω, καλός ο προγραματισμός και η αλληλοκατανόηση αλλα μηλάμε για μάνα και πεθερα, είναι πολλυ ζόρια:(

Μανια δεν με καλύπτουν οι επιλογες σου οποτε θα ψηφισω τον κουμπακια...

Αν και τα μέχρι τώρα δειγματα της μάνας μου ειναι θετικά δεν ξερω τι επιφυλασει το μέλλον....
Μεχρι τώρα οι "συμβουλες" της αφορουσαν την ψυχικη μου υγεία και το πώς θα βελτιωσω τα λάθη μου με την κοπέλα που ειχα(αυτα που εβλεπε εκεινη) + ειχε καλες σχεσεις με την πρωην μου...(χωρισαμε αλλα ημασταν αρκετο καιρό μαζι οποτε...)

Το ζητημα ειναι εκτοσ απο τι μυαλα κουβαλανε οι γυναικες ης υποθεσης αλλα και τι ο αντρας....
Ψηφίζω την υποστηριξη σαυτον που εχει δίκιο και η αντιμετωπιση του προβληματος γινεται με συμπεριφορα πρεπουσα....(οπου πρεπει να γινεις νταης γινεσαι...οπου πρεπει να κάνεις τον συγκαταβατικό τον κανεις)

Οποτε η συνέχεια είναι όπως την περιεγραψε ο πειρατης....:D
Μετα απο λίγο πας με την παρεα σου γιατι αυτες τρωγονται και τα βρίσκουν μόνες τους χωρις να σου δημιοργουν προβληματα στην σχεση σου μαζι τους:clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup::clapup:

Μα ξέρω τι λέω εγώ ρε σεις, δεν τα λέω στην τύχη....:)

Που θα πάει και στους δύο μετά τα ούζα δεν θα γυρήσετε σπίτι πουλάκια μου, την πατήσατε:) Για γάμο μηλάμε όχι για σχέση που διαλιετε με καβγα εδώ παίζει κρεββατομουρμούρα, γρίνια, αποχή, μέχρι να πήτε ήμαρον, άλλες χρεισιοποιούν μόνο ένα απο αυτά, άλλες όλα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Για να είμαι ειλικρινής έχω πολύ καλή εμπειρία από πεθερές! Όχι μόνο εγώ με τη δική μου, ή η μητέρα μου αλλά και η αδερφή μου, η κουνιάδα μου και όλος γενικά ο συγγενικός μου κύκλος. Είμαστε άραγε τόσο τυχερές; Μόνο από ορισμένες φίλες ακούω παράπονα, αλλά εκεί....δεν είμαι σίγουρη κατά πόσο ευθύνεται αποκλειστικά η πεθερά...​

Δυο πράγματα θα ήθελα να θίξω:
1. Μια μάνα που προσκολλάται στο γιο της ασφυκτικά, είναι αδύνατον να μην του δημιουργήσει κόμπλεξ! Παρατηρώντας προσεκτικά το χαρακτήρα του άντρα καταλαβαίνεις εύκολα τι είδους μάνα έχει! Και αυτά τα κόμπλεξ στο χαρακτήρα φαίνονται ακόμη και στη σχέση. Απλώς εμείς τείνουμε να τα υποτιμούμε νομίζω, πιστεύοντας αφελέστατα πως θα αλλάξει κάτι μετά το γάμο, όταν πλέον θα έχουμε "το δικό μας σπιτικό".​


2. Πολλές φορές είμαστε και εμείς οι νύφες είμαστε παράλογες, με την έννοια πως ζητούμε από τις πεθερές ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από αυτά που ζητούμε από τις μανάδες μας! Μήπως με τις μητέρες μας συμφωνούμε σε όλα; Δεν διαφωνούμε ποτέ; Δεν εκνευριζόμαστε ποτέ; Δεν μαλώνουμε ακόμη ποτέ; Δεν υποχωρούμε πολλές φορές ακόμη και σε παράλογες απαιτήσεις τους απλά και μόνο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο; Γιατί αυτά που ανεχόμαστε από τη δική μας μάνα δεν τα ανεχόμαστε στην πεθερά μας;
Δεν ισχυρίζομαι πως δεν υπάρχουν και στραβόξυλα κυριολεκτικά. Αλλά πιστεύω πως οι αρρωστημένες καταστάσεις είναι σπάνιες! Και ακόμη και τότε, ή ο γιος έχει αποτινάξει το ζυγό οπότε η πεθερά δεν μπορεί να μπει ανάμεσα στο ζευγάρι, ή είναι ακόμη κολλημένος στα φουστάνια της οπότε...θα πρέπει να το σκεφτούμε δυο φορές πριν προχωρήσουμε σε κάτι σοβαρότερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Δυο πράγματα θα ήθελα να θίξω:

