Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

Achilles

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο King of Myrmidons αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,699 μηνύματα.


Κανένας δεν αδικείται.

Όπως στρώνει ο καθένας
κοιμάται.



 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον αποπάνω και να προσθέσω οτι ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Όπως στρώνει ο καθένας
κοιμάται.

Με οποιον στρωνει καθενας κοιμαται..:P
τα ζευγαρια ειναι συμπληρωματικα..οτι εισαι εσυ..θα ψαξεις να βρεις το συμπληρωματικο σου ετερον ήμισυ...
δειξε μου το ταιρι ή φιλο σου σου να σου πω ποιος εισαι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον αποπάνω και να προσθέσω οτι ο καθένας παίρνει αυτό που του αξίζει.

Να υποθέσω ότι γνωρίζεις τον καθένα, ώστε να μπορείς να εξάγεις με ασφάλεια το συμπέρασμα πως παίρνει ότι του αξίζει; Όχι! Νομίζω λοιπόν πως η δήλωσή σου είναι ολίγον αφελής. Μάλιστα όχι μόνο είναι αφελής, αλλά υποψιάζομαι ότι εμπεριέχει και ένα θυμό, ίσως προς τον εαυτό σου εαν προδόθηκες, ή προς κάποιον άλλο που είχες άχτι.

Με συγχωρείς που λέω τα πράγματα με τ' όνομά τους, όμως αν δεις το πρώτο πόστ του θέματος αυτού, είναι δικό μου. Μάλιστα δε είναι γραμμένο, σε έναν τόνο αγανάκτησης... Το κοιτάζω σήμερα και λέω "Μα καλά, τι σκεφτόμουν τότε;"

Τι θα έπρεπε να χα κάνει; Να είχα πει πως εγώ δεν φταίω σε τίποτα και πως όλες είναι βρωμερές και τρισάθλιες στην ψυχή; Θα γινόμουν μισογύνης χωρίς λόγο, χωρίς δίκαιο και χωρίς ουσία. Να είχα πει ότι εγώ φταίω για όλα; Θα γινόμουν εσωστρεφές άτομο με μηδενική αυτοπεποίθηση που θα κατηγορούσα α) τα πόδια μου, β) την κοιλιά μου (αν και δεν είχα τότε) ή γ) τα μάτια μου, που δε σταύρωνα γκόμενα το 2005.

Και θες να μάθεις κάτι; Ούτε το 2006 σταύρωσα γκόμενα. Μόνο όταν απέκτησα ακόμα περισσότερο τσαγανό, μόνο όταν έγινα πιό ενδιαφέρων τύπος, μόνο όταν άρχισα να δείχνω τα σύμβολα πραγματικής ισχύος μου (κι όχι Μερσεντές, κοιλιακοί, λεφτά και κωλοπατινάρισμα), μόνο τότε άρχισαν να έρχονται ξανά οι γυναίκες στη ζωή μου.

Και θα σου πω και κάτι άλλο. Όταν σε μια από αυτές τις σχέσεις τα σκάτωσα μέχρι εκεί που λες ότι μου χει φτάσει η κοπριά στα δόντια και πνίγομαι, δεν κατηγόρησα μόνο εμένα, δεν κατηγόρησα μόνο εκείνη. Κατηγόρησα και τους δύο, δέχτηκα το ατυχές γεγονός (διότι περι ατυχίας πρόκειται και όχι αδικίας, άσχετα αν θέλουμε να βλέπουμε τις δυστυχίες μας έτσι για να μας χτυπήσει ο Θεούλης στον ώμο πατ πατ και να μας πει τι καλά παιδιά ήμασταν) και προχώρησα παρακάτω... και ξανά και ξανά και ξανά και ξανά...

