Αδικούνται άραγε τα "καλά παιδιά" στις σχέσεις με το άλλο φύλο;

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Η venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 23,236 μηνύματα.
αδικείσαι μόνο όταν αδικείς ο ίδιος τον εαυτό σου, ακόμη και μέσα σε μια ερωτική σχέση.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Ευτυχώς για μένα που δεν είμαι καλός, πολύ περισσότερο δεν είμαι πια παιδί, οπότε η πιθανότητα ν' αδικηθώ είναι στ' αλήθεια μηδαμινή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Σκέψου το εξής πολύ απλό. Καληνυχτάκηδες, γκομενοφύλακες, ξεπλένηδες, υπάρχουν πολλοί. Τα λεγόμενα καλά παιδιά. Μια από τα ίδια, μια από τα συνηθισμένα.

Δε ριχνεις ενα εξπλειν στα μπολνταρισμενα, που δεν καταλαβα Δια?!:confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

fantasmenos

Τιμώμενο Μέλος

Η Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,026 μηνύματα.
Πλάκα πλάκα το "ξεπλένης" τι σημαίνει;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
emufear αυτοί που λες (κι εσυ μαζι μιας και σε ξέρω) ανήκουν στην εξαίρεση. Δεν έχεις ιδέα τι κάφρους περιλαμβάνει ο κανόνας. Εδώ έχω ακούσει απο πολλές φίλες μου (και το έχω πάθει κι εγώ αν και έμαθα πολυυ μετά οτι ήταν αυτός ο λόγος) οτι αν δεν τους κάτσουν σύντομα τις χωρίζουν. Έλεος.

Συγνώμη όταν τον θέλεις τον άλλον γιατί να μην του κάτσεις και το ίδιο βράδυ ας πούμε? Χάρη μας κάνετε που μας κάθεστε? Όντως δεν είναι φυσιολόγικό να μην θέλει κάποια να "κάτσει" σε κάποιον. Εκτός πάντα αν μιλάμε για μικρές ηλικίες όπου υπάρχει λίγο η άγνοια και ο φόβος κτλ κτλ... Αν υπάρχουν εμπειρίες και απο τους 2 ΟΝΤΩΣ κάτι δεν πάει καλα..... Λίγο offtopic αλλά τσίτωσα...:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Για να πω κι εγώ την άποψη μου (άλλωστε είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τις... :D)
Λατρεύω τα καλά παιδιά. Αν όμως ως "καλά παιδιά" εννοούμε τους ευαίσθητους, καλλιεργημένους, μορφωμένους, με άποψη και ανοιχτό μυαλό άντρες (ως αντιδιαστολή με τα "κακά παιδιά" δηλαδή τους σεξιστές αμόρφωτους νεάτερνταλ). Συνήθως όμως ο προσδιορισμός "καλά παιδιά" δίνεται στους βαρετούς politically correct τύπους οι οποίοι μου προκαλούν λιγότερη ερωτική διάθεση και απο το καθάρισμα της τουαλέτας της γάτας μου. Μάλλον γι'αυτό δεν τους γουστάρει καμία και νομίζουν ότι "αδικούνται" :P

Συγνώμη όταν τον θέλεις τον άλλον γιατί να μην του κάτσεις και το ίδιο βράδυ ας πούμε? Χάρη μας κάνετε που μας κάθεστε? Όντως δεν είναι φυσιολόγικό να μην θέλει κάποια να "κάτσει" σε κάποιον. Εκτός πάντα αν μιλάμε για μικρές ηλικίες όπου υπάρχει λίγο η άγνοια και ο φόβος κτλ κτλ... Αν υπάρχουν εμπειρίες και απο τους 2 ΟΝΤΩΣ κάτι δεν πάει καλα..... Λίγο offtopic αλλά τσίτωσα...:D:D
For g_d's sake, κάτι πιο πρόσφατο δεν βρήκες να ξεθάψεις; :P
19 χρονών κορίτσι ήμουν όταν το έγραψα αυτό, προφανώς μιλούσα για μικρές ηλικίες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,964 μηνύματα.
Δε ριχνεις ενα εξπλειν στα μπολνταρισμενα, που δεν καταλαβα Δια?!:confused:

Πλάκα πλάκα το "ξεπλένης" τι σημαίνει;

Ξεπλένης:

Ο τύπος που κάνει μπαμπεσιές, έχει γυναικεία αντίδραση και φέρεται κατινίστικα όταν κάποια του ρίξει πίττα, ή δεν του κάτσει, ή ενίοτε τον χωρίσει. Επίσης λέει διάφορα γι' αυτήν πίσω από την πλάτη της χωρίς να έχουν γίνει ποτέ, για παράδειγμα ότι του έκατσε απο την πρώτη μέρα ενώ η αλήθεια είναι οτι του είπε απλά ένα αδιάφορο «γεια σου»!

Καληνυχτάκιας:

Ο καληνυχτάκιας κάνει τα πάντα για να κάνει σεξ ή να τα φτιάξει με μια γυναίκα, αλλά στο τέλος δεν καταφέρνει τίποτα. Με όπλο το ακριβό του αμάξι, το μόνο που καταφέρνει είναι να πηγαίνει βόλτες τις γυναίκες ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρει να κάνει σεξ, αλλά στο τέλος το μόνο που καταφέρνει είναι εισπράττει καληνύχτες...


Γκομενοφύλακας:

Ο εκτελών χρέη ψυχολόγου / λογοθεραπευτή, συνοδού και security, χωρίς να της ακουμπάει ούτε το χεράκι όμως. Συνήθως γλοιώδης τύπος που τον εκμεταλλεύεται κάποια γυναίκα προκειμένου να της ανορθώνει το ηθικό της και να αποδείξει ότι την προτιμάν οι άντρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Speedy

Δραστήριο μέλος

Ο Speedy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αγρίνιο (Αιτωλοακαρνανία). Έχει γράψει 713 μηνύματα.
Για να πω κι εγώ την άποψη μου (άλλωστε είναι γνωστό ότι οι απόψεις είναι σαν τις... :D)
Λατρεύω τα καλά παιδιά. Αν όμως ως "καλά παιδιά" εννοούμε τους ευαίσθητους, καλλιεργημένους, μορφωμένους, με άποψη και ανοιχτό μυαλό άντρες (ως αντιδιαστολή με τα "κακά παιδιά" δηλαδή τους σεξιστές αμόρφωτους νεάτερνταλ). Συνήθως όμως ο προσδιορισμός "καλά παιδιά" δίνεται στους βαρετούς politically correct τύπους οι οποίοι μου προκαλούν λιγότερη ερωτική διάθεση και απο το καθάρισμα της τουαλέτας της γάτας μου. Μάλλον γι'αυτό δεν τους γουστάρει καμία και νομίζουν ότι "αδικούνται" :P

