Emo

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Δηλαδή κ εγώ ανήκω στους Emo???? Πείτε μου επειδή μπερδεύτηκα!!!!!
Από τα 15 μου ντύνομαι με μαύρα ρούχα κατα κύριο λόγο! Μου αρέσει πολύ το μαύρο στα ρούχα! Βάφομαι με γκοθικ μακιγιαζ που λένε, μου αρέσουν πολύ τα τραγούδια και ειδικά αυτά που μιλάνε για αγάπη κ όχι μόνο κ πιο πολύ ακούω ροκ, ποπ, έντεχνο κ μεταλ!!! Τί έγινε βρε παδιά???? Είμαι κάτι που δεν ξέρω???? Tί είναι οι Emo???
Stalitsa δεν αρκει το να σου αρεσει το μαυρο στο ντυσιμο (που αλλωστε ενα χρωμα ειναι και ωραιο κιολας). Γιαυτο ειπα στο αρχικο ποστς αν δεις, οτι δεν ειναι μεμονομενω πως ντυνεσαι, ή τι ακους. Ειναι ολο το πακετο. Παντως και να εισαι, αν εσυ περνας καλα... :)

Όλοι οι φίλοι της 17χρονης ξαδέρφης μου ντύνονται emo, έχουν το μαλλί emo κι ακολουθούν όλο το στυλ, αλλά βγαίνουν στα mainstream clubs και χορεύουν με dance και ποπ-σκυλάδικα. Πιο trendy δεν γίνεται δηλαδή.:P
Ε ναι. Εγω ψηφιζω ή real gothic/black/whatever, ή dont bother. Οτι κανεις, καντο και να ειναι πηγαιο, οχι μοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
στην δική μου εποχή είχαμε τους μοϊκανούς, τους σκινάδες, τους ντισκόβιους, τους ροκάδες κλπ...
Οκ, οι εποχές αλλάζουν και πλέον λέγονται emo trendy κάγκουρες κλπ

Νομίζω ότι δεν πρέπει να λαμβάνεται ιδιαίτερα σοβαρά αυτή η τάση της μόδας (εκτός αν είσαι γονιός ενός τέτοιου παιδιού που ίσως να προσπαθεί κάτι να σου πει με τη συμπεριφορά του).. θα περάσει ΚΑΙ αυτό!

Μοικανοι, σκιναδες, ροκαδες κλπ υπαρχουν ακομα... Μονο με λιγο διαφορετικο καταμερισμο... Ενας σκινας σημερα μπορει να ειναι και μοΐκανος, και ο σκινας μπορει να ειναι ενας φασιστας hooligan η απλα ενας που ακουει oi και ακολουθει τον τροπο ζωης της. Αυτο που αλλαζει ειναι οτι δεν υπαρχουν πια discoβιοι, και εχουν μπει διαφορα καινουργια... διθεν punk, emo, trendy, καγκουρες, "πακοι" κλπ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Hmm...what would Manowar do if they got into the white house...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kargas

Νεοφερμένος

Ο Kargas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Αθλητής. Έχει γράψει 94 μηνύματα.
emo? whats that? :P

take a look at this:

https://www.razoric.com/games/Kill-the-Emo

no offence to the emo guyz :bigarmhug
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών. Έχει γράψει 1,435 μηνύματα.
Πριν λίγο καιρό διάβασα το παρακάτω άρθρο στο rocking.gr και νομίζω ότι αξίζει τον κόπο να το διαβάσει κανείς (άλλωστε ο αρθρογράφος έχει φοβερό χιούμορ και ό,τι γράφει έχει ενδιαφέρον και διαβάζεται και ευχάριστα). Μακρυνάρι βέβαια αλλά όσοι πιστοί...Εμένα πάντως μου άρεσε πολύ!

Backstage Pass #11: Emoφυλόφιλοι VS Emoφοβικών Ημερομηνία καταχώρησης: 25/09/2007 @ 16:19
Ένα παραμύθι για το πως το underground έγινε mainstream... Πάλι...

