Το Αρχονταρίκι Του Ορθόδοξου Λόγου

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
θελει πολυ μεγαλη δυναμη και χρονια ασκητικη ζωη να απομακρυνθειs απο ολα εκεινα τα υλικα αγαθα που σε περιοριζουν να ζησειs δηλαδη με τα ελαχιστα που μπορει να ζησει εναs ανθρωποs

Ο άνθρωπος μπορεί να ζήσει και με ένα ξερό κομμάτι ψωμί και νερό. Δεν αρκεί αυτό για να είναι 'Ανθρωπος, ίσα ίσα οι στερήσεις μπορεί να τον κάνουν κακό ή να τον τρελλάνουν ή να τον αρρωστήσουν σωματικά όσο και οι υπερβολές. Η μαγκιά είναι να τιθασεύει τα πάθη του κανείς, όχι να τα εξουδετερώνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Great Chaos

Περιβόητο μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 56 ετών, επαγγέλεται Συγγραφέας και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,911 μηνύματα.
Great Chaos ελπιζω να σε καλυψω με αυτα που θα πω παρακατω.Συνεχιζω απο το σχολιο #79.
Καποιοs λογικα θα πει οτι εγω πιστευω στον Θεο γιατι δεν μπορω να τα κανω ολα αυτα.Μονο η πιστη στον Θεο δεν αρκει φιλοι μου πρεπει να πιστευειs και ορθοδοξα δηλαδη οχι μονο να αποδεχθειs τον Θεο σου ωs Κυριο σου αλλα να αποδεχθειs και ολα εκεινα που απορρεουν απο την ιδια του την υπαρξη.
Παρ' όλα αυτά, ο Ιησούς μίλησε για λίγη μόνο πίστη, ως κόκκον σινάπεως, δεν έθεσε άλλες προϋποθέσεις. Επίσης, για το εάν αποτελεί προϋπόθεση το να πιστεύεις ορθόδοξα, θα σχολιάσω παρακάτω.
Για παραδειγμα εχουμε αποδεχθει μεσα μαs και το πιστευουμε οτι ετσι ειναι γιατι ετσι το διδαχθηκαμε απο τιs προηγουμενεs γενιεs οτι ολοs αυτοs ο υλικοs κοσμοs που μαs περιβαλλει με τιs μεταβολεs στιs οποιεs υποκειται,με την φθορα η οποια υπαρχει γυρω μαs και,με το οτι ο κοσμοs μαs εχει αρχη και τελοs ειναι αληθινοs ενω στην πραγματικοτητα ειναι μια απατη,
Συμφωνώ απόλυτα μ' αυτό! Το έχω γράψει κάμποσες φορές, εδώ και πολύ καιρό και μάλιστα έχω λοιδωρηθεί εξαιτίας τούτης της θεώρησής μου. Ωστόσο...
δεν υπαρχει ειναι εναs κοσμοs που προερχεται απο το προπατορικο μαs αμαρτημα καθαρα
Το υλικό σύμπαν των τριών διαστάσεων, υπήρξε πολύ πριν την παρουσία του ανθρώπου εντός του κι αυτό είναι αναμφισβήτητο. Το λεγόμενο "Προπατορικό Αμάρτημα" το οποίο έριξε μέσα στον υλικό κόσμο την ανθρώπινη πνευματική υπόσταση, πρόκειται για την εμφάνιση Νόησης, κατ' εικόνα κι ομοίωση της Παγκόσμιας Νόησης, μέσω μιας φρακταλικής δημιουργίας, όπου μέσα στο μικρότερο τμήμα απεικονίζεται το Όλον, βάσει του αλχημιστικού αξιώματος "Όπως τα πάνω, έτσι και τα κάτω", που δεν είναι τίποτε άλλο από μια εναλλακτική έκφραση του χριστιανικού "Ως εν ουρανώ κι επί της Γης". Πρόκειται, όπως έχουμε γράψει αλλού, για την απόφαση της ψυχής "ν' αναμετρηθεί με την ατέλεια των όντων". Δεν είμαι καθόλου βέβαιος εάν πρόκειται για τιμωρία λόγω κάποιου αμαρτήματος, ή για εκπλήρωση του Θείου Σχεδίου. Προσωπικά το τελευταίο μου φαίνεται πιθανότερο ως σκέψη.

Αυτό το οποίο εννοούν οι σχετικές διδασκαλίες, τις οποίες φοβάμαι ότι έχεις παρερμηνεύσει, είναι ότι ενώ υλικό σύμπαν υφίσταται και χωρίς την ύπαρξη παρατηρητή, η εμφάνιση αυτού αποτελεί αναγκαία και ικανή συνθήκη για τη δημιουργία Πραγματικότητας, αφού κατ' ουσίαν ο παρατηρητής είναι αυτός που τη διαμορφώνει. Αυτό λοιπόν που αναφέρεται ως "Προπατορικό Αμάρτημα", δεν σχετίζεται σε τίποτε με τη σεξουαλικότητα, αλλά απεικονίζει κατά την ταπεινή μου γνώμη την μερικότητα της ανθρώπινης αντίληψης, τους περιορισμούς της συνείδησής μας, την ζωώδη μας ανάγκη να φανταζόμαστε έναν κόσμο στέρεο, σταθερό, απαράλλακτο, ασφαλή και καλά μετρημένο, αντί ενός αέναου χαοτικού χορού, ενός θανάσιμου εναγκαλισμού της Τάξης με την Εντροπία, με το Μέγα Χάος (Μπίνα, Μεγάλη Μητέρα ή Σκοτεινή Θάλασσα της Αντίληψης) να είναι το χέρι που κρατά τη ζυγαριά της παγκόσμιας Προσαρμογής.

Έτσι, η κατάληψη του συνειδητού μας από το αριστερό ημισφαίριο του εγκεφάλου, ο λεγόμενος "Εισβολέας", με ταυτόχρονη καταπίεση του δεξιού, αποτελεί ουσιαστικά την αληθινή αιτία, πίσω από το Αρχέτυπο του Διαβόλου, στον οποίο σχηματικά αποδίδεται η απόλυτή μας δέσμευση στον υλικό κόσμο, τον ψευδή, αυτός άλλωστε είναι κι ο λόγος που αυτός αναφέρεται και ως Πατήρ του Ψεύδους. Δεν γνωρίζω ποιες συμπαντικές συγκυρίες ή νομοτέλειες κατέληξαν σ' αυτό το γεγονός, ωστόσο αυτό περιγράφουμε με το γνωστό μύθο της Πτώσης.
και οχι οτι ηταν η βουληση του Δημιουργου Θεου να γινει ετσι.
"Ουδέ στρουθίον πίπτει χωρίς τη θέλησιν του Πατρός μου" αγαπητέ μου. Περαιτέρω, το να προσπαθεί ο άνθρωπος, με τους νοητικούς περιορισμούς τους οποίους αναγνωρίζεις, να ερμηνεύσει την πραγματική βούληση του Δημιουργού, αποτελεί μέγιστη ύβρι και σου συνιστώ να το αποφεύγεις. Τέτοιοι λογισμοί είναι του Διαβόλου, κατά τον Γέροντα Παΐσιο...
Ολα αυτα τα θαυμαστα που ανεφερα πιο πριν ελαχιστοι ανθρωποι μπορουν να τα κανουν σε αυτο τον κοσμο
Αυτό επίσης αληθεύει φίλε μου. Ωστόσο, οι άνθρωποι που τα κάνουν όλα αυτά, διάσπαρτοι και σποραδικοί στον κόσμο μας, δεν είναι όλοι ορθόδοξοι χριστιανοί, αλλά ανήκουν σε κάθε πιθανή θρησκεία. Ακόμη, θα ήθελα να σου πω ότι περί αυτών των δυνατοτήτων του ανθρώπου περιστρέφεται το σύνολο της διδασκαλίας των Ινδιάνων σαμάνων της Αμερικής, οι οποίοι υπάρχουν σημαντικές μαρτυρίες ότι μπορούν να κάνουν εκείνα τα θαυμαστά που αποδίδονται και στον Γέροντα. Κατά συνέπεια, η συνθήκη της ορθόδοξης σκέψης, την οποία έθεσες παραπάνω, καταρρίπτεται τοις πράγμασιν.

