300 [Madness? This is Sparta]

Ποια η γνωμη σας για το "300" ?
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 42)

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ας επανέλθουμε on topic:)
Ένα πολύ ωραίο άρθρο για τη μάχη των Θερμοπυλών
https://tovima.dolnet.gr/print_article.php?e=B&f=15011&m=C05&aa=1
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Demelene

Διάσημο μέλος

Ο Demelene αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Προγραμματιστής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,430 μηνύματα.
Τίποτα πιο καινούργιο υπάρχει?

Δεν είναι δυνατόν κανένας λογικός άνθρωπος να πιστεύει στην ιστορία έτσι όπως την μαθαίνουμε ειδικότερα για τις θερμοπύλες.

Δεν θέλω να μειώσω τους έλληνες και το κατόρθωμα καθώς όλοι οι μύθοι έχουν βάση σε αλήθεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Τίποτα πιο καινούργιο υπάρχει?

.

Περίμενε να βγάλουν οι "αριστεροδημοκράτες" ιστορικοί μας το νέο βιβλίο με την ιστορία της Α' Λυκείου:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
αντε πάλι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

]ifrit[

Περιβόητο μέλος

Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,451 μηνύματα.
Μόλις γύρισα κι εγώ, το βρήκα πάρα πάρα πολύ καλό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maggie

Περιβόητο μέλος

Η Maggie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια. Έχει γράψει 5,843 μηνύματα.
Ο,τι καλυτερο ειδα τελευταια. Οπτικα ηταν ενα αριστουργημα, σε ΟΠΟΙΟ καρε και να παγωνες η εικονα ηταν μαγευτικη! Φωτογραφια/σκηνοθεσια αψογα.
Το στορι μου φανηκε αρκετα πιστο στο κομικ, και δε με απασχολησαν ιστορικες ανακριβειες που λενε πως υπηρχαν. Δεν πηγαμε για να μαθουμε τι εγινε οντως αλλωστε..
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου και με όσα παιδιά έχουν την ίδια άποψη..
Καταπληκτική ταινία, φανταστική.. Μου άρεσε πααααρα πολύ.. Η ατμόσφαιρα, τα εφέ υπέροχα :)

Μόλις τώρα γύρισα απο cinema :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
μαζί πήγατε? ;):P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Προστεθηκε και μια δημοσκοπηση για να δουμε καλυτερα ποια ειναι η γνωμη οσων την εχουν δει και μεσω "στατιστικων" αλλα και που μπορει να "βαριουνται να γραψουν την γνωμη τους.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

adespoto

Περιβόητο μέλος

Η adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών, επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 5,603 μηνύματα.
Εμένα προσωπικά δεν με ενθουσίασε. Πολύ σπλάτερ φάση ήτανε. Γενικά δεν μου αρέσουν αυτές οι ταινίες. Δεν μου προσέφερε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Μόνο δύο πράγματα θέλω να μάθω Wishful:

1. την είδες την ταινία?
2. Ξέρεις ΤΙ είναι αυτή η ταινία? Από ΤΙ προήρθε?
:) Μια & ρωτάς κι εγώ δε χαλάω χατήρι... Οχι δεν την είδα !
Αυτό δεν αναιρεί την πραγματικότητα που εκφράζω έτσι δεν είναι ;;)
Αν το θέμα της ταινίας δεν εχει σχέση με την ιστορία μου,ζητώ ταπεινά συγνώμη ! Ομως,αν θα πάω σινεμά για την πλάκα μου & τα πατατάκια (όπως πολύ σωστα το έθεσε ο ρεμπεσκές),θα προτιμούσα να δώ κάτι άσχετο με τις ιστορικές αλήθειες .
Υπάρχουν τόσα & τόσα άλλα θέματα & θεάματα !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Corpse Bride

Διακεκριμένο μέλος

Η Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,595 μηνύματα.
Αφού οι δικοί μας σκηνοθέτες, παράλληλα με την έλλειψη μέσων για παραγωγή ιστορικών ταινιών, αδιαφορούν για την ιστορία μας μέχρι που την αγνοούν,αλλά & το κράτος μας για την παροχή των μεσων...σκίζεται,ας την εγκαταλείψουν στους κάθε λογής μ@$@*!ς κι έτσι να παραδοθεί μ@!@Κσμενη στις επερχόμενες γενιές !!!
Η ιστορική αλήθεια για τη Σπάρτη & τις Θεσπιές,είναι πολύ πιο ενδιαφέρουσα κι επιβλητική απο το έκτρωμα αυτό !
Ποιός όμως απ'αυτούς αντέχει ν'αφωσιωθεί στη μελέτη της ιστορικής αλήθειας μέσω των καταγραφών & ύστερα να παράγει ;;;:mad:

Λίγο απολυτος δεν εισαι στους χαρακτηρισμους σου για μια ταινια που δεν εχεις δει και δεν ξερεις καν απο που προερχεται? (σιγουρα οχι καθαρα ιστορικες πηγες)
Εχεις σκεφτει να γινεις κριτικος κινηματΌγραφου? :hehe::clapup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Λίγο απολυτος δεν εισαι στους χαρακτηρισμους σου για μια ταινια που δεν εχεις δει και δεν ξερεις καν απο που προερχεται? (σιγουρα οχι καθαρα ιστορικες πηγες)
Εχεις σκεφτει να γινεις κριτικος κινηματΌγραφου? :hehe::clapup:
:) Οκ έχεις δίκιο ! Σαν ταινία μπορεί να μην είναι έκρωμα,αλλά σε σχέση με το θέμα που πραγματεύεται πώς να τη χαρακτηρίσω;
Η θα πρέπει να μην το συσχετίζω καθόλου με τη Σπάρτη,η επαυξάνω σε όσα προείπα !!!:)
Δε σου φαίνεται οτι παραπάει με την παράφραση της ιστορίας μας ;;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
Τίποτα πιο καινούργιο υπάρχει?

Δεν είναι δυνατόν κανένας λογικός άνθρωπος να πιστεύει στην ιστορία έτσι όπως την μαθαίνουμε ειδικότερα για τις θερμοπύλες.

Δεν θέλω να μειώσω τους έλληνες και το κατόρθωμα καθώς όλοι οι μύθοι έχουν βάση σε αλήθεια.

Τι ακριβως δεν πιστευεις απο αυτην την ιστορια; Οπως την μαθαινουμε απο που (προφανως οχι απο το σχολειο! Αν περιμενεις μονο απο κει να μαθεις ιστορια...;) ) ; :)

:) Μια & ρωτάς κι εγώ δε χαλάω χατήρι... Οχι δεν την είδα !
Αυτό δεν αναιρεί την πραγματικότητα που εκφράζω έτσι δεν είναι ;;)
Αν το θέμα της ταινίας δεν εχει σχέση με την ιστορία μου,ζητώ ταπεινά συγνώμη ! Ομως,αν θα πάω σινεμά για την πλάκα μου & τα πατατάκια (όπως πολύ σωστα το έθεσε ο ρεμπεσκές),θα προτιμούσα να δώ κάτι άσχετο με τις ιστορικές αλήθειες .
Υπάρχουν τόσα & τόσα άλλα θέματα & θεάματα !

:) Οκ έχεις δίκιο ! Σαν ταινία μπορεί να μην είναι έκρωμα,αλλά σε σχέση με το θέμα που πραγματεύεται πώς να τη χαρακτηρίσω;
Η θα πρέπει να μην το συσχετίζω καθόλου με τη Σπάρτη,η επαυξάνω σε όσα προείπα !!!:)
Δε σου φαίνεται οτι παραπάει με την παράφραση της ιστορίας μας ;;)

Φυσικα και το οτι δεν την εχεις δει, επηρεαζει την αληθεια (και τη σημασια) της αποψης σου! Το να χαρακτηριζεις κατι εκτρωμα, χωρις να το εχεις δει, δεν καθιστα την αποψη σου αν οχι παραλογη, τουλαχιστον λαθος (οχι λαθος απο την αποψη οτι δεν ισχυει οτι ειναι εκτρωμα, αλλα οτι δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι!) Κατα τα αλλα, συσχετιζεις το οτι δεν γυριζονται ταινιες απο Ελληνες και με τη βοηθεια του ελληνικου κρατους, με το πως θα παραδοθει η ιστορια στις επομενες γενιες...Θεωρεις οτι ετσι μεταδιδεται η ιστορια; Ή οτι μαθαινει κανεις ιστορια απο τις ταινιες; :hmm: Μιλας ακομα για την ιστορικη αληθεια, η οποια δεν αποδιδεται στην ταινια που δεν ειδες! Η ολη φραση κατορθωνει να ειναι διπλα λαθος!