1. Μια μάνα που προσκολλάται στο γιο της ασφυκτικά, είναι αδύνατον να μην του δημιουργήσει κόμπλεξ! Παρατηρώντας προσεκτικά το χαρακτήρα του άντρα καταλαβαίνεις εύκολα τι είδους μάνα έχει! Και αυτά τα κόμπλεξ στο χαρακτήρα φαίνονται ακόμη και στη σχέση. Απλώς εμείς τείνουμε να τα υποτιμούμε νομίζω, πιστεύοντας αφελέστατα πως θα αλλάξει κάτι μετά το γάμο, όταν πλέον θα έχουμε "το δικό μας σπιτικό".

+1 μαζί σου, αλλα υπάρχει και μια άλλη κατάσταση ποιό συχνή, η μάνα έχει στο μυαλό της ότι εκείνη θα κουμαντάρει την νύφη μετά τον γάμο, σκέυτετε ότι θα πάρει τον γιό μου, θα την δεχτώ όπως είναι και όταν κάτι δεν μου αρέσει θα το πώ στο γιό μου, άν τότε δεν γίνει κάτι αρχίζει ο κρυφός πόλεμος που περισσότερο ψυχολογικός και ψυχοφθόρος είναι παρά θετικος.

2. Πολλές φορές είμαστε και εμείς οι νύφες είμαστε παράλογες, με την έννοια πως ζητούμε από τις πεθερές ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ από αυτά που ζητούμε από τις μανάδες μας! Μήπως με τις μητέρες μας συμφωνούμε σε όλα; Δεν διαφωνούμε ποτέ; Δεν εκνευριζόμαστε ποτέ; Δεν μαλώνουμε ακόμη ποτέ; Δεν υποχωρούμε πολλές φορές ακόμη και σε παράλογες απαιτήσεις τους απλά και μόνο για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο; Γιατί αυτά που ανεχόμαστε από τη δική μας μάνα δεν τα ανεχόμαστε στην πεθερά μας;
+1 και σε αυτό αλλα....

Να σου εξηγήσω κάτι, αυτό που λές είναι αμφίδρομο, το ίδιο ισχίει και για τις πεθερές, θέλουν η κοπέλα να είναι σωστή, άν τσακωθεί ο γιός με την νύφη η μάνα πέρνει πάντα το μέρος του γιού της(λογικό είναι) τα λάθοι του παιδιού της δεν τα βλέπει, ή άν ο γιός μηλήσει απότομα θα πεί ότι είναι παιδί της, άν το πεί το ίδιο η νύφη θα πεί ότι είναι μία κακομαθημ,ένη η οποια την κάνει ότι θέλει...

Καταλαβένω ακριβώς τι λές αλλα σκέψου και τα αντίθετα, θα δείς ότι τα ίδια ισχίουν και για τις 2 τους:hmm:

Δεν ισχυρίζομαι πως δεν υπάρχουν και στραβόξυλα κυριολεκτικά. Αλλά πιστεύω πως οι αρρωστημένες καταστάσεις είναι σπάνιες! Και ακόμη και τότε, ή ο γιος έχει αποτινάξει το ζυγό οπότε η πεθερά δεν μπορεί να μπει ανάμεσα στο ζευγάρι, ή είναι ακόμη κολλημένος στα φουστάνια της οπότε...θα πρέπει να το σκεφτούμε δυο φορές πριν προχωρήσουμε σε κάτι σοβαρότερο.


Δεν είναι αρρωστημένη κατάσταση η πεθερά να πεί ότι δεν φροντίζει η νύφη αρκετα τον γιό της, γίνετε συνεχώς, ή όταν η πεθερά φροντίζει το σπίτι και το νοιάζετε, φροντίζει για όλα και η νύφη την έχει στην μπούκα, είναι πολλα στην μέση τελικά, το βλέπω, αυτή η σχέση είναι θανατιφόρα, άν και δεν συμφωνω με αυτή την κόντρα, βλέπω ότι άν η μάνα είναι καλή την παταει η νύφη, άν η νύφη είναι σωστή την πατάει η πεθερά, τα βλέπω, όσες έχουν πεθερές ή νύφες δεν ξέρουν πιά τελικά ονομάζετε υγειής σχέση και πιά όχι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
εγω την πρωην πεθερα μου ετυχε να την γνωρισω ΜΕΤΑ τον γαμο μου, ειχε ερθει για 2 εβδομαδες στην Ροδο να κανει γιορτες μαζι μας.

