Ελλάδα και οικολογική συνείδηση

germ1984

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νάσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 266 μηνύματα.
Μακάρι να απαγορευτεί και εδώ στις παραλίες, γιατί η πλειοψηφία πετάει τις γόπες στην αμμουδιά ακόμα και μέσα στη θάλασσα, την στιγμή που υπάρχει ειδικό καλάθι για τσιγάρα και η παραλία τελικά καταλήγει να έχει περισσότερες γόπες από πέτρες. Αν είχαμε όμως έστω και την παραμικρή ευαισθησία θα σεβόμασταν λίγο παραπάνω αυτή την τόσο όμορφη χώρα και δεν θα ήταν αναγκαία αυτά τα ακραία μέτρα.
Θα σας πώ μια ιστορία για να καταλάβετε τη διαφορά νοοτροπίας..Μικρός ζούσα στην Γερμανία και ένας πεζός πέταξε στο δρόμο ένα χαρτί. Αμέσως σταμάτησε ένα αμάξι και ο οδηγός τον κατσάδιασε με αποτέλεσμα ο πεζός ντροπιασμένος να σηκώσει το χαρτί και να το πετάξει στο καλάθι. Για αυτό η Γερμανία παρόλο που υστερεί σε φυσικό περιβάλλον από την Ελλάδα είναι μια πεντακάθαρη χώρα. Τα πάντα οφείλονται στους απλούς πολίτες και την νοοτροπία τους. Τελοσπάντων ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά πιστεύω ότι αυτή η αναφορά άξιζε..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Θα σας πώ μια ιστορία για να καταλάβετε τη διαφορά νοοτροπίας..Μικρός ζούσα στην Γερμανία και ένας πεζός πέταξε στο δρόμο ένα χαρτί. Αμέσως σταμάτησε ένα αμάξι και ο οδηγός τον κατσάδιασε με αποτέλεσμα ο πεζός ντροπιασμένος να σηκώσει το χαρτί και να το πετάξει στο καλάθι. Για αυτό η Γερμανία παρόλο που υστερεί σε φυσικό περιβάλλον από την Ελλάδα είναι μια πεντακάθαρη χώρα. Τα πάντα οφείλονται στους απλούς πολίτες και την νοοτροπία τους. Τελοσπάντων ξέφυγα λίγο από το θέμα αλλά πιστεύω ότι αυτή η αναφορά άξιζε..

Εσύ γιατί δεν το κάνεις;

Εγγυημένα πάντως σου λέω ότι και ένας Έλληνας την ίδια ντροπή αισθάνεται όχι αν τον κατσαδιάσεις αλλά και να του πεις με αυστηρό ύφος : "Αυτό πάει στα σκουπίδια"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Εγγυημένα πάντως σου λέω ότι και ένας Έλληνας την ίδια ντροπή αισθάνεται όχι αν τον κατσαδιάσεις αλλά και να του πεις με αυστηρό ύφος : "Αυτό πάει στα σκουπίδια"
Eκτός κι αν πέσεις σε "ελληνάρα" και σου πει "τι θες ρε μ*λ*κ* καραγκιόζη?:mad:"

:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Eκτός κι αν πέσεις σε "ελληνάρα" και σου πει "τι θες ρε μ*λ*κ* καραγκιόζη?:mad:"

:(

Σχετικά με αυτό το θέμα δε θεωρώ οτι οι Ευρωπαίοι είναι πιο συνειδητοποιημένοι ντε και καλά οικολογικά από μας, απλά
1. έχουν μεγάλα πρόστιμα που πέφτουν πάντα αν τους πιάσουν χωρίς τα "λαδώματα" τύπου "έχω μπάρμπα στην Κορώνη"
2. ξέρουν οτι δε θα είναι οι μόνοι ηλίθιοι που θα προσέχουν το περιβάλλον κι όλοι οι υπόλοιποι θα το βρωμίζουν όπως γίνεται εδώ - εκεί όλοι ανεξαιρέτως ανακυκλώνουν και πετάνε τα σκουπίδια στους κάδους που υπάρχουν κι είναι καθαροί (όχι όπως εδώ)
3. το κράτος παρέχει σκουπιδοτενεκέδες σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο ειδικούς για κάθε είδος σκουπιδιού - όχι όπως εδώ που αν τύχει και βρεις κάδο ανακύκλωσης ή θα είναι γεμάτος ή θα έχει κι άσχετα σκουπίδια μέσα

Θέλω να πω οτι ναι μεν φταίμε εμείς, φταίει όμως και το κράτος που δε μας δίνει το έναυσμα και τη διάθεση να σκεφτούμε το περιβάλλον.