Σαν καλά παιδιά νοούνται αυτά που δεν θα παίξουν με τα αισθήματα σου.Αυτά που με το που νιώσουν κάτι στο λένε ντόμπρα χωρίς να παίζουν παιχνιδάκια για να γεμίσουν το εγώ τους και να λαμβάνουν επιβεβαίωση. Είναι αυτά που όταν ερωτεύονται τα δίνουν όλα και προσπαθούν με κάθε τρόπο να μην πληγώσουν αυτούς που τους αγαπούν.Αυτά που όταν χρειαστεί ο οποιοσδήποτε μία βοήθεια θα τρέξουν να τον βοηθήσουν. Είναι αυτά που δεν θα σου κάνουν ποτέ πουστιά. Που όταν και αν σου κάνουν κακό θα νιώθουν τόσες τύψεις και θα προσπαθούν με κάθε τρόπο να διορθώσουν αυτό το λάθος. Αυτά που όταν λένε ΣΕ ΘΕΛΩ, δεν εννοούν ίσως σε θέλω, μπορεί και να μου αρέσεις κτλ. εννοούν σε θέλω. Αυτά που όταν είναι σε σχέση ενδιαφέρονται για το έτερον ύμισι και δεν το έχουν γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι κ να πηγαίνουν με την καφροπαρέα γ καφε όταν εσυ είσαι χάλια. Δεν κάνουν σχέσεις για να μην είναι μόνοι, και ταυτόχρονα να πληγώνουν τον άλλον.Κάνουν σχέση όταν ερωτεύονται. Είναι αυτά που αν ένας φίλος τους χρειάζεται παρατάνε τα πάντα για πάρτυ του, για να είναι δίπλα του, ακόμα και αν πρόκειται για τη χαζογκόμενα τη λίζα που τον παράτησε για τον μήτσο που τον έχει πιο μεγάλο κτλ... Δεν τα παρακαλάνε για τη βοήθεια, την δίνουν απλόχερα όταν νιώθουν ότι ο φίλος τη χρειάζεται.. Δεν είναι παρτάκια. Δεν κοιτάνε μόνο τη δική τους καλοπέραση. Δεν σε θυμούνται μόνο όταν σε χρειάζονται. Είναι αυτά που όταν είστε μαζί τους δεν ξενοπηδάνε, και αν είναι να το κάνουν χωρίζουν για να μη σας κοροιδεύουν... Επειδή μπορώ να γράφω όλο το βράδυ καλύτερα να σταματήσω εδώ..
Τέτοια καλά παιδιά υπάρχουν πάρα πολλά εκει έξω, και ναι η αλήθεια είναι ότι αδικούνται κατάφορα...

Υ.Γ. Αν μου βρείτε έστω μία γυναίκα που να έχει έστω 2-3 απο τα παραπάνω την παντρεύομαι τώρα.. με βλέπω να μένω στο ράφι!

For g_d's sake, κάτι πιο πρόσφατο δεν βρήκες να ξεθάψεις; :P
19 χρονών κορίτσι ήμουν όταν το έγραψα αυτό, προφανώς μιλούσα για μικρές ηλικίες!

κεκτημένη ταχύτητα.. νόμιζα διάβαζα την τελευταία σελίδα εκείνη τη στιγμή.. ούτε είδα ημερομηνία! φαντάσου την ταραχή μου όταν το διάβασα!!:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτοι τωρα ειναι τα καλα παιδια δλδ?

Διοτι εγω καλα παιδια θεωρω αυτους που περιεγραψε ακριβως παραπανω ο Speedy και η αληθεια ειναι οτι για μενα αυτοι ειναι ελκυστικοι και αυτοι ειναι που καταφερνουν να με κρατησουν κιολας.
Το δυσκολο δεν ειναι να φερεις καποιον κοντα σου, το δυσκολο ειναι να μπορεσεις να τον κρατησεις και αυτο επειδη το το θελει κι εκεινος το ιδιο.

A re Sp, θα σε παντρευομουν, αλλα σου πεφτω ολιγον τι μπαμπο...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μελιώ

Δραστήριο μέλος

Η -Το Νου Σου Στην- Αμέλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 695 μηνύματα.
Ξεπλένης:

Ο τύπος που κάνει μπαμπεσιές, έχει γυναικεία αντίδραση και φέρεται κατινίστικα όταν κάποια του ρίξει πίττα, ή δεν του κάτσει, ή ενίοτε τον χωρίσει. Επίσης λέει διάφορα γι' αυτήν πίσω από την πλάτη της χωρίς να έχουν γίνει ποτέ, για παράδειγμα ότι του έκατσε απο την πρώτη μέρα ενώ η αλήθεια είναι οτι του είπε απλά ένα αδιάφορο «γεια σου»!

Καληνυχτάκιας:

Ο καληνυχτάκιας κάνει τα πάντα για να κάνει σεξ ή να τα φτιάξει με μια γυναίκα, αλλά στο τέλος δεν καταφέρνει τίποτα. Με όπλο το ακριβό του αμάξι, το μόνο που καταφέρνει είναι να πηγαίνει βόλτες τις γυναίκες ελπίζοντας ότι κάποια στιγμή θα τα καταφέρει να κάνει σεξ, αλλά στο τέλος το μόνο που καταφέρνει είναι εισπράττει καληνύχτες...