Από την άλλη πλευρά, εάν κάνει κάποιος τον κόπο να διαβάσει τις διδασκαλίες των εσωτερικών σχολών όλων των θρησκειών, θα παρατηρήσει με έκπληξη, ότι αυτές συγκλίνουν σε τέτοιο βαθμό, που να πιστεύει κανείς ότι σχεδόν λένε τα ίδια. Αυτό είναι φυσικό, αφού η Αλήθεια είναι μία και όλα αποτελούν εκδηλώσεις του Ενός, στις τρεις αλλά και στις ανώτερες διαστάσεις. Εντούτοις, οι τρόποι να την αντιληφθεί κανείς είναι άπειροι, ο Δρόμος προς την αλήθεια είναι ένας και προσωπικός για τον καθένα και οι προσεγγίσεις μας διαφοροποιούνται απλά λόγω πολιτιστικών και γλωσσικών διαφορών. Μην είσαι τόσο αλαζών να πιστεύεις ότι μόνο οι Ορθόδοξοι έχουν μάτια να αντιληφθούν την Αλήθεια του Ανεσπέρου Φωτός, ή ότι το Θείον μιλά μόνο σε εσάς.
Eμειs που ζουμε εδω στα εγκοσμια δεν μπορουμε να το κανουμε για τουs λογουs που ανεφερα πιο πανω.
Πράγματι, δεν μπορούμε. Γιατί λοιπόν κάποιοι εξ ημών παριστάνουν ότι γνωρίζουν κάτι παραπάνω, το οποίο ούτε οι ίδιοι είναι σε θέση να πράξουν, αλλά επιμένουν να το διδάσκουν στους υπόλοιπους;
Αυτο που μπορουμε να κανουμε ομωs ειναι να προσευχομεθα καθημερινα,να λαμβανουμε την θεια κοινωνια να εξομολογουμαστε οχι για να ευχαριστησουμε τον Θεο μαs αλλα για να καταλαβουμε πρωτα τα σφαλματα μαs που μαs οδηγησαν σε αυτη την κατασταση και να μετανοησουμε αλλα και για να μαs φυγουν ολα τα αγχη και οι ανασφαλιεs μαs και να απελευθερωθουμε στο βαθμο στο που εμειs επιθυμουμε.
Τόσους αιώνες, οι χριστιανοί κάνουν ακριβώς αυτό, ωστόσο κανένα σφάλμα τους δεν κατάλαβαν, όπως και οι Μουσουλμάνοι, οι Εβραίοι κλπ. Κανείς δεν απελευθερώθηκε από τα δεσμά του υλικού ψευδούς κόσμου, εκτός από εξαιρέσεις, οι οποίες όπως είπαμε ανευρίσκονται σε όλο το φάσμα των δογμάτων, των πίστεων και των κοσμοθεωριών. Τι είναι λοιπόν αυτό που σε κάνει να επιμένεις πως ξέρεις έναν δρόμο που θα έπρεπε ν' ακολουθήσουν και οι άλλοι, ή πως είσαι σε θέση να δώσεις την οιαδήποτε υπόσχεση;
Καντε το δοκιμαστικα μια φορα στην ζωη σαs και θα δειτε θαυμαστα αποτελεσματα στην ζωη σαs σαs το εγγυωμαι.
Ιδού η τραγική αντίφαση!! Πώς μας εγγυάσαι, αφού λες ότι δεν είσαι σε θέση να το κάνεις; :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
Άνθρωποι είμαστε με καρδιά και λογική, ούτε ζωδια, ούτε ζώα. Θέλω να παρατηρήσω πώς στον άνθρωπο που κινείται στο χώρο της απιστίας, υπάρχει η τάση να υποκαθιστά τον αληθινό Θεό με διάφορες ανοησίες, ειδωλολατρείες, δεισιδαιμονίες και κάθε τι άλλο διαβολικό. Οσο για την αγνότητα είναι γνωστό πως όποιος δεν μπορεί να την κατακτήσει είτε την ειρωνεύεται, είτε την περιφρονεί, είτε την χλευάζει, είτε την φθονεί. πάντως αδιάφορο δεν τον αφήνει. Η αγνότητα και η σωφροσύνη είναι που προάγει την αληθινή αγάπη και το άνοιγμα του εγώ στο εσύ και στο εμείς. Όποιος δεν σκοπεύει να την ζήσει αυτοβασανίζεται και βασανίζει.:)

Βασικα ειχανε γραφει κι αλλα παραπανω αλλα ηταν ασχετα και βγηκαν στα οφφς, οποτε εγω τωρα πρεπει να εξηγησω πως αστειευαμενη ρωτησα για ζωδιο μετα απο αλλη κουβεντα. Παρ ολαυτα, οταν δεν εχω αποδειξεις για κατι χειροπιαστα, να το δω να το αγγιξω να το ζησω δεν μπορω να πιστεψω. Οποτε, ειτε ζωδια, ειτε γραφες απο χερι σε χερι, εγω δυσπιστω, προτιμω να πιστευω σε κατι δικο μου. Πιστευω στο Θεο αλλα ετσι οπως παρουσιαζεται απο τους παπαδες μερικες φορες μπερδευομαι. Ισως μια μερα ψαχτω περισσοτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Διαβασα ολο το τοπικ και αρχικά ηθελα να γραψω αμιγώς σοβαρά, αλλά κάποιες θεσεις διακωμοδουνται απο μονες τους οπότε ας πιάσουμε μια τετοια χροια. Ετσι κι αλλιως, καλυφθηκαν καποσα.

Η θέση της γυναίκας είναι υψηλή στον χριστιανισμό.
Ποιος το λεει αυτο ; Αυτοι που προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα της Βιβλου ; Πως φαινεται οτι δε το εχεις διαβασει το βιβλιο σου...Η βιβλος ειναι γεματη απο εδαφια που ξεκαθαρα θετουν την γυναικα ως κατι πολυ κατωτερο του ανδρα.

Τα ρούχα προστατεύουν τους ανθρώπους από το κυνήγι της ηδονής.
Χαχα...καλο. Παντως ποτέ άλλοτε δεν ειχαμε τοσα ρουχα στον πλανητη...και ποτέ άλλοτε τοσο κυνηγι ηδονης....you figure it out :whistle:

Ο χριστιανισμός αγαπά τον άνθρωπο και γι´αυτό διδάσκει ότι τα γεννητικά του όργανα είναι μιαρά, προστατεύοντας τον από τα προβλήματα που προκαλεί το σεξ.
Ισως έχεις δικιο. Χωρις αυτά δε θα ερχοντουσαν στον κοσμο ατομα με καποιες αποψεις και ιδεες που προκαλουν ζημια και την εξαπλωνουν σαν καρκινο. Οπως πχ...οτι τα γεννητικα οργανα ειναι μιασμα...

Και θέλω να ρωτήσω και κάτι αλλο που μου έχει κανει μεγάλη εντύπωση...Γιατί όταν πηγαίνουμε σε μερικα μοναστηρια επισκεψη,δεν πρέπει να φοράμε σορτς και μπλούζες με τιραντάκια?? Προσβάλλουμε κάτι ή κάποιον??
Εφοσον όλα τα "επιμαχα" σημεία καλύπτονται γιατι να πρεπει να φορεσει κανεις μακρια φουστα και μπλουζα??
Γιατι ετσι ασκουν μια μορφη εξουσιας πανω μας ισως. Που ειναι και το ζητουμενο της θρησκειας.:whistle:

Ωστόσο, άτομα χωρίς εμπειρία στο χριστιανικό τρόπο σκέψης, είναι εύκολο να πέσουν θύματα της ηδονής.
Κλασικη παροπιδικη αποψη οτι ολες οι αλλες θρησκιες ειναι λαθος. Και ειναι τοσο ολοφανερη η πλυση εγκεφαλου..."τροπος σκεψης"...."πρεπει να σκεφτεστε ολοι βασει αυτου του τευτερίου..."...