Συνηθίζω να σκέφτομαι πως όταν οι άνθρωποι δεν έχουν εχθρούς τους δημιουργούν. Και όταν δε μπορούν να τους δημιουργήσουν, απλά βρίσκουν εξιλαστήρια θύματα για να πετάνε τις πέτρες που μαζεύουν όλη την χρονιά. Πέτρες που διαφορετικά σου μένουν στην τσέπη και δεν έχεις τι να τις κάνεις - δεν είναι τίποτα άλλο παρά ένα πρόσθετο βάρος.

Τελευταία τα άτομα που κυκλοφορούν με κόκκινη μύτη, ομόκεντρους πράσινους κύκλους και αριθμούς τοποθετημένους περιμετρικά είναι τα emo-kids. Latest trend για πολλούς, πανδημία και γραφικότητα για άλλους, τα emo-kids ψάχνουν τη θέση τους σε μια κοινωνία που δεν τους δέχεται όπως είναι... Ή μήπως όχι;

Για αρχή τους έχετε δει όλοι: έφηβοι ως επί το πλείστον, μαυροντυμένοι, με φράντζες ή/και ξασμένα μαλλιά, φούστες, κάλτσες μέχρι το γόνατο, μαύρα νύχια, σκιές και σκοτεινά χρώματα στα μάτια (ναι, και τα αγόρια) και συνηθέστατα λευκές γραβάτες, μοιάζουν σχεδόν άφυλοι μετά την τόση προσπάθεια τυποποίησης / μαζοποίησης. Μάλλον όχι άφυλοι. Emoφυλοι. Και καθώς κάνουν παρέα με αλλήλους, μπορείς να πεις ότι διακρίνονται από emoφυλοφιλία... Τα emo-kids είναι παντού: στο metro, στο cinema, στην πλατεία Συντάγματος, στα fast-foodάδικα, στις συναυλίες και τις διαδηλώσεις (λέμε τώρα), στα bar... Όπου δηλαδή κάποιος μπορεί να συναντήσει παιδιά αυτής της ηλικίας και νοοτροπίας.

Υποτίθεται ότι η έννοια του emo (που πηγάζει από το emotional) είναι η κάτωθι: όλα τα emo-kids με το ντύσιμο και τη στάση τους θέλουν να δείξουν πως είναι πολύ ευαίσθητοι / θλιμμένοι για αυτήν την κοινωνία και ως εκ τούτου το διατυμπανίζουν με όποιο τρόπο βρουν. Αν είσαι emo νιώθεις μόνιμα πως κανείς δε σε καταλαβαίνει, ακούς σκοτεινή ή έστω γκρίζα μουσική και έχεις μια στάση ζωής πεσιμιστική, αλλά συνάμα απαθή και ευγενική. Τουτέστιν, δεν περιμένεις να σε απορρίψει η κοινωνία, αλλά θέτεις εαυτόν εκτός από μόνος σου, καθώς είσαι σίγουρος πως δε μπορείς να ανήκεις στο στενό (sic) κύκλο της. Είναι σα να παίζεις βασικός και να ζητάς αλλαγή για προσωπικούς λόγους: όσο γραφικό και να σε θεωρεί ο προπονητής, θα σε βγάλει, δε μπορεί να κάνει διαφορετικά. Απόκληροι της κοινωνίας λοιπόν... Ευαίσθητοι και αγνοί. Άτομα που δε βρίσκουν κατανόηση πουθενά, παρά μόνο στους όμοιούς τους και ακούν τραγούδια που δοξάζουν τη μοναξιά, την αυτονομία, μέχρι και τη ματαιότητα της ζωής, ήδη από τα 15. Πάντως, και για να τα λέμε όλα, η πεσιμιστική νοοτροπία των emo είναι ό,τι πρέπει για τη συνήθως μιζερολάγνα νοοτροπία του σύγχρονου Έλληνα: δεν είναι τυχαίο ότι όλοι οι θλιμμένοι Σουηδοφινλανδοί κάνουν δεύτερη (κάποιοι και πρώτη) καριέρα στην Ελλάδα...