στο τελος της πρωτης εβδομαδας την φορτωσα στο αυτοκινητο και την πηγα πισω στο αεροδρομιο και την εστειλα απο κει που ηρθε!


δεν την ξαναειδα, και μετα απο 7 χρονια της εστειλα και την κορη της πισω, ΜΟΝΙΜΑ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εγω την πρωην πεθερα μου ετυχε να την γνωρισω ΜΕΤΑ τον γαμο μου, ειχε ερθει για 2 εβδομαδες στην Ροδο να κανει γιορτες μαζι μας.

στο τελος της πρωτης εβδομαδας την φορτωσα στο αυτοκινητο και την πηγα πισω στο αεροδρομιο και την εστειλα απο κει που ηρθε!


δεν την ξαναειδα, και μετα απο 7 χρονια της εστειλα και την κορη της πισω, ΜΟΝΙΜΑ!

Αυτό θα πεί καλή σχέση :hehe::hehe::hehe::hehe::hehe::hehe:

Πάντως η σχέση γαμπρού πεθεράς είναι διαφορετική, άλλη φάση, βλέπω την γιαγιά μου, έχει αλτσχάιμερ, δεν γνώρησε την μάνα μου αλλα γνώρησε τον πατέρα μου, απίστευτο δέσημο, είναι φοβερό, όταν το είπε η μάνα μου με πήραν τα κλάματα:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

viki_thess

Διακεκριμένο μέλος

Η ΒΑΣΩ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,621 μηνύματα.
εγω παντως λιγες πεθερες εχω γνωρισει που εχουν τη νυφη καλυτερα κι απ τα παιδια τους:/:
μετρημενες στα δαχτυλα ειναι αυτες.οι περισσοτερες ειναι να μη πω....:worry:
παντως νομιζω οτι για μια αρμονικη σχεση πεθερας νυφης ειναι το ρητο "μακρια και αγαπημενα".
δυο φορες το χρονο να βρισκονται χριστουγεννα πασχα και ολοι θα ειναι μια χαρα.:)
αν ειναι κοντα ομως εκει τι γινεται;:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
εγω παντως λιγες πεθερες εχω γνωρισει που εχουν τη νυφη καλυτερα κι απ τα παιδια τους:/:
μετρημενες στα δαχτυλα ειναι αυτες.οι περισσοτερες ειναι να μη πω....:worry:
παντως νομιζω οτι για μια αρμονικη σχεση πεθερας νυφης ειναι το ρητο "μακρια και αγαπημενα".
δυο φορες το χρονο να βρισκονται χριστουγεννα πασχα και ολοι θα ειναι μια χαρα.:)
αν ειναι κοντα ομως εκει τι γινεται;:worry:

Απλά λές συνεχώς ότι τρέχεις, ότι έχεις υποχρεώσεις, κάνε μπίζι το πρόγραμμα, και σε πολλύ βαριά κατάσταση, δούλεψε σπαστό και ξενιασε;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sarah_Fest

Νεοφερμένος

Η Κατερίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 42 μηνύματα.
1. +1 μαζί σου, αλλα υπάρχει και μια άλλη κατάσταση ποιό συχνή, η μάνα έχει στο μυαλό της ότι εκείνη θα κουμαντάρει την νύφη μετά τον γάμο, σκέυτετε ότι θα πάρει τον γιό μου, θα την δεχτώ όπως είναι και όταν κάτι δεν μου αρέσει θα το πώ στο γιό μου, άν τότε δεν γίνει κάτι αρχίζει ο κρυφός πόλεμος που περισσότερο ψυχολογικός και ψυχοφθόρος είναι παρά θετικος.


2. +1 και σε αυτό αλλα....
Να σου εξηγήσω κάτι, αυτό που λές είναι αμφίδρομο, το ίδιο ισχίει και για τις πεθερές, θέλουν η κοπέλα να είναι σωστή, άν τσακωθεί ο γιός με την νύφη η μάνα πέρνει πάντα το μέρος του γιού της(λογικό είναι) τα λάθοι του παιδιού της δεν τα βλέπει, ή άν ο γιός μηλήσει απότομα θα πεί ότι είναι παιδί της, άν το πεί το ίδιο η νύφη θα πεί ότι είναι μία κακομαθημ,ένη η οποια την κάνει ότι θέλει...
Καταλαβένω ακριβώς τι λές αλλα σκέψου και τα αντίθετα, θα δείς ότι τα ίδια ισχίουν και για τις 2 τους:hmm:

3. Δεν είναι αρρωστημένη κατάσταση η πεθερά να πεί ότι δεν φροντίζει η νύφη αρκετα τον γιό της, γίνετε συνεχώς, ή όταν η πεθερά φροντίζει το σπίτι και το νοιάζετε, φροντίζει για όλα και η νύφη την έχει στην μπούκα, είναι πολλα στην μέση τελικά, το βλέπω, αυτή η σχέση είναι θανατιφόρα, άν και δεν συμφωνω με αυτή την κόντρα, βλέπω ότι άν η μάνα είναι καλή την παταει η νύφη, άν η νύφη είναι σωστή την πατάει η πεθερά, τα βλέπω, όσες έχουν πεθερές ή νύφες δεν ξέρουν πιά τελικά ονομάζετε υγειής σχέση και πιά όχι;)

Σόρρυ ακόμη δεν ανακάλυψα πως μπορώ να κάνω παράθεση διάφορων αποσπασμάτων από το ίδιο μήνυμα και να απαντώ χωριστά στο καθένα...ανεχτείτε με αν έχετε την καλωσύνη!

1. Το τι θα κάνει η πεθερά όταν κάτι δεν της αρέσει στη νύφη, εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο από τη σχέση που έχει με το γιό της! Αν τον έχει κάνει ανεξάρτητο, μπορείς να είσαι βέβαιη ότι θα σκεφτεί 10 φορές πριν κατηγορήσει τη νύφη της!!!

2. Προσωπική και όχι μόνο εμπειρία: Το εντελώς αντίθετο! Η πεθερά μου (και όχι μόνο η δική μου) πάντα παίρνει το δικό μου μέρος!!! Το τι άκουσε ο άντρας μου κατά καιρούς...δε λέγεται!!!

3.Αν η σχέση μάνας γιου είναι υγιής, τότε η πεθερά ΔΕΝ μπαίνει μέσα στο σπίτι περισσότερο από όσο είναι εντελώς απαραίτητο!
Αν ο γιος δεν είναι μαμάκιας και ασχολείται με το σπιτικό του η πεθερά δεν ξέρει τίποτα περισσότερο από αυτό που βλέπει στις οικογενειακές συγκεντρώσεις! Όλα ξεκινούν από τη σχέση του γιού με τη μάνα...το πιστεύω απόλυτα και μέχρι στιγμής τίποτα από όσα βλέπω στον άμεσο και κοντινό κύκλο δε με έχει κάνει να αναθεωρήσω την άποψή μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
2. Προσωπική και όχι μόνο εμπειρία: Το εντελώς αντίθετο! Η πεθερά μου (και όχι μόνο η δική μου) πάντα παίρνει το δικό μου μέρος!!! Το τι άκουσε ο άντρας μου κατά καιρούς...δε λέγεται!!!


Είσαι τυχερή, δές ποιό πάνω πόστ με γυναίκες που λένε ότι η καλύτερη πεθερά είναι η νεκρή πεθερά, αν και δεν συμφωνώ μαζί τους γιατί δεν ζητας ποτέ κάτι τέτοιο για άνθρωπο, αλλα απο την άλλη φαντάσου τι τραβήξανε για να πούν κάτι τέτοιο, έχεις τη τύχη να έχεις πεθερά που πέρνει το σωστό μέρος, πρέπει να χέρεσε πίστεψε με, όσες παντρεμένες έχω ακούει όλες πάντα έχουν να πούν για την νύφη τους ή την πεθερά τους.

3.Αν η σχέση μάνας γιου είναι υγιής, τότε η πεθερά ΔΕΝ μπαίνει μέσα στο σπίτι περισσότερο από όσο είναι εντελώς απαραίτητο!
Αν ο γιος δεν είναι μαμάκιας και ασχολείται με το σπιτικό του η πεθερά δεν ξέρει τίποτα περισσότερο από αυτό που βλέπει στις οικογενειακές συγκεντρώσεις! Όλα ξεκινούν από τη σχέση του γιού με τη μάνα...το πιστεύω απόλυτα και μέχρι στιγμής τίποτα από όσα βλέπω στον άμεσο και κοντινό κύκλο δε με έχει κάνει να αναθεωρήσω την άποψή μου...