Ένα ζευγάρι που κάνει προγαμιαίο σεξ αμαρτάνει.
Με την λεπτομερεια οτι η "αμαρτια" ειναι ανθρωπινη επινοηση. Αν αναρωτηθεις τι σημαινει και ποια η επιπτωση πχ του προγαμιαιου σεξ, ισως αναθεωρησεις.

Ένα παντρεμένο ζευγάρι που κάνει σεξ αφού έχει σβήσει τα φώτα και έχει σκοτεινιάσει πλήρως το δωμάτιο, με τη γυναίκα να μη βγάζει περίεργους ήχους, ακολουθεί τα χριστιανικά πρότυπα.
Δεν ξερω τι σεξ κανεις εσυ (αν και μαλλον δεν εχεις κανει αφου μαλλον δεν εχεις παντρευτει), αλλά αυτο που περιεγραψες λεγεται "ξενερωμα στα μουλωχτα". Βεβαια δεν ξερω και τι εννοεις με το "περιεργους ηχους", αφου σε καποιον που δεν εχει κανει σεξ,...μπορει και ολοι περιεργοι να του φανουν :P. Καλο και το σκοτεινο, καλο κ με φως, αλλα νομιζω κατι με πολυ λιγο φως ειναι οτι πρεπει (πχ κερι).

Τότε οι άνθρωποι ήταν περισσότερο αμαρτωλοί.
Χαχαχα!. Καλο κι αυτο. Δλδ οσο παμε γινομαστε και πιο εναρετοι ε ; Αυτο βλεπεις εσυ γυρω μας ; :rolleyes:

Η πρόοδος της τεχνολογίας είναι καλό πράγμα όταν χρησιμοποιείται για χριστιανικούς σκοπούς: η αναπαραγωγή χωρίς την κόλαση των οργασμών θα οδηγήσει τον άνθρωπο σε πρωτοφανή επίπεδα αρετής.
Κολαση ο οργασμος ε ; Δε θα ρωτησω γιατι ο θεουλης τον εκανε να μας κανει να αισθανομαστε τοσο ωραια...σα να συνδεομαστε με το συμπαν πχ...:whistle:....γιατι θα παρω απαντηση χριστιανου φονταμενταλιστή "τον εκανε ετσι για να μας δοκιμαζει"...

Μπορεί να γελάτε, αλλά οι άνθρωποι που πεθαίνουν ενήλικοι χωρίς να έχουν βιώσει ποτέ οργασμό (ούτε σε ονείρωξη), θα απολαύσουν απίστευτα πράγματα στη βασιλεία του Θεού.
Ε βεβαια. Θα απολαυσουν 1η φορα οργασμο και θα βραχυκυκλωσουν απο την συνειδητοποιηση του τι εχαναν τοσα χρονια :P

Αν δεν μιλατε σοβαρα ετσι θα γινει.Ποιο πολυ σαν χαβαλε το βλεπουν καποιοι εδω και να γελοιοποιησουν πρoσωπα και καταστασειs.
Αν σου ελεγα οτι τον πιο πολυ χαβαλε τον κανετε εσεις με το να παπαγαλιζετε πραγματα που με απλη λογικη ακουγονται αστεια (για να μην πουμε τιποτε αλλο), πως θα σου φαινοταν;

Αυτο που εχω να πω ειναι οτι ο καθεναs μπορει να εχει οποια αποψη θελει το αν πιστευει η οχι ειναι καθαρα δικη του προσωπικη αποφαση.Αλλα αλλο να λεs την αποψη σου και αλλο να ειρωνευεσαι.
Οχι απαραιτητα. Μπορει η αποψη καποιου να ειναι με ειρωνια γιατι ετσι του βγαινει να εκφραστει ελευθερα. Ο χριστιανισμος διδασκει την λογοκρισια ; :whistle:

Ειναι πολυ δυσκολο καποιοs να πιστεψει οταν εχει μαθει στην ζωη του να πιστευει μονο σε οτι βλεπουν τα ματια του και δεν εχει μαθει να πιστευει και σε αυτο που του λεει πρωτα η καρδια του.
Η δικη μου παντως λεει να πραττω συμφωνα με την κριση μου, συμφωνα με οση σοφια μπορω να αντλησω απο τον κοσμο, και αφοτου την διηθισω και επαληθευσω. Και σιγουρα δε μου λεει να πιστευω με (συνειδητα) κλειστα ματια.

Πρεπει να δει και μετα να πιστεψει και αυτο ειναι μεγαλο αγκαθι για τιs ψυχεs των ανθρωπων.
Και εσυ εισαι ικανοποιημενος με τη σκεψη (αν τυχον την εχεις κανει), οτι αυτο το αγκαθι ο θεουλης το εβαλε εκει.....για να μας πιλατευει ; Time to wake up.

Υπάρχουν και δυο αεροφωτογραφίες του ναού : https://www.airphotos.gr/etol_thestieon.htm
Ο λόγος της τιμωρίας της συγκεκριμένης γυνής είναι πιθανότατα το προκλητικό σχήμα των οπισθίων.
Ακομα κι αν ειναι ετσι, ο θεος της τα εδωσε. Δε τα παρειγγειλε απο το e-bay. Αρα ο "Αγιος" εκει διαπρατει αμαρτημα! Στην επομενη αγιογραφια, παρακαλω να ειναι αυτος απο κάτω και η γυναικα να τον σπρωχνει με τα ομορφα οπισθιά της, σε ενα γκρεμο.


Το βικιλεξικό αναφέρει σαν συγγενική λέξη το "αιδώς"
Ακομα μια αποδειξη παπαγαλισμου. Σας το πε καποιος, και δε το κοιταξατε μονοι σας. Ουτε τη Βιβλο, ουτε λεξικα, ουτε ερευνα κανετε. Ντροπη..

Στην εικόνα (από το εξωτερικό εκκλησίας) ο Άγιος Δημήτριος καρφώνει με το δόρυ του μια ακόλαστη γυναίκα σημειώνοντας νίκη απέναντι στο κυνήγι της ηδονής.
Καποιος λαθος κανεις. Αν η μαχη ηταν εναντιον της ηδονης, ας χτυπουσε με το δορυ μερικα σπερματοζωαρια....ή εναν ανδρα να αυνανιζεται..:P. Αν ισχυει αυτο που λες, τοτε γιατι χτυπαει γυναικα ; Η γυναικα ειναι το συμβολο της ηδονης ; Ηδονη ειναι και το καλο φαγητο. Ας χτυπαγε εναν που ηταν 150 κιλα και χλαπακιαζε το καταπετασμα ενω διπλα παιδακια πεινουσαν. Μηπως τελικα θεωρει τη γυναικα σκευος ηδονης και μονο ; Ηδονη νιωθει και ο ανδρας. Γιατι χτυπαει γυναικα ; Βρε μπας και ηταν gay ? :hmm:

Πισω απο αυτην την φραση καποιοs με ΠΙΣΤΗ μπορει ολον αυτον τον κοσμο να τον παιζει στα δαχτυλα του να τον κανει οτι θελει,να μπορει δηλαδη να κανει πραγματα εξω απο τουs φυσικουs νομουs που διεπουν αυτο το συμπαν το λεγομενο Θαυμα σε εμαs που στην πραγαματικοτητα μονο Θαυμα δεν ειναι απλα μια Αλλαγη ειναι και τιποτα παραπανω. Εχων τον ελεγχο με την πιστη του και την φραση αυτη μπορει να παρει το σπιτι του να το σηκωσει στην κυριολεξια και να το παει καπου αλλου οπου θελει,μπορει να κυκλοφορει Αορατοs αναμεσα στουs αλλουs η να επιλεγει να εμφανιζεται αυτοs οπου θελει και σε οποιοs θελει χωριs να τον βλεπουν οι αλλοι,μπορει να ταξιδεψει στο μελλον και να δει τα επερχομενα γεγονοτα και να δωσει με αυτο τον τροπο προφητειεs στον κοσμο.
Αρα συμπερασμα : κανενας δεν εχει πιστη πραγματική στον πλανητη. Case closed. Neeexttt !