Γκομενοφύλακας:

Ο εκτελών χρέη ψυχολόγου / λογοθεραπευτή, συνοδού και security, χωρίς να της ακουμπάει ούτε το χεράκι όμως. Συνήθως γλοιώδης τύπος που τον εκμεταλλεύεται κάποια γυναίκα προκειμένου να της ανορθώνει το ηθικό της και να αποδείξει ότι την προτιμάν οι άντρες.

Η αληθεια είναι πως κι εγώ ήθελα να ρωτήσω για το ... Ξεπλένης τι εστί :D
Τεςπα μου το ξεκαθάρισες ...
Να κάνω τώρα κι εγώ μερικά ακομα ερωτήματα κι αμα θετε απαντάτε

Πρώτον : Τι εννοείται όταν λέτε << καλά παιδιά >> ? :hmm:
Δεύτερον : Δεν είναι λίγο ... χμ , κάπως να βάζουμε τους αντρες σε τέτοιες κατηγορίες ? Ειδικά βέβαια αν σκεφτούμε πως το γεγονός πως κατατάγηκαν σε κάποια από αυτές ενδεχομένως να οφείλεται ή στη συναναστροφή του με "συγκεκριμένες" γυναίκες ή σε χαμηλή αυτοεκτίμηση ή υπερεκτίμηση ή τεςπα λανθασμένο τρόπο θέασης του εαυτού τους ?
Τρίτον : Ένας άντρας που ανήκει σε κάποια από αυτές τις κατηγορίες το ξέρει ?
Ή μήπως το βλέπει για τους άλλους θεωρώντας τον εαυτό του κορυφαίο ή δεν ξέρω γω τι ...?
Τέταρτον : ( μη σκούξετε θέλω να μαθαίνω λέμεεε :P ) Ένας άντρας υπάρχει περίπτωση να ξεφύγει από μια κατηγορία και να περάσει σε μια άλλη πχ ... ανώτερη ή κατώτερη ?
Πέμπτον : Θεωρείται πως σας τιμά ως φύλο το να κατηγορειοποιείται έτσι τους εαυτούς σας ?
Έκτον : Επειδή στο τόπικ μιλάμε γενικά για καλά παιδιά μου λέτε αντίστοιχες κατηγορίες γυναικών ?
πχ .. ξεπλένισσα ???:hmm::P


Αυτά για την ώρα , απλώς να πω κατά τη δική μου ταπεινή πείρα πως καλοί είμαστε όλοι μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου , στη ζωή έχω δει πως μπορεί να αδικηθούμε όλοι μας , ή να νομίζουμε πως αδικηθήκαμε ...
Δεν ξέρω αν είμαι καλή ή κακή έχω αδικηθεί και έχω αδικήσει , εύχομαι πιο πολύ το πρώτο γιατί αυτό διορθώνεται ή το θεωρώ λιγότερο βάρος από το να αδικήσω .

Για το τέλος όποιος είναι λάτρης των κατηγοριοποιήσεων μπορεί να μου πει πως λέγεται ο άντρας ή η γυναίκα που είναι ειλικρινής , και δείχνει ακριβώς αυτό που είναι ?
Είτε είναι ιντελεξουελ καθηγητής Πανεπιστημίου είτε νταλικέρης ?
Είτε πηγαίνει Μέγαρο είτε ακούει μόνο Κιάμο ?
Που εκδηλώνει προς τα έξω αυτό που είναι κι όχι κατά περίπτωση και ανάλογα τι τον συμφέρει ...
Προσωπικά έναν τέτοιον άνθρωπο τον λέω αυθεντικό και καλό παιδί είτε άντρα είτε γυναίκα , δηλώνει αυτό που είναι , δεν παραπλανά και όσοι πιστοί προσέλθετε .
Και όχι δεν θεωρώ πως τέτοιοι άνθρωποι αδικούνται , σε μεγαλύτερο βαθμό από όλους τους υπόλοιπους τουλάχιστον !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Web developer. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
@Speedy: Όλα αυτά που γράφεις δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην τα θέλει. Το θέμα είναι ότι όταν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως "καλό παιδί που αδικείται", συνήθως έχει ΜΟΝΟ αυτά και κανένα ενδιαφέρον ως προσωπικότητα. Καλά είναι όλα αυτά, αλλά δεν αρκουν. Τι να το κάνω το καλό παιδί αν δεν έχω τίποτα να συζητήσω μαζί του, αν δεν έχει να με διδάξει τίποτα πέρα από τις αρετές του;