(οφ τόπικ - συγνώμη):redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Θέλω να πω οτι ναι μεν φταίμε εμείς, φταίει όμως και το κράτος που δε μας δίνει το έναυσμα και τη διάθεση να σκεφτούμε το περιβάλλον.

Κι αυτό το κράτος πόσα να κάνει; Είναι τόσο δύσκολο να κινητοποιηθείς μόνος σου επειδή όλοι μιλάνε για κάτι και να ψάξεις και να διαβάσεις σχετικά με αυτό; Σου λένε το κάπνισμα βλάπτει. Είτε πας σε μία βιβλιοθήκη είτε ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις τόσες και τόσες έρευνες και στοιχεία. Σου λένε κάνε ανακύκλωση. Οκ δε γίνεται να έχουμε και ο καθένας έναν κάδο ανακύκλωσης κάτω από το σπίτι μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Eκτός κι αν πέσεις σε "ελληνάρα" και σου πει "τι θες ρε μ*λ*κ* καραγκιόζη?:mad:"

:(

Και;

Ούτε που θυμάμαι πόσες φορές έχουμε κορνάρει με μένος όταν βλέπουμε ..χεράκι εξώ απ΄το παραθυράκι,πετάει σκουπιδάκι.. και παρατηρήσεις σε πεζούς που δεν βλέπουν έναν κάδο ναααα!

Δύο σκηνικά θυμάμαι:
Διόδια Πατρών, μέρα μεγάλης επιστροφής και μια ουρά χιλιομέτρων. Βρήκε ευκαιρία ο μπροστινός μας να συμμαζέψει το αμάξι του και άρχισε να αδειάζει έξω ό,τι άχρηστο κουβαλούσε. Κλασσικός Ελληναράς που λέει και η Αθηνά αφού ακούσαμε το "δε μας παρατάς αδερφάκι μου" , αλλά θεωρώ ότι την επόμενη φορά μπορεί λέω μπορεί και να το ξανασκεφτεί. :)

Το άλλο που μου έκανε και τη μεγαλύτερη εντύπωση ήταν πέρυσι το καλοκαίρι στον εθνικό Πρέβεζας-Ηγουμενίτσας.
Αυτοκίνητο με γαλλικές πινακίδες μόλις πάτησε το πόδι του Ελλάντα δηλαδή (αφού ερχόταν από το λιμάνι της Ηγουμενίτσας) βγάζει ο συνοδηγός αυτό το λεπτεπίλεπτο εξευγενισμένο ευρωπαϊκό χεράκι έξω από το παράθυρο και νά σου το πρώτο σκουπιδάκι. Μετά από λίγα χιλιόμετρα να σου κι άλλο.

Ωραία νοοτροπία! Νοοτροπία ...εντός συνόρων. Να τη βράσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Επίσης, επιτρέψτε μου, αλλά οι κάδοι δεν ανθούν σε κάθε γωνία...
Με την περιορισμένη, σε κάποιες χώρες, ή πιο ευρεία, για Ελβετία και Αυστρία, εικόνα που έχω από τους δρόμους, υπάρχουν κάποιοι κάδοι.

Η διαφορά είναι, όπως λένε τα παιδιά, η νοοτροπία. Ο μέσος όρος των ανθρώπων εδώ θα κρατήσει το σκουπιδάκι του μέρχι να δει κάδο.
Κι όχι μόνο αυτό: θα κρατήσει το μπουκάλι του κι αφού δει τον κάδο, γιατί θα ψάξει για κάδο για pet πλαστικά...

(Ηρώ, το χεράκι του γαλλικού αυτοκινήτου μπορεί να ανήκε σε Έλληνα, πάντως... :( )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
(Ηρώ, το χεράκι του γαλλικού αυτοκινήτου μπορεί να ανήκε σε Έλληνα, πάντως... :( )
Ανταλλάξαμε και .."γαλλικά"
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Σου λένε κάνε ανακύκλωση. Οκ δε γίνεται να έχουμε και ο καθένας έναν κάδο ανακύκλωσης κάτω από το σπίτι μας.

Κι όμως στο εξωτερικό από όσο ξέρω αυτό γίνεται, σε κάθε πολυκατοικία ή σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο υπάρχουν κάδοι για διαφορετικά είδη σκουπιδιών. Θα μου πεις, τι ψάχνεις; Εδώ δεν έχουμε δρόμους, σχολεία, σύστημα υγείας, εσύ θες και σκουπιδοτενεκέ για γυαλί και πλαστικό; Ψύλους στ' άχυρα.