Πρωτον, αν και το εχω ηδη επισημανει, δεν την εχεις δει. Πως το ξερεις αυτο; Υποθετεις; Και αν υποθετεις, γιατι μεσα απο το κειμενο σου βγαινει μια βεβαιοτητα;
Δευτερον, μια ταινια, ακομα και αν βασιζεται σε ιστορικο γεγονος, δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι και ιστορικα ακριβης! Αυτος ειναι ο σκοπος της ιστοριας και των ιστορικων. Οχι της μυθοπλασιας και της τεχνης! Ακομα, παραξενο, αλλα δεν ειδα κανεναν απο μας/σας/τους να εκνευριζεται με τα ιστορικα λαθη στον Μονομαχο! Ή στον Σπαρτακο! :whistle:

Τελος, και οσον αφορα τις ταινιες εν γενει. Υπαρχουν εκατομμυρια ταινιες που δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα ως εχει, ειτε ξεφευγοντας τελειως (με εξωγηινους, θεικες οντοτητες, παραλληλα συμπαντα, κτλ) ή απλα διαστρεβλωνοντας την πραγματικοτητα (πχ Στο μυαλο του Τζον Μαλκοβιτς, Eternal sunshine of the spotless mind,κα) Το οτι δεν σου δειχνουν την πραγματικοτητα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιες καλλιτεχνικα, τουναντιον! Επισης, η αξια μιας ταινιας, δεν εγκειται μονο στο σεναριο - ιστορια της,αλλα και στην φωτογραφια, τις ερμηνειες, το soundtrack, και χιλια αλλα δυο! Οποτε το να τη χαρακτηρισεις εκτρωμα μονο απο αυτο, δεν στεκει. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Τίποτα πιο καινούργιο υπάρχει?

Δεν είναι δυνατόν κανένας λογικός άνθρωπος να πιστεύει στην ιστορία έτσι όπως την μαθαίνουμε ειδικότερα για τις θερμοπύλες.

Δεν θέλω να μειώσω τους έλληνες και το κατόρθωμα καθώς όλοι οι μύθοι έχουν βάση σε αλήθεια.
:) Δεν ξέρεις το καινούριο ;;;:confused:
Μα φυσικά η αμφισβήτηση της Ελληνικής ιστορίας !!!
Είναι..μόδα πιά !!! Με τα πολλά,κατόρθωσαν οι "απ'εξω" να πείσουν & τους "απο μέσα" για τη ...μόδα της αμφισβήτησης προσώπων,χαρακτήρων,ηθών,κατορθωμάτων,άθλων,ηρώων !
Οχι,δε μιλάω για τους μύθους ! Για τα δικά μας σημερινα δεδομένα,δεν υπάρχουν ήρωες,καθ'οτι εξέλειπε & η ανάγκη για τέτοιους !Οπότε,γιατί να ήταν κάποτε διαφορετικά & να γεννήθηκαν ήρωες απο πραγματική ανάγκη; Για να γεμίζουμε εμείς με μύθους ;:worry::confused:
Σε λίγα χρονάκια ακόμη,δε θα γνωρίζουμε γιατί το " '40" ονομάστηκε έπος ,που να μιλήσουμε για παλαιότερα.
Οφφ τώρα κάργα,:P αλλά θα έπρεπε να έχουμε κι ένα θέμα ανάλογο κάπου εδω μέσα:D
Οπότε ίσι ς:P :P ,κανε μια ...τηλεμεταφορά κι άνοιξε ενα άλλο ...μπουντρούμ ανάλογο,να "χτυπιώμαστε" εκεί.:D :D

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Wishful

Δραστήριο μέλος

Ο Wishful αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 617 μηνύματα.
Τι ακριβως δεν πιστευεις απο αυτην την ιστορια; Οπως την μαθαινουμε απο που (προφανως οχι απο το σχολειο! Αν περιμενεις μονο απο κει να μαθεις ιστορια...;) ) ; :)





Φυσικα και το οτι δεν την εχεις δει, επηρεαζει την αληθεια (και τη σημασια) της αποψης σου! Το να χαρακτηριζεις κατι εκτρωμα, χωρις να το εχεις δει, δεν καθιστα την αποψη σου αν οχι παραλογη, τουλαχιστον λαθος (οχι λαθος απο την αποψη οτι δεν ισχυει οτι ειναι εκτρωμα, αλλα οτι δεν μπορεις να ξερεις αν ειναι!) Κατα τα αλλα, συσχετιζεις το οτι δεν γυριζονται ταινιες απο Ελληνες και με τη βοηθεια του ελληνικου κρατους, με το πως θα παραδοθει η ιστορια στις επομενες γενιες...Θεωρεις οτι ετσι μεταδιδεται η ιστορια; Ή οτι μαθαινει κανεις ιστορια απο τις ταινιες; :hmm: Μιλας ακομα για την ιστορικη αληθεια, η οποια δεν αποδιδεται στην ταινια που δεν ειδες! Η ολη φραση κατορθωνει να ειναι διπλα λαθος!