Σκέψου το εξής πολύ απλό. Καληνυχτάκηδες, γκομενοφύλακες, ξεπλένηδες, υπάρχουν πολλοί. Τα λεγόμενα καλά παιδιά. Μια από τα ίδια, μια από τα συνηθισμένα. Τι συγκίνηση προσφέρουν αυτοί σε μια γυναίκα; Απλά της χαϊδεύουν τ' αυτιά, λένε όσα θέλει να ακούσει, ταιριάζουν σκόπιμα στις θέσεις της για να της φανούν σωστοί και κάνουν υπέροχες φιλίες μαζί της. Δεν διαφωνώ με τη φιλία, κάντην! Άμα θες όμως σχέση, πρέπει να μπορείς και να λυγίσεις-έλξεις μια γυναίκα. Ειδάλλως τι να ρθει να κάνει μαζί σου;

Αυτό είναι το μερίδιο ευθύνης των αντρών.

Φυσικά όπως είπα υπάρχει και η περίπτωση της ατυχίας, να πέσεις ούτως η άλλως σε περίεργη κοπέλα. Αυτό είναι το μερίδιο το δικό της. Δεν είναι αδικία, είναι ατυχία και πολύ απλά συμβαίνει στον καθένα. Κι εμένα μου έτυχε. Και τι έγινε; Επιβίωσα ή πέθανα; Πολύ απλά αδιαφορώ λοιπόν. Τόσες ενδιαφέρουσες κοπέλες υπάρχουν εκεί έξω και θα τις γνωρίσω.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Σκέψου το εξής πολύ απλό. Καληνυχτάκηδες, γκομενοφύλακες, ξεπλένηδες, υπάρχουν πολλοί. Τα λεγόμενα καλά παιδιά. Μια από τα ίδια, μια από τα συνηθισμένα. Τι συγκίνηση προσφέρουν αυτοί σε μια γυναίκα; Απλά της χαϊδεύουν τ' αυτιά, λένε όσα θέλει να ακούσει, ταιριάζουν σκόπιμα στις θέσεις της για να της φανούν σωστοί και κάνουν υπέροχες φιλίες μαζί της. Δεν διαφωνώ με τη φιλία, κάντην! Άμα θες όμως σχέση, πρέπει να μπορείς και να λυγίσεις-έλξεις μια γυναίκα. Ειδάλλως τι να ρθει να κάνει μαζί σου;
συγνωμη μεγαλε..αλλα η αρνητικη ψηφος ειναι απο μενα..;)
και ειναι για το παραπανω....
καλα παιδια δεν ειναι οι φλωροι.....δεν ειναι οι υπουλοι λαπαδες φλουφληδες,πονηρακηδες ,γιναικουλες κατα βαθος που λενε σε ολα ναι... αν οι γυναικες θεωρουν καλα παιδια αυτους.....κακο του κεφαλιου τους...
αυτοι ειναι οι πιο επικινδυνοι..σουπιες και υπουλοι...

ηλπιζα να βλεπουν οι γυναικες βαθυτερα σε εναν ανδρα...:/::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
συγνωμη μεγαλε..αλλα η αρνητικη ψηφος ειναι απο μενα..;)
και ειναι για το παραπανω....
καλα παιδια δεν ειναι οι φλωροι.....δεν ειναι οι υπουλοι λαπαδες φλουφληδες,πονηρακηδες ,γιναικουλες κατα βαθος που λενε σε ολα ναι... αν οι γυναικες θεωρουν καλα παιδια αυτους.....κακο του κεφαλιου τους...
αυτοι ειναι οι πιο επικινδυνοι..σουπιες και υπουλοι...

ηλπιζα να βλεπουν οι γυναικες βαθυτερα σε εναν ανδρα...:/::hmm:

Δε με πειράζει που μου έβαλες αρνητική. Καλά έκανες γιατί το έκανες με άποψη. Έχεις μια θέση, ένα επιχείρημα. Όμως διαφωνώ μαζί σου. Διαφωνώ γιατί δεν μιλάμε στην παρούσα συζήτηση για το αν είναι ύπουλος ή όχι ο άλλος. Μας ενδιαφέρουν οι καλοί άνθρωποι που δεν ξέρουν να παίξουν καλά το παιχνίδι.