Ξαναγυριζω παλι σε αυτα που ελεγα.Σε καποια μονη στο Αγιο Οροs επεσε εναs τεραστιοs βραχοs και εκλεισε τον δρομο που οδηγουσε στιs υπολοιπεs Μονεs.Καποιοι εργατεs που περνουσαν απο εκεινο το σημειο σταματησαν και προσπαθουσαν ολη την ημερα με τα μηχανηματα που ειχαν να σπρωξουν τον τεραστιο βραχο αλλα δεν τα καταφερναν.Αργα το απογευμα ηρθε Ο Γερων Παισιοs και τουs ειπε να φυγουν και να ερθουν και παλι την αλλη μερα.Πραγματι οι εργατεs εγκατελειψαν την προσπαθεια και εφυγαν.Καποιοs ομωs απο τουs εργατεs παραφυλαξε και ειδε τον Παισιο να κανει τον Σταυρο του και την Προσευχη του και υστερα να σηκωνει μονοs του τον τεραστιο βραχο και να τον πεταει σαν καρυδοτσουφλο στην ακρη του Δρομου μεσα σε ενα ρεμα.
Aν ηταν μαγκας, για δε το κανε μπροστα τους ; Οσο για τον μαρτυρα...ας θυμηθουμε οτι ζουμε στον 21 αιωνα και δεν τρωμε μπανανες. Επομενως δε θα βαφτισουμε ως αληθεια το "μου το πε ο κυρ Γιαννης απο το ανω κατσικοχωρι".

Σε μια αλλη περιπτωση που την γνωριζουν οι περισσοτεροι καποτε μια γυναικα σηκωσε ενα λεωφορειο για να βγαλει κατω απο τιs ροδεs του το παιδι τηs το οποιο ειχε σφηνωσει.Οταν ειδε η γυναικα το παιδι τηs κατω απο τιs ροδεs πιστεψε για μερικα δευτερα οτι το λεωφορειο δεν μπορουσε να σταθει σε τιποτα εμποδιο απο το να τρεξει να το σηκωσει και να το βγαλει κατω απο τιs ροδεs.Aυτη ηταν η επιθυμια τηs,το πιστεψε πραγματικα οτι ετσι θα γινει και ετσι εγινε.Μετα ομωs οταν εβγαλε το παιδι κατω απο τηs ροδεs συνειδητοποιησε σε κλασματα δευτερολεπτου οτι αυτο που εκανε δεν εστεκε φυσιολογικα,εχασε δηλαδη την πιστη τηs για μια στιγμη γιατι δεν γνωριζε πωs εγινε.Τοτε ολη η προσπαθεια που εκανε για να σηκωσει το λεοφωρειο μεταφερθηκε αυτοματα σε ολο τηs το σωμα και ετσι πεθανε.Αν ομωs ειχε την συναισθηση και πραγματικη πιστη οτι αυτο που εκανε ηταν κατι που μπορει να γινει και ηταν φυσιολογικο δεν θα πεθαινε.Θα συνεχισω μετα.
Δεν πειραζει, καταλαβαμε. Σειρα μου. Εγω ξερω ενα με 3 γουρουνακια. Να το πω ; :hehe:
Ας κανω το σουρεαλιστικο επιχειρημα να μιλησω λογικα πανω σε αυτην την ιστορια. Μολις εσωνε το παιδι της, δε θα ασχολιοταν διολου με το "πως το εκανα εγω αυτο". Επομενως αν ηταν να παθει κατι απο...γκουχ γκουχ..."την προσπαθεια που μεταφερθηκε αυτοματα (μπορουσε και manualy? ) σε ολο της το σωμα", θα το παθαινε αμεσως κατα την προσπαθεια ή ελαχιστα μετα. 2ον αν ειχε την φωτιση και απεκτησε την πιστη εκεινη την ωρα και το εκανε...τι πιο αδιασειστο παραδειγμα για να εδραιωθει η πιστη της ! Εκανε η ιδια ενα θαυμα! Ολοκληρωθηκε σαν ανθρωπος. Περασε στο επομενο επιπεδο. Κερδισε κανονακι, πως το λενε ! Μπαζει φιλε μου το στορυ, ελπιζω να βρειτε καλους ηθοποιους.

Οσο για αυτους που κάνουν "θαυματα" : δεν ειναι θαυματα 1ον, και δεν ειναι λιγοι, ειναι ελαχιστοι. Οσα "θαυματα" εχουν αποκτησει δημοσιοτητα, ειτε εχουν διαψευσθει, ειτε δεν μπορουν να επαναληφθουν, ειτε ειναι υπο θολες συνθηκες και δεν γνωριζουμε τι ακριβως εγινε. Τα 2-3 πραγματα που εχω δει/ακουσει, δεν ειναι θαυματα, αλλά τεχνικες εκμεταλευσης του εγκεφαλου και ελεγχου του τσι κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos:
Κανείς δεν απελευθερώθηκε από τα δεσμά του υλικού ψευδούς κόσμου, εκτός από εξαιρέσεις, οι οποίες όπως είπαμε ανευρίσκονται σε όλο το φάσμα των δογμάτων, των πίστεων και των κοσμοθεωριών.

Εάν κάποιος σκύψει πραγματικά για να ερευνήσει μέσα απο μαρτυρίες ανθρώπων και προσωπικών εμπειριών το ποιόν της κάθε θρησκείας θα εκπλαγει απο την απόσταση που υπάρχει μεταξύ αυτών. Ομοιότητες μπορούν να εντοπιστούν μόνο σε εξωτερικά σημεία, φαινομενικά και φανταστικά. Αυτό που διαφοροποιεί την ορθοδοξία στην οικουμενιστική αυτή λογική και στον πλουραλισμό της είναι το πρόσωπο και η ζωή του Χριστού, στη ζωή της οποίας όποιος μετέχει φτάνει στο αληθινό φώς και όχι σε απατηλά και δαιμονικά φωτά. Η πατερική γραμματεία και η σύγχρονη μαρτυρία συνηγορούν με αυτήν την άποψη. Αυτή η άποψη είναι και η δική μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Διαβασα ολο το τοπικ και αρχικά ηθελα να γραψω αμιγώς σοβαρά, αλλά κάποιες θεσεις διακωμοδουνται απο μονες τους οπότε ας πιάσουμε μια τετοια χροια. Ετσι κι αλλιως, καλυφθηκαν καποσα.

Ποιος το λεει αυτο ; Αυτοι που προσπαθουν να μαζεψουν τα αμαζευτα της Βιβλου ; Πως φαινεται οτι δε το εχεις διαβασει το βιβλιο σου...Η βιβλος ειναι γεματη απο εδαφια που ξεκαθαρα θετουν την γυναικα ως κατι πολυ κατωτερο του ανδρα.

Χαχα...καλο. Παντως ποτέ άλλοτε δεν ειχαμε τοσα ρουχα στον πλανητη...και ποτέ άλλοτε τοσο κυνηγι ηδονης....you figure it out :whistle:

Ισως έχεις δικιο. Χωρις αυτά δε θα ερχοντουσαν στον κοσμο ατομα με καποιες αποψεις και ιδεες που προκαλουν ζημια και την εξαπλωνουν σαν καρκινο. Οπως πχ...οτι τα γεννητικα οργανα ειναι μιασμα...

Γιατι ετσι ασκουν μια μορφη εξουσιας πανω μας ισως. Που ειναι και το ζητουμενο της θρησκειας.:whistle:

Κλασικη παροπιδικη αποψη οτι ολες οι αλλες θρησκιες ειναι λαθος. Και ειναι τοσο ολοφανερη η πλυση εγκεφαλου..."τροπος σκεψης"...."πρεπει να σκεφτεστε ολοι βασει αυτου του τευτερίου..."...