Δε σας κρύβω ότι, παρ' όλα τα παραπάνω, τους συμπαθώ. "All the world is a stage and we are merely the actors" έλεγε ο William Shakespeare και άδικο δεν είχε... Παράδειγμα: παρατηρείς μια κοπέλα στο metro, συνηθισμένη, απλή και ντυμένη emo. Γελάει, μιλάει με τις φίλες της στο κινητό, προσέχει τα μαλλιά της κτλ., ότι δηλαδή κάνουν τα κορίτσια σε αυτή την ηλικία (και κατά πολλούς και στις υπόλοιπες). Μόλις σε παρατηρεί όμως, αρχίζει το θέατρο: αρχίζει να κοιτά αδιάφορα και με κενό βλέμμα έξω από το παράθυρο του metro (που σιγά, τι έχει να κοιτάξεις - πιο ενδιαφέρον είναι να κοιτάς το μπετόν να στεγνώνει) ωσάν καμιά θλιμμένη πριγκίπισσα που είναι κλειδωμένη σε ένα ψηλό πύργο και ξέρει ότι οι πιθανότητες να έρθει κάποιος και να τη σώσει είναι λιγότερες από το να επιτευχθεί συμφωνία για την ποιότητα των Tool στο forum μας. Με την άκρη του ματιού της ελέγχει αν συνεχίζεις να κοιτάς και αν το κάνεις, εκείνη θα συνεχίσει να στοχάζεται πάνω στην αβάσταχτη ελαφρότητα του είναι, μέχρι να φτάσει στο σταθμό του προορισμού της, όπου θα βγει με τις φίλες της, σα να ακολουθούν τον επιτάφιο τη Μεγάλη Παρασκευή ή σα να σκέφτονται τι εξώφυλλο να βάλουν στον «Πρωταθλητή», μετά από ευρωπαϊκή βραδιά του θρύλου εκτός έδρας. Όταν όμως βγουν από το metro, το μαγικό ραβδί της νεράιδας τις ξανακουμπά και από τεθλιμμένες femme-fatale μετατρέπονται και πάλι στα μαυροφορεμένα παιδιά της ηλικίας τους - σε αυτό δηλαδή που είναι στην πραγματικότητα.

Από την άλλοι είναι κάποιοι που φοβούνται τα emo-kids. Είναι οι γνωστοί emoφοβικοί: δε μπορούν αυτά τα παιδιά, δεν τα καταλαβαίνουν. Kαι εγώ σκέφτομαι: τι μπορεί να σου κάνει ένας emoφυλόφιλος; Το πολύ πολύ να σε πληγώσει πέφτοντας πάνω στο πόδι σου, αφού έχει αυτοκτονήσει. Τίποτα άλλο.

Κάποιοι θεωρούν την παραπάνω συμπεριφορά «γραφική» και «γελοία». Εγώ τη θεωρώ χαριτωμένη. Μεγαλώνοντας το να μη θυμάσαι δε σε κάνει αθώο. Σε κάνει αχάριστο. Τα poserιλίκια τέτοιου είδους είναι κατ' αρχάς ίδιον της ηλικίας: στα '80s φορούσες ραφτά και Μartenes για να «πίνεις αίμα και να είσαι πιο κακός από τους άλλους», στα '90s all-star και δέρματα στα χέρια και στα '00s είσαι emo. H ιστορία επαναλαμβάνεται και, ναι, πλέον επαναλαμβάνεται ως φάρσα.

Η μοναδική ειδοποιός διαφορά των άλλων περιόδων / ηλικιών από τη σημερινή emoφυλοφιλία είναι αυτή της απάθειας: ο emo είναι πιο μαζεμένος από αποξηραμένη σταφίδα, πιο ντροπαλός από τον αντίστοιχο νάνο και πιο ανένταχτος από τους κόκκινους Χμερ στο Βιετνάμ (καλά, λέμε τώρα, Νο.2). Αυτή η παθητική / αμυντική στάση είναι ακριβώς το σημείο που η νοοτροπία του emo διαχωρίζεται από αυτήν της goth ή της metal μουσικής, καθώς ενώ τα δύο αυτά είδη φλερτάρουν έντονα με τη σκοτεινή πλευρά των πραγμάτων, εισάγουν παράλληλα την έννοια της αντίδρασης, μια έννοια που δεν υπάρχει στο καταστατικό των emo ούτε ως υποσημείωση.