Και φυσικά αυτό δεν περιορίζεται στους άντρες. Τα ίδια ισχύουν και τα "καλά κορίτσια" που όλη μέρα κλαίγονται ότι τους παίρνουν τους άντρες "αυτές οι [...]" :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Σαν καλά παιδιά νοούνται αυτά που δεν θα παίξουν με τα αισθήματα σου.Αυτά που με το που νιώσουν κάτι στο λένε ντόμπρα χωρίς να παίζουν παιχνιδάκια για να γεμίσουν το εγώ τους και να λαμβάνουν επιβεβαίωση. Είναι αυτά που όταν ερωτεύονται τα δίνουν όλα και προσπαθούν με κάθε τρόπο να μην πληγώσουν αυτούς που τους αγαπούν.Αυτά που όταν χρειαστεί ο οποιοσδήποτε μία βοήθεια θα τρέξουν να τον βοηθήσουν. Είναι αυτά που δεν θα σου κάνουν ποτέ πουστιά. Που όταν και αν σου κάνουν κακό θα νιώθουν τόσες τύψεις και θα προσπαθούν με κάθε τρόπο να διορθώσουν αυτό το λάθος. Αυτά που όταν λένε ΣΕ ΘΕΛΩ, δεν εννοούν ίσως σε θέλω, μπορεί και να μου αρέσεις κτλ. εννοούν σε θέλω. Αυτά που όταν είναι σε σχέση ενδιαφέρονται για το έτερον ύμισι και δεν το έχουν γραμμένο εκεί που δεν πιάνει μελάνι κ να πηγαίνουν με την καφροπαρέα γ καφε όταν εσυ είσαι χάλια. Δεν κάνουν σχέσεις για να μην είναι μόνοι, και ταυτόχρονα να πληγώνουν τον άλλον.Κάνουν σχέση όταν ερωτεύονται. Είναι αυτά που αν ένας φίλος τους χρειάζεται παρατάνε τα πάντα για πάρτυ του, για να είναι δίπλα του, ακόμα και αν πρόκειται για τη χαζογκόμενα τη λίζα που τον παράτησε για τον μήτσο που τον έχει πιο μεγάλο κτλ... Δεν τα παρακαλάνε για τη βοήθεια, την δίνουν απλόχερα όταν νιώθουν ότι ο φίλος τη χρειάζεται.. Δεν είναι παρτάκια. Δεν κοιτάνε μόνο τη δική τους καλοπέραση. Δεν σε θυμούνται μόνο όταν σε χρειάζονται. Είναι αυτά που όταν είστε μαζί τους δεν ξενοπηδάνε, και αν είναι να το κάνουν χωρίζουν για να μη σας κοροιδεύουν... Επειδή μπορώ να γράφω όλο το βράδυ καλύτερα να σταματήσω εδώ..

Αυτός δεν είναι άνθρωπος, είναι ο Ιησούς Χριστός...

Δεν υπάρχουν τόσο τέλειοι άνθρωποι. Καλοσύνη δεν είναι να ξεχνάς τον εαυτό σου και να αφοσιώνεσαι στους άλλους. Όλο αυτό μου δείχνει οτι αυτός ο άνθρωπος νιώθει μια ανασφάλεια και θέλει να είναι αρεστός σε όλους.