Με την λεπτομερεια οτι η "αμαρτια" ειναι ανθρωπινη επινοηση. Αν αναρωτηθεις τι σημαινει και ποια η επιπτωση πχ του προγαμιαιου σεξ, ισως αναθεωρησεις.

Δεν ξερω τι σεξ κανεις εσυ (αν και μαλλον δεν εχεις κανει αφου μαλλον δεν εχεις παντρευτει), αλλά αυτο που περιεγραψες λεγεται "ξενερωμα στα μουλωχτα". Βεβαια δεν ξερω και τι εννοεις με το "περιεργους ηχους", αφου σε καποιον που δεν εχει κανει σεξ,...μπορει και ολοι περιεργοι να του φανουν :P. Καλο και το σκοτεινο, καλο κ με φως, αλλα νομιζω κατι με πολυ λιγο φως ειναι οτι πρεπει (πχ κερι).

Χαχαχα!. Καλο κι αυτο. Δλδ οσο παμε γινομαστε και πιο εναρετοι ε ; Αυτο βλεπεις εσυ γυρω μας ; :rolleyes:

Κολαση ο οργασμος ε ; Δε θα ρωτησω γιατι ο θεουλης τον εκανε να μας κανει να αισθανομαστε τοσο ωραια...σα να συνδεομαστε με το συμπαν πχ...:whistle:....γιατι θα παρω απαντηση χριστιανου φονταμενταλιστή "τον εκανε ετσι για να μας δοκιμαζει"...

Ε βεβαια. Θα απολαυσουν 1η φορα οργασμο και θα βραχυκυκλωσουν απο την συνειδητοποιηση του τι εχαναν τοσα χρονια :P

Αν σου ελεγα οτι τον πιο πολυ χαβαλε τον κανετε εσεις με το να παπαγαλιζετε πραγματα που με απλη λογικη ακουγονται αστεια (για να μην πουμε τιποτε αλλο), πως θα σου φαινοταν;

Οχι απαραιτητα. Μπορει η αποψη καποιου να ειναι με ειρωνια γιατι ετσι του βγαινει να εκφραστει ελευθερα. Ο χριστιανισμος διδασκει την λογοκρισια ; :whistle:

Η δικη μου παντως λεει να πραττω συμφωνα με την κριση μου, συμφωνα με οση σοφια μπορω να αντλησω απο τον κοσμο, και αφοτου την διηθισω και επαληθευσω. Και σιγουρα δε μου λεει να πιστευω με (συνειδητα) κλειστα ματια.

Και εσυ εισαι ικανοποιημενος με τη σκεψη (αν τυχον την εχεις κανει), οτι αυτο το αγκαθι ο θεουλης το εβαλε εκει.....για να μας πιλατευει ; Time to wake up.

Ακομα κι αν ειναι ετσι, ο θεος της τα εδωσε. Δε τα παρειγγειλε απο το e-bay. Αρα ο "Αγιος" εκει διαπρατει αμαρτημα! Στην επομενη αγιογραφια, παρακαλω να ειναι αυτος απο κάτω και η γυναικα να τον σπρωχνει με τα ομορφα οπισθιά της, σε ενα γκρεμο.


Ακομα μια αποδειξη παπαγαλισμου. Σας το πε καποιος, και δε το κοιταξατε μονοι σας. Ουτε τη Βιβλο, ουτε λεξικα, ουτε ερευνα κανετε. Ντροπη..

Καποιος λαθος κανεις. Αν η μαχη ηταν εναντιον της ηδονης, ας χτυπουσε με το δορυ μερικα σπερματοζωαρια....ή εναν ανδρα να αυνανιζεται..:P. Αν ισχυει αυτο που λες, τοτε γιατι χτυπαει γυναικα ; Η γυναικα ειναι το συμβολο της ηδονης ; Ηδονη ειναι και το καλο φαγητο. Ας χτυπαγε εναν που ηταν 150 κιλα και χλαπακιαζε το καταπετασμα ενω διπλα παιδακια πεινουσαν. Μηπως τελικα θεωρει τη γυναικα σκευος ηδονης και μονο ; Ηδονη νιωθει και ο ανδρας. Γιατι χτυπαει γυναικα ; Βρε μπας και ηταν gay ? :hmm:

Αρα συμπερασμα : κανενας δεν εχει πιστη πραγματική στον πλανητη. Case closed. Neeexttt !

Aν ηταν μαγκας, για δε το κανε μπροστα τους ; Οσο για τον μαρτυρα...ας θυμηθουμε οτι ζουμε στον 21 αιωνα και δεν τρωμε μπανανες. Επομενως δε θα βαφτισουμε ως αληθεια το "μου το πε ο κυρ Γιαννης απο το ανω κατσικοχωρι".

Δεν πειραζει, καταλαβαμε. Σειρα μου. Εγω ξερω ενα με 3 γουρουνακια. Να το πω ; :hehe:
Ας κανω το σουρεαλιστικο επιχειρημα να μιλησω λογικα πανω σε αυτην την ιστορια. Μολις εσωνε το παιδι της, δε θα ασχολιοταν διολου με το "πως το εκανα εγω αυτο". Επομενως αν ηταν να παθει κατι απο...γκουχ γκουχ..."την προσπαθεια που μεταφερθηκε αυτοματα (μπορουσε και manualy? ) σε ολο της το σωμα", θα το παθαινε αμεσως κατα την προσπαθεια ή ελαχιστα μετα. 2ον αν ειχε την φωτιση και απεκτησε την πιστη εκεινη την ωρα και το εκανε...τι πιο αδιασειστο παραδειγμα για να εδραιωθει η πιστη της ! Εκανε η ιδια ενα θαυμα! Ολοκληρωθηκε σαν ανθρωπος. Περασε στο επομενο επιπεδο. Κερδισε κανονακι, πως το λενε ! Μπαζει φιλε μου το στορυ, ελπιζω να βρειτε καλους ηθοποιους.

Οσο για αυτους που κάνουν "θαυματα" : δεν ειναι θαυματα 1ον, και δεν ειναι λιγοι, ειναι ελαχιστοι. Οσα "θαυματα" εχουν αποκτησει δημοσιοτητα, ειτε εχουν διαψευσθει, ειτε δεν μπορουν να επαναληφθουν, ειτε ειναι υπο θολες συνθηκες και δεν γνωριζουμε τι ακριβως εγινε. Τα 2-3 πραγματα που εχω δει/ακουσει, δεν ειναι θαυματα, αλλά τεχνικες εκμεταλευσης του εγκεφαλου και ελεγχου του τσι κλπ.

Είναι πολύ εύκολο να περιγελούμε τα λεγόμενα κάποιου και να απλώνουμε μια σειρά απο εξυπνάδες ως πιο έξυπνοι και ανώτεροι άνθρωποι.
Αυτό δεν προωθεί ούτε τον διάλογο, ούτε την κοινωνικότητα, ούτε τη φιλία, ούτε τον σεβασμό. Αναμένουμε κάτι καλύτερο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Αυτό δεν προωθεί ούτε τον διάλογο, ούτε την κοινωνικότητα, ούτε τη φιλία, ούτε τον σεβασμό. Αναμένουμε κάτι καλύτερο.

Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να σχηματίζω την άποψη ότι δύο άνθρωποι εκ των οποίων ο ένας πιστεύει στο χριστιανισμό και ο άλλος όχι είναι σχεδόν αδύνατον να συνεννοηθούν. Ο μεν διαλεγόμενος ο οποίος ασπάζεται το χριστιανισμό βασίζει τις απόψεις του επάνω σε θεωρίες οι οποίες μάλιστα κατά τον ίδιο δε χρειάζονται και κάποια απόδειξη. Λόγια διαφόρων και μαρτυρίες άλλων περί θαυμάτων του αρκούν για να πιστέψει τα πάντα. Κατά τον ίδιο κάθε μη πιστός είναι βλάσφημος. Ο δε διαλεγόμενος ο οποίος δεν ασπάζεται το χριστιανισμό δεν καταλαβαίνει για ποιο λόγο πρέπει να πιστεύει σε όλη του τη ζωή σε θεωρίες που δεν αποδεικνύονται και οι οποίες δεν είναι κάτι διαφορετικό για εκείνον από τα παραμύθια που εξιστορούν οι γονείς και οι παππούδες στα παιδιά τους. Πιστεύει πιο πολύ στο ρητό "πίστευε και μη, ερεύνα".
Ο μεν πρώτος οφείλει να σέβεται την επιλογή του δεύτερου να μην ακολουθεί την ίδια θεωρία με εκείνον.
Ο δε δεύτερος οφείλει να σέβεται το γεγονός ότι ο πρώτος πιστεύει σε αυτή τη θεωρία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να σχηματίζω την άποψη ότι δύο άνθρωποι εκ των οποίων ο ένας πιστεύει στο χριστιανισμό και ο άλλος όχι είναι σχεδόν αδύνατον να συνεννοηθούν. Ο μεν διαλεγόμενος ο οποίος ασπάζεται το χριστιανισμό βασίζει τις απόψεις του επάνω σε θεωρίες οι οποίες μάλιστα κατά τον ίδιο δε χρειάζονται και κάποια απόδειξη. Λόγια διαφόρων και μαρτυρίες άλλων περί θαυμάτων του αρκούν για να πιστέψει τα πάντα. Κατά τον ίδιο κάθε μη πιστός είναι βλάσφημος. Ο δε διαλεγόμενος ο οποίος δεν ασπάζεται το χριστιανισμό δεν καταλαβαίνει για ποιο λόγο πρέπει να πιστεύει σε όλη του τη ζωή σε θεωρίες που δεν αποδεικνύονται και οι οποίες δεν είναι κάτι διαφορετικό για εκείνον από τα παραμύθια που εξιστορούν οι γονείς και οι παππούδες στα παιδιά τους. Πιστεύει πιο πολύ στο ρητό "πίστευε και μη, ερεύνα".
Ο μεν πρώτος οφείλει να σέβεται την επιλογή του δεύτερου να μην ακολουθεί την ίδια θεωρία με εκείνον.
Ο δε δεύτερος οφείλει να σέβεται το γεγονός ότι ο πρώτος πιστεύει σε αυτή τη θεωρία.

Πρόβλημα συνεννοήσεως υπάρχει γενικά και όχι μόνο μεταξύ χριστιανού και μη. Ας ευχόμαστε να ξεπερνιούνται και ο καθένας μας ας αναλάβει τις ευθύνες του ευατού του. Για να απαντήσω στα υπόλοιπα σου λέω πως ο χριστιανός βασίζεται κυρίως στην προσωπική του εμπειρία ζωής να μεταμορφώνεται και να βιώνει το θαύμα της ζωής μέσω της πίστεως. Αυτό πιστεύω είναι η μεγαλύτερη απόδειξη για κάποιον. Μαθηματικές αποδείξεις εδώ ωχριούν γιατι μιλάμε για τον χώρο της καρδιάς. Το να χαρακτηρίσουμε κάποιον που δεν πιστεύει βλάσφημο δεν είναι δική μας δουλειά και είναι ελεύθερος να κάνει οτι θέλει με τη ζωή του, αλλά το ανοίξουμε διάλογο μαζί του είναι φυσικό και ανθρώπινο. Τέλος, το πίστευε και μη ερεύνα δεν ανήκει στον ορθόδοξο χώρο αλλά είναι ξενόφερτη καθολική εισαγωγή στα καθ' ημας. Αντίθετα η ορθοδοξία προτρέπει απροκατάληπτα να ερευνήσουμε και με την λογικό μας και με το καρδιακό μας οτι μας απασχολεί και ακριβώς τα περισσότερα προβλήματα παρερμηνείας έχουν ξεκινήσει απο απροθυμία και έλλειψη ερευνητικής διάθεσης.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολο να περιγελούμε τα λεγόμενα κάποιου και να απλώνουμε μια σειρά απο εξυπνάδες ως πιο έξυπνοι και ανώτεροι άνθρωποι.Αυτό δεν προωθεί ούτε τον διάλογο, ούτε την κοινωνικότητα, ούτε τη φιλία, ούτε τον σεβασμό. Αναμένουμε κάτι καλύτερο.
Το σιγουρο ειναι οτι το να αποκαλουμε "εξυπναδες" τα λεγομενα καποιου, απλα και μονο επειδη παρουσιασε καποιες σκεψεις μεσα απο χιουμορ, δεν προωθει το διαλογο και το σεβασμο. Εκτος εαν σε αυτα που ειπα, εμεινες στην επιφανεια (το χιουμορ δλδ), και δεν επιασες τι λεω.

Εγω φιλε μου τουλαχιστον, δεν συνοψισα ολα τα λεγομενα σου σε μια απαξιωτικη φραση. Εχω αποψη. Τον αντιλογο σου να ακουσω πειριμενω..

Παντως δεν εγραψα τιποτε με υφος ανωτερου ανθρωπου. Αυτο ειναι συνηθες χαρακτηριστικο των φανατικων μιας θρησκειας.

Τέλος, το πίστευε και μη ερεύνα δεν ανήκει στον ορθόδοξο χώρο αλλά είναι ξενόφερτη καθολική εισαγωγή στα καθ' ημας. Αντίθετα η ορθοδοξία προτρέπει απροκατάληπτα να ερευνήσουμε και με την λογικό μας και με το καρδιακό μας οτι μας απασχολεί και ακριβώς τα περισσότερα προβλήματα παρερμηνείας έχουν ξεκινήσει απο απροθυμία και έλλειψη ερευνητικής διάθεσης.:)
Κοιτα...εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα βιβλια σας, γιατι εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω. Ομως και με το λιγο που ασχολουμαι οταν μου κινηθει το ενδιαφερον, σε βρισκω αδιαβαστο και παλι.

Οι γραφές, εχουν αποσπασματα που περισσοτερο προωθουν το να πιστευουμε χωρις να ερευναμε, ενω την ερευνα την αναφερουν κυριως στο θεμα του "απιστου θωμα".

Ενα εδαφιο για ζεσταμα :

"Πίστει δέξαι, άνθρωπε, και μη αμφέβαλλε τοις λογιζομένοις, μὴ ἀμφίβαλλε τοῖς παρὰ τῶν πατέρων δεδοκιμασμένοις, ἀλλὰ φοβοῦ, καὶ ἀνεξετάστως πίστευσον. Μᾶλλον μὲν οὖν πίστευε, καὶ μὴ πολυπραγμόνει"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

loukassss

Νεοφερμένος

Ο loukassss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών. Έχει γράψει 98 μηνύματα.
Το σιγουρο ειναι οτι το να αποκαλουμε "εξυπναδες" τα λεγομενα καποιου, απλα και μονο επειδη παρουσιασε καποιες σκεψεις μεσα απο χιουμορ, δεν προωθει το διαλογο και το σεβασμο. Εκτος εαν σε αυτα που ειπα, εμεινες στην επιφανεια (το χιουμορ δλδ), και δεν επιασες τι λεω.

Εγω φιλε μου τουλαχιστον, δεν συνοψισα ολα τα λεγομενα σου σε μια απαξιωτικη φραση. Εχω αποψη. Τον αντιλογο σου να ακουσω πειριμενω..

Παντως δεν εγραψα τιποτε με υφος ανωτερου ανθρωπου. Αυτο ειναι συνηθες χαρακτηριστικο των φανατικων μιας θρησκειας.

Κοιτα...εγω δεν εχω ασχοληθει πολυ με τα βιβλια σας, γιατι εχω σημαντικοτερα πραγματα να κανω. Ομως και με το λιγο που ασχολουμαι οταν μου κινηθει το ενδιαφερον, σε βρισκω αδιαβαστο και παλι.