Σκέψου το πολύ απλό -το χω νιώσει κι εγώ και μάλιστα κακώς- όταν γνωρίζεις μια κοπέλα σκέφτεσαι "πως θα την πλησιάσω, πως θα της μιλήσω, πως θα προχωρήσει, την έχω ερωτευτεί. Θα κάνουμε σχέση;"

ΔΕΝ σε ενδιαφέρει! ΔΕΝ πρέπει να σκέφτεσαι έτσι. Σε μυρίζεται η άλλη ότι φοβάσαι, ότι είσαι ανασφαλής και σε κάνει πέρα. Δεν της εμπνέεις σιγουριά, παρά τους αγαθούς σκοπούς σου, που καλά κάνεις και τους έχεις και μπράβο σου. Προχώρα και μίλα της χωρίς σκέψη, χωρίς να σαμποτάρεις τον εαυτό σου. Κάντη να νιώσει όμορφα. Επιστράτευσε χιούμορ, συζητήστε. Κέντρισέ της το ενδιαφέρον.... κέρδισέ την!

Δεύτερο απλό πράγμα. Βγαίνετε έξω και σου ζητάει να την κεράσεις. Εσύ βγάζεις τα λεφτά και πληρώνεις, ενώ κάλλιστα μπορείς να της πεις "γιατί δεν με κερνάς εσύ απόψε;". Δείχνεις μια αντίδραση, όχι απλά για να αντιδράσεις, αλλά γιατί έχεις θέσεις. Χώρια ότι αποδεικνύεις πως δεν είσαι ο τυπάς του τύπου "σε πληρώνω άρα είσαι υποχρεωμένη και καλά να μου κάνεις τα γούστα".

Εσύ μπορεί να είσαι καλός λοιπόν, θέλει όμως και τρόπους για να την κερδίσεις την άλλη. Δε σημαίνει ότι πρέπει να μας κάτσει η μισή Γη επειδή έχουμε αγαθοσύνες!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
Να υποθέσω ότι γνωρίζεις τον καθένα, ώστε να μπορείς να εξάγεις με ασφάλεια το συμπέρασμα πως παίρνει ότι του αξίζει; Όχι! Νομίζω λοιπόν πως η δήλωσή σου είναι ολίγον αφελής. Μάλιστα όχι μόνο είναι αφελής, αλλά υποψιάζομαι ότι εμπεριέχει και ένα θυμό, ίσως προς τον εαυτό σου εαν προδόθηκες, ή προς κάποιον άλλο που είχες άχτι.

Φυσικά και δε γνωρίζω τον καθένα, γνωρίζω όμως απλούς κανόνες λογικής, οτι δηλαδή τα ελαττώματα κάποιου κάποια στιγμή φαίνονται, κι αν εγώ δε θέλω να τα δω, είναι κακό του κεφαλιού μου. Ο έρωτας αποβλακώνει, το δέχομαι, αλλά μέσα στην παραζάλη σου πρέπει να έχεις την ικανότητα να δεις κάτι στραβό αν υπάρχει. Αν το αγνοείς ή θες να το αλλάξεις και δε γίνεται, τότε το να πέσεις στη λούμπα είναι δική σου ευθύνη.

Επίσης: οι άνθρωποι ψάχνουμε κάποιον που καλύπτει τις (εκάστοτε) ανάγκες μας. Αν όμως δεν έχεις αυτοεκτίμηση, αν δεν ξέρεις τι θέλεις, αν δε φέρεσαι σύμφωνα με αυτό που είσαι εσύ κι ακολουθείς το πλήθος, τότε θα βρεις κάποιον που δε θα σου κάνει.

Το παίρνουμε αυτό που μας αξίζει ουσιαστικά είναι ένα καμπανάκι για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, τα θέλω μας, τις ανάγκες μας, και να μην επιλέγουμε λάθος ανθρώπους.