Ναι παίζει ρόλο ενωείτε η σχέση μάνας γιού, αλλα είναι δύσκολο να βρείς τετοια υγειή σχέση, ή θα τους έχουν παραμελημένους και περιμένουν να βρεθεί νύφη για να έχουν έναν άνθρωπο υποχρεωμένο που γέννησε τον άντρα τους ή πολλύ κολημένο που δεν κάνει καμιά νύφη ή άν κάνει να είναι στα μέτρα τους, τώρα η άποψη σου είναι σωστή και δεν διαφωνώ αλλα όύτε προσπαθώ να στην αλλάξω αλλα πρέπει να σου πώ ότι ή γή δεν είναι μέχρι εκεί που φτάνει το μάτι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

C.M.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η C.M. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Θα διαβάσω με προσοχή τα πιο πάνω γιατί αυτές τις τελευταίες μέρες υποφέρω από οξεία πεθερίτιδα ενώ το ερχόμενο Σάββατο παντρεύομαι...

Πάνω στην ένταση μου έγραψα το πιο κάτω κείμενο. Της ίδιας δε δεν της λέω τίποτα, ποτέ δεν θα της μιλήσω με αγένεια ή απότομα, όχι γιατί δεν θέλω να φέρω σε δύσκολη θέση τον καλό μου, αλλά γιατί δεν της κρατάω καμιά κακία... ... Μια φίλη μου σύστησε το γιατρό Μπαινάκη Βγαινάκη και ακολουθώ τις δικές του υποδείξεις προς το παρόν και κάθομαι και γράφω να εκτονωθώ... Σε γενικές γραμμές με θεωρεί κάπως άχρηστη, αυτό έχω εισπράξει, ότι θα κατασπαράξω το γιο της ο οποίος θα χάσει την ευκαιρία να ζήσει την τέλεια ευτυχία με την τέλεια γυναίκα...

Το κείμενο:

Έκλεισα το τηλέφωνο πριν ολοκληρώσεις αυτό που ήθελες να πεις, προβλέψιμο, γνωστό. Κάθησα στο τελευταίο παγωμένο σκαλί και ένιωσα ένα ποταμό να ανεβοκατεβαίνει στο στήθος μου, τα μάτια μου να καίνε και τα αδύναμα εύθραυστα χείλη τους να μην μπορούν να συγκρατήσουν όλη αυτή την αποφασισμένη ορμή, απροσδιόριστης συναισθηματικής υφής, πάντως ακαταμάχητα αρνητικής. Η Μαλβίνα Κάραλη και οι έρωτές της και οι έρωτες της μάνας της και της γιαγιάς της, άρχισα να βαριέμαι αυτό το βιβλίο, εισπράττω ένα ανηπόφορο καταναγκασμό, μια λογικοσυναισθηματική κατρακύλα. Τι λέω, θέλω να πω κάτι άσχετο να ξεφύγω, αλλά δεν γίνεται, νομίζω ότι άρχισα να πνίγομαι και δεν μπορώ να κρύψω πια το βήχα μου.


Δεν μπόρεσα ποτέ να μιλήσω γι’αυτά που με πόνεσαν έτσι κατευθείαν, πάντα τα γυρόφερνα, τα υπαινισσόμουν, ξεσπούσα με μικρά και άσχετα, χρησιμοποιούσα πάντα...καλαμάκι, είναι τώρα σαν να παίρνω ένα κουτάλι της σούπας και αρχίζω να ανακατεύω την πληγή... Αλλά όσο οδυνηρό κι αν είναι στη διαδικασία λένε πως είναι στο τέλος ανακουφιστικό, αδειάζεις, γαληνεύεις, γίνεσαι αλοιφή. Γι’αυτό θα σου γράψω ή προσπαθώ να το κάνω, να σου πω γι’αυτά τα μεγάλα που νιώθω, δεν ξέρω αν θα τα καταφέρω....


Όταν γνωριστήκαμε η πρώτη εντύπωση, αυτή που λένε πως αποτυπώνεται και καθοδηγεί έστω και λανθασμένη, ήταν ένα αγαλλιαστικό χάδι στην καρδιά μου, είχα νιώσει τότε πως έβρισκα μια μαμά σαν αυτό το είδωλο που είχα εξιδανικεύσει μέσα μου γιατί παραστάσεις ξέρεις ότι δεν έχω. Όχι πως έχω κανένα παράπονο από τη μητριά μου, δεν θα τολμήσω ποτέ να πω ότι στερήθηκα αγάπη, τρυφερότητα και στοργή, ήταν να, μια μεγάλη, μια τεράστια, μια σημαντική αγκαλιά για μένα έστω με όρια, έστω με μικρά σκόρπια κουμπάκια. Απλά, να, τον τελευταίο χρόνο με όσα έγιναν στη ζωή μου, και έγιναν τόσα που με πατάω το συναισθηματικό μου πόδι και απαιτώ αυτά να φτάνουν για όλη την υπόλοιπη ζωή μου, ανακαλώ στην ταλαιπωρημένη ψυχή μου συχνά Εκείνη και φτιάχνω διάφορα υποθετικά σενάρια. Αν ήταν εδώ.... Μάλλον θα ήταν έτσι.... Μάλλον τώρα θα έκανε αυτό... Παίρνω μια φωτογραφία της, αυτή την αγαπημένη μου που σκυφτή ζωγραφίζει σε ένα πιάτο καναρίνια πάνω σε κλαδάκια δέντρων, και αφήνω τη φαντασία μου να τρέξει κλείνοντας όλες τις κακιές λακούβες της χρονολογικής φθοράς και του όποιου φυσιολογικού, και καταλήγω σαν δικαστίνα της κακιάς ώρα ότι ναι, και σήμερα έτσι θα’ταν αν ζούσε, ένας σωστός κατάλευκος ήσυχος άγγελος... Δεν ξέρω πώς μπορεί να μου λείπει κάτι που ποτέ δεν είχα...