Δε θέλω να επεκταθώ στο γιατί πρέπει να τους δεχτούμε ως έχουν - τα έχω ξαναγράψει (γουάου, πάντα ήθελα να πω κάτι τέτοιο) και θα σας κουράσω. Από τη θέση που βρίσκομαι όμως (δεξί χαφ) μπορώ και να κατανοήσω και να δικαιολογήσω τη στάση τους.

Η emoσύνη λοιπόν είναι μια φυσική απόρροια της κοινωνικής κατάστασης. Όταν εκτρέφεις απαθή και άνευρα παιδιά, το καλύτερο που μπορεί να τους συμβεί είναι να γίνουν emo και το χειρότερο αρθρογράφοι. Τόσο η αίσθηση / παραίσθηση της διαφορετικότητας όσο και η ανάγκη του ανήκειν υπάρχουν σε όλες τις ηλικίες και πολύ περισσότερο στις μικρότερες. Σε μια κοινωνία που όλα ρέπουν προς τον ατομισμό, την ευκολία και την απάθεια, το να κάνεις την βραδύτητα δεύτερη φύση σου δεν είναι και τόσο μεγάλο κατόρθωμα. Μια φράντζα χρειάζεται, λίγο glitter / σκια, λίγος παραπάνω πόνος απ' το κανονικό και emoποιήθηκες εντελώς. Τα emo-kids είναι ένα σημείο των καιρών: σε μια πραγματικότητα που αγκάλιασε και δέχτηκε όλες τις μουσικές (ναι, ακόμα και το «αντιδραστικό metal», μην κρυβόμαστε), ο μοναδικός τρόπος να εκφράσεις τη διαφορετικότητά σου από το κατεστημένο είναι να υπογραμμίζεις παντού και πάντα ότι έχασες τη διάθεσή σου για ζωή. Ότι δηλαδή είσαι τόσο ψαγμένος που έχεις κατασταλάξει πως η ζωή είναι ένα άχαρο μεσοδιάστημα ανάμεσα σε δύο ανυπαρξίες. Σεβαστή ως τοποθέτηση, ρηχή ως πραγματικότητα, αλλά περί ορέξεως...

Τελικά πιστεύω πως η emoφυλοφιλία είναι άλλο ένα trend των καιρών. Trend από αυτά που χρειάζονται οι πιτσιρικάδες για να αυτοπροσδιορίζονται και να ξεχωρίζουν από «αυτόν τον κόσμο, τον κακό». Με την απάθεια να έχει γίνει κατεστημένο, το emo είναι η μόνη (;) και εύκολη επιλογή. Προσωπικά δεν αγχώνομαι: κάθε γενιά έχει τους emo της και κάθε γενιά άφησε το προσωπικό της στίγμα, μέχρι τουλάχιστον να έλθει η επόμενη. Όσο οι κοπέλες στο metro συνεχίζουν να χαμογελούν όταν βγαίνουν από το βαγόνι, εγώ θα είμαι ήσυχος και οι emoφοβικοί ταραγμένοι. Όταν όμως θα αρχίσουν να συνεχίζουν τη νεκρόσημη ακολουθία και μετά από αυτό, τότε είναι που θα αρχίσω να φοβάμαι...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

