• Σας ενημερώνουμε ότι η κατηγορία δεν αντικαθιστά σε καμία περίπτωση την επίσκεψη σας σε επαγγελματία ιατρό.

    Το σύνολο του περιεχομένου της κατηγορίας αυτής, όπως κείμενα, γραφικά, εικόνες, πληροφορίες που λαμβάνονται από δικαιούχους διαφήμισης, είναι καθαρά και μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς και δεν προορίζεται να είναι υποκατάστατο για την επαγγελματική ιατρική συμβουλή, διάγνωση ή θεραπεία. Δεν αποτελεί υποκατάστατο ιατρικής εξέτασης, ούτε αντικαθιστά την ανάγκη για υπηρεσίες που παρέχονται από επαγγελματία ιατρό. Πάντοτε να ζητάτε τη συμβουλή του ιατρού σας πριν πάρετε οποιαδήποτε συνταγή ή φάρμακο. Μόνο ο ιατρός σας μπορεί να σας δώσει συμβουλές για το τι είναι ασφαλές και αποτελεσματικό για σας.

Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πει ο Πέτρος τι μόρφωση έχει και τι επαγγέλεται.
Έχω μια κάποια περιέργεια... δε με σκοτώνει κιόλας, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ξέρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Θα ήθελα να μου πει ο Πέτρος τι μόρφωση έχει και τι επαγγέλεται.
Έχω μια κάποια περιέργεια... δε με σκοτώνει κιόλας, αλλά θα είχε ενδιαφέρον να ξέρω.
Η μόρφωση δεν είναι ενδεικτική ενός ατόμου.
Η καλλιέργεια ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Απαιτώ από το γιατρό να είναι επαγγελματίας.
...

Μήπως θα ταίριαζε περισότερο το "λειτουργός";
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Η μόρφωση δεν είναι ενδεικτική ενός ατόμου.
Η καλλιέργεια ναι.

δεν την ενδιαφερει να δει αν ειναι καλο ατομο ή οχι;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Προσωπικά πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα των ιατρών δεν είναι το αν η ιατρική είναι χρήσιμη επιστήμη ή όχι (προφανώς και είναι!), αλλά το ότι μετά από κάποιο σημείο, αρχίζουν και αντιλαμβάνονται τους εαυτούς τους ως Θεούς και άρα θεωρούν πως οι ασθενείς είναι "κατώτεροι" και άρα λιγότερο σημαντικοί από την όποια ανακάλυψη.. Κι επίσης πως επικεντρώνονται στο πρόβλημα κι όχι στην αιτία του, οπότε χάνουν την ολιστική θεώρηση που είναι απολύτως σημαντική σε οποιοδήποτε θεραπεία. Θεραπεύουν με απλά λόγια τα συμπτώματα μόνο..

[Disclaimer: Προφανώς αυτό δεν απευθύνεται στο σύνολο των ιατρών, αλλά η μειοψηφία δεν μπορεί να αλλάξει την πλειοψηφία - τουλάχιστον όχι σε αυτή την φάση]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ophelia

Διάσημο μέλος

Η Μάρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,434 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kajira:
Προσωπικά πάντως πιστεύω πως το πρόβλημα των ιατρών δεν είναι το αν η ιατρική είναι χρήσιμη επιστήμη ή όχι (προφανώς και είναι!), αλλά το ότι μετά από κάποιο σημείο, αρχίζουν και αντιλαμβάνονται τους εαυτούς τους ως Θεούς και άρα θεωρούν πως οι ασθενείς είναι "κατώτεροι" και άρα λιγότερο σημαντικοί από την όποια ανακάλυψη..

Aυτό νομίζω οτι έτσι και αλλιώς είναι στην φύση του επαγγέλματος...πως μπορείς να ζητήσεις από έναν άνθρωπο να είναι λιγότερο αλλαζόνας όταν εξ ορισμού η δουλειά του είναι να σώζει ζωές;; :hmm: Όταν αντιλαμβάνεσαι οτι έχεις πλέον τέτοιες δυνατότητες, να σώσεις ή να χάσεις μια ζωή ανάλογα με τους χειρισμούς σου, τότε είναι πάρα πολύ εύκολο να αυτοθεοποιήσεις τον εαυτό σου. Προφανώς βέβαια και δεν είναι τυχαίο οτι οι περισσότεροι γιατροί είναι αγνωστικιστές... Μην ξεχνάτε επίσης οτι στους Μεσοποτάμιους πολιτισμούς η ιατρική δεν έχαιρε σε καμμία περίπτωση αντίστοιχης εκτίμησης όπως στην Αίγυπτο ή στην Ελλάδα. Αντίθετα, το λειτούργημα του ''θεραπευτή'' είχε έντονη την σκια της ύβρις και της εναντίωσης προς το θείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Noisette

Περιβόητο μέλος

Η Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 4,754 μηνύματα.
Το αδίστακτο κατεστημένο της ιατρικής και της φαρμακοβιομηχανίας

Ακριβώς όπως το λες. Κατεστημένο και μάλιστα αδίστακο. Ο γενικός όρος της φαρμακοβιομηχανίας αποτελείται από επιχειρήσεις φαρμάκων και οπως καθε επιχείρηση έτσι και αυτες προσπαθουν να λανσαρουν τα προιοντα τους με σκοπο το κέρδος. Ωστοσο εχουν μια αβάντα παραπάνω γιατι σχετίζονται με την "υγεία", την οποία μάταια προσπαθούμε να "διορθώσουμε" με (χημικά) φάρμακα. Ένω θα έπρεπε να διορθώσουμε τον τρόπο ζωής μας καταληγουμε στην ευκολη λύση των φαρμάκων.


:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω τον παρακάτω διαχωρισμό προς διευκόλυνση της τοποθέτησής μου: Είναι άλλο πράγμα η Ιατρική, άλλο οι γιατροί και άλλο τα φάρμακα και οι φαρμακοβιομηχανίες. Θεωρώ τεράστιο λάθος να ταυτίζεται η πρώτη με τους δεύτερους και όλα μαζί να τοποθετούνται κάτω από το σκοτεινό μανδύα του κέρδους των τρίτων...
Ειδικά όταν υπάρχουν διαβαθμίσεις ικανότητας, στόχου, κινήτρων, κτλ.