Τι έλεγα; Ναι. Όταν γνωριστήκαμε λοιπόν ήσουν μια πολύ γλυκειά γυναίκα, γεμάτη έγνοια για τους δικούς σου ανθρώπους και χαμόγελα. Με έκανες να νιώσω δική σου όχι γιατί είχες ένα έτοιμο πιάτο στο τραπέζι – καθόλου λεπτομέρεια- δεν ξέρω πώς και γιατί. Μου έδωσες με ένα τρόπο που δεν μπορώ να συγκεκριμενοποιήσω το δικαίωμα να σου ανήκω. Ήμουν κι εγώ καλά, ίσως προσπάθησα να σου δώσω την καλύτερη εντύπωση, ίσως υπερέβαλα εκφράζοντας τον καλό μου εαυτό, αυτό που προσπαθεί να πετύχει μέσα σε ένα δαίμονα άγχους κάθε υποψήφια νύφη. Καμιά φορά σκέφτομαι πως ήταν λάθος, έδωσα συγκεκριμένους δρόμους στα όνειρά σου, αυτά που κάθε μάνα έχει για την ευτυχία του γιού της. Όταν άρχισαν να γίνονται πιο εμφανή και ανατρεπτικά τα προβλήματα με την υγεία μου στην πρώτη εγκυμοσύνη, όταν έχασα το εγγονάκι σου – το όνειρό σου (και δεν κατάφερα ακόμα να ξεπεράσω τις τύψεις και τις ενοχές μου γι’αυτό), όταν έκανα την επέμβαση, όταν περνούσα όλες τις ώρες μου στο κρεβάτι ανήμπορη να κάνω τα πιο στοιχειώδη για τη συντήρηση του σπιτιού, όταν επιβάρυνα τόσο τα οικονομικά μας με τα ιατρικά μου έξοδα, και τώρα όταν σταμάτησα να δουλεύω... ... Καταλαβαίνω.... Μη μιλάς... Καταλαβαίνω. Ότι ίσως ένιωσες πως δεν είμαι αυτή που θα καταφέρει να κάνει ευτυχισμένο το γιο σου, ότι ίσως κάποια άλλη να μπορούσε να του προσφέρει περισσότερα κι ότι μαζί μου κάτι χαραμίζεται... Νιώθω πραγματικά αδύναμη να υπερασπιστώ τον εαυτό μου απέναντι σε αυτές τις επιτακτικές αλήθειες σου, τα έχω σκεφτεί και λογαριάσει κι εγώ τόσες μα τόσες φορές. Απλά δεν αντέχω τύψεις και γι’αυτό το κομμάτι της ζωής μου. Να κάνω τι; Πες μου εσύ που ξέρεις καλύτερα από μένα, που έχεις διαυγή κρίση και ώριμη σκέψη. Να καταδικάσω τον εαυτό μου σε αιώνια απομόνωση επειδή έτυχε αυτό το πρόβλημα; Δεν σκέφτομαι τον εαυτό μου τόσο πολύ, δεν είναι αυτό, δεν είναι ο εγωϊσμός μου που με αφήνει να προχωρήσω σε αυτό το γάμο, αλλά να, έχω πράγματα να δώσω και δεν μπορώ να τα κρατήσω για μένα. Έχω πράγματα να δώσω.