faithplus1

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο faithplus1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 42 ετών. Έχει γράψει 1,787 μηνύματα.
Δεν ξέρω πώς ξεκίνησε αυτή η μόδα και από που, αλλά έχω την αίσθηση ότι εδώ γίνεται λόγω απλής αντιγραφής. Δεν υπάρχει κανένα υπόβαθρο. Ντύνεται και συμπεριφέρεται κάποιος έτσι, επειδή έτσι κάνουν όλοι. Και λέει ότι το κάνει για τους λόγους που λένε όλοι. Μάλλον είναι απλά μια μόδα και θα περάσει και τίποτα παραπάνω. Σίγουρα δεν υπάρχει σύγκριση με κινήματα που ξεκίνησαν από μουσικά είδη στο παρελθόν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Αυτό που με εκνευρίζει πραγματικά, είναι οτι λένε οτι emo είναι ιδεολογία. Σιγά μην είναι και κίνημα. Και δεν είναι τυχαίο οτι όλο αυτό ξεκίνησε από παιδιά από οικογένεια με μεγάλη οικονομική άνεση. Όταν δεν έχεις να φας, ή τελοσπάντων οταν δεν τα έχεις όλα στο πιάτο, τότε θέλεις να ζήσεις και να κάνεις πράγματα για να καλυτερέψεις τη ζωή σου.
Η φράτζα λέει που πέφτει πάνω στο ένα μάτι (ή και στα δύο) είναι για να μην βλέπουν την ασχήμια του κόσμου. Πού την είδανε την ασχήμεια, στην Κηφισιά; Όπως διάβασα και ένα σχόλιο κάποιου σε ένα άλλο φόρουμ "ας βγούνε στη δουλειά και στο μεροκάματο και τότε να δούνε την ασχήμεια".
Εμένα δε με ενοχλεί ούτε η φράτζα ούτε η μουσική που ακούνε, με ενοχλεί όλη η νοοτροπία. Δικαιολογώ μια κάποια απαισιοδοξία σε αυτήν την ηλικία, αλλά η δηθενιά είναι που μου τη σπάει περισσότερο απ'όλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

shaman

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο shaman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών. Έχει γράψει 1,711 μηνύματα.
Πριν λίγο έβλεπα mad, και είχε κι εκεί αφιέρωμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chimera

Δραστήριο μέλος

Η Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 723 μηνύματα.
Μόδα είναι και θα περάσει :baby:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά η δηθενιά είναι που μου τη σπάει περισσότερο απ'όλα.

Μόδα είναι και θα περάσει :baby:

+1

Επειδή εδώ δεν έχει τύχει να παρατηρήσω εντονα το "φαινόμενο" emo, με αφηνουν αδιάφορο.
Άμα ημουν στην Αθήνα θα μου την έδιναν λίγο.
Πάντως τελευταία ασχολούνται με αυτούς ή ειναι η ιδέα μου;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τον στεκούλη emo τον είδατε στα wallpapers? :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
+1

Επειδή εδώ δεν έχει τύχει να παρατηρήσω εντονα το "φαινόμενο" emo, με αφηνουν αδιάφορο.
Άμα ημουν στην Αθήνα θα μου την έδιναν λίγο.
Πάντως τελευταία ασχολούνται με αυτούς ή ειναι η ιδέα μου;


Όντως τελευταία ασχολούνται πολύ με αυτούς. Αλλά εντάξει λογικό είναι. Τους φωνάζουνε και σε εκπομπές να πούνε τι είναι. Τι να πω πιά, σ'αυτή τη χώρα τα σημαντικά είναι στον βυθό και τα ασήμαντα στην επιφάνεια και δυστυχώς θέλουν να μας δείχνουν μόνο την επιφάνεια...

Η εκπομπή στον alpha με διαφώτισε αρκετά πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Τον στεκούλη emo τον είδατε στα wallpapers? :D
αφου δε χαρακωενται καλος ειναι :P:P:P:P
(οφτοπικ: πολυ ωραια τα wall papers)

Όντως τελευταία ασχολούνται πολύ με αυτούς. Αλλά εντάξει λογικό είναι. Τους φωνάζουνε και σε εκπομπές να πούνε τι είναι. Τι να πω πιά, σ'αυτή τη χώρα τα σημαντικά είναι στον βυθό και τα ασήμαντα στην επιφάνεια και δυστυχώς θέλουν να μας δείχνουν μόνο την επιφάνεια...