Υπάρχει αδιαμφισβήτητα και θα έπρεπε να θεωρείται δεδομένη στην παρούσα αλλά και σε άλλες συζητήσεις η θετική θέση όλων των εν δυνάμει ασθενών, δηλαδή όλων μας, απέναντι στην ίαση και την καλώς εννοούμενη επιστήμη της Ιατρικής, καθώς και η ευγνωμοσύνη μας απέναντι στους άξιους εκπροσώπους της και να μην χρειάζεται κάθε φορά να αναρτούμε τα σχετικά disclaimers, ώστε να μας επιτραπεί να θίξουμε τα κακώς κείμενα της ιατρικής, των ιατρών και των φαρμακοβιομηχανιών, που σαφώς υπάρχουν και σαφώς θα έπρεπε να θίγονται και πρωτίστως να σχολιάζονται από τους ίδιους τους ανθρώπους της Ιατρικής, που γνωρίζουν το σύστημα εκ των έσω.

Όπως έχω γράψεις και παλαιότερα:
Αυτό που λογικά ενδιαφέρει κάθε ασθενή που δεν είναι επιστήμονας, είναι να διατηρήσει μια υψηλή ποιότητα ζωής κατά τη διάρκεια της θεραπείας, να τύχει ψυχοσωματικής υποστήριξης, να νιώσει ασφάλεια με τη μέθοδο θεραπείας του αλλά και με τον ιατρό του και τέλος να απαλλαγεί από την αρρώστια του.

Μάλλον είναι προτιμότερο να αρχίσω να λέω τι ωραία που είναι να γεννάνε οι γυναίκες έξω στο ύπαιθρο, τι ωραία που είναι να κολλήσουμε όλοι φυματίωση επειδή οι μονδέρνοι δεν εμβολιάζετε τα παιδιά σας, τι ωραία που είναι να γίνουμε μια μπάλα από μεταλλαγμένο κρέας επειδή αρνούμαστε τις χημειοθεραπείες, τι ωραία που είναι να ξαιματώσουμε από εσωτερική αιμορραγία επειδή θα πάθουμε ρήξη ανευρίσματος και θα αυτοϊαθούμε με τη θετική ενέργεια των τεσσάρων τσάκρα και τις μεγάλες και μικρές αρκάνες κτλ.

Μάλλον θα ήταν προτιμότερο να αρχίσεις να μας λες γι' αυτά που εσένα την ίδια σε ενοχλούν στον κλάδο σου, πριν φέρεις στη συζήτηση τα τσάκρας (που παρεμπιπτόντως είναι επτά) και τις αρκάνες που ουδέποτε έταξαν ίαση σε ρήξη ανευρύσματος. :confused:
Τα κακώς κείμενα, είναι κακώς κείμενα, είπε ο κ. Αργυρίου και με βρίσκει σύμφωνη. Αυτά εξετάζει το παρόν θέμα.


Λυπάμαι αλλά δεν είστε υπεραξία. Κανένας δεν είναι υπεραξία.
Απαξιώ λοιπόν,
Θα ήθελα να μου πει ο Πέτρος τι μόρφωση έχει και τι επαγγέλεται.
Απαξιώνεις τη συζήτηση για ποιο λόγο;
Θα μας προσδώσεις αξία σύμφωνα με το μορφωτικό μας επίπεδο και το επάγγελμά μας; :worry:
Είναι κι αυτό κριτήριο ως προς την ίαση που δικαιούμαστε;
Τώρα που έμαθες ότι ο κ. Αργυρίου έχει τελειώσει την Ιατρική συνεχίζεις να απαξιώνεις τη συζήτηση;
Αν τα ίδια πράγματα τα ρωτούσε ή τα έθετε προς συζήτηση ένας λιγότερο μορφωμένος άνθρωπος, δεν θα εδικαιούτο απαντήσεις και διάλογο;

όλοι μα όλοι οι κίνδυνοι που διατρέχει ο θεραπευόμενος του γίνονται γνωστοί. Τώρα, κατά πόσο τους αντιλαμβάνεται κάποιος που απευθύνεται σε γιατρούς με την εντύπωση ότι κατά 100% θα θεραπευτεί δεν το γνωρίζω.

Πώς είσαι τόσο βέβαιη ότι ο ασθενής τυγχάνει σωστής και πλήρους ενημέρωσης για την κατάσταση της υγείας του, αλλά και για τους τρόπους θεραπείας και τα όσα πρόκειται να υποστεί; Καλώ τους φίλους συνομιλητές να μας πουν τις δικές τους εμπειρίες για το ιατρικό μας σύστημα, εδώ αλλά και στο θέμα: Τα δικαιώματα του νοσοκομειακού ασθενούς, και παραθέτω ως παράδειγμα μια άποψη που κατατέθηκε εκεί:
...καθώς η μητέρα μου εργάζεται σε νοσοκομείο ως τραυματιοφορέας δεν ακούω και λίγα για τα πόσα γίνονται εν αγνοία του ασθενή.

Να παραθέσω επίσης απόσπασμα από την ομιλία του Barry Schwartz ως προς τις επιλογές του σημερινού ανθρώπου:

Ας πάρουμε τον τομέα της υγείας - δεν ισχύει πλέον στις Ηνωμένες Πολιτείες η περίπτωση να επισκεφθείς το γιατρό, κι αυτός να σου πει τι να κάνεις. Αυτό που συμβαίνει στην πράξη είναι οτι πας στο γιατρό, ο οποίος σου λέει, "Λοιπόν, μπορούμε να κάνουμε το Α ή το Β. Το Α έχει αυτά τα θετικά κι αυτούς τους κινδύνους. Το Β έχει αυτά τα θετικά κι αυτούς τους κινδύνους. Ποιο προτιμάς;" Και του λες, "Γιατρέ, ποιο είναι το σωστό για μένα;" Κι ο γιατρός σου λέει, το Α έχει αυτά τα θετικά κι αυτούς τους κινδύνους, και το Β αυτά τα θετικά κι αυτούς τους κινδύνους. Ποιο προτιμάς;" Και του λες, "Γιατρέ, αν ήσασταν στη θέση μου, τι θα κάνατε;" Και ο γιατρός λέει, "Ναι, αλλά δεν είμαι στη θέση σου." Και το αποτέλεσμα; Είναι αυτό που ονομάζουμε "ανεξαρτησία του ασθενούς," που ακούγεται σαν κάτι καλό. Αλλά στην πραγματικότητα πρόκειται για μετάθεση του βάρους και της ευθύνης λήψης μιας απόφασης από κάποιον που γνωρίζει - δηλαδή το γιατρό - σε κάποιον που δε γνωρίζει τίποτα και που είναι σχεδόν βέβαιο πως ασθενεί και που επομένως δεν είναι και στην καλύτερη θέση να πάρει αποφάσεις - δηλαδή τον ασθενή.
Ο ασθενής φυσικά δεν είναι ιατρός, άρα δεν μπορεί να αξιολογήσει την θεραπεία που του προτείνεται, άρα εκ των πραγμάτων αναγκάζεται να αξιολογήσει το γιατρό. Εκτός από τις περιπτώσεις ιατρικών λαθών που είναι στο πρόγραμμα no matter what, υπάρχουν αρκετές περιπτώσεις κακής πρακτικής, που οφείλουμε να αναφέρουμε και να μην ποιούμεθα την νήσσαν.