Δεν σου κρατάω κακία, η ίδια έγνοια που αγάπησα σε σένα, αυτή σε οδηγεί να λες ό,τι λες, αλλά κι εσύ δεν μπορείς να κάνεις κι αλλιώς, έτσι δεν είναι; Λυπάμαι που στο λέω, αλλά είναι η αλήθεια, ότι ο γιος σου έχει πάρει τις αποφάσεις του, πόσες φορές κι εγώ η ίδια του είπα «πήγαινε βρες μια γυναίκα καλύτερη»... Δεν καταλαβαίνει τίποτα, είναι μάλλον ξεροκέφαλος, ανόητος, τι να πω κι εγώ. Σε μια βδομάδα με παντρεύεται, τον παντρεύομαι, παντρευόμαστε. Μέσα σε αυτή την παραζαλισμένη αντίστροφη μέτρηση δεν ξέρω αν είναι λάθος, δεν ξέρω αν είναι σωστό και δεν μπορώ να το μετρήσω, το θέλει, το θέλω και θα γίνει. Αν εσύ θέλεις να τα κάνεις δυσκολότερα τα πράγματα για όλους μας μπορείς οπωσδήποτε να τα καταφέρεις, έχω τόσα αδύνατα σημεία, μπορείς να θέλεις να με συντρίψεις, να με κατεδαφίσεις, να με αποσυναρμολογήσεις γιατί μια κλωστούλα μόνο κρατάει τα τελευταία ίχνη λογικής μου, οι άνθρωποι που αγαπώ, και... αυτό το μωράκι που μεγαλώνει κάθε μέρα μέσα στην κοιλιά μου σαν θαύμα που προσπαθεί να τραβήσει μια χοντρή μεγάλη γραμμή σε όλο τον πρόσφατο πόνο, όχι να αντικαταστήσει την απώλεια του Ανδρέα, αλλά να, να επιβάλει μια κάποια συναισθηματική ισορροπία...


Έκλεισα το τηλέφωνο γιατί ένιωσα τη γη που πατώ να βουλιάζει. Συγγνώμη που είμαι αυτή που είμαι αλλά εμένα δεν μ’ακούει πια ο Θεός, τον έχω βρίσει μερικές φορές ξέρεις... Συγγνώμη που αγάπησα το γιό σου, συγγνώμη που αγάπησα εσένα, συγγνώμη που δεν είμαι έστω καλή, συγγνώμη που υπάρχω και είναι ένα μάτσο κομμάτια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lugar

Πολύ δραστήριο μέλος

Η lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών. Έχει γράψει 846 μηνύματα.
Το μόνο που έχω να πω είναι πρόσεχε τον εαυτό σου και η αγάπη που έχεις με τον συντροφό σου θα δώσει την λύση στα υπόλοιπα. Οι πεθερές, όπως όλοι οι άνθρωποι, έχουν κολλήματα. Και θα σου πω και κάτι άλλο, εμένα αναμπουμπούλα και πλήγωμα στο γάμο μου μου έδωσε η μάνα μου. Η φαντασία δεν άλλαζει τα πράγματα, η μάνα μας μπορεί να είναι καλύτερη ή χειρότερη από την πεθερά μας. Και το μέλλον θα μας δέσει περισσότερο με όλους τους "μεγάλους" μας ανθρώπους γιατί θα έχουν την ανάγκη μας. Αλλά αυτά αργότερα....... Τώρα έχεις σημαντικότερα πράγματα να ασχοληθείς.... Το γάμο, την εγκυμοσύνη, το αύριο.......
Εγώ από αυτό που διάβασα βλέπω ότι υπάρχει κάτι σημαντικό στο ταίρι σου και σε σένα, στηρίξου και συνέχισε. Να'σαι πάντα καλά και πρόσεχε τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gluka

Νεοφερμένος

Η gluka αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
H μανα ειναι μανα και η γυναικα γυναικα η καθεμια εχει την αξια της και τη θεση της.Κοντρες διμιουργουνται νομιζω οταν ο αντρας δεν κραταει τις ισοροπιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Λαθος ερωτηση ..Καμια δεν κυριαρχει ..Άλλος ο ρολος και η θεση της μιας άλλος της άλλης....τετοιος ανταγωνισμος είναι νοσηρος ....Ούτε τη μανα μου μπορω να βαλω κατω...Ούτε απεναντι στη γυναικα μου να φερθω όπως στη μανα μου....Πρεπει να λογικευθουμε....

H μανα ειναι μανα και η γυναικα γυναικα η καθεμια εχει την αξια της και τη θεση της.Κοντρες διμιουργουνται νομιζω οταν ο αντρας δεν κραταει τις ισοροπιες.