Πρωτον, αν και το εχω ηδη επισημανει, δεν την εχεις δει. Πως το ξερεις αυτο; Υποθετεις; Και αν υποθετεις, γιατι μεσα απο το κειμενο σου βγαινει μια βεβαιοτητα;
Δευτερον, μια ταινια, ακομα και αν βασιζεται σε ιστορικο γεγονος, δεν σημαινει οτι πρεπει να ειναι και ιστορικα ακριβης! Αυτος ειναι ο σκοπος της ιστοριας και των ιστορικων. Οχι της μυθοπλασιας και της τεχνης! Ακομα, παραξενο, αλλα δεν ειδα κανεναν απο μας/σας/τους να εκνευριζεται με τα ιστορικα λαθη στον Μονομαχο! Ή στον Σπαρτακο! :whistle:

Τελος, και οσον αφορα τις ταινιες εν γενει. Υπαρχουν εκατομμυρια ταινιες που δεν αντικατοπτριζουν την πραγματικοτητα ως εχει, ειτε ξεφευγοντας τελειως (με εξωγηινους, θεικες οντοτητες, παραλληλα συμπαντα, κτλ) ή απλα διαστρεβλωνοντας την πραγματικοτητα (πχ Στο μυαλο του Τζον Μαλκοβιτς, Eternal sunshine of the spotless mind,κα) Το οτι δεν σου δειχνουν την πραγματικοτητα, δεν σημαινει οτι δεν ειναι αξιες καλλιτεχνικα, τουναντιον! Επισης, η αξια μιας ταινιας, δεν εγκειται μονο στο σεναριο - ιστορια της,αλλα και στην φωτογραφια, τις ερμηνειες, το soundtrack, και χιλια αλλα δυο! Οποτε το να τη χαρακτηρισεις εκτρωμα μονο απο αυτο, δεν στεκει. :)
:) Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι η ιστορία για τον πολύ κόσμο & η γνώση της,δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις 2-3 εγκυκλοπαίδειες,να έχεις & 2-3 ματρυρίες για τα κοντινά τουλάχιστον γεγονότα & 5-10 αναφορές απο συγγράμματα για τα παλαιότερα.
Μια ταινία είναι πολύ εύκολα προσιτή & δυστυχώς διαμορφώνει κάποιες απόψεις ιδιαίτερα στα πιο νεαρά άτομα.
Δε ν είχα την τιμή να εκφράσω άποψη για το Σπάρτακο, ούτε για καμμία ταινία άλλη του είδους.
Εξαρτάται απο το πόσο ενδιαφέρεται κανείς για πραγματική κινηματογραφική τέχνη,η για σπουδαίους τίτλους που δίνουν κύρος εξ'ορισμού σ'αυτό που θα παράγει ο <<σκηνοθέτης>>.
Για 'μένα,η ιστορική ταινία,η αντικατοπτρίζει την αλήθεια,η να βρεί εναν άλλο τίτλο.Η ιστορία δεν ανήκει στους ιστορικούς,αλλά στον καθένα μας.
Επίσης,αν κάποιος αδιαφορεί πλήρως γι'αυτή(ιστορία),μπορεί άνετα να δει...χίλιουςτριακόσιους.
'Ομως,κάποιοι που δε γνωρίζουν(οι πολλοί),ισως γίνει ενα σημείο αναφοράς γι'αυτούς η όποια ταινία του είδους.
Αν διαβάσεις & τα άλλα πόστ μου,θα "μπείς" στο πνεύμα;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Insomniac