Υπάρχουν ιατροί σε υψηλές θέσεις που πολεμούν καθημερινά για να σταματήσει αυτό το χάος εκμετάλλευσης όμως κανεις δεν τους αναφέρει, κανείς δεν τους εκτιμά. Δυστυχώς, αναζητούμε πάντα έναν αποδιοπομπαίο τράγο. Blame the scape goat y'all!
Και τους αναφέρουμε και τους εκτιμούμε και τους επιλέγουμε, όπου και όταν μας δίνεται η ευκαιρία.

Σε ποιο βαθμό πιστεύετε ότι η Ιατρική έχει επιτύχει το σκοπό της, όταν στα χείλη του απλού πολίτη κυκλοφορεί με τρόμο η ακόλουθη φράση (καθώς και παραλλαγές της):
"Μωρέ, να έχω την υγειά μου, να μην πέσω στα χέρια τους"
Πώς θα εξασκήσετε αποτελεσματικά το λειτούργημά σας, όταν έχει χαθεί η αξιοπιστία της επιστήμης σας και η πίστη του ασθενούς είναι κομμάτι της θεραπευτικής διαδικασίας; Μήπως είναι ώρα να αφήσουμε τους αφορισμούς και να συζητήσουμε;

Θα κλείσω επαναλαμβάνοντας ένα απόσπασμα από τις δημοσιεύσεις του κ. Αργυρίου που ταυτίζεται και με τους δικούς μου προβληματισμούς:
Ποιος μηδενίζει ή υποβαθμίζει την ιατρική? Αυτός που καταδεικνύει σφάλματα προκειμένου να βελτιωθεί η λειτουργία της ή αυτός που κάνει την πάπια και συνεχίζει την κουλτούρα του λάθους και την προάγει σε επιστήμη του λάθους? [...]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Φιλιον_Τερας

Διάσημο μέλος

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3,031 μηνύματα.
Τώρα που έμαθες ότι ο κ. Αργυρίου έχει τελειώσει την Ιατρική συνεχίζεις να απαξιώνεις τη συζήτηση;
με συγχωρεις σε αυτο, αλλα ο κυριος Αργυριου ειπε οτι η Ιατρικη ειναι θετικη επιστημη, που πραγματικα δεν μπορω να κατανοησω απο που προεκυψε.

το προβλημα με τα κειμενα του Αργυριου, δεν ειναι η κριτικη που ασκει στις επιστημες της ιατρικης και της βιολογιας, αλλα το γεγονος οτι μηδενιζει, γενικευοντας (το κατηγορω του αφορουσε την φαρμακευτικη βιομηχανιας) και βγαζοντας το επισφαλες συμπερασμα, οτι δεν υπαρχει εξελιξη στην Ιατρικη, που ασφαλως και υπαρχει
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

QsLv

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο QsLv αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 868 μηνύματα.
Τώρα που έμαθες ότι ο κ. Αργυρίου έχει τελειώσει την Ιατρική συνεχίζεις να απαξιώνεις τη συζήτηση;
Ακόμα χειρότερα που ο Πετράκης σπούδασε τη μη-επιστήμη της Ιατρικής...
...αυτά παθαίνει ο κλάδος γιατί είναι αυτοκαταστροφικός και ο ένας τρώει τον άλλον
γιατί οι γιατροί θέλουμε όλοι να φανούμε, να προκαλέσουμε, δόξα, λεφτά, αναγνώριση, απ'όλα

ακόμα μεγαλύτερη η αηδία μου,
και φυσικά η απαξία μου με μεγαλύτερο πάθος.

Και όταν διαβάζω τέτοια, εύχομαι να μη διασταυρωθώ ποτέ με κανέναν τέτοιων αντιλήψεων όπως οι δικές σας
γιατί θα δοκιμαστεί η ανωτερότητά μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chronis_25

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΑΤΤΙΚΗ ΟΔΟ ΚΑΙ ΣΥΖΥΓΟ ΑΔΩΝΙ! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Πυροσβέστης. Έχει γράψει 1,200 μηνύματα.
Ακόμα χειρότερα που ο Πετράκης σπούδασε τη μη-επιστήμη της Ιατρικής...
...αυτά παθαίνει ο κλάδος γιατί είναι αυτοκαταστροφικός και ο ένας τρώει τον άλλον
γιατί οι γιατροί θέλουμε όλοι να φανούμε, να προκαλέσουμε, δόξα, λεφτά, αναγνώριση, απ'όλα

ακόμα μεγαλύτερη η αηδία μου,
και φυσικά η απαξία μου με μεγαλύτερο πάθος.

Και όταν διαβάζω τέτοια, εύχομαι να μη διασταυρωθώ ποτέ με κανέναν τέτοιων αντιλήψεων όπως οι δικές σας
γιατί θα δοκιμαστεί η ανωτερότητά μου...

Ο κλάδος σου και σας δεν περίμενε τον Πέτρο για να καταστραφεί (αν ισχύει αυτό).
Έχει καταστραφεί ήδη εδώ και πάααααααρα πολλά χρόνια και φταίτε όλοι όσοι συμμετέχετε σε αυτόν.

Δεν είναι ένας ανερχόμενος Λιακόπουλος.
Είναι ένας άνθρωπος που εκθέτει τις απόψεις του και με πηγές από το BBC π.χ.