Η εκπομπή στον alpha με διαφώτισε αρκετά πάντως...

Δυστυχως.
Μια φορα ετυχε και παρακολούθησα μία απο τις εκπομπες που τους φιλοξενουν.
Αυτο που παρατηρησα ειναι φιγούρα μονο.Αντε να δουμε ποσο θα κρατησει κι αυτη η μοδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niyia

Διάσημο μέλος

Η Niyia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Χορευτής. Έχει γράψει 2,858 μηνύματα.
Στεκούλης emo :thumbup: πολύ καλός! (+ αυτός με τον μπάφο :P ο αγαπημένος μου)

Όσο για τους emo...εντάξει, τάση είναι κ θα περάσει. Αν κ θεωρώ ότι η ενδυματολογική τους άποψη να έχει περισσότερη πέραση από την ιδεολογία τους (μουσική ή ότι άλλο) :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παρεμπιπτώντως, οι περισσότεροι που βλέπετε στην TV δεν είναι emos, αλλά άτομα που προσποιούνται τα emos.

Άκουσες, πχ σπότι, τι είπε ένας: έγινε έτσι γιατί "αρέσει στις γκόμενες".




......?!!?!~ :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα έχει καταντήσει θάψιμο των emo. Κάτι τέτοιο δεν είναι επιτρεπτό από τους όρους του e-steki. Το θέμα κλειδώνεται προσωρινά μέχρι να εκτελεστούν οι ανάλογες ενέργειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Το θέμα ξανά ανοίγει, εύχομαι αυτή την φορά η συζήτηση να εξελιχθεί με ποίο πολιτισμένο τρόπο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Palladin

Διάσημο μέλος

Η Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,415 μηνύματα.
Η φράτζα λέει που πέφτει πάνω στο ένα μάτι (ή και στα δύο) είναι για να μην βλέπουν την ασχήμια του κόσμου. Πού την είδανε την ασχήμεια, στην Κηφισιά; Όπως διάβασα και ένα σχόλιο κάποιου σε ένα άλλο φόρουμ "ας βγούνε στη δουλειά και στο μεροκάματο και τότε να δούνε την ασχήμεια".
έχεις ένα δίκιο, αλλά πιστεύω ότι ένας άνθρωπος με ευαισθησίες μπορεί και βλέπει την ασχήμια και στην Κηφησιά. Είτε βλέποντας ειδήσεις, είτε μέσα στο ίδιο του το σπίτι. Δεν χρειάζεται να είναι κανείς εργάτης για να έχει δικαίωμα να αντιδράσει:). Εγώ τουλάχιστον την ασχήμια την είχα αντιληφθεί από το δημοτικό, παρόλο που ξεκίνησα να εργάζομαι στα 24:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Παρεμπιπτώντως, οι περισσότεροι που βλέπετε στην TV δεν είναι emos, αλλά άτομα που προσποιούνται τα emos.

Άκουσες, πχ σπότι, τι είπε ένας: έγινε έτσι γιατί "αρέσει στις γκόμενες".




......?!!?!~ :D


Εγώ προτιμώ αυτόν, παρά τον άλλον που χαρακωνόταν για να δείξει πόσο πολύ αγαπάει την κοπέλα του. Γιώργο αυτός που το έκανε για να βρει γκόμενα ήταν ο πιο φυσιολογικός κατά τη γνώμη μου.

@Palladin δε διαφωνώ καθόλου με όλα αυτά που λές, απλά τα παιδιά αυτά δεν αντιδρούν. Εδώ έδειχνε οτι τους ρίχνανε ξύλο και δεν έκαναν τίποτε.
Καλώς ή κακώς (κακώς για μένα) ειδικά σε αυτές τις ηλικίες, όταν δείξεις οτι είσαι αδύναμος, κάποιοι που θέλουν να δείξουν οτι είναι δυνατοί θα "στην πέσουν". Η απάθεια δεν είναι λύση σε κανένα πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top