Επίσης: θεωρείς οτι οι μεγάλες επιχειρήσεις που δημιουργούν σκουπίδια για ανακύκλωση κάνουν όντως ανακύκλωση; Οι ταβέρνες, οι καφετέριες, οι πιτσαρίες, τα σουβλατζίδικα, όλοι αυτοί πετάνε τα κουτάκια κόκα κόλας και μπίρας σε κάδους; Μπαααα. Γιατί εγώ να νοιαστώ να πετάξω το ένα κουτάκι κόκα κόλας στον κάδο ανακύκλωσης όταν δε νοιάζονται αυτοί που έχουν 100πλάσια τέτοια σκουπίδια από μένα;

Και μη μου πείτε, αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι τι θα γινόταν γιατί δε με νοιάζει. Θα το κάνω μόνο αν δω οτι το κάνουν όλοι. Το ίδιο και με την οδήγηση. Όσο δε νοιάζονται όλοι να παρατάνε τα αμάξια τους στη μέση του δρόμου, γιατί να νοιαστώ εγώ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Και μη μου πείτε, αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι τι θα γινόταν γιατί δε με νοιάζει. Θα το κάνω μόνο αν δω οτι το κάνουν όλοι. Το ίδιο και με την οδήγηση. Όσο δε νοιάζονται όλοι να παρατάνε τα αμάξια τους στη μέση του δρόμου, γιατί να νοιαστώ εγώ;

Βρε Himela τι ισοπεδωτικός τρόπος συμπεριφοράς είναι αυτός; :worry:
Δηλαδή πραγματικά αφού καταδικάζεις αυτή τη νοοτροπία και ζηλεύεις αυτή άλλων χωρών, γιατί δεν κάνεις κάτι για να γίνεις εσύ καλύτερος άνθρωπος;

Με την ίδια λογική γιατί πας και ψηφίζεις, αφού με την δική σου ψήφο από μόνη της δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
...γιατί να νοιαστώ εγώ;
Γιατί κάποιος πρέπει να κάνει την αρχή.
Κάθε κίνημα ξεκινάει από έναν άνθρωπο... Με κάθε σου πράξη, γίνεσαι παράδειγμα προς μίμηση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Βρε Himela τι ισοπεδωτικός τρόπος συμπεριφοράς είναι αυτός; :worry:
Δηλαδή πραγματικά αφού καταδικάζεις αυτή τη νοοτροπία και ζηλεύεις αυτή άλλων χωρών, γιατί δεν κάνεις κάτι για να γίνεις εσύ καλύτερος άνθρωπος;

Με την ίδια λογική γιατί πας και ψηφίζεις, αφού με την δική σου ψήφο από μόνη της δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι.

Γιατί η νοοτροπία του Έλληνα είναι οτι ο σωστός άνθρωπος είναι και μαλάκας και μη μου πεις οτι αυτό δεν το ξέρεις. Δε θέλω να αγιάσω και την αδικία δεν την μπορώ (αντιφατικό; ίσως)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηρώ

Διακεκριμένο μέλος

Η Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας. Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.
Γιατί η νοοτροπία του Έλληνα είναι οτι ο σωστός άνθρωπος είναι και μαλάκας και μη μου πεις οτι αυτό δεν το ξέρεις. Δε θέλω να αγιάσω και την αδικία δεν την μπορώ (αντιφατικό; ίσως)

Και σένα σε νοιάζει μη σε πουν μαλάκα ή μη νιώσεις εσύ έτσι; Χρησιμοποιώντας δικές σου λέξεις : Προτιμάς να μην κάνεις το σωστό, μιμούμενη την πλειοψηφία για να μη σε "κακοχαρακτηρίσουν"

Πολύ φοβάμαι ότι η νοοτροπία του Έλληνα που καταδικάζεις, δε διαφέρει και πολύ από τη δική σου. :)
Το να μιμούμαστε τα χειρότερα σε γενικότερες γραμμές είναι πάντα πιο εύκολο.


Πάντως στη γειτονιά μου ο κάδος της ανακύκλωσης γεμίζει καθημερινά και όσα σπίτια έχω επισκεφτεί έχουν ξεχωριστό καλάθι για τα ανακυκλώσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
Είναι ψύλοι στ' άχυρα γιατί οι μεγάλες βιομηχανίες δε νοιάζονται για την ανακύκλωση.

Μπορεί κάποιος επίσης να μου πει ποιος κερδίζει με την ανακύκλωση;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isiliel

Επιφανές μέλος

Η Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 13,854 μηνύματα.
Συγχώρεσέ με που θα το πω αυτό Χιμέλα, αλλά αυτή η νοοτροπία, εμένα μου φαίνεται πιο κάφρικη από του κάφρου που δεν ενδιαφέρεται, γιατί δεν οδηγεί πουθενά.