Τέλος για ποια ανωτερότητα μιλάς;
Είναι ανωτερότητα να προσβάλλεις τον άλλον;

Αλήθεια όταν ένας επιλέγει το επάγγελμα του γιατρού, πώς είναι δυνατόν να το αποστρέφεται μιας που έχει πολλά πλεονεκτήματα είτε για τους ΓΙΑΤΡΟΥΣ είτε για τους γιατρούς.
Δεν πιστεύω ότι άνοιξε Ιατρείο και επειδή δεν είχε δουλειά είπε να το ρίξει στο γράψιμο.
Κάτι θα τον ώθησε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
To γεγονός πως μια θέση είναι θέση ευθύνης δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να συμπεριφέρεται αλαζονικά ή να απαξιώνει τους συνομιλητές του ή όποιον έχει απέναντί του ή να τον αντιμετωπίζει σαν να είναι περιορισμένης νοημοσύνης. Και άλλα επαγγέλματα είναι επαγγέλματα ευθύνης, δεν είναι μόνο οι ιατροί που έχουν αυτό το προνόμιο (ή κατάρα, όπως το δει κανείς).

Το γεγονός πως μια θέση είναι θέση ευθύνης σημαίνει πως το άτομο που έχει την τιμή να την κατέχει πρέπει να είναι πολύ συνειδητοποιημένο και προσγειωμένο προκειμένου να μην παίρνουν τα μυαλά αέρα και να διατηρείται έτσι ένα επίπεδο στις υπηρεσίες που παρέχονται.

Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ογκολόγος, ο οποίος σε ταλαιπωρεί με πληθώρα εξετάσεων, οι οποίες επιβαρύνουν τραγικά το σύστημά σου με ραδιενεργά υλικά και ακτινοβολία, επειδή υπάρχει συγκεκριμένο ..πρωτόκολλο και να μην σε ενημερώνει πως υπάρχει ΜΙΑ και μόνο εξέταση που μπορεί να σου δείξει απευθείας ό,τι όλες οι υπόλοιπες δέκα, απλώς μπορεί να μην την δικαιολογεί το ταμείο σου αν την κάνεις απευθείας! (Και μάλιστα τη στιγμή που διατυπώνεις αντίστοιχο ερώτημα στην πρώτη σου επίσκεψη εκεί!) Πες μου όλες τις επιλογές μου και μετά άσε με να αποφασίσω. Αλλά όχι.. πως θα συντηρηθεί το σύστημα έτσι;

Δεν είναι επίσης δυνατόν να υπάρχει χειρουργός ο οποίος δίνει αυτοβούλως διαφορετική διάγνωση στην ασφαλιστική σου εταιρία πίσω από την πλάτη σου γραμμένη μάλιστα σε χαρτί του νοσοκομείου στο οποίο είχες νοσηλευτεί (η οποία φυσικά δεν υπάρχει στον αντίστοιχο φάκελο που διατηρεί το νοσοκομείο για σένα), προκειμένου να σε διώξουν από την ασφαλιστική, να μη σου πληρώσουν όσα έχουν συμφωνηθεί και προφανώς ο ίδιος .. βάλτε ό,τι θέλετε εδώ, αλλά νομίζω ξέρω τι θα σκεφτείτε όλοι.

Τα παραπάνω αποτελούν αληθινά γεγονότα και είμαι σίγουρη πως όποιον και να ρωτήσουμε που κάποτε αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, θα έχει να πει κι άλλα. Και είναι κρίμα η πλειοψηφία των υπεύθυνων επαγγελμάτων να μολύνεται από την διαφθορά, τον χρηματισμό, τον ωχαδερφισμό (και μ' αυτό δεν εννοώ μόνο τους ιατρούς, αλλά και τους δικηγόρους, τους πολιτικούς μηχανικούς κλπ) και να χάνεται τελικά όλο το νόημα.

Είναι κρίμα να έχεις να αντιμετωπίσεις ένα σοβαρό θέμα υγείας και αντί να ασχολείσαι με αυτό, να αναρωτιέσαι διαρκώς αν όσα σου είπε ο ιατρός σου είναι αληθινά ή αν έχει κάτι να κερδίσει (ή απλώς δεν τον νοιάζει, είσαι ένας από τους πολλούς). Να πρέπει μόνος σου να ψάξεις να βρεις άκρη, να περνάς αγωνίες που δεν χρειάζονται σε εξετάσεις που τελικά αποδεικνύεται πως δεν ήταν αναγκαίες, να ζορίζεσαι, να τρελαίνεσαι και να μη ξέρεις τι τελικά ισχύει! Απλώς απαράδεκτο και όλη η απαξίωση του κόσμου δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Κι αν όλα αυτά μοιάζουν γραφικά.. απλώς εύχομαι κανείς να μη βρεθεί με σοβαρό θέμα υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Είναι κρίμα να έχεις να αντιμετωπίσεις ένα σοβαρό θέμα υγείας και αντί να ασχολείσαι με αυτό, να αναρωτιέσαι διαρκώς αν όσα σου είπε ο ιατρός σου είναι αληθινά ή αν έχει κάτι να κερδίσει (ή απλώς δεν τον νοιάζει, είσαι ένας από τους πολλούς). Να πρέπει μόνος σου να ψάξεις να βρεις άκρη, να περνάς αγωνίες που δεν χρειάζονται σε εξετάσεις που τελικά αποδεικνύεται πως δεν ήταν αναγκαίες, να ζορίζεσαι, να τρελαίνεσαι και να μη ξέρεις τι τελικά ισχύει! Απλώς απαράδεκτο και όλη η απαξίωση του κόσμου δεν μπορεί να το αλλάξει αυτό. Κι αν όλα αυτά μοιάζουν γραφικά.. απλώς εύχομαι κανείς να μη βρεθεί με σοβαρό θέμα υγείας.

Προσωπικά εκλαμβάνω την απαξίωση αυτού του τύπου, ως μία απέλπιδα προσπάθεια αποφυγής απάντησης σε καίρια ερωτήματα. Τα γραπτά μένουν και οι αναγνώστες του στεκιού θεωρώ πως έχουν την απαιτούμενη κρίση, ώστε να καταλάβουν όσα χρειάζεται. Δυστυχώς το κατεστημένο της ιατρικής αναπαράγει τον εαυτό του με μεγάλη επιτυχία. Η έπαρση προηγείται της γνώσης και ο δογματισμός της επιστημονικότητας. Εμείς να δείτε με ποιους δεν θα θέλαμε ποτέ να διασταυρωθούμε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...αυτά παθαίνει ο κλάδος γιατί είναι αυτοκαταστροφικός και ο ένας τρώει τον άλλον
Ε ναι, σα δεν ντρέπεται να βγαίνει και να χαλάει την πιάτσα... Μα καλά, δεν έμαθε ακόμη ότι δεν δαγκώνουμε το χέρι που μας ταϊζει...τσκ τσκ τσκ.