Για μένα ο καλός άνθρωπος είναι αυτός που δεν κάνει σε άλλους αυτά που δε θέλουν να του κάνουν. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω στη ζωή μου.

Speedy σου έχω νέα: παντρεύεσαι!


Εμένα!:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Neraida

Επιφανές μέλος

Η Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,073 μηνύματα.
Αυτός δεν είναι άνθρωπος, είναι ο Ιησούς Χριστός...

Δεν υπάρχουν τόσο τέλειοι άνθρωποι. Καλοσύνη δεν είναι να ξεχνάς τον εαυτό σου και να αφοσιώνεσαι στους άλλους. Όλο αυτό μου δείχνει οτι αυτός ο άνθρωπος νιώθει μια ανασφάλεια και θέλει να είναι αρεστός σε όλους.

Για μένα ο καλός άνθρωπος είναι αυτός που δεν κάνει σε άλλους αυτά που δε θέλουν να του κάνουν. Εγώ αυτό προσπαθώ να κάνω στη ζωή μου.

Σου διαφευγει το γεγονος οτι δεν περιμενει κανεις να ειναι αρεστος σε ολους, αλλα σε αυτους τους οποιους εχει επιλεξει να ειναι διπλα του. Και αυτο που θα επρεπε να ισχυει ειναι να επιλεγουμε εκεινα τα ατομα που εχουν τα ιδια θελω με εμας...Εαν δεν περιμενουμε να μας σταθουν οι δικοι μας ανθρωποι ανα πασα στιγμη, ποιος θα το κανεις? Ο κυριος Ρουπας απεναντι...?! Εαν το οτι θελω π.χ εγω να εχω διπλα μου ειλικρινεις ανθρωπους, που νοιαζονται και για μενα εκτος απο την παρτη τους, σημαινει οτι ειμαι ανασφαλης, χιλιες φορες αυτο, παρα κατι αλλο...

Και μια παρατηρηση...το οτι δινεσαι σε καποιον με ολο σου το ειναι ειτε ειναι φιλος ειτε αδερφος ειτε γκομενος δε σημαινει οτι ξεχνας τον εαυτο σου. Και ας μην ξεχναμε πως μεσα απο την ολοκληρωση του αλλου, ολοκληρωνομαστε κι εμεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Speedy σου έχω νέα: παντρεύεσαι!


Εμένα!:redface::redface::redface::redface::redface::redface:
Μηηηηηηηηηηηηη..!εγω ειμαι πιο καλο παιδι απο αυτον...:P:P


και συμφωνω οτι οι παραπονιαρηδες που λενε οτι ειμαι καλο παιδι αλλα καμια δεν με θελει δεν ειναι ειλικρινεις με τον εαυτο τους..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
Μηηηηηηηηηηηηη..!εγω ειμαι πιο καλο παιδι απο αυτον...:P:P

Νομίζεις ξέχασα οτι σου άρεσε η άλλη πρόταση χτες;:mad: (όχι, δεν είμαι σκορπίνα λολ)

Στο θέμα μας, νομίζω οτι η πολλή καλοσύνη καταντάει βαρετή κάποια στιγμή. Δε μου αρέσει που το λέω, γιατί κι εγώ αυτά κάνω, όχι γιατί πρέπει, αλλά γιατί έτσι είμαι, έτσι μου βγαίνει. Είμαι σωστή με την αντικειμενική ή την υποκειμενική έννοια του όρου. Και δεν το λέω για να επαρθώ, έτσι κι αλλιώς φόρουμ είναι, ο καθένας λέει ό,τι θέλει. Αλλά στις σχέσεις μου ήμουν η σωστή, δεν έκανα πουστιές, και πάντα ήμουν το χαλί να με πατήσουν. Ώστε με πατούσαν και στο τέλος με βαριόντουσαν: μα τόσο καλή; Τόσο διαθέσιμη; Τόσο άνετη στο να συγχωρεί; Πάρτα να μη στα χρωστάω (στον εαυτό μου).