Το λές και μόνος σου:

Και θες να μάθεις κάτι; Ούτε το 2006 σταύρωσα γκόμενα. Μόνο όταν απέκτησα ακόμα περισσότερο τσαγανό, μόνο όταν έγινα πιό ενδιαφέρων τύπος, μόνο όταν άρχισα να δείχνω τα σύμβολα πραγματικής ισχύος μου (κι όχι Μερσεντές, κοιλιακοί, λεφτά και κωλοπατινάρισμα), μόνο τότε άρχισαν να έρχονται ξανά οι γυναίκες στη ζωή μου.

Δεν είπα πουθενά οτι είναι αδικία. Ούτε όμως και ατυχία είναι. Ατυχία είναι μέχρι εκεί που γνωρίζεις κάποιον με "στραβά". Από κει και πέρα στο χέρι σου είναι να τα δεις και να συνειδητοποιήσεις οτι αυτό το πράγμα δε σου αξίζει. Δεν μπορείς να μένεις σε μια κακή σχέση και να κατηγορείς τον άλλον. Αυτός έτσι είναι και αν δε θέλει να αλλάξει, η μπάλα πάει στα δικά σου πόδια. Αν θα βάλεις γκολ ή θα την βγάλεις άουτ, είναι δικό σου θέμα και δική σου επιλογή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
"πως θα την πλησιάσω, πως θα της μιλήσω, πως θα προχωρήσει, την έχω ερωτευτεί. Θα κάνουμε σχέση;"
αυτο που λες ειναι ανασφαλεια και δειλια ,οχι καλοσυνη..
δυστυχως στη σημερινη εποχη εχουμε καταντησει να εννουμε τον αγαθο σαν υποχωρητικο δειλο μαλ@κα,,, μην αναπαραγεις αυτο το λαθος προτυπο..
ποιος σου ειπε οτι ο καλος ανθρωπος δεν μπορει να ειναι ορμητικος απεναντι στη γυναικα που τον ενδιαφερει?
και θα παλεψει και μεχρι θανατου γιαυτην? μην μπερδευουμε την αδυναμια ανασφαλεια και φυσικη συγκρατηση και ντροπη στις πρωτες σχεσεις και επαφες με την καλωσυνη..

ο καλος οποτε πρεπει ειναι αυστηρος ,οποτε πρεπει δυναμικος και οποτε πρεπει πιο μαλακος..
ολα χρειαζονται οπου και οταν πρεπει..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
Φυσικά και δε γνωρίζω τον καθένα, γνωρίζω όμως απλούς κανόνες λογικής, οτι δηλαδή τα ελαττώματα κάποιου κάποια στιγμή φαίνονται, κι αν εγώ δε θέλω να τα δω, είναι κακό του κεφαλιού μου. Ο έρωτας αποβλακώνει, το δέχομαι, αλλά μέσα στην παραζάλη σου πρέπει να έχεις την ικανότητα να δεις κάτι στραβό αν υπάρχει. Αν το αγνοείς ή θες να το αλλάξεις και δε γίνεται, τότε το να πέσεις στη λούμπα είναι δική σου ευθύνη.

Επίσης: οι άνθρωποι ψάχνουμε κάποιον που καλύπτει τις (εκάστοτε) ανάγκες μας. Αν όμως δεν έχεις αυτοεκτίμηση, αν δεν ξέρεις τι θέλεις, αν δε φέρεσαι σύμφωνα με αυτό που είσαι εσύ κι ακολουθείς το πλήθος, τότε θα βρεις κάποιον που δε θα σου κάνει.

Το παίρνουμε αυτό που μας αξίζει ουσιαστικά είναι ένα καμπανάκι για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, τα θέλω μας, τις ανάγκες μας, και να μην επιλέγουμε λάθος ανθρώπους.