ακόμα μεγαλύτερη η αηδία μου,
και φυσικά η απαξία μου με μεγαλύτερο πάθος.

Και όταν διαβάζω τέτοια, εύχομαι να μη διασταυρωθώ ποτέ με κανέναν τέτοιων αντιλήψεων όπως οι δικές σας
γιατί θα δοκιμαστεί η ανωτερότητά μου...
Κι έτσι με ένα argumentum ad hominem, καθάρισες όλη τη συζήτηση. Συγχαρητήρια. :clapup:
Δυστυχώς ο ασθενής δεν έχει πάντα την πολυτέλεια να επιλέγει τους γιατρούς που θα διασταυρωθεί... Ούτε μπορεί να αξιολογήσει την ανωτερότητά τους με κάποιο τρόπο. :hmm: Προφανώς θα πρέπει να τη δεχτεί a priori.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νωεύς

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Άγιο Πνεύμα (Σέρρες). Έχει γράψει 5,713 μηνύματα.
Ακόμα χειρότερα που ο Πετράκης σπούδασε τη μη-επιστήμη της Ιατρικής...
...αυτά παθαίνει ο κλάδος γιατί είναι αυτοκαταστροφικός και ο ένας τρώει τον άλλον
γιατί οι γιατροί θέλουμε όλοι να φανούμε, να προκαλέσουμε, δόξα, λεφτά, αναγνώριση, απ'όλα

ακόμα μεγαλύτερη η αηδία μου,
και φυσικά η απαξία μου με μεγαλύτερο πάθος.


Και όταν διαβάζω τέτοια, εύχομαι να μη διασταυρωθώ ποτέ με κανέναν τέτοιων αντιλήψεων όπως οι δικές σας
γιατί θα δοκιμαστεί η ανωτερότητά μου...

Συγνώμη, αλλά εκτιμώ ότι το παθιάρικο κρεσέντο σας εναντίον της κριτικής, μάλλον τείνει να επαληθεύσει την γενικευμένη λαϊκή επιφυλακτικότητα απέναντι στους σημερινούς επαγγελματίες της Ιατρικής. Προσωπικά θα έλπιζα να μην ανήκετε στον πολύπαθο τομεά της Υγειονομίας! Επειδή ακριβώς και σε μένα δημιουργείτε με τον τρόπο σας την ανάγκη να ευχηθώ, να μη τύχει ποτέ στο δρόμο μου Γιατρός εμφορούμενος με αντιλήψεις παρόμοιες με τις δικές σας!

Υγ: Ό,τι κι αν μου απαντήσετε, θα το αντιπαρέλθω με την περαιτέρω σιωπή μου, γι' αυτό θα πρότεινα να μην κάνετε καν το κόπο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

WhiteDrum

Διάσημο μέλος

Η Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,786 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από kajira:
To γεγονός πως μια θέση είναι θέση ευθύνης δεν δίνει το δικαίωμα σε κανέναν να συμπεριφέρεται αλαζονικά ή να απαξιώνει τους συνομιλητές του ή όποιον έχει απέναντί του ή να τον αντιμετωπίζει σαν να είναι περιορισμένης νοημοσύνης. Και άλλα επαγγέλματα είναι επαγγέλματα ευθύνης, δεν είναι μόνο οι ιατροί που έχουν αυτό το προνόμιο (ή κατάρα, όπως το δει κανείς).
+1 αλλά όλοι μας έχουμε διαπιστώσει ότι οι αλαζόνες δεν μαζεύονται σε ένα επάγγελμα μόνο, αν και στο συγκεκριμένο επιβαρύνουν την υγεία των ασθενών.

Αρχική Δημοσίευση από kajira:
Το γεγονός πως μια θέση είναι θέση ευθύνης σημαίνει πως το άτομο που έχει την τιμή να την κατέχει πρέπει να είναι πολύ συνειδητοποιημένο και προσγειωμένο προκειμένου να μην παίρνουν τα μυαλά αέρα και να διατηρείται έτσι ένα επίπεδο στις υπηρεσίες που παρέχονται.
Μπορεί να είμαι newbie-σα ακόμα και να το θεωρώ αυτονόητο. Χωρίς να απευθύνομαι μόνο στην Κωνσταντίνα, έχω να πω ότι είναι εξαιρετικά άσχημο να αντιμετωπίζει οποιοσδήποτε τους φοιτητές ιατρικής ως σπόρους βλαμμένων και διεφθαρμένων ιατρών, ποιος ξέρει, στο τέλος μπορεί να μας πείσετε να διαιωνίσουμε αυτή τη σαπίλα.(ειρωνεύομαι)

Αρχική Δημοσίευση από kajira:
Δεν είναι δυνατόν να υπάρχει ογκολόγος, ο οποίος σε ταλαιπωρεί με πληθώρα εξετάσεων, οι οποίες επιβαρύνουν τραγικά το σύστημά σου με ραδιενεργά υλικά και ακτινοβολία, επειδή υπάρχει συγκεκριμένο ..πρωτόκολλο και να μην σε ενημερώνει πως υπάρχει ΜΙΑ και μόνο εξέταση που μπορεί να σου δείξει απευθείας ό,τι όλες οι υπόλοιπες δέκα, απλώς μπορεί να μην την δικαιολογεί το ταμείο σου αν την κάνεις απευθείας! (Και μάλιστα τη στιγμή που διατυπώνεις αντίστοιχο ερώτημα στην πρώτη σου επίσκεψη εκεί!) Πες μου όλες τις επιλογές μου και μετά άσε με να αποφασίσω. Αλλά όχι.. πως θα συντηρηθεί το σύστημα έτσι;
Γι αυτό θα ξέρεις και εσύ Κωνσταντίνα που είσαι δικηγόρος ότι μπορείς να συμβουλευτείς τηλεφωνικά ακόμα ή να απευθυνθείς στον τοπικό ιατρικό σύλλογο για λεπτομερή πληροφόρηση και να καταγγείλεις τον συγκεκριμένο ιατρό. Θα έχει αποτέλεσμα, ένας λιγότερος ιατρός για ανταγωνισμό για τα μεγαλοκοράκια, ένας ανάξιος "λειτουργός" για όσους σέβονται το επάγγελμα και ασκούν την ιατρική ευσυνείδητα. Είναι καθήκον του νομικό να αναφέρει όλες τις πιθανές μεθόδους θεραπείας όπως αυτές έχουν αποφασιστεί κι έχουν κατοχυρωθεί από διεθνείς οργανισμούς υγείας και από το υπουργείο υγείας, είναι νομοθεσία και όχι επιλογή του ιατρού. Εκφράζει την προσωπική του άποψη κι έχεις περιθώρειο μέχρι και συμβούλιο να καλέσεις από ιατρούς της επιλογής σου προκειμένου να αποφασίσεις τί θεραπεία θα ακολουθήσεις. Πάντα μα πάντα υπάρχει τρόπος να τιμωρηθεί ο ιατρός που κάνει παραβάσεις του νόμου και δικαιολογίες "σιγά μωρε τί θα του κάνουν, σιγά τί θα γίνει, πωπωω μας κορόιδεψε ο τσαρλατάνος" δεν βγάζουν πουθενά και συνεχίζουν την σαπίλα.