Αμφιταλαντεύομαι πολλές φορές αν πρέπει να πάρω κι εγώ τη σειρά κάποιου σαν τον κάφρο που την πήρε από μένα, αλλά σε θέματα καθαριότητας, δεν αισθάνομαι μαλάκας όταν κάνω το σωστό. Μαζεύω τις γόπες μου από την παραλία και πετάω τα κουτάκια μου στα σκουπίδια αν όχι σε κάδους ανακύκλωσης απλά επειδή μπορώ, δεν μου κοστίζει απολύτως τίποτα και έχω και την ηθική ικανοποίηση ότι δε λερώνω.

Το "θα το κάνω μόνο όταν δω ότι το κάνουν όλοι" οδηγεί σε έναν φαύλο κύκλο όπου δεν κάνει κανείς τίποτα τελικά. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Για μένα το ζήτημα είναι πολιτισμικό. Σίγουρα οι κρατικές προσπάθειες είναι ακόμα "εμβρυακού" επιπέδου σε σχέση με άλλες χώρες, αλλά το βασικό είναι ότι η νοοτροπία μας είναι ελεεινή. Είμαστε σαν τα πρόβατα που περιμένουν να δουν προς τα πού θα πάει το κοπάδι για να κινηθούν. Σίγουρα στο εξωτερικό υπάρχει περισσότερη οργάνωση, αλλά μάλλον θα απογοητεύσω όσους νομίζουν πως το κάθε σπίτι έχει 5 διαφορετικούς κάδους ανακύκλωσης και σύστημα κομποστοποίησης. Ώρες-ώρες νομίζω πως πολλοί θεωρούν πως η Δυτική Ευρώπη και η Αμερική έχουν τις παροχές που βλέπουμε σε ταινίες επιστημονικής φαντασίας κι ότι η Ελλάδα είναι εφάμιλλη με Αφρικανικό χωριό. Τίποτα από τα παραπάνω δεν ισχύει. Απλά βρίσκουμε συνέχεια δικαιολογίες για να γκρινιάζουμε και τα περιμένουμε όλα στο χέρι. Δυστυχώς χωρίς κινητοποίηση δεν γίνεται τίποτα. Και ρε παιδί μου, η ανακύλωση χαρτιού είναι αν μη τι άλλο, κάτι πολύ εύκολο, για την συντριπτική πλειοψηφία των περιοχών, τουλάχιστον στα αστικά κέντρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rempeskes

Επιφανές μέλος

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Hair stylist. Έχει γράψει 8,045 μηνύματα.
Είναι ψύλοι στ' άχυρα γιατί οι μεγάλες βιομηχανίες δε νοιάζονται για την ανακύκλωση.

Μπορεί κάποιος επίσης να μου πει ποιος κερδίζει με την ανακύκλωση;



εχμ.... :hmm:
Εδώ και μια πλήρη δεκαετία, το 90% των ανακυκλωσιμων υλικών,
μαζεύονται για να μεταπωληθούν στην κίνα. εκεί, από σκουπίδια, γίνονται δηλητηριώδη φτηνά προϊόντα
τα οποία οι κινέζοι εξάγουν στην ευρώπη. :P
άρα, κάποιος κερδίζει με την ανακύκλωση :)


υγ. μη νομίζετε πως είμαι αδιαφορος για όλες αυτές τις ανούσιες περιβαλλοντολογικές αηδίες.
χρησιμοποιώ το ίδιο πακέτο χαρτομάντηλα εδώ και μια εικοσαετία :P θα έλεγα πως πίνω και τα ούρα μου για χάριν της ανακύκλωσης,
αλλα τα βρίσκω κάπως ξηρά, γι' αυτό προτιμώ το αγιορείτικο κρασί.



υγ2.
ανακύκλωση χαρτιού

τέλεια ατάκα άντεργουερ :clapup: θα το χρησιμοποιώ απο σήμερα αντί του "μισθός"






υγ,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
Μπορεί κάποιος επίσης να μου πει ποιος κερδίζει με την ανακύκλωση;
εμείς μάλλον! ίσως και κάνεις :/: .......άλλα δεν ειναι χειροτερο να μην κανουμε τιποτα και απλα να λεμε....... να λεμε ,να γκρινιαζουμε, να αναζητουμε τροπους να σώσουμε το περιβάλλον και να μην κάνουμε τίποτα....να μένουμε μόνο στα λογία?