Οπότε για μένα ναι, όταν είσαι τόοοοοσο καλός (μέχρι άγιος) ξεχνάς τον εαυτό σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Μπορουμε να ορισουμε το ''καλο'' με το ''κακο'' παιδι? Οριζονται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Ναι είναι συνώνυμα της λέξης με τα πολλά Α. Μάλλον δεν θα είχες περάσει το στάδιο ή ήσουν στην απέναντι όχθη ηθελημένα ή μη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Αλλά στις σχέσεις μου ήμουν η σωστή, δεν έκανα πουστιές, και πάντα ήμουν το χαλί να με πατήσουν.
αν ησουν "χαλί να σε πατησουν"..τοτε δεν ησουν σωστη και καλη..ησουν θυμα....


και ο Χριστος οταν επρεπε εβρισε και επιτεθηκε αγρια στους φαρισαιους..τα εσπασε στην αγορα με το ραβδι.... δεν ηταν "καλο" παιδι με την διαστρεβλωμενη εννοια που απεκτησε σημερα στην κυνικη κοινωνια μας... .

Γιαυτο και Τον σταυρωσαν
(αν ηταν χαλί να τον πατησουν και εκανε οτι του λεγανε δεν θα ειχε αυτη τη μοιρα.. ;)).

το λεγε γνωστος ψυχολογος... καποιος ηρθε και του ελεγε.."γιατι με παρατησε ?Γιατι?Εγω εγινα χαλι να με πατησει..!
Το κοιταει ο Γιατρος και του Λεει σκεφτικος... "Θα ερωτευοσασταν ποτέ ενα χαλί?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,051 μηνύματα.
αν ησουν "χαλί να σε πατησουν"..τοτε δεν ησουν σωστη και καλη..ησουν θυμα....


και ο Χριστος οταν επρεπε εβρισε και επιτεθηκε αγρια στους φαρισαιους..τα εσπασε στην αγορα με το ραβδι.... δεν ηταν "καλο" παιδι με την διαστρεβλωμενη εννοια που απεκτησε σημερα στην κυνικη κοινωνια μας... .

Γιαυτο και Τον σταυρωσαν
(αν ηταν χαλί να τον πατησουν και εκανε οτι του λεγανε δεν θα ειχε αυτη τη μοιρα.. ;)).

το λεγε γνωστος ψυχολογος... καποιος ηρθε και του ελεγε.."γιατι με παρατησε ?Γιατι?Εγω εγινα χαλι να με πατησει..!
Το κοιταει ο Γιατρος και του Λεει σκεφτικος... "Θα ερωτευοσασταν ποτέ ενα χαλί?"

Θύμα σε κάνει η αντιμετώπιση από τον άλλον. Αν ο άλλος εκτιμήσει την καλοσύνη σου, θα είσαι τελικά καλός. Αν την εκμεταλλευτεί, θα γίνεις θύμα. Αν την κοροϊδέψει, θα είσαι μ...κας. Αυτό δε σημαίνει οτι αρχικά εσύ δεν ησουν καλός.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Άγγελος

Επιφανές μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
Θύμα σε κάνει η αντιμετώπιση από τον άλλον. Αν ο άλλος εκτιμήσει την καλοσύνη σου, θα είσαι τελικά καλός.
καλος δε σημαινει οτι δεν θα διεκδικησεις κατι αν σε αδικησουν..και δεν θα συγκρουστεις...
το καλο ειναι η ισορροπια... στο ξαναπα..το να επιτιθεσαι οπου πρεπει δεν ειναι κακο...
το οτι γινεσαι πιο εμπειρος μετα και δεν γινεσαι θυμα..δεν σημαινει οτι μειωνεται η καλωσυνη σου..απλως αυξανεται η εμπειρια σου... και σου το λεει καποιος που απο οτι μου λενε οι γονεις μου και κοιταω γυρω μου..ειμαι πολυ μπουφος στο θεμα πονηριας.... κοινως μια παμπονηρη γυναικα που θελει να παιξει μαζι μου... ασε καλυτερα...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top