Αρχική Δημοσίευση από kajira:
Δεν είναι επίσης δυνατόν να υπάρχει χειρουργός ο οποίος δίνει αυτοβούλως διαφορετική διάγνωση στην ασφαλιστική σου εταιρία πίσω από την πλάτη σου γραμμένη μάλιστα σε χαρτί του νοσοκομείου στο οποίο είχες νοσηλευτεί (η οποία φυσικά δεν υπάρχει στον αντίστοιχο φάκελο που διατηρεί το νοσοκομείο για σένα), προκειμένου να σε διώξουν από την ασφαλιστική, να μη σου πληρώσουν όσα έχουν συμφωνηθεί και προφανώς ο ίδιος .. βάλτε ό,τι θέλετε εδώ, αλλά νομίζω ξέρω τι θα σκεφτείτε όλοι.
Again, προσπάθησε κανείς ποτέ να βρει το δίκιο του επιμένοντας εφόσον μπορούσαν να διασταυρωθούν τα στοιχεία; Επαναλαμβάνω, μπορεί να είμαι ακόμα χαζορομάντικ φοιτήτρια και μπλα μπλα μπλα και ω ένας δίκαιος κόσμος τί καλά που θα ήταν, αλλά εφόσον υπάρχουν όπλα, το οπλοστάσιο γιατί παραμένει κλειστό και οι διεφθαρμένοι κοιμούνται ήσυχοι ότι και το επόμενο πρωί η άδεια άσκησης του επαγγέλματός τους θα κρέμεται σε κορνίζα καλογυαλισμένη στο γραφείο τους;


Αρχική Δημοσίευση από kajira:
Τα παραπάνω αποτελούν αληθινά γεγονότα και είμαι σίγουρη πως όποιον και να ρωτήσουμε που κάποτε αντιμετώπισε ένα σοβαρό πρόβλημα υγείας, θα έχει να πει κι άλλα. Και είναι κρίμα η πλειοψηφία των υπεύθυνων επαγγελμάτων να μολύνεται από την διαφθορά, τον χρηματισμό, τον ωχαδερφισμό (και μ' αυτό δεν εννοώ μόνο τους ιατρούς, αλλά και τους δικηγόρους, τους πολιτικούς μηχανικούς κλπ) και να χάνεται τελικά όλο το νόημα.
Για τον ίδιο λόγο που οποιαδήποτε καλή πράξη μακροσκοπικά καλύπτεται από την διεφθαρμένη ανθρωπότητα στο σύνολό της.
Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Δυστυχώς ο ασθενής δεν έχει πάντα την πολυτέλεια να επιλέγει τους γιατρούς που θα διασταυρωθεί... Ούτε μπορεί να αξιολογήσει την ανωτερότητά τους με κάποιο τρόπο. :hmm: Προφανώς θα πρέπει να τη δεχτεί a priori.
Συμφωνώ ότι δεν έχουμε πάντα την πολυτέλεια νε επιλέγουμε τους θεράποντες ιατρούς (αν και αυτό συνήθως συμβαίνει σε περιστατικά που χρήζουν άμεσης αντιμετώπισης και λύσης με σκοπό την επιβίωση του ασθενούς) αλλά όπως κι ο ασθενής δεν μπορεί να αξιολογήσει την "ανωτερότητα" που θα επιδείξει ο εκάστοτε θεράπων ιατρός, έτσι και ο ιατρός δεν μπορεί να ασχοληθεί με την έπαρση του κάθε ασθενή που ΑΠΑΙΤΕΙ με κάθε μέσον να θεραπευτεί εφόσον δεν γνωρίζει ότι πολλές φορές τα χέρια του ιατρού είναι δεμένα βάσει νομοθεσίας, συγκεκριμένου και ορισμένου πρωτοκόλλου και συμβάσεων. Μακάρι να υπήρχε ενημέρωση σωστή και λεπτομερής και να μοιραζόταν και σε φυλλάδια όπως τα διαφημιστικά της κάθε πιτσαρίας στα σπίτια.
Κάτι χρήσιμο για τους ενδιαφερόμενους μιας και αποτελεί την ύλη μαθήματος που δίνω και ίσως τους ενδιαφέρει :
https://www.dsanet.gr/Epikairothta/Nomothesia/n3418_05.htm