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 876 μηνύματα.
[
:) Καταλαβαίνεις φαντάζομαι οτι η ιστορία για τον πολύ κόσμο & η γνώση της,δεν είναι εύκολη υπόθεση.
Είναι πολύ δύσκολο να ανοίξεις 2-3 εγκυκλοπαίδειες,να έχεις & 2-3 ματρυρίες για τα κοντινά τουλάχιστον γεγονότα & 5-10 αναφορές απο συγγράμματα για τα παλαιότερα.
Μια ταινία είναι πολύ εύκολα προσιτή & δυστυχώς διαμορφώνει κάποιες απόψεις ιδιαίτερα στα πιο νεαρά άτομα.
Δε ν είχα την τιμή να εκφράσω άποψη για το Σπάρτακο, ούτε για καμμία ταινία άλλη του είδους.
Εξαρτάται απο το πόσο ενδιαφέρεται κανείς για πραγματική κινηματογραφική τέχνη,η για σπουδαίους τίτλους που δίνουν κύρος εξ'ορισμού σ'αυτό που θα παράγει ο <<σκηνοθέτης>>.
Για 'μένα,η ιστορική ταινία,η αντικατοπτρίζει την αλήθεια,η να βρεί εναν άλλο τίτλο.Η ιστορία δεν ανήκει στους ιστορικούς,αλλά στον καθένα μας.
Επίσης,αν κάποιος αδιαφορεί πλήρως γι'αυτή(ιστορία),μπορεί άνετα να δει...χίλιουςτριακόσιους.
'Ομως,κάποιοι που δε γνωρίζουν(οι πολλοί),ισως γίνει ενα σημείο αναφοράς γι'αυτούς η όποια ταινία του είδους.
Αν διαβάσεις & τα άλλα πόστ μου,θα "μπείς" στο πνεύμα;)

Ε δεν νομιζω οτι το να ανοιξεις μια εγκυκλοπαιδεια, ή εστω να μπεις στο ιντερνετ και με δυο κλικ να βρεις αυτο που σε ενδιαφερει, ειναι δυσκολο. ;) Και αν σε ενδιαφερει τοσο λιγο ενα θεμα ωστε να περιμενεις απο μια ταινια - που βασιζεται σε κομικ και δεν ειναι καν ιστορικη! - για να μαθεις ιστορια, εισαι αξιος της μοιρας σου!

Το οτι δεν εξεφρασες προσωπικα εσυ αποψη για το Σπαρτακο και αναλογες ταινιες, δεν αναιρει το γεγονος οτι υπαρχουν, και εχουν αναριθμητες μικρες ή μεγαλες αλλοωσεις της ιστοριας, οι οποιες ομως στις περισσοτερες των περιπτωσεων δεν αλλαζουν την ουσια της! Και ευτυχως ή δυστυχως το φαινομενο να διαμαρτυρομαστε για την μη ολοκληρωμενη, ή την αλλοωμενη, κτλ εικονα που παρουσιαζεται για την ιστορια μας (ή τη θρησκεια μας :whistle: )στις ταινιες την εχουμε οι Ελληνες, οι Ιρανοι, και διαφοροι αλλοι λαο αναπτυσσομενων χωρων που αδυνατουμε να καταλαβουμε τη διαφορα ταινιας και ιστοριας.

Κανεις λαθος οταν λες οτι "η ιστορική ταινία,η αντικατοπτρίζει την αλήθεια,η να βρεί εναν άλλο τίτλο"! Εκτος του οτι οι "300" δεν ειναι - ουτε ισχυριζεται οτι ειναι! - "ιστορικη ταινια", ακομα και να ηταν αυτο θα σημαινε οτι βασιζεται στην ιστορια, οχι οτι την αναπαραγει! Με αυτην την λογικη, να μην επιτρεψουμε και το βιβλιο "Το τελος του Εφιαλτη", ή τα βιβλια της Κριστιαν Ζακ για τον Ραμση, παρα μονο αν ειναι ακριβη ιστορικα! Μα δεν ειναι αυτος ο (μονος εστω!) σκοπος τους! ;)

Στη συγκεκριμενη περιπτωση ο τιτλος δεν δινει αυτοματα κυρος στην ταινια. Εχουν γυριστει πολλες αναλογες ταινιες, οι οποιες δεν προκαλεσαν ομως αντιστοιχη αισθηση. Αρα, προφανως κατι το ιδιαιτερο (ως κινηματογραφικη τεχνη) εχει η συγκεκριμενη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dooo

Διακεκριμένο μέλος

Η dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει 7,956 μηνύματα.
την είδα την παρασκευή την ταινία και έχω μια απορία.