Το λές και μόνος σου

Θαυμάσια. Τώρα τα είπες πολύ ωραία και φυσικά τα έχω πει και μόνος μου και φυσικά συμφωνείς μαζί μου....σχεδόν!

Και λέω σχεδόν γιατί, πρώτον έπρεπε να μιλήσω πρώτα εγώ για να τα πεις ενώ πριν ήσουν κομματάκι νιχιλιστική και δεύτερον για αυτόν ακριβώς το νιχιλισμό σου. Μαύρο θα είναι. Άσπρο δεν θα είναι. Και τα γκρι αποκλείονται.

Το απαύγασμα της σχεδόν συμφωνίας σου μαζί μου, είναι η απουσία κατανόησης σε δεύτερο χρόνο, του βαθύτερου νοήματος του χωρίου που παρέθεσες.

Ναι μεν σε πρώτο χρόνο υποδηλώνει απόκτηση θέσης, κτίσιμο εαυτού, γνώση των θέλω, αλλά σε δεύτερο χρόνο δεν αναιρεί ότι παρόλαυτά στη συνέχεια έτυχε και στάθηκα άτυχος για Χ Υ Ζ άσχετους λόγους.

Προσπαθώ να σε βάλω στη μέση, όχι σε κάποιο άλλο άκρο. Άλλωστε λένε πως η αλήθεια είναι πάντα κάπου στη μέση.

Αν και κανονικά τον διάλογο δεν θα έπρεπε να τον κάνεις με μένα, αλλά με τον Άγγελο, του οποίου η άποψη είναι η επικρατούσα ανάμεσα στα καλά παιδιά σήμερα και αποτελεί πηγή προβληματισμού για όλους μας. Υποθέτω ότι πρόσεξες την ακινησία στην οποία βρίσκεται ο φίλος μας, τοποθετώντας τη γυναίκα σε ρόλο μάντη. Αυτό το παιδί ποιός θα το εμψυχώσει;

αυτο που λες ειναι ανασφαλεια και δειλια ,οχι καλοσυνη..
δυστυχως στη σημερινη εποχη εχουμε καταντησει να εννουμε τον αγαθο σαν υποχωρητικο δειλο μαλ@κα,,, μην αναπαραγεις αυτο το λαθος προτυπο..
ποιος σου ειπε οτι ο καλος ανθρωπος δεν μπορει να ειναι ορμητικος απεναντι στη γυναικα που τον ενδιαφερει?
και θα παλεψει και μεχρι θανατου γιαυτην? μην μπερδευουμε την αδυναμια ανασφαλεια και φυσικη συγκρατηση και ντροπη στις πρωτες σχεσεις και επαφες με την καλωσυνη..

ο καλος οποτε πρεπει ειναι αυστηρος ,οποτε πρεπει δυναμικος και οποτε πρεπει πιο μαλακος..
ολα χρειαζονται οπου και οταν πρεπει..

Άλλο ο καλός άνθρωπος και άλλο "το καλό παιδί". Το καλό παιδί συνήθως δεν έχει τόσες εμπειρίες ώστε να μην είναι δειλός/ανασφαλής. Όταν έχεις τριφτεί με το άθλημα, ούτε δειλός είσαι, ούτε ανασφαλής, ούτε καληνυχτάκιας, ούτε τίποτα. Ή τουλάχιστον πολύ λιγότερο...

Και ξέρεις γιατί στο λέω αυτό; Σκέψου την ίδια τη φράση "καλό παιδί". Βάλτου μια γυναίκα απέναντι. Θα τα κάνει επάνω του. Γιατί; Yin Yang! "Είμαι καλός. Η άλλη μπορεί να με χυλοπιτώσει. Τρέμω! Πάω λες και πάω στον πόλεμο. Άρα η γυναίκα είναι ο εχθρός, άρα είναι η αδιαπέραστη η μπήξε η δήξε κι εγώ το τρυφεράδι".