Ακριβωςςςςςςςςςςςςςςςς...........
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

konstantinaki24

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Θα ηθελα την αποψη σας στο εξης παιδια...Τι κανεις οταν η μητερα του αγοριου σου αποδειχθει απο αγγελουδι,διαολος?Δλδ η συγκεκριμενη μεχρι να φυγει ο ανδρας της(υπεροχος ανθρωπος)απο την ζωη,ηταν αψογη μαζι μου....Μολις ομως εφυγε εκεινος απο τη ζωη ειδα ενα αλλο ατομο...Ελεγε λογια,κακιες για εμενα και τους γονεις μου....Δλδ επαθα μεγαλη πλακα απο ολο αυτο...Και εδω ερχεται η αποροια μου.....πως γινεται καποιος απο αγγελουδι να μεταλαχθει ξαφνικα σε τερατακι?
Βεβαια πιστευω πως στην ουσια το κανει γιατι θελει το γιο της στο χωριο κοντα της....Ισως βεβεια νοιωθει και μοναξια...δεν ξερω απο την μια εκνευριζομαι και απο την αλλη την λυπαμαι για οτι εχει περασει και τα συγχωρω ολα..........:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ξανθη Κυπραιου

Νεοφερμένος

Η Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 103 μηνύματα.
Πεθερά: σκληρή, δεσποτική. τα ξέρει όλα, είναι θύμα καταστάσεων(έτσι λέει) άρα ο γιος πρέπει να ικανοποιεί τις επιθυμίες της και φυσικά έχει πάντα δίκιο! (ετών 80)

Πεθερός: φιλότιμος, και......αλκοολικός! (ετών 79)

Κουνιάδα: Κα Τέλεια, είναι δεμένη (!) με τα αδέρφια της, έχει άποψη για όλα και πρέπει να την ακούν γιατί έχει πάντα δίκιο!! (ετών 45)


Γιός: Κοινωνικά άψογος ( μας βλέπει κόσμος!!!), υποταγμένος στη μαμά του, συναισθηματικός (όταν πρόκειται για τη μαμά του), αναποφάσιστος σε θέματα της οικογένειας του, εξαρτημένος με τη μαμά του, το χωριό του και κάποια διαστήματα με το αλκοόλ! ( ετών 50)

Ποια νομίζετε ότι είναι η θέση μιας νύφης μέσα στη συγκεκριμένη οικογένεια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δεσμώτης

Περιβόητο μέλος

Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 4,605 μηνύματα.
Ποια νομίζετε ότι είναι η θέση μιας νύφης μέσα στη συγκεκριμένη οικογένεια?


Djibouti.








μετά από μια περίοδο προσαρμογής, γύρω στα 15 χρόνια
θα μπορείς να ποστάρεις και φωτό με τα νέα σου
στο θέμα "κριτική στις φωτογραφίες μας".

[URL="https://www.google.gr/imgres?q=%CF%84%CE%B6%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9&um=1&hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&biw=1440&bih=737&tbm=isch&tbnid=O66duyJUoVQkFM:&imgrefurl=https://6thweathermobile.org/gerald_guay.htm&docid=vsFi3w83YmWwTM&w=450&h=315&ei=0wtVTtPRI6L74QT62KHKBw&zoom=1&iact=hc&vpx=573&vpy=370&dur=3024&hovh=188&hovw=268&tx=155&ty=143&page=9&tbnh=131&tbnw=185&start=206&ndsp=24&ved=1t:429,r:14,s:206"] [/URL]

[URL="https://www.google.gr/imgres?q=%CF%84%CE%B6%CE%B9%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%85%CF%84%CE%B9&um=1&hl=el&client=firefox-a&rls=org.mozilla:el:official&biw=1440&bih=737&tbm=isch&tbnid=SD2AqdpMNDMn6M:&imgrefurl=https://www.grete-david.co.uk/120159/120221.html%253F*session*id*key*%253D*session*id*val*&docid=ru-2PPeuQXmvBM&w=400&h=300&ei=0wtVTtPRI6L74QT62KHKBw&zoom=1&iact=hc&vpx=183&vpy=115&dur=6314&hovh=194&hovw=259&tx=199&ty=119&page=3&tbnh=124&tbnw=185&start=51&ndsp=25&ved=1t:429,r:13,s:51"] [/URL]



δεν είναι τόσο άσχημα, ε?
δεν έχει και σκύλες πεθερές,
και εκεί οι αλκοολικοί νομάδες,
πίνουν για να ξεχαστούν από τον
τρόμο του να κάνεις μπάνιο χωρίς θερμοσίφωνα.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

diotima

Διάσημο μέλος

Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,480 μηνύματα.
Κάπου πιο έξω από την οικογένεια και τον μπούλη...

Ας πούμε διαζευγμένη,με τη μισή περιουσία του και μόνιμη κατοικία στις Μαλδίβες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top