ο ζέρξης ήταν λίγο γκέυ?:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Founes

Διάσημο μέλος

Ο Founes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,548 μηνύματα.
βασικά εμένα δεν μου φάνικε για γκέυ... απλά για λίγο περίεργος... ήταν και 2.5 μέτρα και όσο ναναι το το τέτοιο του θα ήταν αναλόγων διαστάσεων... πάντως το χαρέμι του δεν ήταν άσχημο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Ιnsomniac για ακομα μια φορα συμφωνω με τα γραφωμενα σου.(Σαν γενικοτερο νοημα μιας και ακομα δεν την εχω δει...:( :'( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thodoris7

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο thodoris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Τεχνικός. Έχει γράψει 213 μηνύματα.
Την ταινία την είδα
μπορώ να πω ότι είμαι ικανοποιημένος διότι η ταινία βασιζόταν μέσα στην αληθινή ιστορία (το 90% ήταν αληθινά) και μάλιστα με κάποιες λεπτομέρειες.

"Ω ξείν, αγγέλλειν Λακεδαιμονίοις ότι τήδε κείμεθα τοις κείνων ρήμασι πειθόμενοι".

Όπως :

όταν κάποιος είπε πως είχε δεί τον περσικό στρατό και ότι οι τοξότες του έριχναν βέλη που έκρυβαν τον ήλιο,ένας γνωστός Σπαρτιάτης ονόματι Διηνέκης είπε λακωνικά: «Ωραία, τότε θα πολεμήσουμε υπο σκιά».

Ο βασιλιάς Ξέρξης ο οποίος είχε στήσει τον θρόνο του σε ένα ύψωμα, είχε στείλει έναν αντιπρόσωπο στον βασιλιά Λεωνίδα για να τους πει να παραδώσουν τα όπλα τους και να συνθηκολογήσει με την προσφορά πως, λόγω της εκτίμησης που είχε ο Ξέρξης στους Σπαρτιάτες, θα τους έκανε κυρίαρχους στην Ελλάδα ύστερα από την νίκη της Περσίας. Ο Λεωνίδας απάντησε με το γνωστό «μολών λαβέ» (έλα να τα πάρεις).

Λόγω της στενότητας του περάσματος, ο Ξέρξης δεν μπορούσε να στείλει όλο τον στρατό για να καταστρέψει τους Έλληνες αλλά μόνο 1000 κάθε φορά. Η μάχη ήταν σφοδρότατη με πάρα πολλά θύματα από την μεριά των Περσών.

Έτσι στο τέλος της πρώτης ημέρας οι Πέρσες είχαν χάσει 2000 άντρες ενώ οι σύμμαχοι γύρω στους 100.
Βλέποντας αυτά ο Ξέρξης στην τελευταία μάχη της πρώτης ημέρας αποφάσισε να στείλει στην μάχη την προσωπική του φρουρά, τους "Αθάνατους", οι οποίοι ήταν 10.000. Σαν τελευταία απέλπιδα προσπάθεια, οι Έλληνες επιτέθηκαν στην βασιλική φρουρά την οποία οδηγούσε ο Μαρδόνιος και τους έτρεψαν σε άτακτη φυγή. Πολλοί από αυτούς έπεφταν από τον γκρεμό στη θάλασσα..

Η μάχη των Θερμοπυλών ενώ έπρεπε λογικά να κρατήσει μερικές ώρες, κράτησε 3 ολόκληρες ημέρες με τρομερές απώλειες των Περσών. Τελικά ένας προδότης ονόματι Εφιάλτης έδειξε στον Ξέρξη ένα μυστικό και πολύ στενό πέρασμα από το οποίο θα μπορούσε να υπερφαλαγγίσει τους Έλληνες. Την ίδια νύχτα ο Ξέρξης έστειλε πάλι την βασιλική φρουρά, τους 10.000 "Αθανάτους" (οι απώλειες είχαν αντικατασταθεί με νέους πολεμιστές, έτσι ο αριθμός παρέμενε πάντα ο ίδιος) οι οποίοι έφτασαν στα μετόπισθεν των Ελλήνων το πρωί. Εν τω μεταξύ, κατά τη διάρκεια της νύχτας κατάσκοποι του Λεωνίδα τον είχαν προειδοποιήσει για την κίνηση του Ξέρξη.
Ο Λεωνίδας αποφάσισε να διώξει όλους τους συμμάχους για να μείνουν μόνο οι Λακεδαιμόνιοι και να πεθάνουν στο πεδίο της μάχης τιμημένα.