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel:
Σε ποιο βαθμό πιστεύετε ότι η Ιατρική έχει επιτύχει το σκοπό της, όταν στα χείλη του απλού πολίτη κυκλοφορεί με τρόμο η ακόλουθη φράση (καθώς και παραλλαγές της):
"Μωρέ, να έχω την υγειά μου, να μην πέσω στα χέρια τους"
Πώς θα εξασκήσετε αποτελεσματικά το λειτούργημά σας, όταν έχει χαθεί η αξιοπιστία της επιστήμης σας και η πίστη του ασθενούς είναι κομμάτι της θεραπευτικής διαδικασίας; Μήπως είναι ώρα να αφήσουμε τους αφορισμούς και να συζητήσουμε;
Η Ιατρική δεν καθορίζεται από τους λειτουργούς της, εμείς απλά θα την ασκούμε, δεν την καθορίζουμε, ίσως μόνο εαν ήμασταν ερευνητές. Η φράση που παρέθεσες με κάνει να αναρωτιέμαι για τις προθέσεις σου Δήμητρα :worry: δεν μπορώ να αντιληφθώ ότι θα βασιζόσουν σε κάτι τέτοιο και γνωρίζεις πολύ καλά ότι πολλά λέγονται προκειμένου να μην εκφραστεί η αλήθεια που λανθάνει και πού κυρίως συμπεριλαμβάνεται στο εξής : Δεν θέλω να μάθω αν έχω κάτι ανίατο, που θα με ταλαιπωρήσει, κάτι που χρήζει πολλών εξετάσεων, κάτι που θα με καταπονήσει σωματικά και ψυχικά. Έχω ακούσει ότι πολλοί πεθαίνουν, πέφτουν θύματα εκμετάλλευσης και ιατρικών λαθών. Όλα αυτά είναι αναμενόμενα. Και τα ιατρικά λάθη και η άρνηση του ασθενούς να μάθει ακριβώς τί τον ταλαιπωρεί και η έλλειψη προθυμίας για συνεργασία προκειμένου να ξεπεραστεί κάποιο εμπόδιο που θα κρατήσει τον ασθενή δέσμιο εξετάσεων και επεμβάσεων μέχρις ότου καταλήξει :/: Για κάθε μα κάθε επάγγελμα κυκλοφορούν τέτοιες φράσεις αποκούμπια-καραμέλες που καθένας τις πιπιλίζει με έπαρση και άγνοια, but ignorance is NOT bliss όταν σπιλώνεται το όνομα του κάθε ιατρού λόγω έλλειψης ενημέρωσης του κοινού και λόγω ΦΟΒΙΑΣ για καταγγελία εναντίον οποιουδήποτε διεφθαρμένου. Με στεναχωρεί και με αγχώνει αυτή η κατάσταση και απ ότι βλέπω διαιωνίζεται και από λογικούς ανθρώπους και αισθάνομαι τις προσπάθειεές μου και την καλή μου θέληση να βυθίζονται σε λάσπες δυσειδαιμονίας και προκατάληψης.
Ποιος μηδενίζει ή υποβαθμίζει την ιατρική? Αυτός που καταδεικνύει σφάλματα προκειμένου να βελτιωθεί η λειτουργία της ή αυτός που κάνει την πάπια και συνεχίζει την κουλτούρα του λάθους και την προάγει σε επιστήμη του λάθους?
Αυτός που καταδικνύει σφάλματα εκ του ασφαλούς δεν συνάδει στην επίλυση των προβλημάτων αλλά στην πρόκληση ΣΥΓΧΥΣΗΣ του κοινού που δεν σχετίζεται με την συγκεκριμένη επιστήμη και δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις αλλά ΚΑΙ εμπειρίες για μια πιο κριτική ματιά στο θέμα και στηρίζει την αντίδρασή του σε κακοτοπιές δανεικές ή δικές του.

ΠΑΝΩ ΑΠΟ 70% ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΓΙΑΤΡΩΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΜΕΣΩ ΜΕΤΑΓΡΑΦΩΝ ΚΑΙ ΔΙΚΑΤΣΑ ΜΕ ΑΓΟΡΑΙΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΠΤΥΧΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΗΝ ΑΝΑΤΟΛΙΚΟ ΜΠΛΟΚ. 90% ΤΩΝ ΙΚΑΤΣΙΔΩΝ ΓΡΑΦΕΙ ΣΥΝΤΑΓΕΣ ΠΟΥ ΤΟΥ ΥΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙ Ο ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΌΣ ΠΛΕΙΟΔΟΤΗΣ. ΚΑΙ ΤΙ ΚΑΝΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ? ΤΗΝ ΠΑΠΙΑ. ΠΕΡΙΜΕΝΕΤΕ ΜΕ ΛΟΓΙΚΕΣ ΕΠΙΤΗΡΙΔΑΣ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΣΑΣ, να γυρίσει ο τροχός να γ...σει και ο γιατρός. ΜΗ ΜΟΥ ΛΕΣ ΛΟΙΠΟΝ ΟΤΙ ΒΑΛΛΕΤΑΙ Η ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΟΤΑΝ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ την έχετε αφήσει ξέφραγο αμπέλι
Την πάπια; Ξέρετε κ.Πέτρο πόσες καταλήψεις και διαμαρτυρίες έχουν λάβει χώρα τα τελευταία χρόνια για αυτόν και μόνο τον λόγο; Και ενώ δεν είμαι υπέρ των καταλήψεων, θα καθόμουν με την μάπα στο πάτωμα και το κεφάλι κάτω από μπότες προκειμένου να αντισταθώ κι εγώ σε αυτό που περιγράφετε. ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ;;;; ΑΠΟ ΠΟΥ ΚΑΙ ΩΣ ΠΟΥ; Μα ναι ξεχασα! Γουστάρω πολύ που ζορίζομαι και κουράζομαι σαν το σκυλί να βγάλω 450 ύλη για κάθε μάθημα το λιγότερο, που αγχώνομαι μην δεν έχουν λεφτά μετά το πέρας των 6 ετών οι δικοί μου να θρέφουν την πανεπιστημιακή κ$λάρα μου που διαβάζει σαν χαμάλης για να έρχεται ετοιμοπαράδοτος ιατρός που αγόρασε πτυχιάκι με αντάλλαγμα ένα ταψί μπακλαβά και έναν τενεκέ ΦΕΤΑ! Κάνετε λάθος εδώ και όσες προσπάθειες έχουν γίνει για καταστολή αυτού του φαινομένου εισαγώμενων "ιατρών" ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΧΕΡΙ ΜΑΣ. Ούτε καν στο πόδι μας , αλλιώς θα λακτίζαμε τις μάπες όλων των υπεύθυνων. Κι άλλο γεγονός που με λυπεί φοβερά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Η Ιατρική δεν καθορίζεται από τους λειτουργούς της, εμείς απλά θα την ασκούμε, δεν την καθορίζουμε, ίσως μόνο εαν ήμασταν ερευνητές.
Αν είχες διαβάσει προσεκτικά το προηγούμενο ποστ μου, θα έβλεπες ότι εξ' αρχής, διαχώρισα τους γιατρούς από την ιατρική αλλά και από τις φαρμοβιομηχανίες:

Αισθάνομαι την ανάγκη να κάνω τον παρακάτω διαχωρισμό προς διευκόλυνση της τοποθέτησής μου: Είναι άλλο πράγμα η Ιατρική, άλλο οι γιατροί και άλλο τα φάρμακα και οι φαρμακοβιομηχανίες. Θεωρώ τεράστιο λάθος να ταυτίζεται η πρώτη με τους δεύτερους και όλα μαζί να τοποθετούνται κάτω από το σκοτεινό μανδύα του κέρδους των τρίτων...