Λάθος λάθος λάθος! Και όλα αυτά ειναι καθαρή ψυχολογία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
αλλά με τον Άγγελο, του οποίου η άποψη είναι η επικρατούσα ανάμεσα στα καλά παιδιά σήμερα και αποτελεί πηγή προβληματισμού για όλους μας. Υποθέτω ότι πρόσεξες την ακινησία στην οποία βρίσκεται ο φίλος μας, τοποθετώντας τη γυναίκα σε ρόλο μάντη. Αυτό το παιδί ποιός θα το εμψυχώσει;
1ον....πηρα την ταμπελα "Καλο παιδι?" :D
2ον... αυτα περι μαντη για εμενα αναφερεσαι?δεν ειπα να μαντεψει κατι η γυναικα..ειπα οτι καποιο "καλο παιδι" αν και δεν μου πολυαρεσει πια ο ορος.. οταν βρει μια κοπελα που θα του κανει κλικ και τον ενδιαφερει πραγματικα θα ορμηξει..και θα ανταγωνιστει απεναντι σε αλλα πιθανα αντιπαλα αρσενικα....

δεν εχετε τα γιδια πώς κουτουλιουνται?:P


και himela συμφωνω με αυτα που λες(ειδες ?δεν ειναι και τοσο λιγα αυτα τα θεματα..;)..:D
Φυσικά και δε γνωρίζω τον καθένα, γνωρίζω όμως απλούς κανόνες λογικής, οτι δηλαδή τα ελαττώματα κάποιου κάποια στιγμή φαίνονται, κι αν εγώ δε θέλω να τα δω, είναι κακό του κεφαλιού μου. Ο έρωτας αποβλακώνει, το δέχομαι, αλλά μέσα στην παραζάλη σου πρέπει να έχεις την ικανότητα να δεις κάτι στραβό αν υπάρχει. Αν το αγνοείς ή θες να το αλλάξεις και δε γίνεται, τότε το να πέσεις στη λούμπα είναι δική σου ευθύνη.

Επίσης: οι άνθρωποι ψάχνουμε κάποιον που καλύπτει τις (εκάστοτε) ανάγκες μας. Αν όμως δεν έχεις αυτοεκτίμηση, αν δεν ξέρεις τι θέλεις, αν δε φέρεσαι σύμφωνα με αυτό που είσαι εσύ κι ακολουθείς το πλήθος, τότε θα βρεις κάποιον που δε θα σου κάνει.

Το παίρνουμε αυτό που μας αξίζει ουσιαστικά είναι ένα καμπανάκι για να γνωρίσουμε τον εαυτό μας, τα θέλω μας, τις ανάγκες μας, και να μην επιλέγουμε λάθος ανθρώπους.

Το λές και μόνος σου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.
και himela συμφωνω με αυτα που λες(ειδες ?δεν ειναι και τοσο λιγα αυτα τα θεματα..;)..:D

Αυτό σου έλειπε, να διαφωνείς!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
και μην ξεχναμε το οτι το κλειδι για να ειναι δυνατη μια σχεση ειναι το πιο αγαθο,καλο αλλα και δυνατο συναισθημα ...
Η ΑΓΑΠΗ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,989 μηνύματα.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο στον κοσμο ..απο μια γυναικα με κατακοκκινα τα μαγουλα απο ντροπη.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν υπαρχει τιποτα πιο ομορφο στον κοσμο ..απο μια γυναικα με κατακοκκινα τα μαγουλα απο ντροπη.. :)
Υπάρχει: Ένας άντρας με κατακόκκινα τα μάγουλα από ντροπή :P
Ειδικά όταν πρόκειται για αξιόλογο άντρα και όχι τον κάθε lowlife.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,814 μηνύματα.
1ον....πηρα την ταμπελα "Καλο παιδι?" :D
2ον... αυτα περι μαντη για εμενα αναφερεσαι?δεν ειπα να μαντεψει κατι η γυναικα..ειπα οτι καποιο "καλο παιδι" αν και δεν μου πολυαρεσει πια ο ορος.. οταν βρει μια κοπελα που θα του κανει κλικ και τον ενδιαφερει πραγματικα θα ορμηξει..και θα ανταγωνιστει απεναντι σε αλλα πιθανα αντιπαλα αρσενικα....