Οι γραφές, εχουν αποσπασματα που περισσοτερο προωθουν το να πιστευουμε χωρις να ερευναμε, ενω την ερευνα την αναφερουν κυριως στο θεμα του "απιστου θωμα".

Ενα εδαφιο για ζεσταμα :

"Πίστει δέξαι, άνθρωπε, και μη αμφέβαλλε τοις λογιζομένοις, μὴ ἀμφίβαλλε τοῖς παρὰ τῶν πατέρων δεδοκιμασμένοις, ἀλλὰ φοβοῦ, καὶ ἀνεξετάστως πίστευσον. Μᾶλλον μὲν οὖν πίστευε, καὶ μὴ πολυπραγμόνει"


Δεν θεωρώ οτι είναι γόνιμο αυτό το είδος χιούμορ. Αποψή μου. Πάντως μου λές οτι έχεις ασχοληθεί λιγό με αυτά και οτι τη θέση σου την εχεις ήδη προκαθορισμένη πριν της έρευνας. Δηλαδή απλά το πιστεύεις οτι είναι λάθος, χωρίς τον κόπο της έρευνας. 'Οσο για το λίγο της έρευνας οι αρχαίοι λέγανε οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη ακόμα και της άγνοιας. Το εδάφιο αυτό λοιπόν δεν αναφέρεται σε κάποιον που βρίσκεται εκτός της πίστεως και αναζητά την αλήθεια, αλλά για κάποιον που βρίσκεται ήδη μέσα στην πίστη και δεδομένου οτι η πίστη είναι αρχή αρετών τον προτρέπει να αντικρούσει τους λογισμούς υπο του διαβόλου. Όσο για τον πρώτο συνιστάται η έρευνα. Θα σε βοηθούσαν πολύ τα συμφραζόμενα και οι αγιοπατερικές ερμηνείες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Πάντως μου λές οτι έχεις ασχοληθεί λιγό με αυτά και οτι τη θέση σου την εχεις ήδη προκαθορισμένη πριν της έρευνας. Δηλαδή απλά το πιστεύεις οτι είναι λάθος, χωρίς τον κόπο της έρευνας. 'Οσο για το λίγο της έρευνας οι αρχαίοι λέγανε οτι η ημιμάθεια είναι χειρότερη ακόμα και της άγνοιας.
Οχι, ειπα, οτι και απο το λιγο που εχω ασχοληθει βρισκω ενα βιβλιο γεματο μισος και υποκρισια. Επισης βλεπω ατομα που λενε οτι γνωριζουν, τελικα να μην γνωριζουν. Το σχολιο περι ημιμαθειας, παει πισω σε σενα λοιπον. (σου σχολιασα και πιο πριν κατι περι θεση γυναικων αλλο το προσπερασες ;) )

Το εδάφιο αυτό λοιπόν δεν αναφέρεται σε κάποιον που βρίσκεται εκτός της πίστεως και αναζητά την αλήθεια, αλλά για κάποιον που βρίσκεται ήδη μέσα στην πίστη και δεδομένου οτι η πίστη είναι αρχή αρετών τον προτρέπει να αντικρούσει τους λογισμούς υπο του διαβόλου. Όσο για τον πρώτο συνιστάται η έρευνα. Θα σε βοηθούσαν πολύ τα συμφραζόμενα και οι αγιοπατερικές ερμηνείες.
Το "υπο του διαβολου" που ακριβως το λεει και δε το βλεπω ; Και ετσι οπως λες να ειναι, παλι δεν θα ηταν καλη συμβουλη. Απο ποτε η ερευνα και η λογικη ειναι του διαβολου ; :confused:
δηλαδη με λιγα λογια, λες, οτι συνιστα την ερευνα....μεχρι να ειναι με την ομαδα σας....μετά να σταματησει να ερευνά γιατι εχει βρει την αληθεια, και οτιδηποτε δε του φαινεται λογικο/σωστο, να το απορριπτει ;

Κατι μου λεει οτι οσα εδαφια και να παραθεσω, θα υπαρχει καποια δικαιολογια τυπου "αυτο εδω το λεει για οσους φορανε σκουλαρικι στο αριστερο αυτι, κουτσαινουν και το ονομα τους αρχιζει απο λαμδα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chemwizard

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,379 μηνύματα.
Τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να σχηματίζω την άποψη ότι δύο άνθρωποι εκ των οποίων ο ένας πιστεύει στο χριστιανισμό και ο άλλος όχι είναι σχεδόν αδύνατον να συνεννοηθούν. .

Kάνεις λάθος.Το 99,999999% των Βιολόγων που θαυμάζω στο Πανεπιστήμιο Κρήτης είναι άθεοι.Κανουμε πολυ ενδιαφέρουσες συζητησεις,
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vendetta

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, επαγγέλεται Ξεναγός και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,275 μηνύματα.
Πρόβλημα συνεννοήσεως υπάρχει γενικά και όχι μόνο μεταξύ χριστιανού και μη. Ας ευχόμαστε να ξεπερνιούνται και ο καθένας μας ας αναλάβει τις ευθύνες του ευατού του. Για να απαντήσω στα υπόλοιπα σου λέω πως ο χριστιανός βασίζεται κυρίως στην προσωπική του εμπειρία ζωής να μεταμορφώνεται και να βιώνει το θαύμα της ζωής μέσω της πίστεως. Αυτό πιστεύω είναι η μεγαλύτερη απόδειξη για κάποιον. Μαθηματικές αποδείξεις εδώ ωχριούν γιατι μιλάμε για τον χώρο της καρδιάς. Το να χαρακτηρίσουμε κάποιον που δεν πιστεύει βλάσφημο δεν είναι δική μας δουλειά και είναι ελεύθερος να κάνει οτι θέλει με τη ζωή του, αλλά το ανοίξουμε διάλογο μαζί του είναι φυσικό και ανθρώπινο.

Τέλος, το πίστευε και μη ερεύνα δεν ανήκει στον ορθόδοξο χώρο αλλά είναι ξενόφερτη καθολική εισαγωγή στα καθ' ημας. Αντίθετα η ορθοδοξία προτρέπει απροκατάληπτα να ερευνήσουμε και με την λογικό μας και με το καρδιακό μας οτι μας απασχολεί και ακριβώς τα περισσότερα προβλήματα παρερμηνείας έχουν ξεκινήσει απο απροθυμία και έλλειψη ερευνητικής διάθεσης.:)

Δε θεωρώ ότι υπάρχει γενικό πρόβλημα συνεννοήσεως. Και η αλήθεια είναι ότι απορώ για ποιο λόγο το λες αυτό.
Προσπαθώ να καταλάβω πως ακριβώς βιώνεις το θαύμα της ζωής. Πως ακριβώς σε βοηθάει η πίστη σου να βιώσεις τη ζωή. Δεν είδες, δεν άκουσες, δεν ένιωσες τίποτα από τα όσα διαβάζεις στα 4 ευαγγέλια και στην Καινή Διαθήκη. Δεν είχες ποτέ σου την περιέργεια να ψάξεις λίγο περισσότερο να μάθεις αν όντως όλα αυτά συνέβησαν; Μπορεί και να συνέβησαν. Ούτε εγώ το αποκλείω. Αλλά μπορεί και να είναι το απόλυτο μπεστ σέλλερ όλων των εποχών. Δε χρειάζονται μαθηματικές αποδείξεις. Άλλωστε ούτε ο Δαρβίνος χρησιμοποίησε τα μαθηματικά για να εξιστορήσει την περίφημη θεωρία του. Λέγοντας για αποδείξεις μπορεί να εννοούνται οι φωτογραφίες ή ηχητικά ντοκουμέντα. Θα μου πεις ότι το παρατραβάω πολύ με την τεχνολογία.