Λέγεται ότι παρήγγειλε στους στρατιώτες του να τελειώσουν γρήγορα το πρωινό τους, διότι θα δειπνούσαν στον Άδη. (κάτι που υπόθηκε και στην ταινία).

Τα λάθη του έργου

Από τους συμμάχους έμειναν και 700 Θεσπιείς οπλίτες υπό την ηγεσία του Δημοφίλου του Διαδρόμου για να στηρίξουν τους Σπαρτιάτες, παρά τις αντιρρήσεις του Σπαρτιάτη βασιλιά. Οι σύμμαχοι πήγαν να ειδοποιήσουν τους Αθηναίους για την έκβαση της μάχης ώστε να προετοιμαστούν.

(Στην ταινία έμειναν μόνο οι Σπαρτιάτες)

Ο Εφιάλτης (αν δεν κάνω λάθος ήταν βοσκός της περιοχής).Στην ταινία ήταν ένας παραμορφωμένος Σπαρτιάτης που γλύτωσε τον Κεάδα και ακολουθούσε την πορεία του Σπαρτιάτικου στρατού και παρακάλεσε τον Λεωνίδα να είναι και αυτός ένας πολεμιστής των 300 και του είπε όχι και νευρίασε και πήγε και πρόδωσε τους Έλληνες.

Εφιάλτης: κάτοικος της Τραχίνας. Πρόδωσε στους Πέρσες ένα μυστικό μονοπάτι που τους οδήγησε στη νίκη και το όνομά του από τότε έγινε συνώνυμο των άσχημων ονείρων. Λέγεται ότι αργότερα ο Εφιάλτης, από φόβο για τους Σπαρτιάτες, απέδρασε στη Θεσσαλία και στο διάστημα της απουσίας του, ορίστηκε αμοιβή για το κεφάλι του. Φονεύθηκε από τον συντοπίτη του Αθηνάδη, τον οποίον οι Σπαρτιάτες αντάμειψαν ανάλογα.


Επίσης στην ιστοσελίδα https://gym-platan.chan.sch.gr/pw/per...s/hotgates.htm υπάρχουν λεπτομέρειες για την μάχη των Θερμοπυλών .
__________________
Οι «300» έχουν προσελκύσει την οργή του ιρανικού Τύπου, επειδή εμφανίζει τους Πέρσες ως «αγρίους», ενώ ένας κυβερνητικός αξιωματούχος είδε σ' αυτήν ένα «ψυχολογικό πόλεμο» των Ηνωμένων Πολιτειών. Οι ξένες ταινίες σπάνια εγκρίνονται για να προβληθούν στο Ιράν. "Το Χόλιγουντ κηρύσσει τον πόλεμο στους Ιρανούς", διακηρύσσει στην πρώτη σελίδα της η εφημερίδα "Αγιαντέχ-Νο" που υποστηρίζει τους μεταρρυθμιστές. Σύμφωνα με την εφημερίδα, "το μήνυμα προς το θεατή είναι πως το Ιράν, το οποίο αποτελεί τώρα μέρος του "άξονα του κακού", είναι εδώ και καιρό μια πηγή κακού και πως οι πρόγονοι την Ιρανών είναι οι άγριοι και ανόητοι φονιάδες που περιγράφονται στο '300'". Τρεις βουλευτές ζήτησαν από το υπουργείο Εξωτερικών να διαμαρτυρηθεί επισήμως εναντίον της παραγωγής και της διανομής αυτής της "αντι-ιρανικής χολιγουντιανής ταινίας", σύμφωνα με το πρακτορείο Fars.

Ένας 30χρονος Ιρανός που είδε την ταινία, ο Αλί, εξήγησε πως "οι Ιρανοί έχουν γίνει πολύ ευαίσθητοι αφού εδώ και 30 χρόνια παρουσιάζονται σαν να ήταν απολίτιστοι τρομοκράτες". Ιρανοί χρήστες του Ίντερνετ έχουν κυκλοφορήσει διακήρυξη στην οποία επικρίνουν την ταινία "300" επειδή, όπως γράφουν, ο βασιλιάς Ξέρξης εμφανίζεται ως "ένας ομοφυλόφιλος" και ο περσικός στρατός ως μια συμμορία "τεράτων χωρίς ανθρώπινο χαρακτήρα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top