εγω αναρωτιέμαι το κατά πόσο γίνεται σωστά η ανακύκλωση στην ελλαδα? δηλαδή οκ υπάρχουν κάδοι ανακύκλωσης αλλά μετά αυτά τα σκουπίδια περνάνε από την απαραίτητη διαδικασία?
το μονο ευχάριστο πάντως είναι ότι βλέπω ότι η πολιτεία κάνει κάποιες κινήσεις ετσι ώστε τα μικρά παιδιά να έχουν οικολογική συνείδηση και νομίζω ότι κάτι θα πετύχει.....
οσον αφορα τωρα το να πιάσεις τον άλλον στο δρόμο να του πεις γιατί το πεταξες κάτω.... εχω σκεφτεί πολλές φόρες να το κάνω άλλα μετά τον ξανακοιτάς και σκέφτεσαι άμα του πεις κάτι τέτοιο αυτός θα γυρίσει και θα αρχίσει να σε βρίσει με αποτέλεσμα να σου χαλάσει την διάθεση όποτε.....(εγω προσωπικα αρκούμε στο να φωναζω στους φιλους και την οικογενεια μου οταν κανουν κατι τετοιο!:P).....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 30,881 μηνύματα.
τέλεια ατάκα άντεργουερ :clapup:

Πού έχεις το μυαλό σου;:P

Ον τόπικ: ξέρω οτι η νοοτροπία μου είναι λάθος αλλά αρνούμαι να γίνω εγώ το κορόιδο κάποιων. Λυπάμαι πραγματικά αλλά αν δε δω κάποιο ενδιαφέρον από το ίδιο το κράτος δεν προτίθεμαι να αλλάξω νοοτροπία.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Κι όμως στο εξωτερικό από όσο ξέρω αυτό γίνεται, σε κάθε πολυκατοικία ή σε κάθε οικοδομικό τετράγωνο υπάρχουν κάδοι για διαφορετικά είδη σκουπιδιών. Θα μου πεις, τι ψάχνεις; Εδώ δεν έχουμε δρόμους, σχολεία, σύστημα υγείας, εσύ θες και σκουπιδοτενεκέ για γυαλί και πλαστικό; Ψύλους στ' άχυρα.

Επίσης: θεωρείς οτι οι μεγάλες επιχειρήσεις που δημιουργούν σκουπίδια για ανακύκλωση κάνουν όντως ανακύκλωση; Οι ταβέρνες, οι καφετέριες, οι πιτσαρίες, τα σουβλατζίδικα, όλοι αυτοί πετάνε τα κουτάκια κόκα κόλας και μπίρας σε κάδους; Μπαααα. Γιατί εγώ να νοιαστώ να πετάξω το ένα κουτάκι κόκα κόλας στον κάδο ανακύκλωσης όταν δε νοιάζονται αυτοί που έχουν 100πλάσια τέτοια σκουπίδια από μένα;

Και μη μου πείτε, αν σκεφτόμασταν όλοι έτσι τι θα γινόταν γιατί δε με νοιάζει. Θα το κάνω μόνο αν δω οτι το κάνουν όλοι. Το ίδιο και με την οδήγηση. Όσο δε νοιάζονται όλοι να παρατάνε τα αμάξια τους στη μέση του δρόμου, γιατί να νοιαστώ εγώ;

Γιατί η νοοτροπία του Έλληνα είναι οτι ο σωστός άνθρωπος είναι και μαλάκας και μη μου πεις οτι αυτό δεν το ξέρεις. Δε θέλω να αγιάσω και την αδικία δεν την μπορώ (αντιφατικό; ίσως)

Πρώτον, πριν από μερικούς μήνες ταξίδεψα στο εξωτερικό και συγκεκριμένα στην Ελβετία. Και έμεινα σε σπίτι φίλου για κάτι λιγότερο από μία εβδομάδα. Από ό,τι θυμάμαι ο κάδος δεν ήταν και μέσα στα πόδια τους. Και όχι μόνο ο κάδος ανακύκλωσης αλλά ούτε ο κανονικός. Δε νομίζω ωστόσο να πείραζε κανένα το γεγονός ότι χρειαζόταν να περπατάει κάθε πρωί περίπου 50-100 μέτρα για να πετάξει τα σκουπίδια του.

Δεύτερον, συγγνώμη για το χαρακτηρισμό, αλλά η νοοτροπία σου είναι τραγική και πέρα για πέρα καταδικαστέα. Λόγω του φόρουμ μου απαγορεύεται να προβώ σε χειρότερους χαρακτηρισμούς. Αν περιμένεις από τους άλλους να ξεκινήσουν να κάνουν κάτι για να ξεκινήσεις κι εσύ να το κάνεις τότε καλά κρασιά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top