Ερευνητική διάθεση έχουν όλοι όσοι ασχολούνται με το συγκεκριμένο θέμα. Βάζουν κάτω τη λογική τους. Ερευνούν τη θεωρία για να καταλήξουν αν θα την πιστέψουν ή όχι. Δε σε προβληματίζει το γεγονός ότι δεν την πιστεύουν ενώ έχουν χρησιμοποιήσει τη λογική τους; Είναι όλοι αυτοί παράλογοι ή μήπως είναι όλοι αυτοί κενοί συναισθημάτων;
Πάντως ορθώς η ορθοδοξία δε θα μπορούσε να προτρέπει σε "πίστευε και μη, ερεύνα". Διαφορετικά το χάσαμε το κορμί πατριώτη. Απορώ πως συνδέεις την ορθοδοξία με προτροπή χρησιμοποίησης της λογικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,016 μηνύματα.
Αν καταργηθούν τα διαζύγια, αυτά τα προβλήματα θα εκλείψουν.

Ους ο Θεός συνέζευξε, άνθρωπος μη χωριζέτω

Με απογοητεύεις. Τέτοιος Χριστιανός και να χρειαστεί να κάνεις copy-paste αυτή τη φράση από το google?:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,797 μηνύματα.
Για ποιο λόγο δεν επιτρέπεται να μπαίνουν οι γυναίκες στο ιερό της εκκλησίας; (ή θυμάμαι λάθος; :hmm: )


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
Για ποιο λόγο δεν επιτρέπεται να μπαίνουν οι γυναίκες στο ιερό της εκκλησίας; (ή θυμάμαι λάθος; :hmm: )


-petros

oύτε οι άντρες νομίζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
οι αντρες επιτρεπεται απο οτι ξερω.....οι γυναικες οχι......τωρα γιατι.....:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DrStrangelove

Περιβόητο μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μοντέλο. Έχει γράψει 5,311 μηνύματα.
οι αντρες επιτρεπεται απο οτι ξερω.....οι γυναικες οχι......τωρα γιατι.....:hmm:

οι άντρες εκτός από τον ιερέα επιτρέπεται να μπαίνουν μέσα ; μόνο ψάλτες, βοηθοί κλπ νομίζω, όχι οι πιστοί που είναι κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
οι άντρες εκτός από τον ιερέα επιτρέπεται να μπαίνουν μέσα ; μόνο ψάλτες, βοηθοί κλπ νομίζω, όχι οι πιστοί που είναι κάτω.

εχω την εντυπωση πως επιτρεπεται........ισως κανω και λαθος!:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariza_93

Δραστήριο μέλος

Η mariza_93 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 770 μηνύματα.
βρηκα αυτο και λεει 2 πραγματα https://aegeanews24.gr/default.asp?id=27&lg_id=1&Records=Details&_id=359
τωρα αν οι πληροφοριες ειναι σωστες ή οχι δεν ξερω....



Γιατί οι άντρες μπαίνουν όποτε θέλουν στο Ιερό της εκκλησίας και οι γυναίκες δεν μπορούν ούτε να πλησιάσουν;


Υπάρχει μια μεγάλη, ίσως πάρα πολύ μεγάλη παρανόηση σχετικά με το θέμα αυτό. Όλα τα μικρά παιδιά έχουν μάθει από τους γονείς τους και εκείνοι από τους δικούς τους γονείς ότι τα αγόρια δικαιούνται να μπαίνουν στο Ιερό Βήμα μιας εκκλησίας, όποτε θέλουν, ενώ για τα κορίτσια απαγορεύεται η είσοδος αυστηρώς. Πολλοί Θεολόγοι αναφέρουν ότι πρόκειται για ένα τεράστιο λάθος ή παρανόηση ή παρερμηνεία. Είναι ποτέ δυνατόν η εκκλησία να διαχωρίζει τα δύο φύλα σε ανώτερους ανθρώπους (άνδρες) και κατώτερους (γυναίκες). Ο Ιησούς εκτός από άνδρες μαθητές είχε και μαθήτριες γυναίκες και μάλιστα σε μια εποχή που η γυναίκα ήταν τόσο υποβαθμισμένη που στην κοινωνική πυραμίδα ήταν κατώτερη και από τους δούλους (άνθρωποι που για να δανειστούν χρήματα υπέγραφαν συμβόλαια προσφοράς της ελευθερίας τους για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα ή ισόβια. Εννοείται ότι δούλοι γίνονταν όσοι δεν τηρούσαν τη συμφωνία αποπληρωμής του δανείου). Μια γυναίκα τότε δεν κληρονομούσε τον πατέρα της ή τον άνδρα της, δεν εργάζονταν, δεν μορφώνονταν ,αφού δεν μαθήτευαν σε ραβίνους, η μαρτυρία τους δεν λαμβάνονταν υπόψιν στα δικαστήρια. Σε μια τέτοια εποχή ο Ιησούς δέχτηκε τις γυναίκες ως ίσες με τους άνδρες με τα ίδια δικαιώματα και με τις ίδιες υποχρεώσεις. Πως θα μπορούσε σήμερα η Ορθόδοξη εκκλησία ή οποιοσδήποτε ιερέας να υποστηρίξει το αντίθετο; Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους : Κανένας, πραγματικά κανένας δεν δικαιούται να εισέρχεται στο ιερό βήμα, εκτός του ιερέα (που εισέρχεται και εξέρχεται πάντα από τις πλάγιες πόρτες και όχι από την Ωραία Πύλη). Αυτό συμβαίνει λόγω της ιερότητας της συγκεκριμένης περιοχής του ναού αφού υπάρχει η Αγία Τράπεζα ως «τάφος του Ιησού» πάνω στην οποία πραγματοποιείται το μυστήριο της Θείας Ευχαριστίας. Εξαιρέσεις γίνονται, αλλά όχι με βάση το φύλο. Εισέρχονται μόνο εκείνοι που έχουν να κάνουν μια συγκεκριμένη εργασία, όπως οι μοναχές ή οι διακόνισσες για να καθαρίσουν το Άγιο Βήμα, τα λεγόμενα «παπαδάκια» κατά την ώρα της θείας λειτουργίας μόνο και όχι οποιαδήποτε στιγμή και εκείνοι που έχουν λάβει «ειδική ευχή» για την τέλεση ειδικών εργασιών. Υπάρχει όμως και ο αντίλογος. Η απαγόρευση εισόδου στο Ιερό βήμα θεωρείται για κάποιους θεολόγους ένα εβραϊκό κατάλοιπο που πέρασε στη χριστιανική εκκλησία. Στο Ναό του Σολομώντα δεν επιτρέπονταν σε κανένα να εισέλθει στα «Αγία των Αγίων», ούτε και ο Αρχιερέας, παρά μόνο μια φορά το χρόνο. Για τις γυναίκες υπήρχε ειδικός χώρος. Αυτό συνέβαινε διότι ο Ναός των Ιεροσολύμων θεωρούνταν ως «κατοικητήριο του Θεού». Στη χριστιανική θρησκεία όμως ο Θεός δεν κατοικεί σε χειροποίητους ναούς. Οπότε είναι υπερβολική η απαγόρευση εισόδου των πιστών (ανδρών και γυναικών) στο Ιερό βήμα. Πάντως σε καμία περίπτωση δεν γίνεται διαχωρισμός φύλων. Ας μην παραθεωρούμε όμως το σεβασμό και την προσοχή που πρέπει να δείχνουμε όλοι (άνδρες και γυναίκες) στο Άγιο Βήμα ως ένδειξη του πένθους, της λύπης, της κατάνυξης, αλλά και της ταπείνωσης που νιώθουμε μπροστά στην Αγία Τράπεζα που θεωρείται ο «Τάφος του Χριστού», με τα ιερά σκεύη και το ευαγγέλιο τοποθετημένα πάνω του. Επίσης είναι υπερβολική και η κατάταξη – στοίχιση των πιστών στη δεξιά ή αριστερή πλευρά της εκκλησίας (γυναικωνίτης….) που ευτυχώς ελάχιστοι ιερείς απαιτούν σήμερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top