Η φράση που παρέθεσες με κάνει να αναρωτιέμαι για τις προθέσεις σου Δήμητρα :worry:
Eίμαι υποχρεωμένη να σε ρωτήσω, ποιες θεωρείς ότι είναι οι προθέσεις μου; Πουλάω κάποιο ανταγωνιστικό προϊόν; Έχω κάποιο συμφέρον να σπιλώσω την Ιατρική; Αυτές είναι σοβαρές κατηγορίες και περιμένω μια σοβαρή απάντηση.

Παρουσίασα τη στάση του μέσου πολίτη, που δεν είναι υποχρεωμένος να έχει βγάλει το πανεπιστήμιο για να έχει δικαίωμα να αρρωστήσει. Αν δεν έχει φτάσει στ' αυτιά σου, αυτή ή αντίστοιχη φράση, τι να πω; Ζούμε μάλλον σε διαφορετικό πλανήτη.
Για του λόγου το αληθές, ιδού σημερινό ποστ από άλλο θέμα:
οι περισσοτεροι δυστυχως γιατροι σε βλεπουν στη τσεπη και κοιταν να σε φορτωσουν φαρμακα και εξετασεις για να τα οικονομανε!!!
Δικαιολογημένα ή μη, αυτή είναι η στάση του μέσου ανθρώπου σήμερα για τις υπηρεσίες των ιατρών, κάτι που προσωπικά με προβληματίζει με τρομοκρατεί και με θλίβει.

...όπως κι ο ασθενής δεν μπορεί να αξιολογήσει την "ανωτερότητα" που θα επιδείξει ο εκάστοτε θεράπων ιατρός, έτσι και ο ιατρός δεν μπορεί να ασχοληθεί με την έπαρση του κάθε ασθενή που ΑΠΑΙΤΕΙ με κάθε μέσον να θεραπευτεί εφόσον δεν γνωρίζει ότι πολλές φορές τα χέρια του ιατρού είναι δεμένα βάσει νομοθεσίας, συγκεκριμένου και ορισμένου πρωτοκόλλου και συμβάσεων.
Μιλάμε σίγουρα για το ίδιο πράγμα; :hmm:
Ο ασθενής πηγαίνει στο γιατρό για να θεραπευτεί. Είναι αυτό έπαρση; :confused:
Το μέσον της θεραπείας δεν καθορίζεται από τον ασθενή, διότι τότε θα ήταν γιατρός και όχι ασθενής.
Δεν μιλάμε μόνο για περιπτώσεις ανθρώπινων λαθών. Μιλάμε και για περιπτώσεις αισχροκέρδειας και κακών επαγγελματιών (που ΣΑΦΩΣ και δεν αφορά ΟΛΟΥΣ τους γιατρούς, αλλά δεν παύει να είναι ένα σεβαστό ποσοστό τους) και η μόνη απάντηση που παίρνουμε σταθερά σε αυτό το θέμα είναι πως σε όλους τους κλάδους συμβαίνει αυτό.
Είναι αυτή η δικαιολογία αρκετή; Είναι το ίδιο να πέσει κανείς σε κακό γιατρό, με το να πέσει σε κακό γραφίστα π.χ.;
Με ποια κριτήρια να επιλέξει ο μέσος άνθρωπος το γιατρό του (όταν μάλιστα δεν έχει τις απαιτούμενες γνώσεις για κάτι τέτοιο); Πόσους γιατρούς πρέπει να αλλάξει για να είναι βέβαιος ότι έχει λάβει τη σωστή διάγνωση και θεραπεία; Εσένα δεν σε προβληματίζουν όλ' αυτά;:confused:

Αυτός που καταδικνύει σφάλματα εκ του ασφαλούς δεν συνάδει στην επίλυση των προβλημάτων αλλά στην πρόκληση ΣΥΓΧΥΣΗΣ του κοινού που δεν σχετίζεται με την συγκεκριμένη επιστήμη και δεν έχει τις απαραίτητες γνώσεις αλλά ΚΑΙ εμπειρίες για μια πιο κριτική ματιά στο θέμα και στηρίζει την αντίδρασή του σε κακοτοπιές δανεικές ή δικές του.
Εφ' όσον κανείς από εμάς δεν ξέρει τι του ξημερώνει αύριο, (ή φευ, του έχει ήδη ξημερώσει :/:) είναι άδικο να μιλάς για απόψεις που εκφράζονται εκ του ασφαλούς.
Ναι, φυσικά και δεν έχουμε τις γνώσεις, αλλά όταν οι ..."κακοτοπιές" γύρω απ' τον καθένα μας πληθαίνουν, είναι επόμενο η κοινή δυσαρέσκεια θα γιγαντώνεται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jrot6

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,535 μηνύματα.
Τα περισοτερα απο οσα λενε οι αυτοι που κατηγορουν τους γιατρους ειναι σωστα..Εγω απορω γιατι σας προκαλει εντυπωση η συμπεριφορα των γιατρων που κοιτανε την τσεπη τους και την παρτη τους..

Το μεγαλυτερο ποσοστο των μεγαλογιατρων κανει αυτο το πραγμα..
Το μεγαλυτερο ποσοστο των μεγαλομηχανικων κανει τρελες λαμογιες..
Το μεγαλυτερο ποσοστο των μεγαλοδικαστικων επηεραζονται απο τριτους..
Το μεγαλυτερο ποσοστο των μεγαλοδικηγορων ειναι για τον....
Το μεγαλυτερο ποσοστο των μεγαλοδημοσιογραφων λενε ψεμματα συνειδητα..
Το μεγαλυτερο ποσοστο των υδραυλικων/φαναρτζηδων κλπ κλπ κοιτανε πως να σε κλεψουν..
Το μεγαλυτερο ποσοστο των εφοριακων χρηματιζονται..

Θελω να πω οτι σε ολα τα επαγγελματα υπαρχει ενα πολυ μεγαλο ποσοστο που ειναι για μπατσες..Γενικα ο ανθρωπος εχει την ταση να ειναι παρτακιας και πολυ περισσοτερο στην μπανανια μας που οι περισσοτεροι μεγαλωνουν με ιδανικα τον παρτακισμο,των ωχαδερφισμο,τον αριβισμο κλπ κλπ..Εχουμε και ενα συστημα που επιτρεπει σε ολους αυτους να μπορουν να τα κανουν και δενει το γλυκο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
    • *
  • Φορτώνει...
Top