δεν εχετε τα γιδια πώς κουτουλιουνται?:P


και himela συμφωνω με αυτα που λες(ειδες ?δεν ειναι και τοσο λιγα αυτα τα θεματα..;)..:D

Λες "ήλπιζα οι γυναίκες να βλέπουν βαθύτερα σ' έναν άντρα". Και ποιός σου λέει εσένα ότι δεν βλέπουν; Πρώτα πρώτα ήδη αυτή η φράση που είπες, είναι η απαισιοδοξία η ίδια. Είναι σα να είπες μόλις: "Γιατί καμία δεν με προσέχει; Γιατί δεν αναγνωρίζουν τις αρετές μου; Γιατί να είμαι τόσο μόνος;"

Στο χέρι σου είναι φίλε, όχι στο βάθος όρασης μιας γυναίκας. Άσε που και αντικειμενικά δεν είναι όλες φτιαγμένες για να βλέπουν το ίδιο πράγμα σ' έναν άντρα. Όπως κι οι άντρες στις γυναίκες. Αυτή που θέλω εγώ για το στήθος της, μπορεί να τη θέλεις εσύ για το χιούμορ της. Ανάλογα για τους άντρες, ο άλλος είναι Χ, η γυναίκα θέλει Υ... τι να κάνουμε τώρα; Θα σκάσουμε;

Βελτιώσου όμως για να έχεις καταρχάς μια σταθερή βάση. Αν δεν έχεις μια στις τόσες, δεν τρέχει και τίποτα. Αν όμως έχεις ελάχιστες ενώ προσπαθείς και στο τέλος καταλήγεις στο παράπονο, τότε κάτι μάλλον πρέπει να βελτιώσεις σε σένα.

Ο έρωτας είναι σαν το ταγκό. Βήμα εσύ, βήμα κι αυτή. Μην τα περιμένουμε όλα από το άλλο άτομο...

Απλό είναι!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Υπάρχει: Ένας άντρας με κατακόκκινα τα μάγουλα από ντροπή :P
Ειδικά όταν πρόκειται για αξιόλογο άντρα και όχι τον κάθε lowlife.
ομορφο για εναν ανδρα εννοω...;)
(Α,και προσωπικα δεν κοκκινιζω ποτέ απο ντροπη:D:P)

Λες "ήλπιζα οι γυναίκες να βλέπουν βαθύτερα σ' έναν άντρα". Και ποιός σου λέει εσένα ότι δεν βλέπουν; Πρώτα πρώτα ήδη αυτή η φράση που είπες, είναι η απαισιοδοξία η ίδια. Είναι σα να είπες μόλις: "Γιατί καμία δεν με προσέχει; Γιατί δεν αναγνωρίζουν τις αρετές μου; Γιατί να είμαι τόσο μόνος;"

πρωτον..ευχαριστω για τις συμβουλες...:)
2ον..η φραση ειναι παρεξηγηση..εννουσα οτι ελπιζω οτι υπαρχουν γυναικες που βλεπουν βαθια στους ανδρες .πιστευω οτι παντα υπαρχουν πιο ωριμες οπως και ανωριμες γυναικες οπως και πολλες προσωπικοτητες..
οποτε αλλο ηθελα να πω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
ομορφο για εναν ανδρα εννοω...;)
Δεν διευκρίνισες ότι μιλας μόνο για άντρες :)
(Α,και προσωπικα δεν κοκκινιζω ποτέ απο ντροπη:D:P)
Irrelevant.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Δεν διευκρίνισες ότι μιλας μόνο για άντρες
το κανω τωρα ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top